#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/05/2012 11:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οικονομική στήριξη των ... λαθρομεταναστών υπόσχεται ο ΣΥΡΙΖΑ



Ο ΣΥΡΙΖΑ δεσμεύεται, με το πρόγραμμά του, «για τη διεύρυνση της έννοιας του ασύλου και τη γρήγορη χορήγησή του», καθώς και «για την κοινωνική ένταξη των μεταναστών και διασφάλιση ίσων δικαιωμάτων».

Είναι προφανές, πως - μιλώντας για “άσυλο” - αναφέρεται στους λαθρομετανάστες Αγνοεί, ουσιαστικά, το τεράστιο πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης. Και, αντί να συμβάλει στην αντιμετώπισή του, παίρνει θέσεις που οδηγούν στην έξαρσή του. Πως; Μεθοδεύοντας τρόπους μαζικής νομιμοποίησης με τη “διεύρυνση της έννοιας του ασύλου”. Και λειτουργεί σαν μαγνήτης της προσέλκυσης λαθρομεταναστών. Με τις θέσεις του κάνει την Ελλάδα προγεφύρωμα εισόδου και νομιμοποίησης παράνομων μεταναστών.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεσμεύεται, επίσης, με το πρόγραμμά του, για «επέκταση του επιδόματος ανεργίας σε όλους και όλες, ντόπιους και μετανάστες, ώσπου να βρουν δουλειά». Αλλά και για «αύξησή του σταδιακά στο 80% του τελευταίου μισθού για την πρώτη διετία…».

Είναι προφανές ότι βάζει στην ίδια μοίρα το ένα και πλέον εκατομμύριο ανέργων Ελλήνων, με το 1,5 εκατ. λαθρομετανάστες. Πέρα από τη νομιμοποίηση, μέσω ασύλου, υπόσχεται και οικονομική στήριξη, ώσπου να βρουν δουλειά. Και αυτό την ώρα που τα δημόσια Ταμεία είναι άδεια. Χωρίς να εξηγεί από που και πως θα βρει τους αναγκαίους πόρους. Και αυτό είναι άλλη μια πραγματική πρόκληση σε μια κοινωνία, που δεν αντέχει άλλο.

Ο ΣΥΡΙΖΑ, επίσης κατά το πρόγραμμά του, δεσμεύεται ότι «οι υπηρεσίες Δημόσιας Τάξης πρέπει να είναι πολιτικές υπηρεσίες». Ζητά, μάλιστα, «να  αποστρατιωτικοποιηθούν η Αστυνομία και το Λιμενικό Σώμα όσον αφορά την οργάνωση, την εκπαίδευση και την εμφάνισή τους». Προτείνει τον αφοπλισμό της Αστυνομίας, καθώς – όπως αναφέρει - «η ένοπλη παρουσία της», ακόμη «και στους δρόμους και τις πλατείες των πόλεων, δεν αποσκοπεί στην καλλιέργεια αισθήματος ασφαλείας, αλλά στον εκφοβισμό».

Σε μια χώρα, δηλαδή. που μαστίζεται από την έξαρση της εγκληματικότητας, σε μια χώρα που οι λαθρομετανάστες δημιουργούν «γκέτο» παρανομίας, ο ΣΥΡΙΖΑ δεσμεύεται να αποδυναμώσει τις υπηρεσίες που είναι αρμόδιες για την ασφάλεια του πολίτη.

Την ώρα που η χώρα χρειάζεται και οι πολίτες απαιτούν ενίσχυση της φύλαξης των θαλάσσιων και χερσαίων συνόρων για να αντιμετωπισθεί η μαζική είσοδος λαθρομεταναστών, ο ΣΥΡΙΖΑ δεσμεύεται να αποδυναμώσει τη φύλαξη.

Θέλει με λίγα λόγια την χώρα ξέφραγο αμπέλι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 26/05/2012 11:11:45

    Αυτά να τα δουν αυτοί που το παίζουν ... θυμωμένοι! Κάτι ευνοημένοι από τη Νέα Δημοκρατία και το ΠαΣοΚ, που ανακάλυψαν τώρα τη διαφορά του μνημονιακού και αντιμνημονιακού, ενώ μέχρι τώρα, μαζί τα είχαν φάει, όπως εύστοχα είχε παρατηρήσει ο Θεόδωρος Πάγκαλος ο Β΄.

  2. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 26/05/2012 11:19:29

    Με την ζαλάδα που έχουν οι συνιστώσες, εάν κυβερνήσουν, οι πρώτοι που θα την πληρώσουν την νύφη, θα είναι οι Πακιστανοί, θα τους χορτάσουν ξύλο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ dikefalosaitos 26/05/2012 11:22:46

      Μεταξύ τους θα πλακώνονται. Ιστορικά υπάρχει μεγάλο μίσος και διχόνοια μεταξύ π.χ. Τροσκιστών-Λενινιστών-Μαοϊκών, κλπ.
      Στο τέλος μπορεί να φάνε και ξύλο απ τους Αφγανούς, που θέλουν πολύ πιο απλά και σταράτα πράγματα, π.χ, μπούργκες, τσαντόρ, αγοράκια, νόμο της Σαρία, κλπ.

