04/10/2008 12:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οικονομική κρίση: Τι επιφυλάσσει το μέλλον;

Όταν οι κεφαλαιαγορές περνάνε τους κλυδωνισμούς που διαβάζουμε, όταν τράπεζες ζορίζονται με την ρευστότητά τους, ή την ποιότητα των χαρτοφυλακίων τους , όταν οι φούσκες ξεφουσκώνουν, τα συμβατικά οικονομικά, και η «διαχείριση» πάνε περίπατο. Περίπατο πάει επίσης και η όποια ειλικρίνεια υπάρχει περί τα δημοσιονομικά. Απλά, γιατί με οικονομικούς όρους,, η κατάσταση αντιστοιχεί με πόλεμο σε καινούργιο και άγνωστο μέτωπο με εχθρό που δεν γνωρίσαμε στην ζωή μας.

Μία, ή δέκα αναρτήσεις δεν εξαντλούν το θέμα. Μετά από χρόνια θα υπάρχουν κεφάλαια και βιβλία για την περίοδο 1990-2008 και το τέλος της. Σήμερα ωστόσο έχουμε πρακτικά ερωτήματα: Που είναι ασφαλή τα λεφτά μου;  Τι θα γίνει στη δουλειά μου; Τι μου επιφυλάσσει το μέλλον;

Το κομπόδεμα.

Τα λεφτά μας δεν είναι πουθενά ασφαλή, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα σηκώσουμε και να τα πηγαίνουμε βόλτα. Προσωπικά εγώ τα λίγα που έχω τα αφήνω όπου είναι και ελπίζω η ζημιά μου να είναι λιγότερη από 10%, και ελπίζω μεσοπρόθεσμα, ο πληθωρισμός να μου ροκανίσει άλλο 10% (μόνο). Είμαι από αυτούς που απεχθάνονται το ρίσκο. Όταν όλοι θησαύριζαν από hedge funds, ή swaps, ή εξωτικές μετοχές, εγώ έβγαζα λίγο ταμιευτήριο. Αν είστε σε εξωτικά χαρτιά, έχετε χάσει, καλό είναι να μην πουλήσετε σε πανικό, γιατί θα τα δείτε να ξανανεβαίνουν, κάποτε και θα κλαίτε.  Μια συμβουλή δίνω: μην μετακινείτε, μην κάνετε κινήσεις πανικού, είναι σαν να προσπαθείτε να προσπεράσετε σε μποτιλιάρισμα. Θα κολλήσετε το ίδιο και όλοι θα κολλήσουν περισσότερο. Ξέρω ότι δεν σας πείθω, αλλά...

Οι περιουσίες

Θυμάται κανείς το τραγούδι «είναι κακό στην άμμο να χτίζεις παλάτια, ο βοριάς θα τα κάνει συντρίμμια κομμάτια»; Κάπως έτσι, αλλά τι να κάνουμε, ανεμομαζώματα, ανεμοσκορπίσματα. Πουλήστε τα ακριβά καταναλωτικά, χαμηλώστε τον θερμοστάτη, και αρχίστε να διαβάζετε Καβάφη.

Οι εταιρίες

Οι περιθωριακοί, οι κακοδιαχειριζόμενοι, οι επιδοτούμενοι θα χάσουν και θα χαθούν. Νομοτελειακά. Καθ' εαυτό δεν με ενοχλεί, αλλά η ανεργία, η ανέχεια και οι ζημιές στις τράπεζες, θα ανακυκλωθούν στο σύστημα και θα το πληρώσουμε όλοι.  Και τώρα είναι αργά να πάρουμε πίσω χρόνια κρατικοδίαιτης, επιπόλαιης και ευκαιριακής ύπαρξης. Οι υπόλοιποι, αυτοί που ήταν πιο σοβαροί, θα μειώσουν αποθέματα, θα γράψουν ζημιές, θα μειώσουν έξοδα, θα εστιαστούν σε αυτό που ξέρουν καλύτερα, και ίσως μπορέσουν να το ξεπεράσουν, ιδίως, αν σαν το μυρμήγκι του μύθου, είχαν απόθεμα. Και αυτοί θα δημιουργήσουν ανεργία, και πτώση τιμών κλπ, αλλά θα ζήσουν και η επόμενη φάση μπορεί και να τους βρει κυρίαρχους του παιχνιδιού.

ΔΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/10/2008 12:33:15

    Αμα δεν μπορεί μονη της η Κυβέρνηση να εγγυηθεί τίς καταθέσεις να πάρει σαν Συμβουλο τον Παπαντωνίου..
    Ξερει αυτός...
    22 δίς φαγώθηκαν στην μεγαλύτερη απάτη όλων τών εποχών επί Σημιτικού ΠΑΣΟΚ,στό Χρηματιστήριο..
    Αληθεια Factor ,τί γίνεται ο Τσουκάτος και ο Μαντέλης??
    Ετσι γιά να μαθαίνουμε τί κάνουν και οι άλλοι οι άσπιλοι....

  2. όχι πασόκος avatar
    όχι πασόκος 04/10/2008 12:42:41

    αν Σπύρο μου, επί Παπαντωνίου πιστεψες τον ιδιωτη τραπεζιτη, που έλεγε σε πρωτοσέλιδο του περιοδικού Τάδε "Στα 8000 ο δείκτης" και αγόρασες, δεν φταίει ο Παπαντωνίου. Ενα πουλάκι μου είπε ότι κάτι σύμβουλοι τραπεζοπαράσιτα της περιόδου συμβούλευαν τον Παπαντωνίου και τον μακαρίτη τον Καρατζά να βγούν και να πουν ότι δεν πρέπει οι κερδοσκοπικές προσδοκίες να είναι υπερβολικές, αλλά κατέληξαν ότι θα ήταν σαν να δινουν επενδυτική συμβουλή και δεν είπαν τίποτα. Για σκέψου το...Τι θα ήθελες να πει ο Παπαντωνίου στην προτροπή του μεγαλοτραπεζίτη "πάρε κόσμε"?

    Βέβαια νομίζω ότι και ο Ρωμανός ο Λεκαπηνός έφαγε κάτι λεφτα του κοσμάκη τότε...Σκάνδαλο!

    ΥΓ Ο ιδιώτης τραπεζίτης της ιστορίας μήπως είναι ο Νο Ενα Υποψήφιος σήμερα?

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/10/2008 12:53:32

    Μην ξεχνάς όμως πώς υπάρχει η γνωστή θέση-δήλωση Παπαντωνίου πώς στίς 14 Απριλίου τελειώνει η κρίση...
    Πολλοί τσίμπησαν και έδοσαν ψήφο εμπιστοσύνης στον λογιστή πού έτσι ξανακέρδισε τίς εκλογές...
    Το να αποδίδονται οι ευθύνες στούς πολίτες μόνον,τήν στιγμή πού είχε δημιουργηθεί ένα γενικό κλίμα ευφορίας,απο πάμπολλα παπαγαλάκια κυβερνητικά και μή δέν μού φαίνεται και τόσο σωστό..

  4. όχι πασόκος avatar
    όχι πασόκος 04/10/2008 13:02:21

    Σπύρο μου, αν σου έλεγα τώρα να πάς να πάρεις χρυσό, ή να πας να πουλήσεις χρυσό, όσο και σημαντικός και αν ήμουν, θα με άκουγες ή θα σκεφτόσουνα? Απληστίας το ανάγνωσμα. Αδυναμία κατανόησης ρίσκου σε καιρό ευφορίας.

