#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2011 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί αποκαλύπτουν ότι θέλουν να δεσμεύσουν από τώρα την κυβέρνηση Σαμαρά

[caption id="attachment_134989" align="alignnone" width="580" caption="Χάρτινες απειλές"][/caption]

Αυξάνονται οι πιέσεις για τις έγγραφες δεσμεύσεις έως την ερχόμενη Τρίτη, ημέρα που συνεδριάζει το Eurogroup, προκειμένου να καταβληθεί η 6η δόση. Η Γερμανίδα καγκελάριος Ανγκελα Μέρκελ δήλωσε σήμερα, ότι η δέσμευση του Έλληνα πρωθυπουργού Λουκά Παπαδήμου δεν αρκεί, αλλά χρειάζονται οι υπογραφές όλων των κομμάτων που έχουν συμφωνήσει να στηρίξουν την ελληνική κυβέρνηση.

Η κ. Μέρκελ δήλωσε: «Το ελληνικό ζήτημα δεν έχει διευθετηθεί ακόμη γιατί δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις για την εκταμίευση της επόμενης δόσης. Και γι' αυτό απαιτείται, και οφείλω να το πω σήμερα ενώπιον του κοινοβουλίου, πιστεύω ότι συμφωνούμε όλοι (…) δεν χρειαζόμαστε μόνον την υπογραφή του Έλληνα πρωθυπουργού, αλλά και τις υπογραφές των κομμάτων που έχουν συμφωνήσει να στηρίξουν την κυβέρνηση. Σε διαφορετική περίπτωση δεν μπορεί να υπάρξει καταβολή της 6ης δόσης».

Πηγές της γερμανικής κυβέρνησης, εξάλλου, μιλώντας σε Έλληνες δημοσιογράφους, τόνισαν ότι «ο πρόεδρος της ΝΔ, Αντώνης Σαμαράς, πρέπει να κάνει το χρέος του και να υπογράψει τη δέσμευσή του για εφαρμογή της δανειακής σύμβασης ώστε να προχωρήσει η εκταμίευση της έκτης δόσης».«Για να επανακτήσουμε την εμπιστοσύνη πρέπει όλα τα κόμματα να δώσουν τη γραπτή τους συναίνεση και αυτό είναι προϋπόθεση για την εκταμίευση της επόμενης δόσης» είπε ο Γερμανός αξιωματούχος.

Σε ερώτηση όμως Ελλήνων δημοσιογράφων γιατί απαιτείται η υπογραφή Σαμαρά, ο Γερμανός κυβερνητικός αξιωματούχος απάντησε ότι προκαλούν ανησυχία στο Βερολίνο οι παλαιότερες δηλώσεις του κ. Σαμαρά περί επαναδιαπραγμάτευσης όταν έρθει στην κυβέρνηση. Αποκάλυψε δηλαδή ότι αυτό που τους ενδιαφέρει δεν είναι τόσο οι "εγγυήσεις", όσο η αντιμνημονιακή πολιτική του Σαμαρά κι αυτά που θέλει να κάνει ως πρωθυπουργός. Θέλουν δηλαδή να τον  “τσαλακώσουν” πολιτικά και να βάλουν την κυβέρνηση της ΝΔ υπό την υψηλή τους εποπτεία.

Δηλώσεις Κρανιδιώτη

«Χάρτινη απειλή» χαρακτήρισε σήμερα στο μεταξυ τα περί μη εκταμίευσης των 8 δισ. ευρώ, ο Φαήλος Κρανιδιώτης μιλώντας στον εκμπομπή του ΣΚΑΙ, "Πρώτη Γραμμή" των Λυριντζή Οικονόμου. «Να μην υπογράψει» είπε και ο Γιάννης Μανώλης στη ΝΕΤ.

"Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να επιμείνει ο κ. Σαμαράς και θα έπρεπε να επιμείνει το σύνολο του πολιτικού κόσμου. Σαν Έλληνας που έρχονται και μου ζητάνε ταπείνωση και ξέρω ότι αυτό μπορεί να είναι αφετηρία και για άλλα πράγματα, για την 7η δόση. Τι θα μας ζητήσουν; Να καμφθούμε σε σχέση με τα Σκόπια, με την Τουρκία;... Δεν είναι ευρωπαϊκή αξία η υποταγή ούτε ο εξευτελισμός. Αυτή τη στάση θα έπρεπε να τηρήσει το σύνολο της πολιτικής ηγεσίας. Αν δεν πατήσεις αυτό το φρένο θα ζητήσουν και κάτι άλλο και κάτι άλλο ....κλπ. Πιστεύω ότι είναι μια χάρτινη απειλή αυτό για την 6η δόση. Εγώ έχω και την αίσθηση ότι όλο αυτό έχει ελληνική προέλευση. Ότι κάποιος από εδώ το τροφοδοτεί. Γιατί νομίζουν κάποιοι από το ΠΑΣΟΚ ότι να στριμώξουν τον κ. Σαμαρά, να τον ταπεινώσουν ενδεχομένως, ώστε να έχει απώλειες....Αν ήταν στη θέση του κ. Σαμαρά  οι κ. Βενιζέλος ή ο κ. Χρυσοχοΐδης ως αρχηγός του ΠΑΣΟΚ θα συντασσόμουν μαζί τους....", είπε μεταξύ άλλων, ο Φαήλος:

