#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2011 11:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί απαγορεύουν τώρα και το φιλί !!!



Γερμανικός σύλλογος ζητά να απαγορευτούν οι ασπασμοί στους χώρους εργασίας. Σύμφωνα με τον σύλλογο Knigge, η συνήθεια του να χαιρετάει κάποιος τους συναδέλφους και τους συνεργάτες του με ένα φιλί στο μάγουλο, μπορεί να φέρει σε αμηχανία πολλούς Γερμανούς. Όπως τονίζει, η ανταλλαγή φιλιών δεν είναι μέρος της γερμανικής κουλτούρας, αλλά αντίθετα προέρχεται από χώρες όπως η Γαλλία, η Ιταλία και η Λατινική Αμερική. Σύμφωνα μάλιστα με έρευνες, οι περισσότεροι Γερμανοί δε θέλουν τα φιλιά αυτά διότι έχουν κάτι ερωτικό που δεν ταιριάζει στο χώρο εργασίας.

 

Φαντάζεστε να μας το επιβάλουν κι αυτό; Θα πέσει πολύ γέλιο να χαιρετούν όλοι δίνοντας το χέρι κι όχι το μάγουλο.

Κατά δεύτερον, η απαγόρευση κανονικά θα πρέπει να ισχύσει και στις συνόδους κορυφής οπότε αν τολμήσει ο ΓΑΠ να φιλήσει σταυρωτά τη Μέρκελ, μαύρο φίδι που μας έφαγε. Θα μας κόψουν την 6η δόση. Όταν μάλιστα ξέρουν ότι ο πρωθυπουργός είναι κλασικός Έλληνας, φλογερός και διαχυτικός.

Υπάρχει βέβαια και το παράδειγμα του Μπερλουσκόνι αλλά αυτός είναι μια κατηγορία μόνος τους.

Πάντως, για να σοβαρολογούμε, η είδηση αυτή δείχνει με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο γιατί οι Βορειοευρωπαίοι έχουν βάλει στόχο να κάνουν και τους νότιους σαν τα μούτρα τους. Ανέραστοι κι αγέλαστοι, χωρίς ήλιο και θάλασσα, μοιάζουν με εξωγήινους μπροστά σε Ιταλούς, Ισπανούς, Έλληνες. Αυτό βέβαια δε δικαιολογεί το χάος στα οικονομικά των PIGS αλλά δείχνει το χάος που επικρατεί στις κοινωνίες της Ευρώπης. Και πως ποτέ δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική ενοποίηση όταν κάποιοι βάζουν απαγόρευση και στα φιλιά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ignoramus avatar
    Ignoramus 13/08/2011 12:04:13

    Ο πατσας επιτρέπεται στην Γερμανια; Γνωρίζει κανεις να μας πει;

    • Alexandros avatar
      Alexandros @ Ignoramus 13/08/2011 15:21:00

      Γιατί να μην επιτρέπεται; Εδώ τρώνε σαν τρελοί Blutwurst, τον πατσά θα απαγορέψουν;

  2. man8os avatar
    man8os 13/08/2011 12:04:34

    !!!!!!!

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/08/2011 12:07:22

    Να τους στείλουμε καρτούλες ''ένα φιλάκι την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα'' διότι είμαστε μεγαλόψυχοι..
    Μήπως να αναθεωρήσουν και οι εισηγητές των σεμιναρίων ''διασφάλιση ποιότητας'' στην εργασία; γιατί μας παρουσίαζαν ως παράδειγμα γερμανικές υπηρεσίες που το σωστό εργασιακό κλίμα στηρίζονταν στον πρωινό ασπασμό κι εναγκαλισμό..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΥΑ 13/08/2011 12:17:14

      Άσχετο Εύα μου, αλλά όποτε βλέπω αυτό το "διασφάλιση ποιότητας" μου έρχεται να πηδηχτώ από το παράθυρο, ακόμα τα σαίνια που κάνουν σεμινάρια δεν μάθανε ότι είναι "διαχείριση ποιότητας"!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ TopGunZ 13/08/2011 12:54:24

        TopGunZ, τα νεοταξικά αφελληνισμένα σαΐνια μεταφράζουν λέξεις εγγλέζικες, π.χ. quality control, γιατί μόνο αυτές κατάλαβαν, όχι τις έννοιες.

