30/12/2008 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Κύπριοι έσπευσαν, εμείς περιμένουμε

Το σκάφος Dignity της οργάνωσης "Ελευθερώστε τη Γάζα" με ανθρωπιστική βοήθεια εμβολίστηκε τα ξημερώματα από σκάφος του ισραηλινού πολεμικού Ναυτικού σε διεθνή ύδατα. Σύμφωνα με ανακοίνωση, στην ιστοσελίδα της οργάνωσης, το ισραηλινό ναυτικό απαιτεί το σκάφος να επιστρέψει στην Κύπρο, παρά το γεγονός ότι δεν διαθέτει αρκετά καύσιμα. Όλοι οι επιβαίνοντες είναι καλά. Το πλοίο, το οποίο μεταφέρει τέσσερις τόνους ανθρωπιστικής βοήθειας, κυρίως ιατροφαρμακευτικό υλικό στους πληγέντες της Γάζας, είχε αποπλεύσει χθες βράδυ από το λιμάνι της Λάρνακας.

Στο μεταξύ η ελληνίδα υπουργός Εξωτερικών δήλωσε ότι  «...για να μπορέσουμε να φτάσουμε και να προσφέρουμε την ανθρωπιστική βοήθεια, προϋπόθεση είναι ότι θα υπάρξει άμεση εκεχειρία, παύση του πυρός και ανθρωπιστικός διάδρομος, ο οποίος είναι απαραίτητος για να περάσουν με ασφάλεια και η ιατρική βοήθεια αλλά και οι άνθρωποι που θα χρειαστεί να πάνε στη Γάζα για να βοηθήσουν τους Παλαιστίνιους που αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε εξαιρετικά τραγική κατάσταση».

Αυτά ενώ οι Ισραηλινοί επέτρεψαν ήδη να περάσει αυτοκινητοπομπή με διεθνή ανθρωπιστική βοήθεια για τη Λωρίδα της Γάζας. Η αυτοκινητοπομπή αποτελείται από 109 φορτηγά και η διέλευσή της μέσω του φυλακίου Κέρεμ Σαλόμ αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι το μεσημέρι (τοπική ώρα). Η βοήθεια προέρχεται από τον ΟΗΕ, τον Διεθνή Ερυθρό Σταυρό, τη UNICEF και διάφορες χώρες, κυρίως από την Ιορδανία και την Τουρκία.

Ενημέρωση: Στο Λίβανο κατευθύνεται τελικά το "Dignity" , σύμφωνα με τα όσα δήλωσε στο ΣΚΑΪ η κύπρια βουλευτής, Ελένη Θεοχάρους, που είναι επικεφαλής της αποστολής. Όπως είπε η κα. Θεοχάρους, το "Dignity" συνοδεύεται από αμερικανικό πολεμικό πλοίο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 14:20:57

    Ρε τους τσάμπα μάγκες τα εβραιόπουλα. Πήγαν με πολεμικό να εμβολίσουν θαλαμηγό?

  2. Le canard avatar
    Le canard 30/12/2008 14:22:14

    Αμ, έπρεπε τελικά να εγγκατασταθούν οι Σ-300 ακριβώς στην Κύπρο. Και όχι μόνον για τους τούρκους αλλά και τους λοιπούς τσαμπουκάδες της περιοχής.

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 30/12/2008 14:29:37

    ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ, ΕΞΟΡΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΞΕΣΗΚΩΜΟ

    Η είδηση του εμβολισμού σε διεθνή ύδατα αποτελεί υπέρβαση των εσκαμμένων και μας προκαλεί. Οι Εβραίοι εξακολουθούν να επιμένουν στην συνέχεια του Ολοκαυτώματος των Παλαιστινίων, κατ'αυτούς ανθρώπων β΄κατηγορίας, υπο το αποχαυνωμένο και υπνωτισμένο βλέμμα της παγκόσμιας κοινότητος.

    Η χώρα μας και η Κύπρος προέβησαν ήδη σε διαβήματα προς το Ισραήλ.

    Άν αυτά φέρουν την υπογραφή της Ντορούλας μας, ασφαλώς και θα εκφράζουν με τον διπλωματικό τους τρόπο τα συγχαρητήριά τους. Έτσι μας συνήθισε μέχρι σήμερα. Καλά τους κάνατε ! Κάψτε όσους μπορείτε περισσότερους. 'Ετσι θα ανέβει και η τιμή του πετρελαίου, για να μήν παραπονιούνται και οι Αμερικανοί κροίσοι. Αλίμονο άν το πετρέλαιο πέφτει και ανεβαίνει το ρωσικό γκάζι!

    Έκαναν λέει και διαδήλωση στον ισραηλινή πρεσβεία και συνελήφθησαν και τρείς ταραξίες. Θέατρο με παιδικά παιγνιδάκια.

    Γιατί, άν θέλει κανείς να κάνει σοβαρή θεατρική παράσταση, δέν χρειάζεται συνωστισμός.

    Άς αρχίσουν με τα μνημεία του Ολοκαυτώματος. Εκεί να βιδώσουν και να κολλήσουν με κόλλα στιγμής πινακίδες, που να γράφουν ότι, τα αγάλματα αυτά αφιερώνονται στους Παλαιστινίους, γιατί οι Εβραίοι ξέχασαν το δικό τους Ολοκαύτωμα και μυαλό δεν έβαλαν.

    Άς συνεχίσουν στα ιδρύματα, που τους έχει αφειδώς παραχωρήσει το ελληνικό κράτος. Άς πάνε μετά και σε μερικές συναγωγές και στο τέλος και σε μουσεία, που μυρίζουν σιωνισμό, την μεγαλύτερη σήμερα ασθένεια του πλανήτη μας.

