#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/11/2010 13:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ΗΠΑ περίμεναν πως και πως μια κυβέρνηση Παπανδρέου



Σε τηλεγράφημα της 16ης Σεπτεμβρίου 2009 μεταξύ του υφυπουργού Εξωτερικών Φίλιπ Γκόρντον και του διπλωματικού συμβούλου του προέδρου της Γαλλίας Τζιν Ντέιβιντ Λεβίτ σημειώνονται τα εξής:

«Ο Levitte εξέφρασε την αισιοδοξία ότι η νέα ελληνική κυβέρνηση θα είναι ''πιο στέρεη'' και θα επιτρέψει μεγαλύτερη ευελιξία για την επίτευξη προόδου στην ελληνο-μακεδονική διαφορά για το όνομα. Ο Γκόρντον συμφώνησε ότι είτε μια πιο σταθερή συντηρητική κυβέρνηση ή μια σοσιαλιστική κυβέρνηση θα ήταν ένας πιο ισχυρός, πιο ευέλικτος εταίρος στις διαπραγματεύσεις. Εξέφρασε την ελπίδα ότι αν η διεθνής κοινότητα θα μπορούσε να πείσει τη Μακεδονία να εγκαταλείψει την ιδέα του δημοψηφίσματος και η Ελλάδα να εγκαταλείψει την αναγκαιότητα της αλλαγής διαβατηρίων, τότε η πρόοδος θα μπορούσε να γίνει».

Να υποθέσουμε λοιπόν ότι οι αμερικάνοι και οι λοιπές "σύμμαχες" δυνάμεις περίμεναν πως και πως την άνοδο του Γ.Παπανδρέου στην κυβέρνηση ;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 29/11/2010 13:32:36

    Ξέρουν ποιοί είναι δουλοπρεπείς

    • taxidriver avatar
      taxidriver @ Orestios 29/11/2010 13:36:46

      Αν πιστεψεις τον Ζουγκλα , ο Καραμανλης ηταν ανικανος να κλεισει το θεμα!

      • Αλεξανδρος avatar
        Αλεξανδρος @ taxidriver 29/11/2010 13:51:48

        Φυσικα και ηταν ΄΄ανικανος΄΄για σκεψου ποσο ικανος οσφυοκαμπτης ειναι ο ΓΑΠ....

      • Orestios avatar
        Orestios @ taxidriver 29/11/2010 13:57:51

        Ανικανότητα στην οσφυοκαμψία?
        Ανικανότητα στον ενδοτισμό?
        Σκέτη ανικανότητα δεν υπάρχει.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 13:53:04

    Βγηκαν για ψωνια και αγορασαν Πρασινο Ψωνιο.

    ΠΠ

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/11/2010 13:57:41

    Είμαστε προχωρημένοι χαχαχα
    Τι γράψαμε για ανάσχεση του αγγλοσαξωνικού μετώπου στην Ευρώπη;

    "8. Ενιαία Ευρασιατική ζώνη συναλλαγών. Η Ρωσσία δεσμεύεται για παροχή ενέργειας.
    ...
    "Ποιος θα τα επιβάλλει όλα αυτά; Ο …Μπερλουσκόνι.
    Ποιος θα βομβαρδίσει το Σίτυ; Ελληνικά και ρωσσικά μαχητικά. "

    h--p://www.antinews.gr/?p=73278#comment-576453

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 29/11/2010 14:00:48

      "καντε τοπο να περασει η Ελλαδα!*"

      ΠΠ

      *Ελλαδα = τοκοι

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 14:01:54

        Make way for Germany, έλεγε κάποτε ο Χίτλερ.
        Τί σύμπτωση.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 14:05:29

        *Ελλαδα = ο ΓΑΠ με τη μωβ γραβάτα

        Ο κιμπάρης που πετάει τόκους (που πληρώνουμε εμείς) στις "αγορές" όπως άλλοι γαρδένιες στις πίστες

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 29/11/2010 14:08:14

          ρε μη λες τετοια.. θα μας λεει ο τιραμολα οτι ειναι Λαικος τυπος ο ΓΑΠ !! ο λαος στην εξουσια κλπ..
          κιμπαρης ειναι με το παραπανω !!

          Με ξενο κωλο γινομαι κ εγω πουστης !

          ΠΠ

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 14:24:46

            Μα είναι λαϊκο(συμμετοχικό)ς τύπος : όλοι την Κυριακή! Στις κάλτσες!

        • Orestios avatar
          Orestios @ Προφήτης 29/11/2010 14:16:11

          +1000
          Προφήτη και ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
          Aυτό είναι το GAP.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 29/11/2010 14:28:24

            ακουσα και συνεντευξη του αλλου του σαινιου της οικογενειας του Νικολακη... ακαλααα αν δεν την ακουσατε χανετε!!

            "θα κοιταμε πισω στο μελλον με νοσταλγια"..
            δε μ εχει μεινει αντερο!!! κ ομως μας κυβερνουν !

            ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 29/11/2010 14:44:23

            Έλεος με την οικογένεια Θερναδιέρων.

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/11/2010 14:02:29

    Για τον "ακατάλληλο" Καραμανλή εντοπίσαμε την προειδοποίηση Παπαχελά.

