#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2011 17:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ΠΑΣΟΚοι μας κοροϊδεύουν αδιάντροπα

[caption id="attachment_138959" align="alignnone" width="600" caption="από το κράξιμο στον Πεταλωτή"][/caption]

Από τη στιγμή που ο Γ. Παπανδρέου αποφάσισε να μας αδειάσει τη γωνία, παρατηρείται ένα φαινόμενο εντυπωσιακής κωλοτούμπας στις απόψεις κορυφαίων στελεχών του ΠΑΣΟΚ. Οι υποψήφιοι μνηστήρες για την προεδρία ξαφνικά θυμήθηκαν τους πολίτες, την κοινωνία, πόσο δύσκολα περνά ο κόσμος, τη συγκρότηση ενός νέου κοινωνικού συμβολαίου και άλλα τέτοια. Αυτονόητα για τον κόσμο, αδιανόητα τα τελευταία δύο χρόνια για το ΠΑΣΟΚ.

Οι ίδιοι πολιτικοί, οι ίδιοι υπουργοί που ήταν ακραιφνείς Μνημονιακοί, που έκαναν το σταυρό τους από ευλάβεια μπροστά στους τροικάνους, που ψήφιζαν απίστευτα μέτρα που καταρράκωσαν την ελληνική κοινωνία, τώρα ξαφνικά άλλαξαν προσωπείο.

Έβαλαν τη μάσκα του φιλολαϊκού, του προστάτη των φτωχών και των αδικημένων, έγιναν ξαφνικά Ρομπέν των φτωχών. Των ίδιων φτωχών που οι ίδιοι έφεραν στην κατάσταση αυτή.

Τρία παραδείγματα είναι χαρακτηριστικά του πώς σκέφτονται εκεί στο ΠΑΣΟΚ.

Βγήκε σε κάποιο ραδιόφωνο η κ. Αννα Νταλάρα, μέχρι πρότινος υφυπουργός Εργασίας, και άρχισε να μιλά για νέο κοινωνικό συμβόλαιο που πρέπει να υπογραφεί με το ΠΑΣΟΚ. Μα καλά τώρα το θυμήθηκε; Που ήταν τα προηγούμενα χρόνια όταν τα ταμεία κατέρρεαν και ο κόσμος έχανε μισθούς και συντάξεις.

Βγαίνει ο κ. Λοβέρδος, βασικός διεκδικητής της προεδρίας στο ΠΑΣΟΚ γνωστός και ως ο... Βασιλάκης Καϊλας της πολιτικής από τη Βουλή και τι λέει. Ότι αν δεν αναστραφεί το κλίμα στην οικονομία μέχρι το τέλος του 2012 τότε την επόμενη χρονιά θα καταρρεύσει πλήρως το κοινωνικό κράτος. Μα ο ίδιος ως υπουργός Εργασίας και μετά Υγείας συνέβαλε τα μέγιστα στη διάλυση της κοινωνίας. Δε χρειάζεται να περιμένουμε το 2013, ήδη η κοινωνία έχει καταρρεύσει. Ας πάει ο κ. Λοβέρδος στα συσσίτια, στα σχολεία που πεινάνε παιδιά, στα νοσοκομεία που γέμισαν από ασθενείς και άπορους, στους δρόμους που γέμισαν από άστεγους. Μήπως αποτέλεσμα της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ δεν είναι κατά κύριο λόγο αυτή η δραματική κατάσταση;

Βγαίνει ο κ. Χρυσοχοϊδης και λέει τα εξής απίστευτα: «Θα είχε γίνει επανάσταση σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης αν είχαν ληφθεί τόσα μέτρα. Δε μπορούμε να πάρουμε άλλα φορολογικά μέτρα", είπε επίσης σημειώνοντας ότι "το πολιτικό σύστημα κάθεται και παρακολουθεί αδρανές το κράτος - εχθρό του πολίτη να απορροφά ό,τι βρίσκει μπροστά του.

