#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2012 12:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Γερμανοί «αβαντάρουν» Αλέξη;



Μας επισκέφτηκε ο Μάρτιν Σουλτς  και μας ενημέρωσε για τα βήματα που πρέπει να κάνει η Ελλάδα αν θέλει να παραμείνει στην ευρωζώνη, καθώς η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως και με εμφανή σκοπό να μας κάνει τα νεύρα χαρτοπόλεμο. Ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, στην ομιλία του στο Μέγαρο Μουσικής, ξεκαθάρισε ότι «εκείνοι που λένε ότι δεν αποδέχονται το μνημόνιο, αλλά μπορούν ταυτόχρονα να μείνουν στην ευρωζώνη τρέφουν φρούδες ελπίδες». 
Ο Γερμανός σοσιαλδημοκράτης πολιτικός χρησιμοποίησε σκληρή γλώσσα κινούμενος στη γραμμή της καγκελαρίου:«όσοι υποστηρίζουν ότι η Ελλάδα δεν πρέπει να τηρήσει τις συμφωνίες αποκρύπτουν το γεγονός ότι αυτό μπορεί να έχει μόνο μία συνέπεια: την έξοδο της Ελλάδος από την ευρωζώνη».

Μετά πήρε αμπάριζα όλα τα κόμματα, ένας πολιτικός που κάνει καριέρα μόνο με την επιβλητική εξωτερική του εμφάνιση, θυμίζοντας σε όλους μας τον Μίστερ Μπλουφ…

Για να μείνουμε στο ίδιο πνεύμα, ο  Αϊβαλιώτης δήλωσε ότι  θα κατέβει αυτόνομος στις εκλογές με τον ΛΑΟΣ. Αν δεν βρει τις τρεις χιλιάδες ψήφους που του λείπουν, θα γίνει αναρχοαυτόνομος;

Στο τέλος θα μείνουν αυτός, ο Καρατζαφέρης και η σφραγίδα του κόμματος.

Για να μπει λέει στο «ευρωπαϊκό μέτωπο» θέλει αρχηγό τον Σουφλιά: να τον τυλίξουμε ή θα τον φάει εδώ;

«Για μερικές χιλιάδες ψήφους» λέει κι ο Αλέξης ότι δεν βγήκε πρώτος. Στην περίπτωση του είναι μόλις 130 χιλιάδες…

Άλλη μία εξομολόγηση εκ βαθέων του Στρατούλη και η διαφορά πήγε στο εκατομμύριο.

Πάντως  οι υποστηρικτές του Αλέξη κάνουν ότι μπορούν για να τον δουν Πρωθυπουργό: πρώτη και καλύτερη η Μέρκελ που θέλει δημοψήφισμα για το ευρώ στις 17 Ιουνίου.

Εκτός αν προσπαθεί εκτός από την αβάντα στον Αλέξη, να αποκαταστήσει ιστορικά και τον ΓΑΠ.

Περιμένουμε τις επόμενες μέρες και τη δήλωση στήριξης στον ταλαίπωρο πολιτευτή του Υπολοίπου Αττικής Γ. Παπακωνσταντίνου…

Διαψεύδει το Βερολίνο, αλλά οι Ανεξάρτητοι Έλληνες ζητούν να μη διαλυθεί η Βουλή και να γίνει προ ημερησίας διάταξης συζήτηση τη Δευτέρα στην ολομέλεια

Εκτός από Ανεξάρτητοι, είναι και Περήφανοι στα αυτιά…

Ή μήπως δεν επιθυμούν τη διάλυση της Βουλής βλέποντας τις τελευταίες δημοσκοπήσεις, σύμφωνα με τις οποίες το ΠΑΣΟΚ κινείται σε  μη ανιχνεύσιμα ποσοστά…

Η εξήγηση για την καθίζηση του ΠΑΣΟΚ ενδεχομένως βρίσκεται σε όσα είπε ο πρώην υπουργός Γιώργος Φλωρίδης, μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό Real.

