#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2011 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Αγανακτισμένοι κατατρόμαξαν Κυβέρνηση - "σύστημα" - Τρόικα



Τις τελευταίες ημέρες το «ελληνικό πρόβλημα» κατέστη εκ νέου το υπ΄ αριθμόν 1 παγκόσμιο πρόβλημα.

Η εικόνα που διοχέτευσαν τα διεθνή μέσα ενημέρωσης σκιαγραφούσε μια χώρα υπό κατάρρευση, παραδομένη στις φλόγες και στην κοινωνική εξέγερση. Μια χώρα με κυβέρνηση υπό διάλυση και με ανεύθυνη αντιπολίτευση, η οποία με μαθηματική ακρίβεια οδηγούσε το ευρώ στον Καιάδα. Μια χώρα που, αφού έλαβε το μεγαλύτερο δάνειο της παγκόσμιας οικονομικής ιστορίας, δεν κατάφερε να σταθεί στα πόδια της και χρειάζεται πρόσθετη βοήθεια. Η εικόνα αυτή τρόμαξε πολλούς στην Ευρώπη, κυρίως δε εκείνους για τους οποίους η νομισματική σταθερότητα αποτελεί υπέρτατο αγαθό. Μερικοί εξ αυτών άρχισαν ήδη να θέτουν δημοσίως το ερώτημα: Μήπως θα ήταν καλύτερα να απαλλαγεί η Ελλάδα από το ευρώ και το ευρώ από την Ελλάδα; Σύντομα ωστόσο απέσυραν το ερώτημα αφού όλες οι μελέτες που παρήγγειλαν κατέληγαν στο συμπέρασμα ότι στην παρούσα φάση η αποχώρηση μιας χώρας από το ευρώ ισοδυναμούσε με διάλυση της ευρωζώνης. Με άλλα λόγια, η ευρωζώνη ήταν- και είναι- «καταδικασμένη» να σώσει την Ελλάδα. Για πόσο καιρό ακόμη; Αγνωστο. Ετσι την ανάγκη φιλοτιμία ποι ούμενοι οι Ευρωπαίοι αποφάσισαν να αγνοήσουν ότι η Ελλάδα είχε ήδη καθυστερήσει να εγκρίνει το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα, απεδέχθησαν ότι το ελληνικό πολιτικό σύστημα είναι προβληματικό και δήλωσαν έτοιμοι να συνδράμουν εκ νέου την Αθήνα. Ο επίτροπος κ. Ολι Ρεν, βλέποντας την περασμένη Πέμπτη πως ο διεθνής Τύπος εκτιμούσε ότι η στάση πληρωμών στην Ελλάδα ήταν επί θύραις, φρόντισε να ανακοινώσει πως σήμερα στο Λουξεμβούργο το Συμβούλιο θα αποδεσμεύσει την πέμπτη δόση των δανείων ύψους 12 δισ. ευρώ και συνεπώς η χώρα είναι καλυμμένη ως τον Σεπτέμβριο. Στο ίδιο μήκος κύματος, η κυρία Ανγκελα Μέρκελ και ο κ. Νικολά Σαρκοζί ανακοίνωσαν την Παρασκευή από το Βερολίνο ότι συμφώνησαν στους όρους και στις προϋποθέσεις της δεύτερης αρωγής προς την Ελλάδα, η οποία επί της ουσίας θα καλύψει τη χώρα από την ανάγκη προσφυγής στις αγορές για δανεισμό ως και το 2014. Ολα αυτά βεβαίως υπό την προϋπόθεση ότι ως το τέλος του μήνα η Βουλή των Ελλήνων θα ψηφίσει τόσο το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα όσο και τους εκτελεστικούς νόμους του. Γι΄ αυτό άλλωστε οι κοινοτικοί ιθύνοντες ανακοίνωσαν ότι η εκταμίευση της πέμπτης δόσης θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Ιουλίου, η δε επικύρωση της αρωγής ως το 2014 θα αποφασισθεί στο μεθεπόμενο Εurogroup, δηλαδή στις 12 Ιουλίου.

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=406872&h1=true

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 12:32:53

    Ολα αυτά βεβαίως υπό την προϋπόθεση ότι ως το τέλος του μήνα η Βουλή των Ελλήνων θα ψηφίσει τόσο το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα όσο και τους εκτελεστικούς νόμους του. ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ

    Μη σωσετε και δωσετε δοση ! ειναι που ειναι χλωμη...

