01/01/2014 23:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οδός ονείρων: αφιερωμένο σε όλους και όλες εξαιρετικά ...

Η κρίση μας έκανε να «αλλάξαμε τα γούστα μας», αλλά θα αποδειχτούν σοφοί, όσοι ποντάρουν ακόμη στα «βράχια» αυτής της χώρας



Αλλά  «εσύ εκεί»



Προχωράμε, δίχως να κοιτάμε πίσω: δικές μας όλες οι δύσκολες στιγμές.

Ας είναι το 2014 το έτος  ανάκαμψης και ανάτασης σε κάθε επίπεδο.

Ευχή μας να αποδειχτεί αντάξιο του «ξέφρενου» καλοκαιριού του 2004.

Τότε, που και οι πιο γκρινιάρηδες γούσταραν που γεννήθηκαν εδώ.



Όμως, άλλα θέλω κι άλλα κάνω

πώς να σου το πω

έλεγα περνούν τα χρόνια

θα συμμορφωθώ.

Μα είναι δώρο άδωρο

ν’ αλλάξεις χαρακτήρα

τζάμπα κρατάς λογαριασμό
τζάμπα σωστός με το στανιό.

Άλλα θέλω κι άλλα κάνω
κι έφτασα ως εδώ
λάθη στραβά και πάθη
μ’ έβγαλαν σωστό.

Ξημερώματα στο δρόμο
ρίχνω πετονιά
πιάνω τον εαυτό μου
και χάνω το μυαλό μου.



Κάθε κήπος έχει
μια φωλιά για τα πουλιά.
Κάθε δρόμος έχει
μια καρδιά για τα παιδιά.

Μα κυρά μου εσύ,
σαν τι να λες με την αυγή
και κοιτάς τ’ αστέρια
που όλο πέφτουν σαν βροχή.

Δώσ’ μου τα μαλλιά σου
να τα κάνω προσευχή,
για να ξαναρχίσω
το τραγούδι απ’ την αρχή.

Κάθε σπίτι κρύβει
λίγη αγάπη στη σιωπή.
Μα ένα αγόρι έχει
την αγάπη για ντροπή.



Καλή χρονιά σε όλες και όλους!

FX-MO

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο χαζος του χωριου avatar
    Ο χαζος του χωριου 01/01/2014 23:40:52

    Thespessio ♥

  2. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 01/01/2014 23:45:31

    μακάρι!!!!!!!!!!

  3. Πέτρος avatar
    Πέτρος 01/01/2014 23:47:48

    Mε τραγούδια και βιντεο δεν κάνουμε τίποτα. Οτι και να λέτε το 2014 θα είναι πολύ χειροτερη χρονιά. Μην ξεχνάμε πως ο χειμώνας δεν πέρασε ακόμα. Για να δούμε τι θα πει ο κοσμάκης αν ο Ιανουάριος είναι βαρύς και πεθάνουν 3-4 ακόμα. Θα αρκεί για τις οικογένειές τους το γεγονός πως έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα; Είναι το πρωτογενές πλεόνασμα χαρμόσινο νέο για τους 2.000.000 ανέργους; Για τα παιδιά με πτυχία που η μόνη τους ελπίδα είναι να φύγουν απο την χωρα, την οικογένεια και τους φίλους, είναι καλό νέο το πρωτογενές πλεόνασμα;

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Πέτρος 02/01/2014 00:52:49

      Όχι, είναι καλύτερο νέο το πρωτογενές έλλειμμα...

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ Πέτρος 02/01/2014 10:21:16

      Φίλε, το πρωτογενές πλεόνασμα σημαίνει ότι μπορεί, και λέω μπορεί να μην γίνουμε Βουλγαρία και χειρότερα. Μην μπερδεύετε τα συμπτώματα με τη θεραπεία. Το ότι το φάρμακο είναι πικρό που παίρνει η Ελλάδα δεν σημάνει ότι το μέλι που σου τάζει ο άλλος είναι καλύτερη θεραπεία για το που έχει φτάσει η Ελλάδα

  4. factorx avatar
    factorx 01/01/2014 23:56:15

    Μεγάλε, αν είσαι χρυσαύγουλο σε καταλαβαίνω, δεν χαμπαριάζεις τίποτα. Αν είσαι του ΣΥΡΙΖΑ άκου λίγο Θεοδωράκη και Χατζηδάκη, θα μάθεις...

