13/12/2011 16:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί ζητάνε τώρα και τα ρέστα για την Ζήμενς!

Συνάντηση με τον υπουργό επί των Οικονομικών της Γερμανίας, κ. Ρέσλερ είχε σήμερα ο... υποψήφιος πρωθυπουργός, Μ. Χρυσοχοϊδης στο Βερολίνο0 προκειμένου να συζητήσουν για τις επενδύσεις που μπορούν να γίνουν στην Ελλάδα.  Και τι πιστεύετε ότι του απάντησε ο Γερμανός που είναι και ολίγον... Βιετναμέζος;

"Αν θέλετε επενδύσεις να πληρώσετε αυτά που χρωστάτε στις γερμανικές εταιρείες του είπε", λέγοντας μάλιστα ότι τα χρέη προς τις φαρμακοβιομηχανίες είναι πάνω από 5 δισ. ενώ ανέφερε και το όνομα της... Siemens. Χρωστάμε στη γερμανική εταιρεία κι αν δεν τους ξοφλήσουμε δε θα κάνουν επενδύσεις οι Γερμανοί. Εκτός από τον προφανή εκβιασμό εδώ έχουμε να κάνουμε και με αναίδεια. Αντί να μας πληρώσουν για το σκάνδαλο, αντί να τους πάμε στα διεθνή δικαστήρια για τα μαύρα ταμεία μας ζητάνε και τα ρέστα. Αλλά μήπως να θυμηθούμε τις επαφές του Παμπούκη για να κλείσει το θέμα και η Siemens να μην πληρώσει τίποτε;

Κι από τον άλλη, οι Γερμανοί ζητούν από μια διαλυμένη χώρα, μια ανύπαρκτη οικονομία να πληρώσουν τα χρέη στις γερμανικές εταιρείες; Μα αν δεν κάνουν επενδύσεις και δεν υπάρξει ανάπτυξη πώς θα βρεθούν τα χρήματα για να πληρώσουμε τους προμηθευτές; Δεν το αντιλαμβάνονται αυτό ή μας οδηγούν ακόμη πιο κοντά στο γκρεμό;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. teos avatar
    teos 13/12/2011 17:04:48

    Δυστυχώς το άρθρο θα είχε νόημα μόνο εάν η Ελληνική δικαιοσύνη έβαζε Χριστοφοράκο και δυο τρεις αλλους που αποδεδειγμένα τα φάγανε στην φυλακή και τους δέσμευε την περιουσία. Οταν το επόμενο βήμα ειναι να βγάλεις εντάλματα σύλληψης για στελέχη της μητρικής εταιρείας και τοτε το συζητάμε πάλι. Αφού οι πολιτικοί μας φέρονται στους Ελληνες σαν να είμαστε υπήκοοι της Κολομβίας και ενδιαφέρονται γιατί την τσεπη και οχι για την Ελλάδα γιατί τοτε μας κακοφαίνεται οταν οι ξένοι κοιτάνε τα συμφερόντα της πατρίδας τους;

    • SOTOS avatar
      SOTOS @ teos 14/12/2011 09:57:17

      Αγαπητέ τεος θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου όσοι τα φάγανε αποδεδειγμένα να μπουντρουμιαστουνε .
      Αλλά αποδεδειγμένα να σου θυμίσω ότι ο χριστοφορακος δεν του βρήκαν τίποτε , έναντι της ομάδας Καραβέλα Γεώργιου Μαυρίδη
      και Σκαρπελολαμογιων του ΟΤΕ
      Απλά για να τα γράφουμε και να τα λέμε ορθά

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 13/12/2011 17:16:39

    η υποτελεια οδηγει σε ξεφτιλισμο, η περηφανεια στη δικαιωση

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/12/2011 17:16:55

    Για πάρτε κάτι πολιτισμένους κανίβαλους! Νομίζουν ότι επειδή οι προηγούμενοι κυβερνήτες της χώρας τα πήραν κάτω από το τραπέζι ή φοβήθηκαν να ζητήσουν τις πολεμικές αποζημιώσεις μπορούν να μας ζορίζουν τόσο πολύ; Και δεν έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού μήπως ο επόμενος διεκδικήσει ή μεταβιβάσει τα χρέη σε κάποια εταιρία και εκεί που χρωστάω βγω και κερδισμένος και η Γερμανία των 2ΠΠ και εκατομμυρίων νεκρών αμάχων έχει και χρέη που δε θα μπορέσει να αποπληρώσει; Βρε ουστ που έχετε μούτρα οι δόλιοι και δωροδόκοι!