    και μην ερθει ΕΝΑΣ να μου πει "που θα βρω λεφτα τον Ιουλιο !!??" τον εφαγα ζωντανο! εχω ξεκινησει ( κατα τυχην ) απο χτες αυτη τη συζητηση με υπαρκτο προσωπο (πρασινο Κρητικο Λογιστη !! ) και μας ακουσε ολο το Χαλαντρι !

    ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ. ειδικα οι ΠΑΣΟΚΟΙ της Κ.Ο. !!! ΟΧΙ γιατι μετα θα ειναι "ΑΡΓΑ" !

    ΠΠ

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 12:46:10

      Συζητάς με Πασόκους Π.Π;
      Καταρχήν που τους βρίσκεις; Είναι κρυμμένοι σε λαγούμια οι περισσότεροι...
      Δεύτερον έχεις χρόνο για χάσιμο; Καλύτερα να προσπαθήσεις να πείσεις παλαιοημερολογίτη να αλλαξοπιστήσει παρά Πασόκο να απαρνηθεί το Μνημόνιο, τον ΓΑΠ, το Μνημόνιο ΙΙ κλπ. Οι άνθρωποι είναι άρρωστοι. Χωρίς πλάκα: άρρωστοι! Ή διορισμένοι που έζησαν- και ζουν- σε βάρος μας, χάρη στους αθάνατους πασοκικούς διορισμούς των 80's.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας 19/06/2011 12:53:55

        ασε.... χτες ετυχε ! πηγα καλεσμενος σπιτι του !! και εγινε πολεμος !
        χαχαχαχααααααα

        " ολοι μαζι τα φαγαμε" μου λεει !
        " ετσι λειτουργει το συστημα, θα πληρωσουμε"
        " εχουμε πετυχει ΟΛΟΥΣ τους ΣΤΟΧΟΥΣ Μνημ Ι"
        " ειμαστε ολοι λαμογια και να πληρωσουμε"
        " καλα καναμε και πηραμε δανειο και να παρουμε κ αλλο αφου τα φαγαμε! "
        " φυσικα και ολα υπογφαφησαν νομιμα απο τη Βουλη !"
        " εμεις τους στειλαμε εκει - Βουλη-αυτοι εχουν ευθυνη !!" χαχααα

        θες να συνεχισω??? θα σου χαλασω το ΣΚ !! χαχαχα

        ΠΠ

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 13:16:02

          ΠΠ,
          η απάντηση είναι μια...επανεκκίνηση στο κράτος...
          απολύσεις τώρα...
          έτσι θα αποδυναμωθεί το Πασοκ...αλλιως πρέπει να περιμενουμε καμια 3οετία να αλλάξει η γενιά...ας πληρώσουν επιτέλους αυτοί που το αξίζουν...
          Στη θέση τους προσλήψεις μόνο των απαιτούμενων με αξιοκρατικά κριτήρια...

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 13:17:45

          Υπάρχουν ακόμη τέτοιοι άνθρωποι???

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 19/06/2011 13:20:55

            κ ομως !! και εχω και 4 μαρτυρες !! ( γυναικες ) χαχαχαα
            συν οσους μ ακουσαν απ τα μπακλονια !

            ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 13:42:30

            Θα είναι προβληματικός.
            Υγιείς άνθρωποι δεν σκέφτονται όπως αυτός.

        • aristotelis avatar
          aristotelis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 15:56:06

          και όμως υπάρχουν πολλοί τέτοιοι και δυστυχώς όχι μόνο πασόκοι αλλά και ψηφοφόροι της Ν.Δ που ισχυρίζονται ότι ευτυχώς που ήρθε η τροικα να βάλει τάξη, να μειώσει το δημόσιο και τις υπολοιπες γνωστές μπουρδολογίες...Είναι μεγάλος ο αριθμός αυτών και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να γίνει για να δουν την πραγματικότητα

    • madprof avatar
      madprof @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 13:51:20

      19-6-11
      Μεγάλη συζήτηση προκαλείται για το πανό «Η χούντα δεν τελείωσε το ‘73» που βρίσκεται στην Πλατεία Συντάγματος, τοποθετημένο από τους ""αγανακτισμένους", και εάν είναι παραπλανητικό ή ευσταθεί και πόσο !.