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Strange Attractor 26/05/2012 11:25:51

        Στην εθνική συνδιάσκεψη των συνιστωσών, να δέρνοντε και οι Πακιστανοί να προσπαθούν να τους χωρίσουν.
        lol

  3. juliet avatar
    juliet 26/05/2012 11:24:28

    Καλημέρα ,
    όλα είναι θέμα συνιστώσας ...οι Πακιστανοί είναι μάλλον το νούμερο 3!

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ juliet 26/05/2012 11:37:50

      Και οι Νιγηριανοί το νούμερο 23!!!!!!!!

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Σχετικά Ασχετος 26/05/2012 11:42:47

        Οι Αφγανοί το Νο 69!!!!!!

        • juliet avatar
          juliet @ dikefalosaitos 26/05/2012 11:57:43

          Δεν αντέχονται τόσες συνιστώτες .....

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/05/2012 11:24:40

    Θα ικανοποιηθεί άραγε το πάγιο αίτημα πολλών λαθρομεταναστών και για την νομιμοποίηση της κτηνοβασίας στην Ελλάδα;
    Αναμένω την τοποθέτηση της Κωνσταντοπούλου, που όλα τα σφάζει και όλα τα μαχαιρώνει.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Strange Attractor 26/05/2012 11:27:52

      Α, όλα κι όλα.
      Έχω έτοιμο τίτλο και αναμένω από όποιονδήποτε συνιστώσα να αναπτύξει το θέμα:
      "Η ασφαλής μετάβαση, από την ζωοφιλία στην κτηνοβασία"
      Πληροφορίες εντός.

      • airman avatar
        airman @ dikefalosaitos 26/05/2012 11:37:42

        Δηλαδή εκτός από τα Pet-shop θα έχουμε και Sex Pet-shop; Οποία πρόοδος!
        Υ.Γ. Μήπως θα πρέπει και ο ''Αρκτούρος'' να εξετάσει το ζήτημα για πιο wild προτιμήσεις;

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ airman 26/05/2012 11:40:00

          Να δω τον Στρατούλη, να προσπαθεί να ..... με αρκούδα και τι στον κόσμο. :) :)

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Strange Attractor 26/05/2012 11:29:57

      Ἢ καί τῆς νεκροφιλίας,καθ' ὃτι ἐκκρεμοῦν καί δικαστικές ἀποφάσεις περί τῆς νομιμοποίησής της.

      • juliet avatar
        juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 26/05/2012 12:40:45

        Που τον θυμήθηκες ......τελικά ούτε ο Παράξενος δεν μπόρεσε να του λύσει το θέμα ....
        :)

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 26/05/2012 14:33:03

          Δέν λύνεται,ἀνήκει σέ ''ἂλλον κόσμο''...

    • flou avatar
      flou @ Strange Attractor 26/05/2012 12:36:05

      Να ετοιμάζεσαι για νόμπελ με το έπος "Strange κτηνιάς!"

      • tak avatar
        tak @ flou 26/05/2012 12:42:15

        Το όνομά σας κάτι μου λέει... Μήπως είστε ο Μπάμπης ο flou;

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ tak 26/05/2012 14:38:01

          Ὃλα εἶναι τόσο φλού,πού θά γίνουμε ὃλοι Μπάμπηδες...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Strange Attractor 26/05/2012 20:30:56

      Για το θέμα αυτό, παρακαλώ να απευθυνθείς στη "διακεκριμένη" (κατ' άλλους, διαβόητη) δικηγόρο Ιωάννα Κούρτοβικ. Εχει κάνει διατριβή πάνω στο δικαίωμα (των Αφγανών) στην κτηνοβασία και ειδικά στη χρήση προβάτων πάνω σε ταράτσες, στην περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα, για τον σκοπό αυτό. Παραπέμπει συγκεκριμένα στο Αφγανικό Δίκαιο και συγκεκριμένα στον νόμο που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ (Καμπούλ) 6969/324 (έτος Εγίρας), όπως ερμηνεύθηκε από τον Μεγάλο Μουφτή Αβδουλλάχ Αφρα-αλ-Σαλέχ.
      Τώρα, αν αλλάζει το πράγμα αν είναι κατά φύση ή παρά φύση (με το πρόβατο πάντα), θα σε γελάσω. Ρώτα την Κούρτοβικ.

  5. S.P. avatar
    S.P. 26/05/2012 11:24:45

    Ούτως εχόντων των πραγμάτων και δεδομένης της ψιλοαδιαφορίας (ψιλοενδιαφέροντος, πέστο και έτσι, όπως θα έλεγε ο ταλαντούχος Ν. Αλέφαντος) της νδ για το μεταναστευτικό, προβλέπω τρομακτική άνοδο της Χρυσή Αυγής.