    Escalation, όπως αποκαλούν την αναβάθμιση, αύξηση αντιδράσεων κ.λ.π., θα επιχειρήσει ο κόσμος, όταν η κρίση για την συμμετοχή στο έγκλημα θα περιλάβει και όλους τους ηγέτες του κόσμου, που σήμερα εθελοτυφλούν. Έγκλημα κατα συρροήν και ένοχοι επίσης κατα συρροήν. Ενώ τότε ήταν μόνο ένας. Ο Χίτλερ.

    Και κάτι ακόμα, για να θυμηθούμε και εμείς αλλά προ παντός αυτοί απο τότε, που λίγο πιο πρίν απο την συγκέντρωση και την μεταφορά τους ήξερε κανείς που θα τους βρεί. Γιατί έξω απο κάθε σπίτι Εβραίου κάποιος γκεσταπίτης είχε ζωγραφίσει το άστρο της Σιών. Τότε για την σαπωνοποίηση. Σήμερα άς είναι μόνο για τον επαναπατρισμό στην ένδοξη γή του Ισραήλ. Για να πάψουν να ζούν σαν εξόριστοι μετανάστες και πάντα κρυπτόμενοι υπο σκιάν, για να μήν πέσει επάνω τους κανένας τρομοκράτης.

    ΠΕΛΙΑΣ

  4. none avatar
    none 30/12/2008 14:31:18

    Oι αδελφοί μας οι Κύπριοι είναι ψυχάρες!
    Αυτό...στην επόμενη στροφή της ιστορίας...να μην το ξεχάσουμε...! Συμφωνούμε;

  5. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 30/12/2008 14:52:30

    Και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς κύριοι ?

    Αφού η ίδια η κυβέρνηση ισοσκελίζει εμείς θα πάρουμε τις βάρκες με τα φάρμακα και ντουγρού ???

    Δώρον άδωρον είναι . Εδώ ούτε οι Αιγύπτιοι δεν αφήνουν να περάσει ανθρωπιστικός εξοπλισμός . Εμείς θα πάμε με θαλαμηγούς ξυπόλητοι στ΄αγκάθια ??

  6. none avatar
    none 30/12/2008 15:01:04

    @5

    Κάποτε,κάποιοι μεγαλοπαράγοντες, σπάζανε "εμπάργκο" , αλλά την άλλη μέρα βρισκόντουσαν με μιλλιούνια στα ταμεία τους!

    Σήμερα, πάλι, η φιλανθρωπία των μεγαλοπαραγώντων εξαντλείται σε διοργανώσεις πολυδάπανων δεξιώσεων.

    Ο ανθρωπισμός δεν έχει απτό αντίτιμο, τι να κάνουμε!

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/12/2008 15:01:10

    Το σκάφος λέγεται DIGNITY και δεν είναι ελληνικού νυολογίου.
    Εμείς έχουμε σκάφη "Θεοδώρα",και "Γιωργάκης". Παντός καιρού.

  8. Decay avatar
    Decay 30/12/2008 15:01:35

    Συμφωνούμε, σχεδόν απόλυτα.
    Η διαφορά είναι ότι κάποιοι ηγέτες δεν εθελοτυφλούν, απλά φοβούνται.
    Φοβούνται το κεφάλαιο και την στρατιωτική ισχύ του Άγγλο-Αμερικανο-εβραικού συστήματος καθώς και τα πολλά τσιράκια τους...

  9. salmonellas avatar
    salmonellas 30/12/2008 15:08:55

    Στη γραμμή των ΗΠΑ

    Η Τσεχία, επόμενη προεδρεύουσα της ΕΕ, στηρίζει την ισραηλινή επίθεση στη Γάζα.

    Η αρχη του τελους της ΕΕ.

  10. Σημίτης avatar
    Σημίτης 30/12/2008 15:09:13

    Δεν λέμε "Εβραίοι" όταν θέλουμε να πούμε "Ισραηλινοί" (=πολίτες του κράτους του Ισραήλ), και καλύτερα να αναφερόμαστε στην "πολιτική του κράτους του Ισραήλ" για να είμαστε εντάξει... "Εβραίοι" είναι έθνος, είναι λαός, είναι πιστοί μιας θρησκείας... H ταύτιση των Εβραίων, γενικώς, με την πολιτική του κράτους του Ισραήλ δείχνει είτε άγνοια είτε ρατσισμό!

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 30/12/2008 15:09:45

    Το πες και μόνος σου αδερφέ "μιλλιούνια στα ταμεία τους" .

    Στη σημερινή περίπτωση δεν υπάρχει "αντισταθμιστικό όφελος"...

    Αν και νομίζω το "εμείς περιμένουμε" της επικεφαλίδας δεν απευθυνόταν στους "ανεπίσημους μεγαλοπαράγοντες" αλλά στους επίσημους κρατικούς παραγοντάκους .

  12. none avatar
    none 30/12/2008 15:09:53

    @7
    ...και ποιός σου είπε, ότι οι έλληνες εφοπλιστές έχουν τα δικά τους στο ημέτερο νυολόγιο. Τώρα αυτό μετράει όμως, ή η πολυδιαφημισμένη, παντοδύναμη, ιδιωτική πρωτοβουλία;
    Ξέρω... ρισκάρει μόνο για ...σκονάκια!

    Ολα τελικά είναι θέμα αξιών!

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 15:20:52

    10@
    Τόχουμε γράψει πολλές φορές αδελφέ και έχεις δίκιο.

