12/05/2009 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Οικολόγοι ετοιμάζονται να ….συγκυβερνήσουν

Έβλεπα τον Μιχ. Τρεμόπουλο το πρωί στο Mega και τον Π. Τσίμα να...αγωνιά εάν θα δεχθεί να συμβάλει με τους...9 βουλευτές που θα εκλέξει στον σχηματισμό κυβέρνησης συνεργασίας που θα προκύψει τον...Οκτώβριο (!) και απορούσα (κι εγώ όπως και τόσοι άλλοι) με ποιο κόμμα, ποίους βουλευτές και κυρίως ΠΟΙΟ πρόγραμμα; ΟΛΟΙ μας θέλουμε καθαρό αέρα και ουρανό, καθαρές θάλασσες, νερό πόσιμο και τόσα άλλα που συμβάλουν στην λεγόμενη ποιότητα ζωής και την "πράσινη ανάπτυξη". Με ποιους όμως "σπόνσορες";

Διαβάστε τη συνέχεια στο  http://olympia.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 12/05/2009 20:53:59

    να τα αφήσουμε, αλλά αν τους βλέπαμε τους οικολόγους του Τρεμόπουλου τόσα χρόνια στον Ασωπό, στα εργοστάσια λιθάνθρακα, στον Αχελώο, στις ελεύθερες παραλίες θα ήταν πιο πιστευτοί. Και κυρίως που ήταν στον Ελαιώνα στο εμπορικό κέντρο του Βωβού?

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 20:56:23

    Το προγραμμα του κ. Τρεμοπουλου στηριζεται στην φιλια των λαων Τουρκιας ελλαδας, αρκει να υποχωρουν οι ...Ελληνες.
    Α ναι, να μην ξεχασω, και στην προταση να δοθει το ονομα του ΚΕμαλ αλιτ Πασα που προκαλεσε τον συνωστισμο των Μικρασιατων Ελληνων στο λιμανι της Σμυρνης, συγγνωμη Ιζμιρ ηθελα να πω Τρεμοπ εφεντιμ.

    Δεν μας εφταναν τα αλλα ιδεολογικα σκουπιδια τωρα θα μπουν και οι ..οικολογοι, που δεν ξερουν που τους παν τα τεσσερα, εκτοε των χρηματων των απο τους ξενους επιδοτησεων. Ρωτατε τον Τρεμοπουλο, που βρηκε τα λεφτα το κομμα του; Ποιος τον χρηματοδοτει αφειδως απο καποιο προξενειο; Αν θελει ας μας κανει μηνυση για δυσφημηση ο κυριος. Ε ρε γλεντια που θα γινουν.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/05/2009 21:03:22

    οι οικολόγοι είναι περίεργοι γενίκευση. Και εγώ οικολόγος είμαι, αλλά τους πουλημένους διοργανωτές που ξεσηκώνουν τους καλοπροαίρετους αφελείς, τους θεωρώ λαοπλάνους απατεώνες.

  4. BLACK avatar
    BLACK 12/05/2009 21:05:16

    @3 Νίκο, όπως μας δείχνει η περίπτωση σου, τα σκουπίδια ποτέ δεν είναι αρκετά, συνεχώς εμφανίζονται καινούρια.

  5. nonexpert avatar
    nonexpert 12/05/2009 21:24:29

    μόνο που η αρχική ανάρτηση είναι του i-reporter το olympia gr το αναδημοσιεύει

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/05/2009 21:35:16

    Παραφράζοντας τον Τζον Μέιναρντ Κέινς λέω:
    Δεν με ενδιαφέρει η καταστροφή του περιβάλλοντος διότι μακροπρόθεσμα θα είμαι νεκρός.

    Ψήφισα κάποτε και τους ανεκδιήγητους "ορνιθολόγους ανταλλακτικούς" ή κάπως έτσι...

    Όλα τα πραπάνω είναι πλάκα βεβαίως.

  7. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 22:11:41

    @BLACK #5, μαλλον μιλας για τον εαυτο σου. Οποιος εχει τη μυγα...., ε;

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 22:15:51

    Μισο λεπτο, νομιζα οτι το ΠΑΣΟΚ, ως πρασινο, ειναι οικολογικο κομμα. Ειδικα τελευταια με τις εμπνευσμενες ομιλιες περι πρασινης αναπτυξης και πρασινων ιππων.
    Ζητω οι ανεμογεννητριες. Ρε καθαριστε πρωτα τις πολεις σκουπιδια που ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΡΩΜΑΤΕ και μετα μας μιλατε για οικολογια. Παω στοιχημα οτι ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑΘΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ.
    Σε λιγα χρονια θα μας βαλουν να ορκιζομαστε στα ...ραδικια. Ο Απολυτος ανορθολογισμος στην ακμη του.

  9. Royfianos avatar
    Royfianos 12/05/2009 22:25:23

    Οικολόγοι - πράσινοι. Κάτι σαν τους γιατρούς χωρίς σύνορα που ξαφνικά απόκτησαν σύνορα στη Σερβία. Οικολόγοι μπορούν να αυτοαποκαλούνται τα παλικάρια που έπεσαν μαχόμενοι στις φωτιές στην Εύβοια και μετά όλοι αυτοί που έχουν σηκωθεί από τον καναπέ του κολωνακίου για να βοηθήσουν ΕΝΕΡΓΑ και χωρίς φράγκα σε όποιο θέμα οικολογικής καταστροφής. Ο τρεμόπουλος δεν ανήκει στα παραπάνω. Θα μπορούσε να στηρίζει τον Κεμάλ για οικολογικούς λόγους αν ο τελευταίος στείρωνε και τους Τούρκους συμβάλλοντας στη μείωση του ανθρώπινου πληθυσμού. Δεν το έκανε, άρα ο Τρεμόπουλος είναι παραμυθάς. Το μόνο οικολογικό είναι η στύση του Βεργή και όχι το λαδωμένο μούσι ή το πέτσινο γιλεκάκι του τρεμόπουλου.

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/05/2009 23:25:12

    O Kόσμος δεν γνωρίζει τι πρεσβεύουν τά τσιράκια τού Κον Μπεντίντ...
    ΛΑΟΣ και Οικολόγοι ίδια μούρη έχουν..
    Οι Πρώτοι είναι αστείοι Σωβινιστές τής Χώρας τους και οι Δευτεροι Σωβινιστές όλων τών Ξένων Χωρών ..
    Πάντως μακάρι να εκλεγούν...
    Τοτε θα ασχοληθεί ο κόσμος πιό πολύ μαζί τους και θα καταλάβει τον ρόλο τους...
    Τώρα μέσα στην γενική παραζάλη ψηφίζουν και Αγροκτήματα Αρόζα....

  11. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 12/05/2009 23:56:24

    Τα κόμματα-γκρουπούσκουλα ανασύρουν οι ταχυδακτουλουργοί της υπερεξουσίας από τα υμίψηλα, σύφωνα με τις ανάγκες τους. Από τη στιγμή που αποφασίστηκε η αποδόμηση του δικομματισμού και η επιβολή κυβερνήσεων συνεργασίας εν όψει μεγαλύτερων προδοσιών, κάπου πρέπει να κατευθυνθούν οι ψήφοι. Και από όσο γνωρίζω, η συμπεθέρα μου δεν ίδρυσε ακόμη κόμα.

  12. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 13/05/2009 00:18:43

    Γιατί να μην πάρουν το ποσοστό τους οι Οικολόγοι-Ελλάδος ;

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/05/2009 00:32:13

    Σπυρο, ο κοσμος ξερει πολλα για τα τσιρακια του νεοταξισμου.