«Όλη η παρασιτική αντίληψη έχει βρει καταφύγιο στον ΣΥΡΙΖΑ», σημειώνοντας ότι «εάν πάρει κάποιος το πρόγραμμά του για τις προσλήψεις στο Δημόσιο και όλα όσα συμπυκνώνουν αυτά που μας χρεοκόπησαν, βλέπουμε ότι όσοι πήγαν να καταδικάσουν το ΠΑΣΟΚ,  βλέπουν ότι όλο το παρασιτικό ΠΑΣΟΚ έχει μετακομίσει στο ΣΥΡΙΖΑ».

Κουίζ για δυνατούς λύτες: Ό,τι δεν είναι παρασιτικό, χωράει στο Ευρωπαϊκό Μέτωπο;

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alogomiga avatar
    alogomiga 19/05/2012 12:42:13

    Τάπα και από τον Σούλτς.

  2. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/05/2012 13:17:25

    Κουίζ για δυνατούς λύτες: Ό,τι δεν είναι παρασιτικό, χωράει στο Ευρωπαϊκό Μέτωπο;

    Μικρέ μου Ὀδυσσέα, ἀντὶ γιὰ Εὐρωπαϊκὸ Μέτωπο (τῆς "τρίτης παράταξης" ἂν θυμᾶσαι) αὐτοὶ φτιάχνουνε Φιλομνημονιακὸ Μέτωπο... Εἰσέρχονται Ντόρες ποὺ παρουσίαζαν τὸ Μνημόνιο ὡς πανάκεια χωρὶς οὔτε κἂν μιὰ δήλωση "εἴχαμε κάνει λάθος, τὸ τρέχον Μνημόνιο δὲν εἶναι βιώσιμο".



    Ἅμα ἡ ΝΔ θέλει νὰ πέσουν τὰ ποσοστὰ τοῦ ΣΥΡΙΖΑ καὶ ν' ἀνέβουν τῆς ΝΔ, νὰ πεῖ στὴν Ντόρα νὰ προσχωρήσει στὸ ΣΥΡΙΖΑ, ὄχι στὴν ΝΔ.

    Ὡς Ἐσχάτη Συνιστώσα (...χείρων τῆς πρώτης!)

  3. man8os avatar
    man8os 19/05/2012 13:25:31

    Δε χωραει, εκτος και να ειναι να μη μεταγραφουν οι λεγομενοι κορυφαιοι

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/05/2012 13:25:58

    Οἱ Γερμανοί ἀβαντάρουν τόν Ἀλέξη πού θέλει νά μείνουμε στό εὐρῶ ἀλλά δέν θέλει τό μνημόνιο,ἡ Μέρκελ πάλι θέλει τό μνημόνιο δέν μᾶς θέλει ὃμως στό εὐρῶ,ἐμεῖς θέλουμε τόν Ἀλέξη καί τό εὐρῶ ἀλλά δέν θέλουμε τή Μέρκελ καί τό μνημόνιο πού δέν θέλει κι ὁ Καμμένος,πού δέν θέλει ἐπίσης οὒτε νεκρός νά συνεργαστεῖ μέ τό Σαμαρᾶ,πού θέλουμε νά κυβερνήσει,γιατί θέλουμε τό εὐρῶ καί δέν θέλουμε τή δραχμή πού θέλουν κάποιοι στήν Ἑλλάδα ἀλλά δέν θέλει ἡ Ντόρα πού θέλει νά γυρίσει στήν Ν.Δ. ἀλλά δέν τήν θέλει ὁ κόσμος θέλει ὃμως ὁ μπαμπάς της,πού δέν θέλει νά βλέπει τό Σαμαρᾶ οὒτε ζωγραφιστό ὃπως καί τόν Καρατζαφέρη,πού δέν θέλει λέει νά γυρίσει στή Ν.Δ.,γιατί δέν θέλει νά πουλήσει αὐτούς πού τόν ψήφισαν,αὐτοί ὃμως θά τόν πουλήσουν γιατί θά ψηφίσουν Ἀλέξη καί Χρυσή Αὐγή πού δέν θέλουν νά βλέπουν ὁ ἓνας τόν ἂλλον καί ἐμεῖς καί τούς δύο....
    Μπερδεύτηκα...,τελικά ἐμεῖς οἱ Ἓλληνες ξέρουμε τί θέλουμε;

