30/06/2008 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «Ρομπέν των Σούπερ Μάρκετ» ξανακτύπησαν

Οι Ρομπέν των Εξαρχείων» πήγαν σήμερα …Μαρινόπουλο. Λίγο μετά τις 12 το μεσημέρι 20 νεαροί με κουκούλες μπήκαν στο κατάστημα της φίρμας στο Νέο Κόσμο γέμισαν τα καρότσια τους και βγήκαν για να τα μοιράσουν στους φτωχούς. Κατά τη διάρκεια της απαλλοτρίωσης έξω από το σούπερ μάρκετ είχε συγκεντρωθεί κόσμος περιμένοντας τα δωράκια των σύγχρονων Ρομπέν. Έχουν γίνει τέσσερις παρόμοιες επιθέσεις σε διάστημα τριών εβδομάδων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δικηγόρος του διαβόλου avatar
    δικηγόρος του διαβόλου 30/06/2008 20:22:27

    Υπάρχει σήμερα άνθρωπος που θα καταδεχτεί να του δώσουν τρόφιμα μέσα από αυτές τις διαδικασίες - και δε μιλάμε για κάποια λούμπεν περιθωριακά στοιχεία.

    Μήπως είναι νέος τρόπος δράσης και είσπραξης πολιτικού τόκου από συγκεκριμένο πολιτικό σχηματισμό;


    Οπότε αυτές οι στημένες φωτογραφίες απογοητεύουν ακόμα περισσότερο;

  2. odysseas avatar
    odysseas 30/06/2008 22:13:09

    Πράκτορια, προβοκάτορες!
    καλά το κατάλαβες φίλε σύνηγορου του διαβόλου

  3. Theodore avatar
    Theodore 30/06/2008 22:14:29

    Τωρα να πω οτι τα βλεπεις απο τη σκοπια του χορτατου, ψεμματα θα πω;
    Αν ησουν ανεργος και χρωσταγες παντου, θα ελεγες τα ιδια;
    Ρωταω τωρα εγω.
    Ζηταω πολλα;
    Και για να σου ενισχυσω τη μνημη, εχεις υπ οψιν σου, κατι εξαιρετικα riots, που γινοντουσαν στας ΗΠΑ;
    Νομιζεις, οτι θα αργησουν να γινουν κι εδω κατι τετοια;
    Εκτος και αν στηριζεις την αισιοδοξια σου, στην "αρχοντια", του Ελληνα.Στο κομπλεξ δηλαδη, του τι θα πει ο κοσμος.
    Που προτιμαει να πειναει και να βραζει μια πετρα μεσα στο τσουκαλι,χωρις να εχει να βαλει μεσα τιποτ αλλο,για να μη δωσει δικαιωμα στη γειτονια, να πει οτι δεν εχει να μαγειρεψει, οπως εκανε εδω και κατι 10ετιες καποια χηρα, που μου το ελεγε η συχωρεμενη η θεια μου.
    Σε βεβαιω, οτι αν η κατασταση, συνεχιστει ετσι, οπως παει, με τον αγροτικο τομεα, που εξασφαλιζε τα στοιχειωδη σε πολυ κοσμο, εξαφανισμενο, θα γινει της ...ποπης στις πολεις.
    Κολαση.
    Εδω εισαι, κι εδω ειμαι.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/06/2008 22:16:01

    Προσωπικά, όχι μόνο θα τα καταδεχόμουν, αλλά θα τα μοίραζα και παραπέρα. Τιμή και δόξα στους επαναπαλλοτριωτές της κλεμμένης εργατικής υπεραξίας!

  5. Greek Rider avatar
    Greek Rider 30/06/2008 22:20:39

    Εμένα αυτές οι ενέργειες με κάνουν να έχω ελπίδα. Όχι για τα τρόφιμα που μοιράζονται αλλά για το ότι υπάρχουν άνθρωποι που ρισκάρουν τη ζωή τους για να αντισταθούν.

    Μου θυμίζουν την ύψωση της ελληνικής σημαίας στην Ακρόπολη επί Γερμανών.

