18/04/2011 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οδικός χάρτης με τα ...ψέματα του Γ. Παπανδρέου



ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ



Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΔΕΘ (14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2009)

«Λεφτά υπάρχουν. Υπάρχουν τεράστιες σπατάλες, πελατειακής φύσης. Σας δίνω παραδείγματα: υπάρχουν σπατάλες όταν έχουμε 31 δις ανείσπρακτους φόρους. Σας λέω ένα μικρό παράδειγμα: εάν εισπράξουμε ένα ποσοστό από αυτούς τους ανείσπρακτους φόρους, θα έχουμε τεράστια έσοδα, τεράστια οικονομία, νοικοκύρεμα».

Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ (5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2009)

«Πολλοί είχαν προεξοφλήσει πως θα αθετήσουμε τις προεκλογικές μας δεσμεύσεις. Θέλουμε να τους απογοητεύσουμε. Κάνουμε κάθε προσπάθεια να είμαστε συνεπείς σε όλα».

Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΟΜΙΛΙΑ ΕΓΚΑΙΝΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ (14 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2010)

«Θα αποδείξουμε στην πράξη πως λεφτά υπάρχουν. Υπάρχουν σε πολλές μεριές. Και αυτά τα λεφτά θα πηγαίνουν σε βασικές προτεραιότητες για τον Έλληνα πολίτη».

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ 2010 (23 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009)

«Είμαστε υποχρεωμένοι, όχι μόνο να εφαρμόσουμε το πρόγραμμά μας, για λόγους πολιτικής συνέπειας, αλλά είμαστε και υπερήφανοι που τιμούμε τις δεσμεύσεις μας».

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ (29 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009)

«Δεν θα αλλάξει η στρατηγική για την οικονομία και θα προχωρήσουμε με βάση όσα έχουμε ανακοινώσει»

ΓΙΑ ΔΝΤ –ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΣΤΗ ΣΥΝΟΔΟ ΚΟΡΥΦΗΣ (11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009)

« Βεβαίως, τα σενάρια για την προσφυγή μας στο IMF, στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, δεν υπάρχουν».

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ 100 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ (13 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2010)

«Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να φύγουμε από το ευρώ, ούτε να προσφύγουμε στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Δεν το έχουμε ανάγκη».

Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟ ΒLOOMBERG (29 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2010)

«Δεν ζήτησα ποτέ οικονομική ενίσχυση ούτε από τον Νικολά Σαρκοζί, ούτε από την Άνγκελα Μέρκελ. Πιστεύω ότι συμφωνούμε απόλυτα σχετικά με το τι πρέπει να κάνουμε για να βάλουμε σε τάξη το σπίτι μας, και είμαστε αποφασισμένοι να το κάνουμε».

Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟ CNN (15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2010)

«Εμείς δεν ζητήσαμε να μας χορηγηθεί οικονομική βοήθεια. Αυτό που ζητήσαμε ήταν στήριξη και κυρίως να μας δοθεί ο απαιτούμενος χρόνος και η πολιτική στήριξη, ώστε να υλοποιήσουμε το Πρόγραμμά μας και τα όποια μέτρα χρειαζόταν να ληφθούν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/04/2011 13:42:47

    μην αναβάζεις τέτοια πράγματα Μεγάλη Εβδομάδα... θα κολαστούμε...

  2. bromoskylo avatar
    bromoskylo 18/04/2011 13:47:18

    Μετά από τις 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ του 2010 δεν είπε άλλο ψέμα;

    • Ευμένης avatar
      Ευμένης @ bromoskylo 18/04/2011 14:19:35

      Έχω και εγώ την ίδια απορία..
      Εκτός αν το έργο είναι τριλογία, τετραλογία κτλ.
      Κάτι σαν τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών..
      Ό Άρχοντας των Παραμυθιών ίσως, ένα έπος που θα σας καθηλώσει ?