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/05/2012 14:31:35

      ΚΥΘΗΡΙΕ,
      χαιρετώ ,......τελικά εμείς οι Ελληνες ξέρουμε τι θέλουμε;
      Θέλουμε τα λεφτά που δεν θέλουνε να μας δώσουνε οι Γερμανοί ,αλλά θέλουμε ν'ακούμε ότι υπάρχουν και θέλουμε να πιστεύουμε ότι είναι όλα δικά μας θέλουνε δεν θέλουνε.
      Θέλουμε να κυβερνήσει η Ν.Δ αλλά δεν θέλουμε να πάμε να ψηφίσουμε και δεν θέλουμε να ψηφίσουμε ''παλιά υλικά '' ,αλλά θέλουμε ,και τα ψηφίζουμε.
      Με λίγα λόγια θέλουμε -δεν θέλουμε ,τι ακριβώς θέλουμε ,θα σου πούμε μέτα την 17η Ιούνη.Εκεί ,φίλε μου ,θα δούμε τι ακριβώς θα θέλουμε....
      Ξέρεις πόσα φύγανε για μια βδομάδα στη Βουλγαρία μαύρα;.........

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 19/05/2012 15:00:47

        Γειά σου Juliet,ξέρω,διάβασα τό σχόλιό σου ἀλλοῦ...
        Ξέρεις τί διαπιστώνω ἐγῶ τελικά; Ὃτι στίς 17 τοῦ Ἰούνη δέν θά γίνει αὐτό πού θέλουνε ἀλλά αὐτό πού θέλουμε...

        • juliet avatar
          juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/05/2012 15:22:06

          Φελίζα,Κυθήριο.......
          Aφιερωμένο:
          www.youtube.com/watch?v=6SGmjz3_BX4&feature=related

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ juliet 19/05/2012 16:27:54

            Άριστο!
            ....αν και περίμενα κάτι γαλλικό από εκεί που μαθαίνω ότι είσαι.

          • juliet avatar
            juliet @ Φελίζα 19/05/2012 16:58:47

            Τι Γαλλικό.....Βουλγαρία ήμουνα.Τι νόμιζες ότι κάνω διακοπές ; μας έφαγε η βροχή 5 μέρες .
            Εκάθησα στην σειρά να μου δώσει ο Τσίπρας φράγκα και μου είπε ότι είμαι αντιφρονούσα και έτσι ....άστα.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 19/05/2012 19:16:14

            Μέ τελείωσες!
            Μᾶς λείπει ἡ φωνή του...

          • juliet avatar
            juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/05/2012 19:23:08

            Tα καλά στους καλούς φίλους ....το ξύλο όλοι μαζί θα το φάμε!
            :)

  5. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 19/05/2012 13:26:27

    Πιστεύω ότι θα ξαναζήσουμε εποχές του 1977: ο Τσίπρας (α λα Αντρέας) θα γίνει Αξιωματική Αντιπολίτευση, θα πάρει φόρα στα μπαλκόνια με λαϊκιστικές κορώνες, και στις επόμενες εκλογές (πιστεύω σε 2 χρόνια) θα βγει με 48% αφού πρώτα οργανώσει την "ομάδα κατάληψης της εξουσίας", κάνει τις συμμαχίες με τα διαπλεκόμενα, και ξεκόψει επιδέξια από την ακραιφνώς αριστερή ρητορεία. Επανάληψη της ιστορίας, ως φάρσα!

  6. δρόμος avatar
    δρόμος 19/05/2012 13:26:50

    Θέλεις απάντηση για το κουιζ? Για μένα θα έπρεπε, αλλά μάλλον δεν θέλουν.

  7. NTUA avatar
    NTUA 19/05/2012 13:42:30

    Πού τα ανακαλύψατε όλ' αυτά, βρε παιδιά; Περί "αμερικανικού δακτύλου" και κυρίως περί ...πριμοδότησης του Τσίπρα από την Μέρκελ; Εσάς τί σας ανησυχεί όλες αυτές τις ημέρες εδώ μέσα; Η άνοδος του ΣΥΡΙΖΑ... Έ, αυτό ανησυχεί κι αυτήν την έρμη, για διαφορετικό λόγο έστω (μη γίνει μπάχαλο η Ευρώπη).

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ NTUA 19/05/2012 18:58:52

      σε βλεπω σε ανοιχτη γραμμη με το G8

  8. Καλά Κρασιά avatar
    Καλά Κρασιά 19/05/2012 14:31:31

    Πολύ σημασία δεν δίνουμε στον συνδαιτυμόνα του Τζέφρυ που γυρνάγανε από υπερπολυτελές ξενοδοχείο σε υπερπολυτελές ξενοδοχείο ανά την υφήλιο για να συνεδριάζουν οι σοσιαλΗστές του πωπού ;
    Όσο για τον Τσίκνα μάλλον για υπάλληλος των Αμερικάνων μου βγάζει παρά των Ούνων .

  9. Φελίζα avatar
    Φελίζα 19/05/2012 14:52:36

    Πω πω Θεέ μου ...με ζαλίσατε και οι δυο σας!
    Μήπως όμως αυτή είναι η πραγματικότητα?
    Άντε μετά να κάνεις ασφαλείς προβλέψεις.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Φελίζα 19/05/2012 15:04:14

      Φελίζα,αὐτό πού λέω καί στή Juliet...,δέν θέλω νά μάθω τί θέλουν,θέλω νά τούς δείξω ἐγῶ τί θέλω....

      • juliet avatar
        juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/05/2012 15:57:08

        Eχεις ένα λάθος .....πρέπει να ξέρεις ,αλλιώς πάς ξυπόλητος στ'αγκάθια.
        Ο σχεδιασμός με τις πιθανές αλλαγές ,σε προετοιμάζει και δεν επαναπαύεσαι,σε κρατάει ...ξύπνιο.:)

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 19/05/2012 19:13:07

          Ἐννοεῖται ὃτι ξέρω καί ρωτῶ καί μαθαίνω,ἀλλά ἒχεις δίκιο,γιατί εἶναι καί πολλοί πού δέν ξέρουν καί γίνονται ἒρμαια τοῦ κάθε ''σωτήρα''...

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 19/05/2012 16:26:12

        Επομένως ο στόχος είναι ξεκάθαρος. Πάμε τώρα να πετύχουμε αυτό που θέλουμε με σωστή στρατηγική.

