#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2010 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ΗΠΑ αποσταθεροποιούν κι άλλο την Ευρώπη



Η Γερουσία των ΗΠΑ μόλις υιοθέτησε τροπολογία στην επικείμενη πρόταση νόμου σχετικά με το "financial reform", σύμφωνα με την οποία απαιτεί από την κυβέρνηση των ΗΠΑ να καταψηφίζει και να εμποδίζει προγράμματα στήριξης μέσω του ΔΝΤ, αν θεωρηθεί πιθανό ότι οι χώρες που εντάσσονται σε αυτά αδυνατούν να τα αποπληρώσουν.

Η τροπολογία στρέφεται ευθέως εναντίον του μηχανισμού σταθερότητας που δημιούργησαν τα κράτη μέλη της Ευρωζώνης με διαδοχικές τους αποφάσεις, για την Ελλάδα και για τις υπόλοιπες χώρες του ευρώ. Είναι δεδομένο, σύμφωνα και με το κείμενο της εν λόγω απόφασης, ότι πρόκειται για έναν μηχανισμό κατά πλειοψηφία ευρωπαϊκό, με μειοψηφική συμμετοχή του ΔΝΤ. Η Ε.Ε. επιχειρεί, μεταξύ άλλων, αφενός να καθησυχάσει τους επενδυτές στην παγκόσμια αγορά ομολόγων, αφετέρου να αποθαρρύνει διαδεδομένες κερδοσκοπικές τάσεις που τις  τελευταίες εβδομάδες στρέφονται μαζικά κατά της σταθερότητας του κοινού ευρωπαϊκού νομίσματος.

Μέσα σε αυτό το ασταθές κλίμα, οι προαναφερθείσες νομοθετικές προτάσεις στις Η.Π.Α στρέφονται ευθέως κατά του διακηρυττόμενου διατλαντικού κλίματος αλληλεγγύης και συνεργασίας αλλά και κατά της σταθερότητας των κρατών μελών και της ΕΕ συνολικά, ενώ έρχονται να προκαλέσουν περαιτέρω κλυδωνισμούς ικανούς να καταστήσουν αναποτελεσματική κάθε κοινή ευρωπαϊκή προσπάθεια.

Αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 20/05/2010 19:03:40

    ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΙ , ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ...

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 20/05/2010 19:12:50

    Παρακολουθούμε την δράση...Τα απόνερα της συμφωνίας για την αναδιαμόρφωση του συστήματος υγείας και ασφάλισης των ΗΠΑ. Έχει φέρει-η απόφαση-σε δύσκολη θέση τον πρόεδρο Ομπάμια. Δεν μπορώ να είμαι καθόλου σίγουρος για τις αγαθές του προθέσεις, σε μερικά θέματα, μάλλον το αντίθετο...Ο πόλεμος όμως που υφίσταται από το βαθύ κράτος των πρών αποικιών, ακόμα δεν έχει αρχίσει...Οι πρώην άποικοι δεν είναι καθόλου αλτρουιστές. Αν εμείς λέμε καμμιά φορά, ότι κλεινόμαστε στο καβούκι μας, αυτοί δεν έχουν ξεμυτίσει από τότε που γεννήθηκαν...

  3. TARAMAS avatar
    TARAMAS 20/05/2010 20:15:05

    Τελικά αποφασίστε ρε παιδιά, το ΔΝΤ είναι "καλό" ή "κακό"; Γιατί αν οι ΗΠΑ σαμποτάρουν τα προγράμματα του ΔΝΤ "αποσταθεροποιείται η Ευρώπη"; Δηλ. το ΔΝΤ την σταθεροποιεί; Get your story straight.

  4. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 20/05/2010 20:26:45

    Οι δομές του συστήματος είναι τόσο πολύπλοκες μετά τον τελευταίο πόλεμο, που πολλές φορές "η δεξια δεν γνωρίζει τι ποιεί η αριστερά".
    Φοβάμαι ότι οι λαοί είναι τελείως εκτός παιχνιδιού, άλλων δυνάμεων. Δεν είμαι, σε γενικές γραμμές, υποστηρικτής θεωριών συνομωσίας, αλλά κάτι που δεν ελέγχεται, δεν λειτουργεί υπό καθεστώς πλήρους διαφάνειας και δεν έχει αυτό που λέμε "πρόσωπο", είναι ύποπτο.
    Φοβάμαι για τα χειρότερα. Τα χειρότερα, δυστυχώς, είναι ξεκαθάρισμα...Δηλαδή πόλεμος.Μακάρι να διαψευσθώ...

