#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2011 17:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί ξανάρχονται - σκιώδης πρωθυπουργός ο ΓΑΠ




Μέχρι τα τέλη του μήνα, η 30μελής ειδική Ομάδα Δράσης, ή task force, θα έχει εγκατασταθεί στα υπουργεία της χώρας, προκειμένου να επιβλέψει την εφαρμογή του Μεσοπρόθεσμου. «Δεν θα είχα αναλάβει τη δουλειά αν δεν ήμουν πεπεισμένος ότι οι Ελληνες θα τα καταφέρουν» δήλωνε χθες ο επικεφαλής της Ομάδας Δράσης, Χορστ Ράιχενμπαχ, λίγο πριν συναντηθεί με τον υπουργό Οικονομικών Ευάγγελο Βενιζέλο. Σήμερα, ο κ. Ράιχενμπαχ συναντάται και με τον πρωθυπουργό.

Φοβερή επιλογή ο Ράιχ-εν-μπαχ. Συνδυάζει τη βιαιότητα του Γ΄Ράιχ με την αρμονία της μουσικής του ιδιοφυούς Μπαχ. «Θα μας κάνει ανθρώπους»,  o -έχων τη φήμη  «σκληρού»- Χορστ. Αρχίζουν και του φτιάχνουν το κατάλληλο προφίλ: «ο σοσιαλδημοκράτης  (οποία έκπληξη) με τα γκριζοπράσινα μάτια». Σαν ταινία του παλιού ελληνικού κινηματογράφου, «η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά», να περάσει η φυσιογνωμία του «αναίμακτα» στους ιθαγενείς ανυπότακτους γκιαούρηδες. Αν και ουσιαστικά πρόκειται για την ταινία «οι Γερμανοί ξανάρχονται»: Το σύνθημα του είναι «πρώτα ευημερούν οι αριθμοί και μετά οι άνθρωποι». Όλοι οι πόροι της χώρας βρίσκονται πλέον στη διάθεση των κατοχικών δυνάμεων. Ο ΓΑΠ εφεξής είναι σκιώδης Πρωθυπουργός. Ο Χορστ αναλαμβάνει. Η πόλις (των Αθηνών) εάλω…

 

Δεν έχουμε εξειδικευμένο προσωπικό να δώσει την «τεχνική βοήθεια»; Να τους απολύσουμε όλους άμεσα αν είναι άχρηστοι. Ή δεν αφήνουν οι Υπουργοί; Αλλά έρχεται η τρόικα και σου λέει με τον παρά μου …. και την κυρά μου και όλοι «σούζα». Η task force θα εγκατασταθεί στο κτίριο του Φιλολογικού Συλλόγου «Παρνασσός», που κατά την κατοχή είχε μετατραπεί σε στρατοδικείο. Κατά τη σύγχρονη οικονομική κατοχή, θα μετατραπεί σε …ερωτοδικείο. Γιατί η ανθρωπότητα έχει εξελιχθεί εβδομήντα χρόνια μετά. Δεν σε σκοτώνουν, δεν σε φυλακίζουν, δεν σε βασανίζουν σωματικά, παρά μόνο ψυχικά.  Σε αφήνουν απλά άνεργο, πένητα, μίζερο και χωρίς μοίρα στον ήλιο. Μήπως να ξανασκεφτούν τις καθαρές λύσεις των εκτελέσεων; Αν είναι σύντομα θα γλιτώσουμε και τα «χαράτσια»…

 

Η Κυβέρνηση όμως έχει σχέδιο: απαιτεί από τη Μέρκελ οι Γερμανοί προϊστάμενοι των Υπουργών να είναι Βαυαροί κι αν είναι δυνατόν απόγονοι των αντιβασιλέων Άρμανσμπεργκ, Μάουρερ, Έιντεκ, Γκρένερ και Άμπελ. Η περίοδος της Αντιβασιλείας κράτησε από το 1832 μέχρι το 1835. Η περίοδος της  task force θα διαρκέσει για άγνωστο χρονικό διάστημα. Οι αντιβασιλείς έχτισαν το νεοελληνικό κράτος προκαλώντας την αντίδραση των στοιχείων που δεν ήθελαν να αλλάξει η χώρα προς το «καλύτερο». Το αποτέλεσμα ήταν να φυλακιστούν ως συνωμότες οι  Θ. Κολοκοτρώνης, Δ. Πλαπούτας, Θ. Γρίβας, Δ. Καρατάσος. Την εξέγερση τελικά κατέστειλε ο Γρίβας, ο οποίος «συναίνεσε», αποφυλακίστηκε και τους κυνήγησε. Με τον τρόπο αυτό η «νέα κατοχή» θα συνδεθεί ιστορικά με τη ρομαντική περίοδο του Όθωνος και όχι με την ελαφρώς βίαιη των ναζιστικών στρατευμάτων, η οποία και ενοχλεί τους Γερμανούς.