    Μερικες απο τις θεσεις τους οπου οικολογια και εξωτερικα ζητηματα εχουν συγκερασθει "επιτυχως":

    Εχουν αναλάβει τον εξωραϊσμό του νεοταξικού ιμπεριαλισμού! Υπέρ των βομβαρδισμών της Γιουγκοσλαβίας,
    υπέρ του πολέμου στο Ιράκ,
    υπέρ της κατοχής της Κύπρου,
    εναντίον των Παλαιστινίων,
    υπέρ του πολέμου στο Αφγανιστάν,
    εναντίον του Ιράν, εναντίον της κατασκευής αγωγών για μεταφορά του Ρωσικού πετρελαίου (γιατί άραγε; Λες και καθορίζει τα λεγόμενά τους το ΝΑΤΟ και η υπερδύναμη! Τι κι' αν διατείνονται ότι είναι εναντίον; Όλες τους οι κρίσιμες θέσεις είναι υπέρ!

    Τρέχουν πρώτοι να ζητήσουν υπέρ της Τουρκίας,

    «την ενταξιακή της προοπτική στην Ευρωπαϊκή Ένωση, την οριοθέτηση της υφαλοκρηπίδας στο Αιγαίο από το Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης και τη δραστική μείωση των εξοπλιστικών δαπανών έστω και μονομερώς».[1], [2]

    Δεν διστάζουν να υπογράψουν - ανάμεσα σε συνεργάτες του ΕΛΙΑΜΕΠ - υπέρ του σχ. Α(υ)νάν.

    «.είναι εθνικισμός ο πατριωτισμός»

    είτε δηλώνουν δια του επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου τους Μ. Τρεμόπουλου ότι

    «Η Θεσσαλονίκη θα έπρεπε να έχει τιμήσει τον Κεμάλ γιατί είναι παιδί της πόλης !!!»[6],[7],είτε βεβαιώνουν ως απόγονοι προσφύγων (.)

    Με μια λέξη είναι προϊόν του εθνολαϊκισμού!!» Νεος ορος και αυτος.

    Αλλά και προ 15-ετίας αρθρογράφησαν και πολέμησαν με όποιο τρόπο μπορούσαν την εγκατάσταση στην Θράκη των Ποντίων που επέστρεψαν από την διαλυμένη Σοβιετική Ένωση, μήπως και διαταραχθεί η αναλογία του πληθυσμού εις βάρος της Μουσουλμανικής μειονότητας!

    Φρόντισαν παράλληλα να σφιχταγκαλιαστούν από την πρώτη στιγμή με το γνωστό «ουράνιο τόξο» και ό,τι πιο εθνικιστικό - σωβινιστικό έχει να επιδείξει ο Σκοπιανός αλυτρωτισμός! Δηλώνουν σε κάθε ευκαιρία ότι:

    «Για μας είναι δεδομένο ότι η ευρύτερη Μακεδονία έχει πολυεθνική ιστορία αιώνων και καμιά εθνότητα ή χώρα δεν είναι «πιο Μακεδόνες» από τις υπόλοιπες»(sic)

    Για να ακυρώσουν οποιοδήποτε αντίμετρο της Ελλάδας στον εθνικισμό του Γκρούεφσκι , ζητούν:

    «.άνοιγμα των συνόρων, ., αναγνώριση της πολυπολιτισμικότητας, ., απεμπλοκή των μειονοτήτων από τις διακρατικές σχέσεις, ενθάρρυνση διαδικασιών για δυνατότητα ένταξης κάθε χώρας στην Ευρωπαϊκή Ένωση .» [1] .

    Και κορυφώνουν με το αίτημα εγκατάλειψης του βέτο στα όργανα της ΕΕ και την αντικατάστασή του από "ενισχυμένες πλειοψηφίες". Έτσι ώστε να χαθεί κάθε διαπραγματευτικό ατού των μικρών χωρών, που θα οδηγηθούν στην πλήρη υποταγή τους στους Αγγλοσάξωνες και τους Τεύτονες των εκατοντάδων ευρωβουλευτών. Σκεφτείται μια Τουρκία των 100 εκατομυρίων αύριο στην ΕΕ με αντίστοιχο σύστημα! Θα κυριαρχεί παντού. Ή υπολογίστε απλά πόσους ευρωβουλευτές έχουν οι χώρες που ανήκουν στην Αμερικανική επιρροή.