  6. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/05/2012 11:28:23

    Καλημέρα
    Στην πόλη που ζω , τα δύο προηγούμενα βράδια είχαμε πολεμικές συρράξεις μεταξύ χρυσαυγιτών και πακιστανών, με αποτέλεσμα όπως και σε άλλες πόλεις, την καταστροφή ελληνικών περιουσιών μαζί με μερικά σπασμένα κεφάλια μεταναστών.
    Απόψε λέγεται ότι , θα ακολουθήσουν αντίποινα από υποστηρικτές τους.

    • tak avatar
      tak @ Φελίζα 26/05/2012 11:30:34

      Αχ Φελίζα, αχ Φελίζα
      μας την πέσαν οι Συ ρίζα!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ tak 26/05/2012 13:10:26

        Ήταν κάποτε μια αγία, του Αιγάλεω αν θυμάσαι
        Τώρα έχουμε Αλέξη άγιο και μη φοβάσαι
        Το πολύ πολύ με φούμο να πασαλειφτούμε όλοι
        Για να μοιάζουμε στ’ αδέρφια που θα έχει κάθε πόλη
        Του αγίου Τσιπρολύτη την εικόνα θα φιλούμε
        Με διαταγή Στρατούλη όλοι θα την προσκυνούμε
        Την ημέρα του αγίου που θα είναι πια αργία
        Θα ‘ναι ο άγιος καβάλα σε καλάμι με μανδύα!!!

        • tak avatar
          tak @ Δαναός 26/05/2012 13:43:10

          Τη θυμάμαι την ... οσία, την Αγία Αθανασία...
          Που 'χε ... Μερσεντές και χρήμα και παρίστανε το θύμα!
          Τώρα ... Άγιο Αλέξη, αν θα έχουμε επιλέξει,
          και ... μεγάλη του η χάρη, του καλαμοκαβαλάρη!
          Την ημέρα την αγία, που θα είναι πια ... αργία,
          θα τη λέμε την αλήθεια! Θα φωνάζουμε βοήθεια!

      • tak avatar
        tak @ tak 26/05/2012 14:19:20

        Τέτοια ξεφτίλα η Ελλάς; Δεν το 'χει καταλάβει
        πως δια χειρών Αλέξιου, τώρα θα ... "μεταλάβει";
        Κι όσοι το παίζουν έξυπνοι και θέλουνε Αλέξη
        τον Αφγανό συνέταιρο, τον έχουνε ...διαλέξει!

    • juliet avatar
      juliet @ Φελίζα 26/05/2012 11:32:18

      Aρχίσανε τ'όργανα ......τα τύμπανα της ...χαράς .

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Φελίζα 26/05/2012 11:42:40

      Λέτε προσεχώς να δούμε τους πακιστανούς αραχτούς στα καφενεία και τους συμπατριώτες μας αγρότες στο χωράφι για δουλειά?

      • juliet avatar
        juliet @ Φελίζα 26/05/2012 11:50:11

        Καπιτάλα......Τόσο ταξίδι έκαναν να ....λες οι Πακιστανοί του Λαλανίτη να ξεσηκωθούν;
        Και μετά ......

  7. juliet avatar
    juliet 26/05/2012 11:28:38

    Bρε,Παράξενε ,πρωί-πρωί τι μας λες ....τι νομιμοποίηση ,κτήνη θα κυβερνούν και θα σας πηδάνε ...αυτό πως λέγεται;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ juliet 26/05/2012 11:29:37

      Θα ΜΑΣ πηδάνε; Εσύ που θα είσαι δηλαδή;

      • juliet avatar
        juliet @ Strange Attractor 26/05/2012 11:36:53

        Συγγνώμη ...μας ... ήθελα να πω ,και εγώ εδώ ,θα το πουλήσω ακριβά το τομάρι μου να είσαι βέβαιος .
        Ο Δικέφαλος μ'έβαλε να κάνω εξάσκηση πτήσεων ....εκτός από ασκήσεις εδάφους προπονούμαι και σε πτώσης από δέντρα,ελλείψη άλλων .

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ juliet 26/05/2012 11:41:48

          Εσύ δεν έχεις ανάγκη, πετάς.
          Κατά τα άλλα, μόνο να κατηγορείς ξέρεις, είδες που χρησίμευσε το ... δάγκωμα;

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 26/05/2012 11:44:37

            χαχαχαχαα,
            δηλ. εννοείς καλύτερα δαγκωμένοι παρά ...μένοι.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ juliet 26/05/2012 11:48:19

            Μα από την αρχή έθεσες σωστά το θέμα, ΣΑΣ.
            Α ρε Ιουλία, δεν πήγαινα να κρατήσω εγώ την ανθοδέσμη;

          • juliet avatar
            juliet @ dikefalosaitos 26/05/2012 11:52:55

            Tελικά ότι φαντάζει κολάσιμο -είδες έκφραση-μπορεί να σου χαρίζει και τον ....παράδεισο .
            :)

    • Σχετικά Ασχετος avatar
      Σχετικά Ασχετος @ juliet 26/05/2012 11:48:42

      Επιτέλους ....καινούργιες εμπειρίες!!!!!!!!!!

