Οι ΠΑΣΟΚοι σκίζουν το καλσόν τους για τα μάτια του …Τσίπρα
03/06/2014 08:40
Του Κάλχα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ΠΑΣΟΚοι σκίζουν το καλσόν τους για τα μάτια του …Τσίπρα

Ο «ιστορικός συμβιβασμός», το «καλσόν» και τα ιμάτια της κεντροαριστεράς

Η συζήτηση για την ανασύνθεση της κεντροαριστεράς στον απόηχο των νέων εκλογικών συσχετισμών και οι προσανατολισμοί του ΣΥΡΙΖΑ προς τις δυνάμεις στην παραδοσιακή σοσιαλδημοκρατία, έχοντας και τον αέρα του πρώτου κόμματος στις κάλπες των ευρωεκλογών έχουν δώσει μια μοναδική σουρεαλιστική νότα στις υπαρξιακές αναζητήσεις των ΠΑΣΟΚων αλλά και της ΔΗΜΑΡ.

Καταρχήν αποκαλύπτεται φιλοσυριζαίικη φράξια μέσα στο ΠΑΣΟΚ από στελέχη του άλλοτε βαθέως ΠΑΣΟΚ ενώ ο γραμματέας του κόμματος Νίκος Ανδρουλάκης φτάνει στο σημείο να λέει ότι η Κεντροαριστερά δεν είναι καλσόν και ζητάει συγκυβέρνηση ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ και το ΠΑΣΟΚ στην αντιπολίτευση!

Μετά τα ανοίγματα Τσίπρα μέσω Σουλτς ότι θα συνεργαστεί με τους σοσιαλδημοκράτες αν επιστρέψουν στις ρίζες τους, ο Κώστας Σκανδαλίδης δηλώνει ότι πρέπει να μπει τέλος στον «ιστορικό συμβιβασμό» του ΠΑΣΟΚ με τη Δεξιά και ζητάει ανοίγματα προς τη ΔΗΜΑΡ αλλά και τις «φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις του ΣΥΡΙΖΑ».

Πιο τολμηρός ο Δημήτρης Ρέππας αναφέρει ότι «Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να είναι ανοικτό στο ενδεχόμενο της προοπτικής σύμπραξης για το σχηματισμό κυβέρνησης με το ΣΥΡΙΖΑ αν οι συνθήκες το επιβάλλουν» προσθέτοντας ακόμη ότι «Διατηρώ τις απόψεις μου για το προγραμματικό κενό του ΣΥΡΙΖΑ, του οποίου η κυβερνητική ετοιμότητα δεν πείθει. Αν όμως η λαϊκή εντολή δοθεί προς αυτή την κατεύθυνση, το ΠΑΣΟΚ οφείλει να κάνει τις επιλογές του. Τούτων δοθέντων δεν βρίσκω ορθή ούτε τη μονοσήμαντη προς το ΣΥΡΙΖΑ πολιτική κριτική της ηγεσίας του ΠΑΣΟΚ, την ίδια ώρα που ευνουχίζει τον αντιπαραθετικό λόγο της προς την Δεξιά».

Σ’ αυτές επίσης τις τοποθετήσεις πρέπει να προστεθεί και αυτή της Κυριακής στη Realnews της Φώφης Γεννηματά ότι δεν βολεύεται με το 8% της Ελιάς καθώς στο παρελθόν όταν η Φώτη Γεννηματά ήταν εκπρόσωπος τύπου του ΠΑΣΟΚ εισηγούνταν στον Ευάγγελο Βενιζέλο να μην έχει οξύ μέτωπο προς το ΣΥΡΙΖΑ.

Μέσα σ’ όλα αυτά που δείχνουν κατάσταση διάλυσης στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ έρχεται ο γραμματέας του Κόμματος Νίκος Ανδρουλάκης να τονίσει ότι «το θέμα της Κεντροαριστεράς δεν είναι καλσόν, να το τραβάει ο ένας από εδώ και ο άλλος από εκεί και στο τέλος να είναι μια σούπα που οδηγεί σε μια νεοφιλελεύθερη ατζέντα» και ότι το ΠΑΣΟΚ δε θέλει να είναι «κολαούζος της εξουσίας, είτε δίπλα στη ΝΔ είτε δίπλα στο ΣΥΡΙΖΑ» έχοντας εσαεί υπουργούς, για να πει κάτι που η αλήθεια είναι ότι δεν λέγεται εύκολα από στελέχη του ΠΑΣΟΚ: «Αν βγει πρώτος ο ΣΥΡΙΖΑ, ας συμμαχήσει στην κυβέρνηση με τη ΝΔ. Δεν μπορεί να δημαγωγεί συνέχεια στην πλάτη μας. Και ο κ. Σαμαράς που τα δύο πρώτα χρόνια το έπαιζε αντιμνημονιακός και ο κ. Τσίπρας που τέσσερα χρόνια τώρα το παίζει το ίδιο. Ας συγκυβερνήσουν, λοιπόν!».

