#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2011 23:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί δεν χρειάζονται πλέον την "πολιτική οικογενειοκρατία";



Νέο άρθρο - βόμβα για το πολιτικό σύστημα στην Ελλάδα, δημοσιεύεται στην έντυπη έκδοση του γερμανικού περιοδικού Der Spiegel. Στο άρθρο το οποίο έχει τίτλο «Φεουδαρχικοί δημοκράτες» και υπότιτλο «Τρεις οικογένειες κατέστρεψαν τη χώρα», αναφέρεται ότι η Ελλάδα δύσκολα θα καταφέρει να σταθεί στα πόδια της.

Οι οικογένειες φυσικά είναι αυτές του Παπανδρέου, του Μητσοτάκη και του Καραμανλή.

Κάποιοι θα μπουν “μπράβο, οι Γερμανοί τα λένε με το όνομά τους τα πράγματα”. Πολλοί άλλωστε Έλληνες συμφωνούν ότι τα περίφημα πολιτικά τζάκια που μας κυβερνούν για δεκαετίες έχουν φέρει την Ελλάδα στο χείλος του γκρεμού.

Αλλά να τα λέμε μεταξύ μας εδώ στην Ελλάδα να το καταλάβουμε. Αλλά να τα λέει το γερμανικό περιοδικό που έχει και τα... κονέ του με την γερμανική κυβέρνηση, πάει πολύ.

Μα καλά, τόσα χρόνια οι Γερμανοί αυτές τις κυβερνήσεις δεν ήθελαν για να κάνουν τις δουλίτσες τους στην Ελλάδα; Μ' αυτούς τους πολιτικούς δεν έγινε η Siemens κολοσσός στη χώρα μας και επί χρόνια;

Η οικογένεια Μητσοτάκη δεν γλένταγε με τους τοποτηρητές της Siemens στην Ελλάδα. Οι Κοκκαλίνοι και λοιποί νταβατζήδες δε μοίραζαν τις δουλειές του δημοσίου;

Η Γερμανία δεν ήταν αυτή που έβαλε χέρι σε όλες τις μεγάλες μπίζνες όλα αυτά τα χρόνια; Το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος, ποιος το πήρε, δεν το πήρε η Χόχτιφ;

Άσε δεν η... γερμανική στροφή του Κ. Σημίτη λόγω και των γνωριμιών που είχε ο αδερφός του στη Γερμανία αλλά και ο ίδιος.

Η οικογένεια Παπανδρέου και ειδικά ο Ανδρέας που το έπαιζε και ανεξάρτητος είχε μια χαρά σχέσεις με τους Γερμανούς και τους έστρωσε το χαλί για να πάρουν ένα σωρό δουλειές με τον ΟΤΕ κι όχι μόνο, είτε ως Δυτική Γερμανία, είτε ως Ανατολική, είτε ως ..ΕΕ.

Όσο για τον Γιώργο Παπανδρέου, αν και προσανατολισμένος προς ΗΠΑ δεν στρώνει τώρα το χαλί για να κάνει μεγάλες μπίζνες με τις κρατικές εταιρείες και τα ακίνητα η Μέρκελ;

Μπουχτήσαμε με σκάνδαλα με Γερμανούς. Ξεχνάμε την Φεροστάαλ με τα ναυπηγεία και τον Παπανικολή που γέρνει; Ξεχνάμε τις μίζες για την υπόθεση με τη ΜΑΝ;

Τόσοι και τόσοι πολιτικοί έχουν περάσει όλα αυτά τα χρόνια και η Γερμανία ήταν πάντοτε παρούσα. Τα ξεχνά αυτά το γερμανικό περιοδικό ή εθελοτυφλεί;

Διότι μπορεί οι Έλληνες πολιτικοί να τα έκαναν θάλασσα τα προηγούμενα χρόνια αλλά για το κατάντημα της χώρας φταίνε και οι Γερμανοί. Έφαγαν, έφαγαν, έφαγαν που έλεγε κι ο Αυλωνίτης και τώρα έρχονται για να ξαναφάνε.

Από την παρασκηνιακή κυριαρχία επί της Ελλάδας, ερχόμαστε τώρα στην απόλυτη κυριαρχία με τους τοποτηρητές.

Το συμπέρασμα είναι ότι αυτές τις πολιτικές οικογένειες ήθελαν οι Γερμανοί κι αυτές κυβέρνησαν τη χώρα. Μπίζνες ήταν όλα και συνεχίζουν να είναι. Το θέμα είναι αν θα υπάρξει κάποιος που θα τους πει... ράους για να τελειώνουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ThW avatar
    ThW 04/07/2011 23:30:32

    Το αρθρο μια χαρά τα λέει , όλα όσα όλοι μας εδώ ...ψιθυρίζουμε.(ακόμα)
    Απλά οι άνθρωποι... προετοιμάζονται (εδώ και καιρό).
    Εναν λύκο δεν μπορείς να τον ξεγελάς συνέχεια με ... "ξεροκόματα" , κάποτε θα σε ορμήσει. Οι ευθύνη (για μένα) είναι αποκλειστικά των ....μαφιόζων που μας κυβερνούσαν /κυβερνάνε/θα συνεχίσουν να κυβερνάνε.

  2. rally monkey avatar
    rally monkey 04/07/2011 23:59:55

    Διότι μπορεί οι Έλληνες πολιτικοί να τα έκαναν θάλασσα τα προηγούμενα χρόνια αλλά για το κατάντημα της χώρας φταίνε και οι Γερμανοί.
    ..αδυνατω να παρακολουθησω τον συλλογισμο
    οι Γερμανοι ηταν και συνεχιζουν να ειναι 'οι ξενοι'
    εξ'ορισμου ο ρολος τους ειναι να σου πιουν το αιμα
    το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε γι'αυτο

    • Y. avatar
      Y. @ rally monkey 05/07/2011 00:47:02

      Ο συνδιασμός του Γερμανού αρπάχτρα με τον Έλληνα πουλημένο, δημιούργησε τον Γερμανοτσολιά

    • Y. avatar
      Y. @ rally monkey 05/07/2011 00:48:35

      ...η φωτό, το αποδεικνύει

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 05/07/2011 00:00:26

    Ο Σαμαράς αντιμέτωπος με το Δ΄Ράιχ...

  4. yiannos avatar
    yiannos 05/07/2011 00:07:36

    το κείμενο δεν λέει λέξη για την Τρίτη Οικογένεια

  5. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 05/07/2011 00:16:39

    Δεν καταλαβενω που κολαει στο φαγοπότι ο Καραμανλης

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ A.m.a.n. 05/07/2011 16:31:03

      ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΟ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΕΙΚΟΥ , ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΟΙ.

  6. Decodex avatar
    Decodex 05/07/2011 00:24:46

    Ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος δυς

    • Decodex avatar
      Decodex @ Decodex 05/07/2011 00:38:14

      (συνεχεια) δυστυχώς...είναι όμορφη η ουτοπία της χειραφετημένης Ελλάδας αλλά η ιστορία μας δείχνει ότι οι κυβερνήσεις πρέπει να διατηρούν ισορροπίες. Οσο πιο μάγκας ο ισορροπιστής τόσο καλύτερα για τον Λαό. Αν ο ισορροπιστής είναι και πραγματικός ηγέτης και έχει ανθρώπους καλής "μαγιάς" τότε πιθανά μπορεί να ξεπεράσει τα πλαίσια λειτουργίας του παγκόσμιου μηχανισμού και να γίνει μπροστάρης εξελίξεων που να καθορίζουν τα επόμενα βήματα της ανθρωπότητας (μεγάλα λόγια εεε;).
      Κάπως έτσι γράφεται και η ιστορία...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Decodex 05/07/2011 12:56:08

      decodex,

      Φυσικά δέν εἶναι. . .μέχρι ἀπόπειρες δολοφονίας σχεδίαζαν. . .αὐτά γιά τήν ΤΡΙΤΗ ὈΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!!!!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/07/2011 05:31:33

    Όσο διαρκούσε ο Ψυχρός, οι Σοβιετικοί μας είχαν στο "έξω οι βάσεις του θανάτου". Όταν παρακουνηθήκαμε στο μοτίβο αυτό, φάγαμε την επταετία.

    Από το τέλος του Βιετνάμ και τα σημάδια ότι οι Σοβιετικοί ήταν σε υποχώρηση (75-85) μας εμφανίστηκαν τα ίχνη του 4ου Ράϊχ.

    Είχα ρωτήσει περί τα Χριστούγεννα ή την Πρωτοχρονιά, ποιές ήταν οι καταβολές του Πασοκ. Οι καλοί σχολιαστές είχαν πει 1) λίγο Αμερική, 2) λίγο άχλαν ουασάχλαν περίεργοι Αραβοειδείς, και 3) αρκετή Γερμανία.

    Προσωπικά, από το 1989-90 και μετά βλέπω ΜΟΝΟ Γερμανούς και δήθεν "Ευρωπαίους" και τότε δεν είχε ...ΑΠΕ, τότε είχε τσιμέντα και Μεγάλα Εργα. Οι Γερμανοί ελέγχουν την πολιτική σκηνή 100% από τον Μητσοτάκη και μετά. Το κατά πόσον οι Γερμανοί παίζουν το παιχνίδι των Αμερικάνων ή οι Αμερικάνοι των Γερμανών, θα το δείξει το ...μέλλον. Παιχνίδι Ελλήνων δεν βλέπω.

    Λαδωνόμαστε, μας λάδώνουν. Φτιάξαμε ή μας έφτιαξαν ένα Νομικό πλαίσιο στα μέτρα του κάθε λαδωνόμενου. Το εκμεταλλέυτηκαν (ή το εκμεταλλευτήκαμε) στο έπακρο. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε.

  8. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 05/07/2011 07:48:26

    Αντί πολλών και περιττών επί του προκειμένου, θα συνιστούσα να διαβάσετε στην ιστορία του Γρηγοριάδη το κεφάλαιο που αναφέρεται στην τριετία 1952-55.Είμαι βέβαιος ότι θα σας λυθούν πολλές απορίες.Αντώνη Σαμαρά θέλεις να βοηθήσεις τον τόπο και να γράψεις ιστορία;Γίνε ο νέος Παπάγος.

  9. neotera avatar
    neotera 05/07/2011 09:38:09

    Μα καλά δεν θα βρεθεί κανείς να πει το προφανές ? Οτι όλες οι εμπρηστικές δηλώσεις των ευρωπαιων με τους γερμανούς πρώτους γίνονται για δική μας εσωτερική κατανάλωση ? Με το ζόρι μας δανείζουν. Αναγκάζονται να ρίξουν χρήματα σε πυθάρι δίχως πάτο υποκύπτοντας στον εκβιασμό που τους έστησαν οι αμερικανοεβραίοι τραπεζαλήτες, βασικό μέρος του οποίου είναι η Παγκόσμια Διακυβέρνηση και το "πείραμα" του γιωργάκη εντ φριεντς... Ο Κλωντ Γιουνκέρ δεν είναι που έκραξε προ διμήνου ότι απειλείται η ζωή του από "έλληνες" ? Υπαρχει κάποιος άσχετος από την Ελλάδα που μπορεί να απειλεί τον πρόεδρο της ευρωομάδας κρατών και να μην τον βρίσκουν κιόλας ??

    ΥΓ. Δεν ξέχασα, απλώς είναι άσχετο να αναφέρω τους ...μασόνους ! ))

  10. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 05/07/2011 12:29:30

    Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει το άρθρο .Η εξάρτηση ήταν αλληλένδετη δεν υπάρχουν παρθενογενέσεις, συμβιβάστηκαν, μήπως να πω ότι έθρεψαν κιόλας αυτό που έρχονται τώρα να κρίνουν. Κανένας Ευρωπαίος δεν είναι εκτός των σοβαρών ευθυνών ,δεν υπάρχει αλληλεγγύη (οι Γερμανοί πιστεύουν ότι μετά την ενοποίηση και τα 20 χρονιά που περάσαν από αυτήν, την ιστορία τους την βλέπουν όπως πριν τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο εμείς,και μετά όλοι εσείς).Οι χώρα μου πρέπει να πάρει αποφάσεις ιστορικές για την μετέπειτα πορεία της . Καλύτερα 10 θέλετε 15 χρονιά άσχημα παρά 40 μίζερα και με καθόλου πλάνο εθνικό αλλά πολυεθνικό κάτι ας πούμε κινέζικης φάμπρικας...Ας μηδενίσει το κοντέρ ,το χρωστάμε στις μελλοντικές γενιές...

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/07/2011 13:14:35

    Οι Γερμανοί είχαν τον εισαγωγέα των "ιπτάμενων φέρετρων" και "δολοφόνο 140 πιλότων" Φράντς Γιόζεφ Στράους (υπόθεση "Στάρφάιτερ" της Λόκχηντ).
    Εμείς έχουμε Τζοχαντζό, Βουλγαρό και "Στρατηγό".
    Δυστυχώς πάλι χάσαμε, όχι στα σημεία αλλά νόκ άουτ. Ένας Στράους φτάνει.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/07/2011 13:20:17

    Το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος το πήρε η Χόχτιφ,
    αλλά τη Χόχτιφ την πήραν οι Ισπανοί !
    Ο κόσμος είναι ζόρικος κι εμείς ασθενικοί (μονίμως, στο μυαλό).

  13. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 05/07/2011 14:36:52

    "By approving the package, the parliament decided against the will of the people. But only because it was blackmailed by Greece's partners in the euro zone ."

    Από τον καθηγητή Starbatty, πάλι στο Der Spiegel, 'Greeks Would Be Well Advised to Exit the Euro Zone' h__p://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,772443,00.html

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/07/2011 14:51:06

      O καθηγητής Starbatty το έτος 2000 είχε προσφύγει πάλι στο Ομοσπονδιακό Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας, εναντίον της προσχώρησης στο Ευρώ. Μαζί με τον βουλευτή Gauweiler, είναι ο διαχρονικός και εμβληματικός αντιευρωπαιστής της Γερμανίας, δεν αποδέχεται ούτε τη συμμετοχή της Γερμανίας στην Ευρωζώνη, ούτε στην ΕΕ. Τώρα χρησιμοποιεί την Ελλάδα ως εργαλείο, για να προωθήσει το δικό του εσωτερικό "πρόγραμμα".
      Κάθε φορά που προκύπτει ζήτημα δέσμευσης της Γερμανίας σε συλλογικές δράσεις της ΕΕ, προσφεύγει στο Συνταγματικό Δικαστήριο.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ο Θείος 05/07/2011 14:57:29

        Πραγματικά, έχει μια εμμονή. Σωστά ή όχι, δε θα το κρίνω.

  14. Μνημων avatar
    Μνημων 05/07/2011 16:26:18

    ΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΔΛΔ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕΡΤΕΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚ ΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΡΓΑ ΤΟΥ "εθναρχη" Η ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΜΩΡΟΥΣΕ Ο ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΓΑΡΓΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΣΠΗΛΟ ΚΑΙ ΑΜΟΛΥΝΤΟ ?ΑΥΤΑ ΕΤΣΟΥΖΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΙΩΠΗ,ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΑΚΟΜΗ.ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ ΕΞΥΠΝΑ ΣΤΗΝ ΡΗΧΗ ΜΝΗΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΟΛΑΓΝΕΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

  15. Orestios avatar
    Orestios 05/07/2011 17:02:23

    Δεν μας λένε κάτι καινούργιο οι Γερμανοί.
    Ο νεποτισμός κατέστρεψε την Ελλάδα.
    Οι φιλοδοξίες των οικογενειών της ολιγαρχίας ήταν αντίθετες με το Εθνικό συμφέρον.
    Το είχαμε επισημάνει εδώ στο antinews πολύ καιρό πριν μας το δείξουν οι Γερμανοί.