 

Για όσους πίστευαν ότι η λέξη «κατοχή» ήταν μια  υπερβολή, που στόχο είχε να καταδείξει τη «μειωμένη εθνική κυριαρχία», οφείλουν να αναθεωρήσουν. Ο αναχρονισμός μας είναι τόσο βαθιά ριζωμένος, που θέλουμε τοποτηρητές, ύπατους αρμοστές και ανθύπατους για να μας βάλουν σε «τάξη».

Ο «επαρχιωτισμός» μας είναι τέτοιος που κάθε τι από την Εσπερία αυτομάτως καθαγιάζεται. Και πώς να γίνει διαφορετικά, όταν μέχρι και οι σκληρά εμφανιζόμενοι στα τηλεοπτικά παράθυρα «εκσυγχρονιστές» πολιτικοί μας ασχολούνται με τα ρουσφέτια στις Περιφέρειες τους; Η χώρα χάνεται και οι Υπουργοί ασχολούνται προσωπικά με την «πελατεία» τους.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 14/09/2011 17:54:52

    Μπανανία και προτεκτοράτο μαζί.
    Η Τριτοκοσμική πολιτική του GAP πέτυχε

  2. dima avatar
    dima 14/09/2011 18:03:15

    Εγκατάσταση επιτροπου Ραιχ(-ενμπαχ) είχαμε να δούμε στη χώρα από το '41

  3. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 14/09/2011 18:05:05

    Οι υποψήφιοι πράσινοι "έφεδροι" κάνουν ουρές στα βουλευτικά γραφεία.
    Ο σώζων ευτόν σωθήτω.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κατερίνα 14/09/2011 18:15:08

      Από αυτό και μόνο, καταλαβαίνεις πόσο "αδιάβλητη" θα είναι η επιλογή.

      Αν δεν ξυπνήσουν στη Συγγρού, να παλέψουν μέχρι τέλους για την ακύρωση της εφαρμογής της, θα αναρωτιούνται μετά πώς τα κατάφερε και ξαναβγήκε πρώτο το ΠΑΣΟΚ.

      • Κατερίνα avatar
        Κατερίνα @ Αυριανιστής 14/09/2011 18:31:06

        Ακριβώς έτσι.

        Συχνά διαβάζοντας την πλειοψηφία των σχολίων στο antinews, έχω την βεβαιότητα ότι ο Μάνος και η Ντόρα έχουν κλωνοποιηθεί επιτυχώς.

        Εχει βαρύ ιδεολογικό υπόβαθρο η άποψη τους.
        Είναι ενάντια στον κρατισμό!!!! και υπερ της ελεύθερης αγοράς που αυτορυθμίζεται!!!!!!!!!, κάτι σαν θερμοστάτης.
        Ο κοινωνικός φιλελευθερισμός είναι άγνωστη λέξη, όταν λειτουργεί μια χαρά ο κοινωνικός αυτοματισμός.
        ΠΑΣΟΚ είναι αυτό ξέρει τι κάνει.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Αυριανιστής 14/09/2011 19:34:46

        Φάνηκαν οι προθέσεις τους από την πρώτη στιγμή, αφού ''τη λίστα του Σίντλερ'' θα τη γράψουν οι διοικήσεις των φορέων..οι εκτός λίστας κατευθείαν στο ''θάλαμο''...

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Κατερίνα 14/09/2011 20:51:04

      Σας θυμίζω Μόνο ότι το μέτρο της εφεδρείας το "ανακάλυψε" η ΝΔ..και βολεύει άριστα το ΠΑΣΟΚ..

  4. anonymous avatar
    anonymous 14/09/2011 18:10:35

    Χε χε έχει γούστο να περάσει μοντέλο ΟΤΕ, όπου με τούτα και μ εκείνα αποχώρησε το μισό προσωπικό και όχι μόνο αυτό αλλά προχωρούν και σε περαιτέρω μειώσεις είτε με απολύσεις και συνταξιοδοτήσεις είτε με εβδομάδα εργασίας τεσσάρων ημερών.