      Επί της ουσίας και των πραγματικών ιστορικών γεγονότων της περιόδου απαντώ :
      Η περίοδος της αποκαλούμενης, από το καθεστώς που ακολούθησε την περίοδο από ‘4/67 έως ‘7/74, Χούντας χωρίζεται σε δύο τελείως διαφορετικές περιόδους διακυβέρνησης της χώρας μεταξύ τους.

      Πρώτη περίοδος : από ‘4/67 έως ‘11/73 με προεξάρχουσα προσωπικότητα τον Γεώργιο Παπαδόπουλο.
      Επιτεύγματα του καθεστώτος :
      Αλλαγή πολιτεύματος της χώρας από Βασίλειον της Ελλάδος σε Προεδρική Δημοκρατία. Η χώρα και οι πολίτες της ευημερούν οικονομικά – κοινωνικά, με μηδενικά χρέος – έλλειμμα , όντας σε «γύψο» κάθε πολιτική δραστηριότητα με την ευρεία δυστυχώς έννοια του όρου !.

      Δεύτερη περίοδος : από ‘11/73 έως τον ‘7/74, πραξικόπημα στην Κύπρο και πτώση του καθεστώτος !.
      Τις ημέρες γύρω από την 17/11/73 (παγκόσμια ημέρα για το δικαίωμα των νέων στην παιδεία) και ενώ είχε προαναγγελθεί η ημερομηνία ελεύθερων πολιτικών εκλογών, ο μικρός ιστορικά δ.ι. ανέτρεψε τον Γ.Π. με αφορμή (υποτίθεται) τα γεγονότα του Πολυτεχνείου ενώ τα αίτια θα τα βιώσει ο Ελληνισμός τον ‘7/’74 !.

      Ο μικρός ιστορικά πλέον δ.ι. ανέτρεψε τον Γ.Π. και εγκατέστησε το καθεστώς που εκτέλεσε τον Ιούλιο του ’74 πραξικόπημα στην Κύπρο, προκάλεσε την εισβολή των Τούρκων στην Μεγαλόνησο και οδήγησε τον Ελληνισμό στην τραγωδία της Κύπρου και την Ελλάδα στην ΠΤΩΣΗ του καθεστώτος της Χούντας.

      Από ‘7/’74 έως σήμερα έχουμε την αποκαλούμενη περίοδο της Μεταπολίτευσης όπως όλοι την Βιώνουμε σήμερα. No comment !.
      Παρακαλώ για τις παρατηρήσεις σας επί των σοβαρών και μόνο αντιρρήσεων
      madprof

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 19/06/2011 14:17:39

        "Μεταπολίτευση εννοείται η αλλαγή πολιτεύματος.
        Σήμερα στην Ελλάδα συνηθίζουμε με τον όρο Μεταπολίτευση να εννοούμε την περίοδο της νεώτερης ελληνικής ιστορίας μετά την πτώση της Χούντας των Συνταγματαρχών όπου το πολίτευμα άλλαξε από Δικτατορία σε Προεδρευομένη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία. Σημειωτέον ότι μεταπολίτευση έγινε και εντός της Χούντας, όπου με χουντικό "δημοψήφισμα" το πολίτευμα άλλαξε από Βασιλευόμενη κοινοβουλευτική Δημοκρατία σε Προεδρική Κοινοβουλευτική Δημοκρατία.
        Στις 21 Απριλίου του 1967 ο στρατός πήρε την εξουσία με πραξικόπημα. Οι δικτάτορες στη συνέχεια διαχωρίστηκαν και από το Βασιλιά, τον εξεδίωξαν από την χώρα και κατήργησαν τη μοναρχία. Η στρατιωτική Χούντα υπήρξε η αιτία δημιουργίας, μετά από λανθασμένους χειρισμούς που εκμεταλλεύτηκε η Τουρκική πλευρά, του Κυπριακού ζητήματος, το οποίο οδήγησε στην κατάρρευσή της το 1974. Έπειτα από το δημοψήφισμα στις 8 Δεκεμβρίου 1974, το πολίτευμα της Ελλάδας μετατράπηκε ξανά σε αβασίλευτη Δημοκρατία και συντάχθηκε νέο σύνταγμα από την Ε' Αναθεωρητική Βουλή, που τέθηκε σε ισχύ στις 11 Ιουνίου 1975, το οποίο ισχύει μέχρι σήμερα, αναθεωρημένο το 1986 και το 2001.
        Κυριότερα χαρακτηριστικά των πρώτων χρόνων αυτής της περιόδου είναι η νομιμοποίηση του Κομμουνιστικού Κόμματος και η προσπάθεια απάλυνσης των πληγών που είχαν ανοίξει οι ιδεολογικές διαμάχες από την απελευθέρωση μέχρι το 1974. Κυριότερο παράδειγμα αυτής της διαδικασίας ξεκαθαρίσματος με το παρελθόν είναι η ειρηνική παράδοση της εξουσίας στην πρώτη κεντροαριστερή κυβέρνηση της Ελλάδας, μετά τις εκλογές του 1981 και η συγκατοίκηση Καραμανλή-Παπανδρέου".
        Μεταφορά από Βικιπαίδια

