#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2012 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Νεοδημοκράτες και οι Νοικοκυραίοι δεν πήγαν να ψηφίσουν!



Τα αποτελέσματα της 6ης Μαΐου δεν είναι απλά ποσοστά που διαμορφώνουν νέα πολιτικά δεδομένα. Υπάρχει βαθύτερο περιεχόμενο που θα προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε με τα στατιστικά στοιχεία από το exit poll της Interview. Το αποτέλεσμα γίνεται άμεσα κατανοητό αν δούμε πως ψήφισαν οι διάφορες ηλικιακές κατηγορίες, αλλά αν αναλύσουμε και την προέλευση της αποχής. Ξεκινάμε με τον πίνακα των ηλικιών :



Κόμμα
Ηλικίες


18/35
36/55
56/65+


ΝΔ
6,5%
12,4%
29,1%


ΠΑΣΟΚ
8,6%
11,6%
22,2%


ΚΚΕ
6,5%
8,5%
9,4%


ΣΥΡΙΖΑ
23,7%
21,7%
9,8%


ΛΑΟΣ
1,1%
2,7%
2,6%


ΔΗΜΑΡ
8,6%
6,2%
6,8%


ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΈΛΛΗΝΕΣ
21,5%
11,6%
6,4%


ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
4,3%
6,2%
4,3%



Με την πρώτη ματιά βλέπουμε πως οι νέοι κινήθηκαν μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΑΕ. Αντίθετα οι μεγαλύτερης ηλικίας επέλεξαν την σιγουριά της καταβολής της σύνταξης τους  και κινήθηκαν μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Σε κάθε περίπτωση τα δημογραφικά των δυο μεγάλων κομμάτων είναι γερασμένα, δεδομένο που έδινε κάθε δημοσκόπηση της προηγούμενης περιόδου. Οι μεγάλης ηλικία παρέμειναν πιο παραδοσιακοί και πιο δικομματικοί. Ας δούμε τώρα από πού προήλθε η αποχή για να καταλάβουμε ποια στάση, ποιον ψηφοφόρων διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα :



Είχα ψηφίσει το 2009:
Ψήφισα τώρα
Δεν ψήφισα τώρα


ΝΔ
33,1%
35,6%


ΠΑΣΟΚ
43,3%
50,8%


ΚΚΕ
8,2%
1,0%


ΣΥΡΙΖΑ
4,8%
3,5%


ΛΑΟΣ
5,7%
3,6%


Οικολόγους Πράσινους
2,5%
3,8%


Άλλο
2,4%
1,7%



Εκτός από τις μετακινήσεις ή τις μεταγγίσεις με ψηφοφόρους από τα μεγάλα κόμματα προς τα μικρότερα ή τα νεοσυσταθέντα, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είχαν και την μεγαλύτερη αποχή. Από την ΝΔ του 2009 δεν πήγε να ψηφίσει 35,6% και από το ΠΑΣΟΚ του 2009 δεν πήγε να ψηφίσει το 50,8%!!(περίπου ένας στους δυο ψηφοφόρους του 09). Νομίζω πως γίνεται αρκετά σαφές και το ποσοστό της ΝΔ αλλά κυρίως και αυτό του ΠΑΣΟΚ. Και τώρα ακόμα ένα συγκλονιστικό στοιχείο στον επόμενο πίνακα :



Ηλικία
Τι έκανες τη Κυριακή 6 Μαΐου;


Ψήφισα
Δεν ψήφισα


18/35
15,8%
20,4%


36/55
45,0%
27,8%


56/65+
39,3%
51,9%



Το 51,9% των ψηφοφόρων ηλικίας 56 έως 65 ετών και άνω ΔΕΝ πήγε να ψηφίσει. Αναρωτιέται τώρα κανείς γιατί πάτωσαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ;

Βασιλειάδης Δημήτρης

Πολιτικός Αναλυτής INTERVIEW

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dexihaf avatar
    dexihaf 10/05/2012 13:58:43

    Έχετε μήπως και απόλυτο αριθμό ψηφοφόρων σε κάθε ηλικιακή ομάδα? Δηλαδή, για παράδειγμα 18 -35: 1.000.000 ψηφοφόροι?
    Έτσι θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα των χρησιμότατων στοιχείων που μας παραθέτετε.

  2. Darki avatar
    Darki 10/05/2012 14:04:42

    M αρεσει η συλλογιστικη.Αν το προσδοκιμο ζωης φτασει τα 140 χρονια,και συγχρονως οι γεροντες και οι γεροντισσες ειναι φιτ και ενεργοι πολιτες,εχουμε ελπιδες.Κυριε Βασιλειαδη μου ,κομιζετε γλαυκα εις Αθηνας.