  6. Goebbels avatar
    Goebbels 30/06/2008 22:24:00

    Μόνο νεοφιλελεύθερα απολειφάδια, πιστά στις εντολές των αφεντικών τους των πολυεθνικών, τις οποίες υπηρετούν ως "Her Majesty's loyal terrier", θα μπορούσαν να βλέπουν απαξιωτικά αυτές τις ενέργειες. Έρχεται όμως η ώρα που η κρίση θα γενικευτεί, και τότε οι επιθέσεις δεν θα αρκεστούν μόνο σε υλικά αγαθά...

  7. δικηγόρος του διαβόλου avatar
    δικηγόρος του διαβόλου 30/06/2008 22:24:50

    στις φωτογραφίες - αν είναι από δώ παρμένες - δείχνουν άδεια καλάθια ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ από το σούπερ μάρκετ

    επομένως μούφα
    εκτπός κι αν η φωτγραφία δεν είναι σχετική με το συμβάν

  8. μπάμιας avatar
    μπάμιας 30/06/2008 22:29:43

    «νεοφιλελεύθερα απολειφάδια» Goebbels?

    μου θυμίζει αυτό με το πετσάκι και το βυρσοδεψείο...

  9. Υ. avatar
    Υ. 30/06/2008 22:29:54

    Προς factorx
    Άσχετο μεν ως προς την συγκεκριμένη ανάρτησή σου, αλλά μόλις είδα ενημερωτικό trailer στον Αντένα για κάποια σειρά X FACTOR που θα προβληθεί.

    Προτείνω ή να τους μηνύσεις ή να ζητήσεις τηλεοπτικά δικαιώματα.

  10. factorx avatar
    factorx 30/06/2008 22:30:46

    Το λέμε και στο κείμενο: Η φωτογραφία είναι του 2006 απο γερμανικό ΜΜΕ με αφορμή τα ανάλογα περιστατικά που σημειώθηκαν τότε εκεί.δικηγόρε του διαβόλου διάβαζε πρώτα καλα τι γράφουμε και μετά σπεύσε.

  11. δικηγόρος του διαβόλου avatar
    δικηγόρος του διαβόλου 30/06/2008 22:32:01

    μούφααα μουφααα μουφααααα

    να δούμ τι άλλο θα σκεφτούν οι διαφημιστές του τσύριζα όταν μου το σφύριζα (ν)

  12. Factorx avatar
    Factorx 30/06/2008 22:35:20

    @Υ.: λές να κάνουμε αγωγή να τους τα πάρουμε; θα σας πάρω όλους μετά με νοικιασμένο αεροπλάνο σαν του Σίκατσεκ να πάμε στη Γερμανία να κάνουμε ρεπορτάζ για την Ζήμενς. Γιατί αρχίζω να τα παίρνω με αυτα πο γράφουν και μεταδίδουν

  13. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 30/06/2008 22:36:11

    Συμφωνώ, οταν η ακρίβεια ειναι το υπ΄αριθμόν 1 πρόβλημα των ελληνικών νοικοκυριών, το κόστος ζωής ανεβαίνει ανεξέλεγκτα,και τα ειδη πρώτης ανάγκης ειναι πιο ακριβά απο τα αντίστοιχα της Γαλλίας και Γερμανίας, ειναι λούμπεν τα στοιχεία αυτά που παίρνουν τις σακκούλες των σούπερ μάρκετ που μοιράζονται στις λαικές. Τς, τς, επίπεδο,και ελλειψη αξιοπρέπειας. Τους κλεπταποδόχους.Οι αξιοπρεπεις γραβατες των καλών συνοικιών, ειναι αλλοιώς, δεν θα μπορούσαν ποτέ να το κάνουν αυτό.Ειναι οι υγιείς δυνάμεις αυτού του τοπου. Γι αυτό και ψηφίζουν Ν.Δ και άλλα αξιοπρεπή κόμματα.

  14. Sratis avatar
    Sratis 01/07/2008 00:24:37

    ....
    == Κε Αθανασόπουλε έχετε γνώση του θέματος ;

    =ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΕΗ , ΑΠΟ 1-7-8 .
    ....
    -ΑΛΛΑ ! ! ! !
    -ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΣΤΟ
    ΤΗΛ.10500, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΝΤΟΝΑ.

    =ΛΕΕΙ Η ΔΕΗ

    -Επικοινωνήστε μαζί μας.
    ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΥ A.E.
    ΧΑΛΚΟΚΟΝΔΥΛΗ 30
    10432, ΑΘΗΝΑ
    Τηλεφωνικό Κέντρο : 210 5230301
    E-mail: info@dei.com.gr

    Κέντρο Πληροφόρησης Πελατών: 10500

  15. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 01/07/2008 00:34:54

    Φαντάζομαι ότι όλα τα λιγούρια είχαν δεν είχαν λεφτά θα όρμηξαν να πάρουν τζάμπα πράγματα.

    Αν θέλουμε να λύσουμε πραγματικά το πρόβλημα, ας κάνουμε οργανωμένα όλοι οι καταναλωτές μποϊκοτάζ σε προϊόντα με αισχροκερδείς τιμές και ας καταγγείλουμε τα καρτέλ, τους μεσάζοντες και τους τσιφλικάδες.

    Το να μπαίνουν και να παίρνουν πράγματα και να τα μοιράζουν πιο πολύ γραφικό και χαβαλετζίδικο μου κάνει παρά για σοβαρή κίνηση.

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/07/2008 00:44:02

    Περνάει μηνύματα όμως φίλε πεα , τα οποία μπορεί προς το παρόν να μην έχουν λήπτες αλλά στην ανάγκη θα βρεθούν .

    Μόνο γκουβέρνα όπως λέει κι ο φίλος αρχαιοπτέρυξ , βλέπουν με αντιπάθεια τέτοιες κινήσεις .

  17. Rodia avatar
    Rodia 01/07/2008 00:46:22

    Είναι εγκάθετοι της Ζίμενς, που κάνουν προεκλογική εκστρατεία. :)
    ..θα ήθελα να στέλνουν ειδοποίηση πού θα βρίσκονται σε επόμενη φάση. Εχω πάνω από μήνα να πάω σούπερ μάρκετ λόγω έλλειψης των απαραίτητων μπικικινίων..
    (ευτυχώς οι ελίτσες που έχω στο χωριό δίνουν το λάδι της χρονιάς)

  18. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/07/2008 01:18:13

    @ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ: Πολύ αφ' υψηλού, φίλε, την "βγαίνεις". Ποιος είσαι εσύ που αποκαλείς αυτούς που δεν έχουν λεφτά και πεινάνε "λιγούρια"; Έχεις πεινάσει ποτέ και να μην έχεις να φας; ή ήταν πάντα γεμάτο το ψυγείο του μπαμπά και της μαμάς;

    'Αραξε στα κυβικά σου, δηλαδή, στα ανέξοδα και "στάχτη στα μάτια" μποϋκοτάζ, και άσε τους "γραφικούς χαβαλετζήδες" να παίζουν κορώνα γράμματα χρόνια στην φυλακή, ή να "ρισκάρουν τη ζωή τους για να αντισταθούν", όπως είπε ο "Greek Rider".

  19. ΚΩΣΤΗΣ  ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ avatar
    ΚΩΣΤΗΣ ΔΡΑΝΔΑΚΙΣ 01/07/2008 01:32:19

    ΒΑΡΑΤΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ..... Όταν η ΑΔΙΚΙΑ γίνεται ΝΟΜΟΣ τότε η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ γίνεται ΚΑΘΗΚΟΝ. Τι κακό είναι ότι είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν..... Όταν μετά από 35 χρόνια σκληρής δουλειάς ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ ότι αντί για ΣΥΝΤΑΞΗ, ξέρετε επιστροφή εις το ελάχιστο των επι 35 ετών κρατήσεων... , θα πέρετε ένα ΤΙΠΟΤΑ με μπόλικο ΚΑΘΟΛΟΥ, ΤΌΤΕ.... καθήστε πεινασμένοι στην ουρά και ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ την προσφορά αυτών των παιδιών...
    ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ. ΑΝ ΤΟΥΣ ΒΡΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ. ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ.....

  20. ντεμεκ avatar
    ντεμεκ 01/07/2008 01:32:22

    Greek Rider”.?

    ΜΟΝΟ Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ

  21. ντεμεκ avatar
    ντεμεκ 01/07/2008 01:34:37

    ΒΡΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΕ 35ΕΤΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    ΔΕ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ - ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΖΕΤΑΙΘ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΝΙΖΑ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ , ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ...

    ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ
    Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ

  22. Factorx avatar
    Factorx 01/07/2008 01:58:05

    Αλλαξα την φωτογραφία, επειδή το θέμα δεν είναι να συζητάμε γι αυτήν, αλλά για την ουσία της πράξης

  23. Λιγόδωρας avatar
    Λιγόδωρας 01/07/2008 02:31:35

    Τότε αγαπητέ θα πρέπει να σβήσεις αμέσως τα σχόλιά μου, καθώς και άλλων που σχετίζονται με τη φωτογραφία.

    Η πράξη αυτή νομίζω πως είναι απροσδόκητα μη τίμια (?) Ή ποιος προσδιορισμός θα μπορούσε να μπει εδώ για να αποδώσει την πραγματική κατάσταση..

  24. Factorx avatar
    Factorx 01/07/2008 02:53:24

    Λιγόδωρε, το σβήνω το σχόλιό σου και όποιου άλλου το θέλει. Αλλά μην το δαιμονοποιούμε. Ψάχναμε να βρούμε μια φωτογραφία να βάλουμε στην είδηση και βάλαμε εκείνη.

  25. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/07/2008 03:07:04

    Τι είχε η φωτογραφία, Φάκτορα; Μια χαρά ήταν.

    Αυτοί που έγραψαν σχόλια για την φωτογραφία δεν είχαν ΚΑΝ διαβάσει το κείμενο, με ό,τι συνειρμούς λογικούς αυτό συνεπάγεται:

    "δικηγόρος του διαβόλου" Says: "στις φωτογραφίες - αν είναι από δώ παρμένες - δείχνουν άδεια καλάθια ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ από το σούπερ μάρκετ
    επομένως μούφα
    εκτός κι αν η φωτγραφία δεν είναι σχετική με το συμβάν".

    Και το ποστ έγραφε ότι, η φωτογραφία ήταν από την Γερμανία, τραβηγμένη από ανάλογη περίπτωση το 2006. Τι σχολιάζανε, λοιπόν, τα τυπάκια;;; Άσ' τους, λοιπόν, να ξεφτιλίζονται μόνοι τους, φίλε, να μην χαλαμε και πολύτιμη φαιά ουσία για πάρτη τους.

  26. zeitgeist-gr.blogspot.com avatar
    zeitgeist-gr.blogspot.com 01/07/2008 03:58:36

    Μαγκιά των παιδιών που το κάνουν. Είναι σαν να βλέπω να σπάνε μια τράπεζα. Εγώ δε θα το έκανα αλλά δε θα με πείραζε (για να μην πω ότι θα μου άρεσε) να δω κάποιον άλλον να το κάνει...

  27. wert01gf avatar
    wert01gf 01/07/2008 04:59:11

    Το πετρέλαιο στη Νέα Υόρκη ξεπερνά τα 143 δολάρια το βαρέλι.
    Ανατιμήσεις στα οικιακά τιμολόγια της ΔΕΗ, που αυξάνονται έως και 8%.
    Νέο ρεκόρ σημειώνει ο πληθωρισμός στην Ευρωζώνη, καθώς διαμορφώθηκε στο 4% τον Ιούνιο και είναι πλέον διπλάσιος από το στόχο του 2% που έχει θέσει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.
    Περικοπές προσωπικού που θα αγγίζουν τις 17.200 θέσεις εργασίας στη Γερμανία και το εξωτερικό θα κάνει η μητρική Siemens μέχρι το 2010.
    Κεφάλαια ύψους 23 δισ. ευρώ «χάθηκαν» από το ελληνικό χρηματιστήριο τον Ιούνιο.

    Και ο πόλεμος μόλις ξεκίνησε..

  28. μπάμιας avatar
    μπάμιας 01/07/2008 06:32:14

    και ακόμα wert01fg, δεν έχεις δει τίποτα εδώ...πολλά μαγαζιά δεν θα αντέξουν, ο δείκτης...να κάνω πρόβλεψη; στα 1800. Μόνο αν έχει τόοοοσο μάυρο χρήμα, θα περάσουμε την ύφεση χωρίς πόνο.

    και όταν βγούμε από την ύφεση, η Ελλάς θα είναι αγνώριστη, και θα έχει λιγότερα δέντρα.

  29. CANDYBAR avatar
    CANDYBAR 01/07/2008 09:03:51

    Όταν οι επιχειρήσεις κλέβουν τον καταναλωτή επι χρόνια, με συνέπεια όσο και συνέχεια, τότε μου κάνει έκπληξη που το ¨ντου" έγινε απο λίγους πιτσιριλάδες. Κανονικά οι ανάπηρες "Καταναλωτικές Οργανώσεις" θα έπρεπε να ορίζουν ημέρα λεηλασίας αντί για ημέρα μποικοτάζ. Δέν καταλαβαίνουν αλιώς αυτοί οι κλεφταράδες. Σε κλέβουν; Ντου και πάρτα πίσω. Με τα παιδια και εγώ.

  30. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/07/2008 11:22:12

    Για τον εμπρησμό τoυ υποκαταστήματος σπρίντερ (Αθήνα, 28/6/2008)
    από e-mail στο directactiongr@yahoo.gr:

    Στις 28 Ιουνίου 2008 επιλέξαμε να χτυπήσουμε ένα από τα υποκαταστήματα της γνωστής αλυσίδας πολυκαταστημάτων σπρίντερ, αυτό στη Λυκόβρυση. Η επιλογή δεν ήταν τυχαία.

    Ζούμε σε μια καθημερινότητα που έχει μετατραπεί σε αρένα ανταγωνισμού αλλά και κατοχής και επίδειξης νεκρών αντικειμένων. Το ακριβό αυτοκίνητο, η επώνυμη ετικέτα των ρούχων, το καινούργιο κινητό, το γρήγορο internet είναι οι σύγχρονες αξίες του κόσμου σας. Το πλήθος των καταναλωτών γκρινιάζει για την ακρίβεια κάνοντας ταυτόχρονα shopping therapy για να εξαγοράσει λίγη 'χαρά' και μιαν αποστειρωμένη εικόνα επιτυχίας και επίδειξης. Σήμερα ο άνθρωπος αναζητά την ταυτότητά του στα νέα αξεσουάρ του κινητού του, στα καλλύματα του αυτοκίνητου του και στις προσταγές τις μόδας για το ντύσιμό του. Και όλα πάνε καλά.

    Αρκεί ανάμεσα στο δίλλημα του Σαββατόβραδου Κολωνάκη ή Ψυρρή να έχει διαλέξει το σωστό ντύσιμο, το κατάλληλο κινητό και πάνω από όλα το ψεύτικο χαμόγελό του, ώστε να εντυπωσιάσει τους γύρω του.

    Όσο για την καθημερινότητα, την έλλειψη επικοινωνίας, τη μοναξιά, την αργή αυτοκτονία της αποξένωσης, τον καταναγκασμό της εργασίας, τις προσταγές των μπάτσων, της αλήθειες των δημοσιογράφων, την εκμετετάλευση των αφεντικών... Ποιός νοιάζεται για αυτά; Άλλωστε δεν είναι στην μόδα του lifestyle που πιστά προβάλεται και ακολουθείται.

    Για αυτό λοιπόν όλοι εσείς πιστοί καταναλωτές, τιτλούχοι της μιζέριας και κάτοχοι του ψέματος συνεχίστε να ντύνετε το φανταχτερό σας τίποτα με όλες τις αποχρώσεις του συμβιβασμού και τις αδιαφορίας. Αντίθετα εμείς διαλέξαμε για τους εαυτούς μας τα χρώματα του πολέμου: Όσο η ζωή μας ασφυκτιά στον κλοιό των διαφημιστικών μυνημάτων, των άχρηστων αντικειμένων, των προσταγών της μόδας και των συμβόλων του καταναλωτικού παραδείσου, τόσο η λύσα μας με συνείδηση θα αναζητεί διαρκώς τρόπους απόδρασης.

    Είχαμε γράψει στην προκύρηξη που αφορούσε στο προηγούμενο χτύπημά μας στο Α.Τ. Αιγάλεω, ότι δεν χρειαζόμαστε κάποια αφορμή ή κάποια συγκυρία για να πράξουμε. Τώρα όμως, έχουμε και ένα γεγονός. Στις 11 Ιουλίου 2008 δικάζονται οι σύντροφοι Μάριος Τσουραπάς και Χρυσόστομος Κοντορεβυθάκης, για την απόπειρα εμπρησμού οχήματος της δημοτικής αστυνομίας, για την οποία έχουν αναλάβει την ευθύνη και την υπερασπίζονται. Το μόνο που έχουμε να πούμε για αυτό, είναι πως οι υλικές ζημιές και η ολική καταστροφή του πολυκαταστήματος αυτού είναι ενδεικτικές των προθέσεών μας, σε περίπτωση συνέχισης της φυλάκισης των συντρόφων μας.

    Συμμορίες Συνείδησης.

  31. μάγος avatar
    μάγος 01/07/2008 11:34:13

    η επόμενη παεμβατική οικονομική θεατρική κίνηση του τσίριζα μάλλον θα είναι η εξής:

    έφοδος (με προσυνεννόηση φυσικά μη συμβεί τίποτε στραβό) σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και το σκίσιμο απλήρωτων συναλλαγματικών ή κατασχετηρίων!

    μπορεί να κανουν κι επίσκεψη σε κανέναν πλειστηριασμό σπιτιού.. αλλλά μάλλον εκεί δε θα τολμήσουν - τα κοράκια κουβαλάνε εργαλεία επάνω τους..

  32. μάγος avatar
    μάγος 01/07/2008 11:38:17

    για το ...που έγραψε το
    > το γρήγορο internet είναι οι σύγχρονες αξίες του κόσμου

    .. κούρεμα με ψιλή μηχανή και περιφορά στους δρόμους με πινακίδα χρειάζεται.
    και μετά ένα παλούκι στον πισινό.


    δεν ξέρει πως σήμερα ένα ποσοστό του εργαζόμενου πληθυσμού - εργάζεται με "τηλεργασία". και δεν είναι αμελητέο...

    πως το γρήγορο ίντερνετ δεν είναι αξία αλλά ανάγκη!

    επειγόντως παλούκωμα!

  33. μπάμιας avatar
    μπάμιας 01/07/2008 12:07:20

    έλα μάγε, όχι σεξουαλικά...

  34. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/07/2008 12:07:37

    "Η Γενιά των 700 ευρώ" έγραψε:


    "Ομαδική αυτοκτονία στη Βουλή", (27-6-08)

    Τη στιγμή που η αξιοπιστία του πολιτικού κόσμου βουλιάζει κάτω από το βάρος των αποκαλύψεων για το σκάνδαλο της Siemens, τα κόμματα του ελληνικού κοινοβουλίου αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν ομαδικά, ψηφίζοντας μια κραυγαλέα και εξόχως προκλητική ρουσφετολογική ρύθμιση υπέρ των δικών τους παιδιών.

    Στα «ψιλά γράμματα» του νέου Κανονισμού της Βουλής που εγκρίθηκε προχθές, προβλέπεται η μονιμοποίηση δεκάδων υπαλλήλων που εργάζονται σήμερα στο Κοινοβούλιο ως μετακλητοί ή αποσπασμένοι και υπηρετούν σε κόμματα, κοινοβουλευτικούς αξιωματούχους και υπηρεσίες του Κοινοβουλίου από το 2004 έως σήμερα, αλλά και όσων, άκουσον άκουσον, αναμένεται να προσληφθούν μέχρι τις επόμενες εκλογές. Για τη μονιμοποίηση των εν λόγω υπαλλήλων δεν λαμβάνεται υπόψη η υπηρεσία από την οποία προέρχονται ούτε καν το χρονικό διάστημα απασχόλησής τους στο Κοινοβούλιο. Η σχετική ρύθμιση πέρασε στη Διάσκεψη των Προέδρων με συμφωνία Ν.Δ., ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ και τη διαφωνία του ΚΚΕ, ενώ ο εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ απουσίαζε.

    Αποδεικνύεται, δυστυχώς, ότι οι πολιτικοί μας δε βάζουν μυαλό, αφού για μία ακόμη φορά επαναλαμβάνεται το γνωστό κόλπο-ατόπημα της χαριστικής ρύθμισης υπέρ ημετέρων. Ανάλογες ρυθμίσεις με την προχθεσινή έχουν περάσει άλλες τρεις φορές στο παρελθόν με πιο πρόσφατη αυτή του 2003.