Σ’ αυτές όλες τις ζυμώσεις συνυπολογίστε μεγάλο μέρος της ΔΗΜΑΡ που θέλει τη συνεργασία με το ΣΥΡΙΖΑ για να μπορέσει να επιβιώσει. Στελεχικό δυναμικό που ξεκινάει απ’ το Γιάννη Πανούση ο οποίος συνεργάστηκε σε αυτοδιοικητικό επίπεδο με το ΣΥΡΙΖΑ στο παρελθόν όντας ο ίδιος τότε στο ΠΑΣΟΚ, συμπεριλαμβάνει στενούς συνεργάτες του Φώτη Κουβέλη και φτάνει μέχρι τη γνωστή και μη εξαιρετέα Μαρία Ρεπούση.

Όπως φαίνεται οι επαφές με τον Σουλτς και τα γλυκοκοιτάγματα Τσίπρα προς τους ευρωπαίους σοσιαλιστές ενόψει και της εκλογής προέδρου της Κομισιόν μόνο τυχαία δεν είναι και φυσικά είναι και αρκετά αποδοτικά. Τέτοια ομοβροντία δηλώσεων για κυβερνητική συνεργασία με το ΣΥΡΙΖΑ από άλλοτε μνημονιακούς ΠΑΣΟΚους και «αριστερούς» που αναζητούν την χαμένη τιμή της κεντροαριστεράς είναι η αλήθεια ότι δεν είχαμε ξαναδεί…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 03/06/2014 09:02:00

    Ολοι αυτοι καλα κανουν και διαλογιζονται ,ακιζονται,καλσοντραβιουνται για το τι μελλει γενεσθαι.Η κυρια ΝΔ τι κανει ?Στρογγυλοκαθισμενοι στις καρεκλες τους ρεμβαζουν τα υπογεια ρευματα που διαπερνουν τις στοες της διαπλοκης και δοσοληψιας .Φωναζουν ολοι για αξιοκρατια στον δημοσιο τομεα και περιμενουν απο τον ψευτολορδο συμβουλο του Σαμαρα Σταματη να αντιπαρατεθει με τα γατονια Πρωτοπαππα και Κουτρουμανη της πασοκολαμογιας στις τοποθετησεις με τον ανασχηματισμο .Καλα κρασια και φεξε μου και γλυστρησα για την κα ΝΔ.

  2. Tassos avatar
    Tassos 03/06/2014 10:59:18

    Ο Σαμαράς τι κάνει? Θα κάνει άνοιγμα προς τα δεξιά ή θα κάθεται να τους κοιτάει?

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Tassos 03/06/2014 17:59:24

      Μην λες τέτοια! Οτιδήποτε δεξιά της σημερινής multiculti Ν.Δ είναι "φασιστικό", "ακροδεξιό", "νεοναζιστικό" κτλ. Έτσι λέει η κλίκα του Καραμανλή, της Ντόρας και του Αβραμόπουλου... Δεν θυμάσαι όταν έγινε το ΛΑ.Ο.Σ κι έπαιρνε 4%-5%;;; Έβγαζε η Ντόρα και ο Αβραμόπουλος με το στανιό τον Καραμανλή να διαλαλεί ότι "δεν συνεργαζόμαστε με τα άκρα"... Όταν μετά έπαθε το ΠΑΤΑΤΡΑΚ ο Καραμανλής και πήγε στο Ζάππειο για να παραιτηθεί, η Ντόρα και ο Αβραμόπουλος είχανε φτάσει πριν τον Καραμανλή κιόλας και δηλώνανε στις κάμερες "παρών στις εξελίξεις του κόμματος"... Τα ξέχασες;;;

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Marcelos 03/06/2014 18:22:05

        Υπάρχουμε και εμείς που σταθερά ψηφίζουμε ΝΔ, ποτέ δεν εγκαταλείψαμε την παράταξη για άλλες παραλίες... που επίσης δεν ανήκουμε σε τέτοιες κλίκες που προανέφερες, αλλά δεν θέλουμε να έχουμε καμία, μα καμία, σχέση με τους αγκυλωτούς σταυρούς και το ναζισμό. Πώς το βλέπετε τώρα ; να έρθουν τα άγρια για να διώξουν τα ήμερα ;

        • Marcelos avatar
          Marcelos @ roadrunner 03/06/2014 20:31:18

          Κι εγώ δεν εγκατέλειψα τη Ν.Δ ποτέ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να δω την πατρίδα μου να γίνει η πρώτη κομμουνιστική χώρα μετά το πέσιμο του παραπετάσματος... Αν νομίζεις ότι το 13% που ψήφισε Χ.Α και ΛΑΟΣ έχει σχέση με αγκυλωτούς σταυρούς και ναζισμό κάνεις μέγα λάθος! Από την άλλη, υπάρχουμε και στη Ν.Δ εμείς που δεν θέλουμε να έχουμε σχέση με τη Ντόρα και τον Πάκη. Γίνεται;;; Μάλλον όχι...

