#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2011 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί κλαίνε τα λεφτά τους και στέλνουν εισπράκτορες

[caption id="attachment_121274" align="alignnone" width="600" caption="φωτό: Archaeopteryx"][/caption]

Απόσπαση εξειδικευμένων υπαλλήλων από άλλες χώρες της ΕΕ στην Ελλάδα προκειμένου να συμβάλουν στην προώθηση των ιδιωτικοποιήσεων και τη βελτίωση της εισπρακτικής δεινότητας του ελληνικού κράτους προτείνει ο Γερμανός επίτροπος για θέματα Ενέργειας, Γκίντερ Έτινγκερ. «Όποιος ζητά αλληλεγγύη θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να εκχωρεί για κάποιο διάστημα τις αρμοδιότητές του», σημείωσε χαρακτηριστικά ο Ευρωπαίος επίτροπος, σε συνέντευξή του στην γερμανική εφημερίδα Bild. Προτείνει επίσης οι υπερχρεωμένες χώρες να εκχωρούν την αρμοδιότητα κατάρτισης του κρατικού προϋπολογισμού τους στην ΕΕ. Μια τέτοια προοπτική, όπως εκτιμά, θα απέτρεπε τη συσσώρευση χρέους και ελλειμμάτων.

"'Ενα πρόβλημα είναι ότι η κυβέρνηση στην Ελλάδα είναι κατά τα φαινόμενα περιορισμένης αποτελεσματικότητας...Το καλύτερο θα ήταν καταρτισμένοι αξιωματούχοι άλλων χωρών της ΕΕ να χρησιμοποιηθούν για να δώσουν συμβουλές και να διαχειρισθούν τις υποθέσεις τις Ελλάδας για μία αρκετά μακρά χρονική περίοδο", λέει.

Τι σημαίνουν όλα αυτά; Ό,τι οι δανειστές κλαίνε ήδη τα λεφτά που επένδυσαν στα ελληνικά ομόλογα και τα ξεγράφουν. Είναι σίγουροι πως δεν θα τα πάρουν ποτέ και γι αυτό οργανώνονται για να τα εισπράξουν οι ίδιοι από τον λαό, όπως επί γερμανικής Κατοχής.

Κάτι τέτοιο δεν είχαν κάνει άλλωστε και στην προηγούμενη χρεοκοπία το 1887 (αν θυμάμαι καλά); Τότε που η Εταιρεία Διαχείρισης του Δημοσίου Χρέους τέθηκε υπό τον απόλυτο έλεγχο των ξένων δανειστών και ανέλαβε την είσπραξη εσόδων από πωλήσεις πετρελαίου, αλατιού, τσιγαρόχαρτου, σπίρτων, παιγνιόχαρτων, φωτιστικού οινοπνεύματος και άλλων ειδών πρώτης ανάγκης της εποχής.

Το ίδιο θέλουν να κάνουν και οι σημερινοί δανειστές. Θα πάρουν τα χρήματα που τους χρωστάει το πολιτικοδιαπλεκόμενο σύστημα (όχι εμείς) από τις τσέπες μας, το ρεύμα, το νερό, την πράσινη ενέργεια, τις ιδιωτικοποιήσεις κλπ.

Και υπενθυμίζω όσα γράφαμε εδώ τις προάλλες:  Η οικονομική κρίση είναι το εφαλτήριο για την προώθηση των πάγιων (από εποχής Τρίτου Ράιχ) γεωπολιτικών στόχων της Γερμανίας στην περιοχή. Και μην ξεχνάτε ποτέ: όποιος ελέγχει την Ελλάδα μπορεί να ελέγξει και την Ανατολή. Αφού κατάντησαν την Ελλάδα νάνο, τώρα οι Γερμανοί θα αρχίσουν να επενδύουν γερμανικά κεφάλαια, αν αγοράζουν δηλαδή σε τιμές ευκαιρίας αυτά που χρόνια εποφθαλμιούσαν.

Η κρίση μετατρέπεται έτσι σε ένα θαυμάσιο σχήμα για να χρησιμοποιήσουν οι Γερμανοί τα συγκριτικά τους πλεονεκτήματα, να ξεπεράσουν τις αδυναμίες τους (και τις ρετσινιές, κυρίως του Β’ ΠΠ), για μία σύγχρονη νέο-ιμπεριαλιστική επικράτηση σε αυτό που ιστορικά θεωρούν ζωτικό τους χώρο.

