#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2012 10:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Έλληνες οδηγούνται σε εξέγερση!



Σίγουρα, η έξοδος από το ευρώ δεν είναι μια επιλογή την οποία θα ήθελε να ακολουθήσει  οποιαδήποτε κυβέρνηση. Χωρίς την δεύτερη διάσωση ύψους €130 δισ,  η Ελλάδα δεν θα μπορούσε να αποπληρώσει τα €14 δισ των ομολόγων της που λήγουν στις 20 Μαρτίου. Η συνεπακόλουθη στάση πληρωμών θα οδηγούσε σε εθνική χρεοκοπία, κάτι που σημαίνει κατά αρχήν ότι δεν θα πληρωνόντουσαν μισθοί, συντάξεις, συμβόλαια, ιατρικοί λογαριασμοί, οι περισσότερες επιχειρήσεις θα αδυνατούσαν να παραμείνουν σε λειτουργία, οι  ιδιωτικές αποταμιεύσεις θα κονιορτοποιούνταν από την υποτίμηση και τις πτωχεύσεις κλπ κλπ.

Με βάση όλα αυτά, δεν πρέπει να εκπλήσσει η επιλογή της κυβέρνησης και των κομμάτων που την στηρίζουν να στρέψουν την πλάτη τους σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Όμως  οι συνεχιζόμενοι γύροι λιτότητας αποδείχθηκαν καταστροφικοί, και η Ελλάδα μάλλον θα χρειαστεί και άλλη βοήθεια. Τι θα ζητήσουν τότε οι ταμίες της Ευρώπης; Ακόμη περισσότερη τιμωρία των απλών Ελλήνων, για τις αμαρτίες της παλιάς πολιτικής και επιχειρηματικής ελίτ;

 

Ήδη, οι Έλληνες οδηγούνται στην γενικευμένη εξέγερση. Η περαιτέρω τιμωρία τους δεν είναι ούτε ηθικά, ούτε κοινωνικά σωστή. Οι συνεχείς απαιτήσεις για όλο και περισσότερες παραχωρήσεις δεν αποτελούν πλέον μια οικονομική στρατηγική, αλλά μάλλον μια σαδιστική εκδικητικότητα, σχεδιασμένη να βάλει την Ελλάδα στην γωνία.

Αυτά μεταξύ άλλων γράφει σε χθεσινό δημοσίευμά της η Daily Telegraph και διερωτάται αν υπάρχει άραγε κανείς, εκτός από τους τεχνοκράτες, και τους τσιγκούνηδες Γερμανούς, που να πιστεύει ότι αυτός ο δρόμος είναι ο σωστός.

Γράφαμε και χθες ότι οι συνεχείς απαιτήσεις των Βρυξελλών για νέα μέτρα και δεσμεύσεις των πολιτικών αρχηγών ότι θα εφαρμόζουν ...εσαεί τις επιταγές του δημιουργούν τελικά την εντύπωση ότι αφού εμείς δεν το θέλουμε με τίποτα να μας χρεοκοπήσουν ... με το ζόρι.

Παράλληλα παίζεται ένα πολύ ύποπτο παιχνίδι στις πλάτες του ελληνικού λαού από ξένους κατακτητές και ντόπιους «κουκουλοφόρους».

Παρά το γεγονός ότι προχθές  ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Π. Καψής, είχε προαναγγείλει εκλογές τον Απρίλιο και παρά το γεγονός ότι η θητεία της κυβέρνησης Παπαδήμου είναι συγκεκριμένη και μόνο χάρη στην κρισιμότητα της κατάστασης παρατάθηκε (αλλιώς θα είχαμε εκλογές την ερχόμενη Κυριακή 19 Φεβρουαρίου) ξεκίνησαν τα σενάρια για παράταση του βίου της μέχρι το 2013, λες και πρόκειται για νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση κι όχι μια κυβέρνηση της στιγμής η οποία έγινε διότι ναυάγησε το σκάφος του ΠΑΣΟΚ.