    Μην ψάχνεις να περάσεις την ευθύνη σε "τελειωμένους" πολιτικούς. Γιατί δεν ψάχνεις το ημερολόγιό σου να δεις τι έλεγαν οι ΑΧΕΠΕΥ και οι ΕΛΔΕ και οι οικονομικές φυλλάδες όλων των χρωμάτων. Σε πολιτισμένη χώρα από αυτούς θα ζητουσες ευθύνη, εάν πχ σου πούλησαν δομημένα ομόλογα μαϊμού και έχασαν οι συνταξιούχοι σου λεφτά.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/10/2008 15:13:36

    Οι μεγαλοκαρχαριες υπαρχουν στ ανοιχτα. Κανεις πρεπει να μην κολυμπαει στα απατα οταν δεν ξερει (οπως δυστυχως κυριολεκτικα και μεταφορικα)κολυμπι...

    Για λιγες μερες καλη-περιορισμενη- τοποθετηση ειναι ο δεικτης του ΝΑΖΝΤΑΚ καθως υποχωρησε περα του δεοντος και με την ψηφιση του σχεδιου Π. θα ανακαμψει εστω και μερικως...

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 04/10/2008 15:39:45

    Αδριανόπουλος: "Εφ’ όσον η κρατική παρέμβαση τελικά εγκριθεί ΤΟΤΕ οι κίνδυνοι κατάρρευσης θα γίνουν ορατοί.

    Αν αφεθεί να λειτουργήσει η αγορά, τότε το σύστημα θα αυτό-ανανεωθεί. Το «κράχ» θα έλθει αν εγκριθούν από το αμερικανικό Κογκρέσο τα 800 τόσα δις δολάρια. Οπως και στην δεκαετία του ’30, η οικονομική κατάρρευση προήλθε από την παρέμβαση του κράτους. Το ίδιο κινδυνεύει να γίνει και τώρα.

    Τα κονδύλια αυτά θα πλημμυρίσουν την αγορά, θα αυξήσουν τον πληθωρισμό, θα οδηγήσουν τα επιτόκια στα ύψη, θα πέσει η παραγωγή και θα αυξηθεί η ανεργία. Η αμερικανική ΤΟΤΕ κάμψη θα μεταφερθεί σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο (μείωση αμερικανικών εισαγωγών θα διαλύσει τις οικονομίες της Ασίας ενώ η Ευρώπη θα δεί τις εξαγωγές να συρρικνώνονται και την ανεργία να αυξάνει)".

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/10/2008 15:49:31

    καταλαβαίνω τι λέει ο Ανδριανόπουλος, τον οποίο θεωρώ σκεπτόμενο και πραγματικό φιλελεύθερο. Αλλά νομίζω το κραχ του 30 έγινε εν μέρει από έλλειψη ρευσ΄τοτητας στο σύστημα. Εγω βέβαια έχω διαβάσει ένα βιβλίο,ενώ αυτό είναι καθηγητής. Νομίζω ότι αυτό που πάνε να κάνουν είναι ρευστότητα στή διατραπεζίκή, αλλά αύξηση επιτοκίων για να προλάβουν πληθωρισμό... θεωρίες τώρα, τέτοιες μέρες...

  8. ahab avatar
    ahab 04/10/2008 16:44:53

    Οι Αμερικανοί θέλουν πίσω τα πετροδολλάρια τους

    Ερώτηση
    Πώς νομίζετε οτι θα πάρουν πίσω το
    πετροδολλάρια , με υποτίμησι δολλαρίου , με πτωχεύσεις ή κάτι άλλο.

  9. Nick avatar
    Nick 04/10/2008 18:00:01

    Να πάρουν πίσω τα πετροδολάρια τους είναι πολύ δύσκολο γιατί έχουν δανειστεί από όλο τον κόσμο. Με πρώτους τους Κινέζους...

    Αν ήθελαν όμως σοβαρά να τα πάτουν πίσω, τότε μόνο με μια δραματική αύξηση των επιτοκίων. Με πληθωρισμό 12% το επιτόκιο θα έπρεπε να είναι ήση 20%. Αλλά όταν μια οικονομία στηρίζεται κατά 72% στην κατανάλωση με δανεικα, κάτι τέτοιο θα απειλούσε την ίδια τους την ύπαρξη.