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/09/2011 18:12:15

    Πολύ καλό Μ.Ο.
    Ειδικά το Ραϊχ-Μπάχ!
    Θεϊκό!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 14/09/2011 20:42:50

      Οξύ

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/09/2011 18:13:35

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είχαν φύγει και ποτέ...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 14/09/2011 20:03:12

      Παλιά όμως τους λέγαν Βαυαρούς και πιο παλιά Βησιγότθους

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ μικρός οδυσσέας 14/09/2011 20:21:55

        έχετε δίκιο και οι δύο... Έφυγαν λίγο μεταξύ 1945 και 1945... μετά άναβίωσαν τον μπαμπούλα των σοβιετικών και όλα καλά.

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ archaeopteryx 14/09/2011 20:43:43

          Έλειπαν από τη Βάρκιζα;

  7. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 14/09/2011 18:33:12

    Ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης, παίρνει θέση και αναφωνώντας: "Μπάστακες στο υπουργείο δεν δέχομαι!", ετοιμάζεται να εκτελέσει μια ολόκληρη κυβίστηση. Ας τον απολαύσουμε.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Balafara Hunter 14/09/2011 20:08:56

      Παρεξήγησε, παρατηρητές είναι οι άνθρωποι

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 14/09/2011 18:38:21

    Εντάξει ΜΟ, αλλά είναι για το "καλό μας" όπως λένε και οι ελληνώνυμοι γραικύλοι.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Νίκος Αργεάδης 14/09/2011 20:04:17

      Κάτι για το κακό μας δεν έχουν πει οι άνθρωποι, είναι αλήθεια

  9. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 14/09/2011 18:56:02

    ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΔΙΣ.ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΜΗ ΧΑΣΟΥΝ
    ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.

    ΕΔΩ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΑΝΕΙΟ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΒΑΖΕΙΣ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΟ ΣΠΙΤΙ
    ΣΟΥ.

    ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΜΑΣ,ΑΚΟΥΣΑΤΕ
    ΓΙΑ ΤΙΣ 24.000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΩΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ
    ΕΝ ΜΕΣΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ,

    ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΠΙΤΡΟΠΟΙ ΕΑΝ ΗΣΑΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
    ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ.????
    ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΧΙ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ.....

  10. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 14/09/2011 18:56:19

    το γουδη πλησιαζει . η ιστορια επαναλαμβανεται.οποιος προλαβε (απο το πασοκ)
    τον ΚΥΡΙΟ ειδε. ο προεδρος της αργεντινης ισα ισα που προλαβε και μπηκε στο ελικοπτερο. ετουτος εδω και ολο το κακο συναπαντημα δε θαχουν καλο τελος.
    γιατι επιμενουν στην καταστροφη της χωρας.

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ mhtsos karditsa 14/09/2011 19:37:48

      Μπορεί να ‘χετε και δίκιο. Ο καιρός θα δείξει.

      Εγώ όμως θυμάμαι έναν «φοβερό» άγγλο μάνατζερ που είχε φέρει ο Σημίτης για να σώσει την Ολυμπιακή και στο τέλος μάλλον έσωσε την τσέπη του αφού έπαιρνε κάμποσα εκατομμύρια (δραχμές) το μήνα.

      Το πιθανότερο είναι ότι έρχονται για να σιγουρέψουν την επιστροφή των δανείων και όχι για να φτιάξουν το ελληνικό κράτος.

      • Balafara Hunter avatar
        Balafara Hunter @ Balafara Hunter 14/09/2011 19:42:55

        Το σχόλιο πάει στους φίλους ΣΠΥΡΟ και Βούρδουλα.

        Μπήκε από λάθος εδώ. Ίσως ο γερμανικός server που φιλοξενεί το antinews, έχει επηρεαστεί από την ελληνική πραγματικότητα.

  11. ataktos avatar
    ataktos 14/09/2011 19:05:33

    τρόμαξαν(!!!) και αυτοί .. από το επίπεδο του και αυτά που κάνει χιχχι

  12. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 14/09/2011 19:12:20

    Σπύρο όσο δίκιο και να έχεις, που κατά τη γνώμη μου έχεις, μην τα γράφεις αυτά, δεν αρέσουν. Τα κατάφεραν εξάλλου τόσο καλά τα πράσινα και μπλε ανθρωπάκια μέχρι τώρα, τι να μας πούνε οι ξενέρωτοι, νερόβραστοι γερμαναράδες με τα σιχαμένα επίθετα ;

    Περίεργο που δεν μας ζήτησαν μέχρι τώρα οι κουτόφραγκοι να τους εξάγουμε εμείς γαλαζο-πράσινα στελέχη να τους βάλουμε τα γυαλιά. Να τους κάνουμε μάθημα 'να, πως κερδίζεις εκλογές', διορίζοντας καμιά 4-5 μύρια γερμαναράδες σε ανυπόληπτους οργανισμούς και υπηρεσίες με αντάλλαγμα την ψήφο τους.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/09/2011 19:30:43

    Εκπληκτική σύνθεση ιστορίας, κοινωνιολογίας κι..ανατομίας Μ.Ο...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 14/09/2011 20:07:01

      Προς την... κτηνιατρική το πήγαινα το κομμάτι αλλά δεν βγήκε

  14. ataktos avatar
    ataktos 14/09/2011 20:16:03

    ο "Πρωθυπουργός της Χώρας μας εκτός από ψεύτης και κλέφτης .. αποδεδειγμένα και ανίκανος!!!

  15. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 14/09/2011 20:26:04

    ΕΚΛΕΚΤΕ ΒΟΥΡΔΟΥΛΑ,
    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΙ ΕΓΓΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ
    ΜΕΤΑΦΕΡΩ,ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΝΤΑΣ,ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΠΟΜΕΝΟ
    ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ,ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΠΟ
    τόν Γεώργιο Φαρσακίδη < εκδόσεις

    Επί μέγα Κων/νου,στό Βυζάντιο,τά έσοδα τού κράτους
    <καλύπτονταν μέ τήν εξοντωτική εισφορά σέ χρυσό καί
    ασήμι,τό διαβόητο 'χρυσάργυρο" φόρο πού θά φέρει σέ
    απόγνωση τά φτωχότερα στρώματα.
    Η αδυναμία καταβολής αντιμετωπιζόταν μέ βασανιστήρια
    καί φυσική εξόντωση.

    Ο δέ Ζώσιμος γράφει,
    Οι γονείς αναγκάζονται νά πωλούν τά παιδιά τους καί
    εκπόρνευαν τίς θυγατέρες.
    ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΦΟΡΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ,΄ο αερικός καί ό
    καπνικός, φόρος.

    ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ
    ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ.????

  16. juliet avatar
    juliet 14/09/2011 20:30:52

    Δηλ.το ερωτοδικείο θα μείνει ακέφαλο ;δεν θα προεδρεύει ο πρωθυπουργός της χώρας;η σοσιαλιστική που προεδρεύει είναι καλύτερη;

  17. manos avatar
    manos 14/09/2011 20:37:01

    Επί πρωθυπουργίας Γ.Παπανδρέου έφυγαν οι γερμανοί, επί πρωθυπουργίας συνονομάτου επανήλθαν.
    Τα δεδομένα παρόμοια και ο πόνος ίσως και χειρότερος.
    Σήμερα μου ήρθε η έκτακτη εισφορά, πως διάολο θα πληρώσω ρε?
    Πως ρε, μου λες? πως? Ο μισθός φτάνει δεν φτάνει μέχρι τις 12 του μήνα. Μετά μας βοηθά η πεθερά μου και η μάνα μου. Το παιδί θέλει τετράδια, βιβλία, αγγλικά, τι να κάνω και πως να πω όχι. Εχουμε κόψει τα πάντα και τα μόνα μας έξοδα πια ήταν για το παιδί.
    Θα έρθει και η εισφορά στο σπίτι, και σήμερα το "πρώτο θέμα" γράφει ότι θα υπάρξουν αυξήσεις στα ασφάλιστρα έως και 60%.
    Γιατί ρε παπανδρέου? Υπήρχε λόγος για τόσο πήδημα? Τόσο ξεφτίλισμα? Τέτοιο πάτημα της αξιοπρέπειας μας?
    Δεν ξέρω πιά.

    • juliet avatar
      juliet @ manos 14/09/2011 20:47:57

      Και να μας απειλούν οι αλήτες ότι θα μας κόψουνε το ρεύμα αν δεν πληρώσουμε και το φαγοπότι γι΄αυτούς δεν σταμάτησε ποτέ....στο λέω με σιγουριά ΠΟΤΕ.

