#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/04/2013 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Σκουριές δεν προσθαφαιρούνται με τη Μανωλάδα



Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Το έγκλημα είναι έγκλημα. Δεν συμψηφίζεται το ένα με το άλλο. Ο Νόμος είναι Νόμος, δεν τον κάνεις λάστιχο, ανάλογα με την ιδεοληψία και τον φανατισμό σου. Και σίγουρα, όπως δεν υπάρχει οικογενειακή ευθύνη, δεν υπάρχει και γεωγραφική ευθύνη. Διάφοροι υστερικοί ηλίθιοι της ψευτοδιεθνιστικής σέχτας, κάνουν μέχρι καμπάνια μποϋκοτάζ στις …φράουλες Ηλείας! Η Ηλεία δεν είναι η γη της Κου Κλουξ Κλαν παρά τα όσα νομίζουν οι διάφοροι βαρεμένοι, ούτε όλοι οι κάτοικοι Μανωλάδας μέλη των SS. Όπως και στην Ιερισσό δεν είναι όλοι εμπρηστές και κουκουλοφόροι. Γι’ αυτό μόλις τελειώσω το κείμενο, θα πάω να αγοράσω ωραίες ελληνικές φράουλες από την Ηλεία, άλλωστε γενικά προτιμώ τα ελληνικά προϊόντα.

Καθαρές κουβέντες, λοιπόν, για την θέση μας. Η δουλεία, οι αλυσοδεμένοι, απλήρωτοι κι υποσιτιζόμενοι άνθρωποι με τα επί μήνες απλήρωτα μεροκάματα, δεν είναι κανένας Εθνικός Παρθενώνας για υπεράσπιση. Αδιάφορο, για όποιον μετέχει στ’ αλήθεια στον Ελληνικό Τρόπο και δεν είναι παρτάλι του νεοναζισμού, αν οι εξαθλιωμένοι και στιμμένοι σαν λεμονοκούπες εργαζόμενοι είναι από το Μπαγκλαντές, την Ζουαζιλάνδη ή την Άνω Ραχούλα. Το «ίδια αμοιβή για ίδια εργασία» το αμφισβητούν μόνο βλάκες κι αφεντικά.

Η κατάσταση στην Μανωλάδα, σε όποια κτήματα ισχύει, είναι ντροπή και όνειδος για όποιον πιστεύει στον ανθρωποκεντρισμό του Ελληνικού Έθνους, στις αξίες, στις παραδόσεις και στον πολιτισμό του. Το νταβαντζιλίκι, το εμπόριο ανθρώπων και οι κακουργηματικές μέθοδοι «διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού», εκτός από ποινικά αδικήματα, είναι βαρβαρότητα. Κι εδώ είναι μια χώρα που ζουν Έλληνες, που συμβαίνει στην συντριπτική πλειοψηφία τους να είναι και Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Η ανθρωποφαγία επομένως δεν περιλαμβάνεται στα γούστα και τις πεποιθήσεις μας.

Ορθά ενήργησε ο εξαίρετος Νίκος Δένδιας κι έδωσε άδεια παραμονής στα θύματα. Μερικοί, τυφλωμένοι από φανατισμό, τον επέκριναν! ΄Θα προτιμούσαν φαίνεται να απελάσουμε τους παθόντες και μάρτυρες κατηγορίας κατά των δραστών. Αυτό όμως, δεν θα ήταν απλά βάναυσο, θα ήταν και συγκάλυψη.

Η θέση μου, ήταν, είναι και θα είναι σαφής: σύλληψη, κράτηση απέλαση για κάθε παράνομο λαθρομετανάστη. Από αυτή την πολιτική οφείλουμε να εξαιρούμε όσους, κι είναι πολύ λίγοι, πράγματι δικαιούνται άσυλο. Οι περισσότεροι των αιτούντων άσυλο είναι οικονομικοί λαθρομετανάστες κι υποδύονται άλλη εθνικότητα και πως είναι ανήλικοι. Η μόδα είναι να κάνουν τους Κούρδους ή τους Παλαιστίνιους. Οφείλουμε επίσης να εξαιρούμε τις περιπτώσεις όπου υπάρχουν σοβαροί ανθρωπιστικοί λόγοι, πχ υγείας. Το ίδιο ισχύει για τα θύματα κακουργηματικών πράξεων. Ορθά πχ δεν απελαύνουμε τα θύματα trafficking.

Εν ολίγοις, ναι, δεν χωράμε άλλους και πρέπει να φύγουν κι αυτοί που ήρθαν και να κρατήσουμε μόνον όσους χρειάζεται η οικονομία μας, οι οποίοι καταγεγραμμένοι κι ασφαλισμένοι, σεβόμενοι τους νόμους μας και τον τρόπο ζωή μας, θα αμείβονται όσο και οι Έλληνες, με τα ίδια ακριβώς δικαιώματα και θα παίρνουν ελληνική υπηκοότητα μετά από πολλά χρόνια διαμονής και με εξατομικευμένα κριτήρια, όχι με αυτοματισμούς, όπου θα κρίνεται η αφομοίωση τους κι αν νοιώθουν πατρίδα τους αυτή τη γη.

Το ξανάγραψα, οι άνθρωποι δεν είναι άλογα ή μοσχάρια. Είναι καθήκον μας και θα προστατεύσουμε την εθνική και κοινωνική συνοχή μας, που δεν αντέχει μιλιούνια σουνιτών παρανόμων εποίκων. Όμως, όσοι βρίσκονται ήδη εδώ δεν μπορούν να είναι λεία στα χέρια αδίστακτων κι επιτήδειων, κοπάδια για εκμετάλλευση. Οποιαδήποτε άλλη στάση είναι μη ελληνική, ολοκληρωτική κι απηχεί τον κεντροευρωπαϊκό φυλετισμό, εχθρό του Ελληνισμού κι ασύμβατο με τις ιδέες του. Αντιπατριωτική.

Από την άλλη ο Νόμος οφείλουμε να εφαρμόζεται αδιάκριτα, στη Μανωλάδα, στις Σκουριές, στις καταλήψεις, στην ασυδοσία των καναλαρχών, στους κουκουλοφόρους, στους μεγαλόσχημους λεηλάτες του δημοσίου χρήματος. Παντού. Νόμος δεν είναι το δίκιο του εργάτη, ούτε του αφεντικού του, ούτε του σαλεπιτζή. Ο Νόμος είναι Νόμος. Κακουργήματα γίνανε και στις Σκουριές, κακουργήματα και στη Μανωλάδα. Το τι πρόσημο ή δικαιολογία δίνει ο καθένας, είναι αδιάφορο. Όπως δεν επιτρέπεται να εκπέμψουμε την εικόνα σύγχρονων δουλοκτητών, το ίδιο δεν επιτρέπεται να εκπέμψουμε εικόνα ανοχής σε οργανωμένη τρομοκρατική δράση, με εμπρησμούς κι απόπειρες ανθρωποκτονιών, ακόμη κι αν κάποιοι επικαλούνται …οικολογικά κίνητρα.

Η Πολιτεία μας έχει άλλα νόμιμα μέσα για να διεκδικήσει το δίκιο του, όποιος πιστεύει ότι αδικείται και βλάπτεται, όμως, το ξαναλέω: το μονοπώλιο της βίας στην δημοκρατία ανήκει μόνο στο Κράτος. Οποιανού δεν του αρέσει και το παραβιάζει, θα πληρώνει το τίμημα, είτε είναι τοπικιστής οικολόγος, μελισσοκόμος που γουστάρει ΣΥΡΙΖΑ, είτε «λεβέντης» φραουλοπαραγωγός που θέλει σκλαβάκια.

Ή θα φτιάξουμε σοβαρό κράτος ή θα χαθούμε. Αρκετά με τους ένθεν κακείθεν ψυχάκηδες…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanasis avatar
    thanasis 21/04/2013 10:44:58

    Ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω κ.Κρανιδιωτη απο τη μια λετε ο νομος ειναι νομος και απο την αλλη ορθα επραξε ο δενδιας και δεν τους απελασε δηλαδη ο υπουργος ειναι υπερανω του νομου και κανει οτι γουσταρει???Το σωστο θα ηταν παραδειγματικη τιμωρια του εργοδοτη και απελαση οπως οριζει ο νομος για τους λαθρομεταναστες....Ειναι κατι αντιστοιχο με το να τρακαρεις και να μην εχεις ασφαλεια οσο δικιο και αν εχεις τη ζημια την πληρωνεις ολη εσυ ξεκαθαρα πραγματα...

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ thanasis 21/04/2013 16:59:11

      +1

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ thanasis 21/04/2013 18:37:03

      ...μα είπαμε νόμος αλά κάρτ στα φώτα της κάμερας.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ thanasis 22/04/2013 11:58:32

      "Θα προτιμούσαν φαίνεται να απελάσουμε τους παθόντες και μάρτυρες κατηγορίας κατά των δραστών. Αυτό όμως, δεν θα ήταν απλά βάναυσο, θα ήταν και συγκάλυψη."

    • Αθηνότερπνος avatar
      Αθηνότερπνος @ thanasis 22/04/2013 13:58:38

      Ο εκάστοτε Υπουργός Δικαιοσύνης έχει δικαίωμα να σταματήσει την απέλαση οποιουδήποτε αν συντρέχουν ανθρωπιστικοί λόγοι. Δεν ήταν παράνομο αυτό που έκανε ο Δένδιας.

  2. τοξο avatar
    τοξο 21/04/2013 10:45:55

    Αντί να δοθεί άδεια διαμονής στα θύματα βίας,με πιθανή θυματοποίηση δόλια προς απόκτηση άδειας διαμονής,θα προτιμούσα να γίνει απαγόρευση εξόδου από την χώρα.Με την απαγόρευση της εξόδου φράσεται και η πιθανή ,αναγκαστική,εθελοντική αναχώρηση του όποιου [θύματος].

