#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2011 13:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Αγανακτισμένοι υπογράφουν την ληξιαρχική πράξη θανάτου της Μεταπολίτευσης



Τη «ληξιαρχική πράξη θανάτου» της μεταπολιτευτικής περιόδου καταγράφει το Βαρόμετρο της Public Issue, τα ευρήματα της οποίας θα παρουσιάσει αναλυτικά η Καθημερινή της Κυριακής.

Ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Public Issue Γιάννης Μαυρής έκανε λόγο στην εκπομπή του ΣΚΑΪ «Πρώτη Γραμμή» για πολλαπλές ανατροπές σε κοινωνικό και πολιτικό πεδίο.

«Είναι τέτοια τα στοιχεία που φαίνεται ότι κλείνει μία περίοδος της μεταπολίτευσης. Η κοινωνική επιρροή και των 2 μεγάλων κομμάτων είναι κάτω από 40% με 35% του εκλογικού σώματος, κάτι πρωτοφανές» δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Μαυρής.

Ο κ. Μαυρής έκανε λόγο για απόρριψη των κομμάτων και πολιτική μετατόπιση της κοινής γνώμης.

«Θα ενισχυθεί το κίνημα των ‘Αγανακτισμένων’. Πάνω από 2 εκατ. κινητοποιούνται πανελλαδικά» εκτίμησε. Η Public Issue έχει στο Βαρόμετρο ειδική ενότητα για τους «Αγανακτισμένους».

Για τις ιδιωτικοποιήσεις ανέφερε ότι υπάρχει διχασμός της κοινής γνώμης, με διαφοροποιήσεις κατά περίπτωση και φορέα, με την πλειοψηφία των πολιτών να τάσσεται πάντως κατά των ιδιωτικοποιήσεων.

Όσον αφορά το ενδεχόμενο δημοψηφίσματος, δήλωσε ότι μία κυβέρνηση που είναι σε ελεύθερη πτώση και καταρρέει δεν μπορεί να θέτει εκβιαστικά διλήμματα. «Μπορεί να μετατραπεί το ερώτημα σε ψήφο διαμαρτυρίας κατά της κυβέρνησης. Θα δημιουργηθεί τεράστια πόλωση» προειδοποίησε.

http://www.skai.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 10/06/2011 14:38:46

    για όσους βρισκόμαστε στην πιάτσα αυτό ήταν φανερό εδω και δύο μήνες τουλάχιστον.
    Αν πέρα απο το Ζάπειο 2 ο ΑΚΣ δεν προβεί σε επιλογές ρήξης.
    π.χ.
    Κατάργηση της ΔΑΚΕ
    Κατάργηση της ΔΑΠ.
    Κατάργηση της Ν.Δ. και των υφισταμένων δομών της.
    Φοβάμαι ότι το τσουνάμι θα παρασύρει και τον ίδιο.

    • Πητ avatar
      Πητ @ δημητρης μαλαμουλης 10/06/2011 15:01:39

      Είσαι και στην πιάτσα τρομάρα σου. Μόνο ο Καρατζαφέρης θα έκανε τέτοιες άσκεφτες και παράλογες προτάσεις. Αντί να διορθώσουμε τα λάθη μας θα πάμε να κάνουμε και νέα.

  2. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 10/06/2011 15:06:00

    αγαπητέ πητ,
    αναγνωρίζω το λάθος μου αφού δέχτηκα κάμποσα τηλεφωνήματα , τα οποία με πληροφόρησαν ότι με αγωνία περιμένουν την υπουργοποίηση Αρη, Χατζηδάκη, Κυριάκου, Στυλαινίδη ,για να σώσουν τον τόπο.

    • Πητ avatar
      Πητ @ δημητρης μαλαμουλης 10/06/2011 15:12:59

      Ειλικρινά πιστεύεις ότι αν διαλυθούν ΔΑΚΕ και ΔΑΠ η ΝΔ θα πάρει πάνω από 15% στις εκλογές; Αυτές οι δυο οργανώσεις ήταν η μόνη ασπίδα της ΝΔ 5.5 χρόνια. Όσο για τα καμάρια που ανέφερες στο χέρι μας είναι να μην τους βάλουμε στη Βουλή. Αν ο Σαμαράς πάει να κάνει τους αχρείαστους τσαμπουκάδες που ανέφερες, θα φύγει την επόμενη μέρα και ανοίγει ο δρόμος για επιστροφή της Ντόρας.

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 10/06/2011 15:09:45

    Δηλαδή η Ν.Δ. στις εκλογές του 2009 πήρε 33% με τους πάντες εναντίον της και τώρα δεν θα πάρει 43%; Μου θυμίζει τις δημοσκοπήσεις μεταξύ Ντόρας - Σαμαρά όπου ο Σαμαράς ήταν 20 μονάδες μπροστά και οι καλοπληρωμένοι έβλεπαν ντέρμπι.