  8. Σφύριζας avatar
    Σφύριζας 26/05/2012 11:29:17

    Δεν πειράζει άσε να τους δώσουν χαρτιά να στρώσει η επιδερμίδα του καμένου δεξιού, έτσι βεντούζα θέλει ο λαϊκός δεξιός.

  9. A.A avatar
    A.A 26/05/2012 11:30:35

    Στο ΣΥΡΙΖΑ δεν νγωρίζουν τι διεθνώς σημαίνει πρόσφυγας και πολιτικό άσυλο. Πρόσφυγας (και δικαιούχος πολιτικού ασυλου) δεν είναι ο κάθε μετανάστης που παέι σε άλλη χώρα για καλύτερες οικονομικές συνθηκες, αλλά αυστηρά μόνο αυτός που διώκεται για τις πολιτικές του ιδέες (λ.χ σε χούντα ή πόλεμο), λόγω της θρησκείας του ή της φυλής του. Οι Πακιστανοί, Μπαγκλαντεσιανοι, Αλγερινοι, Μαροκινοι εξ ορισμού δεν είναι πρόσφυγες. Στατιστικά άσυλο δικαιούνται το 2% των αιτούντων. Συμφωνω όμως στη γρήγορη εκκαθάριση των αιτήσεων ασύλου, διότι με μόνη την αίτηση, κυκλοφορούν χιλιάδες λαθρομετανάστες έλεύθεροι στη χώρα, χωρίς να επιτρέπεται η απέλαση. Και κάτι ακόμα : πρέπει να δουν στη ΝΔ την ανύπαρκτη πολιτική και θέση της στο μεταναστευτικό τα τελευταία έτη. Εγω , λ/χ (όπως και πολλοι νομικοι), προβληματίζομαι γιατί και η ΝΔ ψήφισε πρόσφατα (νόμος 4055/2012, εισηγητης Τζαβάρας) υπερ της κατάργησης της δικαστικής απέλασης καταδικων για πλημμέλημα και της κατάργησης της άμεσης απέλασης τους υπό τον όρο αναστολής της ποινης (πρώην αρθρο 99 παρ.2 ΠΚ). Σημειωτέον ότι η δικαστική απέλαση είναι δραστική και δεν αναστέλλεται όπως η διοικητικη απέλαση

  10. A.A avatar
    A.A 26/05/2012 11:38:17

    Και μια ερώτηση για τους κυρίους του ΣΥΡΙΖΑ. Η αθρόα (λαθρο)μετανάστευση ποιους εξυπηρετεί; τον εργάτη που θέλει προστατευμένο, υψηλό μεροκάματο και καλές συνθηκες εργασίας ή τον καπιταλιστή που θέλει να συμπιέσει το κόστος εργασίας; Ή απάντηση είναι προφανής, γι΄αυτό οι Μαρξ, Εγκελς ,Λενιν ,που επικαλούνται στο ΣΥΡΙΖΑ, εντάσσανε τους λαθρομετανάστες στο λεγόμενο λούμπεν προλεταριάτο , εχθρό της εργατικής τάξης.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ A.A 26/05/2012 15:08:21

      Όπως είπα κι αλλού, ο ΣΥΡΙΖΑ ουδεμίαν σχέση έχει με την πραγματική αριστερά. Αμφιβάλλω αν ο Τσίπρας διάβασε έστω και Μαρξ.

  11. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 26/05/2012 11:52:09

    Τελικά ο ΣΥΡΙΖΑ προσπαθεί να τρελλάνει τον κόσμο (που υποτίθεται να είναι λογικός) και να αποτρελλάνει και τους έγκλειστους των ψυχιατρείων με τις θέσεις του αυτές.
    Δηλαδή οι αστυνομικοί θα είναι απλές μαριονέτες?
    Ε να διαδωθεί στους κακοποιούς να μην κουβαλάνε Καλαζνικωφ, κι ένα απλό αεροβόλο αρκεί να κάνει τη δουλειά του.
    Από την άλλη μεριά αφού η χώρα είναι χρεωμένη ΠΩΣ στο διάολο θα δίνει επιδόματα σε όλους τους γηγενείς άνεργους αλλά και στους λαθροσεντονάτους?
    Άλλος ΓΑΠ μας περιμένει στη γωνία??
    Δεν τολμώ να πιστέψω αυτά που γράφει το άρθρο!!!!