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 13/12/2011 17:26:21

    Γιατί νομίζετε ότι θέλουν να ελέγχουν τους προϋπολογισμούς και ειδικά το δικό μας? Γιατί αν πάμε και εγγράψουμε στον προϋπολογισμό μας αυτά που μας οφείλουν από τις πολεμικές αποζημιώσεις ο Βιετναμέζος, η Μερκελίτσα και ο Σόϊμπλε θα βρεθούν να λογοδοτούν στους ψηφοφόρους τους για την κατρακύλα που θα τους περιμένει. Εμείς φταίμε και κανείς άλλος, Α.Σ ελπίζω να αποφασίσεις σωστά στο συγκεκριμένο θέμα και να απαιτήσεις επιτέλους αυτά που μας χρωστάνε οι Γερμανοί. Διότι χρωστάνε ως κοινοί ΜΕΓΑΛΟΜΠΑΤΑΧΤΣΗΔΕΣ !

  5. Kst avatar
    Kst 13/12/2011 17:54:53

    Εαν δεν θελουν να επενδυσουν εκεινοι υπαρχουν και αλλοι που περιμενουν.. Ελεος πολιτικοι ειναι... Οχι γραμματεις.. Εαν δεν παρουν εκεινοι τις αποφασεις ποιος θα τις παρει; Ας παιξουν το πολιτικο παιγνιδι σωστα και ας το φτασουν μεχρι τελους μηπως και περισωθει κατι απο την καταστροφη.

  6. φιλογερμανός avatar
    φιλογερμανός 13/12/2011 19:01:46

    Αν έχετε πρόβλημα με τα παραπάνω συνυπογράψτε το αίτημα προς την Γερμανική κυβέρνηση να αποζημιώσει την Ελλάδα για τα εγκλήματα των Ναζί εδώ
    http://www.greece.org/blogs/wwii/
    αίτημα των ομογενών του Καναδά

  7. KLAUS avatar
    KLAUS 13/12/2011 19:02:45

    ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ
    4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΑΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ
    ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ-ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ-ΕΔΩ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΤΟΥ ΗΛΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ ΤΩΝ ΣΠΕΤΣΩΝ ΚΑΙ ΝΥΝ ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΠΑΝΤΡΕΨΕ ΠΡΟΗΜΕΡΩΝ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΤΟ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΝ!!!
    ΚΑΙ ΟΙ ΓΑΛΑΖΙΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΕΡΑ
    ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΤΗ ΣΗΜΕΝΣ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ
    ΤΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΤΟΥΣ ΦΙΓΟΥΡΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ
    (WITTELSBACHERSTRASSE)

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/12/2011 19:04:41

    Πολύ σωστά έπραξε ο Γερμανός αφέντης.
    Υπενθύμισε απλά τις υποχρεώσεις των δουλοπάροικων.

    ΥΓ

    Ας καταθέσει (εδώ και δύο χρόνια το έχουμε γράψει) η ΝΔ μήνυση στη SIEMENS.

  9. ΡΕΣΣΛΕΡ avatar
    ΡΕΣΣΛΕΡ 13/12/2011 19:12:12

    ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΡΟ ΟΛΙΓΩΝ ΛΕΠΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΚΑΘΑΡΗ ΣΗΜΕΝΣ ...
    ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΡΕΣΣΛΕΡ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΣΗΜΕΝΣ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!
    ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΑΛΑΙΕΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

    Στελέχη της γερμανικής Siemens AG στην Αργεντινή δωροδόκησαν κυβερνητικούς αξιωματούχους ώστε να τους βοηθήσουν να κερδίσουν συμβόλαιο αξίας 1 δισ. δολαρίων για την έκδοση δελτίων ταυτότητας, σύμφωνα με την αμερικανική επιτροπή κεφαλαιαγοράς.

