#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2011 21:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Ισπανοί «αγανακτισμένοι» συνεχίζουν απτόητοι



«Από τον Βορρά μέχρι τον Νότο, από την Ανατολή μέχρι τη Δύση, ο αγώνας συνεχίζεται, ότι και να γίνει…». Αυτό είναι το σύνθημα που τραγουδάνε οι Ισπανοί indignados, οι «αγανακτισμένοι»,  που συνεχίζουν να διαμαρτύρονται από τον περασμένο Μάη.

Δυο μήνες μετά τη πρώτη τους διαμαρτυρία, οι Ισπανοί αγανακτισμένοι συνεχίζουν να κάνουν τη παρουσία τους αισθητή. Τον περασμένο μήνα, εκατοντάδες διαδηλωτές, από πολλές πόλεις, ξεκίνησαν πορεία μέχρι τη Μαδρίτη. Κουρασμένοι, αλλά χαμογελαστοί, έφτασαν στη πρωτεύουσα πριν από λίγες μέρες.

Οι πορείες ξεκίνησαν στις 19 Ιουνίου, με σκοπό να βάλουν τέρμα «στη δικτατορία των αγορών και στη πολιτική διαφθορά». Εδώ και ένα μήνα, οι αγανακτισμένοι περπατούσαν στους δρόμους της Ισπανίας, διαδίδοντας το μήνυμά τους σε κάθε πόλη και σε κάθε χωριό που διέσχιζαν.

Πολλοί απ αυτούς είναι φοιτητές, αλλά υπάρχουν και άνεργοι, συνταξιούχοι, οικογενειάρχες με τα παιδιά τους, ανήλικοι, δάσκαλοι, ηλικιωμένοι, μεσήλικες, και έφηβοι. Όλοι τους δηλώνουν αηδιασμένοι με το στάτους κβο, και καίγονται από την επιθυμία  να αλλάξουν τον κόσμο. Και το αποδεικνύουν  σαφώς, περπατώντας μια απόσταση 600 χιλιομέτρων.

Οι οργανωτές εμπνεύσθηκαν τις πορείες στη διάρκεια συνέλευσης τους τον περασμένο Ιούνιο, τη περίοδο που είχαν στήσει πρόχειρες κατασκηνώσεις στα κέντρα αρκετών ισπανικών πόλεων. Χαρακτηρίζουν τις πορείες ως «μια πρωτοβουλία ειρηνικής κοινωνικής κινητοποίησης, με ρίζες στο ανοιχτό δημοκρατικό κίνημα της 15ης Μαΐου». Όπως λένε, ελπίζουν να συνεχίσουν τις διαμαρτυρίες τους ολόκληρο το καλοκαίρι.

Συνολικά, οι αγανακτισμένοι έχουν χωριστεί σε 8 διαφορετικές ομάδες πεζοπόρων, που έχουν περάσει ήδη μέσα από τριάντα  πόλεις και χωριά. Τα βράδια οργάνωναν λαϊκές συνελεύσεις, προσκαλώντας τους ντόπιους να μοιραστούν μαζί τους την αγανάκτησή τους για τα τεκταινόμενα στην Ισπανία.

Φτάνοντας επιτέλους στη Μαδρίτη, τους υποδέχθηκαν χιλιάδες άλλοι αγανακτισμένοι, που συμμετείχαν από την αρχή στις κατασκηνώσεις της πλατείας La Puerta del Sol. Πρόσφεραν μάλιστα και ανακουφιστικά μασάζ στους κουρασμένους πεζοπόρους.

Λίγο μετά τα μεσάνυχτα, και αφού το γιόρτασαν δεόντως, οι αγανακτισμένοι πεζοπόροι έστησαν εκ νέου τα αντίσκηνά τους στη La Puerta del Sol και στο  El Paseo del Prado. Τις επόμενες δυο ημέρες συμμετείχαν σε συζητήσεις, άκουγαν ομιλίες, και οργάνωναν συνελεύσεις ώστε να αποφασιστεί η πορεία δράσης τους για το ερχόμενο φθινόπωρο.

Η επόμενη μεγάλη συγκέντρωση τους έχει προγραμματιστεί για την 15η Οκτωβρίου, ελπίζοντας πως θα αποτελέσει την απαρχή μιας πανεθνικής διαμαρτυρίας. Το σλόγκαν που έχει επιλεγεί για την εν λόγω ημέρα είναι «Η Ευρώπη είναι για τους πολίτες, και όχι για τις αγορές».

Όπως λοιπόν όλα δείχνουν, οι Ισπανοί indignados είναι έτοιμοι για έναν νέο γύρο.

S.A.-Le Monde

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nikos avatar
    Nikos 31/07/2011 22:44:49

    Mακαρι να ειχαμε το μισο τους πεισμα..Αλλα θα μας φαει η πασαρελα στις παραλιες.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Nikos 01/08/2011 01:19:22

      Αυτό είναι το πρόβλημα των δικών μας «Αγανακτισμένων». Κάποιοι πυρήνες πήγαν για επαναστατική πασαρέλα με ακραίες κορώνες (όλου του φάσματος) και οι υπόλοιποι αποχώρησαν χολωμένοι. Ανέλαβαν δράση και οι μπαχαλάκηδες, οπότε όλοι οι πραγματικά αγανακτισμένοι αλλά φιλήσυχοι συμπολίτες μας, δεν ξαναπάτησαν.

      Ελπίζω από το φθινόπωρο και μετά, η δυσαρέσκεια σε συνδυασμό με την προηγούμενη εμπειρία να καταπιεί τα διαλυτικά φαινόμενα και να γεννηθεί ένα συμπαγές κίνημα Ελλήνων Αγανακτισμένων, χωρίς ουτοπικούς βερμπαλισμούς.

  2. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 22:48:30

    Μήπως πρέπει και εδώ να γίνει το ίδιο; Η κατάσταση ωρίμασε ....Ο Αύγουστος θα φέρει την εξαθλίωση του Σεπτέμβρη.Εχουνε σπείρει το φόβο της μη πληρωμής των μισθών ,των συντάξεων.Εχω την εντύπωση ότι κάτι θα ξεσπάσει ,ότι πλησιάζει η ώρα για την επανεκίνηση.
    Μιραμπώ:''Ποτέ δεν θα επαναστατούσαν οι λαοί ,αν οι κυβερήτες τους φρόντιζαν να ικανοποιήσουν έγκαιρα τα ζωτικά προβλήματά τους''.

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/08/2011 00:08:11

    Άρα juliet,
    Κρίνοντας από την αντίδρασή μας τις τελευταίες εβδομάδες, ζωτικά προβλήματα αντιμετωπίζουν μόνο οι Ισπανοί..εμείς τα έχουμε λύσει τα δικά μας!

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 01/08/2011 09:06:48

      Εμείς είμαστε ικανοποιημένοι ουχί αγανακτισμένοι και όσο περνάει ο καιρός θα γίνουμε και αποβλακωμένοι.

  4. Δελφοί avatar
    Δελφοί 01/08/2011 00:38:14

    Καθολου περιεργο,Εκλογες προκηρυχθηκαν εκει.
    Κι εδω θα βγαλουν τους εγχωριους "συναδελφους" των Ισπανων στο δρομο,ειδικα την ημερα των Εκλογων,για να "στειλουν μηνυμα".
    Παλιο το κολπο,καποιοι τσιμπανε ακομα ομως...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δελφοί 01/08/2011 01:01:17

      Λέγεται πως ο Θαπατέρο ζήτησε την συνδρομή του Καμίνη για να αντιμετωπίσει τους αγανακτισμένους του, λόγω τεχνογνωσίας (βλ. Σύνταγμα).
      Ήδη ο τσιφ σπεύδει στη περιοχή μαζί με τον ...Μπουτάρη.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/08/2011 01:25:57

    Ο Μπουτάρης εκτός από το να ρυθμίζει τα των ΄΄γνωστών΄΄ οίκων, σε τί άλλο είναι ειδικός;;

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 01/08/2011 01:29:50

      Στις φούντες!

      • juliet avatar
        juliet @ danaos 01/08/2011 09:02:21

        δηλ.δουλειές με φούντες!!!!!!!Καλό μήνα.

        • danaos avatar
          danaos @ juliet 01/08/2011 10:28:48

          Καλό μήνα σ' όλους!

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ ΕΥΑ 01/08/2011 06:02:31

      και στα κρασια!

      • juliet avatar
        juliet @ προβοκατορας 01/08/2011 09:03:10

        δηλ.καλά κρασά!!!

  6. Mm avatar
    Mm 01/08/2011 09:44:44

    αλλα τα προβληματα της Ισπανίας και άλλα της Ελλαδος, νομίζω τουλαχιστον.
    Εχει η Ισπανία παρόμοιο νόμο "περί ευθυνης" υπουργών;;
    Εχει το πρόβλημα της διαφθοράς και της αφασικής δικαστικής εξουσίας που έχουμε εμείς;
    Καταπατάται το Σύνταγμα της Ισπανίας όπως το ελληνικό;
    Νόμος περί ιθαγένειας;

    Αυτά να κοιταζουμε και οχι αν και πόσοι κατασκηνωνουν στις πλατείες.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/08/2011 09:55:45

    Mm
    ας μην ανησυχούμε...μετά τον Δεκαπενταύγουστο ετοιμάζονται ξανά οι αντάρτες του Πασόκ..τότε θα δούμε αληθινό κυβερνητικό έργο..

  8. κωστας avatar