Ποιος τα λέει όλα αυτά; Ο βασικός συνεργάτης του κ. Παπανδρέου. Ο άνθρωπος που έβλεπε το ΕΣΠΑ να περνά, αυτός που ήταν βασικός υποστηρικτής της πολιτικής του Μνημονίου. Τι άλλαξε, τον τσίμπησε καμιά μύγα;

Φυσικά, η μύγα της προεδρίας του ΠΑΣΟΚ λες και ο κόσμος τρώει κουτόχορτο.

Για να μη μιλήσουμε φυσικά για τον Ευ. Βενιζέλο που σε λίγο θα βγει και θα φορά φανέλα του Τσε Γκεβάρα και θα μιλά για επανάσταση κατά του Μημονίου.

Τι δείχνουν όλα αυτά τα φαινόμενα; Επιβεβαιώνουν την παθογένεια του ελληνικού πολιτικού συστήματος. Στην κυβέρνηση είναι όλοι θεσμικοί και όταν γίνονται αντιπολίτευση κατεβαίνουν στο λαό. Οταν έχουν την εξουσία οι πολιτικοί ξεχνούν την κοινωνία κι όταν χάνουν τη θεσούλα τους, γίνονται ξανά ένα με τον κόσμο.

Είναι ένα καλό παράδειγμα προς αποφυγή και για τον Αντώνη Σαμαρά ο οποίος θα κληθεί να κυβερνήσει σε μια δύσκολη στιγμή. Ας προσέξει λοιπόν αυτούς που θα επιλέξει να κυβερνήσουν γιατί πλέον ο κόσμος δεν ξεχνά εύκολα και τα γιαούρτια είναι μια πολύ εύκολη υπόθεση.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 16/12/2011 18:07:15

    ειναι επικινδυνοι οι πασοκοι παλικαρια. εχουν μεσα το dna της μεταμορφωσης.
    δε θελω να απαξιωσω τους ανθρωπους που ψηφιζουν πασοκ. αλλα ειναι παρα πολυ επιρεπης στο δουλεμα απο πλευρας του κομματος του πασοκ. τους ξεγελανε παρα πολυ ευκολα. μπορουν να τους ξεγελαστουν ακομη και απο τη φωνη του ανδρεα απο τον ταφο, σε βιντεο εννοω και να ξαναψηφισουν πασοκ.
    η μεταλλαξη τους ειναι απιστευτη. λες και δε κυβερνησαν τα τελευταια δυο χρονια. λες και προηλθαν απο παρθενογεννηση. αν πιστεψουμε τις δημοσκοπησεις για να καταλαβετε ποσο μαζοχες ειναι οι πασοκοι ψηφοφοροι θελουν για αρχηγο σε πλειοψηφια τον βενιζελο. ποιον? τον βενιζελο.
    την μεγαλυτερη καρικατουρα ολων των εποχων. ο ανθρωπος που απο τοτε που ανελαβε το υπουργειο οικονομικων κατεστρεψε τη χωρα. μας εκανε να αναζητησουμε τον παπακωνσταντινου.τωρα βγαινει και λεει πως τα μετρα του τα επεβαλλαν και πως δεν ηταν δικης του εμπνευσης. και γιατι δε παραιτηθηκε αφου του τα επεβαλλαν τα μετρα ?. και γιατι παραμενει ακομη στη θεση του?
    και αυτος ο ανθρωπος θελει αυριο να γινει αρχηγος του πασοκ και πρωθυπουργος, οπως και οι υπολοιποι αποτυχημενοι φυσικα.

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ mhtsos karditsa 17/12/2011 10:10:09

      ΧΑΝΤΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ

    • Kostas avatar
      Kostas @ mhtsos karditsa 17/12/2011 13:26:55

      Στο χέρι μας ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ και μας ΕΛΕΓΑΝ ΨΕΜΑΤΑ, ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ , ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
      Ήδη άρχισαν να μας θυμούνται. Θυμηθείτε κι εσείς τι προσέφεραν στο τόπο και την Ελλάδα. Θα σου τάξουν πάλι τις ελπίδες σου, γνωρίζοντας οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ.
      Ψήφισε Νέους . Ψήφισε νεα σχήματα Δημιούργησε νέα σχήματα με τη ψήφο σε νέους

  2. Theo avatar
    Theo 16/12/2011 18:16:56

    Επειδή ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο, ούτε καν οι οπαδοί του ΠΑΣΟΚ, γι' αυτό και στη δημοσκόπιση κατέταξαν τον κ.Κολοτούμπα, συγγνώμη Χρυσοχοϊδη, στο πελώώώώριο 2,5% για τη διαδοχή. Καμμένο χαρτί ο φιλαράκος.