  12. juliet avatar
    juliet 26/05/2012 11:54:58

    Πατωματζή,
    προτείνω να πέσεις από τώρα στα πατώματα.....για να κτυπίεσαι ,μη το πάρεις αλλιώς.
    :)

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ juliet 26/05/2012 12:19:02

      Τι να πάρω αλλιώς, δε λες πώς και δεν τα έχω πάρει στο κρανίο?
      Τι είδους όπιο να πίνουν και δε μας το δίνουν?
      Όχι πάντως θρησκευτικό γιατί ο Μαρξ ήταν ο πρώτος διδάξας.
      Μακάρι να ζούσαμε σε μια κοινωνία αγγέλων, όμως δυστυχώς δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Και πόσο μάλλον σε περιόδους οικονομικής κρίσης όπου αναδύονται όλα τα προβλήματα στην επιφάνεια γιατί δρα ως καταλύτης της κακής χημικής αντίδρασης.
      Πολλά από τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ είναι μηχανικοί. Γνωρίστηκαν στις πορείες και τις διαδηλώσεις. Μετά την γενιά του Πολυτεχνείου, έρχεται η γενιά του πεζοδρομίου και του μπάχαλου.
      Ο κομπλεξισμός των αυτοαποκαλούμενων αριστερών για τα σώματα ασφαλείας, τις Ε.Δ. και την Εκκλησία είναι γνωστός. Η τακτική του ΣΥΡΙΖΑ μέχρι τώρα είχε να κάνει με την αντίδραση σε κάθε τι με παράνομο τρόπο, καταλήψεις, πορείες, θέματα μεταναστών κτλ. Εκμεταλλεύτηκε ότι και η Χρυσή Αυγή, την απουσία του κράτους που δημιούργησαν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ.
      Οι δηλώσεις αυτές με αναγκάζουν να ψηφίσω ΝΔ για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Εκεί φτάσαμε, στην Σκύλλα και στην Χάρυβδη!

  13. juliet avatar
    juliet 26/05/2012 12:25:31

    Σωστή παρατήρηση ...οι περισσότεροι είναι μηχανικοί ,άρα καλώς θα γέρνουμε κατόπι σχεδίου .
    Είναι οι εκτελεστές του μαθηματικού τύπου!
    Αν λέμε και κάτι ....το κάνουμε να μη τρελαθούμε .

  14. η Dimi avatar
    η Dimi 26/05/2012 13:44:10

    «ΚΑΝΕΝΑΣ
    ΑΝΘΡΩΠΟΣ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
    ΛΑΘΡΑΙΟΣ»

    «Η χώρα καταστρέφεται
    από την αδιαφορία
    αλλά τι με νοιάζει εμένα;»

    «Δώστε μου
    μιά ταυτότητα
    να θυμηθώ
    ποιός είμαι»

    «Μας μαθαίνουν
    πόσο κοστίζουν
    και όχι πόσο
    αξίζουν»

    «Ευρώ ή δραχμή
    Πατάτες γιαχνί»

    «Οι παππούδες μας ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ
    Οι γονείς μας ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    Εμείς ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ;»

    Οπισθόφυλλο Περιοδικού «ΠΟΛΙΤΕΣ» – Τεύχος 33 – Δεκέμβριος 2011 – € 3,00
    Σύμβουλος Εκδοσης: Mανώλης Γλέζος

  15. α.α avatar
    α.α 26/05/2012 13:52:29

    Και μία πρόσφατη διεθνή είδηση: Στο Ισραήλ, που το κράτος λειτουργεί και προστατεύει τους πολίτες του και την ιστορική του συνέχεια, θεωρούν ξένο σώμα (καρκίνωμα για κάποια δημοσιεύματα) 60.000 μόλις λαθρομετανάστες αφρικανούς που εισήλθαν στη χώρα αυτή (δηλ. μόλις το 0,8% του πληθυσμού του!) , υπάρχουν μαζικές διαδηλώσεις για την απέλαση τους και ο αρμόδιος υπουργός υποσχέθηκε ότι σύντομα θα απελαθούν .

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ α.α 26/05/2012 20:34:15

      Επειδή ήμουν πρόσφατα στο Ισραήλ, σου λέω ότι οι αφρικανοί λάθρο είναι μόνο στο ΤελΑβίβ, στην υπόλοιπη χώρα δεν βλέπεις για δείγμα και φυσικά δεν είδα ούτε ένα φανάρι στο Ισραήλ με λάθρο που πάνε να σου πλύνουν τα τζάμια, ούτε καροτσάκια στον δρόμο. Εκεί δεν αστειεύονται, είναι κράτος που σέβεται τον εαυτό του και τους πολίτες του.

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ α.α 26/05/2012 22:05:38

      Αυτά που γράφει ο ΒΙΣ παραπάνω είναι αλήθεια.
      Θα αναφέρω δύο τινά που ισχύουν στο Ισραήλ επειδή έχω φοιτητικό φίλο που εργάζεται στην πρεσβεία στα Ιεροσόλυμα.

