#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2009 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Βιομήχανοι συμφωνούν με την κυβέρνηση για την έκτακτη εισφορά (!!!)

 



Εντός της εβδομάδας αναμένεται να ανακοινώσει η κυβέρνηση την επιβολή έκτακτης  εισφοράς από επιχειρήσεις και τράπεζες που είναι κερδοφόρες. Μια τέτοια ανακοίνωση κανονικά θα έπρεπε να ξεσηκώσει θύελλα διαμαρτυριών. Κανονικά πάντα οι Βιομήχανοι θα έβγαιναν να πουν ότι η Σοσιαλιστική κυβέρνηση θέλει να τους καταστρέψει και άλλα τέτοια. Αντιθέτως, όμως, βγήκε προ ολίγου ο πρόεδρος του ΣΕΒ, Δ. Δασκαλόπουλος, λέγοντας ούτε λίγο ούτε πολύ πως οι επιχειρηματίες καταλαβαίνουν τη δύσκολη οικονομική κατάσταση και είναι πρόθυμοι να συμβάλλουν με μια έκτακτη εισφορά προκειμένου να μην εκτροχιαστεί η οικονομία.

Και εδώ τίθεται το ερώτημα: Μήπως γίναμε Δανία του νότου ξαφνικά ή μήπως κρύβεται κάτι πίσω από αυτή την ευθεία στήριξη της κυβέρνησης από τους βιομηχάνους; Τους έχει τάξει κάτι άλλο ο Γ. Παπανδρέου δηλαδή και αυτοί λένε ναι σε έκτακτη εισφορά;

Το ίδιο ισχύει και για τους τραπεζίτες. Γιατί δεν βγαίνουν να διαμαρτυρηθούν; Μήπως έχουν πάρει κάτι άλλο μεγαλύτερο κάτω από το τραπέζι οπότε μια έκτακτη εισφορά δεν θα τους “πονέσει” καθόλου; Η μήπως το deal περιλαμβάνει διατήρηση θέσεων σε τράπεζες κρατικού ενδιαφέροντος ή οφίτσια σε μεγαλοστελέχη ιδιωτικών τραπεζών.

Καιρός γαρ εγγύς για την αλήθεια...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημητρης avatar
    Δημητρης 02/11/2009 21:28:38

    φτηνα εργατικα χερια!

  2. tiramola avatar
    tiramola 02/11/2009 21:28:49

    Η κυβέρνηση έχει την συντριπτική πλειοψηφία της κοινής γνώμης με το μέρος της για την επιβολή έκτακτης εισφοράς σε κερδοφόρες επιχειρήσεις και τράπεζες.
    Οι καιροί έχουν αλλάξει , δεν τους παίρνει να διαμαρτυρηθούν.
    Αυτό τους έλειπε...

    Εγώ όμως θέλω να προχωρήσει ο Παπακωνσταντίνου σε δημοσίευση στοιχείων για το πόσα από τα 28 δις που διοχετεύτηκαν στις τράπεζες έχουν πέσει στην αγορά και που βρίσκονται ή χρησιμοποιήθηκαν τα υπόλοιπα...
    Όσο περισσότερη πληροφόρηση έχει ο πολίτης τόσο πιο υπεύθυνος μπορεί με τη σειρά του να γίνει στις συναλλαγές του με το κράτος.

  3. AMAN avatar
    AMAN 02/11/2009 22:49:41

    Που είσαι βρε Καραμανλή, σε απεθυμήσαμε!!
    (λεμε και καμια μακακια να περνάει η ώρα)

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ AMAN 02/11/2009 23:44:17

      Θα το πείς και αλήθεια!!

      ΑΜΑΝ είναι πολλά τα MONEY!!!