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 12:36:46

    Το ΒΗΜΑ και ολοι οι Πρασινοι ( και οι Τροικανοι ) εχουν παρει μαστερ στις ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ !! Πουλανε διαπιστωση ως θεση !
    οποιος μασαει κακο της κεφαλης του !

    Αλλο Θέση κ άλλο Διαπίστωση.

    Ειδατε καμια Πρασινη Φυλλαδα/ΜΜΕ να παιρνει Θέση? χαχαχααα
    ΟΧΙ.. μονο διαπιστωσεις και διλημματα " ποιος θα πληρωσει? χρωσταμε, δε βγαινουμε, εχουμε εξαρτηση, ετσι δουλευει το συστημα τι να κανουμε να βγουμε απ το ευρω? " κλπ κλπ κλπ

    ΠΑΣΟΚ = the art of ΔιαπιστωΔίλημμα.-

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 12:47:42

    ΓΑΠ-ΝΧ ( live )
    - Ιδιοτυπη Κηδεμονια και Εξαρτηση !!
    - Δανειες Δυναμεις
    - Κανεις δε θ ακουσει εμας !!
    αξιόΠΟΥΣΤΑ ειπε !! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαααααααααααααααα

    ΚΛΕΙΝΩ μετα απ αυτο !!!

    αξιόΠΟΥΣΤΑ ???? χαχαχαχαχαχαχχααααααααααααααααααααααααααααα

    ΠΠ αντε γεια αξιοΠΟΥΣΤΟ ΠΑΣΟΚ

    ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ !!! θα δειτε βιντεο !

  4. Orestios avatar
    Orestios 19/06/2011 12:53:52

    Το Φερέφωνο της Κατοχής, το ΒΗΜΑ, φοβάται τους αγανακτισμένους, όπως ο διάολος το λιβάνι.
    Η προπαγάνδα τους απέτυχε και πλέον δρά ως ενισχυτική των αγανακτισμένων.
    Όσο πιο πολύ τους κατηγορούν, τόσο πιο πολύ ενισχύεται σε πλήθος.
    Η πορεία του συστήματος ΠΑΣΟΚ είναι μή αναστρέψιμη.

    Ο φόβος τους είναι η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
    Με κάθε τρόπο προσπαθούν να την αποφύγουν.
    Με ψευτοδιλλήματα και διάφορες απατεωνιές.
    Όμως το ποτάμι των αγανακτισμένων θα τους σαρώσει
    αφήνοντας τη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ να θριαμβεύσει.

  5. JKR avatar
    JKR 19/06/2011 13:05:08

    Αν ψηφισθεί το Μεσοπρόθεσμο τελειώσαμε, όλα τα άλλα θα είναι για να χουμε να λέμε.

    • man8os avatar
      man8os @ JKR 19/06/2011 14:27:39

      Δεν πρεπει να περασει.

  6. sxolioblog avatar
    sxolioblog 19/06/2011 13:26:07

    Οταν γινουν σε Παρισι και Βερολινο συγκεντρωσεις αναλόγες μ αυτες στο Συνταγμα η στην Μαδριτη, οπου οι τοπικοι αγανακτισμενοι θα πουν αρκετα με τις τραπεζες μας, τοτε κατι θα γινει.

    Προς το παρον σ ολη τη Βορεια Ευρωπη αυτο που λενε στο κοσμο ειναι οτι τα λεφτα που τους παιρνουν τα δινουν στους Ελληνες.

