15/08/2013 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Κασσάνδρες της καταστροφής

Κάθε φορά που πάει να γίνει κάτι καλό και κάθε φορά που ανακοινώνονται ευχάριστα νέα, έρχονται δύο – τρεις κατραπακιές για να μας προσγειώσουν. Το βλέπουμε καιρό τώρα, όταν φυσάει άνεμος αισιοδοξίας οι ξένοι κατά κύριο λόγο, αλλά και πολλοί Ελληνες να θέλουν την καταστροφή μας.

Μέσα σε μια εβδομάδα το κλίμα για τη χώρα βελτιώθηκε. Το ταξίδι Σαμαρά στις ΗΠΑ και οι προτροπές Ομπάμα για τερματισμό της λιτότητας ήταν καλά νέα.

Η πώληση του ΟΠΑΠ ήταν καλό νέο, όπως και τα στοιχεία για το πλεόνασμα και την ύφεση.

Κι όμως, μέσα σε λίγες ώρες «αποκαλύφθηκαν» ξαφνικά εκθέσεις που δημοσιεύτηκαν σε γερμανικά μέσα κι όχι μόνο που κατακρεουργούσαν την Ελλάδα. Νέο βοήθεια θα χρειαστεί η Ελλάδα γιατί δε βγαίνει το πρόγραμμα, λένε οι Γερμανοί αλλά δε συζητούν για κούρεμα.

Να χρεοκοπήσουμε τώρα που έχουμε πλεόνασμα, μας προτρέπει ειρωνικά το Bloomberg ενώ το ίδιο ζητά και η Bild.

Στο εσωτερικό μέτωπο ο ΣΥΡΙΖΑ και τα άλλα κόμματα της αντιπολίτευσης επιδίδονται σε διαγωνισμό καλύτερης ατάκας για να πικάρουν την κυβέρνηση. Λες και περιμένουν εκείνη τη μέρα που θα πει κάποιος «δυστυχώς επτωχεύσαμεν» για να πανηγυρίσουν για την καταστροφή της χώρας.

Ενώ βουλευτές των κομμάτων της κυβέρνησης δίνουν μάχη για το ποιος θα το παίξει πιο φιλολαϊκός και θα μιλήσει για τους πλειστηριασμούς.

Όλες αυτές οι Κασσάνδρες που εμφανίζονται σε κάθε καλή στιγμή της χώρας, κάποτε πρέπει να σωπάσουν. Κάποτε πρέπει να βάλουν μπροστά το καλό της Ελλάδας κι όχι την καταστροφή της.

Επιτέλους ήρθε η ώρα να σταματήσουν οι ξένοι αναλυτές, αποτυχημένοι οι περισσότεροι, να θάβουν την Ελλάδα.

Επιτέλους πρέπει κυρίως ο ΣΥΡΙΖΑ, να καταλάβει ότι δεν συμφέρει κανέναν να αποτύχει αυτή η κυβέρνηση.

Και φυσικά όλοι οι πολίτες που έχουν κάνει τεράστιες θυσίες, πρέπει να βλέπουν με σχετική αισιοδοξία το μέλλον και να κάνουν υπομονή.

Όπως έλεγε κι ο Κένεντι, «μην αναρωτιέστε τι μπορεί να κάνει η πατρίδα σας για εσάς, αναρωτηθείτε τι μπορείτε να κάνετε εσείς για την πατρίδα σας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μ.Β avatar
    Μ.Β 15/08/2013 08:44:10