        • tartan girl avatar
          tartan girl @ Νίκος Αργεάδης 13/08/2011 23:28:22

          Το "quality assurance" μεταφράζουν...

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/08/2011 12:35:38

    Ωχ!

    Οι Γερμανοί απαγορεύουν το φιλί γιατί "δεν είναι μέρος της γερμανικής κουλτούρας";

    Δηλαδή, θα επιτρέπεται μόνο ό,τι "είναι μέρος της γερμανικής κουλτούρας";

    Όπως, για παράδειγμα, εξόντωση εκατομμυρίων αθώων σε θαλάμους αερίων, ας πούμε; Παλιά και δοκιμασμένη γερμανική παράδοση...

    • Igmoramus avatar
      Igmoramus @ Στέργιος 13/08/2011 12:53:42

      Γειασου μακεδόνα μου εσυ. Ανθιμε.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Igmoramus 13/08/2011 13:52:33

        Γεια σου κι εσένα Ignoramus.
        Όνομα και πράμα.

  5. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 13/08/2011 12:44:39

    Με το φως του "Πρωινού άστρου" στα γνώριμα μονοπάτια της επαναστατικής οργής.
    http://redwildwind.blogspot.com/2011/08/blog-post_13.html

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/08/2011 12:51:39

    Χαχαχαχα! "Φλογερός Έλληνας ο Παπανδρέου" Χαχαχα! Ναι, όπως λέμε ανθρωπιστές οι Χίτλερ και Στάλιν, φιλέλληνας ο Κεμάλ Μουσταφά, Συνωστισμός στη Σμύρνη καθ' οδόν για τις θερινές διακοπές των εκ Μικράς Ασίας αποδήμων κ.α.

    Χαχαχαχαχαχαχαχα! Ευτυχώς που η αίσθηση του "χυμού" (συγγνώμη, humor ήθελα να πω ντε) μένει αν και μετατρέπεται σε Θυμό. Καλή σας μέρα και καλό τριήμερο. Χρόνια πολλά στις Μαρίες, στους Μάριους, στις Δέσποινες και σε όσους γιορτάζουν.

  7. Απορία avatar
    Απορία 13/08/2011 13:09:39

    Επιστροφή στις πατροπαράδοτες αξίες της αρχαίας γερμανικής παράδοσης.

    Τέρμα τα φιλιά και οι ευαισθησίες για τους γερμανούς.

    Μόνον χαστούκια, μαστίγιο, βιασμός και ούρηση στο σεξ...

  8. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 13/08/2011 13:19:38

    Aπολυτως λογικο .Στις χωρες της νοτιοανατολικης Ασιας ο χαιρετισμος δεν γινεται με ασπασμο -αποτελει επιβαιωμενο τροπο μεταδοσης λοιμωδων νοσηματων-το αυτο συμβαινει και στη γειτονα Τουρκια .Φανταστειτε να εισθε 20 ετων και πρεπει να ασπασθειτε εν ατομο 70 ετων. Υπαρχει λογος να το υποστειτε?? η να ασπαζωνται τα παιδια σας διαφοροι συγγενεις φιλοι γνωστοι . Οι Γερμανοι εχουν δικαιο το φιλι εμπεριεχει λανθανοντα η εμφανη ερωτισμο και προσβαλλει την δημοσια αιδω , ως εκ τουτου λοιπον απαγορευεται εις δημοσιους χωρους . Γ ια σκεφθειτε πως θα μπορουσε να συμβει αυτο μεταξυ ηγετων της κομισσιον και ημετερων αντιπροεδρων.

    • Απορία avatar
      Απορία @ αν.βορινος 13/08/2011 13:28:24

      Και το να κατουράνε όλοι μαζί, σκνίπα στο μεθύσι πάνω στα κάτουρά τους είναι υγιεινό. Άσε μας ρε πατριώτη.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ αν.βορινος 13/08/2011 13:53:42

      Για κάποιους Έλληνες, δυστυχώς, ό,τι πει και κάνει η Γερμανία θεωρείται θέσφατο.

      • Alexandros avatar
        Alexandros @ Στέργιος 13/08/2011 15:22:14

        Μήπως να διάβαζες την πρωτότυπη είδηση στο BBC; Ή έστω δες το σχόλιό μου παρακάτω.