Δηλώσεις Κουβέλη

Να μην υπογράψει τις δεσμεύσεις που ζητούν οι Βρυξέλλες, κάλεσε τον Αντώνη Σαμαρά και ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς Φώτης Κουβέλης, κάνοντας λόγο για «καθ' υπέρβαση απαίτηση» των δανειστών. Όπως είπε σε δηλώσεις του, ο ίδιος δεν αντιλαμβάνεται περαιτέρω απαιτήσεις από την ψήφο εμπιστοσύνης που έχουν δώσει τα τρία κόμματα στην κυβέρνηση Παπαδήμου.

Γερμανικός Τύπος

Αναφορές στο θέμα των ενυπόγραφων εγγυήσεων που ζητάνε οι Ευρωπαίοι από την Ελλάδα κάνει ο γερμανικός Τύπος. «Ο Σαμαράς πρόσωπο-κλιδί στο δράμα του χρέους» γράφει χαρακτηριστικά η Badische Zeitung.

Σύμφωνα με τη Deutche Welle, ο γερμανικός Τύπος ασχολείται με την υπογραφή των εγγυήσεων και τη στάση του προέδρου της ΝΔ.

«Νέα βοήθεια μόνον κατόπιν ενυπόγραφων δεσμεύσεων» τιτλοφορείται άρθρο στην ιστοσελίδα του Stern, «Χωρίς υπογραφή δεν υπάρχουν λεφτά» σημειώνει το ειδησεογραφικό N-TV, «Το Eurogroup επιμένει σε υπογραφές από την Αθήνα» είναι ο τίτλος του N24.

«Η Αθήνα απειλείται με χρεοκοπία επειδή ο Σαμαράς δεν υπογράφει» είναι ο τίτλος στην Badische Zeitung.

«Οι Βρυξέλλες τα θέλουν στο χαρτί» γράφει η εφημερίδα Die Welt στην ηλεκτρονική της έκδοση.  «Οι Έλληνες συντηρητικοί συνεχίζουν να απορρίπτουν. Τελευταία προθεσμία μέχρι την επόμενη Τρίτη» προσθέτει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. john avatar
    john 23/11/2011 11:32:18

    Μάλλον και αυτόν τον έπεισε η λαική δεξια η έχει σύμβουλο τον κρανιδιωτη!!1αχαχαχααχαχ!να δουμε τωρα τι θα πούν οι παπαγαλοι του μπομπολα,του ψυχαρη και του αλλαφούζου!!

  2. alexis avatar
    alexis 23/11/2011 11:46:02

    άντε και το ΚΚΕ μαζί μας βρε λεβεντόπαιδα!!!!!!!

    • φωνη avatar
      φωνη @ alexis 23/11/2011 11:50:27

      Γουστάρεις εθνική ενότητα εσύ ε?
      Μπα.... δεν παίζει,μην ξεχνάς ότι η ΝΔ είναι κόμμα του ευρωμονόδρομου. Επομένως το ΚΚΕ θα στραφεί κατά της λυκοσυμμαχίας, αλλά αστικό κόμμα δε θα στηρίξει.

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 23/11/2011 11:46:30

    Μετά από τον Τσίπρα και ο Κουβέλης κάνει [δειλό] άνοιγμα προς τον Σαμαρα.
    Ανταποκρίσου στην εθνική πρόκληση Σαμαρά.

  4. rs avatar
    rs 23/11/2011 12:13:20

    Υπάρχει και "άλλη" ανάγνωση. "Κυβέρνηση Σαμαρά" προβλέπουν οι Γερμανοί!
    Τώρα τι κυβέρνηση θάναι με 25% άντε 28%.Ίδωμεν.
    Υ.Γ. Άσχετο! Οι "Αγανακτισμένοι" που είναι;

    • Y. avatar
      Y. @ rs 23/11/2011 13:45:37

      1. Δλδ, τα υπόλοιπα ποιόι θα τα πάρουν?
      2. Μόλις βγουν επίσημα Παπαδήμος, θατσόκ-μπατσόκ και κωλοτούμπας και πουν, ...δε συννενούμε για τις 19/2, θα τους δεις. Όταν όμως τους δεις, μη βγεις ως ανησυχών πολίτης για τις “..μέρες της Αποκάλυψης, και νύχτες αγίου Βαρθολωμάιου”, που θα επισυμβούν

  5. amt avatar
    amt 23/11/2011 12:16:54

    Υπάρχει πληροφόρηση αν ισχύει αυτό: "Άμεση προσφυγή στις κάλπες σκέφτονται να ζητήσουν στη Συγγρού !"

  6. gio23 avatar
    gio23 23/11/2011 12:18:40

    Καλημέρες σε όλους.Παιδιά μην ελπίζετε ο κ.Σαμαράς θα υπογράψει.Απλώς ψαχνουν τον (επικοινωνιακό) τρόπο που θα το περάσουν στους ψηφοφόρους τους.Κυριακή κοντή γιορτή.