  3. akenaton avatar
    akenaton 21/04/2013 10:50:36

    Εύγε κ. Κρανιδιώτη. Συμφωνώ σε όλα εκτός της άδειας παραμονής που πρέπει να είναι περιορισμένης ισχύος έως ότου τελεσιδικήσει η υπόθεση και μετά κανονικά στην σειρά με τους υπολοίπους στην κοινή διαδικασία. Ας μην αρχίσουμε να τους "μοριοδοτούμε" τώρα όπως στον ΑΣΕΠ!

  4. B.Q avatar
    B.Q 21/04/2013 13:08:31

    ΝΑΙ σε όλα, με δύο αντιρρήσεις.
    α) Ο ''εξαίρετος'' (κατά τη γνώμη σας) κυρ Δένδιας, κάκιστα γλίστρησε στον πάμφθηνο λαϊκισμό. Οι παρανόμως λαθροεισερχόμενοι άνθρωποι σύμφωνα με το Νόμο, ΑΠΕΛΑΥΝΟΝΤΑΙ. Τέλος. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δεν είναι πολιτικά διωκόμενοι, ούτε θύματα τράφικινγκ κ.λ.π., είναι λαθροεισβολείς, που τους εκμεταλλεύθηκαν αισχρά γηγενή ανθρωποειδή. Ωραία. Τους περιθάλπτουμε, αναρρώνουν, τους πληρώνουμε όσα δικαιούνται και τους χαρίζουμε κι ένα αεροπορικό εισιτήριο να πάνε σπίτι τους όσοι είναι παράνομοι. Ο κ. Δένδιας οφείλει να εφαρμόσει τον ΝΟΜΟ για όλους κι αν τους συγκεκριμένους τους ...συμπόνεσε, ας τους κρατήσει στο σπίτι του.
    β) Οι φράουλες είναι κόκκινες, τα κεράσια είναι κόκκινα, αλλά η αντίσταση στην υποβάθμιση και την καταστροφή της ζωής σου είναι ιερή υποχρέωση-δικαίωμα, εν αντιθέσει με την αισχρή κουμποροφόρα αισχροκέρδεια και την ''υπεράσπιση'' της χυδαίας απληστείας των αγριόχοιρων της Ηλείας. (Η βία καταδικαστέα, απ΄όπου κι αν προέρχεται)
    Η Χαλκιδική και η Μανωλάδα όμως, είναι δύο τελείως διαφορετικές περιπτώσεις και η προσπάθεια συσχέτισης, σύγκρισης και εξομοίωσής τους, βολικότατη μεν, άστοχη δε και ΔΕΝ πείθει, παρά μονάχα τους εν απελπισία ποθούντες να ταυτίσουν προς πολιτικό ...συμφέρον τα ανόμοια. Οι αντικειμενικοί, ακόμη μια φορά, χαμογελούν πικρά.....

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ B.Q 21/04/2013 13:37:55

      Δηλαδή υπάρχουν "καλά" και "κακά" κακουργήματα; Μάλιστα...

      • Tsaros avatar
        Tsaros @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/04/2013 04:52:34

        Ναι. Όπως υπάρχουνε και καλοί και κακοί νόμοι, και βέβαια καλή και κακή εφαρμογή των νόμων.

        Με τον ίδιο τρόπο που η κόρη που σκοτώνει τον βιαστή πατριό της αθωώνεται (και θεωρείται το έγκλημα δικαιωμένο), ενώ ο ληστής που σκοτώνει έναν μαγαζάτορα πάει φυλακή. Με τη λογική σου και τα δύο δολοφονίες είναι, και τα δυο εγκλήματα.

        Και αν είχαμε δικαιοσύνη με σύστημα όπως το Αμερικάνικο, με ενόρκους και αμεροληψία, ακόμα και οι διωκόμενοι για κακουργηματικές πράξεις μπορεί να κρίνονταν αθώοι στο ευρύτερο πλαίσιο.

        Ειδικά σε μια χώρα με τεράστια πολιτική διαφθορά, εξυπηρέτηση ημετέρων και μίζες από ξένες εταιρίες, το πιο λογικό είναι να είναι κανείς καχύποπτος ενάντια στην «επένδυση» στις Σκουριές, παρά θετικός.

      • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
        Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/04/2013 09:46:30

        -''καλά'' και ''κακά'' εγκλήματα δεν υπάρχουν, μπορούν όμως
        να διαφέρουν τα κίνητρα.