Στους κόλπους της Ευρώπης, και συγκεκριμένα στο Βερολίνο και τις Βρυξέλλες έχει αρχίσει να εξυφαίνεται ένα σενάριο να ζητήσουν επιτακτικά από την Ελλάδα να μην πάει σε εκλογές, επικαλούμενοι την οικονομία που κινδυνεύει να χρεοκοπήσει. Άλλωστε, μετά την αναβολή του Γιουρογκρούπ έχουν τιναχτεί στον αέρα τα χρονοδιαγράμματα για το PSI, οπότε αυτό και μόνο είναι ένας καλός λόγος αναβολής των εκλογών.

Ο ίδιος ο Σόιμπλε άφησε χθες να εννοηθεί σαφώς ότι πολύ θα του άρεσε μια κυβέρνηση  τεχνοκρατών στην Ελλάδα σαν εκείνη του Μάριο Μόντι στην Ιταλία. Μια κυβέρνηση που θα τηρούσε απαρέγκλιτα τις δεσμεύσεις του Μνημονίου.

Γι’ αυτό και οι νέες απαιτήσεις που όλο και αυξάνονται, όλο και σκληραίνουν αλλά και το αίτημα για γραπτές δεσμεύσεις.

Το σχέδιο αυτό είναι φανερό ότι συνιστά ωμή παρέμβαση στην ελληνική πολιτική ζωή και δημοκρατία. Δε μπορείς να ζητάς να μη γίνουν εκλογές και να επιβάλλεις μια κυβέρνηση επειδή δανείζεις τη χώρα αυτή.

Ούτε μπορείς να παραγνωρίζεις το γεγονός ότι η κοινωνία βράζει και με κάποιο τρόπο πρέπει να υπάρξει εκτόνωση.

Φυσικά η ΝΔ δε θέλει παράταση του βίου της κυβέρνησης αλλά άμεσες εκλογές. Έχει το μομέντουμ, έχει τη στήριξη του κόσμου, μπορεί να κυβερνήσει, έστω κι αν τα εσωτερικά προβλήματα στο κόμμα δεν εκλείπουν. Άλλωστε, η σωτηρία της πατρίδας είναι πάνω απ’ όλους κι απ’ όλα.

Το ΠΑΣΟΚ κάνει σα τρελό να μη γίνουν εκλογές διότι αν στηθούν τώρα κάλπες ζήτημα να πιάσει 15%, επομένως, το βολεύει μια πολύμηνη αναβολή. Όσο για τον Καρατζαφέρη, κι αυτός δε θα ήθελε εκλογές (παρά τις δηλώσεις του) αφού οι δημοσκοπήσεις τον έχουν τινάξει στον αέρα ενώ το «καλό» του χαρτί ο Βορίδης πήγε με τον… Παπαδήμο.

Αν λοιπόν πηγαίναμε σε μια πρόταση για παράταση της κυβέρνησης η ΝΔ θα απέσυρε τη στήριξή της και θα ζητούσε ψήφο εμπιστοσύνης. Το ΠΑΣΟΚ έχει καμιά 130αριά δεν θα βρίσκονταν και καμιά 20αριά «πρόθυμοι», λέτε;

Όμως, όλα αυτά είναι σενάρια που σχεδιάζονται στα υπόγεια, χωρίς ο κόσμος να ερωτηθεί. Και φυσικά είναι σίγουρη και δεδομένη η δυσαρμονία της κυβέρνησης Παπαδήμου με το κοινό αίσθημα.

Κανείς δεν μπορεί να αποδεχθεί μια παράταση της ζωής ενός «τέρατος» επειδή σώνει και καλά το θέλουν οι Ευρωπαίοι και κάποιοι νταβατζήδες που δεν πρόλαβαν να μοιράσουν την πίτα. Διότι μόλις κλείσει το PSI και το νέο δάνειο θα αρχίσει να ξαναμοιράζεται το παιχνίδι. Και σ΄ αυτό η εγχώρια διαπλοκή δε θέλει  να μείνει απ’ έξω.