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ ΒΡΑΧΟΣ 20/05/2010 20:39:33

      Το θέμα είναι ποιός θα πολεμήσει ποιόν.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ AegeanHawk 20/05/2010 20:44:02

        Φοβάμαι, όλοι με όλους...
        Υπάρχουν πολλές απόψεις. Όχι όσο αφορά συμμαχίες και άλλα φληναφήματα...Γεωπολιτικά μιλώντας, χάρτης της Γης είναι πολύ απλός...Απλούστερος από ότι οι συμμαχίες ορίζουν...

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 20/05/2010 20:43:52

    Χα, χα θα το μπλοκάρει ο Μπάρακας (το γνωστόν προεδρικό βέτο). Μην χαίρεστε πρόωρα, ευρωσκεπτικιστές και "κομματικοί"!

  6. Dimi avatar
    Dimi 20/05/2010 20:54:37

    ΔΝΤ: Τετραπλασιασμός Κερδοφορίας την περίοδο 2009-2010 (έως τέλη 4/10) γιά δεύτερη συνεχόμενη κερδοφόρα χρονιά!..(MSN News)

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 20/05/2010 20:59:23

    Τίνος είναι τα λεφτά που "επενδύουν"; 33% της Ευρωζώνης, μέσα είναι και δικά μας! ΗΠΑ μόνον 17%!
    Να διανείμουν μέρισμα αμέσως στους μετόχους!
    h**p://en.wikipedia.org/wiki/International_Monetary_Fund
    Καί βέτο στην ΕΕ!

    • Dimi avatar
      Dimi @ Sic transit gloria mundi 21/05/2010 00:36:55

      Συμφωνώ απολύτως. Ομως κι οι Αμερικανοί πολίτες είναι έξαλλοι με τις εμπλοκές ΔΝΤ στις Ευρωπαϊκές υποθέσεις, ιδιαίτερα σε χώρες, οι οποίες εξ αντικειμένου αδυνατούν ν’αποπληρώσουν τα "ατέρμονα ανεξόφλητα χρέη" τους.

      H "Κερδοφορία" ΔΝΤ οφείλεται κυρίως στα "Εσοδα" από την πιστωτική του δραστηριότητα, η οποία "Eκτοξεύθηκε" μετά τη παγκόσμια οικονομική κρίση. Σ'αυτή τη κρίση, οφείλεται και ο τετραπλασιασμός κερδοφορίας ΔΝΤ των καθαρών επιχειρηματικών κερδών 2009-4/2010 σε $534 Million, έναντι $126 Million του προηγούμενου fiscal year. Πρόκειται γιά τη "Μάστιγα του Αιώνα", όπως δικαιολογημένα αποκαλούν οι Αργεντινοί, τον κοινωνικά γενοκτόνο, ΔΝΤ.

      Οι Αμερικανοί πολίτες αισθάνονται προδομένοι και ανασφαλείς με τη συστηματική απάλλειψη των Συμβόλων Αξιών τους: Θρησκεία - Ελπίδα - Φιλανθρωπία.

      Ανησυχούν επίσης και κατηγορούν τον Obama γιά τα επί των ημερών του προβλήματα, διαφθορά και «αδιαφανή πληθωρισμό». Είναι δε τρομοκρατημένοι με την ιδέα του επερχόμενου.. Νεοταξικού Παγκόσμιου Ε.Σ.Υ.!

      Οι αντίπαλοί του όχι μόνο τον κατηγορούν, αλλά προσφάτως, δίπλα στο όνομα Βarack Obama, προσθέτουν το Λογότυπο του Σφυροδρέπανου! ΒΙG! Doings in the USA these days..

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 21/05/2010 15:06:02

      Είμαστε κουμμούνια από το Σίκαγό,
      κανέναν δεν φοβόμαστε, μόνο τον αρχηγό,
      είμαστε καουμπόυδες απ’ το Νιού Μέξικο..
      Oh Susannah….

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 21/05/2010 15:12:04

      Χα χα γέλια που ρίχνει το άλλο το κουμμούνι, ο Φραγκλίνος Ρούσβελτ εκεί πάνω, και φιλικές σφαλιάρες με τον Άγιο Πέτρο! Τύφλα στο μπέρμπον τους φαντάζομαι και τους δύο, "Πάει η χώρα σου, Φράνκλιν, πειραματικό εργαστήριο Μαρξισμού την έκανε ο μαύρος", "κύττα τα χάλια του δικού σου του πορνόγερου, της ενορίας σου, του Μπερλουσκόνι", η απάντηση.