    • Je ne regrette rien avatar
      Je ne regrette rien @ B.Q 24/04/2013 22:49:01

      Προσυπογράφω αγαπητή μου @ BQ ! Γιά ακόμη μιά φορά.
      (πω πω , βαρετή θα γίνω ! )

  5. Kimon avatar
    Kimon 21/04/2013 13:26:22

    Το 2013 έχουν δολοφονηθεί 44 Έλληνες από τους αλλοδαπούς. Αφού ο Δένδιας θέτει υπεράνω του νόμου τους παράνομους μετανάστες, θα έπρεπε τουλάχιστον να απαλλάξει τους συγγενείς των δολοφονηθέντων και ληστευθέντων από το χαράτσι αν δεν θέλει να χαρακτηρισθεί ανθέλληνας ρατσιστής. Δεν υπάρχει καμία νεκρολογία από την συγκυβέρνηση των ψυχοπονιάρηδων ανθρωπιστών για τους δολοφονημένους ηλικιωμένους συμπατριώτες μας. Δύο μέτρα και δύο σταθμά.

    • Je ne regrette rien avatar
      Je ne regrette rien @ Kimon 24/04/2013 22:58:42

      Αγαπητέ @ KIMON οι 44 Ελληνες αποσιωπούνται εντέχνως από τον "εξαίρετο" κατά τα άλλα Δένδια ενώ διαρρηγνύει ιμάτιά του γιά "αμφισβητούμενο" τραυματισμό ΕΝΟΣ λαθρομετανάστη από Ελληνα πού γίνεται πρώτο θέμα στα ΜΜΕ.
      Τώρα καταλάβαμε ότι υπάρχει ρατσισμός εναντίον των Ελλήνων;;;

  6. B.Q avatar
    B.Q 21/04/2013 13:52:29

    :-) Υπάρχουν οι Νόμοι του ...Μπόμπολα και οι νόμοι του Πληβείου!!! Δεν υπάρχουν;
    Υπάρχουν κι όσο υπάρχουν, ας μην παίζουμε με τις λέξεις και χάνουμε ΤΑ νοήματα αγαπητέ.....

    • B.Q avatar
      B.Q @ B.Q 21/04/2013 16:14:45

      @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης

  7. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 21/04/2013 14:30:01

    Παρά τη διαφωνία μου στα ''εξατομικευμένα κριτήρια'', με το υπόλοιπο άρθρο συμφωνώ απόλυτα!!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 21/04/2013 16:24:05

      Δεν νοούνται μη εξατομικευμένα κριτήρια, άν δεν θέλουμε να καταντήσουμε «ανοιχτή κοινωνία».

  8. Zugzwang avatar
    Zugzwang 21/04/2013 14:50:34

    Οι καταστασεις στις Σκουριες και στην Μανωλαδα ειναι αποτελεσμα του χαους που εφερε στην χωρα η σχεδον συνεχης επι τριακονταετια διακυβερνηση του ΠΑΣΟΚ (το οποιο βρισκεται σημερα στην συγκυβερνηση και ελεγχει ακομα το μεγαλυτερο μερος του κρατικου μηχανισμου).

    Και στις Σκουριες και στην Μανωλαδα, γνωστα μελη εξωκοινοβουλευτικου αριστερου κομματος εριχναν λαδι στην φωτια, περιμενοντας να ξεσπασει πυρκαγια. Και οταν ξεσπασε η πυρκαγια, ειχαν ετοιμα, και στις δυο περιπτωσεις, πολυτελες υλικο προπαγανδας , χαρτινο και ηλεκτρονικο, και κατεκλυσαν μ'αυτο την Ελλαδα και το εξωτερικο, παρουσιαζοντας σαν αληθεια την δικη τους αποψη. Και οπως συμβαινει παντα, το κομμα αυτο, που ειναι και ανεπισημο πρακτορειο ειδησεων του διεθνισμου, περασε σε ολη την υφηλιο το μηνυμα του, χαρις στις διασυνδεσεις που εχει με τις πανισχυρες ΜΚΟ και ΜΜΕ του εξωτερικου.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Zugzwang 21/04/2013 17:02:47

      Ναι, αλλα το ΠΑΣΟΚ ηταν που εκανε το εγκλημα με τις Σκουριες, πουλωντας ορυχεια και εκτασεις στο 1/10 της αξιας και δινοντας δωρα δαση.

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ Φοιτητης 21/04/2013 20:17:30

        Συμφωνουμε!

  9. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 21/04/2013 17:41:01

    "Ορθά ενήργησε ο εξαίρετος Νίκος Δένδιας κι έδωσε άδεια παραμονής στα θύματα. Μερικοί, τυφλωμένοι από φανατισμό, τον επέκριναν! ΄Θα προτιμούσαν φαίνεται να απελάσουμε τους παθόντες και μάρτυρες κατηγορίας κατά των δραστών. Αυτό όμως, δεν θα ήταν απλά βάναυσο, θα ήταν και συγκάλυψη"

    H ενέργεια του Δένδια είναι καθαρά λαϊκίστικη και κοντόφθαλμη, διότι δεν βλέπει τι φάμπρικα ανοίγει. Επί πλέον, δεν έχει κάποια λογική. Δεν είμαι τυφλωμένος από φανατισμό, όταν ζητώ την εφαρμογή του νόμου προς πάσα κατεύθυνση. Οι λαθρομετανάστες αυτοί, πρέπει να απελαθούν, αφού πληρωθούν και θεραπευτούν (όσοι τραυματίστηκαν). Θα κρατηθούν εκείνοι που είναι απαραίτητοι σαν μάρτυρες κατηγορίας. παρόντες ήσαν 200, όπως λένε, είναι όλοι απαραίτητοι;

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ Επισκέπτης 22/04/2013 09:45:37

      Αγαπητέ Επισκέπτη.
      Παρ' όλο το θυμό μου για τους λαθροεισβολείς,δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.
      Οι τραυματισθέντες,αλλά και οι απειληθέντες,εκτός από μάρτυρες κατηγορίας,έχουν δικαίωμα να παραστούν ως πολιτικώς ενάγοντες.

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ Σχετικά Ασχετος 22/04/2013 09:52:43

        Όταν η υπόθεση τελεσιδικήσει,τότε απέλαση σε όλους.

        • Επισκέπτης avatar
          Επισκέπτης @ Σχετικά Ασχετος 22/04/2013 10:37:57

          Αυτό λέω κι εγώ. Η χορήγηση, όμως, αδείας παραμονής, επειδή τραυματίστηκαν, είναι εντελώς λάθος. Δεν έχει λογική βάση και ανοίγει φάμπρικες, που θα τις βρούμε μπροστά μας.

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ Επισκέπτης 24/04/2013 18:20:47

            Άρχισαν τα παρατράγουδα;

            Τον ξυλοδαρμό μετανάστη από αστυνομικούς στην Κάτω Αχαγιά καταγγέλλει η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή.

  10. Albert avatar
    Albert 21/04/2013 18:30:24

    Θα περιοριστώ και θα επικροτήσω θερμά την τελευταία γραμμή.

  11. cp avatar
    cp 21/04/2013 19:07:10

    Ο Βενιζέλος με νόμο δικής του ...έμπνευσης δημιούργησε μια επιτροπή στην Βουλή (εξεταστική) για την διερεύνηση αξιόποινων πράξεων. Η επιτροπή έχει τον ρόλο εισαγγελέως.
    Ειναι σωστό :
    1)Nα χειρονομεί ο εμπνευστής του Νόμου όταν καλείται σε μέλη της επιτροπής οι οποίοι έχουν τον ρόλοτου εισαγγελέα?
    2)Πρώην πρωθυπουργός να απαντά με υπομνήματα ?(Τα οποία εθιμικά μόνο φίνονται αποδεκτά)
    3)Να αντιμετωπίζονται συνάδελφοι σου, μέλη της επιτροπής , ειρωνικά διότι κάνουν ..πολλές ερωτήσεις !!!! Δηλαδή βάζουμε χρονόμετρο στον εισαγγελέα?
    Οσο για τις σκουριές τα μαθαμε από ένα Γαλλικό κανάλι ,μια εκπομπή που έδειξε τους .....γαλάτες της Ιερισσού κόπηκε άμεσα !

  12. takisz avatar
    takisz 21/04/2013 20:08:52

    Οτι αφορα τους λαθρομεταναστες
    νοσηλεια - θεραπεια -πληρωμη των δεδουλευμενων και αμεση απελαση

    Οτι αφορα τους πιστολερο
    δικαστηριο

    Οτι αφορα τον επιχειρηματια
    Αφιαρεση αδειας ,κλεισιμο της καλλιεργειας του και εξοντωτικο παραδειγματικο προστιμο γιατι ειχε προσλαβει λαθρομεταναστες στην επιχειρηση του.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ takisz 21/04/2013 21:07:01

      Νομίζω ότι τα δεδουλευμένα δεν έχει καμία δουλειά να τα καταβάλει η πολιτεία (εμείς). Να επιβαρύνουν αυτούς που τους προσέλαβαν.

  13. Μara avatar
    Μara 21/04/2013 20:54:28

    Αγαπητέ Φαήλο,
    ΝΑΙ στην περίθαλψη των θυμάτων.
    ΝΑΙ στην άμεση καταβολή των δεδουλευμένων τους.
    ΝΑΙ στην ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ παραμονή (η μαρτυρία τους όπως λές, ίσως... βοηθήσει στην εξάρθρωση του ελεεινού κυκλώματος διακίνησης και εκμετάλλευσης λαθρομετανστών).
    ΝΑΙ όμως και στην ΑΠΕΛΑΣΗ όταν ολοκληρωθούν οι παραπάνω διαδικασίες.
    ΟΧΙ στην εσαεί παραμονή σε καμμία περίπτωση.

  14. Lichnee avatar
    Lichnee 21/04/2013 21:17:22

    Κύριε Κρανιδιώτη,γράφω σε άλλη σχετική ανάρτηση:
    "Το σωστό θα ήταν να τους περιθάλψουν,να υποχρεώσουν το δίποδο που έβαλε τα μαντρόσκυλα του να να τους πυροβολήσουν,να τους πληρώσει όλα τα δεδουλευμένα καθώς και την περίθαλψή τους και μετά στην ευχή του όποιου Θεού πιστεύουν.
    Στη χώρα τους.
    Απλά και καθαρά.
    Και φυσικά να τιμωρηθούν παραδειγματικά και ο “εργοδότης” και οι 3 Ρίνγκο που νόμισαν ότι πρωταγωνιστούν στην “Καλύβα του Μπάρμπα Θωμά” σε αποτυχημένη έκδοση."
    Με τη χορήγηση άδειας παραμονής, ανοίγει ο ασκός του Αιόλου.Ο κάθε ένας που κινδυνεύει να απελαθεί θα επικαλείται κακομεταχείρηση πλέον.Και όλα αυτά για να φανούμε "ανεκτικοί","επικοινωνιακοί","αντιρατσιστές" και άλλες φανφάρες!Δεν είναι "φανατισμός" όπως λέτε αλλά λογική!

  15. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 21/04/2013 21:32:05

    Σωστός.

  16. cynthia avatar
    cynthia 21/04/2013 21:34:44

    Ορθή η τοποθέτηση του αρθρογράφου και ορθότατη η απόφαση του κ . Δένδια να μην απελάσει τους τραυματισθέντες μετανάστες .Η πολιτεία επιδεικνύει αντανακλαστικά ηθικής , ανθρωπιάς και ευθύνης .Κι ένα συγνώμη -όσο και υπερβολικό , για την συμπεριφορά των Νεάτερνταλ.
    Summum jus , summa injuria .

  17. Zugzwang avatar
    Zugzwang 21/04/2013 21:44:15

    Και για τους Αιγυπτιους αντικαταστατες τους, στους οποιος φαινεται οτι επιτεθηκαν οι Μπαγκλαντεσιανοι, τι προτεινεται; Να δωσουμε και σ'αυτους αδεια παραμονης;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Zugzwang 23/04/2013 14:02:37

      Φυσικά. Επίσης, όλοι οι λαθροεργάτες της Μανωλάδας μπορούν να παρουσιαστούν ως αυτόπτες μάρτυρες του επεισοδίου (και είμαι σίγουρος ότι έτσι θα γίνει). Οπότε, θα έχουμε κάπου 3-4 χιλιάδες αναστολές απελάσεων και στο μεταξύ αυτοί θα κυκλοφορούν ανά τη χώρα (στα νησιά, καλοκαίρι γαρ..., πουλάμε πραμάτεια στις παραλίες). Όταν και όποτε και αν (...) φτάσει η ώρα της απέλασης, άντε να τους βρεις: Στη Μύκονο θα είναι, στην Πάρο ή τη Νάξο, τον αέρα μου να αλλάξω; Άσε που το χαρτί απέλασης αφορά στον Χασάν Αλλαχακμπάρ (που και αυτό δεν είναι το πραγματικό του όνομα...), ο οποίος όμως στο μεταξύ έβγαλε άλλα χαρτιά στα οποία εμφανίζεται ως Αλαντίν Αλιμπαμπά. Επιπλέον, η ηλικία του έπεσε στα 17 από 23 χρονών που ήταν, άρα ανήλικος. Στο μεταξύ, έβγαλε με λαμογιές και κάτι ένσημα, τσουπ, να η άδεια παραμονής για τον Γιουσούφ Αμπντουλαλάχου (το 4ο κατά σειρά όνομά του, το οριστικό...), παιδάκι ετών μόλις 15 (βοηθάει και το μπόι τους...)!!!

  18. βασίλειος avatar
    βασίλειος 21/04/2013 22:35:18

    Να πέρνουμε παραδείγματα απο χώρες που εχουν πολλά χρόνια λαθρομετανάστευση. Ενας αλβανος (με πολλά χρονιά εδώ0 γνώρισε στην Ελλάδα ενα ελληνοαμερικάνο
    αυτός του υποσχέθεικε δουλειά μπογιατζή με καλό μεροκάματο . Ο αλβανός δεν ξέρω με ποιό τρόπο κατάφερε να πάει στην αμερική αλλά πήγε.Δούλεψε κανά δυο χρονια μαύρα έβγαλε οπως μου είπε γύρω στης 12000$.Ηταν λαθρεος τον κάνει τσακώτα η αστυνομία του κατάσχει ολα τα χρηματα και τον στελνουν πακέτο στην Ελλαδάρα μας . ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΕΚΕΙ.
    Αυτος ήταν μετά σαν βρεγμένει γάτα και ολο ελεγε εδω ειναι ο παράδεισος έχασα δύο χρονια απο τηνζωή τζάμπα

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ βασίλειος 22/04/2013 14:02:18

      Δε μας είπες όμως πως θα τιμωρούσαν εκεί τον αγρότη που προσέλαβε τους 200 εργάτες στην Μανωλάδα. Πρόστιμο 50.000 - 2.000.000 $ ανάλογα με την βαρύτητα της περίπτωσης + 6 μήνες φυλακή + αγωγές από τις εργατικές οργανώσεις...