      1) Κάποια στιγμή ήλθε η ώρα να γεννήσει η σύζυγός του. Τότε πήγε η μητέρα του εκεί (για να προσέχει το μωρό) ΑΛΛΑ της επετράπη να καθίσει ΜΟΝΟ για 3 μήνες!
      Μετά πήγε για άλλους 3 μήνες η πεθερά.
      2) Όταν κάποιος Ισραηλινός θελήσει να προσλάβει μετανάστη δεσμεύεται ότι για ένα χρόνο θα τον απασχολεί άσχετα αν είναι καλός είτε όχι (πρόβλημά του αν δεν του κάνει). Μέγιστη διάρκεια παραμονής είναι 10 έτη.

      Με άλλα λόγια αγαπητοί φίλες & φίλοι ο καθένας εκεί κάτω ελέγχεται, δεν μπαίνει μέσα με το έτσι θέλω ακόμη και για διακοπές.
      Ερώτηση προς προβληματισμό:
      Είναι ναζιστές φασίστες οι Ισραηλινοί?
      Χμ σάμπως με ζάλιζαν οι πολλές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ και μπέρδεψα τις έννοιες!!!

  16. Δαναός avatar
    Δαναός 26/05/2012 13:54:06

    Στον καλαμοκαβαλάρη αν θα δώσεις λίγο θάρρος
    στο κρεβάτι σου θ'ανέβει του Κολωνακιού ο γλάρος
    Με χαμόγελο της πάπιας παπαπα συνέχεια κάνει
    Σαν ηλίθιο παιδάκι κάστρα στην αμμούδα φτιάνει

  17. alakran avatar
    alakran 26/05/2012 14:35:31

    Παρατηρώ με ενδιαφέρον ότι μέχρι στιγμής δεν τολμάει ούτε ένας ψηφοφόρος τού Σύριζα να στείλει ένα σχόλιο για να υπερασπιστεί τις προτάσεις τους για τους μετανάστες.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ alakran 26/05/2012 15:19:41

      Γιατί θά ἒλθουν οἱ ἲδιοι οἱ μετανάστες νά ὑπερασπιστοῦν τούς ἑαυτούς τους.

  18. Mπροστα και Δεξιαa avatar
    Mπροστα και Δεξιαa 26/05/2012 14:44:44

    Βλεπω την Ελλαδα να μετατρεπεται σε μια Ασιατικη χωρα στα ιδια επιπεδα με το Μπαγκλαντες η το Πακισταν αφου στο τελος περισσοτεροι θα ειναι αυτοι , παρα εμεις.Αντε και καλη τυχη....

  19. ΚΜ avatar
    ΚΜ 26/05/2012 16:24:44

    Έστω ότι οι συριζαίοι με μαγικό τρόπο τα βρίσκαν τα φράγκα για να δώσουν τα επιδόματα στους λαθρομετανάστες. Τί θα γινόταν την επόμενη μέρα;
    1) Ο ρυθμός προσέλευσης λαθρομεταναστών θα πολλαπλασιαζόταν αμέσως. Για τα νέα κύματα λάθρο, πού θα βρίσκαν να δώσουν;
    2) Οι δουλέμποροι αυτομάτως θα «αναπροσαρμόζαν» τις ταρίφες τους αναλόγως. Αφού ο λαθρό μπορεί να του αποφέρει ένα 400άρι το μήνα παραπάνω, ελέω Τσίπρα, κορόιδο είναι ο δουλέμπορας να μην τα ζητήσει;

    Κοινώς, όλοι θα δουλεύουμε για να επιδοτούμε τον δουλέμπορα! Και θα παράλληλα έχουμε να ξεπληρώσουμε και το νέο χειρότερο μνημόνιο στο οποίο θα μας μπάσει ο ΣΥΡΙΖΑ, μετά την χρεοκωπία!

    Αποφεύγω στο παρόν σχόλιο να αναφερθώ στις άλλες επιπτώσεις (εγκληματικότητα, δημογραφική υποκατάσταση και ισλαμοποίηση) γιατί τα'χουμε πει εκατό φορές.

    • Πατωματζής avatar
      Πατωματζής @ ΚΜ 26/05/2012 22:19:31

      Φίλτατε μην παραζαλίζεσαι να βρίσκεις αντίλογο για τις αντιφατικές τους προτάσεις. Είναι πολύ απλό, δε χρειάζεται να είσαι πολιτικός περγαμηνών είτε ψυχολόγος κύρους - οικονομολόγος του LSE για να αντιληφθείς ότι όλα αυτά είναι μπούρδες => εδώ έριξα κάπως το επίπεδο των εκφράσεών μου αλλά τι να γίνει....
      Αφού όλοι μα όλοι συμφωνούμε ότι η χώρα κινδυνεύει με χρεωκοπία, ε τότε ΠΩΣ διάολο θα μπορέσουμε όχι μόνο να κάνουμε κοινωνική πολιτική όχι μόνο για τους ανέργους αλλά και για τους ΟΡΚ?
      Ή έτσι ή γιουβέτσι κ. Τσίπρα => δε γίνεται να είναι ο σκύλος χορτάτος κι η πίττα άθικτη. Που ακόμη νομίζεις ότι είσαι ο πρωτοστάτης των καταλήψεων της γενιάς του 1990 και κάνεις πολιτική του Λυκείου.
      Είναι μια second edition του "Λεφτά υπάρχουν" που μας έλεγε ο ΓΑΠ προεκλογικά του Οκτωβρίου 2009.
      Ας μην έχουμε κοντή μνήμη, είναι κακό κι ενίοτε μετατρέπεται σε ολέθριο.