 

Π.Ζ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/09/2011 15:13:49

    Εξαιρετικές επισημάνσεις..τελικά η ''κρίση'' πόσο μεγάλη είναι;

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/09/2011 15:43:45

    Όσο νωρίτερα φύγουμε πλέον από το θάλαμο βασανιστηρίων που λέγεται ευρωζώνη, τόσο καλύτερο.

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ Αυριανιστής 09/09/2011 17:45:08

      Αντε να τελειωνουμε με αυτη τη σαχλαμαρα και αστους να βουρλιζονται. Εμεις βεβαια με δασμολογικη προστασια απεναντι τους, οπως και προς παντα τριτο, να δουμε πως θα πουλαει τοτε το γερμανικο ΙΧ, η το Ολλανδεζικο γαλα με 100% δασμο εισαγωγης.

  3. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 09/09/2011 16:01:32

    Για δε ρε φιλε που η ιστορια επαναλαμβανεται με τα γερμανα

    http://stoxasmos-politikh.blogspot.com/2011/09/41.html

    Αυτη την φορα θα πουμε μια και καλη με την παρτυ τους , διοτι δεν θα πανε μακρια

  4. Πητ avatar
    Πητ 09/09/2011 16:18:37

    Ο Διεθνή Οικονομικός Έλεγχος επιβλήθηκε μετά τον πόλεμο του 1897. Η διαχείριση των οικονομικών από τους ξένους και τα πλεονάσματα που δημιούργησαν επέτρεψαν τη χρηματοδότηση των Βαλκανικών Πολέμων. Τα ελλείμματα επέστρεψαν με τη μεγαλομανία του Βενιζέλου που δεν είχε όρια (Α ΠΠ, Μ. Ασία).
    Γιατί είναι κακό να θέλουν οι δανειστές μας πίσω τα λεφτά τους; Εσύ δηλ. αν δώσεις σε κάποιον δανεικά δεν θα θέλεις να τα πάρεις πίσω;
    Το πολιτικοδιαπλεκόμενο σύστημα διατηρείται στην εξουσία γιατί οι πολίτες το στηρίζουν. Άρα δυστυχώς όλοι τα χρωστάμε τα λεφτά.
    Το όποιος ελέγχει την Ελλάδα ελέγχει την Ανατολή το έβγαλες από το μυαλό σου. Είναι κακή παράφραση του όποιος ελέγχει την Ευρασία κλπ. Η Ανατολική Μεσόγειος ήταν ζωτικός χώρος για τους Άγγλους (Κύπρος, Μ. Ανατολή, Σουέζ και πιο μακριά Ινδία). Εκτός κι αν η επιχείρηση Μπαρμπαρόσα είχε στόχο την Ελλάδα και όχι τα εδάφη της Πολωνίας, Ουκρανίας και Ρωσίας.
    Όσο για αυτούς που θέλουν έξοδο από το ευρώ εμπίπτουν στην κατηγορία των χρήσιμων ηλίθιων. Και η βλακεία πληρώνεται, το πρόβλημα όμως σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι τις ελλείψεις φαρμάκων, τροφίμων, καυσίμων κλπ θα τις υποστούμε κι οι υπόλοιποι.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Πητ 09/09/2011 19:04:35

      @Πητ.Αληθεια πιστευεις οτι με τις παρουσες συνθηκες η Ελλαδα μπορει να σταθει για πολυ ακομα στην ευρωζωνη?Και εαν ναι με πιο τιμημα?Αυτοι που μας δεχτικαν μολις καλυψουν τα εξοδα αποχωρησης θα μας τη δωσουν τη κλωτσια.Οσο για φαρμακα,καυσιμα,τροφιμα κλπ.τα ειχες και προτου το ευρω ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕ ΔΑΝΙΚΑ δεν ειχες.