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Theo 16/12/2011 21:50:40

      Αλήθεια, αυτοί που δηλώνουν στις δημοσκοπήσεις ότι θέλουν τη Φώφη για πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, είναι υπαρκτά πρόσωπα;

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ Theo 17/12/2011 10:10:57

      ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ.....Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ...ΜΠΑΤΣΟΚ

  3. JOHN avatar
    JOHN 16/12/2011 18:29:15

    Τα πιο αναλγητα υποκειμενα που κυβερνησαν ποτε αυτο το τοπο τωρα που επεσαν οι μασκες προσπαθουν να εξιλαιωθουν κανοντας αντιπολιτευση στο εαυτο τους! Σημεια των καιρων.Δεν νομιζω ομως οτι μπορει να υπαρξει ανθρωπος σ αυτη τη χωρα που να ξεχνα τοσο γρηγορα και να συγχωρει τοσο ευκολα.Γιατι αυτα τα ανθρωποειδη δεν μιλαγαν τοσο καιρο; Γιατι τοσα χρονια σαν πρωτοκλασατα στελεχη κυβερνησεων που υπηρετησαν σε θεσεις κλειδια οχι μονο δεν προσπαθησαν να σταματησουν τη κατρακυλα,αλλα την υπεθαλπταν και τη συγκαλυπταν;Γιατι,γιατι..........Τωρα ειναι αργα για δακρυα μετανιες και¨αντιπολιτευτικες¨κορωνες.Η ωρα της κρισεως πλησιαζει και η τιμωρια και ταπεινωση σε πρωτη φαση που τους περιμενει δεν θα εχει προηγουμενο.Εαν ακολουθεισει και ξεσπασμα τοτε θα πληρωσουν πολυ ακριβα το βρωμικο παιγνιδι που δεσμευτικαν να παιξουν στις πλατες του Ελληνικου λαου!

  4. Εnzo avatar
    Εnzo 16/12/2011 18:54:58

    Κανένας οίκτος για τους μελλοθάνατους .
    Πρεπει η Ελλαδα να τελειωσει με αυτους.
    Το Μεγαλυτερο καρκινωμα ειναι αυτοι.
    Διαλυστε τους.

    • juliet avatar
      juliet @ Εnzo 16/12/2011 19:26:43

      Εγώ γιατί δεν μπορώ να τους πιστέψω.Εσείς;Είσαστε σίγουροι ότι μόλις τους πετάξουν ένα κόκκαλο δεν θα βάλουν την ουρά στα σκέλια και θα ξέχάσουν όλα τα προηγούμενα και θα πάνε γι' άλλες δόξες;
      Enzo ,συμφωνώ ....Διαλύστε τους ,όπως αυτοί διαλύσανε και διαλύουν την Πατρίδα μας.

  5. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 16/12/2011 19:13:56

    Τριαντα χρονια η λατερνα ειναι η ιδια και λεγεται Πασοκ,ο σκοπος μονο αλλαζει και αν και ξεκουρδιστος μας κανει να χορευουμε οπως αυτοι θελουν.Τα ψεματα ομως παληκαρια τελειωσαν,ψοφησε ο κουρκος (μερες που ειναι)οτι και να κανετε,οτι και να σκεφτειτε ειστε με το κεφαλι για απογειωση και εξω απο την παραγκα λαμογια.Κανενας πια δεν σας πιστευει ουτε σας εμπιστευεται.

  6. Enzo avatar
    Enzo 16/12/2011 19:16:16

    το μοναδικο καλο που εκανε ο Γαπ ειναι οτι διελυσε το πασοκ.

  7. KA avatar
    KA 16/12/2011 19:25:01

    Καταπληκτικό το κομμάτι από τον Αριστερό Ψάλτη!