  3. Darki avatar
    Darki 10/05/2012 14:07:51

    Και για να φορτωσω λιγο,διοτι με τσουζει απ την Κυριακη:Tα σαψαλα κι οι βολεμενοι ΔΕΝ ψηφισανε Φαηλο.Εκει να κανεις ερευνα αγαπητε Βασιλειαδη.

  4. man8os avatar
    man8os 10/05/2012 14:23:40

    Δε μου αρεσει καθολου η ηλικιακη συνθεση

  5. hagan avatar
    hagan 10/05/2012 14:27:52

    Προτείνω αλλαγή ονόματος: Γηραιά Δημοκρατία.

  6. Armageddon avatar
    Armageddon 10/05/2012 14:32:02

    ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΥΣ , ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗΓΕΙΑ . ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΝΕΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ( ΚΑΘΑΡΟ ) .ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ( ΝΤΟΜΠΡΟΣ ) ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ !!!

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/05/2012 14:32:47

    Φοβάμαι μήπως απέχουν περισσότεροι, άν γίνουν επαναληπτικές εκλογές.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/05/2012 14:34:59

    Yπηρξε και τρομοκρατια για να μη ψηφισουν οι ηλικιωμενοι,εκκλησεις να τους κλειδωσουν στο σπιτι και πιθανως καποιοι να εμποδισθηκαν.
    Οσο για τα ηλικιακα συμβαινει πολλες φορες.Το 1981 η ΝΔ στους νεους ψηφοφορους ειχε 7% σε συνολικο 36% και οχι 18% οπως τωρα.Οσο μεγαλωνουν αλλαζουν.

  9. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 10/05/2012 14:53:29

    Ηλικίες 18/35 36/55 56/65+

    ΔΗΜΑΡ 8,6% 6,2% 6,8%

    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 4,3% 6,2% 4,3%

    πως γινεται να ειχε η ΧΑ στο συνολο μεγαλυτερο ποσοστο απο την Δημαρ??

    • noldor avatar
      noldor @ Δραγουμης 10/05/2012 15:50:20

      Το ερώτημα είναι πως με 4,3, 6,2, 4,3 έβγαλε 7. Μάλλον λάθος είναι αυτά τα νούμερα.

  10. rasputin avatar
    rasputin 10/05/2012 15:42:25

    Χωρίς να απαξιώνω τα αποτελέσματα της έρευνας , εδώ και 1 μήνα ήταν φανερό από τις κοινωνικές συναναστροφές μας ότι πολλοί που ανήκουν ιδεολογικά στην παράταξη της ΝΔ , δεν θα την ψήφιζαν . Κάποιοι δεν πήγαν καθόλου , κάποιοι όπως του λόγου μου έψαχναν τι να ψηφίσουν .
    Όταν νοιώθεις ότι δεν σε ακούνε , τότε διαμαρτύρεσαι , ο καθένας με τον δικό του τρόπο . Ακόμα και 23-24% να έγραφε το κοντέρ (όπως περίμενα) το μήνυμα θα ήταν το ίδιο έντονο και επιτακτικό :
    Δεν θα υπερψηφιστεί ένα κόμμα που δεν αρνείται ρητά να εφαρμόσει την πολιτική του μνημονίου με τον σημερινό τρόπο και δεν δεσμεύεται για συγκεκριμένα ισοδύναμα μέτρα , με ονόματα και αριθμούς , ώστε να μοιραστεί άμεσα το βάρος σε όλους ανάλογα με τις δυνάμεις του . Δεν αντέχει ρε παιδιά ο κόσμος , για να το πω λαϊκά .
    Αν δεν βρεθεί τρόπος να παίρνει πάνω από 400-500 ευρώ ο συνταξιούχος , ή 700-800 ο μισθωτός , ψήφο δεν θα δούμε με κανένα αρχηγό .
    Υπάρχει ένας μήνας μπροστά μας . Καλώς επανήλθαν στο λεξιλόγιο του Σαμαρά (άργησε βέβαια) οι φράσεις "επαναδιαπραγμάτευση" , "αλλαγή μείγματος πολιτικής" , "δυστυχία από την άδικη εφαρμογή μέτρων" κλπ.
    Εάν προστεθούν και συγκεκριμένα βιώσιμα προϋπολογισμένα μέτρα , όπως και προτάσεις για υγεία - παιδεία - μετανάστες , η ΝΔ θα είναι πρώτο κόμμα σε 1 μήνα , με ποσοστό άνω του 25% .
    Όχι με διαχωρισμούς σε δεξιά-αριστερά , ξέρουμε τι θα πάθουμε εάν κυβερνήσει η αριστερά , είναι λάθος επικοινωνιακά όμως να υψώσουμε τείχη .
    Όχι με απειλές για χάος και πομπώδεις εκφράσεις (ας αναφέρει απλά ότι θα βγούμε από το ευρώ) και ότι δεν θα έχουμε φάρμακα και πετρέλαιο . Διότι ο άνεργος , ο πάμφτωχος , ο απελπισμένος θα σου απαντήσει ότι "δεν με νοιάζει πλέον αν χρεοκοπήσει το κράτος , εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι στην πείνα , ας ζοριστούν αυτοί που έχουν τα πολλά και θα τα χάσουν σε μια νύχτα" .
    Το εμπόριο φόβου φέρνει αντίστροφα αποτελέσματα , αυτό που περιμένουμε είναι συγκεκριμένες προτάσεις που θα μας δώσουν ελπίδα ....συγνώμη εάν κούρασα αλλά έχω σκάσει!