    Αλλα οχι οτι ξαναπανε στις τραπεζες τους που δανεισαν τους δικους μας

  7. petros avatar
    petros 19/06/2011 13:29:57

    Γι'αυτό είναι επιτακτική ανάγκη να βγει ο κόσμος στους δρόμους, έξω από τη Βουλή, σήμερα και την Τρίτη. Όσο μεγαλύτερη παρουσία, τόσο τρομοκρατούνται τα φυτευτά ανθρωπάκια, οι Καντάφι και Άσαντ και Μουμπάρακ της Ελλάδος. Αυτό είναι, κύριοι, το σχήμα. Ούνα φάτσα, ούτε ράτσα.

    Τελικά, φαίνεται ότι οι Αιγύπτιοι, οι Σύριοι, οι Τυνήσιοι, οι Λίβυοι, είναι περισσότερο παλικάρια από τους αποχαυνωμένους Νεοέλληνες που διαμόρφωσαν τα ΜΜΕ και τα γκλάμουρ περιοδικά και εφημερίδες ! Ειρηνικά, πάρτε τα παιδιά σας και τουυς φίλους σας και πλημμυρίστε την Αθήνα σήμερα το βράδυ και την Τρίτη το βράδυ. Ραντεβού στις 8 το βράδυ, από το Ζάππειο και τις στήλες του Ολυμπίου Διός μέχρι την Ομόνοια και τα Προπύλαια και το Χίλτον. Κανείς να μη λείψει...

  8. anonym avatar
    anonym 19/06/2011 14:31:31

    Φακ. Κώστα...Ελπιζω η επανέκινηση να μην είναι σαν την Επανίδρυση...

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ anonym 19/06/2011 15:13:07

      Συμφωνώ απολύτως και προβλήματίζομαι..το έγραψα και σε άλλη ανάρτηση:

      Η αντίληψη του κόσμου για τον ΓΑΠ υπαγορεύεται απο την πελατειακή σχέση…Ο μέσος άνθρωπος, ακόμα και ο πασόκος, μπορεί να καταλάβει ότι πρόκειται για άνθρωπο τουλάχιστον κατώτερο τον περιστάσεων…
      Άρα τι συμβαίνει? πολύ απλά το 70% και πλέον των ΔΥ είναι πασοκοκομματόσκυλα και θα στηρίξουν μεχρι τέλους (το δικό τους ή το δικό μας) τον ΓΑΠ..
      Εξάλλου, τι χειρότερο από άποψη μέτρων μπορεί να πάθουμε οι υπόλοιποι? Αυτό που υπονοεί ο ΓΑΠ είναι απολύσεις ΔΥ, και με αυτόν το τρόπο εκβιάζει για την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου και κρατά τον στρατό του (το μπετόν του 20%)..

      Αναλογιζόμενος το ’74 που οδήγησε στη σημερινή ληστρική κατάσταση, ανησυχώ και για το μετά…Μετά την πτώση του Πασόκ θα μπουν σωστές βάσεις μιας κοινωνίας δικαίου ή όλοι αυτοί που είμαστε εκτός κουτάλας σήμερα, θα γίνουμε οι μελλοντικοί “Τσοχατζόπουλοι”?

  9. madprof avatar
    madprof 19/06/2011 17:52:30

    Φακ Κωστας : "Αναλογιζόμενος το ’74 που οδήγησε στη σημερινή ληστρική κατάσταση, ανησυχώ και για το μετά…Μετά την πτώση του Πασόκ θα μπουν σωστές βάσεις μιας κοινωνίας δικαίου ή όλοι αυτοί που είμαστε εκτός κουτάλας σήμερα, θα γίνουμε οι μελλοντικοί “Τσοχατζόπουλοι”?"

    Το Νέο Πολίτευμα θα πρέπει να έχει ανεξάρτητες θεσμικές αρχές και αλληλοελεγχόμενες ώστε ο τυχόν Φόρεστ Γκαπ που γίνει, έστω κατά λάθος Τσέλιγκας στο κοπάδι των αμνών για μια 4ετία να μην οδηγήσει την στρούγκα σε εκποίηση και την κάνει για την Καλιφόρνια, να υπάρχει ένα κοινοβούλιο που θα τον σταματήσει ή ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας εν ονόματι των πολιτών που τον επέλεξαν να φυλάει Θερμοπύλες !.
    Προσθέστε τα απολύτως αναγκαία, τα εκ των ων ουκ άνευ, του Νέου Πολιτεύματος !.