    • Dimi avatar
      Dimi @ Sic transit gloria mundi 21/05/2010 20:58:08

      H Αντι-Mεταναστευτική Καταιγίδα της Ερήμου στην Arizona, απειλεί να κόψει το ρεύμα στο.. Los Angeles! http://bit.ly/aSKcQ6

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/05/2010 20:59:24

    Ωχ την πάτησαν, αν τώρα:

    -η Κίνα δεν ανανεώσει τα ομόλογα των ΗΠΑ που έχει;
    -αν ο δανεισμός συσχετιστεί με το χρέος κάθε χώρας πως θα δανείζονται οι χρεοκοπημένες ΗΠΑ;
    - αν το 1 € = 1 $ τι θα εξάγει η χώρα που μόνο ψωνίζει;

    Ξέχασα ή θα κόψουμε τα δάση να τυπώσουμε χαρτί (...Ντε Γκωλ αν θυμάμαι καλά) ή θα βομβαρδίσουμε καμία χώρα...που μιλάνε για οικονομία οι χρεοκοπημένοι....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 20/05/2010 21:01:49

      ...ενδιαφέρουσα έκθεση με ωραία νούμερα, να σταθώ μόνο στα +9 δις € από φορολογία φυσικών προσώπων...επειδή για κάποιους φταίνε τα δώρα και οι μισθοί συνταξιούχων και υπαλλήλων...

      http://www.nbg.gr/wps/wcm/connect/0cda1e80428620f98c74bfe8f002e301/Monthly_AprilMay_v8.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=0cda1e80428620f98c74bfe8f002e301

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Ο Ιθαγενής 20/05/2010 21:08:55

      Ζόφος, no future, άν τρελαθούν όλοι!
      Άν η Κίνα "σορτάρει" τα ομόλογα ΗΠΑ, θα σκοτώσει τον καλύτερο πελάτη της.
      Σκέψου να "λαλήσουν" τα Cd's των ΗΠΑ, όπως λάηλησαν τα δικά μας!
      Άν 1 € = 1 $ για καιρό, σκέψου τι θα εξάγει η Κϊνα στην Ευρώπη (η χώρα που μόνον εξάγει, ως γνωστόν έχει σταθερή ισοτιμία γιουάν-δολλαρίου !).
      Και πάει λέγοντας, ότι και να κάνεις γίνεται μπάχαλο!
      Είναι σαν το ξεφτισμένο χαλί: Άν τραβήξεις μια κλωστή, όποια και νά ναι, διαλύεται όλο!
      Γι αυτό πήρε τηλέφωνο ο Ομπάμα τη Μέρκελ;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:11:05

        ;-)

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Ο Ιθαγενής 20/05/2010 21:11:17

      - Πώς πάει ο καπιταλισμός;
      - Πέεεεεεεεεεεεφτει!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:15:16

        χαχαχα

        διόρθωση το λέμε με σημείο ισορροπίας λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα....

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:17:51

        Είχαν παραξεφύγει στον εικονικό κόσμο τους!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:20:09

        Άν δεις τη μακροπρόθεσμη καμπύλη του Dow Jones (εκατονταετίας), με τα σημεία στήριξης, μάλλον θα είναι βαθειά η διόρθωση, έτσι πως πάνε.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:27:13

        Με 5 ή 4 πρώτο νούμερο, αναρωτιέμαι.
        h**p://finance.yahoo.com/echarts?s=%5EDJI+Interactive#chart5:symbol=^dji;range=19280930,20100330;indicator=volume;charttype=candlestick;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=off