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ roadrunner 03/06/2014 20:57:13

          Νά ἁγιάση ἡ πένα σου, roadrunner! ῏Ηλθαν τά ἄγρια νά διώξουν τά ἥμερα, πού λέμε στήν Κρήτη, πχ. Marcelos!!!

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ Φωτεινή 03/06/2014 21:59:56

            Και ποιος σας έδωσε εσάς το χαρακτηρισμό "ήμερα";;; Επειδή κάνατε το κόμμα ΚΛΙΚΑ και το φέρατε στο 22%;;; Βλέπετε πως γράφετε;;; Λες και σας "ανήκει" εσάς το κόμμα το οποίο ψηφίζω εγώ από το 1985 για να το κάνετε εσείς multi-culti αχταρμά και να στέλνω εγώ 5 χιλιάρικα το χρόνο χαράτσια επειδή έχω συναισθηματικό δέσιμο με 5 πέτρες πλίθινες τις οποίες έβλεπα το καλοκαίρι μικρό παιδί όταν πηγαίναμε στην Ελλάδα και τρία αριστεία ανδρείας που κρέμονται εκεί στον τοίχο... Φάτε καλά τώρα εκεί κάτω άμα θα έρθει ο Τσίπρας...

          • my way avatar
            my way @ Marcelos 03/06/2014 22:16:07

            Το 54 ή το 18, το 48 ή 22, το 45 ή το 29%, το κάνουν οι πολιτικές, το κάνουν οι ηγέτες, το κάνει ο λαός. Δεν είναι σε θέσει να το κάνει κανείς πολιτευτής καμμία κλίκα. Την αυστηρή περιχαράκωση την επιθυμούν ακροδεξιοί "παρμένοι". Δεν θα τους περάσει. Η παράταξη ιδρύθηκε για να είναι πολυσυλλεκτική, να αποσπά εκλογικά ποσοστά τέτοια που θα την καθιστούν κυβερνώσα και να προσφέρει στον Τόπο και τον Λαό.

  3. sender avatar
    sender 03/06/2014 11:20:53

    Αυτοί δεν έκαναν ''ιστορικό συμβιβασμό''(η αριστερή φρασεολογία τους έμεινε απωθημένο,παρά την δεξιά τους τσέπη).Αυτοί έκαναν πολιτικό ελιγμό να επιβιώσουν και να ξεπλυθούν,και τους δόθηκε άλλοθι και προστασία.Ιστορικό συμβιβασμό έκανε η ΝΔ,εις βάρος της ενότητάς της και της ιδεολογίας της.Υπάρχει κόπωση στους πολίτες που την υποστηρίζουν,γιατί αενάως καλούνται να κάνουν πέτρα την καρδιά τους για το καλό της πατρίδος κλπ κλπ.Αν μη τι άλλο,καταντάει αντιαισθητικό.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ sender 03/06/2014 19:09:23

      Βάζεις τα πράγματα στη θέση τους.Ακριβώς έτσι!

      • sender avatar
        sender @ Κυθήριος 03/06/2014 19:59:48

        Παρ'όλα αυτά,Κυθήριε,το παιχνίδι είναι anfair και διεξάγεται με άνισους όρους.Η ΝΔ έντιμα προσπαθεί να προσδιορίσει ιδεολογικά τον χώρο της,ενώ το ''αριστερό''συνονθύλευμα καρπώνεται με παροχολογία και ασαφές[και επικίνδυνο]πρόγραμμα μια απολιτίκ πλειοψηφία ρευστή και παλινδρομούσα,ανάλογα με τα συμφέροντά της και δυστυχώς τώρα με τα μνημόνια,την επιβίωσή της.Και απ'ότι φαίνεται και οι ''ισχυροί''του τόπου οσφραινόμενοι που φυσάει ο άνεμος,ενισχύουν τις επιλογές αυτού του μοιραίου πλήθους.Ποιός χάνει;

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ sender 03/06/2014 21:09:33

          Δυστυχώς sender,είμαστε λαός που άγεται και φέρεται. Εύκολα το μιντιακό κατεστημένο και η όψιμη αριστερή παροχολογία μας ποδηγετεί. Συνηγορεί βέβαια τώρα και η ανάγκη,αλλά αυτό ήταν παλιό ελάττωμα που το είχαμε και το έχουμε σαν λαός...

  4. Σακης avatar
    Σακης 03/06/2014 12:16:37

    Οι Πασοκοι θα ξαναβρεθουν στην κυβερνηση στηρίζοντας τον Τσιπρα και θα φτυσουν τον Σαμαρα σαν κουκουτσι....

    • gnik61 avatar
      gnik61 @ Σακης 03/06/2014 12:38:59

      Όπως έστρωσες κοιμάσαι...............