    Σύμφωνα με την προσφυγή που κατατέθηκε στο ομοσπονδιακό δικαστήριο του Μανχάταν, τα στελέχη της Siemens πλήρωσαν 100 εκατ. δολάρια σε «φακελάκια» στην Αργεντινή, πολλά εκ των οποίων μετά τον Μάρτιο 2001, οπότε και η Siemens άρχισε να υπόκειται στην αμερικανική χρηματιστηριακή νομοθεσία.

    Η Securities and Exchange Commission αναφέρει ότι τα στελέχη της Siemens πλήρωσαν «πολλά εκατομμύρια δολάρια σε δωροδοκίες» προς κορυφαίους αξιωματούχους του κράτους μεταξύ 1996 και 2007, μεταξύ των οποίων δύο πρόεδροι και άγνωστος αριθμός υπουργών.

    Η Siemens δεν έχει δεχθεί να σχολιάσει.

  10. φαίδων avatar
    φαίδων 13/12/2011 19:17:41

    Το ατόπημα της Νάνα Μούσχουρη για τους Έλληνες http://shar.es/oBov4

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ φαίδων 13/12/2011 19:43:03

      Μααααα... να της πεις ότι έχει δίκαιο.
      & εμείς είμαστε αγανακτισμένοι με τους πολιτικούς .....σαν τη Μούσχουρη.

  11. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 13/12/2011 20:04:11

    Κ ΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ......ΠΡΩΤΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΑ!!!!ΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ,,,,ΝΕΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ,ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ, ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ(ΟΧΙ ΑΝΩ ΤΩΝ 40.).ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ...ΑΜΕΣΑ ΣΥΝ/ΚΗ ΑΝΑΘ/ΣΗ.......ΜΕ ΘΕΣΜΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥ-ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗΣ ΙΣΧΥΟΣ 40 ΕΤΩΝ....ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΞΕΖΟΥΜΗΣΑΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ...ΤΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ,ΕΦΑΠΑΞ,ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΛΠ! ΗΛΘΕ Η ΩΡΑ ΕΛΛΗΝΑ, ΞΥΠΝΑ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΕ ΛΑΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΣΟΥ......ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΠΑΡΑΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!! ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ,ΨΗΦΙΖΑΝ,ΑΝΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ,ΣΙΩΠΟΥΣΑΝ.......

  12. ττ avatar
    ττ 13/12/2011 20:08:05

    ο χατζηνικολάου το πρωί είχε θιχτεί με τη Μούσχουρη...
    γιατί όμως?
    η γυναίκα την αλήθεια είπε
    μόνο την αλήθεια

  13. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 13/12/2011 22:06:56

    αυτο το παρακαλαω συνεχεια την γερμανια για επενδυσεις εχει αρχισει να μου την βαραει στα νευρα!!! η γερμανια εχει 5 τρισ ευρω κρυμμενο χρεος και εμεις εκει την παρακαλαμε σαν να ειναι ο θεος!!! τιποτε δεν ειναι η γερμανια!!! και αν βγουν ολα αυτα που κρυβει στην φορα οχι 3Α αλλα ουτε C δεν εχει σαν αξιολογηση!!!

  14. tassos avatar
    tassos 14/12/2011 01:08:02

    Δυστυχώς τοοοσα χρόνια όλοι αυτοί οι ...Χρυσοχοϊδηδεσ και οι λοιποί που μας κυβέρνησαν ήταν τόσο υποτακτικοί όσο ήταν και οι ψηφοφόροι τους. Έτσι έμαθαν. Στους Γερμανούς θα σηκώσουν κεφάλι; Έχουν τα ....αρτίδια;
    Δουλοπάροικοι θα είμαστε όσο τους αφήνουμε να μας κυβερνούν. Μήπως να κυκλοφορήσει το σύνθημα: Καλύτερη η πτώχευση παρά ή διακόρευση;