  5. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 02/01/2014 00:06:55

    Καλή χρονιά Φάκτωρα!!
    Καλή χρονιά Μικρε Οδυσσέα!!
    Εμείς δεν θα λυγίσουμε ποτέ......

  6. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 02/01/2014 00:19:44

    Πολύ ανθρώπινο! Μπράβο! Ίσως η νέα γενιά δεν μπορεί να το εκτιμήσει γιατί δεν είχε την ευτυχία (ΝΑΙ ευτυχία, δεν είναι λάθος) να ζήσει την εποχή της πραγματικής φτώχιας, του πόνου και της μιζέριας που συγχρόνως ήταν και μια εποχή που ο κόσμος εκτιμούσε και επεδίωκε το καλλίτερο και το ποιο ωραίο. Όπως έλεγαν και οι αρχαίοι προγονοί μας: Το να είσαι φτωχός δεν είναι ντροπή, ντροπή είναι να είσαι φτωχός και να μην μοχθείς να βγεις από τα δεσμά της φτώχιας.

    • GLAD avatar
      GLAD @ Agrofylakas 02/01/2014 12:40:13

      Πολύ ωραίο . Καλή χρονιά.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Agrofylakas 02/01/2014 13:50:42

      Θίγετε κάτι που το έχω πει και εγώ για τη γενιά μου, των τριαντάρηδων. Δυστυχώς πολλοί συνομήλικοί μου θεωρούν φτώχεια το ότι φέτος πήγανε μόνο κάνα δεκαήμερο στο πατρικό εξοχικό και δεν μπορέσανε να πάνε σε "νησάκι" ή το ότι δεν τους περίσσεψαν για Χριστουγεννιάτικο τριήμερο απόδρασης (από τι βέβαια, αφού όλοι δηλώνουν άνεργοι) επειδή πληρώσανε φόρο πολυτελείας στο δίλιτρο αμάξι τους. Για να μη μηλίσω δε για αυτούς που παραπονιούνται για την αιθαλομίχλη και το ότι το πολυτελές τους τζάκι δεν επαρκεί για τη θέρμανση του άνω των 100 τετραγωνικών μέτρων διαμέρισμά τους.

  7. M.O. avatar
    M.O. 02/01/2014 00:34:22

    Το απογείωσες το κομμάτι !!! Και πάλι πολύχρονος FX.

  8. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 02/01/2014 00:51:05

    '' .... Δικές μας όλες οι δύσκολες στιγμές ... '' Γι' αυτό και μπορούμε να προχωρήσουμε ! Φάκτορα , καλή χρονιά !! Καλή χρονιά και για σένα , Μικρέ !!

  9. Ελενη Δημακοπουλου avatar
    Ελενη Δημακοπουλου 02/01/2014 01:01:51

    Καλη χρονια !

  10. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 02/01/2014 01:08:24

    1. Το επίδοµα «γαλοπούλας» θα είναι φέτος € 200,00 για κάθε εργαζόµενο στην εταιρεία.

    2. Το επίδοµα παρουσίας θα είναι € 800,00. Αυτό το δικαιούνται όσοι δεν έλειψαν ούτε µία µέρα από την εργασία τους.

    3. Ο κάθε εργαζόµενος, που έχειπαιδιά που σπουδάζουν σε κρατικό πανεπιστήµιο ή ΤΕΙ, θα λάβει έκτακτη οικονοµική ενίσχυση € 1.400,00

    4. Οι εργαζόµενοι, των οποίων τα παιδιά τους πέτυχαν στις παραπάνω σχολές µέσα στο 2012, θα λάβουν επιπλέον ενίσχυση € 525,00.

    5. Η εταιρεία θα κάνει δώρο έναν υπερσύγχρονο φορητό υπολογιστή Apple σε κάθε παιδί που πέτυχε την εισαγωγή του σε µία από τις παραπάνωσχολές µέσα στο 2012.

    6. Εργαζόµενοι µε µηνιαίες αποδοχές πάνω από 2.001 ευρώ, θα λάβουν έκτακτη οικονοµική ενίσχυση € 750,00

    7. Εργαζόµενοι µε µηνιαίες αποδοχές 1.701 έως 2.000 ευρώ, θαλάβουν έκτακτη οικονοµική ενίσχυση € 800,00

    8. Εργαζόµενοι µε µηνιαίες αποδοχές 1.401 έως 1.700 ευρώ,θα λάβουν έκτακτηοικονοµική ενίσχυση € 1.570,00

    9. Εργαζόµενοι µε µηνιαίες αποδοχές 1.201έως 1.400 ευρώ, θα λάβουν έκτακτη οικονοµική ενίσχυση € 1.600,00

    10.Εργαζόµενοι µε µηνιαίες αποδοχές 1.001έως 1.200 ευρώ,θα λάβουν έκτακτη οικονοµική ενίσχυση € 2.550,00

    11. Εργαζόµενοι µε µηνιαίες αποδοχές κάτω από1.000 ευρώ, θα λάβουν έκτακτη οικονοµική ενίσχυση 2.600 ευρώ.

    Επίσης:

    12.Εργαζόµενοι µε µηνιαίες αποδοχές 1201.00 έως 1700.00 ευρώ, και έχουν από 3 ανήλικα παιδιά και πάνω, θα λάβουν επιπλέον € 750.00

    13.Εργαζόµενοι µε µηνιαίες αποδοχές έως 1.200 ευρώ, και οι οποίοι έχουν από 2 ανήλικα παιδιά και πάνω, θα λάβουν επιπλέον 450.00 ευρώ για κάθε ανήλικο παιδί.

    14. Οκάθε λαχνός της σηµερινής γιορτής (σ.σ έγινε χθες παραμονή Πρωτοχρονιάς) είναι 800ευρώ

    Επίσης ανακοινώθηκε ότι “Οι παραπάνω παροχές δίνονται «καθαρές» στους εργαζοµένους, αφού η εταιρεία θακαλύψει όλες τις φορολογικές και ασφαλιστικές κρατήσεις”.
    Αυτή είναι η οδός Ονείρων για τους εργαζόμενους ελληνικής γνωστής εταιρίας.Εγινε γνωστό εχθες και αποτελεί την πρώτη καλή είδηση στον επιχειρηματικό χώρο.Πάντα τέτοια και μπράβο στον ιδιοκτήτη...

    • Εμείς στο Νότο avatar
      Εμείς στο Νότο @ Μεγάλες στιγμές 02/01/2014 06:56:41

      '' Η καπνοβιομηχανία, σύμφωνα με τα όσα είπε ο κ. Καρέλιας, αύξησε συνολικά τις πωλήσεις της το 2013 σε ποσοστό 8%, φτάνοντας τα 16,8 δισ. τσιγάρα, με τα 14,6 δισ. από αυτά, να πωλούνται στο εξωτερικό, καταγράφοντας ιστορικό ρεκόρ πωλήσεων. Παράλληλα το 2013 έκανε επενδύσεις ύψους 3 εκατ. ευρώ με σκοπό την αύξηση της παραγωγικότητας και την περαιτέρω τόνωση των εξαγωγών κι έχει προγραμματίσει πρόσθετες επενδύσεις 1,9 εκατ. ευρώ για τις αρχές του νέου έτους, ενώ αύξησε τις θέσεις εργασίας σε ποσοστό κοντά στο 8%. Επιπλέον, πέραν των φόρων εισέφερε στην οικονομία 170 εκατ. ευρώ σε συνάλλαγμα από τις πωλήσεις στο εξωτερικό. ''
      Η επιτυχημένη Ελληνική εταιρεία, αποτελεί φωτεινότατη εξαίρεση εντός του βομβαρδισμένου τοπίου της επιχειρηματικής δράσης και της προσβλητικά μίζερης αγοράς εργασίας μας.

  11. julia avatar
    julia 02/01/2014 01:58:17

    Tα καλύτερα θα έρθουν! Καλή χρονιά!

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 02/01/2014 03:07:23

    Ας είναι το 2014 η χρονιά που ενωμένοι οι Έλληνες,
    θα μοιραστούμε το κοινό όνειρο που θα αρχίσει να γινεται πραγματικότητα, δηλαδή, καλύτερη και δικαιότερη Ελλάδα για όλους μας.
    Χρόνια πολλά FactorX, και Μ.Ο. και ειδικότερα στους εορτάζοντες.

  13. Εμείς στο Νότο avatar
    Εμείς στο Νότο 02/01/2014 06:49:35

    Τέλειο.
    Προχωράμε λοιπόν χωρίς να κοιτάζουμε πίσω, μα με βαθύτατη επίγνωση των οδυνηρών γεγονότων, καταλογίζοντας αυστηρά τις ευθύνες και τιμωρώντας τους ενόχους. Το 2014, έτος αφύπνισης και ανατροπής.
    «νικημένο μου ξεφτέρι δεν αλλάζουν οι καιροί,
    με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί»

  14. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 02/01/2014 06:57:56

    Είθε τα όνειρα όλων να βγούν αληθινά !

  15. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/01/2014 07:32:18

    Ποιά είναι η εταιρεία που προσφέρει αυτές τις παροχές στους εργαζόμενους;
    Γιατί διστάζουμε να αναφέρουμε αυτές τις φωτεινές εξαιρέσεις;

  16. Ραβινος avatar
    Ραβινος 02/01/2014 08:58:00

    Να κι'ενα αρθρο γεματο αισιοδοξια και αποφασιστικοτητα αντιμετωπισης των πολλαπλων προβληματων.Τα μηνυματα ανατασης του δρωντος συστατικου της ανακαμψης του τοπου που ειναι οι ανθρωποι ειναι πολλα .Πηγαν τα μιζεροκαναλα στις ουρες στις εφοριες και στις τραπεζες να καταγραψουν παραπονα και καταγγελιες και κατεγραψαν αισιοδοξια και ελπιδα για το μελλον .Ειθε να υπαρξει η αναλογη ανταποκριση στις προσδοκιες του κοσμου απο την Κυβερνηση αλλα και απο τον επιχειρηματικο κοσμο η ακομη και απο το ακαδημαικο κατεστημενο της πλειοψηφιας της διανοησης που κοιμαται τον υπνο του τεμπελη δημοσιολαμογιου.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !Ολοι μαζι σαν μια γροθια για την Πατριδα και την λευτερια !

  17. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 02/01/2014 11:46:49

    Φάκτορα,
    αντί ευχών, σου αφιερώνω το "Ιδανικό μου" του Γιάννη Αργύρη.
    http://www.youtube.com/watch?v=LFsgY13peQU

  18. Ρηνα avatar
    Ρηνα 02/01/2014 11:56:49

    Εξαιρετικη επιλογη! Ευχαριστουμε .
    Το διδυμο του 60 Βογιατζης-Βανου παραμενει ανεπαναληπτο και φερνει πολλες νεανικες αναμνησεις. Καλη Χρονια.

  19. aris avatar
    aris 02/01/2014 13:33:24

    Η Ελλάδα που αντιστέκεται, η Ελλάδα που επιμένει.
    Κι όποιος δεν καταλαβαίνει δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει.

    Ας έρθει τώρα ο Σόι-μπλές να μας πεί οτι «Αν η χώρα παραμείνει στην οδό των μεταρρυθμίσεων, αν εκπληρώσει τις προϋποθέσεις που γνωρίζουμε, δεν θα την απογοητεύσουμε», για να του εξηγήσουμε κι εμείς τι είναι η οδός ονείρων που οφείλουν να ακολουθήσουν οι Γερμανοί ώστε να να απαλλαγούν απο τα μάγια της Κίκης που τους έχουν μετατρέψει σε γουρούνια και δεν θα τους απογοητεύσουμε...

  20. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/01/2014 13:59:00

    Το σημαντικότερο όνειρο για το 2014 είναι να αφήσουμε τον εύκολο δρόμο της μιζέριας και να μπούμε στα δύσβατα μονοπάτια της υπευθυνότητας. Εξαιρετικό το... "κολλάζ".

    • aris avatar
      aris @ TopGunZ 02/01/2014 14:34:38

      Ξεκινώντας απο τη δήμευση των περιουσιών των πολιτικών και των νταβατζήδων που πλούτισαν απο το χρέος που μας φόρτωσαν στις πλάτες εν αγνοία μας...

  21. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 02/01/2014 15:08:50

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους με υγεία και την ευχή το 14 να....αφήσουν οι πολιτικοί μας το μοντέλο που χρεωκόπησε τη χώρα και να πράξουν αυτά που δεν έκαναν τόσα χρόνια για τους....δικούς τους γνωστούς λόγους. Η οδός ονείρων της γενιάς μου ας τους....ανοίξει τα μάτια και το μυαλό να φτιάξουν και να μεταρρυθμίσουν τη χώρα, σε όσους πλέον πολιτικούς έχουν απομείνει και έχουν το σθένος να το κάνουν, μιας και οι υπόλοιποι πρέπει πλέον να πάνε σπίτια τους.

  22. Σπορέας avatar
    Σπορέας 02/01/2014 16:46:00

    Χρόνια πολλά.
    Πιο πεσιμιστής, λόγω συνθηκών, θα χρησιμοποιήσω ένα παλιό του 'Ακη Πάνου που με τη σειρά του πατάει πάνω σε "ορφανό" ρεμπέτικο.

    Το πρώτο τετράστιχο άνετα μπορεί να είναι το παράπονο του κάθε νεοδημοκράτη απέναντι στον ... ανταγωνισμό.

    Ποντάρει σε άλογο κουτσό
    και βγάζει πεντακόσια
    και γω ποντάρω σε αητό
    και χάνω κάπου τόσα.

    Το δεύτερο τετράστιχο θα μπορούσε να είναι το παράπονο απέναντι στον Κασσιδιάρη

    Σήκωσε τον ιππόδρομο
    με ένα παλιο κοσσάρη
    και γω αδειάζω καφετιά
    και γίνονται κριθάρι

    Το ρεφρέν είναι για ανθρώπους σαν και μένα, που κάψανε την καλύβα τους.

    Μολόγα τα ! Μολόγα τα !
    Τα φράγκα μοιρολόγα τα.
    Τί γίνανε ? Μολόγα τα !
    Χορτάρι για τα αλόγα τα.

    www.youtube.com/watch?v=cGCAYUHK03k

  23. ΜΕΤΑΝΑΣΤΗς avatar
    ΜΕΤΑΝΑΣΤΗς 02/01/2014 17:57:05

    Εξαιρετικό κομμάτι ...
    Τις πιό θερμές μου ευχές για ένα Δημιουργικό και γεμάτο με αισιόδοξες και θετικές σκέψεις 2014 ......
    Αρκετά πια στην μιζέρια ....Είναι τόσα πολλά αυτά που μας ενώνουν ...
    Ας αποτελέσουν την άκρη του νήματος ώστε να ξαναγίνουμε δημιουργικά υπεύθυνοι ...
    Και μην ξεχνάμε πως την νύχτα την διαδέχεται πάντα μια καινούρια μέρα κι ας είναι και συννεφιασμένη ...
    Και πάλιν Καλή Χρονιά !!!

  24. Ο Ιππέας avatar
    Ο Ιππέας 02/01/2014 20:18:25

    Αν θέλεις να πετάξεις, πέταξε ότι σε βαραίνει !