    Αλλά, είμαι σίγουρος, τα greatest hits δεν έχουν παιχτεί ακόμα. Όταν θα δείτε τον ΓΑΠ στη Βουλή να καταγγέλει

    το παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα,

    τους κερδοσκόπους (τύπου Ρουμπινί, τον οποίο δεχόταν στου Μαξίμου!),

    τη Goldman Sachs (με τα στελέχη της οποίας συναντήθηκε στο Πεντελικόν!),

    τη Δεξιά (!),

    τους βιομηχάνους (ιδίως τον ΣΕΒ και τον Δασκαλόπουλο, με τους οποίους μόνο φιλά στο στόμα δεν αντήλασσαν ...),

    τα ΜΜΕ (τα οποία ενημέρωνε πριν τους πολιτικούς αρχηγούς)

    και να δακρύζει για τους νεόπτωχους και τους ανέργους, θα με θυμηθείτε.

    Τα greatest hits του pasok δεν έχουν ακόμα ανέβει στο top ten.

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 16/12/2011 20:44:22

    Αριστερέ Ψάλτη, μια που μιλάμε για κοροϊδία, αυτή η συζήτηση για ανασχηματισμό της κυβέρνησης Παπαδήμου δεν είναι ο ορισμός της;

    Ο ορισμός του να κερδηθεί λίγος παραπάνω χρόνος με εντυπώσεις και να απασχοληθεί η κοινωνία μέσω των δελτίων ειδήσεων με ασόβαρα θέματα, ενώ ο κόσμος καίγεται (αλλού...).

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 16/12/2011 22:08:25

    Μια ζωή ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΙ,ΥΠΟΥΛΟΙ,ΠΑΡΑΜΥΘΑΔΕΣ,ΟΛΕΤΗΡΕΣ....Από την ίδρυσή του,και κυρίως από το 1981 και μετά,το πασοκικό πολιτικό μόρφωμα ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ τα ΠΑΝΤΑ!!!Ο πολιτικός του λόγος ήταν και παραμένει ΕΜΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!Να μας πουν ΤΙ;;;Βγαίνουν σε κανάλια και ραδιόφωνα με ύφος πότε κλαιγόμενο και πότε βερμπαλιστικό,και παριστάνουν τους ειδήμονες....ΙΗΣΟΥΙΤΕΣ και ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ!!!Διέλυσαν τη κοινωνία και μιλούν;;;Είναι οι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ γι'αυτό που ζούμε!!!!

    • φωνη avatar
      φωνη @ Komis Montechristo 16/12/2011 23:16:42

      +10000000
      Και να μην ξεχναμε ότι "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ"

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ φωνη 16/12/2011 23:27:56

        Ορθότατο!!!Συμφωνώ μαζί σου.Να μην ξεχνούμε αυτή τη ΜΕΓΙΣΤΗ προεκλογική ΑΠΑΤΗ του ΔΟΛΙΟΤΑΤΟΥ πασοκισμού!!!Και κάτι ακόμη.Ο κόσμος έχει τρελαθεί...Χαμόγελο πουθενά....Παντού θλίψη,στενοχώρια,προβληματισμός,θυμός και οργή...Το βλέπουμε σε κάθε χώρο που κινούμαστε.Το πρώτο διάστημα του 2012(το πρώτο τρίμηνο) προμηνύεται ΚΑΥΤΟ σε κοινωνικο-οικονομικές και πολιτικές εξελίξεις....

      • danaos avatar
        danaos @ φωνη 16/12/2011 23:32:13

        φωνη, θέλεις να μας εκνευρίσεις βραδιάτικα;

        • φωνη avatar
          φωνη @ danaos 17/12/2011 00:32:35

          χαχαχαχα....οχι μην εκνευριζεστε ένα παλιό κακόγουστο σοσιαλιστικό ανέκδοτο είναι.

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 16/12/2011 22:22:25

    +1000 για το κείμενο Α.Ψ...αν και αδικείς τη Νταλάρα..το κορίτσι τώρα μύρισε ιώδιο από το Αιγαίο, τώρα κατάλαβε...