    • φωνη avatar
      φωνη @ gio23 23/11/2011 12:27:59

      Καλημέρα GIO23
      Γιατί να μην ελπίζουμε; Γιατί μας ξενερώνεις πρωι πρωι μεσημεριάτικα; Τι θα απογίνουμε αν δεν ελπίζουμε;

      • ΣΤΑΥΡΟΣ avatar
        ΣΤΑΥΡΟΣ @ φωνη 23/11/2011 12:40:33

        ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΙΣΘΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΓΕΡΟΝΤΙΑ.
        ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΟΥΜΕ....
        ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥ ΑΝΩΜΑΛΗ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΗ.

        • gynner avatar
          gynner @ ΣΤΑΥΡΟΣ 23/11/2011 13:32:38

          Ρε παλληκάρι μου για εκατομμυριοστή φορά:ΔΕΝ πληρώνονται μισθοί και συντάξεις απο τις δόσεις ΛΕΜΕ!!!!Αμάν πιά!!Ολο ΜΕΓΑ και ΣΚΑΙ.....δές και καμμιά ταινία!

        • φωνη avatar
          φωνη @ ΣΤΑΥΡΟΣ 23/11/2011 13:34:13

          Αλήθεια;
          Ούτε με την συνεχή λιτότητα θα πληρώνονται μισθοί και συντάξεις. Που θα πας ρε κότρο με αυτήν την πολιτική για πες μου; Θα συνεχίσουμε την ύφεση; Ποιός θα έχει να φάει στο τέλος του 12;
          Εγώ θέλω να κρατήσει η χώρα ένα χαρτί καλό να αλλάξει την πολιτική λιτότητας. Εσύ τι θες για τη χώρα σου;Θες να αλλάξει η πολιτική λιτότητας και πως θα αλλάξει;

    • ΣΑΜΑΡΟΜΟΥΤΖΑΧΕΝΤΙΝ (Ορτίκι-Ορτικαδ) avatar
      ΣΑΜΑΡΟΜΟΥΤΖΑΧΕΝΤΙΝ (Ορτίκι-Ορτικαδ) @ gio23 23/11/2011 12:32:36

      Ελπίζουμε, πέρα από τις επικοινωνιακές παραμέτρους σε περίπτωση που βρεθεί λύση και από τις 2 μεριές, να διαφυλάξει για τη χώρα τη δυνατότητα επαναδιαπραγμάτευσης και εφαρμογής άλλης οικονομικής πολιτικής- αναπτυξιακής.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ gio23 23/11/2011 12:47:33

      Άϊ κίχου ρε λέσι μεμημεριάτικα!

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Σταύρος 23/11/2011 15:02:07

        για τον GIO23 είναι η... ευχή!

  7. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 23/11/2011 12:20:53

    Ο Σαμαράς να βγει και να κάνει διάγγελμα στον Ελληνικό λαό εξηγώντας τη θέση του, όπως έκανε ο αείμνηστος Τάσος Παπαδόπουλος. Στη συνέχεια υπό αυτές τις συνθήκες, να άρει την στήριξη στην κυβέρνηση Παπαδήμα και να ζητήσει εκλογές, άμεσα σε δύο εβδομάδες (πριν την 15/12/2012), ώστε ο κυρίαρχος Ελληνικός λαός να αποφασίσει τη κυβέρνηση θέλει, εκείνους που θέλουν να υπογράψουν ότι ζητάνε οι Γερμανοί ή εκείνους που έχουν αποφασίσει να αντισταθούν.

    • Y. avatar
      Y. @ Κώστας Σταματάκης 23/11/2011 13:51:42

      Μετά την συνάντηση Παπαδήμου άμα τη επιστροφή του, θα το δεις και αυτό

  8. AX EUROPH avatar
    AX EUROPH 23/11/2011 12:25:20

    http://www.neurope.eu/article/merkel-and-sarkozy-want-samaras-sign-secure-leopard-and-rafale-sales


    Αν αυτό εδώ ισχύει (που δείχνει το πιο πιθανό ) γιατί δεν το κάνετε μέγα θέμα ;

    Σαμαρά να αντέξεις οπωσδήποτε ,μας το χρωστάς .

  9. Silence t. avatar
    Silence t. 23/11/2011 12:35:21

    Όσο ο Σαμαράς κρατάει μετριοπαθή θέση στο θέμα της υπογραφής και απλά επιμένει να αρνείται , τόσο περισσότερο θα δίνει πάτημα και έδαφος για να αυξήσουν τις πιέσεις τους και στο τέλος να τον κάμψουν .

    Θα πρέπει άμεσα να οργανώσει ομιλία προς τους δημοσιογράφους , στην οποία θα εξηγήσει με απλά και ξεκάθαρα λόγια , τα άπειρα και ακράδαντα επιχειρήματα που υπάρχουν , για τα οποία δεν πρόκειται και δεν θα έπρεπε κανένας Έλληνας να θέλει , να υπογράψει το ‘’κωλόχαρτο’’ που του ζητάνε .

