#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/12/2009 23:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι “Πυρήνες της Φωτιάς” ανέλαβαν την ευθύνη


Οι “Πυρήνες της Φωτιάς” ισχυρίζονται ότι έκαναν το κτύπημα στη Συγγρού
Η έκρηξη σημειώθηκε περίπου στι 21:05 χθες το βράδυ στο κτίριο όπου βρίσκονται τα γραφεία της Εθνικής Ασφαλιστικής στη λεωφόρο Συγγρού, στην Αθήνα. Στις 10.46 άγνωστος τηλεφώνησε στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία και είπε ότι επρόκειτο να εκραγεί βόμβα στο συγκεκριμένο κτίριο σε 15 λεπτά, όπως και έγινε. Επί τόπου έσπευσε ισχυρή αστυνομική δύναμη, η οποία έχει αποκλείσει την περιοχή και διεξάγει έρευνες τόσο για την έκρηξη όσο και για την πιθανή ύπαρξη δεύτερου εκρηκτικού μηχανισμού. Από την ισχυρή έκρηξη προκλήθηκαν σοβαρές υλικές ζημιές στο ισόγειο του κτιρίου, όπου στεγάζεται υποκατάστημα. Μικρότερης έκτασης είναι οι ζημιές σε παρακείμενα κτίρια και αυτοκίνητα που ήταν σταθμευμένα στην περιοχή.  Δεν υπήρξαν τραυματισμοί καθώς η αστυνομία είχε αποκλείσει έγκαιρα την περιοχή μετά από προειδοποιητικό τηλεφώνημα αγνώστου τις 22.46 στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία. Ειδικοί της αστυνομίας περισυνέλεξαν υπολείμματα του μηχανισμού, τα οποία εξετάζονται στα εργαστήρια της Αντιτρομοκρατικής. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, πρόκειται για ωρολογιακό μηχανισμό, ενώ χρησιμοποιήθηκε μεγάλη ποσότητα εκρηκτικής ύλης. Όπως αναφέρουν αστυνομικές πηγές, η μέθοδος και ο μηχανισμός που χρησιμοποιήθηκαν, παραπέμπουν σε χτύπημα της οργάνωσης Επαναστατικός Αγώνας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 28/12/2009 00:55:46

    Γιατί πάντα τηλεφωνούν στην Ελευθεροτυπία;
    Ο Βλαστάρης το έχει λύσει τούτο το μυστήριο;

  2. wor avatar
    wor 28/12/2009 01:36:47

    Όταν τηλεφωνούν αλλού δεν προβληματίζεσαι ή δεν ξέρεις άλλους διευθυντές;

  3. Le canard avatar
    Le canard 28/12/2009 02:46:05

    Ανταπόκριση από το σημείο της έκρηξης:Η βόμβα τοποθετήθηκε από την οδό Γαλαξία, που είναι κάθετος σον παράδρομο (παράλληλο δρομάκι της Συγγρού). Ολα δείχνουν ότι οι δράστες πλησίασαν στο πλάϊ του ισογείου της Εθνικής ασφαλιστικής όπου βρίσκονται γραφεία, ως επί το πλείστον πληρωμών του κοινού, έβαλαν έξω από εκεί και δίπλα στον δρόμο τη βόμβα αρκετά μεγάλης ισχύος και την πυροδότησαν, πιθανώς με ωρολογιακό μηχανισμό. Ολο το ισόγειο της Εθνικής είναι φύλλο και φτερό. Οι υπόλοιποι από τους έξι ορόφους του κτιρίου δεν έπαθαν ιοδιαίτερες ζημιές. Στο υπόγειο επίσης είναι το συνεδριακό κέντρο του ξενοδοχείου Ιντερκοντινένταλ. Καμμιά εκατοστή μέτρα από το σημείο είναι το ξενοδοχείο, όπου παλαιότερα είχαν βάλει βόμβα (με μια νεκρή) οι Επαναστατικοί Πυρήνες, οι οποίοι παραμένουν ασύλληπτοι.