  11. alex23 avatar
    alex23 10/05/2012 17:17:47

    το 2009 ένα 44% του λαού είπε λεφτά υπάρχουν και δεν άκουσε τον κ.καραμανλη που έλεγε ότι η κατάσταση είναι δύσκολη και πρέπει να παρθούν μέτρα για να μην ξεφύγει
    το 2010 ένα πολύ μεγάλο μέρος του λάου δεν στηριξε (ουτε καν δημοκοπικά) τον σαμαρά όταν έλεγε ότι είναι λάθος το πρώτο μνημόνιο και ότι τα μέτρα που φέρνει είναι υφεσιακα και πρέπει να γίνει επαναδιαπραγμάτευση (σχεδόν τον λοιδορούσαν)
    το 2011 μόνο ένα 18% πιστεύει ότι η νδ που είπε την αλήθεια και το 2009 και το 2010 και η πολιτική της πρόταση δικαιώνεται από τις εξελίξεις, αξίζει την ψήφο του και μοιράζει την ψήφο του αριστερά και δεξιά

    ξέρετε τι βλέπω κοιτάζοντας το δάσος ?
    έναν λαό στο σύνολο του, εγωιστή και παραχαϊδεμένο, που δεν παραδέχεται ότι τον δούλεψαν γιατί τα ξέρει όλα,
    και για αυτό σαν κακομαθημένο παιδί δεν ξαναπαίζει το παιχνίδι όπως θα του έλεγε πια η λογική και η εμπειρία της ήττας του, αλλά χαλαει -σπάει το παιχνίδι στο όποιο έχασε, για να μην παραδεχτεί το λάθος του

    και ξέρω ότι όταν ένα κακομαθημένο παιδι σπάει τα παιχνίδια του δεν το επαινείς (o λαός ήξερε τι έκανε, σεβαστή η άποψη του και αλλά τέτοια), αλλά το θέτεις προ τον ευθυνών του και αν δεν τις πάρει του αξίζει πια ότι θα έχει πάθει..

    αλλά και η νδ μετά τον φόβο μην την πουν οι άλλοι 'δεξιά',
    τώρα φοβάται να πει και να πείσει γιατί ψήφισε την δανειακή, λες και το να σώσεις την ευρωπαϊκή πορεία της χώρας την τελευταία στιγμή είναι μίασμα,
    και αφήνει τους άλλους να τα κάνουν όλα ένα χυλό, και μαζί και τις ευθύνες, δίνοντας άλλοθι και στα 'παιδιά' να σπάνε τα παιχνίδια τους

  12. kotstak avatar
    kotstak 10/05/2012 17:56:37

    Από την έρευνα αυτή προκύπτει κάτι ακόμη:
    Τουλάχιστον το 60% από αυτούς που απείχαν το 2009 πήγαν και ψήφισαν.

    Αυτό προκύπτει ως εξής:
    Η αποχή στις πρόσφατες εκλογές ήταν περίπου 3.450.000
    Η συμμετοχή στην αποχή αυτή, των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ του 2009 είναι περίπου 2.350.000 (3εκ ×50,08% +2,3εκ×35,6%)
    Επομένως το maximum της αποχής που προήλθε από τους απέχοντες το 2009 είναι 1.100.000 (3.450.000 – 2.350.000)
    Η αποχή το 2009 ήταν περίπου 2.900.000. Επομένως 1.800.000 από αυτούς πήγαν και ψήφισαν. (2.900.000- 1.100.000)

  13. kapsiotis avatar
    kapsiotis 10/05/2012 18:21:23

    Καλά πού χάνονται όλα αυτά τα παιδιά της ΔΑΠ- ΝΔΦΚ που είναι 1η δύναμη στα ΑΕΙ. Θ' ασχοληθεί επιτέλους κανείς απ' αυτή την παράταξη με αυτά τα παιδιά για να μην προτιμά αυτή την παράταξη μόνο το 6% των νέων ή κοιτάνε όλοι τον "πυθμένα" τους και πώς θα εκλεγούν ή επανεκλεγούν...??????????

  14. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 10/05/2012 19:04:39

    Η τελευταία στήλη του τελευταίου πίνακα λέει ότι το 51.9% αυτών που δεν ψήφισαν ήταν 56 ετών και άνω, και όχι ότι το 51.9% του πληθυσμού ηλικίας άνω των 56 ετών δεν ψήφισε.