Θα πρέπει να προσέξουν, όμως, όλοι εκείνοι που σχεδιάζουν κάτι τέτοιο γιατί παίζουν με τη φωτιά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 15/02/2012 10:33:08

    αν δεν πεσουν με οποιο τροπο τα χουντοκαναλα , οι σωτηρες γαπ, παπαδημος ,( αντωνη φυγε απο το καδρο της λαμογιας ΤΩΡΑ ) και η παρεα του δεν θα φυγουν ΑΝ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.
    γσεε , αδεδυ , παμε , αγανακτησμενοι , αναρχικοι και ολοι , οι επομενες συγκεντρωσεις ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΧΟΥΝΤΟΚΑΝΑΛΑ , και αν μπορεσουμε και μεσα...
    να αισθανθουν τα δοσιλογα δημοσιογραφακια της ανασα μας , στα ροδαλα μαγουλακια τους...
    δεν γινεται αλλιως ανατροπη ...

  2. Dimitris MANH avatar
    Dimitris MANH 15/02/2012 10:36:45

    Πρέπει να τελειώσει το παραμύθι...η Ε.Ε. δεν μας θέλει..και δεν έχουν λεφτά απο τους φορολογούμενους της ευρωζώνης...και τέλος θα έλεγα μετά έχει σειρά η Πορτογαλία και Ισπανία...το μονο αναγκαίο είναι να χρεωκοπηθούμε ώστε να κάνουμε επανεκίνηση ελληνικής οικονομίας και επανίδρυση εθνικού,πατριωτικού και εργατικού κράτους...η Πατρίδα μας έχει τεράστιο ορυκτό πλούτο με την Κύπρο μας...ώστε μπορούμε μόνοι μας!!!Οσον αφορά για τις εκλογές καλύτερα να γίνουν τώρα παρά αργότερα...γιατι δεν είναι δυνατόν να ζητά παράταση βίου και το ΠΑΣΟΚ να έχει χάσει το δικαίωμα δεδηλωμένης που είναι πλέον 130 βουλευτές

  3. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 15/02/2012 10:38:59

    Eκλογές το συντομότερο δυνατόν, αλλά η Ν.Δ. πρέπει ν΄αναλάβει και το υπουργείο ¨προστασίας;;;¨του πολίτη για να πάμε ομαλά σε εκλογές.

  4. parsifal avatar
    parsifal 15/02/2012 10:47:46

    "Φυσικά η ΝΔ δε θέλει παράταση του βίου της κυβέρνησης αλλά άμεσες εκλογές. Έχει το μομέντουμ, έχει τη στήριξη του κόσμου, μπορεί να κυβερνήσει..."
    Εάν φαντάζεσθε οτι Φωτόπουλοι, ΟΤΕτζήδες, λοιπά συνδικάτα των ΔΕΚΟ σε αγαστή πλέον συνεργασία με το ΠΑΜΕ και την υπόλοιπη αριστερά θα αφήσουν την ΝΔ του 30 (;) % να κυβερνήσει, μπράβο, πολύ αισιόδοξοι είσθε !
    Εκτός εάν φαντασιώνεσθε "σκληρή καταστολή" και "δεξιά με πυγμή"... Τελείωσαν αυτά ! Την επαύριο σχηματισμού κυβερνήσεως ΝΔ - ακροδεξιών (Βορίδης και λοιποί φασίστες) θα σημάνει πανστρατιά αφού δεν θα υπάρχουν οι αναστολές των φιλοκυβερνητικών συνδικάτων, θα "απεγκλωβισθούν" οι συρόμενοι πίσω απο το ΠΑΣΟΚ αριστεροί ενώ το ΚΚΕ θα εξοικονομήσει δυνάμεις στον "δικομματικό" αγώνα του.
    Δεν αναφέρω κάν τους "ενισχυμένους" πλέον εξωκοινοβουλευτικούς, αντιεξουσιαστές κλπ που ουδόλως ...τρομάζουν απο τα αντριλίκια του Σαμαρά με τις κουκούλες. Ποιοί θα τους βγάλουν τις κουκούλες ; Η ΕΛ.ΑΣ που θα διαλύσει για να επανέλθουν οι "διωχθέντες" ;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ parsifal 15/02/2012 11:24:55

      Λογικά αυτά που λές. Αλλα τι πρέπει να κάνουμε, να σηκώσουμε τα χέρια?

      Η να περιμένουμε να καταστρέψουν ΤΕΛΕΙΩΣ την Ελλάδα οι ΚουβελοΤσιπραίοι , για να μπορούμε μετά να πούμε "εμείς σας τα λέγαμε!"

      Τι να το κάνουμε τότε αν θα έχει καταστραφεί η Ελλάδα?