      • Πητ avatar
        Πητ @ JOHN 09/09/2011 19:59:33

        Κάναμε αυτές τις εισαγωγές γιατί το εμπορικό μας έλλειμμα δεν ήταν τόσο μεγάλο και γιατί υπήρχαν συναλλαγματικά αποθέματα. Τώρα που οι εισαγωγές μας είναι πολλαπλάσιες των εξαγωγών μας και δεν έχουμε αποθέματα σκληρού νομίσματος δεν θα μπορούμε να αγοράσουμε τις αναγκαίες ποσότητες. Με δελτία θα αγοράζουμε και τη βενζίνη και το ψωμί. Και δασμοί δεν μπορούν να μπουν εκτός κι αν φύγουμε όχι μόνο από το ευρώ αλλά και απ΄ την Ε.Ε.
        Το ευρώ μπορεί να έκανε φτηνότερο το δανεισμό αλλά οι Έλληνες ήταν που δανείζονταν για τα πάντα. Αν κάποιος πήρε δάνεια για σπίτι και αυτοκίνητο και διακοπές και για ψώνια δεν του φταίει ούτε το ευρώ ούτε οι τράπεζες. Η ανωριμότητα του φταίει.

  5. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 09/09/2011 16:18:58

    Πότε θα έρθει η ευλογημένη εκείνη στιγμή που η παραλιακή, Σάββατο βράδυ, δεν θα μποτιλιάρεται από ορδές βαρβάρων με (ουσιαστικά δανεικές) BMW και MERCEDES...

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Χαζούλης 09/09/2011 17:42:00

      Τι κόλλημα είναι αυτό με τα αυτοκίνητα;;;Είχα 25 χρόνια suzuki 1000cc και κάποια στιγμή πήρα μια μεταχειρισμένη BMW αξίας 11000 ευρώ!!!Μου κόψανε την καλημέρα οι γείτονες!!!!Ασχοληθείτε με τον εαυτό σας ρε παιδιά!Τι κακό είναι αυτό!Είτε χιλιάρι οδηγείς,είτε ΒΜW,ο ίδιος παραμένεις!!! ΄΄Αντε να τα πουλήσουμε αφού σας ενοχλούνε και να μας χορηγήσει η Σοβιετία του ΓΑΠ από ένα Lada για να είμαστε όλοι ίδιοι........

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/09/2011 16:30:45

    «Όποιος ζητά αλληλεγγύη θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να εκχωρεί για κάποιο διάστημα τις αρμοδιότητές του»

    Σα να πεις στο φίλο σου 'θα σε βοηθήσω οικονομικά αλλά θα κάνω κουμάντο στη ζωή σου για όσο με χρειάζεσαι'. Ενδεικτικό του πώς εννοούν την αλληλεγγύη. Βέβαια πάντα έτσι λειτουργούσαν και έτσι έγιναν ισχυροί, εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες των άλλων.

  7. The Saint avatar
    The Saint 09/09/2011 16:37:38

    Eμ βεβαια αγαπητέ μου Αυριανιστή. Αφού γιά τους ψηφοθηρικούς γνωστούς λόγους αυτή η κυβέρνηση ΔΕΝ παίρνει τα μέτρα που χρειάζονται, (το τέρας που δημιούργησαν οι ίδιοι δεν σκοτώνεται ευκολα) προσπαθώντας με αλχημείες, να τα εισπράξει απο το σύνηθες τμήμα του λαού, που το έχουν στίψει, και δεν μπορεί να βγάλει τίποτα, αφού η Τρόικα, και προφάνώς και άλλοι "αξιωματουχοι" έχουν "ξελαρυγγιαστεί" να φωνάζουν: περικόψτε τις ΔΗΜΟΣΙΕΣ δαπάνες, αλλά τόσο καιρό δεν γίνεται τίποτα, αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους...
    Να σε δώ λοιπόν τώρα αγαπητέ μου Αυριανιστή, τι θα λές γιά το Γερμανο γκαουλάιτερ, που δεν θα τον ενδιαφέρει η ψήφος, η γνωριμία, οι γνώσεις, η προυπηρεσία, κλπ αλλά θα σφάζει με το μαχαίρι κοιτώντας απλώς πώς θα βγούν τα νούμερα.
    Τη συνταγή του Σαμαρά να είχαν ακολουθησει οι πανάθλιοι πράσινοι ρεμπελέδες, σήμερα θα ήταν όλα "καλά" χωρίς κανέναν απολυμένο.
    Τώρα ας κάτσουμε ΟΛΟΙ πάνω στον "άξονα". (Γιατι μέχρι τώρα κάθονταν μόνο οι του Ι.Τ.)
    Ειμαι λοιπόν ακομη κοινωνικός αυτοματιστής αγαπητέ Αυριανιστή;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ The Saint 09/09/2011 22:01:22