  10. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 19/05/2012 14:54:19

    Το πρώτο βήμα ήταν η δημιουργία των δυο πόλων.
    Τους πήρε κανα δυο ημέρες να το πάρουν χαμπάρι.
    Επιτέλους το είδαν.
    Βγήκε από την μέση το τρισκατάρατο.
    Όμως την στιγμή που άρχισε ο πόλος να δουλεύει και να μαγνητίζει τα υπόλοιπα που βρίσκονταν γύρω του, έγινε το μεγάλο λάθος.
    Ο πόλος του μαγνήτη θα έκανε μόνος του τη δουλειά, αντ' αυτού κάποιοι προσπάθησαν άγαρμπα να τον αντικαταστήσουν, στέλνοντας και υλικά μη δυνάμενα να κολλήσουν στον πόλο και το μόνο που θα κατάφερναν, θα ήταν να μην αφήνουν άλλα υλικά να κολλήσουν, μη βρίσκοντας χώρο.
    Όμως έστω κι έτσι, πλέον οριακά προλαβαίνουν να κάνουν το επόμενο ελιγμό.
    Οι πόλοι ναι δυο, ο ένας είναι ο Σαμαράς, ο άλλος;
    Εδώ σας θέλω.
    Υ.Γ. Μ.Ο. πιστεύω ότι με τα παραπάνω σου απάντησα, σχετικά με τα μέτωπα και τους πόλους.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/05/2012 15:58:59

    Ο Μάρτιν Σουλτς είναι ο Πρόεδρος του Ευρωπαικού κοινοβουλίου και μιλά ως θεσμός - όπως ο Μπαρόζο για την Κομισιόν.
    Υπόψη ότι προεδρος βγαίνει εναλλάξ και συναινετικά από τις 2 μεγαλύτερες Ευρωομάδες - Σοσιαλιστές και ΕΛΚ.
    Άρα θα επιδιώξει ισορροπίες και θα λάβει υπόψη όλους ...

  12. Παρατηρητής + Κυάλια avatar
    Παρατηρητής + Κυάλια 19/05/2012 15:59:35

    Με θολή σκέψη και ανίκανους επιτελείς σώζεται μια χώρα ;

    Προετοιμάστε τις οικογένειές σας για το χειρότερο και ας έρθει το καλύτερο.
    Εμείς μαλώνουμε, αλλά η ολιγαρχική ελίτ της Ελλάδας έχει το παιχνίδι στα χέρια της. Χρήμα και άλλες υπόγειες διαδρομές τους συνδέουν.

    Ας μείνουμε ελεύθεροι και διανοητικώς όχι κομματικά ευνουχισμένοι.
    Το οφείλουμε στα παιδιά μας.

  13. winemaker avatar
    winemaker 19/05/2012 17:09:55

    Εσείς ολοι εδώ που στηρίζετε Σαμαρά και ΝΔ το 2004 δεν στηρίζατε Καραμανλή και λιγότερο κράτος? Μόνο που παραδώσατε περισότερο κράτος,. Αλλά τώρα φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ και η Αριστερά. Εγώ από την άλλη που είμαι πιο αριστερός από τον ΣΥΡΙΖΑ λέω ότι αν έχω ελλείψεις σε παιδεία , υγεία και ίσως άμυνα θέλω προσλήψεις και σε άλλους τομείς που μόνο παράγουν γραφειοκρατεία θέλω απολύσεις. Εσείς πάρτε τις εκλογές και παραδώστε στο τέλος το δημόσιο με λιγότερη υγεία και παιδεία και παραπάνω γραφειοκρατία

  14. Sanvean avatar
    Sanvean 19/05/2012 21:41:15

    Σε κάθε περίπτωση, οι κερδισμένοι και οι χαμένοι, θα είναι αυτοί που ήταν πάντα. Οι πλούσιοι - πλουσιότεροι, και οι φτωχοί - φτωχότεροι. Δεν το λέω εγώ... Απλώς έτσι δουλεύει το σύστημα.

  15. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 19/05/2012 22:15:40

    Οι Γερμανοί και η κ. Μέρκελ κάνουν ότι μπορούν για ενισχύσουν τον Τσίπρα. Ο τύπος άραγε έχει καταλάβει ότι χρησιμοποιείται σαν όχημα έξοδου της χώρας από το ευρώ ; επί πλέον έκεί στον SKAY τι ρόλο παίζουν από φούλ μνημονιακίοι έγιναν ξαφνικά τσιπρικοί πολλά περίεργα συνβαίνουν θα πάθουμε ομαδική παρακρουση σ΄αυτόν τον τόπο.