    • SotR avatar
      SotR @ Σακης 03/06/2014 17:00:02

      Αν γίνει κάτι τέτοιο θα έιναι το μεγαλύτερο κάζο στην πολιτική Ιστορία της Ελλάδος . Και τους γλυτώσαμε από την φυλακή και θα μας πετάξουν σαν στιμένη λεμονόκουπα .Να δείτε ότι εμείς θα βρεθούμε κατηγορούμενοι στο τέλος . Η μάλλον είμαι σίγουρος ότι θα το κάνουν......!!!!!

  5. Χριστόφορος Κολόμβος avatar
    Χριστόφορος Κολόμβος 03/06/2014 13:10:19

    Το ΠΑΣΟΚ θα μετατραπεί στο ΔΗΚΟ της Ελλάδας. Κάθε 4 χρόνια θα αλλάζει στρατόπεδο και θα βρίσκεται πάντα στην Κυβέρνηση!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Χριστόφορος Κολόμβος 03/06/2014 16:53:42

      ᾿Ακριβῶς, ἡ ρημάδα ἐξουσία ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ γιά τό πασοκ. Πολύ σκληρό γιά νά πεθάνη, εἶναι πονηρή ἀλεποῦ πού πάντα βρίσκει τρόπους νά ξεγελᾶ καί νά ἐπιβιώνη!

      • Wilhelm avatar
        Wilhelm @ Φωτεινή 03/06/2014 17:53:11

        Ενω για τον Σαμαρα η εξουσια ειναι ενα βαρυ φορτιο που το ανεχεται μονο και μονο επειδη θελει να πραγματοποιησει το οραμα του (της σωτηρια της χωρας ντε).

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Wilhelm 03/06/2014 21:02:58

          Πρώην πασόκος ἤ χρυσοαυγοψεκασμενοσυριζαῖος;; :)

  6. νεφέλη avatar
    νεφέλη 03/06/2014 13:23:48

    Μύρισε ανασχηματισμός και ξύπνησε κι ο Σκανδαλίδης και απειλεί και διεκδικεί.....

  7. airman avatar
    airman 03/06/2014 16:34:27

    Με τούτα και με εκείνα, το ΠΑΣΟΚ ως κύρια συνιστώσα της "Ελιάς" έχει ήδη αρχίσει να ανοίγει "πόρτες" προς τους "λοξοδρομίσαντες" προς το ΣΥΡΙΖΑ, ώστε να αθροίσει το πολυπόθητο 13% με 15% και να καθιερωθεί ως "δύναμη προοδευτικής σταθερότητας". Με μια πιο ρεαλιστική στάση του ΣΥΡΙΖΑ, στοχεύει να αποτελεί σε βάθος χρόνου το "κεντροαριστερό" αντιστάθμισμα της Νέας Δημοκρατίας και το "κεντροδεξιό" αντίβαρο του ΣΥΡΙΖΑ. Όσο για το σημερινό αντιπρόεδρο, φαίνεται ότι λατρεύει το ρόλο του "πηδαλιούχου" στην "οκτάκωπο" της - εκάστοτε - συγκυβέρνησης. Υ.Γ. Το γεγονός ότι ο πηδαλιούχος στην οκτάκωπο κάθε άλλο παρά το δικό του εκτόπισμα έχει είναι ένα ζήτημα που ουδόλως τον απασχολεί. Τέτοια προβλήματα βαρύνουν τον Πρωθυπουργό!

  8. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 03/06/2014 16:56:36

    Η Ν.Δ στις τελευταίες εκλογές πήρε 28% και περίπου 130 βουλευτές. Δεν έπρεπε να συμμαχήσει με το ΠΑΣΟΚ; Να ξαναπήγαινε σε εκλογές; Αυτό θα ήταν καταστροφικό. Η Ν.Δ εν τέλει δεν λειτουργεί ως παρέα πολιτικών τζακιών που όταν μοιράζεται η λεία αλληλοσπαράσσεται αλλά ως πολιτική οργάνωση που πάνω από φιλοδοξίες βάζει το καλό της Ελλάδας. Εάν αυτό σας φαίνεται υποκριτικό σας λέω ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΘΕΣΗ ΣΤΗ Ν.Δ. Η συμμαχία με το Βενιζέλο έγινε με βάση μια προγραμματική συμφωνία η οποία εφόσον συνεχίζουμε σημαίνει ότι τηρείται. Δεν συνταυτιζόμαστε, δεν ήμαστε συνυπεύθυνοι, δεν ξεπληρώνουμε γραμμάτια, δεν ξεχνάμε ότι το ΠΑΣΟΚ μας έφτασε εδώ ΑΛΛΑ επιπλέον κάνουμε ότι μπορούμε για την εθνική ομοψυχία. Το ΠΑΣΟΚ δίχαζε, η Ν.Δ ένωνε και ενώνει. Δεν ήμασταν ποτέ ένα γαλάζιο ΠΑΣΟΚ και δεν θα γίνουμε. Το ΠΑΣΟΚ υπήρξε γιατί βασίστηκε στο μίσος και στο ψέμα, η Ν.Δ επιβίωσε από την μεταπολιτευτική καταιγίδα στις εκλογές του 2012 γιατί έχει στέρεες βάσεις: ΑΛΗΘΕΙΑ - ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ - ΣΕΒΑΣΜΟΣ.