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ ΣΠΥΡΟΣ 10/06/2011 16:58:01

      Άντε ντε... Έλα ντε...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΣΠΥΡΟΣ 10/06/2011 21:01:33

      Με ενοχλεί αυτό το τσουβάλιασμα (με το ζόρι) της ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ, που επιχειρούν όλοι αυτοί οι κύριοι δημοσκόποι. Σε άλλη δημοσκόπηση είχαν πάνω από τις μπάρες με τα ποσοστά των κομμάτων και μια αγκύλη (!) που έγραφε «αθροιστικό ποσοστό ΠΑΣΟΚ/ΝΔ»! Μην τυχόν και του ξεφύγει κανενός το υπονοούμενο.

      Κατά τη γνώμη μου, το ίδιο το ΠΑΣΟΚ (δια των συνήθων δημοσκόπων) προάγει αυτό το τσουβάλιασμα για να μην επιτρέψει μετακίνηση ψηφοφόρων στην ΝΔ. Προτιμάει αυτοί να πάνε σε άλλα κόμματα, μικρότερα με τα οποία το ΠΑΣΟΚ έχει συνεργασία. Είτε στο θέμα του Μνημονίου (ΛΑΟΣ, Ντόρα) είτε στο
      (ακόμη σοβαρότερο) θέμα του λαθροεποικισμού και της αλλοίωσης του εκλογικού σώματος (ΣΥΡΙΖΑ, Κουβέλης, Ανταρσύα και... Χρυσή Αυγή - η τελευταία, ως αφορμή να δυσφημούνται οι αντιδράσεις).

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 10/06/2011 15:25:17

    Eίναι τουλάχιστον περίεργο το timing της απεργίας των τεχνικών τηλεοράσεως αυτές τις κρίσιμες γιά την Ελλάδα ώρες, με τη κατοχική ακυβερνησία να περνάει «αβρόχοις ποσί», τα νέα μέτρα κοινωνικής και οικονομικής εξόντωσης των Ελλήνων. Yπάρχουν πολίτες ανημέρωτοι, και χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο. Υπάρχει όμως η συνεχής ροή του ανθελληνικού Skai, ο οποίος ελεύθερα μονοπωλεί «την ενημέρωση».

    Ακόμα και ο λόγος του κ. Γιάννη Μαυρή (Public Issue), περί «απόρριψης των κομμάτων και πολιτική μετατόπιση της κοινής γνώμης», με το υφέρπον μήνυμα ότι δηλαδή, «συλλήβδην όλοι ίδιοι είναι», ακούγεται προκατειλλημένος.

    Ε λοιπόν, κύριε Γιάννη Μαυρή, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όλοι ίδιοι.
    Και αυτό, περίτρανα θ’αποδειχθεί στις αναπόφευκτες πρόωρες εκλογές.

  5. Λάκης avatar
    Λάκης 10/06/2011 15:29:51

    3% υπέρ ανέργων ή υπέρ πρόωρων συνταξιούχων; Ο Παπανδρέου απέτυχε. Εκλογές τώρα!

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 10/06/2011 15:30:56

    Ανατρέχοντας στη νεοελληνική ιστορία,θα διαπιστώσουμε πως το εκάστοτε πολιτικό σκηνικό κρατούσε από 15 έως 25 χρόνια.Τρικουπικοί-Δηλιγιαννικοί,Βενιζελικοί-αντιβενιζελικοί,μετεμφυλιακή περίοδος έως το 1967.Η μεταπολίτευση κράτησε 37 χρόνια.Αρκετό χρονικό διάστημα σε σχέση με τις προηγούμενες περιόδους.Ομολογουμένως,οι στιγμές ιστορικές.Απο κει και πέρα,είναι χρέος και καθήκον του Σαμαρά να ενσαρκώσει τη νέα περίοδο παρουσιάζοντας μια νέα πολιτική διακήρυξη ή πλατφόρμα λέγοντας τις μεγάλες αλήθειες για όλα.Η ''γενιά του Πολυτεχνείου'' πνέει τα λοίσθια...περνούμε σε άλλη εποχή που έχει,πλέον,άλλες προτεραιότητες...στους Έλληνες αναζωπυρώθηκε η αγάπη για την πατρίδα.Το βλέπουμε σε αυτά που συμβαίνουν.Είναι η ευκαιρία του Σαμαρά να φανεί αντάξιος του πνεύματος των καιρών και ν΄αποτελέσει τον δημιουργό μιας νέας ελληνικής πολιτείας...και μην ξεχνάει κανείς ότι η Ιστορία δεν ρωτάει κανέναν αν είναι έτοιμος.....

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ Komis Montechristo 10/06/2011 16:25:14

      Ας έχουμε εμπιστοσύνη στον Πρόεδρο. Απέδειξε, κάνοντάς μας περήφανους με το ΟΧΙ στα μνημόνια και στις ...συναινέσεις ότι το αξίζει.

