25/08/2009 15:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οικοπεδοφάγοι και αγρότες θεωρούν ξένα sites ότι άρχισαν τις φωτιές



«Πυρκαγιές στην Ελλάδα: μία καταστροφή όχι και τόσο φυσική» γράφει το γαλλικό http://www.rue89.com/ και συνεχίζει:

 Περίπου 170.000 στρέμματα έχουν ήδη καεί στην Αθήνα. Η διαφθορά και η ακίνητη περιουσία εξηγούν τη συχνότητα των πυρκαγιών.

 Βάζουν φωτιές για να κάνουν οικοδομήσιμες τις δασικές εκτάσεις

 Περίπου το 40% των πυρκαγιών ξεκινούν από άγνωστη αιτία....τουλάχιστον από στατιστικής απόψεως. Είναι κοινό μυστικό: πολλοί έλληνες έχουν συμφέρον να κάψουν περιοχές που απαγορεύεται η δόμηση. Μόλις η περιοχή “καθαριστεί” οι παράνομες οικοδομές μπορούν να αντικαταστήσουν το προϋπάρχον δάσος. Οι οικοδομές αυτές νομιμοποιούνται γρήγορα, αποκτούν ύδρευση και ηλεκτρικό και τελικά συμπεριλαμβάνονται στις οικοδομήσιμες ζώνες.

Πολύ διαφθορά, ένα κράτος με τη φήμη του «ασθενούς» (αλλά πολύ χρήσιμο για εκείνους που επωφελούνται), νόμοι ασαφείς, απουσία κτηματολογίου, όλα βοηθούν στο να διατηρηθεί αυτή η κατάσταση.

Ενώ το http://www.thefirstpost.co.uk/ σημειώνει: θεωρείται ευρέως ότι οι φωτιές άρχισαν  από αδίστακτους ιδιοκτήτες γης, ή αγρότες που θέλουν περισσότερο χώρο για να θρέψουν τα ζώα τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 25/08/2009 16:10:06

    Παραμένει υπό διερεύνηση, ΠΟΙΑ κέντρα συντονίζουν τους οικοπεδοφάγους αυτούς, που τα διεθνή ΜΜΕ αναφέρουν ως μοναδικούς υπαίτιους των πυρκαγιών.
    Αντίστοιχα μέσα, μας πληροφορούσαν τον χειμώνα, ότι για το κάψιμο του κέντρου της Αθήνας, υπαίτιοι ήταν τα επαναστατημένα δεκαεξάχρονα των βορείων προαστίων, με αφορμή τη δολοφονία του Αλέξη.
    Τέτοιας καταστροφικής έκτασης εμπρηστικές ενέργειες προυποθέτουν το άριστο του συντονισμού. Τώρα το, από ποιόν και γιατί, είναι το θέμα!

    • donaE avatar
      donaE @ kanis 25/08/2009 16:18:09

      Ο συντονισμος kanis ειναι ενα θεμα.Αλλα απο την αλλη συνεχεια καποιοι κυκλοι σκοτεινοι εχουν καποιον σκοπο,και δεν βλεπουμε αυτον τον σκοπο να πραγματοποιειται ουτε καμια σοβαρη ανατροπη εγινε.Ποτε θα τα καταφερουν επιτελους;Αντιθετα το μονιμο αποτελεσμα ειναι σπιτια μεσα σε δαση,και βιομηχανιες,και μια απαξιωση της πολιτικης που βολευει πολλους.

    • Stavros avatar
      Stavros @ kanis 25/08/2009 16:41:32

      Παραμένει υπό διερεύνηση, ΠΟΙΑ Κυβέρνηση, ποιό κράτος θα προστατεύσειτους πολίτες απο τον κάθε συντονισμένο οικοπεδοφάγο,κατάσκοπο των αμερικανων-Τουρκων-Σκοπιανων-Κινέζων,αγροτη που θελει περισσοτερο χωρο να σπείρει, Μ@λ*** νεοέλληνα που πετάει το τσιγάρο κλπ κλπ κλπ...
      Το θέμα δεν ειναι απο ποιον και γιατί. Ο ποιός και ο Γιατής έχουν το λόγο τους ισως. ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ; Τους αφησαμε να κανουν τη δουλεια τους.

    • Orestios avatar
      Orestios @ kanis 25/08/2009 16:43:04

      Τα ξένα μέσα έλεγαν πως η οικονομική κρίση ήταν η αιτία του χαλασμού του Δεκέμβρη.

      • pizza avatar
        pizza @ Orestios 25/08/2009 17:43:10

        Και τρια αυγα Τουρκιας. Η οικονομικη κριση ειναι παγκοσμια, και εμεις θα υποφερουμε περισσοτερο γιατι σ'αυτη την χωρα δεν κανουμε τιποτε

  2. γιαννης avatar
    γιαννης 25/08/2009 16:45:51

    Κανονικα θα επρεπε μετα απο τετοιες καταστροφες να δημιουργουντε καποια μνημεια προς τιμη του δασους και τις ζωης που χαθηκε που να λεει αναλυτικα τα στρεματα του δασους τα ειδη ζωης που υπηρχαν εκει και το συμαντηκοτερο επι πιας κυβερνησεις καικε αναλογες με αυτες που βαζουν οταν τελειωνουν καποιο μεγαλο εργο για να θυμομαστε και εμεις και οι επομενες γενειες ποιοι ηταν υπευθυνη για τον προστασια τους οταν καηκαν.

  3. ρan avatar
    ρan 25/08/2009 17:21:40

    Ειπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος οτι δεσμεύεται η κυβέρνηση οτι όπου υπήρχε δάσος θα ξαναγίνει δάσος.
    Ρε νούμερα οι ίδιες περιοχές έχουν ξανακαεί και ίδιες δηλώσεις κάνατε ,αλλά μιά αεροφωτογραφία του τότε και του σήμερα αρκεί για δείτε πόσο γελίοι είστε.
    Πάτε νούμερα στην Πάρνηθα να δείτε πόσα κτιστίκανε μέσα στα καμένα και μετα μιλάτε.

  4. Gus avatar
    Gus 25/08/2009 17:29:20

    Δεν ξέρω κατά πόσο οι πυρκαγιές είναι προιόν εκούσιων εμπρησμών και σε τι βαθμό. Τα περι βοσκότοπων κ.τ.λ. τα θεωρώ αστεισμούς, διαμένοντας στην βορειοανατολική αττική σας πληροφορώ ότι δεν έχει ούτε βοσκούς ούτε κοπάδια, (ελάχιστα υπάρχουν και η υπάρχουσα γη τους φτάνει!).

    Από την άλλη, ούτως ή άλλως απαιτούνται 4 στρέμματα για οικοδόμηση εκτός σχεδίου, ασχέτως ύπαρξης δέντρων ή όχι.

    Οι καταστροφές οφείλονται κατά κύριο λόγο στην ανικανότητα του κράτους να αντιδρά και να προλαμβάνει ανάλογες καταστροφές.

    Η εμπρησμιολογία απλά βολεύει τους περισσότερους, εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω κάποιον ουσιώδη λόγο για εκούσιους εμπρησμούς (θα υπάρχουν σαφώς αλλά σε μικρό βαθμό).

  5. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 25/08/2009 17:41:56

    Εάν και είναι νωρίς για την έστω και θεωρητική στοχοποίηση των εγκεφάλων του σαφέστατου οργανωμένου εμπρηστικού σχεδίου, μου προκαλεί έντονο ενδιαφέρον η άποψη ότι οι οικοπεδοφάγοι με τά άρτια συστήματα κατόπτευσης της μισής Αττικής και τα πολύ υψηλά μέσα για να διαφέυγουν από τις αρχές δεν θεωρειται ως συνωμοσιολογική άποψη, ενώ κάποιος που θα θέσει την πιθανή εμπλοκή Τούρκων λ.χ αυτομάτως χαρακτηρίζεται ως εκτός τόπου και χρόνου.

    Επίσης κάτι άλλο. Τα εγχώρια ΜΜΕ παίζουν εδω και ένα 24ωρο ότι η φωτιά ξεκίνησε από το Σέσι Γραμματικού και μετέπειτα επεκτάθηκε από κακή εκτίμηση κτλ.

    Παραλείπουν να αναφέρουν ότι ο κύριος λόγος που δεν μεταφέρθηκαν όλες οι δυνάμεις της πυροσβεστικής εκεί ήταν οι άλλες εστίες που υπήρχαν διάσπαρτες σε άλλα ευαίσθητα σημεία του υπολοίπου Αττικής.

    Οι πυροσβέστες κατά κοινή ομολογία έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους, αλλά και τα υπόλοιπα τμήματα του μηχανισμού δασόπυρόσβεσης έκαναν πολύ καλή δουλειά, γιατί εάν πραγματικά έκαναν χονδρά λάθη ή έδειχναν ολιγωρία, η φωτιά θα είχε φτάσει στο Κεφαλάρι και αυτό δεν είναι υπερβολή.


    Μου φαίνεται δύσκολο να πιστέψω ότι ο οποιοσδήποτε οικοπεδοφάγος όσο επιφανής και εάν είναι θα τολμούσε να κάνει τέτοιας κλίμακας επίθεσης στην Πρωτεύουσα εάν δεν είχε τουλάχιστον την ανοχή του ντόπιου υπερκράτους-παρακράτους και πιθανότατα το "κλείσιμο του ματιού" από μια συγκεκριμένη συνομοσπονδία χάμπουργκερ.


    Υπόθεση είναι τα παραπάνω, αλλά σε συνδυασμό με το εξαιρετικά περίεργο τάιμινγκ, πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψη, γιατί δεν είμαι απολύτως σίγουρος για το εάν οι σκοποί είναι απλά οικονομικοί ή έστω εγχώριοι πολιτικοί, αλλά υπάρχουν και σχέδιασμοί λίαν υπερβατικοί για την υπάρχουσα Ελλαδική πολιτική κατάσταση.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Dubai Expatriate 25/08/2009 23:07:43

      Dubai Expatriate
      Διάβασε μια πληροφορία που κυκλοφορεί ευρέως στην Α. Αττική. Τα χωράφια που δεσμεύονταν για να γίνει ο ΧΥΤΑ δεν έχουν ακόμη αποζημειωθεί, οι δε ιδιοκτήτες θεωρούν χαμηλό το τίμημα συν το γεγονός ότι υποβαθμίζεται σοβαρά η περιοχή. Αλλά κατέφθασαν τα χωματουργικά του εργολάβου με την προστασία των ΜΑΤ και εισαγγελέως. Θυμίσου τις αντιδράσεις των κατοίκων που κανένα κανάλι πλην του Σκάι δεν έδειξε. ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΟΤΕ ΜΠΗΚΑΝ ΦΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΗΚΑΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΤΑ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΣΕ ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΕΣ ΤΩΝ ΜΑΤ. Υπήρξαν απειλές ότι τα χωματουργικά θα καούν. Το βράδυ της μαύρης Παρασκευής απο το πανηγύρι όμορης περιοχής απουσίαζαν ωρισμένοι, απο τους πρωτοσταντούντες στις κινητοποιήσεις, οι οποιοι εμφανίσθηκαν πολύ αργότερα. Αυτά βεβαια έιναι φήμες αλλά κυκλοφορούν ευρέως εδώ.

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ mesaios daktylos 25/08/2009 23:49:10



        Παρ' όλα αυτά την ώρα που μπήκαν οι φωτιές τρία πυροσβεστικά οχήματα προστάτευαν τα χωματουργικά μηχανήματα, που αδράνησαν πλήρως όσο αφορά την φωτιά.
        Αυτά καταγγέλει με φωτογραφίες ο δήμαρχος Γραμματικού και έπεται συνέχεια.

      • mesaios daktylos avatar
        mesaios daktylos @ mesaios daktylos 26/08/2009 00:04:28

        Εν τέλει τα χωματουργικά καήκανε ή τζάμπα έγινε η καταστροφή;;;; Χα-χα

  6. pizza avatar
    pizza 25/08/2009 17:47:13

    Ρε παιδια. Εφοσον οι περιοχες ειναι αναδασωτεες και απαγορευεται το κτισιμο, πως στο διαολο η ΔΕΗ τους δινει ρευμα? Πως παιρνουν νερο? τηλεφωνο, κλπ? Και αν το παιρνουν παρανομα, γιατι δεν τους το κοβουν?Ακομη ξυνω το κεφαλι μου για να βρω την απαντηση.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/08/2009 21:18:24

    Τα ξενα μεσα συνηθως μεταφερουν αποψεις ελληνικες που ακουν οι ανταποκριτες τους.Βλεπουν οικοπεδοφαγους γιατι αυτο ακουν απο τους Ελληνες.
    Δεν ειναι ομως θεσφατα.Επαναλαμβανω αυτο που εγραψα σε αλλο ποστ οτι αν τα δαση καηκαν τυχαια ή απο οικοπεδοφαγους,η Αθηνα το Δεκεμβρη 2008 καηκε απο ανθρωπους για πολιτικους λογους και αυτο δεν αμφισβητειται.Απλως δεν γινεται ερευνα γιατι φοβουνται αυτο που θα βρουν (οτι δηλαδη καηκε απο αυτους που σε αλλο ποστ περιγραφονται ως "ηθικο ερεισμα").

  8. parsifal avatar
    parsifal 25/08/2009 21:21:56

    Τι συντονισμό χρειάζεσαι για να κάψεις οταν φυσά 6 -7 Β, οταν τα Ε/Π περιπολούν με τον ...Νοτιά αλλά σε επικίνδυνες ημέρες δεν πετά φτερό, οταν θυμούνται να βγάλουν περίπολα πυρασφάλειας αφού εχει ξεφύγει η φωτιά και επεκταθεί...Μόνη της γίνεται η δουλειά ! Τώρα ενα καλό ερώτημα ειναι πόσο "αγρότης" ειναι κάποιος που εχει 10 πρόβατα για να δικαιολογεί την παράνομη και ...επεκτεινόμενη στάνη στο βουνό, οταν η κύρια ασχολία του ειναι οικοδόμος - εργολάβος αυθαιρέτων η το εμπόριο οικοδομικών υλικών ? Και ποιά ειναι η ευθύνη ενός υφυπουργού Γεωργίας που παραμονές των εκλογών του 2000 "χαρίζει" 600 στρέμματα στα 100 μ. απο την θάλασσα για "αγροτική χρήση" και που οι "ευεργετηθέντες" διαφημίζουν πρός 146.000 € το στρέμμα ?
    Ποιοί ειναι οι "κτηνοτρόφοι" στην μικρο-ιδιοκτησιακή Ελλάδα και ειδικά στην παρασιτική Αττική που καίνε ...για "ζωτικό χώρο" βοσκήσεως των κοπαδιών τους ? Που είμαστε στο West με τους βίσωνες ?
    Απλό ειναι : Αρβανιτόβλαχοι εμπρηστές, επίορκοι Δασάρχες , πολεοδόμοι και "αιρετοί αρχοντες" με κορωνίδα ενα απολύτως αχρηστο "σύστημα" Εθνικης Ασφάλειας, είτε πρόκειται για Πολιτική Προστασία είτε (φαντασθείτε τι εχει να γίνει... ) εξωτερική απειλή !
    Ποός απολογήθηκε για τα Ιμια ? Ποιός τιμωρήθηκε για τις φωτιές στην Πελοπόνησσο ? Ποιός θα ζητήσει ευθύνες απο τα λαμόγια δημάρχους που συνεχίζοντας το κιτσαριό των "πολιτιστικών εκδηλώσεων" καραγκιόζη και σκυλοτράγουδων που ξεκινησε η αλήστου μνήμης Μ. Μερκούρη τρώνε τα λεφτά που προορίζονται για πυρασφάλεια ? Ποιός θα ζητήσει ευθύνες απο τον μικρονοικό "Κρόνο 8", "Αρη Αττικής" η "Απόλλωνα" (ψωφάνε για βαρύγδουπους κωδικούς στην ΠΥ, σκεφθείτε οτι ο Αρχηγός ειναι ο ...Ηλιος !- της μ****) που απεφάνθη οτι η πυρκαιά ηλέγχετο την νύχτα της Παρασκευής η το πρωί του Σαββάτου ? Το σήμα εχει καταγραφεί : Θα γίνει ΕΔΕ και θα μάθουμε ποτέ το αποτέλεσμα και τις συνέπειες του ? Οσο λοιπόν θα συνεχίζεται αυτή η αφασία, οσο οι εμπρηστές η οι απλώς ηλίθιοι θα αισθάνονται ασφάλεια, οσο δεν παίρνει φαλάγγι ο κόσμος στις φωτιές τους ψευτοσυντονιστές και τους "αιρετούς" η Ελλάδα θα καίγεται και οι ...πράκτορες, η ΜΙΤ, η CIA και δεν ξέρω ποιός αλλος απλώς θα γελούν με το ψευδοκράτος μας.

    • anetos avatar
      anetos @ parsifal 26/08/2009 10:09:52

      πολυ Καλο ! συμφωνώ

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 26/08/2009 00:03:10

    Με όλο το σεβασμό παίδες αλλά λέτε μπούρδες.

    Προ δυο εβδομάδων κάηκαν 360.000 στρέματα στη Καλιφόρνια και τέτοιες ανοησίες περί "ψευδοκράτους" και "ανίκανων πυροσβεστών" δεν ακούστηκαν εκεί.

    Το 2007 όταν κάηκαν 3 εκ. στρέματα και 30 περίπου άτομα στις πλέον ακριβές και καλά φυλασόμενες πριοχές της Καλιφόρνιας πάλι δεν ζητήθηκε να αυτοχειριαστούν ομαδικά οι αρχές της χώρας και ούτε καταράστηκαν τη τύχη τους.

    Το 2008 εκ. στρέματα κάηκαν στην Αυστραλία ενώ μαζική καταστροφή υπέστει και η Πορτογαλία το 2003 εάν θυμάμαι καλά.

    Ουδείς παραιτήθηκε σε όλες αυτές τις περιπτώσεις και δεν εκδηλώθηκαν τα γνωστά φαινόμενα αυτομαστιγώματος που παρουσιάζονται εδω.

    Για να συνοψίσω, είναι τρες μπανάλ να κάνουμε λες και αυτά συμβαίνουν "μόνο στην Ελλάδα" "είμαστε χάλια" και όλα τα συναφή.

    Οι πυροσβέστες έκαναν εξαιρετική δουλειά και είχαν να αντιμετωπίσουν εστίες που ξεπηδούσαν εδω και εκεί συν τον αέρα την πολιτική κοινωνική δημοσιογραφική και κυρίως δημοτική πίεση από το κάθε βλαχοδήμαρχο της άνω κάτω ραχούλας.

    όσο αφορά τα σχέδια εμρησμού, να τα λάβετε αρκετά σοβαρά υπόψη υπό την έννοια του οργανωμενου σχεδίου.

    Όσο παρνούν οι ώρες τόσο συγκλίνει προς τα εκεί η εκτίμηση και η γνώμη μου με βάση και με μαρτυρίες κατοίκων που έχουν βγεί σε ΜΜΕ (ΜΜΕ δεν είναι μόνο τα 3-4 κανάλια αλλά και τα τοπικά ραδιώφονα για όποιον ενδιαφέρεται)




    Σ.Σ Αναρωτιέμαι εάν μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν οικοπεδοφάγοι και όχι σε άλλες Μεσογιακές εάς πούμε χώρες.

    Για ποιό λόγο οι Τούρκοι ή Ιταλοί εργολάβοι δεν έχουν σκεφτεί να επεκτείνουν τη Ρώμη ή την Άγκυρα διαμέσου πυρκαγιών.

    Γιατί με τη λογική ΚΚΕ και αρκετών άλλων αυτό συναγεται. ότι καίγεται η Αττική για να επεκταθεί η Αθήνα! Και μετά όπιος πεί ότι ενδεχομένως να υπάρχουν παρακρατικοί με σκοπό απλώς να δημιουργήσουν πολιτικά τετελεσμένα...τότε αυτό είναι μη αποδεκτό???

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dubai Expatriate 26/08/2009 00:19:25

      Dubai, σε αυτή την χώρα περισσεύουν τα ψευτοδάκρυα. Όπως τον Δεκέμβρη έτσι και τώρα περισσεύουν οι ψευτοενοχές για το καημένο δεντράκι που είναι απροστάτευτο στις φλόγες ή το φτωχικό που δεν έχει πόδια να τρέξει να σωθεί. Με βάση αυτό τον ψευτοσυναισθηματισμό που προβάλεται ώστε να αυτοενοχοποιηθεί μια ολόκληρη κοινωνία, οποιαδήποτε άποψη, που δεν τον εξυπηρετεί, χαρακτηρίζεται απορριπτέα και "κουραφέξαλα".

  10. parsifal avatar
    parsifal 26/08/2009 01:35:23

    Dubai μην συγκρίνεις εκτάσεις. Δές συγκεκριμένα περιστατικά που αποδεικνύουν την περίσσεια ανικανότητος και βλακείας, εμείς που υπήρξαμε αυτήκοοι και αυτόπτες κάτι ξέρουμε. Οτι επωφελούνται και διάφοροι για αποσταθεροποίηση σωστό αλλά ΔΕΝ ειναι η κύρια αιτία των πυρκαιών. Στην Ιταλία και την Τουρκία υπάρχουν δασικοί χάρτες και σίγουρα κτηματολόγιο. Εμείς πάμε εκεί να γυρέψουμε "χοτζέτι" για αποχαρακτηρισμό καμμένης εκτάσεως... δυστυχώς.

  11. για να το ξαναδουμε... avatar
    για να το ξαναδουμε... 26/08/2009 02:02:38

    Πολύ ενδιαφέρουσα η επισήμανση του Μεσαίου δακτύλου!!!
    Σημερα το πρωί στον Αντένα (Χαρίτος Καραμέρος) ήταν πορτοπαράθυρο ο Βελόπουλος και ο Κυρ Δημαναρχος Γρμματικού.
    Ερωτήθη για τα περιγραφόμενα περι"πανηγυριου" και φάνηκε να τα μασάει....Ως κατσικούλα!
    Ειχε κλείσει τραπέζι για 50 άτομα, αλλα δεν πήγε στο πανηγύρι!
    Σημειώστε το, στις 21 το βράδυ!
    Και για διαβάστε τις ενημερώσεις ενός Βλακ Φλαγκ (BLACK FLANG ) στο ινδυμίνδια... Που ....αντιπληφοφορεί γιατί μάλλο έχει... πληροφορηθεί ότι κάποιοι, κάτι ψυλλιάζονται...
    (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1070012#1070217)
    Επισημαίνοντας ότι βρεθηκαν στην "πρώτη γραμμή τα συντρόφια" αλλα δεν μπορούσαν να κάνουν ότι έπρεπε γιατί οι "μπατσοι και οι ασφαλίτες" τους εμπόδιζαν, και τους κυνηγουσαν....
    Εχει πολυ πλάκα και ζουμακι μπολικο ο κυρ ΔημαΝαρχουκος!Εχει τελικά παρελθόν το αξίωμα παλαιόθεν!...Από τον γάμο της ...Καννά!

    υγ Τελικά φαίνεται στην φωτογραφία από που ξεκίνησε η φωτια που κατέστρεψε οριστικά την Αττική! Καιεξηγείται το "παράπονο" του αυτοπτη μάρτυρα Βλακ οπως και εκείνο του αιρετου, πως τα ατιμα τα ματ προστάτεψαν τα μηχανήματα...

    υγ2 Σκεφτείτε ότι στην ίδια περιοχή έπεσε το Ηλιος -Αυγουστο πάλι για να θυμηθούμε τις δοξασιες του λαού μας για τον συγκεκριμένο μήνα- εκαιγε ολοκληρη η χαραδρα και δεν έγινε τίποτα παραπάνω!
    Αυτό ηταν μια φωτια και αντιμετωπίστηκε στα φυσιολογικά πλαισια!
    Ολα τα προχθεσινα ήταν εμπρησμός και εσκεμμένη καταστροφή. Υπηρξε σχέδιο, οργάνωση, μάζωξη, εκτέλεση!!!
    Τις φωτιες τις βάζουν όσοι τις παινεύουν. Οσοι τις έχουν ώς οπλο τιμωρίας,ως ιδεολογία, όσοι καλούν τον κόσμο "να κάψουνε την πόλη γιατί λεει η κυβέρνηση έκαψε τα δάση"! Το θηρίο του οικοπεδοφάγου συναγωνίζεται εκείνο του οργανωμένου εχθρού ...
    Μονο οι στραβοί, οι κουφοί κι ο ..Γιώργος δεν μπορουν να το αντιληφθούν! Εξού και η σορτ μέμορυ!
    ...φανηκε το βρακί της!

  12. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 26/08/2009 09:52:01

    Στην Τουρκία και Αλβανία δεν υπάρχει κτηματολόγιο και στη δεύτερη λόγω προτερου Κουμουνιστικού καθεστώτος ουτε και ξεκάθαροι τίτλοι ιδιοκτησίας όπως και σε άλλες περιοχές της Ευρώπης.

    Πάντως επεκτάσεις πολεων δεν γίνονται μέσω πυρκαγιών...απλώς νομοθετούν αποχαρακτηρισμούς.

    Μου φαίνεται ως άκρατη συνωμοσιολογία το να θεωρούμε ότι οι χιλιάδες φωτιές σε όλη την Ελλάδα τα τελευταία 35 χρόνια γίνονται από μια "διεθνή των οικοπεδοφάγων".

    Υπάρχουν και άλλες διεθνής που κάνουν τέτοια δουλειά.

    Επίσης το 2007, είχαμε φωτιά στην Πάρνηθα η οποία επισήμως μετα τό πόρισμα της ανακριτικής της πυροσβεστικής καταχωρήθηκε ως οργανωμένο σχέδιο εμπρησμού.

    Τίποτα μα απολύτως τίποτα δεν έχει κατασκευαστεί εκεί ούτε επέκταση του καζίνο έγινε, ούτε τίποτα.

    Έχει κανείς τα κότσια να ξεκινήσει έρευνα για αυτό το θέμα?

    Υπάρχει άφθονο προανακριτικό υλικό από την πυροσβεστική, αναφορές της Αστυνομίας, κατοίκων, εθελοντών και πολλά ακόμα. Υπάρχει και το δημοσίευμα του Βήματος την προηγούμενη ημέρα...

    Εγω δεν θα αναλάμβανα ούτε για αστείο τέτοια έρευνα, γνωρίζωντας μετά απολύτου βεβαιότητας ότι υπάρχει ένα Super State στην Ελλάδα εμπρός στο οποίο το Γκλάντιο και η Κόκκινη Προβιά είναι κουκλοθέατρο.

    Κατά τα λοιπά για όλα φταίνε οι "οικοπεδοφάγοι" όπως για την 11η Σεπτεμβρίου φταίνε κάποιοι που συντόνιζαν την επιχείρηση από σπηλιές στο Αφγανιστάν...


    Μπορεί να είναι χρήσιμο να κάνουμε τους "Κινέζους" δημοσίως, αλλά και μεταξύ μας βρε παιδιά?

    • leon avatar
      leon @ Dubai Expatriate 26/08/2009 15:17:26

      @Dubai
      Αν πραγματι γραφεις απο το Ντουμπαι και εκει μενεις αναμενε κατι ωραιες φωτογραφιουλες που εχω απο τα καμμενα της Παρνηθας και τις βιλιτσες που ξεπηδησαν σαν ... φλογες!
      Αν παλι μενεις Αθηνα (η περασειςγια βολτα) ανεβα στο βουνο και δες απο μονος σου.

  13. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 26/08/2009 14:10:13

    οι αγροτες θεωρουν οτι τα ξενα σαιτς εβαλαν τις φωτιες; όχι οι δορυφοροι;

  14. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 26/08/2009 17:36:45

    @Λεων
    Ανέβασε τις φωτογραφίες που δείχνουν βίλες που χτίστηκαν στη Πάρνηθα μετά το 2007 και σου δίνω το λόγο μου ότι άμεσα πηγαίνω στον εισαγγελέα.

    Εξ'όσον γνωρίζω μετά το 07 ούτε ένα τούβλο δεν μπήκε στην Πάρνηθα-στις εκτάσεις που κάηκαν.