#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2010 13:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οδηγίες προς ναυτιλλομένους με τον Τιτανικό του καπετάν Γεωργίου Ανδρέα Παπανδρέου



23-04-2010. Ομιλία προς το έθνος εν νήσω Καστελόριζο: «Βρισκόμαστε σε μια δύσκολη πορεία, μια νέα Οδύσσεια για τον Ελληνισμό. Όμως, πλέον, ξέρουμε τον δρόμο για την Ιθάκη και έχουμε χαρτογραφήσει τα νερά»

27-04-2010. Ομιλία ενώπιον των βουλευτών της σοσιαλιστικής κοινοβουλευτικής ομάδας: «Εξερευνούμε τις λύσεις, σε μια εποχή σκληρή και αδυσώπητη. Το έργο σας είναι τιτάνιο, πρωτοποριακό, περπατάμε σε νερά που δεν έχουν εξερευνηθεί . . .»

Θεέ μου, πώς αντέχει, ο σοσιαλιστής πρωθυπουργός μας, να είναι τόσο συνεπής;

 Mavro Kounavi

ΥΓ. Σαν σήμερα οι Γερμανοί έμπαιναν ως κατακτητές στην Αθήνα. Η Πηνελόπη Δέλτα, προγιαγιά του Α. Σαμαρά, αυτοκτονούσε μην αντέχοντας να βλέπει τη χώρα της κατακτημένη. Ας αναρωτηθούμε όλοι τι έκανε ο παππούς του αντιπροέδρου κάποιας κυβέρνησης που δε δέχεται μαθήματα από τον κ. Σαμαρά. Ίσως αυτό να μας βοηθήσει να ερμηνεύσουμε τη στάση κάποιων έναντι των οικονομικών κατακτητών του σήμερα. . . Έτσι δε θα σπεύδουμε να δαιμονοποιούμε τους κατακτητές και τους Κουϊσλινγκ τους βεβαίως βεβαίως . . .

Και φυσικά είναι πρωτοφανές το φαινόμενο ενός πρωθυπουργού όπως ο ΓΑΠ που μιλώντας σήμερα στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ ζήτησε συναίνεση χωρις να αναφερθεί ούτε με μια λέξη και στις δικές του ευθύνες και στις διαχρονικές του ΠΑΣΟΚ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 27/04/2010 13:35:14

    Ο Πρίγκηψ του Καστελλορίζου.

  2. Greenhorses avatar
    Greenhorses 27/04/2010 13:39:13

    Captain Iglo Jeffrey

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/04/2010 13:44:01

    Οι αδερφοί Μαρξ ήταν πιο ψυχαγωγικοί.

  4. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 27/04/2010 13:56:59

    Μωραίνει Κύριος...........

  5. Lalakis avatar
    Lalakis 27/04/2010 13:59:38

    Μη μπερδευεις μαρξ και αφους μαρξ. Θα μπλοκάρει πάλι η Κόριννα και θαχουμε ιστορίες..

  6. Βιογόνος avatar
    Βιογόνος 27/04/2010 14:13:25

    Τέλος θα κάνει και το μοναδικό "θα μας απελευθερώσει από την κηδεμονία στην οποία μας έβαλε"

  7. anonymous avatar
    anonymous 27/04/2010 14:27:55

    σχολιο του PELIA
    PELIAS says:
    27/04/2010 at 13:49

    Και με την ευκαιρία να μεταφέρω εδώ την πρόσφατη αποκάλυψη επισήμου του υπουργείου Προεδρίας (άν δέν κάνω λάθος), σύμφωνα με την οποία ο Πούτιν την ίδια μέρα με το διάγγελμα του ΓΑΠ στο Καστελόριζο μας πρότεινε δάνειο 50 δις με επιτόκιο 4 % στο διηνεκές, αλλά μόλις το έμαθε ο Speckharfd ειδοποίησε τον Γιωργάκη να μήν το δεχθεί, γιατί θα τον βρούν στον βυθό όταν κάνει κανό στην θάλασσα.

    ΠΕΛΙΑΣ

  8. Determinism Is Dead avatar
    Determinism Is Dead 27/04/2010 14:41:33

    Διαφήμηση για την Σχολή Εμποροπλοιάρχων είναι αυτό;

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/04/2010 15:08:10

    lalaki,
    We are not amused.

    Πιστέ μου φίλε Λαλάκι,ἄν μοῦ πῆς ποιός ἔδωσε αὐτήν τήν ἀπάντησι καί πότε,θά παραδεχθῶ τίς γνώσεις σου,καί θά σοῦ βγάλω τό καπέλο.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Kὀριννα 27/04/2010 22:02:10

      This supposed quotation was attributed to Queen Victoria by Caroline Holland in Notebooks of a Spinster Lady, 1919. Holland attests that Victoria made the remark in 1900, but supplies no details of the circumstances. Other reports have suggested that the line wasn't an example of the 'royal we', but that Victoria was speaking on behalf of all the ladies present at court.

      • Lalakis avatar
        Lalakis @ Ο Ιθαγενής 28/04/2010 10:14:49

        Μη την κανεις indulge φιλτατε. Απο κομικς τα διαβάζει.

  10. Greenhorses avatar
    Greenhorses 27/04/2010 15:41:42

    Δεν θα παγώσουμε τους μισθούς

    Λεφτά υπάρχουν

    Θα κρατικοποιήσουμε ξανά την ολυμπιακή το λιμάνι ακόμα και την εθνική!!!!!!!!!

    ΓΑΠ ο παρλαπιπότερος

  11. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 27/04/2010 15:58:03

    Αναντίλεκτα, εκτός του ότι η...ευφυία του ΓΑΠ δεν είναι το μεγαλύτερο προτέρημά του, διαπιστώνομε ότι αν δεν είναι κουτοπόνηρος είναι ΟΛΙΓΙΣΤΟΣ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ: ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΑΛΛΆ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΑ.

  12. nemo avatar
    nemo 27/04/2010 16:27:11

    αν θυμάμαι καλά από την ιστορία, από εκεί που έχει εντρυφήσει μετά μανίας και εμπνέεται ο gap, εσχάτως, μόνο ο Οδυσσέας κατάφερε να βρει Ιθάκη.οι άλλοι σύντροφοί, συνοδοιπόροι του χάθηκαν ...δεν είχαν καλό iphone gps 3g. αλληγορίας gap τω ανάγνωσμα