21/03/2009 14:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί φεύγουν από τον Σκαραμαγκά


________________________________________________________________________________________________
Να εγκαταλείψει την επένδυσή της στα Ναυπηγεία του Σκαραμαγκά αποφάσισε η Γερμανία της Αγκελα Μέρκελ, σαφώς ενοχλημένη από το γεγονός ότι η ελληνική κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι έχουν ήδη αρχίσει διαπραγματεύσεις με τη Γαλλία για την ανάθεση της κατασκευής των φρεγατών του Πολεμικού Ναυτικού. Έτσι η  μητρική ΤhyssenΚrupp κρίνει  πλέον «ασύμφορη» την επένδυση και αφήνουν «στον αέρα» περίπου 2.000 θέσεις εργασίας Η εξέλιξη αυτή εκτιμάται ότι έχει οδηγήσει τις σχέσεις Αθήνας- Βερολίνου σε οριακό επίπεδο.

Για την απόκτηση των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά ενδιαφέρονται ήδη τουλάχιστον τρεις όμιλοι από την Ελλάδα και από το εξωτερικό που θέλουν να δραστηριοποιηθούν στον τομέα κατασκευής σκαφών για το Πολεμικό Ναυτικό. Μεταξύ αυτών και ο  όμιλος Ταβουλάρη, που κατέχει τα Ναυπηγεία Ελευσίνος και Νεωρίου στη Σύρο, και για τον λόγο αυτόν τίθεται ζήτημα δημιουργίας μονοπωλιακού καθεστώτος.

Στις ελληνογερμανικές δυσχέρειες προστίθεται το ταλαίπωρο υποβρύχιο «Παπανικολής».  Για την αντιμετώπιση της κλίσης που παρουσίαζε οι Γερμανοί έχουν προσαρμοστεί στο σκάφος πτερύγια, με αποτέλεσμα όμως να μεγαλώσει το ίχνος του στα ραντάρ. Για τον λόγο αυτό το υπουργείο Άμυνας επιθυμεί να αναδιαπραγματευθεί την τιμή, πράγμα που αρνούνται οι Γερμανοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aurora avatar
    Aurora 21/03/2009 15:21:05

    Auf Wiedersehen,
    meine liebe Leute!
    Aber bitte,
    kommt Ihr wieder
    das Matrosenleben
    ist noch nicht vorüber.

  2. Aurora avatar
    Aurora 21/03/2009 15:30:36

    Το παραπανω, οπως η μερα το απαιτει σημερα,
    ειναι αφιερωμενο στα ναυαγια πλοιων και ποιητων μεσα απο κυματοθραυστες ριμες.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 15:50:31

    Θα κλαίει ο Ντένιτζ στο μνήμα του με την κατάντια των σύγχρονων Γερμανών ναυπηγών υποβρυχίων.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/03/2009 15:52:25

    Τα παράπονά σας στον Χριστοδουλάκη και τους υπαλλήλους (τι ήταν της ΕΤΒΑ και της Άλφα Φαϊνάνς που το 2001 ή 2 χαρακτήρισαν την προσφορά της HDW συμφερότερη, σε έναν μαθηματικό κόσμο που το 3 είναι μεγαλύτερο από το 5. (Βέβαια τα τρία είναι μεγαλύτερα από το φάσκελο).

    Ο Χριστοδουλάκης και οι υπάλληλοί του σε διατεταγμένη υπηρεσία ήταν, αλλά αυτοί φάνηκαν, τα παράπονα λοιπόν και τα σ_ατά στην μούρη τους. Έτσι για να μην ξεχνάμε.

    Δεν ξέρω τι θα έκαναν τα Ναυπηγεία Ελευσίνας αν τον έπαιρναν τότε τον Σκαραμαγκά, αλλά αφου προτιμάμε το ψωμάκι να το δίνουμε σε ξένους, ακόμα και όταν "χάνουν" τον στημένο διαγωνισμό, για αυτό μας αξίζει αυτό που έρχεται.

    Που είναι ο Χριστοδουλάκης σήμερα; Τι λέει ο Σημίτης για το θέμα; H Αλφα Μπανκ; Χαιρετίσματα.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/03/2009 15:53:52

    Επέλεξαν την HDW, σημειωτέον, με γνώση τους, γραπτώς, ότι πήγαινε για χρεωκοπία... Ή ήξεραν ότι θα την έσωζε η Krupp. Ή αυτά είναι τα αντίτιμα της ΕΕ; Ρητορικό το ερώτημα, η απάντηση είναι γνωστή.

  6. MIG-21 avatar
    MIG-21 22/03/2009 10:46:29

    archaeopteryx

    τι λες?
    θα κανει ντου στα ναυπηγεια ο βγενοπουλος?

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/03/2009 10:53:40

    που να ξέρω... Λογικά θα κάνει ντου όπου υπάρχουν κέρδη από "εκλογίκευση". Τα ναυπηγεία έχουν δύσκολα και περίεργα οικονομικά και τα τελευταία χρόνια είναι και αυτά λίγο κρατικοδίαιτα. Οι Γερμανοί ήθελαν τον Σκαραμαγκά μόνο για τα συμβόλαια των υποβρυχίων.

    Η Ελευσίνα μπορεί, ίσως, να βγάλει από τα τρία Ναυπηγεία μαζί. Ο Βγενό, δύσκολα. Όσο για τον φόβο του μονοπωλίου... Τι μονοπώλιο όταν ο ανταγωνισμός είναι η Μάλτα, η Κορέα η Κίνα και δεν ξέρω τι άλλο?

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/03/2009 10:57:33

    άσε που έχει και λίγο παραοικονομία η άσκηση...

  9. MIG-21 avatar
    MIG-21 22/03/2009 11:24:11

    καθε ασκηση...συνηθως.... εχει τουλαχιστον δυο λυσεις!!
    θα δουμε!!

  10. Orestios avatar
    Orestios 25/03/2009 23:38:20

    !