    Το σημαντικό είναι ότι για πρώτη φορά βάζουν σε τόσο κεντρικό δρόμο (δίπλα στη Συγγρού) τόσο μεγάλη βόμβα.Μερικές δεκάδες μέτρα παρακάτων είναι οι σινεμάδες Οντεόν, όπου υπήρχε πολυς κόσμος. Επίσης, η Συγγρού είχε κίνηση μεγάλη. Βέβαια οι αστυνομικοί διέκοψαν στο ένα ρεύμα (δεξί) την κίνηση λίγο προτού εκραγεί η βόμβα. Επίσης, είχαν ειδοποιήσει δύο σεκιουριτάδες που ήταν στο κτίριο να φύγουν και έτσι δεν υπήρχαν θύματα. Η προειδοποίηση των δραστών ήταν σαφής και κατηγορηματική. Μέσα στα 15 λεπτά που είπαν ότι θα γίνει η έκρηξη, έγινε. Οι αστυνομικοί που είχαν σπεύσει να αποκλείσουν την περιοχή ίσα που πρόλαβαν. Η ενέργεια δείχνει, το πιθανότερο, Επαναστατικό Αγώνα, τόσο λόγω της συνέπειάς του, όσο και της μεθόδου που ακολουθήθηκε. Η έκρηξη ήταν πολύ ισχυρή αφού ακούστηκε μέχρι το κέντρο της Αθήνας, ενώ αστυνομικοί που ήταν στην ΓΑΔΑ στην Αλεξάνδρας λέγουν επίσης ότι την άκουσαν.

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/12/2009 02:57:25

    Γιατί κάθε φορά που η κυβέρνηση έχει προβλήματα και χρειάζεται "εθνική συσπείρωση", έχουμε τρομοκρατικά χτυπήματα?
    Τόοοσο μεγαλη συμπτωση?

  5. βασιλης avatar
    βασιλης 28/12/2009 10:56:41

    Πρεπει να ειμαι πολυ καντεμης.Βρισκομουν σε γαμο σε διπλανο ξενοδοχειο και νομιζα οτι ημουν τυχερος που βρηκα θεση παρκιγκ γιατι το ξενοδοχειο ζηταγε 6 ευρω την ωρα .Οταν πηγα να παρω το αυτοκινητο μου ειδα τα περιπολικα να εχουν κλεισει τους δρομους και ειδικα την οδο Γαλαξια οπου ειχα παρκαρει και εγω το ταπεινο μου ασπρο Χιουνται ,διπλα ακριβως απο τον χωρο της εκρηξης.Βεβαια καταλαβαινετε οτι δεν μπορεσα να πλησιασω να δω για υλικες ζημιες και επειδη μου ειπαν απο την αντιτρομοκρατικη οτι μπορω να το παρω μετα απο το μεσημερι σημερα 28-12-09 αυτα που νομισα οτι γλυτωσα τα πληρωσα σε ταξι.Αληθεια!!!υπαρχει η δυνατοτητα καμια φωτογραφια γιατι πηγα για δουλεια στο Λαυριο και δεν ξερω εαν και ασφαλισμενο για αυτη την περιπτωση!!!!!!!!!!!!!!!

  6. anonymus avatar
    anonymus 28/12/2009 11:07:16

    Αυτό είναι σχόλιο πραγματικά δικό σου.

  7. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 28/12/2009 13:08:48

    Γιατί όταν παίρνουν το 11880 και ζητούν τηλέφωνο εφημερίδας που δημοσιεύει τρομοκρατικές προκηρύξεις, αυτοί μόνο το τηλέφωνο της "Ελευθεροτυπίας" τους δίνουν.
    Άλλωστε, η Μάνια Τεγοπούλου είναι γνωστή αντιεξουσιάστρια: Δεν είδατε πως απειλούσε τους αστυνομικούς όταν την σταμάτησαν επειδή οδηγούσε πιωμένη;

    • βασιλης avatar
      βασιλης @ Μάρκο Τ 29/12/2009 12:24:09

      Μαλλον δεν τους ζητανε λεφτα για τις αγγελιες

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/12/2009 13:13:50

    Είναι όντως, αλλά η σκέψη περνάει απο πολλών το μυαλό.

  9. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 28/12/2009 16:42:07

    Σιγά την συσπείρωση που θα έχουμε μετά το χτύπημα.

  10. fantomas avatar
    fantomas 28/12/2009 18:22:25

    μην κανεις σε κανενα ποδαρικο τωρα την πρωτοχρονια!!!

