#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2012 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Μνηστήρες της Συγγρού


Συνωστισμός παρατηρείται στην Συγγρού από φαντάσματα του παρελθόντος …. Όλοι έγιναν φίλοι και υποστηρικτές του Αντώνη Σαμαρά, ακόμα και αυτοί που ψήφισαν άλλα κόμματα στις εκλογές.


 Όλοι ψάχνουν σημεία επαφής ώστε να πάρουν μία καρέκλα στην κυβέρνηση Σαμαρά. Αυτό και μόνο δηλώνει ότι δεν είχαν γέφυρες επικοινωνίας με την Συγγρού διότι δεν πίστευαν ότι θα γίνει Πρωθυπουργός. Επίσης το ότι τώρα ψάχνουν για γνωστούς δείχνει ότι δεν βοήθησαν κατά την προεκλογική περίοδο, αφού δεν συνεργάστηκαν με κανένα.

Το θράσος όμως περισσεύει αφού όλοι αυτοί θεωρούν ότι είναι οι καταλληλότεροι για να κυβερνήσουν την χώρα.

Δεν είναι όμως πλέον κριτήριο το γλύψιμο για να καταλάβει κάποιος κυβερνητική θέση. Επίσης ο Αντώνης Σαμαράς είναι αλλεργικός σε αυτούς τους τύπους και στα ψευτοδιλήμματα τους.

Η Νέα Δημοκρατία άλλαξε σελίδα, η Ελλάδα άλλαξε σελίδα ο λαός έχει απαιτήσεις για πραγματική ανάπτυξη και ευρωπαϊκή προοπτική.

Η νέα κυβέρνηση δεν θα έχει περίοδο χάρητος, όλοι απαιτούν τα μέγιστα άμεσα.

Οι απαιτήσεις και οι προδιαγραφές έχουν αλλάξει και τα υλικά του χθες είναι εκτός προδιαγραφών.

Ακόμα και φυσιογνωμικά προκαλούν το κοινό αίσθημα …

 Jim Bim

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/06/2012 16:14:47

    Τα κοράκια πετάνε κύκλους πάνω από την Συγγρού. Έτοιμα να εφορμήσουν.
    Οι παρατρεχάμενοι ήταν πάντα και συνεχίζουν να είναι το τελευταίο & πιο χυδαίο στάδιο του μικροκομματισμού.
    Η οσφυοκαμψία πάει σύννεφο. Το ίδιο και οι διαδρομισμοί... η ραδιουργία.
    Οι διαγκωνισμοί, η καμαρίλα, το πισώπλατο μαχαίρωμα...
    Τα παρακομματικά παράσιτα είναι βασικά αυτά που ρήμαξαν την Ελλάδα, και όχι τα κόμματα αυτά καθ αυτά ως θεσμοί.
    Ας ελπίσουμε, ότι παρότι δεν έχει την αυτοδυναμία, ο Σαμαράς θα δείξει από τι είναι φτιαγμένος.
    Αλλιώς, τα καρτάλια θα φιγουράρουν πάλι πρώτα στις φωτογραφίες.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Strange Attractor 20/06/2012 18:18:26

      Και μη χειρότερα Στρέϊντζ.
      Τζιμ Μπιμ, δεν γινόταν πιο λακωνικά. Εύγε!

      • kitsos avatar
        kitsos @ Νίκος Αργεάδης 20/06/2012 18:52:14

        Μαλλον το γυρισε στο τσιπουρο.
        Δεν εξηγειται αλλιως.

    • Shansa avatar
      Shansa @ Strange Attractor 20/06/2012 18:59:02

      Strange εσύ έστειλες την λίστα με τα αιτήματα;
      Και του Δαναού μην ξεχάσεις.

  2. theo1611 avatar
    theo1611 20/06/2012 16:20:52

    Τους υπουργούς τους διορίζει και τους παύει ο πρωθυπουργός, ακόμα και σε κυβέρνηση συνεργασίας.

    Αυτό ορίζει το Σύνταγμα, αυτό θα έχει γίνει και δεν θα υπάρχει καμμία δικαιολογία.

    Η ευθύνη της συγκρότησης κυβέρνησης δεν μεταβιβάζεται ατύπως!!!

  3. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 20/06/2012 16:31:23

    Εγώ που βρίσκομαι 400 χλμ μακρυά και το Σαμαρά τον έχω δεί μόνο στη ΤV ξέρω ότι δεν έχει αδυναμία σε κανέναν αγύρτη. Εάν υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι σήμερα μπορούν να συνδιαλλαγούν πολιτικά, δεν έχουν πάρει μυρωδιά τί παίζεται πλέον. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο Σαμαρά γιατί έβαλε τα δύο πόδια του πολιτικού κατεστημένου σε ένα παπούτσι. Συμφωνείς Ρεπούση;

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Δεξιόχειρας 20/06/2012 18:17:30

      Αυτήν μην τη ρωτάς. Τώρα βρίσκεται σε ένα "Μαραθώνα συσκέψεων"!!! Και για του λόγου το αληθές:
      http://www.youtube.com/watch?v=VJzFlEItMUU&feature=share
      Κι όμως σε αυτήν ανέθεσαν κάποτε να συγγράψει βιβλίο Ιστορίας για τα Ελληνόπουλα! Και μη χειρότερα!

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Aφροδίτη 21/06/2012 01:40:10

        Τί είναι ο Μαραθώνας; Δέκα τσιγάρα δρόμος απ' το Φίλιον...

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 20/06/2012 16:33:11

    Δεν είναι μόνον οι μνηστήρες της "Συγγρού" το πρόβλημα. Είναι και οι "άλλοι". Αν μείνει ο "υπηρεσιακός" Μανιτάκης στο Εσωτερικών, τότε δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να αλλάξει ο νόμος για την ιθαγένεια.

    Η αλλαγή του νόμου για την ιθαγένεια είναι ένα από τα βασικά αιτήματα του κόσμου της ΝΔ και της ευρύτερης κεντροδεξιάς.

  5. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/06/2012 16:36:56

    ΑΗΔΙΑ γιὰ τὸ πρῶτο κομμάτι τοῦ κειμένου, καὶ ΜΑΚΑΡΙ γιὰ τὸ δεύτερο.


    Πάντως νὰ διαφωνήσω μὲ τοὺς φίλους ποὺ λένε «ἐμένα μοῦ ἀρκεῖ ποὺ θὰ εἶναι πρωθυπουργὸς ὁ Σαμαρᾶς, τοῦ ἔχω ἐμπιστοσύνη, δὲν μὲ νοιάζουν τὰ ἄλλα πρόσωπα». Τί λέτε μωρέ; Ἡ μέρα τοῦ Σαμαρᾶ ἔχει 24 ὧρες, ὅπως καὶ τῶν ἄλλων, ὄχι 1.263. Ἅμα εἶναι νὰ... ἀφεθεῖ μoνάχος του, τί θὰ πρωτοκάνει; Θὰ ἐπαναδιαπραγματευτεῖ μὲ τοὺς ἔξω, θὰ φέρνει ἐπενδύσεις, θὰ ἀναδιαμορφώσει διοικητικὰ τὴ χώρα, θὰ τὴν ἀναμορφώσει θεσμικά, θὰ λύνει τὸ πρόβλημα τῆς λαθρομετανάστευσης, θὰ ἐπανελληνοποιεῖ τὴν Παιδεία, τί;;; Κάθε ἕναν τομέα πρέπει νὰ μπορεῖ νὰ τὸν ἀναλάβει ἕνα πρόσωπο ποὺ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ, χωρὶς νὰ χρειάζεται συνεχὴς καὶ ἀδιάλλειπτη ἐπίβλεψη ἀπὸ τὸν Σαμαρᾶ. Χρειάζεται DREAM TEAM.

    (καὶ νὰ ποῦμε τὴν ἁμαρτία μας, τὰ ὀνόματα ποὺ ψιθυρίζονται δὲν ἀρκοῦν γιὰ κάτι τέτοιο. Μακάρι νὰ δοῦμε ἄλλα. Θυμᾶστε ποὺ ὁ Φαῆλος μᾶς ἔλεγε «δὲ θὰ πιστεύετε στὰ μάτια σας ὅταν τὸ ὑπουργικὸ τοῦ Σαμαρᾶ θὰ κατεβαίνει τὴν Ἡρώδου Ἀττικοῦ;»)

    • kitsos avatar
      kitsos @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/06/2012 18:53:51

      Ενταξει μην τα παιρνεις και εσυ ολα τοις μετρητοις.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/06/2012 22:30:49

      Φαντάζομαι πως ο Φαήλος αναφερόταν σε αυτοδύναμη κυβέρνηση Σαμαρά, όχι σε προϊόν αναγκαίων διακομματικών συμβιβασμών...

  6. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 20/06/2012 16:49:04

    Μπορεί κάποιος να πει σε αυτούς τους κυρίους ότι με την Άμυνα της χώρας ΔΕΝ πειραματιζόμαστε.
    Ας αφήσουν τον Φράγκο στο Άμυνας επιτέλους και στα υπόλοιπα ας κάνουν ότι καταλαβαίνουν

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Γιώργος Π 20/06/2012 17:24:38

      Συμφωνῶ.

  7. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 20/06/2012 16:53:07

    Εύχομαι πραγματικά να παραμείνει στο ΥΕΘΑ ο Φραγκούλης. Το έργο του, στις λίγες εβδομάες του στο υπουργείο είναι μεγαλύτερο από του Βενιζέλου και του Μπεγλίτη μαζί! Επιπλέον είναι πολύπλευρος άνθρωπος και σε ό,τι αφορά στη λήψη αποφάσεων δρα τάχιστα και αποτελεσματικά .

    • avanti avatar
      avanti @ Νικολάκη εφέντης 20/06/2012 17:11:01

      Αυτό δεν κατάλαβα που κολάει με την ανάρτηση, τέλος πάντων αναρωτιέται εύλογα ο μη σχετικός περί τα κομματικά, γιατί μερικούς τους πιάνει πρεμούρα και υποδεικνύουν πρόσωπα. Εμείς οι αδαείς πιστεύουμε ότι τους υπουργούς τους διορίζει ο πρωθυπουργός, και βεβαίως έχουν δικαίωμα να αρνηθούν, οι παρεναίσεις, υποδείξεις, οι κολακείες τρίτων προς τί?

  8. k_preve avatar
    k_preve 20/06/2012 17:17:07

    Φράγκος, ο μόνος άξιος για ΥΠΕΘΑ. Τόσο μεγάλο έργο σε τόσομ λίγο χρόνο!!!!
    Δώστε ελπίδα στα στελέχη και τους Αξιωματικούς!!!
    Μόνο ο Σαμαράς ΜΠΟΡΕΙ!!!

  9. Εύα avatar
    Εύα 20/06/2012 17:27:07

    Πάντως ο Οδυσσέας ''καρατόμησε'' τους μνηστήρες..η μυθολογία είναι πολύ διδακτική κάποιες φορές..

  10. STRATOS avatar
    STRATOS 20/06/2012 17:30:44

    Το πρώτο δείγμα του Αντώνη Σαμαρά θα είναι το υπουργικό συμβούλιο ,παρόλο την ιδιορυθμία είμαι βέβαιος ότι θα μας εκπλήξει ευχάριστα και πάντως μη βιαστούμε εμείς οι Νεοδημοκράτες τουλάχιστον να αρχίσουμε τις γκρίνιες.

  11. dim avatar
    dim 20/06/2012 17:41:45

    Για να μην τα μηδενίζουμε όλα, αλλα να προτείνουμε και εναλλακτικές, εσυ ποιον θα διάλεγες από το περιβάλλον ΠΑΣΟΚ (όχι κομματικό στέλεχος, αλλά προσκείμενο), για να αναλάβει αυτή τη θέση? Γιατί προφανώς εδώ έχει γίνει συννενόηση (αυτό επιβάλλει η λογική της συγκυβέρνησης), πρωθυπουργός Σαμαράς, αλλά υπουργός οικονομίας από το ΠΑΣΟΚ....

    • Jim Bim avatar
      Jim Bim @ dim 21/06/2012 10:59:43

      Την Μπιρμπιλη .....

  12. alex23 avatar
    alex23 20/06/2012 18:07:27

    κορακια υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα..αλλα μετα απο τοσα χιλιομετρα που εκανε μονος του ο σαμαρας και οι δικοι του, νομιζω ξερουν τι πρεπει να κανουν
    και ποιες ισορροπιες ειναι αναγκαιες για να ξεκινησει η μηχανη..μολις αποκτησει την εμπιστοσυνη του κοσμου στο συνολο του, τοτε θα μπορει να κινηθει και αλλιως..

    καλο να υπαχει μια ιεραρχηση..
    το πρωτο ζητουμενο ειναι να ξεκινησει μια επαναδιαπραγματευση του μνημονιου μεσα στο καλοκαιρι, να ξεκινησει μια σωστη μεταναστευτικη πολιτικη και φυλαξη των πολιτων απο παρανομα στοιχεια ολων των πολιτικων πεποιθησεων και φυλων, με την συνδρομη της δημαρ για πολλους λογους, και να ερθουν καποια χρηματα στην χωρα για να αλλαξει η ψυχολογια..

  13. Αννίτα avatar
    Αννίτα 21/06/2012 09:12:45

    JIM BIM πόσο δίκιο έχεις!!!!!! Το ευχάριστο είναι πως ο πρωθυπουργός ΑΝ. ΣΑΜΑΡΑΣ, γνωρίζει και είναι αλλεργικός σε τέτοιου είδους ανθρώπους. ΑΠΟ ΑΥΤΟ λοιπόν το βασικό ΣΗΜΕΙΟ θα ξεκινήσει το νοικοκύρεμα!!!