  20. aggelosview avatar
    aggelosview 26/05/2012 18:01:24

    Συγκινητική φωτογραφία! Ωραίες εποχές! Αγκαλίτσα συριζαίοι και λάθρο..... Νενικήκαμεν φώναξε ο Αμπντούλ στον Φαρούχ και αντάλλαξαν φιλιά πάθους με τις αδερφές,συγνώμη αδερφούς Έλληνες αλληλέγγυους.
    Για τις 17 Ιούνη ετοιμαστείτε για σκηνές Βόρειας Κορέας. Χιλιάδες σύντροφοι στην πλατεία Συντάγματος θα ουρλιάζουν από χαρά και θα χτυπιούνται που ο Αλέξης έγινε πρωθυπουργός.
    Έχω και πληροφορίες για τα νέα σχολικά προγράμματα που θα διδάσκονται από Σεπτέμβριο. Τα θρησκευτικά δεν αλλάζουν όνομα αλλά ύλη. Καταργείται η διδασκαλία της ζωής του Ιησού και στη θέση του μπαίνει ο Αλέξης και οι σύντροφοι. Έτσι:
    "Όταν γεννήθηκε ο μέγας σύντροφος Αλέξης, ένα σπάνιο λουλούδι φύτρωσε στον τάφο του Τσε!"
    "Όταν ήταν υποψήφιος δήμαρχος Αθηναίων μπόρεσε και αναπαλαίωσε τα ερείπια στην Αλεξάνδρας και τα απέδωσε ως χώρο πολιτισμού στους συμπολίτες του" (Από τότε ο Αλέξης πραγματοποιούσε τις υποσχέσεις του!)
    "Ο σύντροφος Στρατούλης δίδαξε την εγκράτεια. Πώς μπορείς χωρίς να πηγαίνεις για δουλειά να ζεις άνετα. Αρκεί να εκπροσωπείς τους συναδέλφους σου!"
    Ο σύντροφος Σκουρλέτης δίδαξε τα ανώτερα μαθηματικά: Καταπολέμηση της ανεργίας με 100000 προσλήψεις στο δημόσιο, χωρίς έξοδο από το ευρώ, με καταγγελία του μνημονίου αλλά αξιοποίηση του ΕΣΠΑ ταυτόχρονα με τα λεφτά των άλλων. Αντιστοιχία της σίτισης από τον Ιησού 5000 ανθρώπων με 3 ψωμιά και 2 ψάρια.
    Ο οικονομολόγος Λαπαβίτσας δίδαξε πώς από ένα δρόμο γεμάτο θυσίες, περάσαμε δύσκολα (δραχμή, πείνα, έλλειψη αγαθών κα) για λίγα χρόνια αλλά μετά φτιάξαμε τον επίγειο παράδεισο. Αντιστοιχία : η Ανάσταση. Πρέπει πρώτα να πεθάνεις και μετά βλέπουμε.

    Για να μην φτάσουμε εκεί, ας σοβαρευτούμε λοιπόν οι δεξιοί και να κάνουμε αυτό που πρέπει. Στείλτε τον Καμμένο βόλτα στη θάλασσα και ας τελειώνουμε με τους παραμυθάδες και τα παραμύθια. Γιατί το παραμύθι του Αλέξη ΕΧΕΙ δράκο....

  21. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/05/2012 20:00:03

    Χαίρομαι κύριοι που βρίσκετε και πάλι την ...φόρμα σας!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φελίζα 26/05/2012 20:07:39

      Καλώς τηνα την πέρδικα
      που περπατεί λεβέντικα!!!

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Δαναός 26/05/2012 20:08:40

        Καλώς σας βρίσκω λεβέντες μου!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 26/05/2012 20:12:05

        Εν αρχή υπήρξεν φως.
        Ακολούθησε ο λαός.
        Μένω όμως ενεός,
        μόλις σκάει ο Δαναός….

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Strange Attractor 26/05/2012 20:20:28

          ..πάμε καλά ! Προβλέπω μια φωτεινή ...ποιητική βραδιά .

        • Φελίζα avatar
          Φελίζα @ Strange Attractor 26/05/2012 20:25:55

          ...βοήθησε και η ομιλία στην Παζαρούδα..

  22. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/05/2012 20:01:39

    .....μετά Juliet δεν θα βρίσκουμε ούτε αγγουράκια στην αγορά....

    • juliet avatar
      juliet @ Φελίζα 26/05/2012 20:12:01

      Eίδες πόσα ξέρω ......
      :)

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ juliet 26/05/2012 20:29:40

        Δεν ξέρεις όμως ότι έχουμε επενδυτές για το νησί.... τώρα θα είναι Πακιστανοί , Αφγανοί , Ρώσσοι ...δεν ξέρω ... Έλληνες πάντως δεν είναι.

        • juliet avatar
          juliet @ Φελίζα 26/05/2012 20:49:49

          Ξέρω ότι Ρώσσοι....έφερνε ο Γουρνής παιδιά από τις ανατολικές χώρες και τα φιλοξενούσε πριν από χρόνια ,ποίου κουμπάρος είναι; χιχιχχι

  23. qazwsx avatar
    qazwsx 26/05/2012 20:09:53

    Εάν τυπωθεί σε χαρτί υγείας ένα "νόμισμα", μαζί δε με πρόσληψη κουτόχορτου, είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν οι υποσχέσεις του εν λόγω πολιτικού κόμματος....

  24. Δαναός avatar
    Δαναός 26/05/2012 20:16:11

    Επέστρεψες απ'την Κάτω Παζαρούδα χειροκροτητή;

  25. chris avatar
    chris 26/05/2012 20:24:52

    Η αλήθεια είναι ότι αυτοί που θα ψηφίσουν σύριζα δεν τους ενδιαφέρουν τα εθνικά θέματα, ότι δηλαδή το συριζα αναγνωρίζει τα σκοπια με το όνομα Μακεδονια, ότι αναγνωρίζει την τουρκική μειονότητα Ξάνθης , ότι επιδιώκει σχηματισμό εθνικών μειονοτήτων χαρίζοντας την ιθαγένεια σε όσα παιδιά γεννιούνται στην Ελλάδα από ξένους γονείς και άλλα πολλά..
    Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η πορτοΦΟΛΑ που τους έταξε το σύριζα
    το ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ σε εκτέλεση τσίπρα
    αυξήσεις μισθών, συντάξεων προσλήψεις, χαρισμένα δάνεια και άλλες τέτοιες γελοιότητες.
    Δυστυχώς αυτή είναι η νοοτροπία πολλών Ελλήνων συμπατριωτών μας
    τα εύκολα, τα ευκαιριακά, ο τυχοδιωκτισμός, αυτά δηλαδή που μας οδήγησαν
    σ αυτήν την κατάσταση σήμερα.

  26. kimoliatisa avatar
    kimoliatisa 27/05/2012 14:09:32

    2.000.000 κατω απο το οριο της φτωχιας 1.100.000 ανεργοι(επισημα) 300 με 400 χιλιαδες παιδια πανε στο σχολειο πεινασμενα 3.000.000 συμπολιτες μας δεν ψηφισαν στις εκλογες λογω οικονομικης αδυναμιας,αντιδρασης,αδιαφοριας
    το 2005 η Μπενακη παραδιδει στον Παπουλια την προεδρεια της ελληνικης δημοκρατιας και του λεει για χαρην της ειρηνης και της ευημεριας ενα μερος της εθνικη κυριαρχιας των εθνικων συνορων και των δικαιωματων του ανθρωπου και πολιτη θα περιοριστουν αρα η δημοκρατια θα δοκιμαστει απο τις νεες μορφες διακυβερνησης ενταξει φιλοι μου με πεισατε θα ψηφισω ν.δ. για να κανει τι;Να συγκηβερνηση με το πασοκ να κανουν τι;Τα απο πανω;Ποιος ειναι ο πολιτικος ηγετης που θα μας βγαλει απο το αδιεξοδο ο Σαμαρας;Του δωθηκε η ευκαιρια το 2011 αλλα φανηκαν η πραγματικες προθεσεις του και δεν εγινε πρωθυπουργος λιγο πριν τις εκλογες δεχοταν συγκυβερνηση με πασοκ και πρωθυπουργο τον τσιπρα μετα τις εκλογες ξαφνικα ο συριζα εγινε το καινουργιο πασοκ που υποσχεται λεφτα οτι θα βαλει τους αλλοδαπους πανω απο τους ελληνες πολιτες τα σκοπια θα ονομαστουν Μακεδονια η τουρκοι θα παρουν τη Θρακη θα φυγουμε απο την ευρωπη θα γυρισουμε στη δραχμη και θα πεινασουμε θα πεθανουμε θα καταστραφουμε θα γινει εμφυλιος κ.α.
    Ημαστε λιγο χυμα σαν λαος δεν εχουμε παιδεια ξεχναμε ευκολα ημαστε ευκολοπιστοι και ωχαδερφιστες αλλα πλεον ειδαμε και νιωσαμε στο πετσι μας την προσφορα της ν.δ. και του πασοκ προς το λαο.

    • chris avatar
      chris @ kimoliatisa 27/05/2012 17:43:46

      kimoliatisa τα χεις μπερδέψει τα πράγματα, πιστεύω εσκεμμένα.