      Αλλα μήν υποτιμάς την απήχηση που θα έχει στον χαροκαμένο κόσμο η “σκληρή καταστολή” και η “δεξιά με πυγμή”…

      Αυτό είναι το μόνο χαρτί που απομένει στον Σαμαρά να παίξει.

      Οσο για τους "φασίστες" , προτιμώ 100 φορές τον Βορίδη με το τσεκούρι ,παρα τον Προκόπη Παυλόπουλο να βλέπει την Αθήνα να κάιγεται και να... "διαψεύδει πως θα ληφθούν μέτρα"!

    • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
      ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ parsifal 15/02/2012 11:49:07

      Δεν αναφέρω κάν τους “ενισχυμένους” πλέον εξωκοινοβουλευτικούς, αντιεξουσιαστές κλπ που ουδόλως …τρομάζουν απο τα αντριλίκια του Σαμαρά με τις κουκούλες. Ποιοί θα τους βγάλουν τις κουκούλες ;

      ερώτηση: Από που ενισχύονται οι κουκουλοφόροι, ποιος τους χρηματοδοτεί; Γιατί όλοι καταλαβαίνουμε οτι οι επεμβάσεις τους είναι δαπανηρές και βάσει σχεδίου.
      Αν απαντήσεις σ΄αυτή την ερώτηση, τότε θα καταλάβεις ποις και γιατί θα κατεβάσει τις κουκούλες.

      • ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
        ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 15/02/2012 11:50:03

        Αν απαντήσεις σ΄αυτή την ερώτηση, τότε θα καταλάβεις *ποιoς* και γιατί θα κατεβάσει τις κουκούλες.

        • parsifal avatar
          parsifal @ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 15/02/2012 12:41:11

          Εάν εξακολουθείς να συμμερίζεσαι την ΚΚΕ θέση περί "πρακτόρων", υποκινούμενων και χρηματοδοτούμενων απο "υπηρεσίες" σαφώς εχεις απαντήσει μόνος σου, ας μήν σε κουράζω...
          Εάν δεχθείς οτι αυτοί είναι ενα τμήμα των ανεργων νέων, των κακομαθημένων επίσης, των χούλιγκαν των θολο-διαβασμένων αριστεριστών τότε θα καταλάβεις οτι για να βγούν οι κουκούλες χρειάζονται αλλα πράγματα και αλλες προσεγγίσεις.
          Η ηδη μισοδιαλυμένη ΕΛ.ΑΣ, κλυδωνιζόμενη απο τις αντεκδικήσεις που ετοιμάζονται εν οψη επανόδου της δεξιάς (μια ματιά στο BLOKO του Καραιβάζ θα σε πείσει...) αποψιλωμένη απο τα στελέχη που θα μπούν "στο ψυγείο" η θα οδηγηθούν στην αποχώρηση δεν θα μπορεί να "βγάλει τις κουκούλες".
          Εκτός εάν το αναλάβει ο Βορίδης, αλλά απο τότε με το τσεκούρι εχει πάρει κιλά ενώ οι αλλοι συντηρούνται, γυμνάζονται και οργανώνονται...

          • oneoff avatar
            oneoff @ parsifal 15/02/2012 13:27:18

            Για να καούν εν μέρει ή ολοσχερώς 45 ή 47 κτίρια μέσα στην Αθήνα, σε διάστημα 2,3,4 ωρών, κατά τη γνώμη μου χρειάζεται σχεδιασμός, οργάνωση, μέσα, συνεργασία και εκπαίδευση που θεωρώ μάλλον απίθανο να διαθέτουν άνεργοι, κακομαθημένοι νέοι χούλιγκανς από τον "αριστερίστικο" χώρο με θολούρα στα διαβάσματα τους.
            Ή έχουμε πλέον ένα οργανωμένο και αποτελεσματικό αντάρτικο πόλης ή εκ των πραγμάτων πρόκειται για οργανωμένο αλλά και χοντροκομμένο σχέδιο προβοκάτσιας.
            Διαφορετικά θα πρέπει κάποιος να εξηγήσει πως γίνεται να έχει η αστυνομία 5-10 χιλιάδες ανθρώπους της απλωμένους μέσα σε 1 τετραγωνικό χιλιόμετρο και μέσα σε αυτό το ίδιο χιλιόμετρο να καίγονται 45-47 κτίρια, ενώ ταυτόχρονα ή μεγάλη μάζα των διαδηλωτών που θα μπορούσε να αποτελεί κάλυψη για τους εμπρηστές, έχει απωθηθεί από τα χημικά στις παρυφές του πεδίου.