  10. ahab avatar
    ahab 04/10/2008 18:12:49

    @Nick
    Ακριβώς επειδή έχουν δανειστεί και χρωστάν τσι
    Μιχαλούς κάτι πρέπει να κάνουν.
    Αύξηση επιτοκίων σημαίνει δυνατό δολλάριο - πολύ
    εύκολο και φανερό που δεν το συνηθίζουν. Κάτι πιό subtle πιστεύω

  11. Nick avatar
    Nick 04/10/2008 18:19:53

    Αύξηση επιτοκίων όταν το χρέος πολιτών-επιχειρήσεων-κράτους έχει φτάσει στη Στρατόσφαιρα σημαίνει ολοκληρωτική κατάρρευση.

    Το μόνο που έχουν να κάνουν και θα είναι φοβερά επώδυνο ονομάζεται "liquidation of bad debt". Κοινώς πτώχευση.

    Υπάρχει και διαγραφή χρέους από τους Κινέζους, μόνο που αυτοί θα ζητήσουν hard assets ως αντιστάθμισμα. Και οι Κινέζοι διψάνε για πετρέλαιο...

  12. Theodore avatar
    Theodore 04/10/2008 18:54:03

    Ρε συ Σπυρο,παλι τις...σοφιες αρχισες για το χρηματιστηριο;
    Αληθεια,σ επιασε κανενας απ το λαιμο, να βαλεις τα λεφτα που ειχες,η δεν ειχες, σ αυτο;
    Και οι αλλοι που δε βαλανε, τι ηταν για σενα;Εξυπνοι, ή κοροιδα;
    Αν λοιπον, εχασες λεφτα,πολυ καλα επαθες.Σαν τη νυφη μου κι εσυ, που καμαρωνε τοτε, οτι επαιζε σε φουσκες.(Τολεγε και γεμιζε το στομα της).
    Στο τελος, πηρε το μπουλο.
    Δε νομιζω δηλαδη οτι σ επιασε ο κινεζος, η ο Γιαννος με το ζορι και σε βαλανε μεσα για να στα φανε.Μονος σου πηγες και εβαλες το κεφαλι σου στο ντορβα.
    Και στην Αμερικη, που γινεται της ...ποπης,ειδες να λεει κανενας, οτι φταιει ο Μπους η ο ...φουφωτος;
    Σαν ενηλικοι, ειμαστε υπευθυνοι για τις ενεργειες που κανουμε,οπότε...

  13. Theodore avatar
    Theodore 04/10/2008 18:57:32

    Οσον αφορα σ αυτον που λεει να παρει ο κοσμος τα λεφτα του,και που να τα παει ρε καρντασι;Στο στρωμα;Η στο...χωμα;
    Αν τα πραγματα, πανε κατα διαολου, οπως λες, τοτε τι θα φυλαξεις;Σκετα χαρτακια τυπωμενα;
    Να κανεις το σταυρο σου, να μη γινουν ετσι τα πραγματα.

  14. Theodore avatar
    Theodore 04/10/2008 19:00:38

    Μα η Κινα,δε θελει να καταστρεψει την Αμερικη, αμολωντας τα δολλαρια στις ρουγες,γιατι μετα, τι θα τις κανει τις μαλακιες που φτιαχνει;Ποιος θα τις αγοραζει, αν οχι οι Αμερικλανοι;

  15. Theodore avatar
    Theodore 04/10/2008 19:09:55

    Τους δημοσιογραφους της εποχης του XAA τους ξεχασατε;
    Το γερακο,προεδρο δεν ξερω γω τινων, που εβγαινε καθημερινα και εσπρωχνε τον κοσμο προς τα πανω, τον ξεχασατε;(Λενε πως εβγαλε πολλα δις τοτε).
    Αλλα τελικα εμεις, δεν εχουμε τ @@@ των Αλβανων, που εσπασαν τις αποθηκες και πηραν τα οπλα και βγηκαν στους δρομους,τοτε με τις πυραμιδες.
    Εμεις ειμαστε χαιβανια και αυτο το ξερουν πολυ καλα οι κρατουντες.

  16. Nick avatar
    Nick 04/10/2008 19:20:14

    @Theodore:

    Θα τις αγοράζει ο υπόλοιπος κόσμος.

  17. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/10/2008 19:45:34

    Δεν έπαιξα φίλε γιατί δεν ασχολούμαι με τον τζόγο..
    Αλλά δεν ξεχνάω οτι στηρίχτηκε ολόκληρη Κυβερνητική πολιτική στήν ΄επιτυχία΄τού Χρηματιστηρίου..
    Αυτά περί προσωπικής ευθύνης ωραία και καλά είναι αλλά υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχει Κυβερνητική ουδετερότητα.
    Η μαϊμού στήριξη μέ τά κρατικά χαρτιά λίγο πρίν τίς 14 Απριλίου είχε δείξει σαφέστατη κρατική παρέμβαση..
    Ψάξε βρές και τον Λάμπρου και ρώτα τον..
    Βρέ τι ωραία πού αθωωόνονται οι Κυβερνητικές επιλογές..

  18. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 04/10/2008 19:51:42

    Νομίζω ότι ηλθε ή ώρα να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο με τις Τράπεζες και τους Τραπεζίτες.
    Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουν οι πολλοί ότι οι Τράπεζες απολαμβάνουν ένα σημαντικό προνόμιο.
    Να αναμιγνύουν τα λεφτά των καταθέσεων των πελατών, με τα δικά τους και να τα διαχειρίζονται με τον ίδιο τρόπο. Αρα στην πραγματικότητα η κατάθεση είναι ουσιαστικά δάνειο, και σ΄ αυτό το σημείο χρειάζεται πολύ συζήτηση. Η πτώχευση Τραπεζών στην Αμερική είναι μία καλή αφορμή.
    Για αυτό τον λόγο και δεν υπάρχει πραγματική προστασία των καταθέσεων στην πηγή. Και το ενδεχόμενο πρόβλημα δεν λύεται με ευχολόγια.
    Αν ο κάθε υπουργός νομίζει ότι εγγυάται τις καταθέσεις που υπάρχουν στις Τράπεζες, με τα λεφτά του Κράτους που δεν υπάρχουν, τότε αξίζει τον κόπο να σας πώ ένα ανέκδοτο.

    Τον παλιό καλό καιρό που στην Ρωσσία των κουμμουνιστών τα πράγματα ήταν χάλια και στον ελεύθερο κόσμο των μή κουμμουνιστών ήταν όλα θαυμάσια, μπαίνει μία κυρία σ' ένα μαγαζί και ζητάει μισό κιλό κρέας.
    Ο υπάλληλος της απαντά ευγενικά.
    - Κυρία μου κάνατε λάθος, εμείς εδώ είμαστε το μαγαζί που δεν έχει ψωμί. Το μαγαζί που δεν έχει κρέας είναι απέναντι.

  19. ahab avatar
    ahab 04/10/2008 19:57:42

    @Nick
    Δεν νομίζω οτι οι αμερικάνοι θέλουν να καταστραφούν είτε με υψηλά επιτόκια
    είτε με debt liquidation .
    Μήπως προσπαθήσουν να συνδυάσουν ταυτόχρονη μείωση χρέους με ανάπτυξη
    παραγωγής "αγαθών" διαρκείας αν γίνομαι αντιληπτός και τρέχουμε όλοι

  20. ahab avatar
    ahab 04/10/2008 20:03:40

    @γάιδαρος(με το παρδόν)

    Το ανέκδοτο σου ότι πιο επιτυχημένο και
    πιο κοντά στην αλήθεια

  21. Nick avatar
    Nick 04/10/2008 20:24:35

    Ο άλλος τρόπος για να μειώσουν το χρέος τους είναι η περαιτέρω μείωση της αξίας του δολαρίου. Και ίσως αυτό κάνουν με μια μείωση των επιτοκίων. Κάτι που βέβαια θα διαλύσει το δολάριο.