  9. Xωρίς μάσκα avatar
    Xωρίς μάσκα 03/06/2014 18:13:56

    Πάλι θαρρώ πως στραβά αρμενίζουμε και βαδίζουμε ολοταχώς στον γκρεμό.Οι Πασόκοι μπορεί να σκίζουν τα καλσόν τους για τα μάτια του Alexis αλλά έχουν όπως ό-λοι γνωρίζουμε τους λόγους τους και καλά κάνουν.Εμείς τι κάνουμε;Καλά ακούω πως κάποιοι προτείνετε άνοιγμα προς τα δεξιά;Με Βορίδη,Ασημακοπούλου,Άρη,κ.λ.π.Τι άλλο θ'ακούσουμε ακόμη!Το άνοιγμα στην κοινωνία τό-χετε ακουστά; Κι αυτό θέλει κοινωνικές πολιτικές!Αν δεν το έχουν καταλάβει οι εταίροι,σημαίνει πως η συμφωνία με τον ΣΥΡΙΖΑ είναι ήδη μια πραγματικότητα ,μη αντι- στρέψιμη και μικρή σημασία έχει πιά αν ο Σαμαράς μείνει λίγους μήνες ακόμα Πρωθυπουργός. Άν δεν προχωρήσει σε τέτοιου είδους μεταρρυθμίσεις που δεν θα αφαιρούν κι άλλο εισόδημα από τους πολίτες {κι εννοώ τα συνήθη υποζύγια},που θα βάζει ολίγη χείρα επιτέλους στους έχοντες και κατέχοντες , μην περιμένετε τίποτα καλύτερο από το αποτέλεσμα των Ευρωεκλογών.Είδατε τι ζημιά έκανε ο Μπαλτάκος!Τι δουλειά είχε ο ακροδεξιός τον στενότατο κύκλο του Σαμαρά; Έχω την εντύπωση πως ο Πρωθυπουργός κάθε άλλο παρά μπορεί να επιλέγει τους συνεργάτες του,τους υπουργούς κ.λ.π.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Xωρίς μάσκα 03/06/2014 20:43:15

      Το "άνοιγμα" προς την κοινωνία ποιο είναι;;; Η προκήρυξη 200.000 προσλήψεων στο δημόσιο ας πούμε;;; Όσο για τον Μπαλτάκο το έχουμε αναλύσει δεόντως. Ήξερε πολύ καλά ο πρωθυπουργός για τις πεποιθήσεις του Μπαλτάκου όπως επίσης ξέρει ότι ένα εκατομμύριο Μπαλτάκοι έδωσαν στο Μητσοτάκη 47% για να γνωρίσει τον Σαμαρά η Ελλάδα σαν υπουργό κι άλλο ένα εκατομμύριο Μπαλτάκοι έδωσαν 43% στον Καραμανλή για να ξαναγίνει υπουργός μετά το "πηγαινέλα"... Δεν βλέπεις ότι χωρίς τους Μπαλτάκους το κόμμα είναι στο 22%;;;;;;

      • airman avatar
        airman @ Marcelos 03/06/2014 22:39:16

        Η στάση του Σαμαρά ως υπουργού Εξωτερικών στην κυβέρνηση Μητσοτάκη είναι φαντάζομαι σε όλους γνωστή. Αυτόν τον υπουργό γνωρίσαμε, άσχετα εάν σε κάποιους δεν "γέμισε το μάτι" ή/και τους "μπήκε στο μάτι". Η επιστροφή του Σαμαρά στη Νέα Δημοκρατία επί Κώστα Καραμανλή έγινε για να αντισταθμιστεί εμμέσως και το άνοιγμα προς το "μεσαίο χώρο". Όσο για τους πολυπληθέστατους Μπαλτάκους, σκόπιμο είναι να τους ξαναμετρήσουμε, σαν πολλά εκατομμύρια μαζεύτηκαν! Και τέλος, ο Μπαλτάκος ως Γραμματέας του Υπουργικού Συμβουλίου είχε συγκεκριμένο ρόλο και αρμοδιότητες, τις δε πεποιθήσεις του τις είχε διατυπώσει δημοσίως, τουλάχιστον σε βαθμό που να διαφαίνεται σαφώς η ιδεολογική του τοποθέτηση. Όσο για τις όποιες δραστηριότητες/πρωτοβουλίες ανέλαβε - ως μη όφειλε - οδήγησαν στην άμεση αποπομπή του. Δαιμόνιος ως άνθρωπος, έπεσε στην παγίδα της Χρυσής Αυγής, η οποία διακρίνεται για την αδίστακτη τακτική και τις απαράδεκτες μεθόδους που χρησιμοποιεί. Έκαστος εφ' ω ετάχθη!

      • dim avatar
        dim @ Marcelos 04/06/2014 02:18:19

        Προφανώς και χωρίς "Μπαλτάκους" είναι στο 22% (στο 25% με 27% θα έλεγα εγώ σε συνθήκες εθνικών εκλογών), αλλά ταυτόχρονα και χωρίς "Ντόρες" (φιλελεύθερους - κεντρώους), και μόνο με "Μπαλτάκους", πάλι στο 22% θα είναι... Εννοώ, ότι όταν λέμε μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη, εννοούμε παράταξη που τους αγκαλιάζει όλους, από το Κέντρο ώς τη Δεξιά... Και επειδή στον Σαμαρά το τελευταίο που μπορεί κανείς να του προσάψει είναι ότι δεν έχει πατριωτικές (δεξιές) πεποιθήσεις, άρα δε μπορεί να έχει και ακόμα περισσότερο "σκληρά δεξιά" ατζέντα, γιατί τότε θα χάσει τους Κεντρώους. Καλώς ή κακώς το εκλογικό σώμα που αυτοπροσδιορίζεται από το κέντρο και δεξιά είναι περίπου 45%, ενώ από το κέντρο και αριστερά 55%. Η ΝΔ λόγω κρίσης, και όχι τόσο λόγω «μη δεξιάς» ιδεολογίας της ηγεσίας της, έχει χάσει από τα δεξιά της ένα 17%. Άρα, σε συνθήκες εθνικών εκλογών, και με ταβάνι το 45% που ανέφερα πριν, έχει ένα 28% ταβάνι αν μείνει όπως είναι τώρα. Αν επιχειρήσει πλήρη στροφή προς τα δεξιά μπορεί να πάρει ένα 3% - 4% από τη δεξαμενή δεξιά της, αλλά μπορεί χάσει το ίδιο ή και περισσότερο προς τους κεντρώους σχηματισμούς. Η πιο σωστή προσέγγιση για εμένα είναι: άνοιγμα προς τα δεξιά με την επιστροφή δεξιών πολιτικών που έχουν φύγει από τη ΝΔ (και που ο καθένας κουβαλάει μαζί του πιστούς ψηφοφόρους του – πχ ΛΑΟΣ 2,7%, ΕΠΑΛ 1%), και ταυτόχρονα οριστική ενσωμάτωση όλων των κεντρώων – φιλελεύθερων στα οικονομικά (όχι των ελευθεριακών τύπου Βαλλιανάτου, αλλά ψήφων που πάνε σε Τζήμερους, Σκυλακάκη, Χατζημαρκάκη κλπ, και που αθροίζουν σε ποσοστό περίπου 2,5%). Η αφορμή για να γυρίσουν αυτοί (και οι φιλελεύθεροι, και οι της λαϊκής δεξιάς, είναι η αλλαγή πολιτικής, με μείωση φόρων και βαρών προς τα μεσαία στρώματα και τα νοικοκυρία, τους αγρότες και τους ιδιοκτήτες ακινήτων. Με τις 6 μονάδες περίπου από αυτή την αμφίπλευρη διεύρυνση, και με ένα ακόμα 4% - 5% που απλά έλειψε τώρα λόγω χαλαρής ψήφου των ευρωεκλογών, μπορεί να πάει η ΝΔ περίπου στο 34%. Το άλλο 11% είναι χαμένο, τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια (δε ξέρω τι μπορεί να γίνει μετά από μια δεκαετία, αλλά για την επόμενη διετία η ΧΑ θα είναι κάτω αλλά κοντά στο 10%, και πάντα θα υπάρχουν και διάφορα μικρά κομματίδια που θα παίρνουν 1% με 2% ψηφοφόρων που βρίσκονται απο το κέντρο και δεξιά).

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/06/2014 19:19:27

    Άσχετο,αλλά η διάλυση των ΑΝΕΛ συνεχίζεται. Και η Μ.Ιατρίδη στη Ν.Δ.

