19/05/2009 20:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οδηγίες επιβίωσης στην κρίση


__________________________________________________________________________________________
Ο Dr. Marc Faber, γκουρού των επενδύσεων, ολοκλήρωσε τη μηνιαία αναφορά του με τα παρακάτω σχόλια :

«Αν ξοδεύουμε τα χρήματά μας στο Wal-Mart, αυτά καταλήγουν στην Κίνα. Αν τα ξοδέψουμε σε βενζίνη, πάνε στους Άραβες. Αν αγοράσουμε PC πάνε στην Ινδία. Αν αγοράσουμε φρούτα και λαχανικά, πάνε στο Μεξικό, την Ονδούρα και τη Γουατεμάλα. Αν αγοράσουμε καλό αυτοκίνητο, πάνε στη Γερμανία. Τίποτε απ' αυτά δε βοηθάει την Αμερικανική Οικονομία. Ο μόνος τρόπος να κρατήσουμε τα λεφτά εντός συνόρων είναι να τα ξοδέψουμε σε πουτάνες και μπύρες, γιατί αυτά είναι τα μόνα προϊόντα πια, που παράγονται στις ΗΠΑ. Εγώ κάνω ό,τι μπορώ....»

Λέω να το εφαρμόσουμε κι εδώ μπας και σωθούμε

 ΠΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2009 21:11:41

    κάτσε βρε ΠΠ, η συγκεκριμένη θα το εμβάσει πίσω στην χώρα της...

  2. bill avatar
    bill 19/05/2009 21:12:35

    Εμείς που εισάγουμε και τις πουτάνες δηλαδή, φαντάσου σε τι αδιέξοδο βρισκόμαστε...

  3. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 19/05/2009 21:18:10

    Προτείνω να τα ξοδεύουμε σε γερμανικές πολυεθνικές γιατί έστω και ένα μέρος καταλήγει σε ελληνικά χέρια.

  4. herbie avatar
    herbie 19/05/2009 21:20:21

    @2 Μα και οι μπύρες είναι ολλανδικές.Πλήρες αδιέξοδο.

  5. kanis avatar
    kanis 19/05/2009 21:23:05

    ΠΠ

    Ολο διλήμματα μας βάζεις;
    Για να σε δούμε και σε λύσεις!

    Είχες γράψει πάντως παλαιότερα, στο "Τι θέλουν οι γυναίκες" ...go on !

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 19/05/2009 21:28:25

    συμφωνώ με τον Φυγά,
    πουτάνες εισαγωγής
    μπύρες εισαγωγής
    ας ψωνίζω Γερμανικά που μας αποστέλλουν εμβάσματα για τόνωση της εγχώριας κατανάλωσης...

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/05/2009 21:29:09

    χωρίς πλάκα τώρα, όσο είναι πεσμένη η οικοδομή εδώ, τόσο βράζει στην Αλβανία!

    Σωστός ο φυγάς. Πάρτε Ζήμενς, βοηθήστε το κόμμα σας.

  8. ατακτος avatar
    ατακτος 19/05/2009 21:36:14

    ΠΠ- Δεν λες μπαγάσα όλοι την αλήθεια ,και εβανες όλους τώρα να ψάχνουν ιδιαίτερα ο Μιχαλος τρελάθηκε ..

  9. Hase avatar
    Hase 19/05/2009 21:37:25

    @6 O Ιθαγενής Says:

    Και να εξαγουμε αμμο θαλασσης να κανουν ηλιοθεραπεια στην σαουνα οι Ευρωπαιοι, μεγαλη κονομα σου λεω.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/05/2009 21:51:27

    ΑΣΚΗΘΗΚΑΝ ,ΔΙΩΞΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ,
    ΠΛΗΝ, ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΩΝ, ΤΩΝ ΜΟΝΩΝ ΑΝΕΥΘΥΝΩΝ...

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2009 21:56:47

    Επειδή σε εμάς και οι πουτάνες αλλά και οι μπύρες εισάγονται και επειδή πρέπει να ενισχυθεί η ντόπια παραγωγή ... προτείνω ρετσίνες και πουστράκια. Εκεί σκίζουμε!