  19. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 21/04/2013 23:01:06

    Και η μικρη Ωναση οπως λεγεται πουλησε τον Σκορπιο σε καποια πολυ χαμηλη τιμη. Αυτο τι σημαινει? Πρεπει οι κατοικοι απο το Νυδρι να διχαστουν και να καψουν οτι ο Νεος αγοραστης θα επενδυσει? Τι φταινε οι επενδυτες , τι φταινε οι εργαζομενοι, τι φταιει η πολυπαθη οικονομια?

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Ρεαλιστης 21/04/2013 23:35:09

      Συγκρινετε καρπουζι Μανωλαδας με ροδακινο αγαπητε.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Zugzwang 22/04/2013 17:30:30

        Κανετε λαθος . Εχουμε πια δει τα γαλατικα χωρια με διαφορα χρωματα. Γραμματικο, Κρητη, Σκουριες, Μανωλαδα, Ελαιωνα και προσεχως Ελληνικο. Επειδη λοιπον το ΠΑΣΟΚ πουλησε φτηνα καιμε την περιουσια ενος επενδυτη ο οποιος ουτως η αλλως αυξησε τις επενδυσεις και δινει καλοπληρωμενη δουλεια σε Ελληνες? Και με την αδεια του ΙΓΜΕ και του Σ. της επικρατειας? Αλλα ας με συγχωρησετε στην παρεμβαση μου. Δεν ειχα σκοπο να κανω θορυβο απλως ηθελα να πω πως ασχετα με τις αστοχιες του ΠΑΣΟΚ η ζωη συνεχιζεται και πρεπει να βλεπουμε μπροστα

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ Ρεαλιστης 22/04/2013 04:54:10

      Το να αγοράζουν τα νησιά μας δεν είναι επένδυση, ξεπούλημα είναι.

      Αμαν πια με την προδοσία!

      • Σχετικά Ασχετος avatar
        Σχετικά Ασχετος @ Tsaros 22/04/2013 09:23:30

        Το ιδιωτικό νησί,σε τι διαφέρει απο το οικόπεδό σας,Τσάρε μου;;;

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Ρεαλιστης 22/04/2013 16:41:34

      Ο Σκορπιος ηταν της Ωναση, να τον κανει ο,τι θελει, δεν με ενδιαφερει. Τα ορυχεια και τα δαση δεν ηταν κανενος ιδιωτη, ηταν του κρατους, αρα δικα μου, δικα σου, δικα σας.

  20. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 21/04/2013 23:09:22

    Ἐπειδή Φαήλο ἡ τοποθέτησή σου γιά τήν σωστή κίνηση τοῦ Ὑπουργοῦ,ὅπως λές,νά δοθεῖ ἄδεια παραμονῆς στούς λαθροβιοῦντες Πακιστανούς,δέν μοῦ ταιριάζει μέ τό πνεῦμα τοῦ ὑπολοίπου ἄρθρου σου,θά ἤθελα νά μοῦ διευκρινήσεις,ἐννοεῖς ἄδεια παραμονῆς γιά πάντα,ἤ γιά ὅσο θά διαρκέσουν οἱ ἔρευνες καί ὕστερα νά ἐπιστρέψουν στίς πατρίδες τους;

  21. Γιωργος Μακρης avatar
    Γιωργος Μακρης 22/04/2013 00:03:01

    το να εισαι ανεκτικος και αντιρατσιστης το λες φανφαρα; ντροπη...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Γιωργος Μακρης 22/04/2013 00:27:02

      Αυτό κατάλαβες;
      Τα εισαγωγικά δεν σου λένε κάτι;

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Lichnee 22/04/2013 00:40:28

        Αλλά θα μου πεις δεν τα μαθαίνετε αυτά στα αυτοδιαχειριζόμενα στέκια...
        Μόνο τσιτάτα,κράξιμο και κόλλημα ταμπέλας στους διαφωνούντες!

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Lichnee 22/04/2013 00:49:25

          Αὐτό πού λέγαμε φίλε Lichnee σέ ἄλλη ἀνάρτηση...

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Γιωργος Μακρης 22/04/2013 00:29:47

      Ντροπή εἶναι νά τό παίζεις ἀνεκτικός καί ἀντιρατσιστής πρός τούς λαθρομετανάστες,ἄσχετα ἄν ληστεύουν,βιάζουν καί σκοτώνουν κιόλας καί μᾶς κάνουν νά νιώθουμε ξένοι στόν τόπο μας.

  22. roadrunner avatar
    roadrunner 22/04/2013 00:34:11

    "Η Πολιτεία μας έχει άλλα νόμιμα μέσα για να διεκδικήσει το δίκιο του, όποιος πιστεύει ότι αδικείται και βλάπτεται"
    To πρόβλημα όμως, με τα νόμιμα μέσα (πχ δικαστική οδός) είναι ότι καθυστερούν τόσο πολύ να δώσουν λύση, που συχνά μοιάζουν ανύπαρκτα.
    Αν ... βελτιωνόταν επιτέλους η ταχύτητα απονομής δικαιοσύνης,
    (ανεξήγητο, γιατί μένουμε στο "αν".. αιωνίως!)
    κανείς δεν θα μπορούσε να αμφισβητήσει, ούτε μια λέξη από αυτό το άρθρο.

  23. Bil avatar
    Bil 23/04/2013 17:39:08

    Ωραία όλα όσα γράφετε δε λέω αλλά θα πρότεινα οι λαθρομετανάστες να απελαθουν τάχιστα, όπως λέει ο νόμος άλλωστε, και μαζί τους να στείλουμε και τους τσιφλικαδες της Μανολαδας (3-4 εισιτήρια παραπάνω δε χάθηκε ο κόσμος) να δικαστούν στο Μπαγκλαντες(δε νομιζω να μη δεχοταν). Νομίζω θα ήταν πιο δίκαιο γιατί απο τη μια οι λαθρομετανάστες θα αντιμετωπίζονταν ως αυτό που είναι στην Ελλάδα, θα είχαν δε την ευκαιρία για δίκαιη δίκη στη χώρα τους κι απο την άλλη οι τραμπουκοι τις Μανολαδας θα δικάζονταν σε ένα καθεστώς που οι ίδιοι είχαν δημιουργήσει για άλλους στα χωράφια τους, άρα και πάλι δίκαιο μου φαίνεται συν ότι όσοι ονειρευονταν στο μέλλον νέες Μανολαδες θα το ξανασκεφτονταν

  24. Ένας τύπος avatar
    Ένας τύπος 24/04/2013 15:16:53

    Στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας όλοι έχουν μάθει να χαρίζουν αυτό που δεν τους ανήκει. Καλύτερα θα ήταν ο κ. Δένδιας πριν αρχίσει να δίνει άδειες παραμονής τις οποίες φαντάζομαι κληρονόμησε από τον πατέρα του, να κοιτάξει για ποιόν λόγο ενώ και οι πέτρες ξέρανε τι γίνεται στη Μανωλάδα(είχαν ξαναγίνει περιστατικά παλαιότερα ακόμα και με δημοσιογράφους) η αστυνομία άφησε την κατάσταση να φτάσει εκεί που έφτασε, με λίγα λόγια ποιοι τα τσέπωναν. Αλλά φυσικά σιγά μην κοιτάξουμε την ταμπακιέρα.

  25. yianna avatar
    yianna 24/04/2013 16:06:48

    Γιατί μονίμως προσπαθούμε να βρίσκουμε την εξαίρεση στον κανόνα? Τα πράγματα είναι απλά, πολύ απλά.
    Παράνομοι μετανάστες? Άμεση απέλαση.
    Έλληνες που απασχολούν παράνομους? Στη φυλακή με εξοντωτικές ποινές, να εξαντληθούν τα περιθώρια του νόμου, για να συμμορφωθούν και οι υπόλοιποι.
    Η παραγωγή? Δηλαδή δεν δίνει περιθώρια το κράτος? δεν μπορεί να ασχοληθεί εγκαίρως, ώστε να βρεθούν οι κατάλληλοι που θα μαζέψουν την παραγωγή, της φράουλας και όποιων άλλων.? Τόσους ανέργους έχουμε, τι στο καλό.
    Θα τρελαθούμε τελείως? Ακούω στην τηλεόραση για μεροκάματα της τάξης των 2, 5, 12 ευρώ. Πως επιτρέπεται αυτό? Σκλαβοπάζαρα στην Ηλεία? και τους αφήνουν? Πολυ καλά έκανε και εμφανίσθηκε το ΣΔΟΕ και όλοι οι αρμόδιοι. Να εξαντληθεί η αυστηρότητα σε όλους.
    Άς χάσουμε χρήματα για μια χρονιά, ας μην πάνε οι εξαγωγές καλά, αλλά τα υπολείμματα του εύκολου κέρδους και του πασοκοκαθεστώτος πρέπει να εξαφανισθούν μια και καλή.
    Πως θα φτιάξουμε κράτος?

  26. Αρης avatar
    Αρης 24/04/2013 16:12:57

    Από ό,τι κατάλαβα, φαίνεται ότι αποφάσισε να ασχοληθή με άλλο θέμα τώρα ο Φαήλος αφου προσπάθησε να συμβιβάση τα ασυμβίβαστα με ανοιχτά παράθυρα και πόρτες στην λογική. Η πολιτεία πρέπει να αφαρμόση τον νόμο όχι μαιανδρικά, αλλά κατα λέξη. Τιμωρία σε όσους αποδειχτεί ότι είναι ένοχοι, κράτηση στους λαθραίους μέχρι να βγή η απόφαση του δικαστηρίου, πληρωμή των οφειλουμένων γιά την εργασία τους αλλά και κατάσχεση των μισθών που κερδήθηκαν παράνομα, και άμεση απέλαση. Παραδειγματισμό γιά όλους, δουλέμπορους, δουλοκτήτες και λαθροεργάτες.