#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/01/2012 07:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Αρχιερείς της διαπλοκής ξεκατινιάζονται

Σαράφηδες, ύαινες και προσκυνημένοι σοσιαληστές



Αν είχα την τύχη να έχω τις καταθέσεις μου, ως κάθε αξιοπρεπής νοικοκυραίος αστός, αν τυχόν είχα και μερικές τραπεζικές μετοχές, για να βοηθήσω και την αναπτυξιακή προσπάθεια της χώρας ως έντιμος πολίτης, προχθες θα ήταν η μέρα που θα είχα σηκώσει και το τελευταίο σεντ, θα είχα ξεφορτωθεί τα ήδη απαξιωμένα χαρτιά, βρίζοντας, φωνασκώντας και σιχτιρίζοντας.

Αν δε, ήμουν μεγαλομέτοχος της Εθνικής, θα είχα συγκαλέσει αμέσως έκτακτη γενική συνέλευση, θα είχα αποπέμψει τους γραφικούς τύπους που προσποιούνται το Δ.Σ. και θα είχα καταφύγει στον οικονομικό εισαγγελέα.

Γιατί το ξεκατίνιασμα της διαπλοκής έφερε στο απόλυτο φως όλη τη δυσώδη νοοτροπία, με την οποία οι συνυπεύθυνοι, ΠΑΣΟΚ, καναλάρχες, τραπεζίτες, οδήγησαν με μεθόδους μαφίας την Ελλάδα, στη χρεοκοπία και την πλήρη  απαξίωση.

Όχι ότι δεν ξέραμε.  Όχι ότι δεν το υποψιαζόμασταν, αφού τα κρούσματα ήταν καθημερινά.  Αλλά είναι διαφορετικό πράγμα να γίνονται υπόγειες συμφωνίες και διαφορετικό να σου τις σερβίρουν κατάμουτρα, λες και είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.  Γιατί με τον τρόπο αυτό σε φτύνουν στα μούτρα και σου περνάνε το μήνυμα, ότι αφού ρε φουκαρά δεν έχεις κανάλι και εφημερίδα, αφού δεν είσαι ικανός να εκβιάζεις πρωθυπουργούς, πού πάς ρε Καραμήτρο;

Μόνο που ο Καραμήτρος μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια, μπας και σώσει τίποτα από το μέλλον του, αλλά όταν απροκάλυπτα πια λιώνεις την αξιοπρέπειά του, όταν αποφασίζεις να απεμπολήσεις και τα τελευταία προσχήματα, θα σε πάρει και θα σε σηκώσει, είτε λέγεσαι Παπανδρέου είτε Πάπας Βενέδικτος.

Πάνω από το πτώμα της Ελλάδας, ο εσμός που την οδήγησε στο θάνατο έχει το θράσος να ζητάει τα ρέστα, να απαιτεί ρόλο στην κηδεία, να ζητιανεύει και άλλα χρήματα και άλλες επιδοτήσεις και άλλα θαλασσοδάνεια και άλλες μίζες και άλλα δημόσια έργα.

Και δεν αισχύνεται να τα πράττει όλα αυτά δημόσια, στο κέντρο της αγοράς, εκφυλίζοντας και την τελευταία ικμάδα δημοκρατίας, την τελευταία ρανίδα αξιοπρέπειας που έχει απομείνει στην πολύπαθη πατρίδα.

Ω τι έκπληξη!  Οι αρχιερείς της διαπλοκής χρησιμοποιούσαν τα κανάλια τους για να φτιάχνουν κλίμα υπέρ των εκάστοτε σοσιαληστών (sic) ηγετών, ενίοτε δε, τους παραχωρούσαν και την πρώτη σελίδα των φυλλάδων τους.  Οι επιχειρήσεις τους ήταν ελλειμματικές, αλλά κανένα πρόβλημα.  Οι δήθεν ιδιωτικές τράπεζες, που όλως τυχαίως είχαν γιγαντωθεί ροκανίζοντας τις άλλοτε δημόσιες τράπεζες επί εποχής Σημίτη, αναλάμβαναν να καλύψουν τα κενά με την προσφιλή μέθοδο του θαλασσοδανείου.  Φρόντιζαν άλλωστε για αυτό οι ηγέτες της ‘’κεντροαριστεράς’’ που με τη σειρά τους λάμβαναν όλα τα απαραίτητα μέτρα (διόγκωση ελλείμματος και χρέους), ώστε να μη λείψουν ποτέ τα μετρητά.  Και κυρίως φρόντισαν η εποπτική αρχή, όλως τυχαίως, να μη λειτουργεί, να μη βλέπει, να μην αντιλαμβάνεται, με τον ίδιο τρόπο που είναι χαλασμένα τα φωτοτυπικά στα ΚΕΠ και οι τομογράφοι στα νοσοκομεία.

Και όταν ξαφνικά τα δανεικά στέρεψαν και η κρατική ρευστότητα έπαψε να ρέει προς τα χρεοκοπημένα σαράφικα, άρχισαν τα προβλήματα.  Γιατί τα ελλειμματικά ΜΜΕ χρωστούσαν της Μιχαλούς.  Βρέθηκε πάλι η λύση.  Αντί να πληρώνουν τις δόσεις των δανείων, τα κανάλια έπαιζαν τραπεζικές διαφημίσεις.  Και για να μην υπάρξει πρόβλημα, η λαοφιλής κυβέρνηση φρόντισε να παγώσει τη φορολογία που απέρρεε από τις διαφημίσεις αυτές, νομιμοποιώντας την ύψιστη φοροδιαφυγή, την ίδια ακριβώς ώρα που συνέθλιβε τις συντάξεις και απειλούσε με φυλάκιση τους φουκαράδες που χρωστούσαν πέντε χιλιάρικα.

Στέρεψαν όμως και αυτά και άρχισαν τα πιο βαριά τερτίπια.  Αν ήσουν μνημονιακός έπαιρνες δάνειο και κρατική διαφήμιση, αν όχι, έπαιρνες εισιτήριο για το 99 (Άλτερ, Ελευθεροτυπία).

Και όταν στέρεψε και η πηγή των δανείων, επειδή τα σαράφικα έπιασαν πάτο, ξαφνικά οι αρχιερείς διαπίστωσαν ότι αυτό που τόσο καιρό έγλυφαν, δεν ήταν καλό για τον τόπο, δεν ήταν πια μονόδρομος, αλλά καταστροφή. Ξαφνικά οι μέχρι πρότινος θωρακισμένες τράπεζες χρεοκόπησαν και οι εμίρηδες έφευγαν από το προσκήνιο ως φαντάσματα.

Και όταν ένας τραγικός πρωθυπουργός, την ώρα της πτώσης του και λίγο πριν το ειδικό δικαστήριο, αποφάσισε να πάρει μερικούς μαζί του, άρχισαν τα ξεκατινιάσματα πάνω στο δολοφονημένο πτώμα, ένας ανελέητος καυγάς ανάμεσα στις ύαινες και τα κοράκια της μεταπολίτευσης.

Αλλά υπάρχει ελπίδα.  Γιατί οι επίσημες αυτές δηλώσεις εκατέρωθεν, αποτελούν ομολογία ενοχής και δίνουν ένα πρώτης τάξεως πάτημα στους εισαγγελείς, αμέσως μετά τις εκλογές, να ξεκινήσουν τις ανακρίσεις.  Και επιτέλους αναδεικνύεται μια μοναδική ευκαιρία να τους ξεφορτωθούμε όλους, όσο ψηλά και αν βρίσκονται, καναλάρχες, πρωθυπουργούς, υπουργούς, τραπεζίτες, εργολάβους και το κακό συναπάντημα.

Φαίνεται ότι οι κύριοι αυτοί λησμόνησαν αυτό που στην καρδιά των Ελλήνων είναι αξίωμα:

Καλύτερα φτωχός και αξιοπρεπής, παρά πλούσιος και προσκυνημένος. 

Και το λάθος αυτό θα τους κοστίσει ακριβά, πολύ ακριβά.

Κακοφωνίξ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 06/01/2012 08:25:06

    το αξιωμα ολα τα λεφτα. γιατι για ολα τα αλλα οσο και να φωναξεις φιλε κακαφωνιξ ποιος σε ακουει? υπαρχει δικαιοσυνη,αξιοκρατια ,σεβασμος,εστω λιγη ντροπη σε τουτο τον τοπο?σιγουρα δεν υπαρχει. διοτι εαν υπηρχε θα ειχαμε δει ΕΝΑ καθικι στη φυλακη. εαν ειχαμε δει περισοτερα θα ελεγα οτι ζουμε σε παραδεισο.

  2. A.m.a.n. avatar
    A.m.a.n. 06/01/2012 08:35:32

    Καλημέρα Μου κάνει εντύπωση σε άλλο πλανήτη ζουσατε 30 και πλέον χρόνια
    Που συμβαίνουν όσα αναφέρεις ; Πως δημιουργήθηκαν οι νεοπλπουτοι γύρω μας που φάγανε όλο τον πλούτο της χώρας μας ( επιδοτήσεις,δάνεια ,χρηματιστήριο)τον μετέφεραν στο εξωτερικό και εξ αιτίας όλων αυτών δημιουργήθηκαν σημερα τόσοι νεοπτωχοι στην χώρα μας.Το σοβαρότερο όλων είναι με ποιους πολιτικούς θα αλαξουμε το μελον μας .Δεν τους φορτωνουμε σε ένα τραίνο να πανε να χαρούν τα χρήματα τους στις νέες τους πατρίδες ώστε και εμείς να φτιάξουμε το μέλλον μας;

  3. Εμμ avatar
    Εμμ 06/01/2012 08:37:22

    Στην λίθυνη εποχή όπου ζούμε, την απόλυτη ξεφτίλα, ότι οι εισαγγελείς χάνουν την εξουσία τους από τους αδιακρίτως βιαστές κομπιναδόρους πολιτικούς, περιμένουμε δικαιωσύνη; Τώρα ποιός θα το πληρώσει ακριβά, πολύ ακριβά αυτό το λάθος Κακοφωνίξ θα το δούμε, αλλά μετά λύπης μου θα είναι ο λαός!

  4. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 06/01/2012 08:51:06

    Η ΝΔ να σηκώσει το θέμα

    • Crocodile avatar
      Crocodile @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/01/2012 12:34:55

      Μα το... σήκωσε!

      Σε επιστολή που απέστειλε ο Γραμματέας της ΚΟ της ΝΔ κ. Τασούλας, προς τον πρόεδρο της Επιτροπής Ελέγχου των πόθεν έσχες των βουλευτών και αντιπρόεδρο της Βουλής κ. Ευ. Αργύρη, αναφέρει μεταξύ των άλλων ότι η ΝΔ απορρίπτει την αποστολή εξουσιοδοτήσεων των βουλευτών του Ελληνικού Κοινοβουλίου προς τις τράπεζες της Ελβετίας για το άνοιγμα τυχόν λογαριασμών τους στα πιστωτικά αυτά ιδρύματα. Ως έναν από τους λόγους που επικαλείται στην…. επιστολή του ο κ. Τασούλας είναι ότι «Η αποδοχή μιας τέτοιας πρότασης θα αποτελούσε νέα παγκόσμια είδηση. Θα καταρράκωνε το κύρος του Ελληνικού Κοινοβουλίου διεθνώς και θα καθιστούσε την Ελλάδα, για μια ακόμη φορά -μετά τις γνωστές δηλώσεις του τέως πρωθυπουργού, κ. Παπανδρέου περί ”χώρας διεφθαρμένων”- περίγελο του κόσμου. Χωρίς, ταυτόχρονα, να φωτίζει την αλήθεια για όσους, πράγματι, διαχειρίστηκαν δημόσιο χρήμα».

      • factorx avatar
        factorx @ Crocodile 07/01/2012 12:49:29

        Τι δεν καταλαβαίνεις; Ότι η ελληνική βουλή δεν πρέπει να εμφανισθεί η ίδια να αναζητά διεφθαρμένους πολιτικούς την στιγμή που όλοι κατηγορουν την Ελλάδα ως διεφθαρμένη; Οτι αυτή η πρωτοβουλία ξεκίνησε από τον Καρχιμάκη και το ΠΑΣΟΚ που απο μόνο του πρέπει να μας κάνει επιφυλακτικούς; Θα ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα όταν η διαφθορά κυκλοφορεί ελεύθερη ανάμεσά μας;

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/01/2012 09:26:19

    Εξαιρετικό κείμενο! Χρόνια Πολλά κι αξιοπρεπή!
    ΥΓ: Ενδείκνυται ένα ''σφηνάκι'' Αγιασμού σήμερα...να φωτίσουμε λίγο περισσότερο το πνεύμα μας...

    • Y. avatar
      Y. @ ΕΥΑ 06/01/2012 12:29:37

      ..και το μεσημέρι, για άλλα σφηνάκια (..εορταστική αργία ένεκα)

  6. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 06/01/2012 09:32:37

    Τις φυλακής τα σίδερα εναι για κοντομιναμπομπολεοαλαφουζο κ´ το σκυλοσοι των τραπεζιτών.τελικά ο κατάλογος είναι τόσο μεγάλος που Πρέπει να χτίσουμε καινούργιες φυλακές

  7. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 06/01/2012 10:03:04

    Το ζήτημα είναι ότι την πιο πάνω υπερόχως περιγραφείσα κατάσταση ασπάστηκαν και πολλοί στο χώρο της ΝΔ κι έτσι κατάντησε το κόμμα "θέλω να γίνω ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ". Ο Καραμανλής πολέμησε να το αλλάξει αυτό, αλλά η διάβρωση ήταν τόσο βαθιά που τελικά, αν αρχιζε το ξήλωμα, δε θα έμενε κανείς στο κόμμα. Αυτό τον τρόμαξε και συμβιβάστηκε και κατόπιν πήγε σπίτι του αφήνωντας την Ελλάδα στα νύχια τους. Το χειρότερο είναι ότι τα λαμόγια της ΝΔ εξακολουθούν να είναι στα πράγματα (π.χ. κάποιος κ. Κυριαζής στην Παιδεία, κάποια κ. Μουζάλα στον Πολιτισμό με σχέσεις μεταξύ τους, ο υιός Ψυχάρης, κλπ). Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτε καλύτερο από το Σαμαρά.....

    • Y. avatar
      Y. @ Πτερέλαος 06/01/2012 12:33:04

      “…δε θα έμενε κανείς στο κόμμα.”
      Σωστόοοος!!!

    • AVIATOR avatar
      AVIATOR @ Πτερέλαος 06/01/2012 18:20:34

      Συμφωνώ απόλυτα. Αν πραγματικά ένας ηγέτης κόμματος θέλει να κυβερνήσει αποτελεσματικά, ανεξάρτητος από κάθε είδους συμφέροντα, πρέπει πρώτα να καθαρίσει τον οίκο του!!! Δυστυχώς ούτε ο Καραμανλής αλλά ούτε και ο Σαμαράς έχουν δείξει αυτή την πρόθεση.... Πως άραγε μπορούμε να τρέφουμε ελπίδες ....;

  8. δρόμος avatar
    δρόμος 06/01/2012 11:09:28

    Χρόνια πολλά και από εμένα, ημέρα φώτισης που είναι...

    Πράγματι εξαιρετικό κείμενο Κακοφωνίξ. Ας κάνουμε όλοι λιγάκι ακόμη υπομονή, η κάθε ώρα που περνάει ξηλώνει όλο και περισσότερο το μισητό πουλόβερ της λαμογιάς και της καθεστηκυίας αυτοεξυπηρέτησης.

  9. dosilhthos avatar
    dosilhthos 06/01/2012 11:38:32

    εγώ τι να πω? για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος... αν εβγαιναν 10 τεθωρακισμενα στο δρομο για την βουλη... και πετρελαιο να μην ειχαν... 10.000.000 ελληνες θα τα εσπρωχναν να φθασουν στην σφηκοφωλια την προσκυνημενης δημοκρατίας

  10. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 06/01/2012 11:39:27

    Πολύ καλή η ανάρτηση . Ομως μου φέρνει απελπισία το ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να περιγράψει κανείς , ακόμα και εσύ ΚΑΚΟΦΩΝΙΞ, την ηγεσία που θα οδηγήσει τον λαό στην ανατροπή αυτής της σαπίλας...

  11. sirmar avatar
    sirmar 06/01/2012 11:46:41

    Χρονια πολλα και καλα και ας ελπιζουμαι το αγιο πνευμα να φωτησει μερικους
    εισαγγελεις να κανουν τα πρεπων. Αμην.

  12. Aris. A avatar
    Aris. A 06/01/2012 11:51:30

    Το τραγικό είναι ότι όλη αυτή η συμμορία εκδοτών επιχειρηματιών που έφθασε την χώρα εδώ είναι αλώβητη από τις επεμβάσεις της τρόικας.

    Εχουν καταφέρει να διασώζονται και να πουλάνε εκδούλευση και στις νέες δυνάμεις που διοικούν ουσιαστικά την χώρα.

    Ολοι οι άλλοι καταστρέφονται και αυτή σαββούρα που κρατάει την χώρα καθηλωμένη ζει και βασιλεύει.

    Η ξένοι κυβερνήτες δεν έχουν αντιληφθεί ότι αν δεν ξεπαστρέψουν αυτή την αλητεία καμία προσπάθεια δεν πρόκειται να τελεσφορήσει.

  13. Γιάννης Μανιατάκος avatar
    Γιάννης Μανιατάκος 06/01/2012 12:04:02

    Χρόνια Πολλά σε όλους! Ο παπάς σήμερα στην εκκλησία, ζήτησε την προσευχή όλων μας, για τους πολιτικούς «…προσευχηθείτε για τον φωτισμό τους». Λαμπρό το άρθρο σας, σήμερα, απηχεί τις ευχές όλων. Υπάρχει όμως ένα ερωτηματικό. Η αναζήτηση των ανθρώπων που θα δώσουν την λύση, δεν δίνει αποτελέσματα στα πρόσωπα που προβάλλουν από την παρέα της ΝΔ. Ψάχνουμε στην δικαιοσύνη, μα και εκεί δεν βλέπουμε ενηλίκους. Ελλείμματα, ελλείμματα, ελλείμματα, παντού ελλείμματα. Μας έχει κατακλίσει αυτή η λέξη, ως οικονομική, αλλά και ως κοινωνική αξία (ονόματα αναζητήστε τα στο άρθρο σας, αλλά και στα σχόλια των αναγνωστών). Ας μείνουν όμως κάποιες φωνές όπως και την δική σας, ώστε μαζί να παραμείνει και η ΕΛΠΙΔΑ!

  14. Y. avatar
    Y. 06/01/2012 12:26:07

    Έτσι Κακοφονίξ...έτσι
    Μόνο που έχω τις ισχυρές αμφιβολίες μου για τη τελευταία (..πριν το κλείσιμο) παράγραφο

  15. KAIROSKOPOS avatar
    KAIROSKOPOS 06/01/2012 12:58:00

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ-ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΜΕ,ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΛΟ,ΣΤΗΘΟΥΝΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΟΥΝΕ ΟΙ ΕΝΟΧΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ,ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΟ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΜΑΣ...ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΕΝΙΕΤΕ,ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ....

  16. Y. avatar
    Y. 06/01/2012 13:05:02

    Καλύτερα πλούσιος και υγιής, παρά φτωχός και άρρωστος...?

  17. Y. avatar
    Y. 06/01/2012 13:08:01

    “Αντώνη Σαμαρά, πάρτα αμπάριζα, και τέλειωσέ τους όλους. Μόνο έτσι θα ξεβρωμίσει ο τόπος. Ειδάλως, ο συμβιβσμός θα διαιωνίζεται...”

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Y. 06/01/2012 16:41:53

      Με δυό κουβέντες , η ουσία!!!

  18. Χρῆστος Ἠλίας Μηλίγγος avatar
    Χρῆστος Ἠλίας Μηλίγγος 06/01/2012 13:12:05

    Μὴν ξεχνᾶμε ὅτι οἱ εἰσαγγελεῖς δὲν πατοῦν σήμερα τὸ "δόλ-ιον" ἄβατον, μόνο ξέρουν νὰ τρέχουν νὰ συλλάβουν τὸν γέροντα Ἐφραίμ στὸ Μοναστῆρι του... Τοὺς περιμένει καὶ αὐτοὺς τὸ κατηγορητήριο γιὰ παράλειψη καθήκοντος ἴσως καὶ ἀπιστία περὶ τὴν ὑπηρεσία ...

  19. Λαπίθης avatar
    Λαπίθης 06/01/2012 13:37:07

    Καλά τα λες Κακοφωνίξ και συμφωνώ. Προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει από μέρους μας μα δε τα πολυκαταφέρνω. Δεν έχω και τις γνώσεις σας. Νοιώθω όμως πως χρόνια τώρα, από την τάχατες απελευθέρωσή μας από τους τούρκους και δώθε, οι "ελευθερώτριες δυνάμεις" ήγουν και οι σημερινοί δανειστές μας μαζί με τους ντόπιους συνεργάτες τους (από ποιον τόπο λείπουν οι εφιάλτες και οι δοσίλογοι;) χρησιμοποιούν ποικιλότροπα και σταθερά την Ελλαδίτσα μας ως πεδίο δοκιμών και εμάς ως ανθρώπινα πειραματόζωα. Μη βιαστείτε να με κατατάξετε στους κατ' επάγγελμα συνομωσιολόγους. Αλλά πέστε μου. Τους Βαυαρούς ο λαός τους κάλεσε; Για τη χρεοκοπία επί Τρικούπη και τα παρεπόμενά της ο λαός ευθύνεται; Τον ατιμωτικό πόλεμο του 97 ο λαός τον προκάλεσε; Το διχασμόπου χώρισε στα δυο την Ελλάδα; Τη Μικρασιατική καταστροφή ο λαός την επεζήτησε και σ' αυτόν θα τη χρεώσουμε; Και τη δικτατορία του Μεταξά και τον αδελφοκτόνο εμφύλιο σπαραγμό; Τους άγγλους και μετέπειτα τους αμερικανούς ο Λαός τους επέβαλε ως σωτήρες από τον άφρονα Ζαχαριάδη και τη σταλινική παρεούλα του ( αργότερα ο Μάρκος γνώρισε τιμές και δόξες στο Ελληνικό Κοινοβούλιο) και όχι ο λακές ο Παπαντρέου, που "ήθελεν και ηρέσκετο και σε ολίγην λαοκρατίαν"; Τη μετανάστευση του 50 και 60, αυτή που μόνο ο Καραμανλής την είδε σαν ευλογία Θεού, οι μαννάδες και οι γυιοί την επεζήτησαν; Τη χούντα των συνταγματαρχών ποιοι την εγκαθίδρυσαν σ' αυτόν τον τόπο και γιατί; Και την τραγωδία της Κύπρου ποιοι τη σχεδίασαν και ποιοι την προκάλεσαν; Ο Ελληνικός Λαός; Αυτός χάραζε και εκτελούσε τις γεωπολιτικές στρατηγικές σ' αυτή τη γειτονιά του πλανήτη μας;
    Ασφαλώς όχι.
    Όσο διαβάζοντας και ερευνώντας την πρόσφατη ιστορία μας φωτίζομαι για τα συμβάντα και μπορώ, σ' ένα βαθμό, να διαβλέπω τα μελλούμενα καθώς η ιστορία ανακυκλίζεται, θεωρώ (πάντα η προσωπική άποψη μπορεί νάναι εσφαλμένη) πως ο Ελληνικός Λαός συχνά αφέθηκε να χρησιμοποιηθεί από ξένους επιτήδειους πολιτικούς και από τα ελληνόφωνα μορμολύκια ανδρείκελά τους ως εργαλείο για την επίτευξη των σχεδίων τους ενώ σπάνια χρησιμοποίησε την αυτόχθονα δύναμή του για να αλλάξει τη μοίρα του και την προκοπή του. Φωτεινό παράδειγμα ο πόλεμος του 40 και η Εθνική Αντίσταση.
    Έτσι, οι Έλληνες χρησιμοποιήθηκαν για να περιορισθεί η έκταση της οθωμανικής αυτοκρατορίας, για αποκτήσουν οι άγγλοι τα πετρέλαια της Μοσσούλης, για να νικηθούν οι γερμανοί στους δυο παγκόσμιους πολέμους που αιματοκύλισαν την Ευρώπη ( τότε μάλιστα κατά Τσώρτσιλ οι ήρωες πολεμούσαν ως Έλληνες), για να αναχαιτισθεί ο σοβιετικός σταλινικός ιμπεριαλισμός ( μόλις τώρα η κα Παπαρήγα ανακάλυψε τον ρωσσικό ιμπεριαλισμό), για στα για να ενισχυθεί η κατεστραμμένη γερμανική οικονομία, για να εξυπηρετηθούν οι αμερικανικές γεωπολιτικές στρατηγικές στη λεκάνη της Μεσογείου και τα Βαλκάνια, και ....και.....
    Σήμερα, οι παντοτινοί τάχατες σύμμαχοί μας και παράλληλα και κατ' ουσίαν τοκογλύφοι δανειστές μας ανακάλυψαν πως είμαστε ένα συνοθύλευμα ακαμάτηδων, ρέμπελων, παγαπόντηδων και τεμπέληδων καλοπερασάκιδων, ( εδώ βοήθησαν καταλυτικά και οι αντιλήψεις του έμμισθου υπαλλήλου τους πρώην πρωθυπουργού), ένα ρεμπέτ ασκέρ που απειλεί με τη στάση του την ευημερία των λαών τους και τη συνοχή, τουλάχιστον, της Ε.Ε. και σαν καλοί επιστάτες προσπαθούν να μας συνεφέρουν και να μας νοικοκυρέψουν, πάντα για το δικό μας καλό. Για τους λόγους αυτούς οι γερμανοί ζηλωτές του 4ου Ράϊχ, οι γάλλοι ζηλωτές της πολιτικής του Πεταίν, οι άγγλοι ζηλωτές της αποικιοκτρατίας και οι αμερικανοί ζηλωτές της εποχής της δουλείας οργανώνουν και εφαρμόζουν, μέσω των ντόπιων πολιτικών ανταποκριτών τους ( η αριστερά όπως και το 46 περί άλλων τυρβάζει και λαλεί) και ερήμην μας ένα πλαίσιο διακυβέρνησής εν πτωχεία και δουλεία, και όπως πάντα για το καλό μας που όπως και οι Μήλιοι, κατά το Θουκιδίδη, δεν τον εννοούσαν ορθώς και ανέλαβαν οι Αθηναίοι να τους το διδάξουν τελικά εξανδραπιδίζοντάς τους.
    Το κύριο και αξιωματικό ερώτημα είναι γιατί ο Λαός μας ( προσωπικά δεν περιμένω τίποτα από τους εξωνημένους πολιτικούς της παρούσας εποχής) δεν αντέδρασε και δεν αντιδρά δυναμικά και κατάλληλα για την ανατροπή των σχεδίων τους για οικονομική μας και άρα και τη συνεπαγόμενη εθνική υποδούλωσή μας. Πώς έπαψε νάναι περήφανος και εραστής της ελευθερίας; Αυτός ο τόπος δεν γέννησε τον Κολοκοτρώνη, τον Καραϊσκάκη, τον Κανάρη, τις Σουλιώτισσες του Ζαλόγγου;.......τον Π. Μελά, τον Ι. Δραγούμη και τους ανώνυμους Μακεδονομάχους;........τον Δαβάκη και τους χιλιάδες άγνωστους ήρωες του Ρούπελ και του 40;......τον Βελουχιώτη και τους αντάρτες της πράγματι Εθνικής μας Αντίστασης; ( αναμεσά τους και εκείνο το 18χρονο παλληκαράκι που σκοτώθηκε πολεμώντας τους φασίστες ιταλούς εκεί παραέξω από το Μικρό Χωριό της Ευρυτανίας κε Παπούλια)..........τους νεκρούς μας ήρωες της Κύπρου; .......και τέλος, τους χιλιάδες ανώνυμους Έλληνες και Ελληνίδες που μεροδούλι-μεροφάι πάσχισαν
    και πασχίζουν για την προκοπή αυτού του τόπου είτε στις μίνες του βελγίου και στις φάμπρικες της γερμανίας είτε στα βουνά της Ηπείρου, στον κάμπο της Θεσσαλίας, στις θάλασσες του Αιγαίου και του Ιονίου;
    Εύκολη απάντηση δεν χωρά εδώ.
    Τολμώ όμως να σκεφτώ κάτι και οι σπουδαγμένοι ας απαντήσουν κατά τις γνώσεις τους. Οι αποικιοκράτες χρησιμοποιούσαν το όπιο, τον φόβο και τον τρόμο για να κρατούν υπόδουλους κάποιους λαούς και να νέμονται τα πλούτη της γης τους και την εργασία τους. Συν τω χρόνω το όπιο αντικαταστάθηκε από φτηνά χημικά ναρκωτικά που παρασκευάζονταν εύκολα και μαζικά στα παράνομα εργαστήρια των πόλεων της Δύσης.( όσο πιο κοντά η παραγωγή στην κατανάλωση τόσο καλύτερα για τον έμπορα) Και τα παράνομα εργαστήρια έγιναν σύγχρονες βιομηχανίες χημικής και όχι μόνο καταστολής της βούλησης και αλλοίωσης της συνείδησης του ανθρώπου. ( τί άραγε έγραφε στις εξαφανισθείσες σημειώσεις του ο Ν. Τέσλα;) Τί λοιπόν δοκιμάζεται πέρα από τον καλλιεργούμενο φόβο και τρόμο στο μυαλό του Έλληνα από τους τοκογλύφους δανειστές μας (συμμάχους κατά τα άλλα) για να κατασταλεί ο ψυχοδιανοητικός δυναμισμός του Έλληνα και το ελεύθερο φρόνημά του; Για να ενεργεί ως δρώμενο και όχι ως δρων; (το πείραμα MK-ULTRA και οι πρόσφατες εξεγέρσεις στο βόρειο τόξο της Αφρικής πολλά έχουν καταδείξει)
    Οι τετιμημμένοι σοφοί της ακαδημίας Αθηνών και οι ειδικοί νευροεπιστήμονες (δικαίωμά τους να με θεωρήσουν ανόητο αλλά να σας το αποδείξουν) μπορούν να μας διαφωτίσουν για τη μεταλλαγή της πλειοψηφίας των νεο-Ελλήνων σε άβουλες, υποτακτικές, συμβιβαζόμενες με τους βιαστές τους, παθητικές προσωπικότητες; Οι τεχνικές του πρόσφατα αποθανόντος δικτάτορα της Βόρειας Κορέας μήπως ήδη εισέβαλλαν στην Ελληνική κοινωνία από τις ανοικτές κερκόπορτες που έντεχνα μεθόδευσαν μοιραίοι και ανίκανοι κυβερνήτες;
    Ας μας εξηγήσουν λοιπόν για το συμβαίνον και τότε ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του για να "μην ανταμωθούμε όλοι μας στα γουναραδικα".

    • Λαπίθης avatar
      Λαπίθης @ Λαπίθης 06/01/2012 14:19:33

      Υ.Γ ένα κατά λάθος πάτημα πλήκτρου στον υπολογιστή μου οδήγησε στην ανάρτηση του κειμένου πριν από τον τελικό ορθογραφικό έλεγχο και κάποιες άλλες αναγκαίες μικρο-διορθώσεις. Ζητώ την κατανόησή σας. Ευχαριστώ.

  20. athamas avatar
    athamas 06/01/2012 13:38:07

    Άρα ο Πάγκαλος είπε την αλήθεια!!!! Μαζί τα φάγανε !

  21. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 06/01/2012 14:37:23

    Δεν φτάνουν μόνον οι ηθικές παραινέσεις και οι ενέσεις ξανθοπουλικού τύπου ηθικολογίας. Από αυτές που απαγγέλλονται το πρωί από δασκάλους στα σχολειά και παπάδες στην εκκλησία, και μετά ακυρώνονται έμπρακτα από αυτούς που τις άκουσαν και από εκείνους που τις κηρύττουν.

    Δομικό χαρακτηριστικό της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας είναι η υποκρισία. Βαθιά ριζωμένη και καλλιεργημένη, που έγινε τρόπος ζωής τα χρόνια της μεταπολίτευσης.

    Καλή η αξιοπρέπεια, καλή κι η τιμιότητα, αλλά “εδώ είναι Ελλάντα” και πρέπει να κάνω επικύψεις στον πολιτικάντη της συνοικίας, στον παπά της ενορίας, και στον δημοσιογραφίσκο του καναλιού με τα απόβλητα, κι ας ξέρω ότι είναι βουτηγμένοι στην διαπλοκή και στην απάτη – έτσι έμαθε να σκέφτεται ο μέσος τσιφτετέλληνας. Δείτε την αισθητική που καταναλώνει: “ελληνικές” ψυτοτσοντοσειρές και ορθοδοξία, τούρκικα serials και τρακόσιους του Λεωνίδα με λίγο μεγαλέξαντρο, αμερικάνικες σαβουροσειρές και γερμανικά αμάξια, λάτιν σάλσες, καλαματιανά και τσιφτετέλια.

    Ίδιος αχταρμάς και ο εσωτερικός του κόσμος που διαπλάστηκε από την μεταπολιτευτική “κουλτούρα”, αιχμή του δόρατος της οποίας υπήρξαν από ένα σημείο και ύστερα τα ΜΜΕ.

    Έμαθα να μην δίνω δεκάρα για τα ωραία λόγια. Από τις πράξεις κρίνω και κρίνομαι.

    • Y. avatar
      Y. @ Professor Moriarty 06/01/2012 18:04:16

      Προφέσορα, αφιέρωσες...!!

  22. Nik avatar
    Nik 06/01/2012 16:45:53

    Κάποτε ωφελεί περισσότερο η σύγκριση από την κρίση. Η σύγκριση όμως αντιμετωπίζει την ατάκα "εδώ είναι Ελλάδα, δεν είναι (βάλτε την χώρα της επιλογής σας). Αυτά λέγανε όταν τονιζόταν πώς ο διευθυντής του BBC παίρνει 850 000 Ευρώ ετησίως, ενώ ένας Ελληνας εκφωνητής ειδήσεων 1 200 000 Ευρώ, ότι η κατάσταση είναι στρεβλή, δεν βγάζει νόημα.

    Τώρα φάτε τα.

  23. Λίζα Αλεξίου avatar
    Λίζα Αλεξίου 06/01/2012 19:12:53

    Για ποιά αξιοπρέπεια μιλάς, δεν είμαστε τίποτα άλλο εκτός από φτωχοί και προσκυνημένοι, απλά δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε ακόμη όλοι.

  24. καβουρας avatar
    καβουρας 06/01/2012 20:25:07

    Τσιμπήστε με να δω αν ζω όνειρο...Κακοφωνίξ ξέχασες τους πολιτικούς της δεξιάς , της αριστεράς , τους συνδικαλιστάρες μας και κάποιους άλλους....φρόντισαν να διαλύσουν μαζί και συντονισμένα την πατρίδα μαςεπί δεκαετίες... ο λαός κοιμόταν γιατί του ρίχνανε και λίγο παντεσπάνι...τώρα τέλειωσε το φαγοπότι-τα κεφάλια μέσα και κοπηλασία στη γαλέρα...

  25. juliet avatar
    juliet 06/01/2012 20:58:12

    Ζαγάρια και τσακάλια και κοκόροι
    σηκωτά κάθε τόσο στο ποδάρι,
    μόρτηδες ,λούστροι ,αργοί,λιμοκοντόροι.

    Στον αφέντη χαρά που τους λανσάρει!
    Και ποιά είναι τα σωστά ,ποιά τα μεγάλα
    που την ορμή τους δίνουν και τη χάρη;

    Προδότες οι Τρικούπηδες .Κρεμάλα!
    Κι οι Ψυχάρηδες ;Γιούχα,Πλερωμένοι.
    Να ,η Ελλάδα!Αρσακιώτισσα δασκάλα,

    με λογιότοπους παραγιομισμένη.
    Κι ο Ρωμιός;Αφερίμ!Μυαλό κουκούτσι.
    Από τον καφενέ στην Πόλη μπαίνει
    τον ναργελέ κρατώντας το μαρκούτσι.
    Παλαμάς