  12. ατακτος avatar
    ατακτος 19/05/2009 22:14:43

    Strange Attractor -όλα είναι θέμα “πολιτικής βούλησης” χαχαχα

  13. koinos_nous avatar
    koinos_nous 19/05/2009 22:16:46

    πουστρακια?
    θα ξεπουτσιαστούμε.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 19/05/2009 22:17:10

    ...ξέρεις πόσα παλάτια κτίζεις στην άμμο, άσε που αργά ή γρήγορα θα το νομιμοποιήσεις
    Το θέμα είναι να εισάγουμε Ευρωπαίες για την άμμο, αφενός κάθε παλάτι θέλει τις πριγκίπισσες του αφετέρου ...ξεκουράζεις και τα μάτια σου...

  15. koinos_nous avatar
    koinos_nous 19/05/2009 22:20:17

    @ΠΠ
    Εγραψες, μια ώρα γέλαγα οταν το διάβασα.

  16. silegav avatar
    silegav 19/05/2009 22:21:10

    Υπηρεσίες. Και μακροοικονομικά σωστά τα λέει ο τύπος.
    Κευνσιανός πουτανιάρης...

  17. F avatar
    F 19/05/2009 22:41:28

    Καλὰ ἔλεγε ὁ Φλωράκης ὅτι θὰ γίνουμε τὰ γκαρσόνια τῆς Εὐρώπης...

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/05/2009 23:18:00

    Tο τι θελουν οι γυναικες,το εχει βρει ο Σουρης,πριν απο πανω απο 100 χρονια.
    Να το.
    Το σοβαρο των ψυχολογων πληθος,
    φωναζει με παρλατα δυνατη,
    πως παντα η γυναικα ειναι γριφος,
    κι ουτε κανενας ξερει τι ζητει.
    Εγω,με λιγα λογια μου ξερα,
    το αινιγμα θα λυσω το μεγαλο.
    Θαρρω πως η γυναικα λαχταρα,
    εμπορικα,χορο,και...κατι αλλο.

  19. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 19/05/2009 23:19:53

    Πέρα από την πλάκα, θα αρχίσω τις αγορές Γουάν απο εδω και πέρα.

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2009 12:10:39

    Καλημερα,

    σε Ελληνιδες πουτανες τα $$ διοτι οι εισαγωμενες τα στελνουν πισω στην παρτιδα KAI τα παιρνουν KAI οι τραπεζες χρεωνοντας τα swifts !!

    Ελληνικες μπυρες/ουζα/ρεκιες/ρακομελλα/ρετσινες κλπ

    Η αληθεια ειναι οτι εμεις εδω μεσα και χιουμορ εχουμε και κοινη λογικη οποτε ο καθενας θα τη βρει την ακρη του σχετικα με το ποστ.

    Φυσικα στη χωρα που ζουμε θα υπαρξει ενας Βερελης κ ενας Λιαπης να μας ζηταει τα ρεστα... εχετε τα ψιλα ετοιμα !

    ΠΠ

  21. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 20/05/2009 12:20:43

    μπύρα Βεργίνα, ούζο και ρετσίνα, κρασάκι :D

    Ωραία!

  22. kanis avatar
    kanis 20/05/2009 12:42:58

    ξέχασες το τσίπουρο

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2009 13:48:06

    Ν αφταξουμε εργοστασιο παραγωγης προφυλακτικων !!

    με σημα " Η.... σου " διπλωμενο. Σε στηση " Η Παναγια μαζι σου" θα γινει χαμος.

    "Ο Αλλαχ/Βουδας/Δαλαι Λαμα/Αντιχριστος/ μαζι σου"

    Για τους Πολιτικους δε.. " επι.... ται" "" επιστρεφεις τα κλεμμενα κ σηκωνεται " Σε διαφορετικη περιπτωση με χημικη αντιδραση πεφτει φαγουροσκονη με θερμαντικη αλοιφη !!

    Εαν ενδιαφερεστε συνεχιζωωωω το Επιχειρηματικο Σχεδιο !


    ΠΠ

  24. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2009 14:45:19

    @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ: συνέχισε, κάνε μια πατριδογνωσία

  25. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2009 14:51:26

    http://www.youtube.com/watch?v=fcEw4nIFUAQ

    αφιερωμενο στο ΠΟΣΤ !!! εχετε τα ματνηλακια ετοιμα.. θα κλαψετε απο το γελιο !!!

    ΠΠ