  11. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 03/06/2014 20:18:47

    Ποιός έδωσε την ευκαιρία στο ληστοΠασόκ να συγκυβερνήσει, να ''αθωωθεί'', να ανασυνταχτεί και να κορδώνεται σήμερα διαθέτοντας το καταπληκτικό ποσοστό του 8%; Επειδή μεγάλο παιδί είναι ο υπεύθυνος και οφείλει να γνωρίζει, στις λυκοφιλίες και στις κατ΄ανάγκην συνέργειες, δεν υπάρχει...μονογαμία κι αυτό ισχύει και για τους δύο συμβαλλόμενους. Το Πασόκ λούφαξε στη θαλπωρή του κρατικού μηχανισμού, πέρασε την πολύ άγρια μπόρα και ''δικαιώθηκε'' για τις προδοτικές επιλογές του, μέσω των άγριων νεοφιλελεύθερων πολιτικών που υιοθέτησε η συγκυβέρνηση. Ε, τώρα τι πιο φυσικό; Θα προσπαθήσει να ενδυθεί με υποκρισία τον βολικό μανδύα του....κεντροαριστερού τάχα πόλου και θα επιχειρήσει να συμμετάσχει στη νομή της εξουσίας, σε κάθε περίπτωση και με οποιονδήποτε συνδυασμό. Αρκεί να έχει μερίδιο στη ...σούπα και να διαθέτει δική του κουτάλα. Καμία έκπληξη!!! Απόλυτα αναμενόμενο.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Η άλυτη εξίσωση 03/06/2014 21:17:41

      Λίγο πιό πάνω εἶναι τό σχόλιο τοῦ Μάντη. . .μήν τό προσπερνᾶτε ἔτσι βιαστικά. ῎Αν δέν σᾶς ἱκανοποιεῖ, ἔχετε ἔμμονες ἱδέες πού πολλοί τίς καταθέτουν over and over γιά νά λαμβάνουν τήν ἴδια ἀπάντηση: ΣΤΕΡΗΣΑΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣ καί τόν ὑποχρεώσατε νά συγκυβερνήση με τό πασοκ. Πόσο πιό ἁπλά μπορεῖ νά σᾶς τό ἐξηγήση κάποιος;;;

      • Γιώργης Α. avatar
        Γιώργης Α. @ Φωτεινή 03/06/2014 22:01:33

        Ώστε τη στερήσαμε ε.... που την είχε σίγουρη. Ε άμα λέμε αλλού , αλλού. Και λέω τώρα εγώ άντε και την είχε, τι θα έκανε. Μα... τα ίδια. Δεν υποχρεώνεται κανείς να κάμει τίποτα σ'αυτή τη ζωή. Άμα δεν μπορώ πάω σπιτάκι μου, και θα βρεθεί αντικαταστάτης. Δεν βλέπω αγαπητή Φωτεινή κανένα φώς στην τρύπα τούτη που μας έριξε το Πασοκ. Και πέραν από τα ζάπεια δεν είδα και πολλά χειροπιαστά στη ζωή μου. Και πολλοί άλλοι. Θα αναγκαστώ να εγκαταλείψω τη δουλειά μου διότι δεν μπορώ να πληρώνω πλέον εισφορές και ούτε θέλω να χρωστάω. Πράγμα που σημαίνει ότι πέταξα τις σπουδές μου σε μεγάλο βαθμό και φυσικά τα χρόνια μου απο 16 ως 24 και την επαγγελματική μου εμπειρία ως τώρα. Δεν τα έκαμα θυσία στην Πατρίδα μου, όχι , τα ΧΑΡΑΜΙΣΑ για να έχω συγκυβέρνηση το Πασόκ. Ε άμα έχω εμμονές, αυτό θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν από τον μέγα ηγέτη γιατί έχουμε αρχίσει να αβγατίζουμε επικίνδυνα. Πρόβλημά μας θα μου πεις... Καληνύχτα φίλοι του Antinews.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Γιώργης Α. 04/06/2014 00:02:32

          Μή μοῦ πῆς ὅτι δέν ψήφισες τόν "λεφτά ὑπάρχουν" τό 2009. Ζητᾶτε καί τά ρέστα!!! Μήν ἀνησυχεῖς ὁ ἀλέξης θά σοῦ γυρίση τά κλεμένα!!!

          • Γιώργης Α. avatar
            Γιώργης Α. @ Φωτεινή 04/06/2014 07:08:59

            Θα βόλευε πολύ ε? Όχι Νέα Δημοκρατία ψήφισα το 2009 και βεβαια δεν ελπίζω στον Αλέξη. Φωνάζω μπας και σωθεί αυτό το κόμμα αλλά εισπράττω ειρωνίες. Δεν πειράζει, ξα ντως.

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Φωτεινή 03/06/2014 22:04:39

        Άλλο ο ΑΣ να ΣΥΓκυβερνήσει με το ΠΑΣΟΚ και άλλο να κυβερνάει μόνο του το ΠΑΣΟΚ μαζί με την κλίκα του Καραμανλή, της Ντόρας και του Αβραμόπουλου...

        • F?te??? avatar
          F?te??? @ Marcelos 04/06/2014 00:05:16

          ᾿Εμμονές καί σύ μέ τόν ΚΚ!! Προσωπολατρεῖες συρικνώσανε τό κόμμα.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Marcelos 04/06/2014 00:26:12

          Marcelo, Σχολίασα τό σχόλιο σου ἀλλά δέν ἐγκρίθη γιά ἀνάρτηση.

          • my way avatar
            my way @ Φωτεινή 04/06/2014 07:25:58

            Ο πάντα, καλά και αποκλειστικά ενημερωμένος Herr Merkelos, με τον πάντα εμμονικό και ξερολικό του λόγο, μας λέει ότι από το 1985 ψηφίζει ανελλιπώς Νέα Δημοκρατία. Δεν μας λέει αυτά τα "νεοδημοκρατικά" του πιστεύω, με ποια νεοδημοκρατικά κείμενα συνάδουν; Με την Ιδρυτική Διακήρυξη; Με συνεδριακά, με προγραμματικά κείμενα; Με ποιου Αρχηγού της Παράταξής μας τις θέσεις ταιριάζουν; Καλά, μπορεί να μην έζησε τον Κωνσταντίνο Καραμανλή, δεν φρόντισε να μάθει; Από το 1985 που ψηφίζει Ν.Δ, ποιος απ΄αυτούς που ψήφισε για Πρωθυπουργό έχει διατυπώσει θέσεις "Μέρκελου"; Ο Μητσοτάκης, ο Έβερτ, ο Καραμανλής ή ο Σαμαράς; Ο Μέρκελος ζει μια ψευδαίσθηση, αυταπατάται. Ψηφίζει ένα κόμμα νομίζοντας ότι είναι κάτι άλλο απ' αυτό που στην πραγματικότητα είναι. Όμως είναι έτσι ή τρολάρει ασύστολα, με τον εμμονικό και διχαστικό του λόγο;

      • Η άλυτη εξίσωση avatar
        Η άλυτη εξίσωση @ Φωτεινή 04/06/2014 07:26:53

        Πόσες φορές αγαπητή θα πρέπει να σας το επαναλάβουμε οι έχοντες διαφορετική άποψη; Τις αυτοδυναμίες ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΤΙΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΕΡΔΙΣΕΙ, ΠΕΙΘΟΝΤΑΣ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΑΠΟΨΕΩΝ. Ο κ. Α. Σαμαράς, με την αναστροφή που έκανε το 2011, παραχώρησε στο Πασόκ τη συγκυβέρνηση της χώρας και απώλεσε κάθε πιθανότητα να ηγηθεί υπερκομματικά. Δυστυχώς, αυτή είναι η αλήθεια κι ας μην σας αρέσει. Προτιμάτε το ζαχαρωμένο ποιηματάκι του Μάντη! Ο κ.Μάντης όμως, μασάει την ίδια τσίχλα με μανία, 2 χρόνια τώρα. Η τσίχλα αυτή σκλήρυνε πια και δεν έχει ούτε άρωμα, ούτε γεύση...... Καλή σας ημέρα.

  12. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 03/06/2014 20:46:24

    To πασοκ το γλυτώσαμε από την φυλακή και τώρα παρέα με τους νταβατζήδες που το στηρίζουν και χρωστάνε παντού , στήνουν το νέο σκηνικό . Εμάς μας τυλίγουν με εμμονές περί ακροδεξιάς , νεοφιλελευθερισμού και άλλες ηλιθιότητες και έτσι εμείς αντί να αναδείξουμε τον πατριωτισμό μας , να πούμε ότι οι αριστεροί στην Ευρώπη είναι γραφικοί και στα μουσεία , αντί να μειώσουμε άμεσα το κράτος και αντί να πούμε το μεγάλο ΟΧΙ στον Σόιμπλε και την παρέα του , περιμένουμε το μοιραίο . Την επανάληψη του 1981 . Η ΝΔ θα ἐχει σώσει την χώρα και θα έρθει μετά η κεντροαριστερά να κυβερνήσει δοξασμένη . Αν ο Μεταξάς το 40 σκεφτόταν τα 8 εκατομμύρια των λογχών του ιταλικού στρατού , δεν θα έλεγε το ΟΧΙ . Εμείς περιμένουμε την ελεημοσύνη των ηττημένων του πολέμου που μας χρωστάνε κιόλας . Ο Σαμαράς αν δεν αντιδράσει θα είναι το θύμα που θα του τα φορτώσουν όλα . Το ίδιο και η παράταξη .

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 03/06/2014 23:50:38

    Στο http://www.papandreou.gr ο γεννήτορας της Ελληνικής Συμφοράς και υποθηκευτής του μέλλοντος των αγέννητων Ελληνόπουλων, ως πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς, παίζει «Τουβλάκια» με μικρά παιδάκια σε προσφυγικό καταυλισμό της Ιορδανίας, όπου και συναντήθηκε με τον βασιλιά της Ιορδανίας, Αμπντάλα! Επίσης, τον βλέπουμε "να ομιλεί" (ελληνικοί οι υπότιτλοι) στο παγκόσμιας εμβέλειας "TED Ideas Worth Spreading" (Ιδέες που αξίζει να διαδοθούν) Η Ελληνική Βουλή τι προτίθεται να κάνει με τη περίπτωσή του;