#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2008 21:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οικονομικές επιδόσεις σεμνών και ταπεινών



_______________________________________ 

Ο άρχων του ακινήτων

Πρωταθλητής στα ακίνητα μεταξύ των πολιτικών αρχηγών εμφανίζεται ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. Γιώργος Καρατζαφέρης, ο οποίος δηλώνει εισόδημα 92.733,06 ευρώ, 24 ακίνητα και 12 οικόπεδα, τραπεζικές καταθέσεις 5.500 ευρώ και 5.000 λιρών Αγγλίας του ιδίου και 18.000 ευρώ της συζύγου του, καθώς και δύο αυτοκίνητα. Ο πρόεδρος της Βουλής Δημήτρης Σιούφας δηλώνει εισόδημα 190.964 ευρώ και έχει στην κατοχή του δύο ακίνητα και μερίδια σε άλλα τρία διαμερίσματα, καθώς και 7 αγροτεμάχια. Όσον αφορά στους πιο πλούσιους υπουργούς, ανταγωνίζονται η Ντόρα Μπακογιάννη με το Γιώργο Βουλγαράκη, χάρις στους συζύγους τους. Η υπουργός Εξωτερικών μαζί με τον Ισίδωρο Κούβελο έχουν εισόδημα 1.371.454 ευρώ και το ζεύγος Βουλγαράκη 562.379 ευρώ. Αντίθετα, ο υπουργός με τα λιγότερα εισοδήματα εμφανίζεται ο Ευριπίδης Στυλιανίδης. Στη λίστα των πλουσιότερων υπουργών είναι και οι Γιώργος Αλογοσκούφης, Γιάννης Παπαθανασίου, Θοδωρής Ρουσόπουλος και Χρήστος Φώλιας.

Ο πλουσιότερος υφυπουργός είναι της …ακρίβειας

Ο υφυπουργός Ανάπτυξης Γιώργος Βλάχος έχει μεγάλη ακίνητη περιουσία και υψηλές καταθέσεις. Ο Πέτρος Δούκας υφυπουργός Εξωτερικών, πούλησε τη συμμετοχή του σε τράπεζα και εισέπραξε 3,5 εκατ ευρώ. Ο Μιχάλης Λιάπης αγόρασε το 2006 με δάνειο διαμέρισμα και γραφείο στην Αθήνα καθώς και εξοχική κατοικία στη Μύκονο. Ο Θοδωρής Ρουσόπουλος μαζί με τη σύζυγό του αγόρασε διαμέρισμα στο Ψυχικό. Ο Άρης Σπηλιωτόπουλος, διαμέρισμα στο Κολωνάκι ενώ ρευστοποίησε ομόλογα 360.000 ευρω. Ο Χρήστος Φώλιας πούλησε οικόπεδα που είχε εξ αδιαιρέτου με τη σύζυγο του στο Βέλγιο και διατηρεί το διαμέρισμα του στο Λονδίνο. Ο Κωστής Χατζηδάκης αγόρασε με δάνειο διαμέρισμα στο Σύνταγμα. Ο Προκόπης Παυλόπουλος εμφανίζει μόνο εισόδημα από τη βουλευτική αποζημίωση.

Πρωταθλητές στο Χρημαστιστήριο

Πρώτος σε επενδύσεις στο Χρηματιστήριο είναι ο Πέτρος Δούκας με μετοχές συνολικής αξίας 3,6 εκατομμυρίων ευρώ. Ακολουθούν ο Γιώργος Βουλγαράκης με μετοχές αξίας 2,25 εκατομμυρίων ευρώ, ο Αλέξανδρος Αθανασιάδης με μετοχές αξίας 1,6 εκατομμυρίου ευρώ, η Φεβρωνία Πατριανάκου με μετοχές αξίας 1,286 εκατομμυρίου ευρώ και ο Μιλτιάδης Έβερτ με μετοχές αξίας 1,15 εκατομμυρίου ευρώ. Φανατικοί όμως με το χρηματιστηριακό τζόγο εμφανίζονται ο Γιάννης Βαρβιτσιώτης, που έχει επενδύσει σε 90 διαφορετικές εταιρείες και ο Γιώργος Παπαγεωργίου σε 87 εταιρείες. Ο Γιώργος Βουλγαράκης είναι ρέκορντμαν και σε επενδύσεις σε ακίνητα, καθώς κατέχει 50, όσα και ο Ευάγγελος Μπασιάκος. Από κοντά ο Νίκος Νικολόπουλος με 49, ο Νίκος Τσιαρτσιώνης με 46, ο Γιάννης Παπαθανασίου με 43 και οι Γιώργος Βλάχος, Παρθένα Φουντουκίδου και Θόδωρος Κολιοπάνος από 42.

Σκαφάτοι

Εκτός από τον Πρωθυπουργό σκάφος έχουν οι Γιώργος Βουλγαράκης, Πάνος Καμμένος, Νάσος Αλευράς, Αναστάσης Παπαληγούρας, Δημήτρης Χριστοφιλογιάννης, Γιάννης Μαρίνος, ο Γιώργος Ανωμερίτης ιστιοφόρο, ενώ δύο σκάφη διαθέτει η Σοφία Σακοράφα. Ιδιοκτήτες …βάρκας δηλώνουν οι Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Πάνος Αδρακτάς, Βαγγέλης Αργύρης, Βασίλης Μιχαλολιάκος, Κώστας Κουκοδήμος, Άννα Ψαρούδα-Μπενάκη, Μανώλης Φραγκιαδουλάκης, η Χρυσάνθη Μανωλιά με δύο βάρκες και η Άννα Διαμαντοπούλου ιδιοκτήτρια κατεστραμμένου όπως δηλώνει κρις-κραφτ. Τέλος, δεν μπορούν να κρύψουν την αδυναμία τους στους τέσσερις τροχούς ο Πέτρος Δούκας με 7 αυτοκίνητα και ο Γιάννης Παπαθανασίου, η Άντζελα Γκερέκου και ο Θανάσης Γιαννόπουλος με 5 αυτοκίνητα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LEON avatar
    LEON 31/07/2008 21:55:42

    Δέν βαριέσαι...εικόνα μας είναι καί αυτοί..