    "Πολύ πριν εκπέσει από "καταλληλότερος" στα ανέκδοτα που λέγονται δημοσκοπήσεις είχες γράψει :
    "με την παρούσα κυβέρνηση έχει εξαντληθεί κάθε περιθώριο βελτίωσης των ελληνοαμερικανικων σχέσεων και μόνο με μια νέα κυβέρνηση θα δημιουργούταν καινούρια δυναμική".
    Μόνο που δεν ζήτησες να παραιτηθεί ένας εκλεγμένος πρωθυπουργός. "
    h--p://www.antinews.gr/?p=44590

    Το antinews τα 'χει πει!

    • hope avatar
      hope @ Προφήτης 29/11/2010 14:16:37

      Ανέκαθεν οι κεντροαριστερές κυβερνήσεις τα έδιναν όλα στις ξένες δυνάμεις.

  5. tiramola avatar
    tiramola 29/11/2010 14:14:00

    Έτσι όπως τίθεται το ερώτημα στο τέλος είναι απολύτως σίγουρο ότι ο Ορέστιος θα συμπεράνει ότι ο ΓΑΠ είναι προδότης.
    Δεν έχει καμία σημασία τι λέει και φυσικά ούτε η εξέλιξη έναν χρόνο μετά.
    Σημασία έχει να συντηρείται ο μύθος....

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 29/11/2010 14:16:30

      δε μου δινεις ορισμους... τι εστι προδοτης για εσενα? να μιλαμε την ιδια γλωσσα.

      ΠΠ

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 14:28:31

        Τι ορισμούς ψάχνεις...

        Ο ΓΑΠ θα περάσει στην Ιστορία αντίστοιχο του Εφιάλτη.

        Είναι ο ίδιος συνώνυμο του προδότη.
        280 δις € ήταν χρέος-"χαρτί" υπό ελληνικό δίκαιο.
        Τα έκανε 380 δις € , ενυπόθηκα υπό αγγλικό δίκαιο.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 29/11/2010 14:34:32

          μα το επιμηκυνε για το καλο μας.. παλευει νε την Λ Υδρα... τι να κανει? αχαχαα
          Εχεις καταλαβει ποιος θα πληρωσει οσα δεν πληρωσει η Ιρλανδια στις επομενες δοσεις μας?? ρωταω αλλα απαντηση δεν περνω απο κανεναν !!!
          μετα εχουμε Πορτογαλια κλπ.. παντα καποιος δε θα μας δινει το μερος του δανειου που του αναλογει.. ελεω εισοδου σε μηχανισμο !!

          Με λιγα λογια οσοι μπαινουν σε μηχανισμο, δεν πληρωνουν τους υπολοιπους σε μηχανισμο. Θα ερθει η ωρα που θα μεινουν 4 εκτος? χαχαχααααααααααααααα

          Η συμβαση δεν προβλεπει τπτ απ οτι θυμαμαι!

          ΠΠ

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 14:39:29

            Μη φοβάσαι τιποτα.
            Θα τα καλύψει όλα η Σλοβακία.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 14:43:40

            σε ειδος... ;)

            ΠΠ

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 14:48:01

            Όχι ρε συ.
            Περνάει ο Δούναβης απ' τη Μπρατισλάβα, θα ρίχνουν οι Σλοβάκοι πακέτα χρήμα, θα τα μαζεύουν οι ναυτικοί μας στην Κωστάντζα και θα τα φέρνουν μέσω Βοσπόρου αφήνοντας πουρμπουάρ στους Τούρκους, τα καρντάσια του ΓΑΠ.
            Κινείται και η ναυτιλία.
            Σουρεαλιστική οικονομική πολιτική ΓΑΠ.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 14:56:02

            που να προτοδωσουν οι Σλοβακοι?? θα γυρισουν τα νερα του Δουναβη αναποδα ?? χαχαχα δεν εχει καμια λιμνη κοντα ?

            ΠΠ

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 15:23:50

            Έχουν για όλους οι Σλοβάκοι.
            Γι' αυτό ψήφισαν να μην δώσουν στην Ελλάδα, μη γυρεύουν και οι υπόλοιποι ζήτουλες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 29/11/2010 14:18:36

      Μα πως σου πέρασε αυτό από μυαλό τιραμόλα?
      Προς θεού! Προδότης το GAP?

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ tiramola 29/11/2010 14:28:19

      Μόνο και μόνο επειδή επί ΓΑΠ ο στρατός έχει λάβει εντολή να μην κάνει ανάσχεση των εισβολέων-λαθρομεταναστών (το έγραψε ο Φαήλος αλλά το είχα πληροφορηθεί από στρατιωτικό πρωτύτερα), και επειδή μία τέτοια εντολή ΔΕΝ είναι δυνατόν να δίνεται χωρίς την σύμφωνη γνώμη του πρωθυπουργού, για να μην πω ότι μόνο από τον πρωθυπουργό μπορεί να δίνεται, πραγματικά θεωρώ τον ΓΑΠ προδότη της χώρας μου (που δεν είναι η δική του χώρα).
      Και όταν ένας αποδεδειμένα προδότης φτάνει να κατέχει θέση πρωθυπουργού, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να φύγει από εκεί οπωσδήποτε το συντομότερο δυνατό...

    • taxidriver avatar
      taxidriver @ tiramola 29/11/2010 16:16:47

      Προδοτης οχι.
      Απλα,ενας μεταμφιεσμένος Ελληνας με αμερικανική καρδιά

  6. loretta avatar