#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2010 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Αμερικάνοι «μαζεύονται» στο Αφγανιστάν



Λίγο διάστημα μετά την έγκριση του Ομπάμα να του αποστείλει επιπλέον στρατεύματα, ο επικεφαλής των αμερικανικών και ΝΑΤΟϊκών δυνάμεων στο Αφγανιστάν, στρατηγός Stanley McChrystal, φαίνεται να τα «μαζεύει». Όπως λέει στην εφημερίδα Financial Times, το τελευταίο διάστημα προσανατολίζεται σε ειρηνικό συμβιβασμό με τους Ταλιμπάν, χρησιμοποιώντας ως μοχλό πίεσης  τις ενισχυμένες πλέον αριθμητικά δυνάμεις του. «Ως στρατιώτης, προσωπικά πιστεύω πως πολεμήσαμε αρκετά…», λέει, και συνεχίζει: «Πρέπει να δημιουργήσουμε συνθήκες με τις οποίες θα βρεθεί μια δίκαιη λύση ως προς το πώς θα κυβερνιέται η χώρα στο μέλλον». Όπως αναφέρει ο στρατηγός, τα επιπλέον στρατεύματα που θα διαθέτει, θα του επιτρέψουν να δημιουργήσει μια ασφαλή ζώνη μεταξύ της Καμπούλ και των περιοχών που ελέγχουν οι Ταλιμπάν στο νότο. Αυτό θα εξασθενήσει τις επιχειρησιακές δυνατότητές τους, με απώτερο αποτέλεσμα να προσέλθουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων. Σε ερώτηση της εφημερίδας για το πώς θα έβλεπε μια συμμετοχή των Ταλιμπάν στην Αφγανική κυβέρνηση, ο McChrystal απάντησε πως «Όλοι οι Αφγανοί μπορούν να παίξουν σημαντικό, ρόλο εφόσον προσανατολίζονται στο μέλλον». Η απάντηση αυτή είναι παρεμφερής με τη πρόσφατη  δήλωση του υπουργού Άμυνας των ΗΠΑ Robert Gates, ότι ακόμη και οι Ταλιμπάν αποτελούν μέρος του αφγανικού πολιτικού ιστού.

 Financial Times

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 25/01/2010 22:42:15

    Ομολογία αποτυχίας?

  2. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/01/2010 01:05:25

    Μαζεύονται; Και η εξάπλωση της δημοκρατίας;

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ Δημήτρης 26/01/2010 10:48:13

      At FactorX , these guys in the picture are british , they are armed with SA-80 , wearing UK camo colors .

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δημήτρης 26/01/2010 18:46:51

      Karmacedon: They`re both NATO members. Are they not?

  3. ataktos avatar
    ataktos 26/01/2010 17:00:24

    350 Γερμανοί τους αντικαταστούν

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/01/2010 18:43:52

    Οι Αμερικανοί έχουν τα ρολόγια και οι Ταλιμπάν το ... χρόνο.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Strange Attractor 26/01/2010 18:50:01

      Εύστοχότατο!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 26/01/2010 19:09:03

      Ευχαριστώ, θάθελα νάταν δικό μου, αλλά είναι παροιμία των παλιών Αφγανών Ταλιμπάν που λένε από την εποχή των σοβιετικών, πως "Αυτοί έχουν τα ρολόγια και εμείς έχουμε το χρόνο". Κάπου το είχα διαβάσει παλιότερα.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Strange Attractor 26/01/2010 19:53:09

      Πως αλλάζουν οι καιροί!!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Strange Attractor 26/01/2010 19:56:18

      Πάντως, υπάρχει πολύ σοφία στο Ισλάμ.

    • Karmacedon avatar
      Karmacedon @ Strange Attractor 26/01/2010 20:24:52

      +1

    • Σαψάλης avatar
      Σαψάλης @ Strange Attractor 26/01/2010 23:22:38

      Καλό!!!!!!!!!

  5. Σον.Πεν avatar
    Σον.Πεν 26/01/2010 23:36:25

    Προσωπικως δεν χαίρομαι για την αποτυχία των Αμερικανών στο Αφγανιστάν.
    Μήπως πρέπει η Ελλάδα ή μάλλον οι Ελληνες να αναθεωρήσουμε τον αριστερόφερτο και εν πολλοίς αταβιστικό αντιαμερικανισμό μας και να μετρήσουμε και τις δικές μας ευθύνες στην εξέλιξη των σχέσεων μας?
    Ας μη ξεχνάμε πως η Ελλαδα επιτυγχανε όταν ειχε ισχυρές συμμαχίες και αποτύγχανε απομονωμένη.
    Σε τι μας ωφέλησε π.χ η φιλοαραβική μας πολιτική μέχρι τωρα?

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Σον.Πεν 26/01/2010 23:40:50

      λίγο λαθρεμπόριο πετρελαίου?
      πήρε η Αράμκο την Αβιν (ή ανάποδα ... έχεω μπερδευτεί)
      αγόρασε οι άραβες στην Γλυφάδα
      δίνουμε έρεισμα για φαιδρότητα?
      κανένα συμβολαιάκι ο Δρ. Σπύρος?
      άλλα συμβολαιάκια από εφοπλιστές Λόντον?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Σον.Πεν 26/01/2010 23:43:31

      Άλλο ο αντιαμερικανισμός, και άλλο η εναντίωση σε αμερικανικές πολιτικές που ευθέως βλάπτουν την Ελλάδα. Εκεί δεν είναι αντιαμερικανισμός, αλλά αντίσταση σε αμερικανικό ανθελληνισμό.

      Υπάρχουν και τα δύο, και ο τυφλός, βλαπτικός για τη χώρα αντιαμερικανισμός, και η εναντίωση σε πολιτικές, που δεν έχει πρόβλημα με τη συγκεκριμένη χώρα, αλλά με κάποιες μόνον συγκεκριμένες δράσεις της. Το δεύτερο είναι καθήκον μας να το κάνουμε, το πρώτο είναι λάθος, στο βαθμό που ακόμη το κάνουμε. Αν δεν είναι οι Αμερικανοί οι ιμπεριαλιστές θα είναι οι Κινέζοι και αν δεν είναι οι Κινέζοι οι αρχαίοι Αθηναίοι και πάει λέγοντας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Σον.Πεν 27/01/2010 00:03:44

      Μακάρι να τελειώνει αυτο στο Αφγανιστάν. Μακάρι! Να γυρίσουν οι άνθρωποι στη χώρα τους σιγά σιγά. Αλλά φοβάμαι ότι δεν θα τελειώσει...

    • Σον.Πεν avatar
      Σον.Πεν @ Σον.Πεν 27/01/2010 00:18:51

      Επώνυμε ασφαλώς συμφωνώ με την παρατήρηση σου.Την θεωρώ ομως αυτονόητη.Μιλω για την περίπτωση που που οι εναντιες στα Ελληνικά συμφέροντα πολιτικές των ΗΠΑ είναι αποτέλεσμα της δικής μας στάσης.
      Π.Χ Οταν διεκδικεις ως χώρα υποστήριξη των ΗΠΑ πρέπει απο την πλευρά σου να βάζεις πλάτη στις δικές της υποθεσεις και να λαμβάνεις υπ'οψη και τα δικά τους συμφέροντα.Αν δεν εισαι διατεθειμένη ως χώρα να το κάνεις και πιστευεις οτι θα επικρατησει το διεθνες δικαιο ...καλα κρασια. Ως γνωστο τα σοβαρα διεθνη ζητηματα λυνονται πρωτα και μετα αναζητειτα το...δίκαιο.