30/06/2009 02:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Αμερικανοί αποσύρονται από το Ιράκ

 
_____________________________________________________________________________________________
Λόγω του Ιράν ... ξεχάσαμε τη σπουδαιότητα των εξελίξεων στο γειτονικό του Ιράκ. Η σημερινή  30η  Ιουνίου είναι μια σημαντική ημερομηνία για το Ιράκ καθώς για σήμερα έχει ορισθεί η  οριστική αποχώρηση των Αμερικανικών στρατευμάτων από την χώρα ύστερα από έξι χρόνια συνεχούς παρουσίας και  στρατιωτικής εμπλοκής. Οι Ιρακινοί είναι κάτι παραπάνω από χαρούμενοι και μάλιστα όρισαν την σημερινή ημέρα ως εθνική γιορτή και προγραμματίζουν διάφορα φεστιβάλ και εκδηλώσεις....

«Είναι ένα μήνυμα προς την υφήλιο ότι είμαστε πλέον σε θέση να διαφυλάξουμε την ασφάλειά μας και να διαχειριστούμε από μόνοι μας τα δικά μας ζητήματα...» δήλωσε ο Πρωθυπουργός Nouri al-Maliki προσθέτοντας μάλιστα πως το Ιράκ είναι έτοιμο να «απωθήσει» (!!!)  τους Αμερικανούς εισβολείς!

Όμως, ενώ οι 130.000 Αμερικανικοί στρατιώτες ετοιμάζονται να αποχωρήσουν, η Βαγδάτη προσπαθεί να συνέλθει από τις 15 βομβιστικές επιθέσεις που έγιναν μόνο μέσα σε μια εβδομάδα!

Guardian (UK)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 08:48:13

    Το καινό θα συμπληρωθεί από τα “παιδιά” της Ντόρας και ΚΚ β... άρε χρυσες δουλείες και επενδύσεις που μας άνοιξαν στο εξωτερικό....

  2. SKAIs avatar
    SKAIs 30/06/2009 09:49:18

    test

  3. Orestios avatar
    Orestios 30/06/2009 10:28:37

    Τελείωσε η επιβολή της δημοκρατίας? Κιόλας?

  4. Σικάτος avatar
    Σικάτος 30/06/2009 10:30:08

    Τωρα θα σφάζονται μεταξύ τους αντί να τους βομβαρδίζουν οι γιάνκιδες.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/06/2009 10:53:19

    Μακάρι να διαφυλάξουν μόνοι τους την ασφάλειά τους, μακάρι να ξαναέχουν εκλογές κλπ κλπ. Το Ιράκ είναι ένα λίγο τεχνητό κράτος (οι Άγγλοι νομίζω το έφτιαξαν). Το Κουρδιστάν δεν το βλέπω για την ώρα...

  6. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 11:17:06

    Archaeopteryx – δηλ. εχουμε πολλά κοινά σημεία .....εμείς ποιο νωρίς ...αυτοί λίγο άργησαν ...

  7. ΑΛΕΚΟΣ avatar
    ΑΛΕΚΟΣ 30/06/2009 11:58:48

    Έχουν άλλα προβλήματα σοβαρότερα να ασχοληθούν οι Αμερικάνοι !!

    http://tipstrategies.com/interactive/net-job-gain-loss/view.swf

  8. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 14:55:13

    Πάντως αυτή η ασέλγεια τον “ελληνικών” ΜΜΕ π.χ. Σταρ ,στο πτώμα του Μαικ Τζακσον είναι απαράδεκτη ..μετά η κυρία Μαριάννα Β. μας πουλά και μούρη....

  9. Νἰκος avatar
    Νἰκος 30/06/2009 18:03:12

    Τετοια λενε οι Αλ μαλακες και γελαμε, ας ειναι καλα. Πιθανη εμηνεια της ξαφνικης αποχωρησης: επικειται Ισραηλινη επιθεση εναντιον του Ιραν, μαλλον μεσα στον Αυγουστο με Σεπτεμβρη. Οι αμερινανοι θα προφασιζονται τον ανηξερο και θα επικαλουνται το διεθνες δικαιο.