    • madprof avatar
      madprof @ madprof 19/06/2011 17:54:14

      Πολίτευμα : Πρόεδρο της Δημοκρατίας, θεματοφύλακα του Συντάγματος του Δημόσιου Χρέους και ελλείμματος και όποιων άλλων είναι ζωτικής σημασίας για την Πολιτειακή ανεξαρτησία επιβεβλημένα, με δικαίωμα Βέτο, εκλεγμένο από τους πολίτες ανά 5 ετία.
      Οί Τρεις θεσμικές εξουσίες ανεξάρτητες και αλληλοελεγχόμενες.
      Τέλος οι “αλλαξοκολιές”.
      Ισότητα έναντι των Ελληνικών νόμων όλων των Ελλήνων για ποινικά – αστικά αδικήματα !. Πολιτική ασυλία δεν σημαίνει ποινική – αστική ασυλία όπως ισχύει σήμερα στο φρουδοδημοκρατικό κατασκεύασμα. Άγνοια του νόμου δεν νοείται λένε στον πολίτη για ψύλλου πήδημα και δις ευρώα οι φαύλοι αρπάξανε- λεηλατήσανε-τσεπώσανε και όλοι μαζί σφυρίζουνε με κομπορρημοσύνη αδιάφορα και μας γυρίζουν τις πλάτες.
      Συμπληρώνω : Ποτέ πια “Τσιτσιολίν-οι, -ες”, δεν είναι η πολιτική σκηνή βιτρίνα χαρούμενου οίκου Ολλανδίας !.
      Επιλογή πολιτικών στελεχών με αξιοκρατικά – αντικειμενικά κριτήρια για όλες τις θέσεις και όχι με φεουδοιδεοληπτικές προκαταλήψεις και νεποτιστικές ιδεοληψίες.
      Κανείς διπλο-τριπλο-θεσίτης
      Πόθεν έσχες εφαρμοσμένο επί των αποκτηθέντων στα “οικογενειακά δένδρα” από την νηπιακή ηλικία (τα γράφουν στα εγγόνια τους και μην τον είδατε τον Παναή !).
      Βο(υ)λευόμενοι max 3 θητείες.

  10. Kronos avatar
    Kronos 19/06/2011 18:20:30

    Αξιοκρατικές διαδικασίες ποιες θα είναι ?

    Αυτοί που μάζεψαν 5 πτυχία και πάλι δεν γνωρίζουν το αντικείμενο τους ?

    Ποιος θα ορίσει ποιος θα μπει που ?

    Θέλει προσοχή για το ποιοι πρέπει να βγουν και ποιοι πρέπει να μπουν σε θέσεις δημοσίου !

    Είναι προτιμότερο το σύνολο να δίνει επίδομα ανεργίας 500e σε όλους τους ανέργους από το να πληρώνει 200.000 ανήμπορους δημοσίους υπαλλήλους στα 1500e μικτά.

    Θα πρέπει να φτιαχτεί λογιστικό πακέτο για όλες τις εταιρίες το οποίο να ενημερώνει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ το υπουργείο οικονομικών, καθώς επίσης και ένα πρόγραμμα ή server όπου να μπορεί και ο πιο απομακρυσμένος πολίτης να έχει πρόσβαση και να αιτείται το οποιοδήποτε έγγραφο. Ακόμη πρέπει το κάθε θέμα που αφορά μέχρι και τον τελευταίο πολίτη στο Καστελόριζο ή στο Ορμένιο ή στην Ιθάκη να αποφασίζεται μέσω δημοψηφίσματος ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

    Επίσης να τονίσω πως ακόμη κι αν φτιαχτεί ένα ΤΕΛΕΙΟ σύστημα , οι άνθρωποι που θα μεγαλώσουν μέσα σε αυτό να μπορούν να είναι σε εγρήγορση , τόσο διανοητική όσο και σωματική.

  11. δημης avatar
    δημης 20/06/2011 00:49:29

    ΟΟΟΟΟΧΙ ΟΛΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΥΣ....
    ..........ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΗΜΑ.....
    ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥ....