10/02/2010 19:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί ξανάρχονται με …. Παπαδήμο

Ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών, Βόλφγκανφκ Σόιμπλε, έχει προτείνει τον αντι-πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ) Λουκά Παπαδήμο ως ειδικό εκπρόσωπο της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε.) για την Ελλάδα, γράφει σήμερα γερμανική εφημερίδα. Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Rheinische Post, επικαλούμενο κυβερνητικές πηγές και πηγές της κοινότητας, η Ε.Ε. θέλει ένα τέτοιο εκπρόσωπο για να επιβλέπει τις δημοσιονομικές προσπάθειες της Ελλάδας.

Οπότε το σκηνικό ολοκληρώνεται. Γερμανικές πιέσεις για την ελληνική οικονομία, επαναδραστηριοποίηση του ελεγχόμενου από τους Γερμανούς  πολιτικο – οικονομικού συμπλέγματος, Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, Κώστας Σημίτης, Λουκάς Παπαδήμος, Σπύρος Σημίτης, γερμανικοί εξοπλισμοί και ανταγωνισμοί καις το βάθος η κυβέρνηση «εθνικής σωτηρίας» και η εκχώρηση της εθνικής κυριαρχίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stelios avatar
    stelios 10/02/2010 19:14:19

    Οχι να βαλουν χρηματα και να τα αφησουν να τα διαχειριζεται η Κατσελη και η Μπιρμπιλω και τα αλλα πρασινα αλογα.

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/02/2010 19:35:46

    Άσχετο, αλλά η Διαμαντοπούλου δήλωσε ότι θέλει να... ενσωματωθούν οι μετανάστες, κρατώντας το δικό τους πολιτισμό και ότι είναι χρήσιμο να έχουμε στην Ελλάδα τις... δικές τους πατρίδες! Ωραία ενσωμάτωση βρε! Τι ειν' τούτοι βρε!

    Αυτή η αντίληψη όμως είναι ακριβώς ο πυρήνας του προβλήματος, της ιδεοληψίας που προωθεί η συγκεκριμένη κυβέρνηση.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/02/2010 19:37:24

    Για το θέμα του ποστ: Μπαίνουμε δηλαδή και επίσημη υπό επιτροπεία; Η δική μου εμπειρία από Βρυξέλλες λέει ότι πάντοτε βάζουν local nationals εκ μέρους της Επιτροπής για να μην νιώθουν στο πετσί τους τον "ξένο να τους κάνει κουμάντο ο "local population".

    • che avatar
      che @ Επώνυμος 10/02/2010 19:49:32

      Με τη δικιά σου λογική τότε ο Παπαδήμος δε κάνει - θέλουμε μετανάστη να μας ελέγχει - πάντως οχι έλληνα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 10/02/2010 20:05:04

      Η δικιά μου λογική λέει να μην μας ελέγχει κανένας. Απλώς εξηγώ ότι προσπαθούν να το κάνουν με τρόπο που να φαίνεται πιο διακριτικός για να μην τσούζει. Βάζουν αντιπρόσωπο Έλληνα, όπως οι τριάκοντα τύραννοι στην αρχαία Αθήνα ήταν Αθηναίοι, αλλά εκπροσωπούσαν τους Σπαρτιάτες. Παλιό δηλαδή το κόλπο.

      Εντωμεταξύ, τώρα σκέφτομαι, μήπως για αυτό είχε συναντήσει ο Παπανδρέου τον Παπαδήμο μόλις εξελέγη; Μήπως ήταν από την αρχή το σχέδιο να τεθούμε υπό κηδεμονία και τον ήθελε για κηδεμόνα;

      Πολύ θα ήθελα να ήμουν στο μυαλό του ΓΑΠ. Θέλω να ξέρω αν έχει οργανωμένο σχέδιο υποταγής της Ελλάδας ή αν τα σκέφτεται βλέποντας και κάνοντας.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Επώνυμος 11/02/2010 11:22:43

      "Πολύ θα ήθελα να ήμουν στο μυαλό του ΓΑΠ."

      Μάλλον θα είχες μια δυσκολία στην ομιλία από την πολύ ηχώ.

  4. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 10/02/2010 20:11:54

    Ο Παπαδήμος είναι ευπρεπής και οι Γερμανοί δεν είναι ευπρόσδεκτοι. Η ντροπή είναι στους γραικύλους που δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τα προφανή και σε αυτούς που τα άφησαν να εξελιχτούν έτσι.

    • ataktos avatar
      ataktos @ arcaheopteryx 10/02/2010 20:27:38

      ευπρεπής και ευπρόσδεκτος για τους ευρωπαίους και Γερμανών είσαι και εσύ και εγώ …χρειάζονται όμως όπως βλέπεις και αλλά……… προσόντα ...

    • arcaheopteryx avatar
      arcaheopteryx @ arcaheopteryx 10/02/2010 20:30:06

      εγώ είμαι ευσκεπτικιστής και φιλελευθερίζω στα όρια της αναρχίας. Δεν έχω το προσόν του τεμενά και του προσκυνήματος.

    • ataktos avatar
      ataktos @ arcaheopteryx 10/02/2010 20:38:04

      Αγαπητέ arcaheopteryx ούτε ο παππούς σου αλλα ούτε ο πάππους μου δεν έντυσαν δυο τάγματα με πράσινα ρούχα …αυτό μας ξεχωρίζει……προσωπικά είμαι περήφανος …

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ arcaheopteryx 10/02/2010 20:44:38

      Αναρωτιέμαι αν είμαστε στην ίδια χώρα που υπήρχε εδώ το '40.

    • ataktos avatar
      ataktos @ arcaheopteryx 10/02/2010 20:55:16

      Αγαπητέ ...κακός αναρωτιέσαι …..

  5. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2010 21:04:22

    Τα ως τώρα δεδομένα είναι:
    α)μια κυβέρνηση του δελτίου των 8 (made by GAP)
    β)μια μικρή κυβέρνηση φίλων του GAP (Στίγκλιτς και σία) και
    γ)μια μελλοντική κυβέρνηση όπως την φαντάστηκε ο Μητσοτάκης (?) πάνω από τις προηγούμενες

    Το ερώτημα είναι: ΠΟΙΟΣ ΚΥΒΕΡΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 10/02/2010 21:16:33

      Οι κολλητοί όπως πάντα...

      Αυτοί δεν είναι:

      -οι κήρυκες των αφεντικών στις 8,00
      -οι ομοτράπεζοι
      -οι επιθυμίες και τα θέλω του αιωνόβιου


      Αν το καλοσκεφτόσουν 50 χρόνια δεν έχουν αλλάξει και πολλά παρά μόνο το ύψος και η μέθοδος συγκέντρωσης των μαύρων...

  6. ataktos avatar
    ataktos 10/02/2010 21:32:26

    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/2010/02/blog-post_10.html

  7. ataktos avatar
    ataktos 10/02/2010 22:57:11

    Στην Ιταλία η Μαφία προώθησε τον Μπερλουσκονη στην εξουσία ,εδώ στο Ελλαδισταν λέτε να υπάρχει ομοιότητα ….. είναι δυνατών….

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ataktos 11/02/2010 11:25:48

      Η βασική διαφορά με τον Μπερλουσκόνι είναι ότι ο καβαλιέρε κάνει δουλειά. Πειραματιστήκανε με το σοσιαλιστή δασκαλάκο οι Ιταλοί, φάγανε τα μούτρα τους και επανήλθαν στον "τρελό".

  8. Geo avatar
    Geo 10/02/2010 23:45:19

    Προσωπικά πάντως και μετά από αυτά που είδα σήμερα στον ελληνικό τύπο, έχω αρχίσει (σχεδόν στα σοβαρά) να πιστεύω ότι μια καλή λύση θα ήταν να τους προτείναμε συνεκμετάλλευση (μόνο εμείς και αυτοί).
    Έτσι θα ξεμπερδεύαμε τόσο από την επιτήρηση όσο και από διάφορες αυτόβουλες αγορές διαφόρων ειδών εξοπλισμού.
    Αφού μόνοι μας ούτως ή άλλως δεν μπορούμε (ή δεν θέλουμε), το ποσοστό δε που θα πάρουμε, εάν ακολουθήσουμε τον δρόμο που φαίνεται ότι έχουμε επιλέξει (εκούσια ή ακούσια δεν έχει σημασία - ο λαός όταν έπρεπε να αποφανθεί, αποφάνθηκε), θα είναι πολύ μικρότερο.
    Γιατί όχι λοιπόν; Τρέλλα μας πουλάνε όλοι βασιζόμενοι στην ανικανότητά μας και στην επερχόμενη - εξαιτίας της διαφθοράς μας- εξαθλίωσή μας;
    Τρέλλα και εμείς
    Geo

  9. parsifal avatar
    parsifal 10/02/2010 23:52:20

    nihil sancti, nullus deum metus, nullum ius iurandum, nulla religio
    αλλά ποιός είναι ο Αννίβας εν προκειμένω ?