  14. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 30/12/2008 15:22:06

    Το διαβασα τωρα μολις . Μετα την ορκωμοσια του ο Ομπαμα τον πρωτο ηγετη που θα προσκαλεσει ειναι ο Καραμανλης . Μαζι θα επανασχεδιασουνε το μοιρασμα του πλανητη σε σφαιρες επιρροης. O δε Παπανδρεου πουσαρετε απο ολες της σοσιαλιστικες χωρες και το κινημα των αδεσμευτων ωσ το αντιπαλο δεος του Ομπαμα. Την δε Παπαρηγα επισκεφτεται ο Πουτιν για να την συμβουλευτει για τα θεματα των αγωγων αεριου .Αλαβανος και Καρατζαφερης γινονται μπαλλαντερ του γ.γ. του ΟΗΕ . Ελληναραδες παλι θα λυσετε τα πλανητικα προβληματα ...η μηπως τα συμπαντικα .

  15. AnonymOs avatar
    AnonymOs 30/12/2008 15:41:29

    Αυτή η Μ.Κ.Ο. που διαθέτει ΘΑΛΑΜΗΓΟ ,τι είναι?

  16. ataktos avatar
    ataktos 30/12/2008 15:45:16

    Το ΚΑΘΑΡΜΑ λέτε να μας σώσει που είναι ???? Και η Μαρίκα του τι ???

  17. leon avatar
    leon 30/12/2008 15:47:17

    @ Σημιτης...

    Γιατι συγχεεις το εθνος και τον λαο με την θρησκεια?
    Δεν ειναι Εβραιος ο κατοικος του Ισραηλ?
    Δεν ειναι Ισραηλινος ο κατοικος του Ισραηλ?
    Πως προσδιοριζεις τους Εβραιους αν οχι μονο με την θρησκεια τους?
    Το εθνος πρεπει να εχει θρησκευτικη ομοιογενεια για να ειναι εθνος?

  18. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 15:59:04

    Δεν γίνεται νά τσουβαλιάζουμε συλλήβδην τούς Εβραίους όλης τής Γής γιατί έτσι οδηγούμαστε σέ επικίνδυνες ατραπούς περί ΄Συλλογικής Ευθύνης΄και επαναφέρουμε ή και ανοίγουμε ΄πόρτες΄-έστω άθελά μας-σε λογικές ΄τελικών λύσεων΄.
    Εδώ μιλάμε γιά το Ισραηλινό Κράτος και τήν κυρίαρχη πολιτική του...
    Ακόμα και στο Ισραήλ ακούγονται πολλές φωνές περί Ειρηνικής Συμβίωσης,άσχετο εάν θάβονται απο τόν Ολμέρτ και τον Νετανιάχου.
    Και επίσης όλοι οι Εβραίοι στο θρήσκευμα δέν ασπάζονται την λογική τού Σιωνισμού.

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 16:03:46

    Καί μήν μού πείτε πώς τούς έπιασε ο πόνος τούς ακροδεξιούς τής ΄Ελεύθερης Ωρας΄γιά το δράμα τών Παλαιστινίων..
    Απλά επειδή απέναντί τους βρίσκονται οι Ισραηλινοί βγάζουν τά ρατσιστικά απωθημένα τους εναντίον τών Εβραίων γενικώς.
    Οσο επικίνδυνα είναι τά διάφορα ΄Παρατηρητήρια΄,άλλο τόσο επικίνδυνες είναι οι φωνές μίσους πού ακούγονται από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους στην Ευρώπη και στήν Ελλάδα.

  20. Decay avatar
    Decay 30/12/2008 16:14:42

    @ Σημιτης

    Πιστεύεις πως μόνο οι κάτοικοι του Ισραήλ έχουν αυτό το Ναζιστικό τρόπο σκέψης?

    Οι εβραίοι φίλε μου, όταν ζούν στις ΗΠΑ η την Ευρώπη, δεν εργαζονται για λογαριασμό του Ισραήλ, και του Σιωνισμού γενικότερα?
    Η διαφορά είναι οτι αυτό δεν ισχύει για όλο το εβραικό στοιχείο του πλανήτη. Απλώς ισχύει σε ένα μεγάλο κομμάτι του.
    ΟΤΑΝ διαβάζω ένα φιλοσκοπιανό η φιλοτουρκικό άρθρο σε δυτική εφημερίδα, πρώτα εξετάζω την καταγωγή και την θρησκεία του αρθρογράφου. Είναι ρατσιστικό αυτό? Άν είναι, τοτε ναι είμαι ρατσιστής.
    Αλλά ούτε οι Σιωνιστές είναι φιλέλληνες.

  21. leon avatar
    leon 30/12/2008 16:20:18

    Η "συλλογικη ευθυνη" ειναι υπαρκτη. Ο προσδιορισμος της συλλογικοτητας ειναι που οδηγει σε τετοιες λογικες.
    Το Ισραηλινο "κρατος" ειναι υποσυνολο του Εβραικου εθνους. Το "κρατος" αυτο θα κανει οτι επιθυμουν οι διοικουντες του, δηλαδη οι Εβραιοι. Οι υπολοιπες θρησκειες μειοψηφουν σε αυτο το "κρατος". Η λογικη του ειναι η λογικη του Θεου της Παλαιας Διαθηκης και του "αγαπατε αλληλους". Μονο που η φραση δεν σημαινει ολους τους συνανθρωπους οπως εσφαλμενα πιστευουμε αλλα μονο αυτους της Εβραικης εσωομαδας...των εσφραγισμενων. Τα παραδειγματα παμπολα και μεσα σε καθε σελιδα της Παλαιας Διαθηκης.

  22. Decay avatar
    Decay 30/12/2008 16:22:22

    @ Σπύρο

    Το Ισραήλ είναι γεμάτο ειρηνιστές...

    Ο γιός του μεγάλου ειρηνιστή συγγραφέα Αμος Οζ ξέρεις πως σκοτώθηκε?

    Το 2006 όταν το Ισραήλ εισέβαλε στο Λίβανο,
    ήταν αρχηγός πληρώματος σε ένα άρμα μάχης.
    Ένα απο τα 45 περίπου που κατέστρεψε η Χέτζμπολά.
    Και κλάααμα οι Ειρηνιστές όλου του πλανήτη...
    Για τέτοιο ειρηνισμό μιλάμε.

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 16:50:06

    24@Decay.
    Διανοούμενοι σάν τον Israel Shahak,τον Daniel Cil Brecher,τον Chomsky,τόν Warschawski,τόν Greislammer,τον Filkenstein,τόν Μουσικό Barenboim έχουν επανειλημένα αποδομήσει τήν σιωνιστική λογική ..
    Το ίδιο και η εφημερίδα Haaretz ,αλλά και σημαντική μερίδα πολιτών τού Ισραήλ.
    Προσωπικά όπως αντιτίθεμαι στά παπαγαλάκια πού ωρύονταν ΄είμαστε ολοι Αμερικανοί΄το ίδιο αρνούμαι και απόψεις Εξαφανίσεως μιάς Χώρας και τών Κατοίκων της ακόμα και εάν η κυρίαρχη πολιτική της θέλει να εξαφανίσει μιάν άλλη χώρα.
    Ετσι δεν τσουβαλιάζω ούτε όλους τούς Αμερικανούς και δέν τούς ταυτίζω μέ τον Μπούς ,ούτε τούς Βρεττανούς μέ τον Μπλαίρ ή τήν Θάτσερ.
    Η έννοια τού ΄ Κακού Εβραίου΄έχει καλλιεργηθεί ποικιλοτρόπως στούς Αιώνες και σέ αυτό ,δυστυχώς έχουν συμβάλλει τά τελευταία 100 χρόνια και Σιωνιστές δι΄ίδιον όφελος..
    Δεν θεωρώ υπεύθυνους γιά τα δεινά τής Ανθρωπότητας τούς ΄Εβραίους΄...
    Αυτά βολεύουν και εξυπηρετούν τήν αμάθεια και τήν Υποταγή.
    Είμαι αντίθετος σέ Επικρατούσες πολιτικές αντιλήψεις και όχι σέ Ανθρώπους.
    Και αρνουμαι να διαβάζω απόψεις γιά ΄φούρνους΄,όταν οι ίδιοι φούρνοι πρίν 65 χρόνια έκαιγαν Εβραίους,Τσιγγάνους,Ρώσους,ομοφυλόφιλους και ψυχικά πάσχοντες μέ σκοπό να Ηγεμονεύσουν μόνον Ξανθοί Γαλανομάτηδες....

  24. KaryID avatar
    KaryID 30/12/2008 16:59:38

    Αφορμή για το σχόλιό μου είναι άλλο χθεσινό σχόλιο του σχολιαστή ΜΑΡΚΟΥ που διάβασα σε παρεμφερή ανάρτηση και μου έδωσε τροφή για συγκρότηση των σκέψεών μου.
    Σήμερα, 70 χρόνια μετά από το ολοκαύτωμα, που η τεχνολογία μας δίνει τη δυνατότητα να μπορούμε να παρατηρήσουμε σφαιρικά και σύγχρονα-ταυτόχρονα τη συμπεριφορά αυτού του κράτους, εγώ τουλάχιστον καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ίσως να τους λείπει μια αίσθηση μέτρου, του μέτρου με την έννοια της αντίδρασης όταν πρέπει τη στιγμή που πρέπει (αυτό δεν είναι το "timing" όπως συνηθίζουμε να το λέμε σήμερα; Takt στα γερμανικά, το μουσικό το μέτρο).
    Τότε που σχημάτιζαν εκείνες τις σιωπηλές, παθητικές ουρές (ίσως θα ταίριαζε ο όρος miserable, αλλά το μέγεθος της τότε τραγωδίας τους δεν μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω αυτόν τον χαρακτηρισμό), οδηγούμενοι στους τόπους του μαρτυρίου τους δεν αντιστάθηκαν όπως θα έπρεπε, όπως αντίθετα έκαναν όχι μόνο οι Έλληνες, αλλά και άλλοι λαοί.
    Σήμερα σαν να θέλουν να αποτινάξουν μια και καλή από πάνω τους ΚΑΙ τη "ρετσινιά" αυτή της τότε παθητικότητας και αντιδρούν τόσο βίαια και τυφλωμένα όσο δεν θα περίμενε κανείς. (Ο σχολιαστής Μάρκος χρησιμοποίησε χθες την έκφραση: "ποτέ πια κότες").
    Δεν είναι μόνο η συλλογική μνήμη των βασάνων τους και του ξεκληρίσματος της γενιάς τους στο ολοκαύτωμα που τους οδηγεί σε αυτές τις σημερινές τους απεχθείς πράξεις.
    Και άλλοι λαοί ή έθνη ή ομάδες θυσιάστηκαν στην ιστορία, όμως όχι με αυτόν τον τρόπο, παθητικά, αλλά πολεμώντας και αντιστεκόμενοι.
    Εμείς που κερδίσαμε με το σπαθί μας το μερίδιό μας στη δόξα χάρις στην αντίστασή μας ΤΟΤΕ έχουμε συνολικά πολύ πιο προσγειωμένες και μετριασμένες - με την έννοια του ανθρώπινου - αντιδράσεις απέναντι σε άλλοτε κατακτητές μας και σε κάθε περίπτωση είμαστε τουλάχιστον σε θέση να διακρίνουμε τους αμάχους και τα γυναικόπαιδα.

  25. Decay avatar
    Decay 30/12/2008 17:08:57

    @Σπύρο

    Δέν γνωρίζω άν έχουν αποδομήσει την υποκρισία κάποιοι σαν τον Chomsky και την Haaretz.

    Ούτε εγώ διαβάζω απόψεις για φούρνους, βλέπω όμως τα σύγχρονα γκέτο που έχει φτιάξει το Ισραήλ σήμερα.

    Δέν μου λές, ο Χίτλερ βομβάρδιζε τα γκέτο? Γιατι μου φαίνεται πια ξεπερασμένος.

    Τώρα πια έχουμε βόμβες και πυραύλους Ανθρωπισμού και Δημοκρατίας...

  26. none avatar
    none 30/12/2008 17:19:59

    @27
    Υπερθεματίζοντας, θα πρόσθετα, ότι ακόμη κι η
    εγχώρια τρομοκρατία,(που εξαρθρώθηκε κατά τους ειδικούς), επεδείκνυε ιδιαίτερη προσοχή, ώστε να μην υπάρχουν παράπλευρες απώλειες...

  27. none avatar
    none 30/12/2008 17:22:50

    το @28 αφορά την επιτυχημένη σκέψη @26 του/της KaryID

  28. KaryID avatar
    KaryID 30/12/2008 17:27:41

    @29: ευχαριστώ, απλώς αναδιατύπωσα ίσως εμπλούτισα το σχόλιο του @Μάρκου, χωρίς να θέλω να χρησιμοποιήσω τη λέξη κότες, διότι αναφερόμαστε σε άλλο λαό, όμως για εμας (τους Έλληνες εννοώ) σε πολλές περιπτώσεις δεν θα διστάσω να τη χρησιμοποιήσω όταν πρέπει (και για τον εαυτό μου επίσης).

  29. none avatar
    none 30/12/2008 17:34:38

    @30
    Συμφωνώ απόλυτα. Η αυτοκριτική αποτελεί τον θεμελιώδη λίθο κάθε κριτικής, σχολίου ή πρότασης.

  30. none avatar
    none 30/12/2008 17:34:59

    Ο ύπατος εκπρόσωπος της ΕΕ σε θέματα εξωτερικής πολιτικής και ασφάλειας Χαβιέρ Σολάνα έκανε σήμερα έκκληση για μία "άμεση κατάπαυση του πυρός"μεταξύ Ισραήλ και παλαιστίνιων ισλαμιστών της Χαμάς. Παράλληλα, ο κ. Σολάνα ζήτησε να ανοίξουν και τα περάσματα μεταξύ Αιγύπτου,Γάζας και Ισραήλ, ώστε να διευκολυνθούν τόσο οι ανθρωπιστικές αποστολές όσο και οι πρόσφυγες που ζητούν να καταφύγουν σε πιο ασφαλείς περιοχές.

    Αναρτήθηκε από troktikos

  31. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 17:53:29

    27@Decay..
    Ο Χίτλερ διέλυσε το Εβραϊκό Γκέτο τής Βαρσοβίας και έκανε σκόνη ολόκληρη τήν περιοχή.Και οι Πολωνοί κρυφοχαμογελούσαν.
    Μέχρις πού λίγο πρίν αποχωρήσουν οι Γερμανοί ,ισοπέδωσαν την Βαρσοβία συνολικά ενώ απ΄έξω τά Σοβιετικά στρατεύματα περίμεναν υπομονετικά τούς Γερμανούς να ΄τελειώσουν τήν δουλειά΄χωρίς να παρεμβαίνουν...
    Καί τότε κατάλαβαν και οι Πολωνοί και τούς κόπηκαν αναδρομικά τά χαμόγελα γιά την σφαγή τών Εβραίων στό Γκέτο.

  32. anselmos rothchield avatar
    anselmos rothchield 30/12/2008 18:10:02

    OUTE ISRAIL-NAZI OUTE ARAVES-ISLAM-NAZI.OUTE DEKSIOI EVRAIOI OUTE ARISTEROI ARAVES.APLA ELLINAS.

  33. Decay avatar
    Decay 30/12/2008 18:28:53

    @ Σπύρο

    Απ' ότι φαίνεται λοιπόν οι Ισραηλινοί σήμερα είναι ίσοι ή ανώτεροι του Χίτλερ στην πρακτική της εξόντωσης των αδυνάμων.

    Η προπαγάνδα τους πιστεύω ότι ειναι κλάσεις ανώτερη απο εκείνη του Γκέμπελς.
    Να φανταστείς ότι υπάρχουν σήμερα άνθρωποι οι οποίοι φοβούνται να καταδικάσουν τις σφαγές και τις επιδρομές του Ισραήλ, μην και χαρακτηριστούν αντισημίτες ή ρατσιστές.
    Πάντως η κυβέρνηση του Ισραήλ έχει πολύ δρόμο ακόμα για να σκοτώσει ίσο αριθμό Παλαιστινίων με τους νεκρούς του Ολοκαυτώματος .
    Μέχρι τότε στην συνείδησή μας θα είναι αγνή και αθώα η Ναζιστική αυτή πρακτική των Ισραηλινών και Αμερικανών συμμάχων τους. Γιατί άν καταδικάσουμε τον θύτη, κινδυνεύουμε να χαρακτηριστούμε Πλεύρηδες.
    Και τώρα που βλέπουμε τους νεκρούς και τραυματίες στην Γάζα όπως και πρόπερσι στο Λίβανο,(άς θυμηθούμε τα παιδάκια στην Κανά) άς αγαλλιάσει η ψυχή μας σκεφτόμενοι ότι οι αθώοι εβραίοι υπέφεραν τα πάνδεινα απο τους Ναζί και εξοντώθηκαν για αυτό έχουν όλα τα δίκια μαζί τους.