          • parsifal avatar
            parsifal @ oneoff 15/02/2012 13:57:28

            Ολα αυτά που αναφέρεις ισχύουν αλλού... Με την ελληνική αστυνομία, την ελληνική οργανωτική ανεπάρκεια, τους αγκυλωμένους στην προστασία των "επισήμων" στρατηγοταξιάρχους ούτε σχέδια χρειάζονται ούτε εκπαίδευση πλήν της ικανοποιητικής φυσικής καταστάσεως, της διαθέσεως δικύκλων και της επικοινωνίας με κινητά.
            Η ΕΛ.ΑΣ αδυνατεί να εκμεταλλευθεί ακόμη και την υπεροχή της στις επικοινωνίες που δεν υποκλέπτονται πλέον οπως στην εποχή του Αρκουδέα και του Χριστοφαρείζη, οι οποίοι ομως ησαν αποτελεσματικοί !
            Βεβαίως απο τότε "εμαθαν" πολλά και οι αλλοι, είναι πολλοί και απολαμβάνουν πλέον και της ανοχής του πλήθους.
            Πάντως μήν φαντάζεσαι κάποιον "μυστικό στρατό" ανταρτών πόλεως, με εκπαίδευση, επιμελητεία, διαβιβάσεις και και οπλουργούς.
            Τσογλάνια του κερατά που μια στοιχειωδώς συγκροτημένη αστυνομία μπορεί να στριμώξει σε dt. Σε αλλη χώρα !

          • oneoff avatar
            oneoff @ parsifal 15/02/2012 14:51:37

            Θεωρώ σαφές ότι δεν υπάρχει(ακόμη;) οργανωμένο αντάρτικο πόλης, όπως επίσης θεωρώ βέβαιο ότι δεν είναι δυνατό να υπάρχουν τόσο σοβαρά αποτελέσματα χωρίς σχέδιο, οργάνωση και κάλυψη από κάποια αρχή. Όσο αναποτελεσματική και αν είναι ή δεν είναι η αστυνομία δεν είναι δυνατό να μπούνε όλες αυτές οι φωτιές, σε αυτό το χώρο και σε τόσο λίγο χρόνο, ανάμεσα σε τόσους αστυνομικούς, χωρίς την ανοχή κάποιων εξ αυτών.
            Άρα, μόνο η οργανωμένη προβοκάτσια μπορεί να έχει τέτοια αποτελέσματα.

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ oneoff 15/02/2012 18:35:58

            Συμφωνώ.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/02/2012 10:58:52

    Ουδέν κακόν αμιγές καλού (αν έχουμε κουκούτσι μυαλό και εάν έχουμε αρχίσει να ετοιμαζόμαστε).

    Εκτός εάν είμαι απόλυτα τρελός (όλα παίζουν στην ζωή), από τον Μάϊο του 2010 έχω γραψει, εδώ, ότι μας πάνε για εκκαθάριση (όταν "ρώτησα" τον απερίγραπτο ΓΑΠ αν ήταν εκκαθαριστής η αναισθησιολόγος [h++p://www.antinews.gr/2010/05/20/46722/]. Προφανώς ήταν και τα δύο. Επειδή, όπως θα σας επιβεβαιώσει κάθε τραπεζοϋπάλληλος που δουλέυει σε εμπλοκές, άπαξ και μπεις σε εκκαθάριση θέλει δραστικά μέτρα για να βγεις -- και βασικά δεν σε ρωτάει ο εκκαθαριστής, από το φθινόπωρο του 2010 φωνάζω για στάση εξωτερικών (όχι εσωτερικών) πληρωμών (δις ιζ Πάρτα) με ό,τι αυτό θα σήμαινε (και έχω ιδέα τι θα σήμαινε). Αυτό, αν το κατάλαβε κανείς, δεν άρεσε ούτε στον εκκαθαριστή, ούτε στις 2-3 ελληνικές τράπεζες, ούτε σε κάτι παρασκηνιακούς γέροντες που κυβερνούν την χώρα, ούτε σε κάνεναν.

    Όταν και ο Μιχελάκης το ξεστόμισε [h++p://www.antinews.gr/2011/02/01/83184/] είμαστε ακόμα πιο βαθειά στο λούκι (της εκκαθάρισης) με την παγίδα της επόμενης δόσης. Την νοοτροπία της αναβολής, ότι κάπως θα περάσει.

    Όταν ο Σκαπέρδας έγινε "γνωστός" (h++p://www.antinews.gr/2011/11/09/132509/), ήταν η τελευταία και σαφέστατη προειδοποίηση να αρχίσουμε προετοιμασίες, όπως ξεκάθαρα αναφέρει στο άρθρο του και όπως προφανώς ξέρει ο Παπαδήμος (για τον Προβόπουλο δεν είμαι σίγουρος τι ξέρει).

    Ακόμα κι αν πεταχτεί κανένα ξεροκόμματο προς τα εδώ, για λίγη ακόμα παράταση, η σημερινή επιλογή δεν είναι εάν θα συμβεί ή δεν θα συμβεί. Τα νούμερα λένε ότι θα συμβεί. Η επιλογή είναι εάν ετοιμαζόμαστε ή όχι. ΔΕΝ ξέρω πως ετοιμάζεσαι, αλλά δεν απέχει πολύ από το πώς ετοιμάζεσαι σε εταιρικό ή ατομικό επίπεδο, και αυτό δεν θέλει φιλοσοφία. Δεν τα λέω αυτά "μοιρολατρικά" ή "τελεολογικά, τα λέω πρακτικά. Αυτά που περνάει η ΔΕΗ και η ΔΕΠΑ είναι καμπανάκι. Ντινγκ! ντινγκ! ντινγκ! Και αναρωτιέμαι εάν ακούει κανείς.

  6. k. avatar
    k. 15/02/2012 11:03:07

    Στο Βέλγιο μαζέψαν 5.6 δις από εσωτερικό δανεισμό ενώ ζητήσαν 200εκ ή κάτι τέτοιο για να μην πέσουν στα νύχια των αγορών. Στην Ελλάδα υπάρχει έστω ένας που πιστεύει πως δε θα μαζευόντουσαν 14δις αν ήταν να γλιτώναμε ο Μνημόνιο ΙΙ; Ο σκοπός θα ήταν λητρωτικός και τα πλεονεκτήματα πολλά ενός τέτοιου εγχειρήματος που θα μας καθιστούσε έστω προσωρινά αυτοδύναμους. Το έχουν αναλύσει πολλοί τελευταία το θέμα και το προωθεί η ομάδα του ΑΡΔΗΝ. Όποιος θέλει ας το αναζητήσει.
    Λοιπόν φίλοι, ο εθνικά (;) σκεπτόμενος Σαμαράς εξέτασε αυτή την πιθανότητα έναντι του ολέθρου που προσυπέγραψε ή είναι λαϊκισμός μήπως να το ρωτάμε;;

  7. Vrennus avatar
    Vrennus 15/02/2012 11:14:24

    Και γιατί παρακαλώ σε περιπτωση που δεν πληρωθούν τα ομόλογα της 20ης Μαρτίου "δεν θα πληρωνόντουσαν μισθοί, συντάξεις, συμβόλαια, ιατρικοί λογαριασμοί"? Τα έσοδα του δημοσίου φτάνουν και περισσεύουν για να πληρωθούν τα παραπάνω (είναι γύρω στο 70% των φορολογικών εσόδων του κράτους). Γιατί "οι περισσότερες επιχειρήσεις θα αδυνατούσαν να παραμείνουν σε λειτουργία"? Έχουν μήπως ελληνικά ομόλογα που λήγουν στις 20 Μαρτίου? Από ποια υποτίμηση θα κινδύνευαν οι αποταμιεύσεις? Υπάρχει μήπως κανένας κρυφός μηχανισμός που δεν το ξέρουμε που να υποχρεώνει τα κράτη που δεν πληρώνουν στην ώρα τους να βγαίνουν από την ευρωζώνη? Γιατί δεν μας τα λέγατε αυτά - γιατί αλλιώς μας τα λέγατε. Κυβίστηση ο Σαμαράς, κυβίστηση και το antinews. Ούτε παπαγαλάκια του Παπαδήμου να ήσασταν - εντάξει, αυτά λένε ότι θα γίνει και το νερό αίμα κι ότι θα πεθάνουν όλα τα πρωτότοκα παιδιά έτσι και δεν πληρωθούν τα χρέη. Είμαι περίεργος να δω πώς θα το μαζέψετε άμα αναβληθούν και οι εκλογές.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Vrennus 15/02/2012 13:54:18

      Φιλαράκο, αν δεν σου αρέσει το Antinews, υπάρχουν κι άλλα sites που πιθανόν γράφουν αυτά που σου αρέσουν να διαβάζεις. Το Antinews κάνει κάποιες εκτιμήσεις, δεν είναι η Πυθία ούτε κανένα κρατικοδίαιτο site. Άμα δεν γουστάρεις, την βόλτα σου. Εκτός αν μας διαβάζεις από μαζοχισμό, οπότε πάω πάσο.

  8. oneoff avatar
    oneoff 15/02/2012 12:46:19

    Κύριε factorx,

    Ή βγαίνουμε από το ευρώ οικειοθελώς και τυπώνουμε δραχμούλες, άρα το κράτος πληρώνει μισθούς και συντάξεις και υποχρεώσεις στο εσωτερικό, ή παραμένουμε στην ευρωζώνη και χρησιμοποιούμε τα έσοδα του κράτους για να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις, σε περίπτωση που η ευρωζώνη αποφασίσει την αυτοδιάλυση της με το να μη δώσει τα 14 δις για το ομόλογο στις 20/3. Ή κάτι δε καταλαβαίνω καλά από αυτά που γράφετε στη πρώτη παράγραφο.

  9. anania avatar
    anania 15/02/2012 13:56:41

    nai

  10. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 15/02/2012 14:05:04

    ΑΡΓΑ Ή ΓΡΗΓΟΡΑ (ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ), ΘΑ ΛΑΒΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΛΗΘΙΝΑ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ......
    ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ....ΚΑΙ ΧΕΙΡΑ ΚΙΝΕΙ

    ΔΙ ΕΥΧΩΝ -ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ
    http://www.youtube.com/watch?v=PxwqkGMZVxs

  11. εξωκοινοβουλευτικη αριστερα avatar
    εξωκοινοβουλευτικη αριστερα 15/02/2012 14:40:07

    Αγαπητοί φίλοι , εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνει εμφύλιος , μνημονιακοι-αντιμνημονιακοι, καί οποίος νικήσει να φτιάξει την ελλάδα (ο,τι μείνει), όπως θέλει αυτός... Αφού εκεί θα καταλήξουμε , ας τελειώνουμε μια ώρα νωρίτερα ...

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/02/2012 14:55:46

    Δὲ θέλω ἀμερικανοκινούμενη "βαλκανικὴ ἄνοιξη", νέα μεταπολίτευση θέλω!

  13. Γιάννης Μανιατάκος avatar
    Γιάννης Μανιατάκος 15/02/2012 17:14:12

    Κάποιοι ενοχλούνται;
    http://topontiki.gr/article/30278

  14. VOLOVOS avatar
    VOLOVOS 15/02/2012 17:31:57

    Πότε θα κά...,πότε θα κα...μει εκλογές;

  15. billys avatar
    billys 15/02/2012 21:58:38

    Πολύ δημοκράτης είσαι ρέ φίλε Χαλκιδέε ! Καί ο τέως αγαπητός φάκτορας πού, παρά τίς τεκμηριωμένες αναρτήσεις του, έχει υιοθετήσει τήν ΠΑΣΟΚικού τύπου καταστροφολογική επιχειρηματολογία τής χρεωκοπίας καί απαξιώνει νά απαντά στίς λογικές αντιπροτάσεις πού ακοούγονται εδώ μέσα.

    Κρίμα. . . καί οι έξυπνοι άνθρωποι, όταν φανατίζονται , γίνονται επικίνδυνοι . . . η εξυπνάδα τους γίνεται ναρκισσισμός . . . .