24/04/2009 16:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Αλβανοί των Σκοπίων θέλουν λύση

Όπως μεταδίδουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης των Σκοπίων το συγκυβερνών αλβανικό κόμμα «Ένωση για τη Δημοκρατική Ένταξη» (DUI) του Αλί Αχμέτι προτίθεται να ασκήσει πιέσεις στο εσωτερικό της ΠΔΓΜ προκειμένου να διευθετηθεί το ζήτημα της ονομασίας.

«Αναμένουμε ταχεία επίτευξη συμβιβασμού για το θέμα του ονόματος. Το DUI δεν θα επιδείξει για πολύ ακόμη ανοχή για το ζήτημα αυτό και δεν θα μείνει με σταυρωμένα τα χέρια, καθώς για τον αλβανικό πληθυσμό είναι σημαντικό η Μακεδονία να καταστεί μέλος του ΝΑΤΟ» δήλωσε ο αντιπροέδρου του κόμματος Ράφιζ Αλίτι

Όπως συμπληρώνουν τα μέσα ενημέρωσης, ανεπίσημα, η προθεσμία που δίνεται από το DUI στο κυβερνών κόμμα VMRO-DPMNE του Νίκολα Γκρούεφσκι για τη διευθέτηση του ζητήματος λήγει τον Σεπτέμβριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. rozenstein avatar
    rozenstein 24/04/2009 16:54:53

    γιατι η αμερικανικη πρεσβεια αφου κοπτεται για την μασεντονια και βαζει το ντουι να κανει τον ταχυδρομο,δεν παιρνει αυτην την τουρκια και αλβανια να τις βαλει στην αμερικανικη ενωση των πολιτειων της ως πολιτειες νουμερο 51 52 53 κλπ?να τους φυγει ο καημος?μηπως το οραμα της παγκοσμιας διακυβερνησης ζοριζεται και μαζι αυτοι εχουν αγχωθει να προλαβουν το ''κακο''?κακο του κεφαλιου τους.θυμιζουν κατι λακεδες εδω που αγωνιουν να ελληνοποιησουν ολους τους εισβολεις πριν και μην και αρχισει να πεφτει ξυλο απο κατω..

  2. Orestios avatar
    Orestios 24/04/2009 17:11:13

    Ζόρια για τον Γκρουέφσκι και το VMRO. Αν μπορούσε να τους διώξει από εκεί θα το έκανε, γιατί του χαλάνε την εικόνα. Όμως με τους UCKάδες του κοσόβου, δεν μπορεί να τα βάλει. Τι τα θές? Αλβανοί και "παληκάρια", θα γίνουν μαλλιά κουβάρια.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 18:59:07

    Οι Αμερικανοι εχουν μπει στην Αλβανια επι Σημιτη. Ολα ειναι δικα τους. Μεχρι και Αμερικαν Αλμπανιαν Μπανκ !!! που ηταν στην Πανεπιστημιου....!

    Σημα ειχε το γερακι !

    Οι Αμερικανοι δουλευουν, εμεις ειμαστε αραχτοι οπως παντα και περιμενουμε τις εξελιξεις να μας προλαβουν.

    ΠΠ

  4. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 24/04/2009 20:42:15

    Στο τέλος δεν θα τη βγάλουν καθαρή οι Σκοπιανοί, καθότι τα πράγματα σφίγγουν επικίνδυνα για τισ ΗΠΑ σε ότι αφορά συγκεκριμένα σχέδια στα Βαλκάνια και σε γενικές γραμμές θα στηρίξουν τους Αλβανούς έναντι των Σκοπιανών.

    Σε ότι αφορά την Ελλάδα, μας βολεύει αφάνταστα να ενταχθεί τρόπο τινά η Σερβία σε "Δυτικούς" θεσμούς και παράλληλα να απασχολείται η Τουρκία με περιπέτειες στο Καύκασο και τη Μέση Ανατολή.

    Μετά το τραπέζι θα στρωθεί, εάν και εφόσον οι ευκαιρίες τύχουν εκμετάλλευσεις από την εδώ ηγεσία.

    Μια απορία...γιατί πολλοί θρηνούν και γεμίζουν απο εθνική αγανάκτηση για μια λύση σύνθετης ονομασίας τη στιγμή που από το 1995 έχουμε αναγνωρίσει σύνθετη ονομασία? Το πΓΔΜ για όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν είναι και εθνοτικός και σύνθετος προσδιορισμός πολύ χειρότερος από αυτόν που ενδεχομένος να πετύχουμε τώρα.

    Όλα και όλα, μπορεί και εγώ και πολλοί άλλοι να συχτιρίζουμε τη πολιτική γνωστή ως "Δόγμα Ντόρα-τώρα", αλλά σε μερικές εκλάμψεις δεν έχει πετύχει και άσχημα.

    Οι άλλοι βέβαια που υπέγραψαν το πΓΔΜ το '95 τώρα είναι ήρωες...

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/04/2009 21:33:56

    Μα θα "αφήσουν" να ενταχθεί η Σερβία σε δυτικούς θεσμούς, όταν απότι διαβάζουμε εμπόδια συναντά ο south stream 2 Βουλγαρία Ελλάδα Σερβία - ή αν δεν κατάλαβα εγώ καλά το ενεργειακό - γεωπολιτικό, από το οποίο φαίνεται εξαρτώνται τα πάντα σήμερα (μάλλον και η ένταξη σε "θεσμούς").

  6. anonymous avatar
    anonymous 24/04/2009 22:03:05

    O"Porta Porta"grafei oti oi amerikanoi mpikan stin Alvania epi Simiti..Pos metafrazetai afto ? Oti O Simitis eixe ti dynami na tous empodisei ?
    Antisimitikos mou fenesse,dikaioma sou,alla afto
    xepernaei kai ta oria tou asteiou..Pes mas kapoio
    allo sovaro asteio na gelassoume toulaxiston .

  7. Ηellenic avatar
    Ηellenic 24/04/2009 22:32:34

    @6-anonymous-Ειναι αληθεια οτι επι Σημιτη δεν ασκηθηκε καμμια εθνικη πολιτικη στα βαλκανια παρα μονο πως θα γινει οικονομικη επεκταση με τις πλατες αλλων και αδιαφορωντας για τα εθνικα συμφεροντα σε σημειο προκλητικο. Καμμια κινηση δεν εγινε επι 8 χρονια για τα Σκοπια. Σημερα ευτυχως τα πραγματα αλλαξαν και ποτε δεν πρεπει να γυρισει η Ελλαδα στη μαυρη εκεινη περιοδο της ιστοριας της

  8. anonymous avatar
    anonymous 25/04/2009 22:07:51

    #6 Hellenic..."Sinera eftixos ta pragmata allaxan kai pote den prepei na girissi i Ellada sti mavri ekeini periodo tis istorias mas" grafei o Hellenic...Nai,ta pragmata allaxan tora eimaste,eftixos,stin periodo tis...DIAFANIAS.