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/11/2009 23:44:21

    Βεβαίως και συμφωνεί ο κύριος "Ολαγιάν", συγγνώμη, εννούσα Δασκαλόπουλος, γιατί αυτός και οι φίλοι του εάν και νέμονται την πλειονότητα του ΑΕΠ, θα πληρώσουν τόσο αναλογικά όσο και ποσοστικά λιγότερα την "λυπητερή".

    Για την ακρίβεια θα πληρώσουν μόνο το 10% των 8 δις που απαιτούνται και εμείς οι υπόλοιποι το 90%. Απλά και προπαντώς Σοσια-ληστρικά...

    Υπό ομαλές συνθήκες αυτό θα με έκανε έξαλλο , αλλά είμαι ερωτευμένος (εαν σας ενδιαφέρει) και πληρώνω τα πάντα και δεν με ενδιαφέρει ουδόλως.


    Την πατήσα άσχημα...και πάνω που ετοιμαζόμουν για ριζική αντιπολίτευση.

    Εάν έχει κάποιος καμία ιδεά-συμβουλή-προτροπή είμαι όλος αυτιά και μάτια.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Dubai Expatriate 03/11/2009 04:32:31

      www.greece-salonika.blogspot.com/2009/10/k_22.html

      για αυτό τι έχεις να πεις? Εγώ λέω ότι αν σαν λαος έχεις τέτοια νοτροπία τότε δικαιωματικά ....μπιπ κάτι αυτιστικούς σαν εμας.

      (Το "αυτιστικους" ατάκα του Γερμανου υπουργού Οικονομικών της Γερμανίας Ρ. Steinbrück στον Παπαθανασίου σε σύσκεψη ευρωπαϊκού οργάνου, είπε επί λέξει στον Έλληνα συνάδελφό του: «Χρόνια τώρα μας λέτε ότι θα μειώσετε το έλλειμμα. Έχω κουραστεί να σας παρακολουθώ, είστε μία αυτιστική χώρα». από
      www.capital.gr/Articles.asp?id=815513&pg=1

  5. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 02/11/2009 23:46:39

    Δεν μπορείς να αντιδράσεις. Απλά χαλάρωσε !!!!!! και απόλαυσέ το !!!!

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 03/11/2009 00:45:48

    @ ΠΕΤΡΟΣ

    Δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς!

    Έχει καιρό να μου συμβεί τέτοια παραζάλη και ειλικρινά βλέποντας την εικόνα του Δασκαλόπουλου στην οθόνη, δεν ξέρω τι είναι χειρότερο

    Να αποφασίζει αυτός ο άνθρωπος για τη τσέπη μας μαζί με τους Σοσιαληστές

    ή να ζεις μια παραζάλη και μην ξέρεις που πάνε τα τέσσερα (έχω σοβαρό θέμα δεν κάνω πλάκα!) Τελικά από εκεί που είσαι βολεμένος και άνετος σου έρχεται μια και τα βλέπεις όλα άνω - κάτω...άστα να πάνε.


    Στο θέμα μας τώρα.

    Πέρα από το γεγονός ότι ο ΣΕΝ χειροκροτά εδώ και μήνες το ΠΑΣΟΚ, υπάρχει και ένα δέυτερο ζήτημα. Αυτό της μη-αντιπολίτευσης όχι μόνο από πολιτικά κόμματα αλλά και από το Τύπο, συνδικαλιστές, ΜΚΟ, φορείς κάποιον τέλως πάντων!

    Μόνο στο ΑΝΤΙνιούς αναφέρθηκε η συμφωνία του ΣΕΒ για την έκτακτη εισφορά.

    Μα είναι δυνατόν. Μόνο μια ιστοσελίδα σε χώρα 11 εκ. ανθρώπων, βλέπει και σχολιάζει το προφανές?? Έχουμε Χούντα και δεν το έχω καταλάβει??



    Υ.Γ Προς όλες τις γυναίκες του ΑΝΤΙνιούς. Στηρίξτε τον συν-σχολιαστή σας.
    Έχω πρόβλημα... και εσείς ξέρετε τα κόλπα!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Dubai Expatriate 03/11/2009 01:02:15

      Πέρα από το γεγονός ότι ο ΣΕΝ χειροκροτά εδώ και μήνες το ΠΑΣΟΚ, υπάρχει και ένα δέυτερο ζήτημα. Αυτό της μη-αντιπολίτευσης όχι μόνο από πολιτικά κόμματα αλλά και από το Τύπο, συνδικαλιστές, ΜΚΟ, φορείς κάποιον τέλως πάντων
      Μόνο στο ΑΝΤΙνιούς αναφέρθηκε η συμφωνία του ΣΕΒ για την έκτακτη εισφορά.

      Μα είναι δυνατόν. Μόνο μια ιστοσελίδα σε χώρα 11 εκ. ανθρώπων, βλέπει και σχολιάζει το προφανές?? Έχουμε Χούντα και δεν το έχω καταλάβει??

      ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΣΥ!
      ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Dubai Expatriate 03/11/2009 02:46:13

      D.Exp. ένα έχω να σου πω και το καλό που σου θέλω!, κανόνισε μέσα από το Βλέμμα της να λάβει Χάρι η Ύπαρξή σου. Ειδάλλως, μπόρα είναι θα περάσει, :)

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ B.K.Σ. 03/11/2009 03:00:18

        ΝΟΜΙΖΩ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΚΡΟΛΟΓΗΣΗ!!
        ΟΧΙ ΜΠΟΡΑ ! ΝΤΟΡΑ!!!!

  7. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 03/11/2009 03:26:33

    Σε άλλα οικονομικά νέα:

    How Goldman secretly bet on the U.S. housing crash

    http://www.mcclatchydc.com/227/story/77791.html

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/11/2009 06:44:10

    Το ταμείο είναι μείον, όλη η οικονομία πάει για φούντο και καλύτερα από όλους το ξέρουν οι του ΣΕΒ, μα και για δημόσιες σχεσεις να είναι, μετά την κατάργηση των λούσων για τους "κυβερνώντες", από την απόλυτη αδράνεια, καλύτερο.

  9. ataktos avatar
    ataktos 03/11/2009 10:15:29

    Καλό .Αφού και αυτοί έχουν συνείδηση του προβλήματος και συμφωνούν ….ας προλάβουν ….ο χειμώνας είναι μεγάλος

  10. δδ avatar
    δδ 03/11/2009 10:40:00

    Ο κ. Δασκαλόπουλος που μας έχει προκύψει και τιμητής (ιδίως των κυβερνήσεων της ΝΔ) σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα ήταν στην φυλακή για τον ρόλο που έπαιξε η (τότε) εταιρία του στην κατάρτιση καρτέλ στα γαλακτοκομικά προϊόντα, έχοντας ληστευει δισεκατομύρια € από τους έλληνες καταναλωτές.
    Τώρα βγαίνει και κάνει παραπολιτική...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ δδ 03/11/2009 13:12:20

      μπά, στο καρτέλ φταίει ο ...προηγούμενος. Αυτός απλά είναι αστείος γιατί είναι μεν στον ΣΕΒ μόνο που ΔΕΝ είνια πια "Β". Ραντιέρης είναι, εισοδηματίας, τα πούλησε και κάθεται. Ασε που δεν νομίζω να ρώτησε κανέναν πριν πει αυτά που είπε...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 03/11/2009 13:14:39

        Θα τους δωσει δανεικα ο Δασκαλοπουλοπουλος !!

        ΠΠ

  11. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 03/11/2009 13:50:15

    Ας έκαναν και διαφορετικά άν ήθελαν.
    Με ποιόν τρόπο θα μπορούσαν να αντιδράσουν κατεβάζοντας τον κόσμο στους δρόμους σε διαμαρτυρίες αποκλείεται.
    Δέν τους σήκωνε με τίποτα!