    Παράλληλα θα πρέπει να περάσει στην επίθεση για την στάση που κρατάνε για το συγκεκριμένο θέμα και τα υπόλοιπα κόμματα και τα ΜΜΕ , αλλά και (κυρίως) οι κυβερνήσεις των άλλων χωρών (που μετέχουν) που δέχονται τόσο αβασάνιστα την καταστρατήγηση των αρχών της Ευρωπαϊκής Ένωσης .

    Εννοείται ότι κάπου στα κοντά θα πρέπει να δώσει ένα τέλος στην φαρσοκωμωδία κυβέρνηση που έχει δημιουργηθεί , αποσύροντας τα στελέχη του , λόγο ανυπαρξίας λόγου να υφίσταται αυτή και να ζητήσει ΑΜΕΣΑ εκλογές .

    Υ.Γ.
    Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας , όταν ακούω τους κάθε λογής τυχαίους που έχουν ένα μικρόφωνο , να χλευάζουν και ειρωνεύονται τον Σαμαρά , για την άρνηση του να υπογράψει (μοναδικό ίχνος διεκδίκησης ενός ψήγματος αξιοπρέπειας τους τελευταίους μήνες) έγγραφο υποταγής και δουλείας .

  10. μητσος καρδιτσα avatar
    μητσος καρδιτσα 23/11/2011 12:39:16

    φανταζεστε τι εχει να γινει να βγει σημερα ο σαμαρας και να πει οτι μολις θα γινω πρωθυπουργος ακυρωνω ολες τις συμφωνιες μιας και ειναι και ακυρες αφου δεν ψηφιστηκαν απο τη βουλη με αυξημενη πλειοψηφια. και φευγουμε απο το μνημονιο. χαμος θα γινει. μπορει και να μην γινουν εκλογες ποτε στην ελλαδα.
    αυτο περιμενει να ακουσει ολος ο ελληνικος λαος απο τον σαμαρα. ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε και δικαιολογιες.

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/11/2011 12:49:03

    Οι ευρωναζί πρέπει να πάρουν την απάντηση που... τραβάει ο οργανισμός τους. Είναι μονόδρομος πια. Ο,τιδήποτε άλλο είναι επίσημη συναίνεση στην υποδούλωση της Ελλάδας.

  12. Kanaris avatar
    Kanaris 23/11/2011 12:50:18

    "Μάρκος ούχ υπέγραψε, λοιπόν έποιήσαμεν ουδέν": Η παροιμιώδης φράση του Πάπα Ρώμης, όταν ο Μάρκος ο Ευγενικός δεν έβαλε την υπογραφή του στο πρωτόκολλο για την ένωση των Εκκλησιών, ενώ είχαν υπογράψει όλοι οι άλλοι ορθόδοξοι επίσκοποι. (h..p://clubs.pathfinder.gr/orthodoxoslogos/1013590). Φυσικά οι Ευρωπαίοι ούτε τότε έσωσαν τους προγόνους μας από την καταστροφή, ούτε οι απόγονοι τους θα σώσουν τώρα τα παιδιά μας. Απλά στο διηνεκές ενδιαφέρονται να αποκομίζουν το μέγιστο δυνατό όφελος από την κάθε συμφορά μας.
    Μπορεί τότε να υποδουλωθήκαμε στους Τούρκους, όμως μέσα από τον πόνο και τις κακουχίες ξύπνησε η αυτοσυνειδησία, και με την βοήθεια και της Ορθόδοξης Πίστης μας αναστήσαμε κάποτε το Εθνος. Όσοι συμβιβάστηκαν τότε (τούρκεψαν ή λατίνεψαν), μπορεί να έζησαν καλύτερα από τον υπόλοιπο λαό, όμως μετά από δυο-τρεις γενιές απλά απορροφήθηκαν από τους «προστάτες» τους.

  13. σίγουρος avatar
    σίγουρος 23/11/2011 12:50:48

    Η πάλαι ποτέ ναζιστική Γερμανία αποκάλυψε το αληθινό της πρόσωπο. Οι απόγονοί του Χίτλερ τελικά ποτέ δεν εγκατέλειψαν το όραμα της Γερμανικής ολοκλήρωσης και τώρα εκμεταλλεύονται την κρίση για να το επιτύχουν. Χάιλ Μέρκελ! Οι νεοέλληνες σε έχουν γραμμένη στα πα@@@@ρια τους!!!

  14. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 23/11/2011 12:57:40

    Εντάξει, όλοι ξέρουμε τι επιδιώκουν οι Γερμανοί.Να μας καταστήσουν αποικία τους.
    Το θέμα είναι οι εδώ εκλεγμένοι ακι μη τι κάνουν;
    Αν τους ψηφίσαμε για να δηλώνουν υποταγή στο Ράιχ τότε δεν υπάρχει λόγος να τους πληρώνουμε.
    Επίσης ο Παπαδήμος υποτίθεται ότι επιλέχτηκε για να διαπραγματεύεται τα συμφέροντά μας.Και όχι να γίνεται κομιστής των τοκογλύφων.Κομιστή είχαμε και τον Γιωργάκη.