    Οτιδήποτε διαλυτικό της κοινωνικής μας συνοχής βρίσκει θαλπωρή στην αγκαλιά των Ο-Π. Χέρι-χέρι με τους αντιρρησίες συνείδησης [1], [4] (μόνο στο ecocrete, 58 άρθρα!). Υπέρ ενός πολυπολιτισμικού σχολείου μακριά από τις «ελληνοχριστιανικές» (εννοούν τις δικές μας.) παραδόσεις! [5] Μάλιστα ζητούν και «εναλλακτικά» όπως λένε σχολεία για τις μειονότητες, εκτός εποπτείας του Υπ. Παιδείας! [5] Φαίνεται ο έλεγχος της μόρφωσης των παιδιών της επικράτειας είναι «αντιοικολογικός»! Το άνοιγμα των συνόρων [1], η αυτόματη χορήγηση ιθαγένειας σε όσους γεννιούνται στη χώρα [9], τα πολυπολιτισμικά σχολεία [9], ανήκουν στις «οικολογικές» προτεραιότητες των Ο-Π.

    Αλλά και για το Ρεπούσειο «κουρελούργημα» κατά Ζουράρι, επετέθησαν λαύροι εναντίον όλων ημών που αντισταθήκαμε. Έγραφαν:

    «Πιστεύουμε πως οι διάφοροι υπερπατριώτες έμποροι της ευαισθησίας των πολιτών που κινητοποιήθηκαν για την απόσυρση του βιβλίου, με την επιλεκτική εθνικιστική μνήμη, εκφράζουν ένα έλλειμμα πολιτικής ωριμότητας, αυτοπεποίθησης, βούλησης για αυτοκριτική και διάθεσης για αντικειμενικότητα στην ελληνική κοινωνία. Όμως η ανάγκη ειρηνικής συνύπαρξης με τους γείτονες αλλά και οι νεότερες παιδαγωγικές απόψεις απαιτούν την αναθεώρηση των σκοπών και μέσων της διδασκαλίας της Ιστορίας.» [10]

    Δεν είναι τυχαίο που η μόνη ανάρτηση στην ιστοσελίδα της κ.Ρεπούση,είναι οι χαρακτηρισμοί που αποδόθηκαν σε όσους αντιτάχθηκαν στο «βιβλίο» από τον υποδυόμενο τον μετριοπαθή υποψήφιο ευρωβουλευτή κ. Τρεμόπουλο είναι ενδεικτικοί:

    «όλοι αυτοί που οργάνωσαν τη φάμπρικα της εθνικοπολιτικής τους παρέμβασης στον άξονα μιας ανίερης συμμαχίας - οι εθναμύντορες - Αυτοί έχουν αφειδώλευτα την υποστήριξη των πιο σκοτεινών πλευρών της νεοελληνικής πραγματικότητας, γι' αυτό και οι απόψεις τους προβάλλονται από το σύστημα και μάλιστα από έμμισθες θέσεις» [11].

    Όσο όμως και να προσπαθήσουν να μας «ζαλίσουν» με τον πράσινο εθνομηδενιστικό τους φλόμο, όση δημοσκοπική ή άλλη (πχ. αποφυγή καίριων ερωτήσεων.) υποστήριξη και να πάρουν από τους επιχειρηματίες της οικολογίας που ενέσκηψαν πρόσφατα στον εκδοτικοπολιτικό χώρο, όσο μεταμοντερνισμό και να «πουλήσουν», θα μάθουν τελικά ότι οι Έλληνες σε όλη την ιστορική τους διαδρομή ταυτίζονται με εκείνες τις αξίες που τους συνέχουν ως πολιτισμική κοινότητα και σίγουρα απεχθάνονται τα ιμπεριαλιστικά σχέδια της υπερατλαντικής υπερδύναμης! Εύχομαι μόνο να μην χρειαστεί εν τω μεταξύ να υποστούμε έστω και έναν ευρωβουλευτή τους!

    Αυτοι ειναι οι οικολογοι και λοιποι χρωματιστοι. Οσοι τους ψηφισετε δεν θα μπορειτε να λετε μετα "δεν ηξερα".