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:30:49

        Εγώ το περιμένω πολύ κάτω, τα εικονικά μπιχλιμπίδια είναι καλά σε περιόδους ευφορίας και όχι στην ύφεση.
        Εκεί χρειάζεσαι παραγωγή που πιάνεις και κατανάλωση διατήρησης και όχι επιβίωσης ... οπότε θα κλάψουν μανούλες
        Οσο για τις ΗΠΑ στην αρχή το γύρισαν στις ΑΠΕ όχι για οικολογικούς και άλλους κλιματολογικούς λόγους αλλά γιατί είναι ντόπιες θέσεις εργασίας, αφού η παραγωγή και έχει πάει στην Ασία και δεν μπορεί να ανταγωνιστεί χώρες με παραγωγή εντάσεως εργασίας σε θέματα κόστους.Πρέπει δηλαδή κατά Κέινς να ανοίγει ο εργάτης τρύπες και αύριο ας τις κλείνει για να έχει την μπύρα και την μπριζόλα του...
        Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως να το θυμηθείς θα το έχει η Κίνα: πουλάει και κάποιος πρέπει να αγοράσει, αν τονώσει την εσωτερική κατανάλωση δεν μαζεύεται το μαγαζί μετά καθώς έχει συγκεντρωτικές δομές...
        Προσπαθεί σαν τους Αραβες ή τους πλούσιους Ινδούς να αγοράσει την "εκτίμηση" της Δύσης με επενδύσεις, αλλά η οικονομία είναι πεπερασμένο σύνολο...παλιά το λύναμε το αδιέξοδο με πόλεμο, τώρα;

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:34:34

        Απόψε σαν τρελά κινούνται και τα νομίσματα:
        h**p://boersen.manager-magazin.de/spo_mmo/kurse_einzelkurs_uebersicht.htm?u=0&p=0&k=0&s=EUR&l=276&b=691&n=EUR%2FUSD%20SPOT&chartzeit=0
        Η μεταβλητότητα είναι τερατώδης. Ο Dow Jones πάει σαν πέτρα που κυλάει σε κατηφόρα.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:41:25

        Κι άλλο παράδοξο: Πέφτει το δολλάριο, αλλά πέφτει και το πετρέλαιο (99% αυτά είναι αντιστροφα). Πέφτουν και όλα τα χρηματιστήρια.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:46:22

        FED: "Η Ευρωπαική κρίση απειλεί το παγκόσμιο πιστωτικό σύστημα, μεγάλες Αμερικανικές τράπεζες και την οικονομική ανάκαμψη των ΗΠΑ".
        h**p://www.reuters.com/article/idUSTRE64J4HU20100520
        Τελικά ήταν όντως nuclear option!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Sic transit gloria mundi 20/05/2010 21:48:05

        Μπακάλικα κοίτα που είναι το πρόβλημα:

        αγοράζεις με 1000 € δολάρια ΗΠΑ που τα κάνεις γιουάν που τα κάνεις € ... καθάρισες 15 € με 2 κλίκ (μείον τις προμήθειες)
        Βάλτο στο παγκόσμιο εμπόριο και είναι το πρόβλημα καθώς τα νομίσματα δεν ήταν εμπόρευμα με το που έγιναν άρχισε το πρόβλημα...θα φανώ ρομαντικός αλλά με ένα πχ κανόνα χρυσού οι κερδοσκόποι πέθαναν σήμερα ...για το αύριο βλέπουμε

  9. popolaros avatar
    popolaros 20/05/2010 21:12:56

    Πάνε να την χαλάσουν την ένωση.
    Αχ ρε giorgo.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/05/2010 22:56:48

    Στη φωτό με τον Ομπάμα ο στρ. Ντ. Πετρέους, 56 ετών, αρχηγός των ενόπλων δυνάμεων των ΗΠΑ. Διαγνώστηκε το 2009 με καρκινο του προστάτη, υποβλήθηκε σε ακτινοβολία επί 2 μήνες, το γεγονός κρατήθηκε μακριά από τη δημοσιότητα ως είθισται. Ανακοινώθηκε μετά την επιτυχία της θεραπείας. Φέρεται ως πιθανός υποψήφιος για τις επόμενες προεδρικές εκλογές, αλλά ο ίδιος μέχρι στιγμής λέει ότι δεν έχει τέτοια πρόθεση.

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/05/2010 23:02:34

    Όλοι οι στρατηγοί στις επιδρομές των ΗΠΑ παθαίνουν καρκίνο του προστάτη;
    Κάτι χρησιμοποιούν...
    Καρκίνο του προστάτη είχε επίσης ο στρατηγός Σβαρτσκοπφ, επικεφαλής στον πρώτο πόλεμο του Ιράκ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Προφήτης 20/05/2010 23:34:30

      και ο έγχρωμος επίσης εμφάνισε καρκίνο αλλά τι είδους;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προφήτης 20/05/2010 23:39:07

      Τελικά αυτά τα όπλα είναι έξυπνα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 20/05/2010 23:49:57

      Δεν νομίζω οι στρατηγοί αυτού του επιπέδου να διοικούν από κοντά. Μάλλον σε πολύ μεγάλη απόσταση από τις πραγματικές εκρήξεις βρίσκονται.