    Ταυτόχρονα, καταρρίπτεται για πολλοστή φορά ο μύθος περί επανίδρυσης του κράτους από τη ΝΔ. Η παράταξη που ανέλαβε να προωθήσει ένα νέο μοντέλο διακυβέρνησης για την Ελλάδα του 21ου αιώνα υιοθέτησε τελικά όλα ανεξαιρέτως τα κουτσά και τα στραβά που ρητορικά κατήγγειλε εδώ και χρόνια: από την παράκαμψη του ΑΣΕΠ με σκοπό το μπάσιμο στο δημόσιο από την πίσω πόρτα μέχρι τις αναδρομικές ρυθμίσεις χρεών εισφορών και φόρων, δεν υπάρχει ούτε ένα είδος χαριστικής διάταξης που να μην έχει θεσμοθετηθεί την τελευταία τετραετία.

    Είναι προφανές ότι η συστηματική ευνοιοκρατία καλά κρατεί και οι όποιες αποφάσεις, παρά το γεγονός ότι λαμβάνονται με βάση το γράμμα του νόμου και συνεπώς διαθέτουν τεκμήριο νομιμότητας, σε καμία περίπτωση δεν διαθέτουν τεκμήριο ακριβοδικίας και κατ’ επέκταση κοινωνικής δικαιοσύνης. Επιτέλους όμως, απαιτείται δικαιοσύνη. Όχι άλλες χάρες. Όχι εύνοιες".

  35. μάγος avatar
    μάγος 01/07/2008 12:20:33

    μπάμιας Says:
    July 1st, 2008 at 12:07 pm
    έλα μάγε, όχι σεξουαλικά…



    δεν είναι σεξουαλικά (με αμοιβαία συναίνεση).

    είδος τιμωρίας είναι

  36. μάγος avatar
    μάγος 01/07/2008 12:22:11

    από ότι φαίνεται, αυτή η κυβέρνηση μόνο από εσωτερική κίνηση θα πέσει. όπως το 93.

    ποιος μπορεί να κάνει αυτήν την κίνηση σήμερα;

  37. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/07/2008 12:22:34

    @"νήπιος γέρων" Says:
    July 1st, 2008 at 3:07 am

    Φίλε θυμάσαι τι έλεγε ο Φιδίας για τα τρολλ ?

    DNFTT αν θυμάμαι καλά .

  38. μπάμιας avatar
    μπάμιας 01/07/2008 12:23:13

    OK, όχι μεσαιωνικά

  39. μάγος avatar
    μάγος 01/07/2008 12:29:17

    τα καταστήματα αθλητικών αλυσίδα σπρίντερ, εκτιμώ πως είναι μαγαζιά "φτωχομάνες".
    Υπάρχει ένα στα Σούρμενα - Άνω Γλυφάδα και ξέρω τι πουλάνε.

    Εκεί πηγαίνει η φτωχολογιά, φτωχοί γονείς για να πάρουν κάτι στα παιδιά τους συνήθως ρούχα αθλητικά αντίγραφα μαϊμού ή β΄ποιότητας, όταν ζηλεύουν στο σχολείο τα άλλα, τα πλουσιόπαιδα.

    Απορώ με την τρομακτική ιδεολογική αντίθεση της ενέργειάς τους.

    Αν ήταν μάγκες ας πήγαιναν στο fnac π.χ. Εκτός κι αν αισθάνονται συγγενείς φίλοι με τα τύπου fnac κι εχθροί με τη μπασκλασσαρία τις φτωχομάνες τύπου Σπρίντερ

    Στον καιρό μου αυτά τα κολόπαιδα, τα έλεγαν ντατσκανάρηδες...

    ψιλή και κούρεμα αμέσως.

  40. αντισυνασπιστής avatar
    αντισυνασπιστής 01/07/2008 13:52:56

    είναι μόνιμη τακτική του τσύριζα, η καπηλεία - η διαστροφή, το παιχνίδι με ταν νοήματα των λέξεων.

    π.χ. οι τωρινές "απαλλοτριώσεις και διανομές τροφίμων",

    τπ κυριακάτικο σχολείο μεταναστών!!!

    ....

  41. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 01/07/2008 14:41:25

    A ρε μάγε τι μου θύμισες με τα Σπρίντερ των Σουρμένων τώρα...

  42. Τρολλίδης avatar