  14. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/05/2009 00:34:22

    Αντε για να τελειωνουμε και με αυτους. Παντως εχουν μαθει καλα το τροπαριο των )ξενων) αφεντικων τους. Οπως λεμε "παραλληλες απωλειες" αυτοι λενε οικολογια και ορασινα αλογα.

    Και οσοι τους ψηφισετε δεν θα μπορειτε να λετε οτι "δεν ξερατε".

  15. ZΗΤΑ avatar
    ZΗΤΑ 13/05/2009 00:43:55

    ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ=
    Η ΒΑΡΚΑ ΔΙΑΦΥΓΗΣ

    ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΑΝΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ.

  16. Serios avatar
    Serios 13/05/2009 00:52:16

    Οικολόγοι. Οι πρώην τσακωμένοι του Σύριζα, με εξίσου θολές και σικέ θέσεις και συμπεριφορές.

    Να μπούνε στην Βουλή, να σηκώσει ο Τρεμόπουλος και το άγαλμα του Κεμαλ που τόσο ήθελε.

  17. σχολιαστής avatar
    σχολιαστής 13/05/2009 01:21:23

    Οι οικολόγοι έχουν καταφέρει το ακατόρθωτο: Να γίνουν πιο προδοτικό κόμμα από το Σύριζα. Το μόνο που δεν τους ενδιαφέρει είναι η προστασία της φύσης. Παίζουν το ρόλο του δούρειου ίππου για να περάσει στην Ελλάδα η πολιτική των Τούρκων και των Σκοπιανών. Φαίνεται ότι στο παιχνίδι έχουν μπει και οι δημοσκόποι που τους βγάζουν να μπαίνουν άνετα στη βουλή. Η χειρότερη προοπτική θα είναι να συγκυβερνήσουν με το ΠΑΣΟΚ. Ο άβουλος Γιωργάκης θα σέρνεται από τη μύτη από τους πράκτορες των Τούρκων. Για όσους δεν το ξέρουν, είναι παρακλάδι των οικολόγων της Γερμανίας, που έχουν αρχηγό Τούρκο!

  18. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 13/05/2009 10:37:47

    Οι Οικολόγοι Πράσινοι έχουν οργάνωση μπάχαλο και ως εκ τουτου έχουν κυριαρχήσει ο τρεμόπουλος και ο χρυσογελος και άλλοι τυχοδιώκτες . γίνονται με ξένο σπρώξιμο το άλλοθι του Συστήματος.
    προσοχή θα τα βρούμε μπροστά μας.
    υπάρχουν μέσα στο κόμμα τους και αξιόλογοι από τους Εναλλακτικούς και την Αριστερά αλλά γίνεται μάχη να τους περιθωριοποιήσουν .

  19. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 13/05/2009 10:40:44

    έχουν κάποιο site να ενημερωθούμε?

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 13/05/2009 11:00:14

    @22 DIKAIOS
    Ναι, έχουν, είναι το [www.ecogreens.gr]. Τώρα, το τι "ενημέρωση" θα πάρεις από εκεί, ο θεός κι η ψυχή τους...

  21. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/05/2009 16:47:58

    " Για όσους δεν το ξέρουν, είναι παρακλάδι των οικολόγων της Γερμανίας, που έχουν αρχηγό Τούρκο!"

    Ευγε στους Τουρκους, λεω εγω. Μεσα απο πολλα πλοκαμια, ρεπουση/κουλουρη/λιακος/βερεμης και ΣΙΑ στον "ακαδημαικο" χωρο, ΓΑΠ και λοιποι στον "προοδευτικο", μαζικες αποβασεις μουσουλμανων λαθραιων στα νησια, ηδη συγκυβερνουν. τα ρεμαλια οι ελληνες τι κανουμε; α, ξεχασα, περισσευουν επιδοτησεις της ΕΕ να φαμε; Τι απο ολλα αυτα δεν αντιλαμβανεται το ελλαδικο προοδευτιλικι;

  22. Evdokimov avatar
    Evdokimov 16/05/2009 17:20:49

    Мне срочно хочется поговорить с кем-либо на эту тему. Если есть желающие, стучите в асю 62239566