    Χρόνια Πολλά και καλή μας Ανάσταση.
    ''Και φυσικά όλοι οι πολίτες που έχουν κάνει τεράστιες θυσίες, πρέπει να βλέπουν με σχετική αισιοδοξία το μέλλον και να κάνουν υπομονή.''
    Πρέπει; Τι πάει να πει πρέπει; Δεν υπάρχει καταναγκαστική αισιοδοξία, ευτυχία και .... αντοχή στις κακουχίες. Όσο και να πασχίζουν τα ΜεγκαλοΑντενοΑλφαΣκάϊκα φερέφωνα, δεν επιβάλλεται η πλαστή πραγματικότητα στο υποσυνείδητο του πεινασμένου...... Αυτό είναι μαντζούνι για τους μισοχορτασμένους που προσβλέπουν (αφελώς) σε κάτι λίγο παραπάνω από το ξεροκόμματο που τους πετάν οι αφέντες.
    Όποιος μπορεί ακόμη και πληρώνει με άνεση τις υποχρεώσεις του, διαθέτει ασφαλή εργασία με αξιοπρεπή μισθό που του επιτρέπει να ζει αξιοπρεπώς, όποιος δεν αναγκάζεται να υποβληθεί σε τραγικές περικοπές των αντικειμενικά ανελαστικών δαπανών του, ας αισιοδοξεί και ας παιανίζει και θριαμβικούς ψαλμούς!
    Μην απαιτούμε όμως το αδύνατο κι ας μη μιλάμε για όλους αυτούς που χωρίς τη θέλησή τους, μιζεροποιούνται, εξαθλιώνονται και καταθλίβονται καθημερινά, τάχα...θυσιαζόμενοι για ένα καλύτερο ...αύριο.
    Το αύριο αυτό, δεν είναι το δικό τους..... Κτίζεται στα μέτρα των γνωστών, βουλιμικών κροκοδείλων, των στυλοβατών του σάπιου συστήματος.
    Ψυχοσωματικοδιανοητική Αντίσταση, σε κάθε επίπεδο και συνεχής ετοιμότητα.
    Καλή Παναγιά σε όλους τους Έλληνες!

    • παρατηρητης avatar
      παρατηρητης @ Μ.Β 15/08/2013 09:18:48

      Ψυχοσωματικοδιανοητική Αντίσταση, σε κάθε επίπεδο και συνεχής ετοιμότητα.
      απο αντιστασεις -αντιδρασεις παμε καλα καμμια ρεαλιστικη προταση υπαρχει για να ξεφυγουμε απο την κριση ?

      • occultist avatar
        occultist @ παρατηρητης 15/08/2013 10:33:28

        @παρατηρητης είπε:
        ""......καμμια ρεαλιστικη προταση υπαρχει για να ξεφυγουμε απο την κριση ?""
        Αυτή δεν μπορούμαι να την κάνουμε εμείς, οι απλοί πολίτες. Τις κάνουν -δυστυχώς- οι σε αμερικαγγλογερμανικά πανεπιστήμια σπουδαγμένοι οικονομολόγοι της συμφοράς, που έχουν καθήσει στο σβέρκο μας.

        • περαστικος avatar
          περαστικος @ occultist 15/08/2013 17:30:54

          δεν μιλαω για απλους πολίτες καποιο κομμα καποιος φορεας εχει βρει την χρυση λυση?
          το να απορριπτουμε ευκολο οπως το εκανες εσυ με τα αμερικανοαγγλογερμανικα πανεπιστημια.

          • Μ.Β avatar
            Μ.Β @ περαστικος 15/08/2013 19:43:28

            ''Χρυσή'' λύση τύπου μαγικό τρικάκι, δεν υπάρχει. Το ζήτημα είναι αν θα συνεχίσουμε να χαροπαλεύουμε εξαθλιωνόμενοι και θυσιαζόμενοι άνευ προοπτικής, ή θα προσπαθήσουμε να απελευθερωθούμε άμεσα απ΄τους τοκογλύφους και τα ασφυκτικά τους μνημόνια και να υπηρετήσουμε ομόψυχα ένα Εθνικό Σχέδιο Ανασυγκρότησης της χώρας. Δε χρειάζεται μεγάλη φαντασία ούτε απαράμιλλη σοφία για να αλλάξει η ρότα. Πίστη, τόλμη και φιλοπατρία. Θυσίες ναι, αλλά μονάχα αν μέσω αυτών θα κτίζουμε στέρεα το αύριο. Όχι ξεκλήρισμα παράλογο και άσκοπο, για να γεμίζουμε τα παγκάρια των αισχροκερδών εκμεταλλευτών, εταίρων, νεοναζί, τοκογλύφων.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/08/2013 09:00:19

    Mα υπαρχουν συμφεροντα που τα λενε αυτα.Πολυς κοσμος στο εξωτερικο εχει πονταρει στη διαλυση της ευρωζωνης μεσω Ελλαδος.Δεν τα λεει ειρωνικα το Μπλουμπεργκ,τα εννοει.

    • NTUA avatar
      NTUA @ ψυχραιμια 15/08/2013 11:07:21

      Δεν διαφωνώ με την ουσία του άρθρου, αλλά θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε έναν άλλο τίτλο. Όλες οι προφητείες της Κασσάνδρας βγήκαν αληθινές...

    • PA avatar
      PA @ ψυχραιμια 16/08/2013 06:50:12

      Τί μας ενδιαφέρει περισσότερο όμως; Η διάλυση της Ευρωζώνης ή της Ελλάδος; Διότι αν η Ευρωζώνει αδιαφορεί (όπως είναι πλέον ξεκάθαρο) για τα δεινά μας, δεν οφείλουμε να αναζητήσουμε άλλες λύσεις; με ή χωρίς αυτή;;
      Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα και χρήζει συγκεκριμένων απαντήσεων...

  3. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 15/08/2013 09:22:36

    Η Ν.Δ. ως κυβερνητικός εταίρος δεν χρειάζεται καμιά Κασσάνδρα. Εφαρμόζει στρατηγικές υψηλού επιπέδου οι οποίες και την καθιστούν ως Ηγεμόνα της Πολιτικής Ζωής του Τόπου.Ετσι μετά τις επιτυχημένες Δηλώσεις Κου Βορίδη και Κου Πολύδωρα, είχαμε την Επιτυχημένη παρέμβαση του αντιδημάρχου της καντίνας , τον επιτυχημένο διορισμό γενικού γραμματέα σε Οργανισμό υπο κατάργηση, την επιτυχημένη διάταξη που επιτρέπει σε συνταξιούχους βουλευτές, δημάρχους και νομάρχες να αυξήσουν τις συντάξεις τους με αναγνώριση πλασματικής προϋπηρεσίας και την επιτυχημένη παρέμβαση στο θέμα της άρσης του παγώματος των πλειστηριασμών της πρώτης κατοικίας.

    Πρόκειται για άριστη εφαρμογή της σταρτηγικής απόσπασης της κοινωνικής συναίνεσης με την πειθώ.

  4. tassos.k avatar
    tassos.k 15/08/2013 10:40:47

    Πρέπει να καταλάβουμε κάτι. Η σωτηρία μας θα έρθει από εδώ, από εμάς. Να στραφούμε στην εσωτερική παραγωγή, στον πρωτογενή τομέα. Αλλά εδώ το κράτος απουσιάζει. Πού είναι ο κεντρικος σχεδιασμός για να οργανωθεί αυτός ο τομέας; Υπάρχει άραγε; Εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο και φτάσαμε στο σημείο να εισάγουμε ντομάτες από Ολλανδία και λεμόνια από τη μακρινή Αργεντινή. Δεν είναι οξύμωρο; Κάποτε ώθησαν τους αγρότες να μην καλλιεργούν σουλτανίνα και τώρα εισάγουμε σταφίδα από τη Τουρκία. Πόσα παραδείγματα πρέπει να αναφέρω;

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/08/2013 12:19:48

    Νομίζω ο τίτλος του άρθρου λέει την αλήθεια....εκτός αν δεν θυμάται ή δεν θέλει να θυμάται ότι η Κασσάνδρα πρόβλεπε πάντα σωστά και στο τέλος δικαιωνόταν.

    Η διέξοδος και ο απεγκλωβισμός από το σπιραλ της κρίσης πρέπει να ξεκινήσει από τη συνειδητοποίηση και την αλήθεια στην εκφορά του λόγου. Οι ωραιοποιήσεις και τα ωσαννά είναι απλά παρλαπίπες.

    π.χ.