  7. Ίωνας avatar
    Ίωνας 10/06/2011 16:22:42

    Κυριακή, κοντή γιορτή! Το μοναδικό έγκυρο γκάλοπ θα είναι οι επερχόμενες βουλευτικές εκλογές. Τα γκάλοπς που δημοσιεύονται στις αντινεοδημοκρατικές φυλλάδες και κανάλια και μάλιστα Αλαφουζινής ιδιοκτησίας, απλά δεν τα πιστεύουμε. Είναι πάρα πολλοί αυτοί που στηρίζουν τον Αντώνη Σαμαρά, ακόμα και μη ΝΔκράτες, που στο τέλος οι Κασσάνδρες θα καταπιούν την διχαλωτή τους γλώσσα. Εσείς σε ποιά πιάτσα περιφέρεστε κύριοι της κατευθυνόμενης και δόλιας νοοτροπίας του ότι ¨όλοι είναι ίδιοι¨? Αφού όλοι είναι ίδιοι, γιατί οι εγχώριοι και οι ξένοι δυνάστες μας εκλιπαρούν την συναίνεση του Αντώνη Σαμαρά? Ο Ελληνικός Λαός έπαθε και ευτυχώς έμαθε. Οψώμεθα ες Φιλίππους!

  8. The Saint avatar
    The Saint 10/06/2011 16:31:58

    Mακάρι τελικά όλη αυτή η ιστορία, να έχει θετικό αντίκτυπο γιά όλους μας, και γιά την Πατρίδα μας!
    (τώρα εγώ γιατι ακόμη ...απαισιοδοξω, δεν ξερω...)

  9. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 10/06/2011 17:14:22

    ωστε με την πλατεία αυτή τη στιγμή να ζητά αίμα.
    Με την αδιαμόρφωτη ιαχή "κλέφτες" .
    Με την απαξία να πέφτει επί δικαίων και αδίκων.
    Υπάρχουν φίλοι να πιστευουν ότι ποσοστά κοντά στο 32% είναι πιθανά?.
    Υπάρχουν φίλοι να μην υποψιάζονται ότι λύσεις παρασκευάζονται στο παρασκήνιο?.
    Υπάρχουν φίλοι που να πιστευούν ότι το πολιτικό προσωπικό της Ν.Δ. είναι ικανό να συσπειρώσει κόσμο?.
    Υπάρχουν φίλοι που να πιστευούν ότι τα μορφώματα της μεταπολίτευσης (Φοιτητικές νεολαίες-συνδικαλιστικοί φορείς κ.ο.κ)έχουν περισσότερη απο την μηδαμινή (αν όχι αρνητική ,όπως πιστεύω εγώ) δύναμη?.
    Για να μην δεχθούμε λοιπόν αδιαμαρτυρητά (και ίσως με αγαλλίαση) το φαστ φούντ που μας προετοιμάζουν.
    Μόνο γενναίες προτάσεις-πράξεις μπορουν ΙΣΩΣ να εμπνεύσουν.

  10. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 10/06/2011 17:45:53

    Έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στον Πρόεδρο!
    Φτάνει, όταν έρθει η ώρα, (που πλησιάζει), να τον πλαισιώσουμε με τους άξιους και αξίους. Εμείς ψηφίζουμε.

  11. Αυνανιας avatar
    Αυνανιας 10/06/2011 22:31:34

    Μολις μπηκα σπιτι,περασα απο το Συνταγμα.
    Οι δηθεν αγανακτισμενοι ηταν 300-400 ! !

    Τελικα ο Ελληνας ειναι σαν τον λυκο,μαλλι αλλαζει,μυαλο οχι

    ΖΗΤΩ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΕΙ ΤΟ ΠΕΛΕΚΟΥΔΙ

    • Οργη avatar
      Οργη @ Αυνανιας 11/06/2011 00:32:13

      Το ξερω και εγω εκει ειμουνα.......Τι να πω ?????Ειμαστε τραγικοι...τοσο πολυ εχουμε διαβρωθει??? οκ παο πασο...............Μονο οταν ερθουν οι πρωτοι λογαριασμοι θα καταλαβουν...αλλα και τοτε θα πουν.."Δεν βαριεσαι? τι να κανουμε τωρα.." οχι!!!!εγω δεν ακολουθω αυτον .τον κατα 60% διεβρωμενο λαο....θα την κανω οσο ποιο γρηγορα(30/6),μπορω,και καααααααποια στιγμη θα ξαναγυρισω,για λιγη θαλασσα,λιγο ηλιο,και μπολικη μιζερια....Καλα μπανια Ελληνες!!

      • Οργη avatar
        Οργη @ Οργη 11/06/2011 00:33:52

        ΥΓ και την κυριακη θα ειμαι Συνταγμα...δεν πειραζει ας κανουν οι αλλοι ελληναραδες τις βουτιτσες τους..

        • η Dimi avatar