  11. krasnajia zvezda avatar
    krasnajia zvezda 28/12/2009 20:51:49

    Οι "Πυρήνες της Φωτιάς" με προκήρυξή τους στο Indymedia ισχυρίζονται ότι αυτοί είναι που έκαναν το χτεσινό κτύπημα στη Συγγρού. Ενδιαφέρον, αν και περίεργο.

  12. Le canard avatar
    Le canard 29/12/2009 02:15:54

    Αν η Συνωμοσία των Πυρήνων είναι πίσω από αυτή την επίθεση, τότε εγώ είμαι αστροναύτης. Οι "χύτρες ταχύτητας" αίφνης μετετράπησαν σε τουρμποτζέτ; Από εκεί που τους είχαν στο χέρι, και έχουν ξεράσει τα μικρά τα πάντα, ξαφνικά μου βάζουν βόμβα που από τη Συγγρού ακούγεται στο κέντρο της Αθήνας; Αριστοτεχνικά τοποθετημένη η βόμβα σε τυφλό σημείο της Εθνικής Ασφαλιστικής όπου η πλειάδα καμερών δεν έβλεπαν; Η έκρηξη και το ωστικό της κύμα εστράφησαν μόνο στο κτίριο (ισόγειο) και τα αυτοκίνητα που ήταν καμμιά δεκαριά μέτρα δίπλα δεν έπαθαν τίποτε, ούτε τα τζάμια τους δεν ράγισαν; Για να μην μιλήσω για τα κτίρια της Συγγρού απέναντι που τα τζάμια τους δεν έπαθαν απολύτως τίποτα. Προφανώς, τα τσικό, τα "γκαζάκια" της τρομοκρατίας έχουν εξαρθρωθεί, και την ταμπέλα "Συνωμοσία των Πυρήνων" την χρησιμοποιούν άλλοι. Η "Συνωμοσία" ήταν απλά ένας πυρήνας του εννιαίου κέντρου της τρομοκρατίας. Και μάλιστα, δεν ανήκε στον σκληρό της πυρήνα, αλλά εκινείτο στις παρυφές. Τη βόμβα το πιθανότερο την έβαλε ο Επαναστατικός Αγώνας ή κάποιος ανεξάρτητος πυρήνας του. Εάν δεν ισχύει αυτό, τότε η προκήρυξη στο Indymedia είναι καθαρή προβοκάτσια της ΚΥΠ, όπως και η ίδια η βόμβα. Εάν πάντως, είναι η προκήρυξη μαϊμού, θα τολμήσους άραγε οι του ΕΑ να την διαψεύσουν; Αρχίζει και γίνεται ενδιαφέρον το παιχνίδι, ε κύριε Χρυσοχοΐδη; Φαίνεται ότι παραλάβατε ένα άκρως ενδιαφέροντα πακέτο (φάκελλο) με στοιχεία, πρόσωπα και πράγματα, από τον Παπαγγελόπουλο (της ΚΥΠ επί ΝΔ, μετά τον Κοραντή).

  13. Le canard avatar
    Le canard 29/12/2009 02:26:31

    Προσέξτε τι διαρρέουν οι μπάτσοι για το κτύπημα: Γράφει λοιπόν το in.gr:

    -πηγές του αρχηγείου της ΕΛ.ΑΣ. ανέφεραν ότι η προκήρυξη εξετάζεται με σοβαρότητα.

    -Eάν η προκήρυξη αποδειχθεί γνήσια, θα ενισχύσει τη θεωρία των «συγκοινωνούντων δοχείων».

    -Oι πρώτες υποψίες στράφηκαν στον «Επαναστατικό Αγώνα», εξαιτίας της εκρηκτικής ύλης που χρησιμοποιήθηκε.

    Τι θέλουν να μας πούν με όλα αυτά; Οτι όλες οι οργανώσεις είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Χαρήκαμε. Δεν μας λένε όμως, κάτι: Πως από τη μια διαρρέουν εδώ και χρόνια ότι το εκρηκτικό υλικό που εκλάπη από λατομείο στη Φθιώτιδα και το αποδίδουν στον Επαναστατικό Αγώνα, τώρα το χρησιμοποιεί η "Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς". Και γιατί, εάν το είχαν οι τελευταίοι δεν το χρησιμοποιούσαν τόσα χρόνια (επι Χρυσοχοΐδη, επί Σημίτη) έγινε η κλοπή στο λατομείο, και μάλιστα μας είχαν πεί ότι ήξεραν και ποιός τα είχε πάρει.