    Εγώ προτείνω στον Σαμαρά να στείλει την περιβόητη επιστολή που να αναφέρει ότι η Ελλάδα πρόκειται να προσφύγει στην χάγη για τις Γερμανικές αποζημιώσεις και το κατοχικό δάνειο.
    Ταυτόχρονα η απαίτηση αυτή θα συμπεριληφθεί στον προϋπολογισμό του 2012 έτσι ώστε σε περίπτωση που δεν επιτευχθεί ο στόχος του πλεονάσματος και της μείωσης του χρέους κατά 60% να ξέρουμε ποιός θα φταίει αν δεν πληρώσει!!!!

  15. factorx avatar
    factorx 23/11/2011 13:00:22

    . Χατζηνικολάου
    • Ζητούν την κατάργηση της πολιτικής στην Ελλάδα. Πολλοί λένε ότι φταίει ο Σαμαράς. Προσωπικά έχω ασκήσει κριτική στον Α. Σαμαρά για διάφορες επιλογές του. Όμως δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό το «φταίει ο Σαμαράς». Δεν έπρεπε να μιλά; Δεν έπρεπε να εντοπίζει τις αδυναμίες της Μνημονιακής πολιτικής; Δεν έπρεπε να δηλώνει ότι η χώρα οφείλει να διαπραγματεύεται για μια καλύτερη τύχη;
    • Δεν μπορώ να καταλάβω την κριτική του τύπου «ας μη μίλαγε». Ωραία δημοκρατία.
    • Το λογικό θα ήταν να έχει βγει μέχρι και ο Παπανδρέου και να πει ότι είναι απαράδεκτος ο εκβιασμός που ασκείται. Και το λέω όχι μόνο γιατί αυτό δεν γίνεται, αλλά γιατί το ρεπορτάζ μου λέει πως το σχέδιο για τον εκβιασμό Σαμαρά είναι Ελληνικό σχέδιο προκειμένου να τον βάλουν στο ίδιο «κάδρο με τον Παπανδρέου».
    • Τόσο μυαλό θέλει για να καταλάβουμε ότι τρέχουμε με 200 χιλιόμετρα στον τοίχο; Δεν το βλέπουν; Ο Σαμαράς είναι το πρόβλημα; Να τον μαστιγώσουμε. Βγάλτε τον έξω και κρεμάστε τον. Ντροπή! Και δεν μιλάει κανείς! Που είναι οι αρχηγοί της Αριστεράς να μιλήσουν;
    • Ο Σαμαράς έχει κάνει λάθη, αλλά λάθη δεν κάνει μόνο όποιος κάθεται σπίτι και δεν κάνει τίποτα. Και λάθη στις επιλογές συνεργατών έχει κάνει και μερικές φορές λειτούργησε αντιπολιτευτικά πιο έντονα από ό,τι έπρεπε. Θα έπρεπε να βάλει παραπάνω νερό στο κρασί του από ό,τι ο ίδιος λέει ότι έβαλε. Η ρητορεία του δεν συνδυαζόταν με αυτά που έκανε στη Βουλή. Αλλά ρωτώ: τι του λέμε; Να μη μιλάει; Να βγάλει τον σκασμό; Αυτό του λέμε; Και υπάρχουν δημοσιογράφοι που τον καλούν να υπογράψει!
    • Η χώρα έπρεπε να αντιδρά όλη μαζί σε αυτόν τον εκβιασμό. Δεν είναι ο Σαμαράς το θέμα.
    • Τους είπε ότι συμφωνώ. Το είπε στη Βουλή. Το είπε σε συνεντεύξεις. Δηλαδή ποιο είναι το νόημα του συγγραφέως; Ότι δεν υπάρχει καμία δυνατότητα της παραμικρής διαφοροποίησης. Αυτό είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να συμβεί στην πολιτική σκηνή. Του ζητούν να συναινέσει σε μέτρα που δεν γνωρίζει.
    • Ο Σαμαράς κατά τη γνώμη μου κάνει καλά και λέει ότι δεν θα υπογράψει. Αν νιώθει ότι υπάρχει ο κίνδυνος να χαθεί η 6η δόση και να οδηγηθούμε σε χρεοκοπία, ας θέσει το θέμα στα συλλογικά όργανα της Ν.Δ., να περιγράψει την κατάσταση και να αφήσει τα μέλη να αποφασίσουν αν θα υπογράψει. Η υπογραφή του δεν του ανήκει, ανήκει πρωτίστως στη χώρα και δευτερευόντως στην παράταξη του.

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ factorx 23/11/2011 13:43:27

      Το ποιό σημαντικό είναι αυτό στην προτελευταία παράγραφο. Του ζητούν να υπογράψει κάτι που δεν ξέρει. Μήπως όμως ΞΈΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΛΛΗΚΆΡΙΑ ΤΩΝ Μ.Μ.Ε.; Και ακόμη περισσότερα ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΆ ΤΟΥΣ ΟΙ 5 ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ; Αλλιώς γιατί πιέζουν απ΄ τα κανάλια τους και τις φυλλάδες τους; ΓΙΑ ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΈΡΟΥΝ;

  16. factorx avatar
    factorx 23/11/2011 13:07:24

    επειδή γράφει ανοησίες

    • zio7 avatar
      zio7 @ factorx 23/11/2011 13:48:26

      +1

  17. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 23/11/2011 13:08:51

    Ο Σαμαράς έχει χρέος μόνο απέναντι στους Έλληνες και σε κανέναν άλλον.
    Αφού λοιπόν η πηγή της γερμανικής κυβέρνησης του ζητά να κάνει το χρέος του, τότε η απάντησή του πρέπει να είναι ΟΧΙ.
    Αν η πηγή εννοούσε κάτι άλλο, ε ας το διευκρίνιζε .

  18. Ίωνας avatar
    Ίωνας 23/11/2011 13:13:30

    Όσο περνάνε οι μέρες και ο Αντώνης Σαμαράς τους δίνει τα ^%$#@* του,τόσο θα λυσσάνε οι ...εταίροι- δανειστές μας. Οι υστερικές τους οιμωγές, μου φτιάχνουν τη μέρα! Η επιμονή μάλιστα, των εγχώριων υπαλλήλων τους, (πολιτικών και ''δημοσιογράφων''), προκαλεί πια το γέλιο για την κατάντια τους. Πω, πω! Χοντρό ξεβράκωμα μου μυρίζεται... Ένθεν κακείθεν... Γέλιο που θα πέσει όταν αποκαλυφθούν οι αφελείς τους μπλόφες...

  19. σίγουρος avatar
    σίγουρος 23/11/2011 13:13:35

    Το παιχνίδι χοντραίνει καθώς ανοικτά πλέον οι Γερμανοί ζητούν τις εθνικές κυριαρχίες και σε αντάλλαγμα κραδαίνουν το ευρωομόλογο. Μήπως πρέπει να θυμηθούν οι Ευρωπαίοι ποιοι είναι στ’ αλήθεια οι Γερμανοί; Ποιοι ήταν οι παππούδες τους; 70 χρόνια έχουν περάσει μόλις κι είναι νωπές οι μνήμες στην Ευρώπη…

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/11/2011 13:14:56

    H πρτοταση μου ειναι η εξης :
    1) Να ααποστειλει παλι ο Σαμαρας υπογεγραμμενη την επιστολη που εστειλε στο Ευρωπαικο Λαικο Κομμα στην ΕΕ.Θα υπαρξουν καποιες διαμαρτυριες ή και φωνες εδω αλλα σοβαρα δεν μπορει καποιος να κατηγορηθει γιατι ξαναγραφει κατι που ηδη εχει γραψει.
    Σημειωτεον οτι κανεις απο τους ζητουντες υπογραφες δεν εχει πει σε τι κειμενο ζητουν υπογραφη,το αφηνουν φλου.
    2) Ειτε θα το δεχθουν δηλωνοντας οτι "νικησαν" για τα δικα τους ακροατηρια ειτε θα το απορριψουν.Εαν το δεχθουν εχει καλως.
    Εαν ομως το απορριψουν θα πρεπει να το δικαιολογησουν και η μονη δικαιολογια μπορει να ειναι οτι δεν ειναι το σωστο κειμενο.Απο τη στιγμη που θα το πουν αυτο θα πρεπει να καθορισουν επακριβως τι θα πρεπει να υπογραφει.
    3) Απο τη στιγμη που θα καθορισουν το ακριβες κειμενο αρχιζει η διαπραγματευση που ουσιαστικα ειναι και η διαπραγματευση του μνημονιου που υποσχοταν ο Σαμαρας.Με αυτους αλλωστε δεν θα το διαπραγματευοταν ετσι και αλλιως;Τι θα εκανε αν και τοτε ελεγαν οχι σε ολα;
    Συνεπως νομιζω οτι πρεπει να αποσταλει παλι η ιδια ακριβως επιστολη.

  21. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 23/11/2011 13:16:07

    H iefimerida.gr του κολητού της Ντόρας, του ΓΑΠ και του ...Θέμου προετοιμάζει το έδαφος για τη νέα αποστασία - έτσι για να επιβεβαιωθούν αυτοί που υποστηρίζουν ότι το παιχνίδι είναι στημένο από την Αθήνα:

    "Προετοιμασμένοι ακόμα και να αποχωρήσουν από τη Νέα Δημοκρατία σε περίπτωση που ο Αντώνης Σαμαράς δεν συναινέσει στο αίτημα που εκφράζεται απ όλη την Ευρώπη να υπογράψει τις εγγυήσεις που ζητούνται από τη χώρα μας είναι κάποιοι από τους βουλευτές του κόμματος. Οι πληροφορίες έχουν φτάσει σε επιτελείς του Αντώνη Σαμαρά και συνυπολογίζονται σε σχέση με την οριστική απόφαση που θα πάρει ο πρόεδρος της ΝΔ.

    Όλη την μέρα χθες είχαν επιστρατευθεί οι αντιπρόεδροι του κόμματος, οι κ.κ. Δήμας και Αβραμόπουλος, οι οποίοι έχουν προσωπική εικόνα για το κλίμα που επικρατεί σε Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες για την ΝΔ κι έχουν ένα δίκτυο σημαντικών επαφών. Πηγές της Συγγρού έλεγαν ότι η επιστολή που έστειλε στις 13 του μηνός ο κ. Σαμαράς στους ηγέτες του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος θα μπορούσε να αποτελέσει βάση για μια διαβούλευση με τις Βρυξέλλες προκειμένου να υπάρξει απεμπλοκή από το θέμα και να εκταμιευθεί η 6η δόση εγκαίρως.

    Ωστόσο, οι ανησυχίες πολλών βουλευτών για την εξέλιξη που μπορεί να έχει το ζήτημα είναι έντονες . Είναι χαρακτηριστικό ότι ο τομεάρχης Εσωτερικών Χρήστος Ζωής μιλώντας στη ΝΕΤ προέτρεψε τον κ. Σαμαρά να υπογράψει λέγοντας ταυτόχρονα πως «πρόκειται για επιδίωξη των πιστωτών μας να καταστούν επικυρίαρχοι και στο πολιτικό παιχνίδι στη χώρα μας».

    Υπάρχει όμως και μια ομάδα σημαντικών στελεχών που προς το παρόν σιωπούν και περιμένουν την κίνηση που θα κάνει ο κ. Σαμαράς. Πρόκειται για βουλευτές πιο μετριοπαθείς οι οποίοι σε κατ ιδίαν συζητήσεις δεν κρύβουν την άποψη τους πώς ο πρόεδρος του κόμματος πρέπει να δείξει πιο συγκαταβατική στάση για να μην χρεωθεί η Νέα Δημοκρατία ενδεχόμενες απρόβλεπτες εξελίξεις, όπως η ασύντακτη χρεοκοπία και η αποχώρηση από την Ευρωζώνη.

    Μάλιστα οι πιο δυναμικοί από αυτούς εκμυστηρεύονται ότι αν αυτό συμβεί οι ίδιοι δεν θα έχουν θέση στη Νια Δημοκρατία προαναγγέλλοντας την αποχώρηση τους...."

  22. mx avatar
    mx 23/11/2011 13:28:03

    ......as pei oti thelei, eleytheros anthrwpos einai.....mono na stathmisei tis synepeies gia ayto poy leme ethnos-kratos giati oytws i allws to mellon diagrafetai skoteino.

  23. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 23/11/2011 13:40:48

    Ρε παιδιά μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Η δόση που θα έπρεπε να έχουμε πάρει το Σεπτέμβρη, αν δεν κάνω λάθος, δηλαδή 2 μήνες πριν αν δεν κάνω λάθος, αλλιώς δεν θα είχαμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις, έχει αργήσει κατά 2 μήνες. Οι μισθοί και συντάξεις όμως και με τις μειώσεις και τα χαράτσια που στο μεταξύ μπήκαν, πληρώθηκαν. Τα 8 δις επομένως του Σεπτεμβρίου, που δεν δόθηκαν τόιτε, τα χρειαζόμαστε όχι για μισθούς και συντάξεις, αλλά για άλλο λόγο: Τέλος Δεκέμβρη λήγουν ομόλογα 8,5 δις, που πρτέπει να πληρωθούν 31-12-2011. Από αυτά μεγάλο μέρος έχουν οι Γάλλοι και οι Γερμανοί. Τα λεφτά αυτά, επομένως θα δοθούν τύποις στην Ελλάδα, αφού θα πάνε κατευθείαν στις τσέπες των ξένων. Αυτό που θέλουν προφανώς να κάνουν ,είναι να πάνε την εκταμίευση σε εκείνη την περίοδο, ώστε να πουν δεν τα δίνουμε σε εσάς, εσείς περάστε με ό,τι έχετε, εμείς θα πληρώσουμε απ' ευθείας τους δανειστές σας, δηλαδή τους εαυτούς τους. Έτσι, θα οφείλουμε ακόμα περισσότερα, χωρίς να δούμε το χρώμα του χρήματος. Και επειδή συζητούν και για κούρεμα, θα δώσουν λιγότερα από αυτά που θα μας δανείσουν, θα κρατήσουν και ποτέ δεν θα δούμε. Ήδη σήμερα η Γερμανία δεν μπόρεσε να μαζέψει όσα ήθελε, χοντρή ήττα γα τη Μέρκελ. Επομένως, ο Σαμαράς πρέπει να επιμείνει στο όχι. Λεφτά για μισθούς και συντάξεις θα υπάρχουν: Δόση έκτακτης εισφοράς, τέλη κυκλοφορίας έως 31-12-2011, χαράτσι ΔΕΗ, που οι περισσότεροι πληρώνουν, αρχές Γενάρη πληρωμή ΦΠΑ και δεύτερη δόση χαρατσιού, οπότε για τα άλλα ζητήματα χρήμα θα υπάρχει. Ας κόψουν τις τρίχες περί αδυναμίας καταβολής μισθών. Ευτυχώς τους ξεβράκωσε και ο Βορίδης με την εφεδρεία. Ήταν αυτό που έλεγα: αφού το πασοκ βόλεψε τα δικά του παιδιά με μετατάξεις, τώρα ζητά να βγουν οι υπόλοιποι σε εφεδρεία (οι μη πασοκ), ώστε αν βγουν θα μείνουν μόνο τα λεωφορεία, τα οποία θα πωλήσουν αντί πινακίου φακής σε ιδιώτες και μάλιστα θα φωνάζει ο κόσμος αγανακτισμένος για το δίκαιο της πώλησης, γιατί αυτή τη στιγμή επισκευάζουν λεωφορεία και τρόλευ, λόγω έλλειψης χρημάτων για ανταλλακτικά, χαλώντας κάποια που λειτουργούν και έτσι δεν υπάρχουν οχήματα να κυκλοφορήσουν και να εξυπηρετήσουν τον κόσμο. Αφού το πασοκ τους προσέλαβε, γιατί δεν απέλυε τους υπεράριθμους που μετάταξε, αφού δούλευαν σε ανώνυμες εταιρείες, χωρίς προνόμια Δημοσίου, κατά τον Αρειο πάγο, αλλά τους έκανε δημοσίους υπαλλήλους μετά τη μετάταξη να χαίρουν και μονιμότητας; Πρώτρα τους μετάταξε, τους έφτιαξε και μετά έβγαλε φιρμάνι να καταργηθούν όλες οι υπόλοιπες κενές οργανικές θέσεις, ώστε να μην μπορούν να μεταταγούν οι υπόλοιποι, αλλά να απολύονται μέσω της εφεδρείας. Αυτή την κυβέρνηση και τον αχυράνθρωπό τους θα στηρίξει ο Σαμαράς, αν υπογράψει. Για συνέλθετε !!! Εκλογές τώρα, με απόσυρση ψήφου εμπιστοσύνης από τον μη εκλεγμένο πρωθυπουργό.

  24. geopan avatar
    geopan 23/11/2011 13:41:02

    και έχεις το γιακουμάτο να λέει παπαριές..

  25. Kanaris avatar
    Kanaris 23/11/2011 13:41:34

    Όχι μία, αλλά πολλές χιλιάδες υπογραφές να στείλουμε όλοι, διεκδικώντας το γερμανικό χρέος (δάνειο, πολεμικές επανορθώσεις)!
    h..p://www.antibaro.gr/node/3294

  26. φως avatar
    φως 23/11/2011 13:42:42

    Αφού είναι προφανές ότι μας εκβιάζουν και ότι σκοπός δεν είναι η οικονομική ανασυγκρότηση της Ελλάδας αλλά ο εξανδραποδισμός των Ελλήνων, σκόπιμο θα ήταν να μη συναινέσουμε σε αυτή τη διαδικασία. Όχι υπογραφή λοιπόν, άρνηση του μνημονίου και 100% κούρεμα στα ομόλογα με παράλληλη στήριξη των ταμείων. Εναλλακτικά, τιτλοποίηση του κατοχικού χρέους και των πολεμικών αποζημιώσεων, για να δούμε τι οφέλη (οικονομικά και πολιτικά) μπορούν να έρθουν από κει. Θα πεινάσουμε που θα πεινάσουμε, τουλάχιστον ας κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια να το αποφύγουμε.

  27. saltcity avatar
    saltcity 23/11/2011 13:58:05

    ''«Χάρτινη απειλή» χαρακτήρισε σήμερα στο μεταξυ τα περί μη εκταμίευσης των 8 δισ. ευρώ, ο Φαήλος Κρανιδιώτης.''
    Αυτή είναι η δήλωση της ημέρας. Όχι επειδή την έκανε ο Φαήλος αλλά επειδή επιτέλους κάποιος λέει με απλό και νηφάλιο τρόπο την αλήθεια.
    Και μάλιστα μέσα από την συχνότητα του ΣΚΑΙ !

  28. βισάλτης avatar
    βισάλτης 23/11/2011 14:23:04

    Δεν απέχει πολύ από το να χρωστά χάρη ώ αναγνώσται ! ο αντώνιος από το νοσηρό πρόσωπο που με τους εκβιασμούς για την υπογραφή της υποτέλειας , του έδωσε την ευκαιρία να αναδειχτεί ως ο αξιοπρεπής έλληνας πολιτικός ηγέτης και να διαφοροποιηθεί από τους άλλους οι οποίοι καταχωρούνται στην συνείδηση των ρημαγμένων ελλήνων σαν θεοδώρες υποτελείς...
    Απλά αντί να στοχοποιηθεί ο αντώνιος σαν αρνητής ,κατάφεραν να μπουν στο μάτι όλων των ελλήνων οι υπόλοιποι υπογράφοντες σαν δηλωσίες ...και ο δηλωσίας από τον δοσίλογο δεν απέχει πολύ...
    Αγάπη να υπάρχει αντώνιε.....