  9. Alexandros avatar
    Alexandros 13/08/2011 15:16:51

    "Πάντως, για να σοβαρολογούμε, η είδηση αυτή δείχνει..."

    Για να σοβαρολογούμε λοιπόν, δεν υφίσταται καμία απαγόρευση, ούτε καν διάθεση για απαγόρευση. Η πρωτότυπη είδηση είναι δημοσιευμένη στο BBC εδώ:
    h**p://www.bbc.co.uk/news/world-europe-14487415
    όπου όπως λέει ακόμα κι ο πρόεδρος του πανηλίθιου γερμανικού συλλόγου "είναι αδύνατο να απαγορευτεί το φιλί στο χώρο εργασίας". Απλά το πρότεινε γιατί έλαβαν .. άκουσον άκουσον... 50 email σε ένα χρόνο ενάντια στο φιλί. 50 ολόκληρα mail σε μια εργατική δύναμη 45 εκατομμυρίων ανθρώπων!

    Από την άλλη οι Γερμανοί και οι υπόλοιποι βόρειοι είναι λιγότερο εκδηλωτικοί από τους νότιους φυσικά, και ειδικά στο χώρο εργασίας. Αλλά για να καταλάβω, τους συναδέλφους στην Ελλάδα τους φιλάτε κάθε μέρα που τους βλέπετε στη δουλειά, άντρες-άντρες και άντρες-γυναίκες; Ή φιλάτε τις συναδέλφισσες υποχρεωτικά και καθημερινά *τρεις φορές* στο μάγουλο όπως κάνουν στη Γαλλία;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Alexandros 13/08/2011 15:44:41

      Κάθε πρωί μπορεί όχι, αλλά όταν συμβαίνει δεν υποκρύπτει ούτε ερωτισμό ούτε ενοχές..άσε που ξεκινάς με καλή διάθεση και χωρίς καχυποψία τη δουλειά σου!

      • Alexandros avatar
        Alexandros @ ΕΥΑ 14/08/2011 08:22:12

        Τότε δούλευα σε άλλες δουλειές μάλλον όταν ήμουν Ελλάδα γιατί ποτέ δε φιλιόμασταν με τους/τις συναδέλφους. Μόνο με συγκεκριμένες που είχαμε σχέση και εκτός δουλειάς και μόνο όταν είχαμε να ιδωθούμε καιρό (π.χ. μετά από διακοπές). Το ίδιο ακριβώς ισχύει και στη Γερμανία.

  10. papado avatar
    papado 13/08/2011 23:09:27

    Να υποθέσω οτι ο ναζιστικος χαιρετισμός είναι στην κουλτούρα των Γερμανών;Οπότε αντι να φιλιούνται ασ υψώνουν το δεξί χέρι φωνάζοντας ολοι μαζί Heil Hitler.

    • Alexandros avatar
      Alexandros @ papado 14/08/2011 08:17:46

      Να μην υποθέσεις, να επισκεφτείς τη Γερμανία και να προσπαθήσεις να κάνεις ναζιστικό χαιρετισμό. Μέσα σε δευτερόλεπτα θα συλληφθείς, θα σου φορέσουν χειροπέδες και θα περάσεις υπέροχα στη φυλακή ως 6 μήνες.

      h**p://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/germany/8350593/Tourist-arrested-for-giving-Heil-Hitler-salute-in-holiday-photo-outside-Reichstag.html

  11. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 14/08/2011 01:44:10

    ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΔΕΝ ΦΙΛΙΕΤΑΙ !

    Είχε χτυπηθεί από την αστυνομία, χωρίς λόγο.

    Υπάρχουν δυο σχετικά άρθρα στον Guardian:

    Vancouver riot 'kiss' photograph sparks mystery

    Vancouver kiss couple 'were knocked down by riot police'

  12. The Saint avatar
    The Saint 14/08/2011 01:49:39

    "...Όταν μάλιστα ξέρουν ότι ο πρωθυπουργός είναι κλασικός Έλληνας, φλογερός και διαχυτικός...."

    αμάν! Πότε αλλάξαμε πρωθυπουργό ρε παιδιά;

  13. Χρήστος avatar
    Χρήστος 15/08/2011 06:04:28

    Είναι τρομερή φωτογραφία. Και μάλιστα είναι φωτογραφία-πασπασρτού:

    Την χρησιμοποιούν δεξιοί-αριστεροί!