    Πολύ εύκολα βρε παιδί μου δενει το ένα στοιχείο με το άλλο, και μας οδηγούν σε εύκολους συνειρμούς. Λες και θέλουν κάποιοι να μας αποδείξουν πόσο στενά συνδέεται η μια οργάνωση-πυρήνας με την άλλη. Μεταξύ μας, εάν εσείς είσαστε τρομοκράτες θα δίνατε στο πιάτο τέτοια στοιχεία, για να σας συνδέσουν με άλλους;

    Ας κάνουμε τέλος μια ακόμα υπόθεση: Τα εκρηκτικά αυτά του ΕΑ πέρασαν στα χέρια της Συνωμοσίας, επειδή διασπάστηκε ο ΕΑ και κάποιοι πήραν μαζί τους κομμάτι του οπλοστασίου. Χλωμό, αλλά ας είναι.

    Τρίχες, η ταμπέλα της Συνωμοσίας πέρασε σε άλλους (πιθανότερο στον ΕΑ) και όχι άλλοι στην Συνωμοσία.

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ Le canard 29/12/2009 12:31:33

      Ή ότι ο ΕΑ έκανε ένα δωράκι στους "συντρόφους" με τις κατσαρόλες, για να τους αναβαθμίσει, να τους ευχαριστήσει για υποστήριξη σε προηγούμενες ενέργειες, να τους ενσωματώσει, να τους εκπαιδεύσει και ποιος ξέρει τι άλλο.

  14. Jasmin avatar
    Jasmin 29/12/2009 09:04:51

    "Οι Πυρήνες της Φωτιάς ανέλαβαν την ευθύνη"
    Ναι, καλά...

    Υ.Γ. Και ό,τι και αν λέμε, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα τους πιάσουν

  15. Stathis avatar
    Stathis 29/12/2009 09:32:55

    Εφόσον βέβαια δεν υπάρχει προβοκάτσια και οι οργανώσεις αυτές είναι γνήσιες και ακολουθούν τους πάγιους συνομωτικούς κανόνες της παράνομης δράσης, τότε ο μόνος τρόπος να συλληφθούν είναι με την διείσδυση πρακτόρων των Υπηρεσιών Ασφαλείας σ'αυτές. Αλλιώς, μάλλον θα πρέπει να ελπίζουμε μήπως "κατά λάθος" σκάσει καμμιά βόμβα στη μούρη κανενός από αυτούς, όπως τότε με τον Σάββα Ξηρό...

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ Stathis 29/12/2009 13:06:49

      Για να τους πιάσουν πρέπει να ξαναγίνουν "ασφαλείς" Ολυμπιακοί.

      Αλλιώς και βόμβα να σκάσει, όπως έχει ήδη συμβεί αρκετές φορές,
      δεν πρόκειται να τους πιάσουν.
      Και η ταυτότητα του ενός να του πέσει κατά λάθος, θα του την επιστρέψουν με ευγένεια και δε θα τους πιάσουν.
      Και αποτυπώματα και DNA και κάμερες,
      θα πουν ότι χάλασαν τα μηχανήματα και πάλι δε θα τους πιάσουν.

      Και τί εννοείς "προβοκάτσια";
      Προβοκάτσια από ποιόν και γιατί;
      Γράφεις "ο μόνος τρόπος να συλληφθούν είναι με τη διείσδυση πρακτόρων των Υπηρεσιών Ασφαλείας σ'αυτές". Έχεις αναρωτηθεί
      μήπως συμβαίνει το αντίθετο; Και ο μόνος τρόπος για να τους πιάσουν
      είναι όταν μη-τρομοκράτες καταφέρουν να διεισδύσουν στις αλωμένες από ξένους (και δε μιλάω για δυτικούς) Υπηρεσίες Ασφαλείας;

  16. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 29/12/2009 10:06:01

    ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ . ΔΙΑΡΡΟΗ ΓΚΑΖΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΨΑΝ ΕΤΣΙ

  17. βασιλης avatar