#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2010 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΟΝΝΕΔ: Οι «κινηματικές διαδικασίες» έγιναν προσωπικοί σκυλοκαβγάδες



Όσα έγιναν χθες στην συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής της ΟΝΝΕΔ επιβεβαιώνουν απλώς τα λανθασμένο της εκλογής του προέδρου της από την βάση– απλά και ξεκάθαρα, για να μην το κουράζουμε και πολύ. Επειδή ως «βάση» δεν εννοούνται φυσικά οι προσωπικοί μηχανισμοί που αντιπαρατέθηκαν δημιουργώντας την εντύπωση ότι τίποτα δεν άλλαξε τόσους μήνες από την εκλογή Σαμαρά στην ηγεσία.

Μέσα σε έναν κλίμα έντονης αμφισβήτησης του εκλογικού αποτελέσματος κάποιοι ανεγκέφαλοι - παρόντος του προέδρου της ΝΔ !!!- πέταξαν μέσα στην αίθουσα ψεύτικα χαρτονομίσματα των 500 ευρώ, που είχαν πάνω αποτυπωμένο το πρόσωπο του Παπαμιμίκου! Άλλοι γιουχάριζαν λες και βρισκόντουσαν σε αμφιθέατρο της Νομικής, ενώ ο γραμματέας της ΚΕ, σε συνεννόηση προφανώς με τον Παπαμιμίκο επέβαλε ψήφιση διά βοής των αλλαγών στον κανονισμό λειτουργίας της ΟΝΝΕΔ, με αποτέλεσμα οι φίλοι του Χατζή να ανέβουν στα κάγκελα.

Είναι προφανές ότι στην ΟΝΝΕΔ πάνε να γεννηθούν ανεξέλεγκτες πολωτικές καταστάσεις που μόνο ένας τυφλός δεν βλέπει ότι θα επηρεάσουν και τη ΝΔ. Και το χειρότερο από όλα είναι ότι δεν πρόκειται για πολιτικές συγκρούσεις αρχών, αλλά για σκυλοκαβγάδες αντιπάλων προσωπικών μηχανισμών.

Επαναλαμβάνουμε λοιπόν τα εξής:

Διαλύστε τις κομματικές νεολαίες!

Δεν βλέπετε ότι δεν υπάρχει σοβαρή δημοκρατική χώρα – στην Ευρώπη κι εκτός αυτής – που να διατηρεί τέτοιους κομματικούς «στρατούς»;

Δεν βλέπετε ότι δεν υπάρχει σοβαρή χώρα, όπου οι κομματικές νεολαίες ελέγχουν τα Πανεπιστήμια κι αποτελούν «φυτώριο» ανάδειξης της μελλοντικών κομματικών γραφειοκρατών, με τους πιο αδιαφανείς και αναξιοκρατικούς τρόπους;

Αιώνιοι φοιτητές θα διεκδικούν εσαεί τα δίκαια της νέας γενιάς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 16/05/2010 16:38:11

    Κομματικες νεολαιες: Τουτέστιν, μια ακομη, αποκλειστικα, ελληνικη "εφευρεση"!

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 16/05/2010 16:43:48

    Μπα? Που πήγε ο πολιτικός πολιτισμός της πλευράς του Χατζή? Μήπως σκέφτονται και αυτοί να κάνουν καμιά ξεχωριστή νεολαία. Κατά τα άλλα αποκλειστικοί τιμητές του Αντώνη, είδαμε πόσο τον σεβάστηκαν... Τι στοίχημα θέλετε ότι την Τετάρτη "κάποιοι" θα φροντίσουν η ΔΑΠ να χάσει πρώτη φορά εδώ και χρόνια...

  3. anonymous avatar
    anonymous 16/05/2010 16:50:29

    Όχι και στην Ευρώπη έχουν νεολαίες τα κόμματα και παρατάξεις έχουν και όλα. Απλά δε συνδέονται με υλικό όφελος και με όλες τις ''παροχές'' που συνδέεται η συμμετοχή σε αυτές όπως στην Ελλάδα.

  4. tzager avatar
    tzager 16/05/2010 17:01:57

    Τρελό πάρτι!!! πάει και η ΟΝΝΕΔ, πάει και η ΔΑΠ. Στα τάρταρα τη Τετάρτη...

    Και κατά τα άλλα η ΝΔ είναι μια ωραία ατμόσφαιρα..!

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ tzager 16/05/2010 22:39:46

      Θυμάμαι το 1993, η ΔΑΠ σάρωνε και η ΝΔ χαντακώθηκε, σας εύχομαι μία από τα ίδια.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/05/2010 20:02:59

    Πήρε ο Σαμαράς σύμβουλο τον Θανάση Γιαννόπουλο; Όχι, πήρε το Χρύσανθο.
    Δουλειά με εργαλεία που δεν σου κάνουν δεν γίνεται.

    Διάλυση της νεολαίας. Τώρα.
    Αντί να γίνεται φυτώριο στελεχών για ενδεχόμενο κόμμα της Ντόρας. Που θα αποχωρήσουν με ντόρο - τότε. Να πάνε από τώρα.
    Και όσοι μείνουν, Ταλιμπάν.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 16/05/2010 20:49:04

      Εννοείται διάλυση και επανίδρυση.

  6. nina avatar
    nina 16/05/2010 20:10:49

    δυστυχώς στη ΔΑΠ είναι τόσο διαβρωμένο και βρώμικο το κύκλωμα που καλύτερα να πάψει να υφίσταται. δειτε τους βουλευτές που αναδείχθηκαν τί ήθος κόμισαν. από μικροί στην λαμογιά .

  7. Wolf avatar
    Wolf 16/05/2010 20:41:08

    Οι πολιτικές νεολαίες με το μονο που ασχολουνται ειναι να διαβρωνουν ακομη περισσοτερο το ηδη διαβρωμενο συστημα παιδειας. Αλισβερίσια, έλεγχος της νυχτας και δε συμμαζευεται.
    Εκκωλαπτηριο εν δυναμει Μευρογιαλουρων ειναι και οι νεολαιες στην Ελλαδα. Και τιποτα άλλο. Τελεία.
    Πολιτικάντηδες χειρίστου είδους. Συνναλαγές κατω από το τραπέζι, δολοπλοκίες, απειλές φοιτητών, καθηγητών, εργαζόμενων νέων και φυσικά ουτε λόγος για τα πραγματικά προβλήματα.
    Κλείστε αυτα τα μαγαζάκια τώρα, γιατι απλά συμβάλλετε όλοι στη διαιώνιση των προβλημάτων.

  8. laz avatar
    laz 17/05/2010 02:25:48

    ας κανει την αρχη ο σαμαρας....να μια κινηση που θα κερδιζε την συμπαθεια...τι θα πει ΟΝΝΕΔ?
    σε παρακαλω...υπαρχει η ΝΔ και τελος...οποιος ειναι πανω απο 18 και ειναι ικανος και θελει να προσφερει στην ΝΔ ..αρκει....