    Δεν μπορεί να μιλά για ...πλεόνασμα Κεντρικής Κυβέρνησης. Πλεόνασμα ή έλλειμμα σε μια κρατική δομή έχει η Γενική Κυβέρνηση, ιδιαίτερα όταν αφήνεις έξω την Τοπική Αυτοδιοίκηση, ...τα συνταξιοδοτικά και τις ΔΕΚΟ....με την ίδια λογική το χρέος τότε και με τους δικούς μου "υπολογισμούς" είναι κάτω από το 60% είναι το χρέος της Κεντρικής Κυβέρνησης και όχι ότι έχει εγγυηθεί για Τράπεζες Μέγαρα Δήμους και λοιπά ευαγή Ιδρύματα...ποιο Μνημόνιο λοιπόν τα καταφέραμε...

    Δεν μπορεί να λέει επιτυχία την πώληση του ΟΠΑΠ σε ταμειακή βάση, ενώ δηλώνεις ότι ...last year εισέπραξε 550,000,000 ...... Ανοίγεις τα υπολογιστικά φύλλα βάζεις τη συνάρτηση τα 30 χρόνια και αρχίζεις να γελάς. Είναι επιτυχία αν μιλάς με βάση οικονομική θεώρηση (που υποκειμενικά ο καθένας υοθετεί ή καταδικάζει) και στρατηγική πχ αποκρατικοποίηση ιδιωτικοποίηση κλπ ...αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

    Δεν μπορείς να λές ότι πάνε τα έσοδα στο Δημόσιο Ταμείο όταν πάνε στον ειδικό λογαριασμό αποπληρωμής....παίζεις με τις λέξεις ...κου κου τσα.

    Δεν μπορούν να πέφτουν από τα σύννεφα οι βολευτές για τους πλειστηριασμούς. Εχω βαρεθεί να κοιτάω προς τα πάνω μην πέσει κανένας βολευτής στο κεφάλι μου. Είναι Νόμος και ο Νόμος αλλάζει με Νόμο ή εφαρμόζεται....εάν αυτό δεν μπορούν να το καταλάβουν οι εκπρόσωποι του έθνους και κάνουν λεκτικές πιρουέτες χαιρέτα μου τον πλάτανο και Νικολό καρτέρι.... (πχ μπορούν οι βολευτές που "εξοργίζονται" να παρατείνουν την άρση των πλειστηριασμών όπως έχουν αναβάλλει 3 χρόνια το φόρο επί των διαφημιστικών εσόδων στα ΜΜΕ που ...πολεμούν ή την αδειοδότηση των συχνοτήτων κλπ κλπ ...αλλά πάνω από όλα ισονομία και μπλα μπλα μπλα)

    Πρέπει λοιπόν για να πούμε τα πράγματα για μια φορά έστω με το όνομά τους:
    -δεν βγαίνει το πρόγραμμα
    -θα υπάρξει χρηματοδοτικό κενό
    -θα χρειαστεί νέο Μνημόνιο είτε το βαφτίσουμε κούρεμα του χρέους είτε επιμήκυνση είτε επίκυψη είτε όπως ο κάθε αλλοπαρμένος το βαπτίσει.

    Αυτό λένε τα δημοσιεύματα και αυτό τονίζουν με την ύπαρξη ή μη σκοπιμοτήτων και επιδιώξεων ως αφετηρία συγγραφής. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

    Αν λοιπόν ακόμα και τώρα δεν μπορούμε μετά από 5 χρόνια ύφεση 27,6% ανεργία 4,000 αυτοκτονίες και για να μην γινόμαστε επαναλαμβανόμες Κασσάνδρες (όλοι ξέρουμε τι βιώνουμε έχοντας καταλήξει στο μαρτύριο του Ταντάλου για την επιβίωση πλέον και όχι τη διαβίωση) να ψελλίσουμε την αλήθεια αλλά συνεχίζουμε να κάνουμε ελέω δελτίων τύπου και ανακοινώσεων υψηλή ραπτική στα νούμερα τότε δεν έχει αντικείμενο η συζήτηση.