    Και όταν βασανίζουν πατριώτες παλαιστίνιους στις φυλακές (αριστερούς η δεξιούς δεν έχει σημασία) τους οποίους συνέλαβαν χωρίς κατηγορίες, άς θυμόμαστε ότι και οι πρόγονοί τους υπέφεραν γι αυτό και εκδικούνται τους τρομοκράτες Παλαιστίνιους.

  34. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/12/2008 18:58:41

    O Πάγκαλος, στον πρέσβη του Ισραήλ, Αλι Γιάχια:

    "Αγαπητέ Κύριε Πρέσβη,

    σας ευχαριστώ για τις τρεις φιάλες κρασιού που μου στείλατε ως δώρο εορτών. Εύχομαι σε σας, την οικογένειά σας και σε καθέναν στην Πρεσβεία σας ευτυχισμένο τον καινούργιο χρόνο. Υγεία και πρόοδος σε όλους σας.

    Δυστυχώς παρατήρησα ότι το κρασί που στείλατε, έχει παραχθεί στα Υψώματα του Γκολάν. Έχω διδαχθεί απ’ όταν ήμουν πολύ νέος να μην κλέβω και να μην δέχομαι τα προϊόντα κλοπής. Γι’ αυτό δεν είναι δυνατόν να δεχθώ αυτό το δώρο και πρέπει να σας το επιστρέψω. Όπως γνωρίζετε, η χώρα σας κατέχει παρανόμως τα Υψώματα του Γκολάν τα οποία ανήκουν στην Συρία σύμφωνα με το Διεθνές Δίκαιο αλλά και με πολυάριθμες αποφάσεις της Διεθνούς Κοινότητας.

    Με την ευκαιρία αυτή εκφράζω την ελπίδα μου ότι το Ισραήλ θα βρει ασφάλεια εντός των διεθνώς αναγνωρισμένων συνόρων του και οι τρομοκρατικές επιθέσεις εναντίον του ισραηλινού εδάφους από τη Χαμάς ή οποιονδήποτε άλλον θα περιοριστούν και θα πάψουν οριστικά αλλά ελπίζω επίσης ότι η κυβέρνησή σας θα σταματήσει να εξασκεί πολιτική συλλογικής τιμωρίας η οποία εφαρμόστηκε σε μαζική κλίμακα από τον Χίτλερ και τις στρατιές του.

    Πράξεις όπως αυτές που συμβαίνουν τούτες τις μέρες από τους ισραηλινούς στρατιωτικούς στη Γάζα μας θυμίζουν ολοκαυτώματα όπως εκείνα των Καλαβρύτων, του Δοξάτου ή του Διστόμου και οπωσδήποτε εκείνο του γκέτο της Βαρσοβίας. Με αυτές τις σκέψεις, επιτρέψτε μου να σας εκφράσω τις καλύτερες ευχές μου για εσάς, τον ισραηλινό λαό και όλους τους λαούς της δικής μας περιοχής του κόσμου".

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 18:59:11

    Decay@36
    Δεν επιθυμώ να προβώ σέ συγκρίσεις..
    Αλλως τε αδυνατώ να συγκρίνω τήν Χιτλερική λαίλαπα,πού επεκτάθηκε παγκοσμίως μέ οποιοδήποτε άλλο φαινόμενο τής Σύγχρονης Ιστορίας.
    Η Σιωνιστική Προπαγάνδα τού Ισραήλ είναι όντως πολύ επιτυχημένη και μάλιστα οι τοποτηρητές του σέ κάθε Χώρα ασκούν ιδεολογική Τρομοκρατία κατηγορώντας επ΄Αντισημιτισμώ οιονδήποτε αντιτίθεται στην πολιτική τού Ισραήλ.
    Η Ελλάδα έχει γνωστούς τοποτηρητές μέ προεξάρχον τό ΄Παρατηρητήριο΄το οποίο άλλως τε ενώ ξεσηκώνει τον κόσμο εάν ΄καταπατηθούν ΄τά ΄δικαιώματα΄τού Ουράνιου Τόξου τώρα τόχει βουλώσει εντελώς.
    Και βέβαι υπάρχουν πάμπολλες Μ.Κ.Ο.πού παίζουν παρόμοιο ρόλο.
    Παλιότερα τό ΄Παρατηρητήριο΄είχε κυκλοφορήσει χαφιεδίστικη λίστα Δημοσιογράφων (ανεξαρτήτως ιδεολογικής τοποθέτησης)πού μέ τά γραπτά τους ΄ενοχλούσαν΄ την Ισραηλίτικη Πρεσβεία.
    Ομως παρά τά ανωτέρω,πού τά θεωρώ δεδομένα,εξακολουθώ νά πιστεύω πώς πέραν απο τούς Πολίτες πού αντιτίθενται στην Σφαγή στην Γάζα,όπως αντιτέθηκαν και στούς Βομβαρδισμούς στην Γιουγκοσλαβία,υπάρχουν και κάποιοι πού το πρώτιστο ενδιαφέρον τους είναι τό ότι την Σφαγή στην Γάζα την κάνουν Ισραηλινοί,Εβραίοι στό Θρήσκευμα και βγάζουν τά απωθημένα τους επειδή πιστεύουν σέ συνωμοσιολογικές απόψεις διακυβέρνησης τού Κόσμου από τούς Εβραίους γενικώς και αδιακρίτως.
    Με αυτούς είμαι απέναντι.
    Υ.Γ.
    Δές ποιοί υποστήριζαν έμμεσα ή άμεσα τούς βομβαρδισμούς στην Γιουγκοσλαβία και ποιοί σιωπούν σήμερα(άν και είμαι βέβαιος πώς μέ το απύθμενο θράσος πού έχουν θά εμφανιστούν τίς επόμενες μέρες)καί θά έχεις όλο τά πάζλ τών Τοποτηρητών εν Ελλάδι τουλάχιστον.

  36. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/12/2008 20:09:52

    Δεν υπάρχει σύγκριση με το Ολοκαύτωμα.Η σύγκριση πρέπει να γίνεται με συνήθεις βαλκανικές συγκρούσεις.
    Οι Εβραίοι της Γερμανίας και της Ευρώπης δεν είχαν εδαφικές διεκδικήσεις έναντι της Γερμανίας.Ο Χίτλερ αποφάσισε την εξόντωση τους χωρίς φανερή αιτία μόνο και μόνο βάσει των θεωριών του.
    Αντίθετα το μεσανατολικό είναι σύγκρουση για συγκεκριμένα εδάφη που διεκδικούν δύο λαοί και έχει ομοιότητες με παρόμοιες βαλκανικές καταστάσεις με τη διαφορά ότι υπάρχει πολιτιστικό χάσμα λόγω ευρωπαικής προελεύσεως της μιας πλευράς που είναι τεχνολογικά πολύ ισχυρότερη.
    Τα Παρατηρητηρια και οι ΜΚΟ είναι αντιγραφή των Αμερικανών από τα "κινήματα ειρήνης" που έφτιαχναν οι Σοβιετικοί για προπαγάνδα σε ξένες χώρες.
    Πράκτορες βρίσκονται στην Ελλάδα πολύ εύκολα.
    Εάν όμως εμείς εξομοιώσουμε τους Ελληνοεβραίους με την κυβέρνηση του Ισραήλ παίζουμε το παιχνίδι των Παρατηρητηρίων που ψάχνουν για αντισημιτισμό.
    Εβραίος είναι θρήσκευμα,Ισραηλινός εθνικότητα.
    Ο πρέσβης του Ισραήλ στην Ελλάδα Αλί Γιαχία είναι Αραβας μουσουλμάνος -είναι όμως φυσικά όχι απλώς Ισραηλινός στην εθνικότητα αλλά εκπρόσωπος της κυβέρνησης του Ισραήλ.
    Αντίθετα ένας Ελληνοεβραίος είναι Εβραίος το θρήσκευμα και Ελληνας την εθνικότητα και δεν έχει καμμία ευθυνη για ότι κάνει το Ισραήλ.
    Ο Αλί Γιαχία είναι συνυπεύθυνος αν και μουσουλμάνος ως διπλωμάτης για ότι κάνει το Ισραήλ και όχι ο Εβραίος στη γειτονιά σας.

  37. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 20:30:18

    Ψυχραιμία.
    Σωστότατος στίς άψογες διευκρινίσεις σου γιά Εβραίους-Ισραηλίτες-Ολοκαύτωμα-Ελληνοεβραίους...
    Μιά ερώτηση μόνον:Ποια κινήματα Ειρήνης θεωρείς δημιουργήματα τών Σοβιετικών??
    Kαί αυτό πού συμμετείχε ο Λαμπράκης?
    Θα συμφωνήσω βέβαια πώς υπήρχαν κινήματα Ειρήνης στά πλαίσια τής ΄διεθνιστικής΄υποστήριξης τής Σ.Ενωσης στά οποία αυτό πού είχε ενδιαφέρον ήταν πώς μιλούσαν μέν γιά Ειρήνη αλλά απέφευγαν όπως ο ΄διάβολος το λιβάνι΄τήν λέξη Δημοκρατία.

  38. Μάρκος avatar
    Μάρκος 30/12/2008 20:39:01

    Η Ελλάδα δεν πρέπει να μιλάει και πολύ. Κάναμε γαργάρα τις κοινές ασκήσεις Ισραηλ - Τουρκίας και γενικά φερόμαστε συνεχώς ως γιουσουφάκια. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε και ας γίνει σύνθημα είναι : Γάζες στην Γάζα τώρα. (Ό μεθερμηνευόμενο= ανθρωπιστική βοήθεια (μας).)

  39. t avatar
    t 30/12/2008 20:49:27

    The Czech Republic, which takes over the European Union's presidency on Jan. 1, defended Israel's strikes against Hamas on Tuesday.

    The EU has called for a ceasefire to end the violence that has killed almost 350 Palestinians. Czech Foreign Minister Karel Schwarzenberg said Israel had the right to defend itself.

    "Let us realise one thing: Hamas increased steeply the number of rockets fired at Israel since the ceasefire ended on Dec. 19. That is not acceptable any more," Schwarzenberg told daily Mlada Fronta Dnes in an interview.

  40. t avatar
    t 30/12/2008 20:53:25

    Karel Schwarzenberg is a longtime friend of Václav Havel, and a member of Forum 2000. From 1984 to 1990 he was chairman of the Helsinki Committee for Human Rights.


    Karel Schwarzenberg is also a regular attendant to the Trilateral Commission and the Bilderberg meetings.

  41. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 30/12/2008 21:02:42

    Ευγε Παγκαλε!

  42. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/12/2008 21:06:08

    @ Σπύρος
    Για το Λαμπράκη δεν ξέρω -οι σχέσεις ΕΔΑ και ΚΚΕ ήταν περίπλοκες και εγώ νήπιο τότε.
    Για την ΕΕΔΥΕ όμως της μεταπολίτευσης που περικύκλωνε με αλυσίδες την Ακρόπολη και τον Ρίτσο με τα σοβιετικά τανκς που χόρευαν στη Πράγα δε νομίζω να υπάρχει αμφιβολία.
    Αυτές τις μέρες θυμάμαι τέτοια εποχή το 1979 να κατεβαίνουν συντεταγμένα τα γυμνάσια και λύκεια της Αθήνας κατά χιλιάδες για να διαδηλώσουν ΥΠΕΡ της σοβιετικής εισβολής στο Αφγανιστάν.Αυτά φυσικά γίνονταν και σε άλλες χώρες.
    Παρατηρητηρια του Ελσίνκι δεν υπηρχαν τότε στην Ελλάδα -υπήρχαν μόνο καταδιωκόμενοι διαφωνούντες στην Ανατολική Ευρωπη παρ ότι η Συνθηκη είχε υπογραφεί από το 1975 γιατί η Ελλάδα ήταν "σύμμαχος".
    Οταν έπαψαν τα αφεντικά του Παρατηρητηρίου να μας χρειάζονται ίδρυσαν το 1992 το ελληνικο παράρτημα.

  43. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/12/2008 21:21:55

    Γιά την ΕΕΔΥΕ συμφωνώ απολύτως.Τα θυμάμαι και εγώ.
    Και εκεί ήταν και η δική μου αναφορά οτι η ΕΕΔΥΕ μιλούσε γιά Ειρήνη αλλά την Δημοκρατία τήν είχε ξορκίσει απο το λεξιλόγιό της.

  44. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 30/12/2008 21:42:26

    Ωραίος ο Πάγκαλος.

  45. Μάρκος avatar
    Μάρκος 30/12/2008 23:06:55

    Δυστυχώς και επειδή πράγματι η ιστορία επαναλαμβάνεται πάντα ως φάρσα, πρέπει να αναρωτηθούμε, αν και ακούγεται γκραν γκινιολ, μήπως τελικά κάτι περισσότερο ήξερε ο Αδόλφος; Μήπως;

  46. none avatar
    none 31/12/2008 00:02:54

    @46
    Mάρκο σύνελθε!
    Κάτι που δεν θέλεις να σου κάνουν, δεν το κάνεις!
    Εκεί στηρίζεται όλη η κριτική σήμερα, για τα παιδάκια που πεθαίνουν, για την βελτιωμένη μορφή εξέληξης του πολιτισμού!!!!!!!

  47. Πάνος avatar
    Πάνος 31/12/2008 00:20:43

    Η Χαμάς είχε εκεχειρία με το Ισραήλ (6μηνη) και η ίδια βγήκε και ανακοίνωσε ότι δεν την παρατείνει. Με την λήξη της άρχισε να ρίχνει ρουκέτες στους Εβραϊκούς οικισμούς.
    Το Ισραήλ απάντησε με σφαγή.

    Μήπως εκτός από το Ισραήλ πρέπει να δούμε και τις ευθύνες της Χαμάς (που προκάλεσε πρώτη);

    Εκεί κάτω είναι σε εξέλιξη σύραξη. Η άλλη η Κυρία (Γιατρός και Βουλευτής παρακαλώ) από την Κύπρο με την θαλαμηγό και μερικές κούτες με "βοήθεια" πού πάει;

    Πριν λίγους μήνες είχαν ξαναπάει κάποιοι άλλοι λεβέντες με ψαροκάϊκο (free Gaza λέγανε την κίνηση) και τελικά οι Ισραηλινοί τους άφησαν και πέρασαν.

    Μήπως χρειάζεται σοβαρότητα και αντικειμενικότητα αντίστοιχη της περίστασης;

  48. none avatar
    none 31/12/2008 00:29:08

    @48
    Αποκλεισμένοι άνθρωποι είναι κι αυτοί, όχι ποντίκια. Οταν μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα, σε ποιούς αναφερόμαστε;

  49. xamstel avatar
    xamstel 31/12/2008 00:50:28

    ΚΥΡΙΕ ΣΠΥΡΟ ΕΡΧΕΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΟΤΕΡΌ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΑΖΑ;;

  50. none avatar
    none 31/12/2008 02:08:57

    @50
    ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΟΤΕΡΟ t shirts θάχετε;

  51. Σπύρος avatar
    Σπύρος 31/12/2008 02:47:41

    50@
    Πάτε Γάζα αύριο??
    Μέσω ΄Ελσίνκι΄μήπως?

  52. anon avatar
    anon 31/12/2008 14:05:16

    @ ψυχραιμια

    "Αντίθετα ένας Ελληνοεβραίος είναι Εβραίος το θρήσκευμα και Ελληνας την εθνικότητα και δεν έχει καμμία ευθυνη για ότι κάνει το Ισραήλ".

    Ναι, μόνο που κάθε μήνα στέλνει χρήματα στο Ισραήλ μέσω εβραϊκών και ισραηλινών κρατικών και ΜΚΟ, όπως η Ami Shav και το JNF, γιορτάζει την ανεξαρτησία τού Ισραήλ με δόξα και τιμή και ανέχεται αδιαμαρτύρητα τον ραβίνο, που του φυτεύει μπάστακα το Ισραήλ, να του λέει ότι "το Χάνουκα γιορτάζουμε τη νίκη κατά των Ελλήνων".