    • sawas avatar
      sawas @ bromoskylo 18/04/2011 14:41:34

      Πιθανολογώ η v2 μετά το ΠΑΣΧΑ με κερασάκι τον ανεκδιήγητο ΠΑΠΑΚ!!!

    • Αστος avatar
      Αστος @ bromoskylo 18/04/2011 15:07:22

      Μην το κανουμε και σηριαλ.......

  3. Orestios avatar
    Orestios 18/04/2011 14:11:07

    Οδικός χάρτης στον καιρό του GPS.
    Αλλοίμονό μας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 18/04/2011 17:09:25

      χαχαχα το έχει για το κανό το gps

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 18/04/2011 20:07:46

        αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
        Ρώτα τί τράβηξε το λιμενικό πέρσι στον Πόρο, όπου το GAP τράβηξε προς τα ανοικτά. Το τί έγινε δεν περιγράφεται.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/04/2011 14:18:37

    -Τι είπε ο Ιούδας μόλις πήρε τα τριάντα αργύρια?
    -Λεφτά υπάρχουν!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/04/2011 15:30:12

      +110 δισεκατομμύρια

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/04/2011 15:37:32

      - "θελω και τους τοκους υπερημεριας" !!

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 20:08:34

        Πρίν ή μετά την αναδιάρθρωση?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/04/2011 15:40:16

      καλόοοο!

  5. spiros avatar
    spiros 18/04/2011 15:02:58

    Ο οδικός χάρτης είναι ελλειπέστατος και απηρχαιομένος. Αυτά θα συζητάμε σήμερα; Φρέκα κουλούρια διαλαλεί ο κουλουράς .

  6. Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr avatar
    Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr 18/04/2011 15:04:25

    Πόσο ξεφτίλας ο νεοέλληνας που ακόμα και τώρα τον βγάζει πρώτο.
    Υ.Γ. Έχει βάλει βέβαια το χέρι του σ' αυτό κι ένας χοντρούλης ρίψασπης.

  7. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 18/04/2011 15:21:40

    Ιεροκλή
    Ο χοντρούλης δεν ήταν Ρίψασπις. Απλώς ... άφησε κάτω την ασπίδα για να φάει κάνα σουβλάκι. Το ότι έβαλε όμως το χεράκι του... Εξ΄ού και το "δημώδες": "Πανάθεμά σε ρε χοντρέ της πιό μεγάλης ήττας που έκανες Πρωθυπουργό το γιό της Μαργαρίτας (εκείνης με τη ΜΚΟ)"...

  8. ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 18/04/2011 15:57:39

    οδικός χάρτης αναπτυξης με τέρμα το 20... άγνωστο όπως λέει και ο ΓΑΠ. Ελα μωρέ τι 2020 τι 2040 τι ποτέ, ουτως η αλλιώς κυβέρνηση δεν θα ναι τι τον νοιάζει. Θα μας βάλει ομως στη σωστή πορεία και μετάδεν τον ενδιαφέρει τίποτε αρκεί όπου πάει να πάρει και το καινούργιο mountain bike του μαζί.

  9. A.M. avatar
    A.M. 18/04/2011 16:02:34

    Είστε λάθος.
    Ο gap ΔΕΝ είπε ψέμματα!
    Την αλήθεια είπε.

    Λεφτά υπάρχουν!

    Υπήρχαν και όταν το είπε, υπάρχουν και σήμερα, θα υπάρχουν και αύριο, θα υπάρχουν και όταν η χώρα πτωχεύσει.

    Η χώρα μας, η Ελλάδα, εκτός του ότι είναι χώρα ΠΛΟΎΣΙΑ σε όλα τα αγαθά του Θεού επιπλέον έχει ΚΑΊ ΧΡΉΜΑΤΑ!

    Μόνο που αυτά τα χρήματα βρίσκονται σε τσέπες που μόνο to gap και μερικά κολλητάρια του τις γνωρίζουν καλά - εμείς μπορούμε να φανταστούμε και να υποθέσουμε - και τα πλούσια αγαθά της χώρας τα έχουν αρπάξει οι ξένοι φίλοι μας, οι Ευρωπέη.

    Γι αυτό ΜΉΝ κατηγορείτε to gap!
    Δεν είπε ψέμματα, την ΑΛΉΘΕΙΑ είπε!

    Κατηγορείστε αυτούς που ΨΉΦΙΣΑΝ to gap για πρωθυπουργό για νάστε δίκαιοι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ A.M. 19/04/2011 00:19:20

      Φίλε, το GAP θα φύγει κάποια στιγμή.
      Εμείς, κι αυτοί που τον ψήφισαν κι αυτοί που δεν το ψήφισαν, εδώ θα μείνουμε και θα αγωνιστούμε από κοινού για να ξαναχτίσουμε την Ελλάδα, που γκρέμισε.
      Τα εμφυλιοπολεμικά αλλού.

  10. Παναγος avatar
    Παναγος 18/04/2011 16:35:22

    Θεός να με συγχωρέσει μέρες πού ‘ναι
    ==
    Μερες που ειναι κυριολεκτικα και μεταφορικα .
    Μπλεξαμε ασχημα φιλε μου..

    Μου κλεψανε 750 ευρω οι μπασταρδοι . Παει το δωρο μου το φαγανε οι αλητες.
    Για να πηγαινει το γνωστο γαπ με το αεροπλανο στα καλλιτερα ξενοδοχεια σουιτες του εξωτερικου και να κανει .."διαπραγματευσεις¨και "συναντησεις"!!!
    Δηλαδη να μας κανει ρεζιλι διεθνως καθε μερα...
    Καθε φορα που μιλαει χωρις κειμενο μπροστα του, τα "σπρεντς" ανεβαινουν.

    Το πηραν χαμπαρι οι ξενοι και σπανε πλακα μαζι του αλλα απο την αλλη οι τραπεζιτες και τοκογλυφοι βρηκαν την καλυτερη τους ..
    Φτουυυυ μερα που ειναι
    Συγχωρεσε με πατερ του ουρανου ,μα καλα δεν βλεπεις να στειλεις κανενα αστροπελεκι σε αυτια τα "γαπ"ια??

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 16:55:39

    Eφτιαξε Οδικο Χαρτη, μετα τη Χαρτογραφιση των Υδατων για το Ταξιδι στην Ιθακη
    χαχαχααααααααααααχχαχααα
    οτι παραμυθι του εχει πει η μαμα.. ξυπνα μεσα του και μας το πουλαει Πρασινα!!

    ΠΠ

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/04/2011 18:32:32

      @ ΠΠ,
      ειναι μακρια η Αμερικη μαμα,
      σκασε και κολυμπα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/04/2011 00:19:46

      Τραγέλαφος ΠΠ

  12. ZEUS avatar
    ZEUS 18/04/2011 17:41:49

    Λουζομαστε τα αποτελέσματα της αιτίας...
    Αντρεας Παπανδρέου:
    1981 έδιωξε το κεφάλαιο, "κάτω το κεφάλαιο", το κεφάλαιο άλλαξε πατρίδα και οι δικοί μας εργάτες έψαχναν δουλειά!
    Τάχα μου αριστεριστης, λαϊκός σωτήρας-βλέπε λήμμα "καραγκιόζης", που κατέστρεψε την υγιή αριστερά και την κατάντησε πολιτική καρικατούρα, (ακόμα βέβαια είναι ότι πιο σοβαρό Υπάρχει), που μιλάει πάντα σαν αντιπολίτευση, όχι τι θα κάνει η ίδια, αλλα τι κάνουν οι άλλοι!

    1981-1982: θεμελίωσε τις βάσεις του κόμματος, μέσω της δημιουργίας θεσουλας για καθε πολίτη που ορκιζοταν αιώνια πίστη στο κόμμα,
    Οι υπόλοιποι τρωγαν κοκκαλακια.
    Καθε ξοφλημενος ρουφιάνος έγινε δημόσιος υπάλληλος, αυτομάτως συμμέτοχος της μετα απο 30 χρόνια κατηγορίας ανθρώπων που έκαναν κοιλιά μαζι με τον Πάγκαλο!

    1982: έκανε δημόσιο, δηλ τσιφλίκι του ΠΑΣΟΚ τον ιπποδρομο τον ΟΠΑΠ και πήδηξε το πλήθος των φοιτητών που μέχρι τότε έβγαζαν τα έξοδα του μήνα απασχολούμενοι ευκαιριακά σ´αυτους του οργανισμούς.

    1981 και μετα: άδειασε τα ασφαλιστικά ταμεία και το αποθεματικό, " ναι υπήρχε τέτοιο", της ελλαδιτσας.

  13. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 18/04/2011 18:00:09

    Πολύ ωραία η αναφορά αλλά εκτιμώ ημιτελής. Δεν γίνεται ενώ είχε τέτοια συνέπεια λόγων και πράξεων, ξαφνικά να πάτησε στοπ πριν 13 μήνες. Εχουν γίνει τόσα από τότε. Βάλτε και πακακωνσταντίνου στο κάδρο. Συνεχίστε το!!

  14. kiki avatar
    kiki 18/04/2011 18:07:32

    Ο ΓΑΠ που βρισκεται αυτην την στιγμη, ειπε τις παπαρες και χαθηκε, που πηγε παλι?

  15. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 18/04/2011 20:45:03

    ZEUS
    Όσα γράφεις αληθινά. Από το '80 και μετά αν υπέγραφες "δήλωση μετανοίας" όλα καλά . Οι αμετανόητοι απλώς δεν ζούσαν. Και βέβαια δεν το συζητώ ότι οι δημόσιες υπηρεσίες γέμισαν με κάτι απίστευτους τύπους που τους μίλαγες και σε κοίταζαν με το βλέμα της αγελάδας, απλά γιατί ήταν της κλαδικής.
    Το τι νοικοκυρές έκαναν καριέρα με το Πασόκ δεν το συζητώ. Δεν θέλω να υποτιμήσω τις νοικοκυρές αλλά θέλω να τονίσω ότι δεν χρειαζόσουν καμιά περγαμηνή για να κάνεις καριέρα. Τι να λέμε, ζήσαμε και ζούμε "θαύματα".

  16. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 18/04/2011 22:50:33

    Λευτά υπάρχουν για να πάει ο Παπακωνσταντίνου στην Αμερική με το προεδρικό αεροπλάνο με την οικογενειά του ( κόστος πάνω από 150.000 Ευ) σύμφωνα με το Θέμα 17/4/2011.....

    • Orestios avatar
      Orestios @ αεροπόρος 19/04/2011 00:22:17

      Μπα! Πήρε και την οικογένεια ο τζαμπατζής?

  17. aggelosview avatar
    aggelosview 18/04/2011 23:03:35

    Ποτ πουρί έβαλες! Βάλ' τες όλες να γουστάρουμε!!! Τα πιστόλια, τα τραπέζια, τα live των υπουργικών (αλήθεια, αν έβαζε διαφημίσεις στο ενδιάμεσο, θα μείωνε το χρέος, δηλαδή: περίμενε Τίνα, διακόπτουμε 3 λεπτά και επανερχόμαστε!), τα αντεξουσιαστικά, τα περί διαφθοράς κι άλλα που απλά υποτιμούν τη νοημοσύνη μας!

  18. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2011 00:21:41

    Θα τον βάλει σε ενσωματωμένη λειτουργία το Google Earth?

  19. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 19/04/2011 11:08:55

    Θα ήθελα να μάθω: το "σφάξιμο" των σχολίων με τί κριτήριο το κάνετε;
    Ειλικρινά θα ήθελα να το γνωρίζω, με κάποια σοβαρή απάντηση, στο e-mail μου. Για να ξέρω άν πρέπει να ασχολούμαστε με το site ή να πάμε παρακάτω για να μην ενοχλούμε το club. Και εδώ "στεγανά" και "παρέες";