      Φαντάσου λοιπόν γερμανικό δημόσιο στη χώρα:

      -όχι αυθαίρετα
      -όχι φοροδιαφυγή
      -όχι εισφοροδιαφυγή
      -όχι επιδοτήσεις ...όλα τα κιλά όλα τα λεφτά
      -αποδείξεις τα ΤΑΧΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες τα καταστήματα κλπ
      -όχι εξωλογιστικός λογαριασμός εισοδήματος
      -όχι ιδιαίτερα
      -όχι φακελλάκια
      -όχι υπέρ - συνταγογράφηση
      -όχι έργα ιδιωτών με σοβιετική οικονομία των ΜΜΕ
      -διασταύρωση πόθεν και έσχες
      -όχι σβήσιμο κλήσεων
      -όχι βύσμα για το στρατό
      -αξιολόγηση και αμοιβές στο δημόσιο & ΟΠΣ και μηχανογράφηση και όχι το άλλοθι της μονιμότητας για να λένε οι σκοπιμότητες παρλαπίπες
      -όχι πολιτικό μέσο για αναπηρικές, άδειες, δουλειές προαγωγές ελέγχους εφορίας κλπ κλπ

      ...αλλά ξέχασα μόνο οι Δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε

      Ξέρεις η πλάκα που είναι;
      Ότι εγώ ως Δ Υπάλληλος αυτά ακριβώς θέλω.
      Γιατί θα είμαστε οι ίδιοι σε αριθμό (και περισσότεροι αν πάμε στα αντίστοιχα ποσοστά) και θα παίρνω τριπλάσιο μισθό.
      Οι υπόλοιποι δεν ξέρω αν θέλουν...

      ΥΓ

      μετά από 23 χρόνια ΠΕ με δύο παιδιά το δεκαπενθήμερο είναι πλέον 579,86 € καθαρά στο Υπουργείο Πολιτισμού αλλά εγώ φταίω και οι υπόλοιποι που σας βασανίζουμε

      • The Saint avatar
        The Saint @ Ο Ιθαγενής 10/09/2011 04:15:20

        Θές να σου πώ εγώ, που μετά απο 26 χρόνια στο χώρο της πληροφορικής, με ένα παιδί και έχοντας περάσει απο διάφορες "θέσεις" στη δουλειά μου τις οποίες κατέκτησα με ΚΟΠΟ, και ΑΙΜΑ, (ΩΡΕΣ δουλειάς, και ξανά, και ξανά...) πόσα έπαιρνα ΠΡΙΝ φτάσω να παίρνω μηδέν!?
        920€ το μήνα φίλε μου! Ναί, γιατι ΕΚΕΙ είχε φτάσει ο Ι.Τ. πρίν αρχίσουν οι ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ!
        Εσύ, παίρνεις 1160€ ΜΟΝΙΜΑ και ΣΙΓΟΥΡΑ!!
        Γιά να ήσουν απολυμένος του Ι.Τ. και θα σου έλεγα εγώ τι σκοπό θα τραγούδαγες τώρα! Πρέπει να καταλάβετε ότι ΔΕΝ έχετε πατήματα, και να σταματήσετε να μιλάτε λέγοντας ασυναρτησίες, όχι τίποτα άλλο, αλλά γιά να προστατέψετε και την αξιοπρέπειά σας....

        υ.γ. Εγώ μίλησα στο κειμενό μου γιά τη λύση Σαμαρά, η οποία είναι λύση ΧΩΡΙΣ απολύσεις... Διαβάζετε λοιπόν πρίν γράψετε...

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ The Saint 10/09/2011 11:47:18

          ...γιατί χωρίς απολύσεις αν ο άλλος δεν κάνει τη δουλειά του ή τα πιάνει;
          Τι πάει να πει εφεδρεία ή γιατί ο κάθε υπάλληλος ιδιωτικών μαγαζιών βαπτίζεται δημόσιος;
          Εχει γίνει πχ μια απογραφή που όταν αναφέρεται όλοι την κάνουν γαργάρα. Είναι πολλοί οι 670.000 (μόνιμοι και ΙΔΑΧ εκ των οποίων 52,000 συνταξιούχοι πλέον από τον 07/2010 έως σήμερα);
          Από που και ως που τα παραμάγαζα είναι δημόσιο επειδή εκεί βολεύονταν εκτός ΑΣΕΠ οι αρεστοί; Ακόμα και στο δημόσιο υπάρχουν ΠΕ και ΔΕ που έχουν μπει με διαγωνισμό ...το 1978 πριν ανακαλύψουμε το ΑΣΕΠ.
          Αντί να μιλάμε λοιπόν για δομές λειτουργίες αμοιβές και ποινές, μιλάμε για εφεδρεία;
          Η χώρα μπορεί αύριο να ρίξει στο 5% ...αν κόψει τις μεταβιβαστικές πληρωμές το έλλειμμα ...αλλά οι 300 δεν θέλουν...θέλουν αναπτυξιακές εταιρείες ΜΚΟ ΑΕ Νομικά Πρόσωπα και λοιπά μαγαζιά που όταν είναι και δημόσιο και ιδιωτικό όπως βολεύει για να μην υπάρχει έλεγχος.
          Μου μιλάς για πληροφορική....έχω δύο πτυχία (οικονομικών και πληροφορικής) να σου πω τι για τον ιδιωτικό τομέα στη χώρα; Για την ΑΠΔ την isdn το ΤΑΧΙΣ κλπ "προμήθειες" και συστήματα που μας δίνει ο ιδιωτικός τομέας; Μα θα μου πεις είναι πολιτκές επιλογές και διαπλοκή.
          ΟΧΙ θα σου πω κάτι απλούστερο ...μπες στο Amazon (για να μη σου πω άλλα) και σύγκρινε τιμές και προσφορές και υποστήριξη με οποιοδήποτε αντίστοιχο εγχώριο shop όχι σε εξειδικευμένα στα windows 7 πχ και μετά ξανά μιλάμε

          ΥΓ

          Εγώ σου ανέφερα το κοινωνικό και οικονομικό περιβάλλον που έχει διαμορφωθεί στην χώρα.
          Φταίει μόνο ο Δ Υπάλληλος;
          ή όλοι όσοι βολεύονται έχουμε οικοδομήσει μια χώρα που απλά μας βολεύει και αρχίζουμε να δαιμονοποιούμε όταν ξηλώνεται το πουλόβερ;

      • Κώστας Τ avatar
        Κώστας Τ @ Ο Ιθαγενής 10/09/2011 10:34:05

        +1000 αγαπητέ μου,οι εθνικοσοσιαλιστές του ΓΑΠ οργανώνουν νύχτες των κρυστάλλων!!!Γκαίμπελς ζεις, εσύ τους οδηγείς!!!

  8. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 09/09/2011 16:55:20

    Αστυνομικός από τη φρουρά του ΓΑΠ έβγαλε πιστόλι στους συγκεντρωμένους στην κατάληψη του δημαρχείου Θεσ/νίκης από το ΠΑΜΕ
    http://redwildwind.blogspot.com

  9. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 09/09/2011 18:12:53

    ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΙΣ "ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ" (ΚΟΙΝΩΣ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ) ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΕ.
    ΟΤΑΝ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΥΡΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑ ΤΟΤΕ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ...
    ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ... ΝΤΟΠΙΟΙ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙ!!!

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/09/2011 21:33:11

    Δεν ξέρω για τα οικονομικά, αλλά είμαι σίγουρος ότι αν αναλάμβαναν Γερμανοί να διοικήσουν την Αθήνα, σίγουρα θα τα κατάφερναν καλύτερα από τον Κακλαμάνη και τον Καμίνη...Και δεν θα έβλεπες παρκαρισμένα ΙΧ στις διαβάσεις, ούτε λάθρο να έχουν καταλάβει τα πεζοδρόμια με τα βρωμοσέντονά τους.
    Οι Γερμανοί είναι κυνικοί, ωμοί και χωρίς τακτ, αλλά ενίοτε λένε και πράγματα ορθά, αποσκοπώντας φυσικά στο συμφέρον τους και όχι στο δικό μας. Το ζήτημα είναι ότι εμείς οι ίδιοι σπάνια εξυπηρετούμε το δικό μας συμφέρον ως χώρα, αλλά μόνο το πελατειακό μας συμφέρον ως κόμματα (ειδικά μάλιστα το ΠΑΣΟΚ, με τη φασιστική του νοοτροπία).