      • manos avatar
        manos @ juliet 14/09/2011 20:53:47

        Αυτό είναι που μου τη δίνει πιό πολύ. Ακόμα τρώνε με πεντακόσιες μασέλες.
        Πόσο πια θέλουνε για να χορτάσουν?
        Δεν ήταν πιό τίμιο, το Νοέμβρη του 09 να βγει και να πει:
        "Επειδή αυτό το κόμμα πεινά, καλούνται όλες οι μη κομματοσκυλοειδείς οικογένειες να καταβάλουν εφ'απαξ 20.000 έως το 2015".
        Να κάνουμε και εμείς το κουμάντο μας και να μην έχουμε αυτόν τον ταραχτά κάθε λίγο και λιγάκι.

        • juliet avatar
          juliet @ manos 14/09/2011 21:06:57

          Εμένα η μία ετοιμάζεται για Ελβετία και η άλλη γι΄αλλού ,διαλυθήκαμε ...αν μείνει τελειώσαμε.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 14/09/2011 21:07:19

      Να μην πληρώσεις, κι εγώ στα ίδια είμαι και δεν πρόκειται να τους δώσω άλλα. Φτάνουν τα τακτικά πηδ.....τα, να μας επιτρέψουν να αρνηθούμε τα έκτακτα...

      • manos avatar
        manos @ ΕΥΑ 14/09/2011 21:24:22

        Μ'αρέσει βρε Ευα που κάποτε μιλάγαμε με συμφοιτητές γελώντας και αναρωτιόμασταν τι θα ζήσουν τα εγγόνια μας.
        Ποιά εγγόνια τώρα πιά. Αλλά τι στο καλό θα πω στην κόρη μου όταν μεγαλώσει? Οτι ο μπαμπάς της ήταν κότα?
        Πως το λες αυτό ρε Ευα?

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ manos 14/09/2011 21:35:15

          Κάθε άλλο παρά ''κότα'' φανερώνουν τα γραφόμενά σου..και είμαι και βέβαιη ότι το παιδί σου το ξέρει.

  18. ataktos avatar
    ataktos 14/09/2011 20:38:00

    επιτέλους έχουμε και ένα θετικό τον ημερών μας .. ο απόγονος της "οικογενειακής της δημοκρατίας" .. έβανε ΜΕΓΑΛΗ ταφόπλακα στο οικοδόμημα του παππού του... χιχχι

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 14/09/2011 20:49:10

      ...από σήμερα όχι πρωθυπουργός .. αλλά ΚΑΠΟ!!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ataktos 14/09/2011 21:09:09

        Οι κάπος είχαν (και έχουν) και μια τσίπα, μια μπέσα...

        • alakran avatar
          alakran @ Strange Attractor 14/09/2011 21:14:38

          Mάλλον τους εβραίους που ήταν "επιστάτες" για λογαριασμό των ναζί στα στρατόπεδα συγκέντωσης εννοεί ο φίλος πιο πάνω,δηλ Kapo και όχι τους αρχηγούς της μαφίας,δηλ. τον capo.

          • ataktos avatar
            ataktos @ alakran 14/09/2011 21:16:43

            σωστός.

          • alakran avatar
            alakran @ alakran 14/09/2011 21:18:15

            Ο Μπερλουσκόνι είχε αποκαλέσει Kapo τον εκπρόσωπο των ευρωσοσιαληστών γερμανό Σούλτς μέσα στο ευρωκοινοβούλιο,όταν ο τελευταίος ρωτούσε να μάθει για τους νόμους που ψήφιζε ο Μπερλούσκας για τον εαυτό του.
            Πολύ γέλιο λέμε...

          • ataktos avatar
            ataktos @ alakran 14/09/2011 21:20:33

            kapo δεν ήταν μόνο Εβραίοι αλλά και από άλλες φιλές και εθνικότητες ...η μόνοι που ξεχώρισαν και δεν ήταν είναι οι ρομα !!!

  19. knight rider avatar
    knight rider 14/09/2011 21:32:43

    O διάδοχος του SS - und Polizeiführer της Ελλάδος (1943-1944) Βάλτερ Σιμάνα, -Obergruppenführer της Ε.Ε. Χορστ Ράιχενμπαχ ανέλαβε επισήμως τα καθηκοντά του.
    Πρωτη του διαταγή η αρπαγή των σπιτιών των Ελλήνων. Μετά τι? Ισως η αρπαγή των Ελληνοπαίδων!

    Τι τους κοιτάτε ρε! Εχουν πόλεμο όπως είπε και ο δοσίλογος πρωθυπουργός, εναντίον μας!

    Αφού μας πολεμούν όπου τους βρούμε βαράμε και μείς στο ψαχνό!

    ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ ΕΛΛΗΝΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!