    Τέτοιοι είμαστε...αυτούς αξίζουμε..

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/07/2008 22:41:10

    Συγνώμη, δεν βλέπει κανείς από τους αρμόδιους τα «πόθεν έσχες»; Αυτά δεν δικαιολογούνται από μισθούς, bonus και υπεραξίες... Αν κανενας εισαγγελέας θέλει βοήθεια, προσφέρομαι!

  3. aionios avatar
    aionios 31/07/2008 22:48:09

    Και τα πόθεν έσχες των εισαγγελέων ποιος θα τα κοιτάξει?

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/07/2008 22:51:21

    Χωρίς καμμία διάθεση στόχευσης, υπάρχουν πολλοί πλουσιότεροι και προκλητικότεροι, εντελώς ενδεικτικά εξετάζω την περίπτωση του Αρούλη, μόνο γιατί είναι απλή, που να πιάσεις τα 50 ακίνητα του Βουλγαράκη, χρειάζονται 5 ερευνητές.

    Γύρω στο 1999, όταν ο τότε νεαρός (~33 χρ.) Άρης Σπηλιωτόπουλος βρίσκεται -έχοντας έλθει από το πουθενά- στο επίκεντρο της δημοσιότητας, εκπρόσωπος τύπου της ΝΔ που ανεβαίνει με τον Καραμανλή και χτυπάει κυβέρνηση στις εκλογές τού 2000, ρωτάω κάτι φίλους πατρινούς, "περί τίνος πρόκειται. Εκεί όλοι γνωρίζονται - και καλά.

    Δεν μεταφέρω αυτά που είπαν για άλλους τομείς της προσωπικότητάς του, στέκομαι σε αυτό που απασχολεί την ανάρτηση : την οικονομική-περιουσιακή κατάσταση.

    Με την επιφύλαξη λοιπόν ότι δεν διενέργησα ίδια έρευνα, όπως μού μετέφεραν, το παιδί "δεν είχε μία". Δεν είχε εκ καταγωγής περιουσία, ούτε εξ (ανύπαρκτου) επαγγέλματος έσοδα.

    Η πολιτική συνέχεια γνωστή.

    Την εποχή της αποπομπής του, δημοσιεύθηκε στον Τύπο ότι αγόρασε διαμέρισμα σε νεοανεγειρόμενη πολυκατοικία, σε μοδάτη περιοχή τής Πάτρας. Οι κακοί μίλησαν για "δώρο".

    Βγήκε πρώτη φορά βουλευτής το 2000, Επικρατείας, και μετά με εκλογή. Είχε μισθούς. Αλλά και έξοδα -λέμε- προεκλογικά.
    Η επαγγελματική του πορεία δεν φαίνεται να περιέχει κερδοφόρες δραστηριότητες.
    http://www.e-aris.gr/biography/default.htm

    Ρωτάω : πως σχημάτισε αποταμίευση 360.000 σε 8 χρόνια ;
    Προφανώς με τη ρευστοποίησή τους αγόρασε το διαμέρισμα.

    Επαναλαμβάνω, ο Άρης, πέρα από τα άλλα ανεκδιήγητα, είναι από τους συμπαθείς.

    Ο μη εύκολα εξηγήσιμος πλουτισμός έχει πάψει να απασχολεί ως ζήτημα ηθικής τάξης τους πολιτικούς.
    Ας κάνουν όλοι τρισάγια στην μνήμη του Ανδρέα ...

  5. dr. srangelove avatar
    dr. srangelove 31/07/2008 23:01:53

    Η 21η Απριλίου δεν μου άρεσε καθόλου, ούτε σαν "ιδέα" ούτε, σαν εφαρμογή, ούτε μου αρέσει σαν ανάμνηση. Ρεαλιστικά ωστόσο θυμάμαι την σιωπηλή αποδοχή του κόσμου στο σύνθημα "κάτω η φαυλοκρατία". Οι συνταγματάρχες τα σκατ.σαν. Εάν είχαν εκτελέσει 1000-1500 "φαυλοκράτες" ίσως σήμερα να ήταν ήρωες.

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 01/08/2008 01:02:52

    EPIMENO!

    Ta 50 akinita tou Voulgaraki proerchontai (amessa i emessa-poniros o vlachos OYK) apo pleistiriasmous???

    Den borei kapoios na ton rotissei???

  7. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 01/08/2008 01:41:31

    Εγώ την λυπάμαι! Σκέφτεστε όταν θα υποβάλει το Ε9 και Δ1 του κτηματολογίου τι έχει να τραβήξει.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/08/2008 02:18:55

    Πανέξυπνη, πάντα μεγάλη ψυχή!
    Καλό Μήνα !

  9. thanos avatar
    thanos 01/08/2008 06:01:17

    Εγω λυπαμαι τον "ολα στο φως" Πως θα τα βγαλλει περα ο φτωχος με δυο μικρα παιδια και με μια γυναικα αν και χειρουργος δεν μπορει να βρει δουλεια.Δεν δηλως τιπτις του κουριτς.

  10. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 01/08/2008 07:32:36

    Καλό μήνα και σένα Προφήτη.
    Καλό μήνα σε όλους.
    Ο τελευταίος του καλοκαιριού, απολαύστε τον!

  11. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 30/05/2009 22:05:46

    ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΑΤΕΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ 1985 ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΗΤΗ