13/05/2009 11:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οδός εξάρτησης και απελπισίας γωνία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σχολιαστής avatar
    σχολιαστής 13/05/2009 11:50:45

    Οι πρεζάκηδες είναι τα σκουπίδια της κοινωνίας. Αυτό που τους χρειάζεται είναι τους πάνε όλους σ' ένα νησάκι και να τους ρίχνουν όσα ναρκωτικά θέλουν και τσάμπα. Έτσι θα πέσουν με τα μούτρα και θα πεθάνουν από overdose. Μόνο έτσι θα ξεβρομίσει η κοινωνία.

  2. ZHTA avatar
    ZHTA 13/05/2009 11:57:03

    Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.
    ΕΝΑΣ ΜΠΑΤΣΟΣ ΔΙΩΧΝΕΙ ΕΝΑ ΠΡΕΖΟΝΙ.
    ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΝΕ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ
    ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕ ΤΗΝ ΔΟΣΗ.
    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΤΙΓΜΗΣ
    ΚΑΙ Τ Ι Μ Η Σ.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2009 12:01:52

    Φοβερός τζίρος και ύστερα πιστεύει κανείς ότι θα φύγει από εκεί το γκέτο. Αφού τους συμφέρει να είναι μέσα στην πόλη για να χάνονται, αν το πάνε σε πάρκο όπως στην Ελβετία δυσκολεύουν τα πράγματα.

  4. ataktos avatar
    ataktos 13/05/2009 12:13:06

    Σχολιαστής- δεν κατάλαβες αγαπητέ ότι είναι δικά μας παράγωγα που ανεχτήκαμε και δημιουργήσαμε τα τελευταία χρόνια, μην σου τύχει στο σπιτάκι σου το κακό .να είμαστε περήφανη για τον «πολιτισμό μας»….

  5. oko avatar
    oko 13/05/2009 12:40:23

    Ερωτηση: γιατι υπαρχει μονιμα διμοιρια ΜΑΤ εξω απο τα ΠΡΩΗΝ γραφεια του ΠΑΣΟΚ στην Χαριλαου Τρικουπη και οχι επι της Πλατειας Θεατρου?

    Η εξαθλιωση της περιοχης ειναι πολιτικη επιλογη, για να ενεργοποιηθουν περιεργοι "κοινωνικοι αυτοματισμοι".

  6. stillgm avatar
    stillgm 13/05/2009 13:41:08

    Gia sena sxoliasti pou eisai sinaisthimatika nekros, ti tha eprepe na kanei i koinonia. alitheia anarotiemai...

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 13:47:05

    Τέτοιο πράγμα είναι μη σου τύχει.

    Ξέρω από φιλικό μου πρόσωπο που ο ένας από τα τρία αδέρφια έμλεξε με αυτά, οτι έχει καταστραφεί η οικογένεια ψυχολογικά, οικονομικά κτλ.

    Οι δυό γονείς και τα δύο άλλα αδέρφια τρέχουν κάθε τόσο να τον βγάζουν από τις φυλακές κτλ. Κάθε τρεις και λίγο έρχονται διάφοροι περίεργοι στο σπίτι και απαιτούνε με μπραβιλίκι να τους δώσει η οικογένεια χρήματα γιατί τα χρωστάει ο αδερφός.

    Οι γονείς έχουνε μείνει "μισοί" κι αναρωτιούνται οτι εφόσον και τα τρία παιδιά το ίδιο τα μεγάλωσαν γιατί ενώ οι άλλοι δύο είναι καλά παιδιά, σπουδαγμένα κι εργατικά, αυτός βγήκε έτσι.

    Μέρα-νύχτα αυτό το θέμα έχουν στην οικογένεια. "Πού είναι το παιδί", "έδωσε σήμα ζωής", "ζεί ή όχι" κτλ.

    Πούλησαν δύο διαμερίσματα και τους έχει μείνει αυτό το σπίτι που μένουν οι ίδιοι.

    Μιλάμε για μεγάλο δράμα.

    Τα σκληρά Ναρκωτικά εισάγονται στη χώρα μας και διακινούνται κατά 90% από αλλοδαπούς και κάποιους χαζοβαρώνους Έλληνες οι οποίοι στην ουσία είναι μαριονέτες των παραγωγών στο εξωτερικό.

    ΟΛΟΙ οι εισαγωγείς, έμποροι, μικρέμποροι και βαποράκια στο απόσπασμα!
    Η Αριστερά που δείχνει τόσο "ευαίσθητη" στο συγκεκριμένο θέμα ας συναινέσει ώστε με δρακόντειες ποινές να καθαρίσουμε τον τόπο...

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/05/2009 14:07:40

    "Το 90% διακινήται από αλλοδαπούς"

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 14:11:27

    @9

    έχεις δίκιο.

    Το 95%

  10. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/05/2009 14:22:51

    Κι ο καφές από ουζμπέκους

  11. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 13/05/2009 14:37:51

    "Από την κόλασή μου σου φωνάζω, εικόνα σου είμαι κοινωνία και σου μοιάζω..."
    Δεν αρκεί ο καθημερινός τρισάθλιος θάνατός τους, να κάνουμε "εκκαθάριση" κιόλας; έλεος!
    μήπως χειρότερα από τα υβριστικά και τα πολύ ηλίθια σχόλια είναι τα "απάνθρωπα;"...

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2009 14:42:35

    Όχι και χαζοβαρώνοι οι βαρώνοι ...

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/05/2009 14:53:07

    Δεν είναι ανθρωπιστικό το θέμα αγαπητέ καθρέφτη και λοιποί , είναι βαθιά πολιτικό . Πολλά χρόνια τώρα , πολύ πριν το "άνοιγμα των συνόρων" , η Ελλάδα είναι διακομετακομιστικός κόμβος των εμπόρων από και προς δυσμάς με αποτέλεσμα οι εγχώριοι έμποροι (κυρίως Έλληνες) να εκμεταλλεύονται τις χαμηλές τιμές (ως πρώτος μεταπράτης στην αλυσίδα) και να γεμίζουν την χώρα με φτηνή πρέζα .

    Αν τρομαγμένοι νομίζουν ότι τα ναρκωτικά τα έφεραν οι μετανάστες δεν φταίνε αυτοί αλλά το ηλίθιο κράτος (βλ. ΕΛΑΣ) που βγάζει και ποσοστά .

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/05/2009 14:58:12

    Υπάρχουν και οι εντόπιοι αθίγγανοι (κοινώς γύφτοι) που ελέγχουν ένα μεγάλο μέρος του εμπορίου της ντρόγκας.

  15. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/05/2009 15:10:03

    Κι ως γνωστόν τσιγάννος=μετανάστης (ή μήπως όχι?).

    Σταματήστε ρε διαρκώς να παρουσιάζεται τα πράγματα σαν να μην έχουμε ευθύνη εμείς οι ιθαγενείς , πάρτε το χαμπάρι πια ότι σκατό τρώμε εμείς το μαγειρεύουμε πρώτοι κι μετά (αν τους κάτσει) το εκμεταλλεύονται οι άλλοι .

  16. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 15:16:09

    Δεν μιλάμε για σκόρπιες χασισοφυτείες.

    Τα "σκληρά" Ναρκωτικά τα εισάγουν και τα διακινούν σε συντριπτικό ποσοστό ΛΑΘΡΟμετανάστες!

    Αυτό είναι defacto.

    Κλείσιμο τα σύνορα σε αυτούς σημαίνει κλείσιμο τα σύνορα και σε ένα μεγάλο μέρος σκληρών Ναρκωτικών.

    Σίγουρα ανάμεσα σε αυτούς που κάνουνε την "παραγγελία" υπάρχουνε κι Έλληνες αλλά εάν δεν τα φέρνανε οι μετανάστες δεν θα υπήρχανε προς πώληση.

    Σιγά μην πηγαίνανε οι βουτυρομαφιόζοι οι δικοί μας να τα προμηθευτούνε από Πακιστάν, Αφγανιστάν, Αλβανία ή Τουρκία.

    Κατάγομαι από τη Θεσπρωτία.

    Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί ποσότητες εισάγουν οι Αλβανοί με άλογα και μουλάρια τις νύχτες από τα ορεινά περάσματα.

  17. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/05/2009 15:41:12

    Άκου τώρα λογική !!!

    αν λέει δεν έφερναν οι μετανάστες τα ναρκωτικά στην Ελλάδα οι εγχώριοι έμποροι θα έμεναν out of stock!!

    Ρε μεγάλε αν η Lavazza σε κόψει από πελάτη εσύ θα πας σπίτι σου ή θα πας κατευθείαν στην Illy?

    Επιπλέον έχεις ακούσει τίποτα για κάτι διεθνή εντάλματα και έρευνες σε πλοία ελλήνων "εφοπλιστών"

  18. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/05/2009 15:44:36

    Ξέχασα να σου πω Lavazza πως Κολομβία π.χ με Ελλάδα δεν συνδέονται από ξηράς οπότε τα μουλάρια δεν ενδύκνυνται για εμπόριο , δεν είναι διαφήμιση τζοκερ το εμπόριο ναρκωτικών (δεν πετάει ο γάιδαρος)

  19. Lavazza avatar
    Lavazza 13/05/2009 16:01:15

    @greekpoliticalreview

    δεν εισαι καλά ενημερωμένος.

    Η Κόκα στο μεγαλύτερο μέρος της στην Ελλάδα δεν έρχεται από την Κολομβία αλλά από το Κόσσοβο μέσω Αλβανίας.

    Η Ηρωίνη έρχεται μέσω Σκοπίων, Βουλγαρίας και Τουρκίας.

    Έχω φιλαράκι στην ΕΥΠ (ήμασταν από το Δημοτικό φίλοι) που έχει κάνει πάμπολλες μελέτες σε αυτόν τον τομέα.

    Ειναι αλήθεια οτι Έλληνες εμπλέκονται σε αγοραπωλησίες από Κολομβία αλλά εκεί δεν τους λαμβάνουν στα σοβαρά. Έτσι έχουν προσπαθήσει από Ισπανία (βλέπε Αγγελόπουλο).

    Η διακίνηση στην Αθήνα γίνεται ως εξής:

    Ποσότητες έως 3 γραμμάρια (μερικές δόσεις), την κάνουν την διακίνηση Έλληνες τοξικομανείς και ξένοι αφρικανικών χωρών. Δεν εμπιστεύονται στους Έλληνες τοξικομανείς μεγαλύτερες ποσότητες των τριών γραμμαρίων.

    Ποσότητες από 3 γραμμάρια και άνω τις κάνουν Νιγηριανοί, Κούρδοι και Ιρακινοί.

    Ποσότητες του μισού κιλού και άνω τις κάνουν Αλβανοί και "ομογενείς" από καυκασικές δημοκρατίες.

    Αυτά που σου έγραψα είναι διασταυρωμένα και εμπεριστατομένα βάσει εκθέσεων και μελετών των Αρχών.

    Αν λένε ψέμματα τότε ψέμματα σου λέω.

  20. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 13/05/2009 16:18:22

    Δεν έχω λόγο να αμφησβητίσω τα στοιχεία , αλλά σε ερωτώ :

    -Το βαποράκι ή ο προμηθευτής του είναι ο εισαγωγέας ?

    -Αφού ο δίαυλος είναι οι βαλκανικές χώρες , οι ανατολικοί (ιρακ,πακισταν,αφγανιστάν κτλ) μετανάστες (βαποράκια) πως γίνεται να είναι παράλληλα και οι εισαγωγείς ?

    -Την παραλλαβή από τα σύνορα και μετέπειτα αποθήκευση ποιος την αναλαμβάνει?Μήπως κατά κύριο λόγο οι Έλληνες νονοί οι οποίοι μετά διασκορπίζουν το εμπόρευμα μέσω και των μεταναστών ?

    -Οι συνοριοφύλακες και γενικώς οι αρχές ασφαλείας από ποιον λαδώνονται και κλείνουν τα μάτια ? Από τον αλβανό/κοσοβάρο με το γαιδουράκι ή από τα Ελληνικά κυκλώματα ?

    Υπάρχουν κι άλλες ερωτήσεις των οποίων οι απαντήσεις λίγο πολύ είναι γνωστές ή τουλάχιστον με κοινή λογική μπορείς να υποθέσεις την πιο ππιθανή απάντηση .

    Μη με παρεξηγείς , δεν λέω ότι δεν υπάρχουν κυκλώματα (ή μαφίες) άλλων εθνικών ομάδων .

    Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι από το σύνολο της εισαγώμενης ποσότητας που εισάγεται στη χώρα το μεγαλύτερο μέρος των κερδών πάει σε δικά μας καλόπαιδα .

  21. οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    οδηγός ΗΣΑΠ 13/05/2009 16:35:21

    greekpoliticalreview άσε τον lavazza να λέει...
    Με πρόχειρους υπολογισμούς επίσημων φορέων (βλέπε ΟΚΑΝΑ) που ασχολούνται με την εγχώρια ΧΡΗΣΗ (και όχι εμπορία) ηρωίνης, στην ελληνική αγορά υπάρχει ζήτηση περίπου 300.000 δόσεων καθημερινά.
    Είναι πολύ μεγάλη μπίζνα για να μην είναι επίσημη ρε καλόπαιδα. Ούτε με γαιδούρια έρχεται τόσο stuff ούτε με το ΚΤΕΛ. Έρχεται επίσημα και κανονικά και με το νόμο.
    Οι όποιες συλλήψεις γίνονται καμιά φορά, αφορούν όχι τους σταθερούς μεγαλεμπόρους αλλά τίποτα ευκαιριατζίδες που προσπαθούν αφελώς να χωθούν στις πιάτσες. Και πώς μπορεί να καταλάβει κανείς πώς μπαίνει κάποιος σε μια πιάτσα; Από τις μεταβολές στη ζήτηση. Πράγμα που σημαίνει - για όσους επιμένουν να κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν - ότι οι αρχές γνωρίζουν με μεγάλη ακρίβεια πόσο πουλιέται καθημερινά και από πού...
    Επίσης, ακόμα δεν βρέθηκε κάποιος να απαντήσει πώς κατάφεραν οι αρχές και άδειασαν το κέντρο επί ολυμπιακών αγώνων... Μήπως άλλαξαν τις πιάτσες και τα ζάκια ακολούθησαν την πρέζα όπως ο γαίδαρος το καρότο;
    Αλλά είστε τόσο ηλίθιοι που νομίζετε ότι αυτό το deal δεν είναι επίσημο.
    Άκου εκεί το φέρνουν οι λαθρομετανάστες...

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/05/2009 21:37:38

    Κόψαμε και το τσιγάρο....