#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2010 11:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ



Κορυφώνονται σήμερα, με τη γενική απεργία της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ οι κινητοποιήσεις ενάντια στα νέα μέτρα της κυβέρνησης με αιχμή τα εργασιακά και το ασφαλιστικό.

Το συλλαλητήριο της ΓΣΕΕ στην Αθήνα θα ξεκινήσει από το Πεδίο του Άρεως στις 11 το πρωί.

Στην απεργία συμμετέχουν και οι ενώσεις συντακτών.

Την ίδια ώρα, το ΠΑΜΕ θα έχει τη δική του κεντρική συγκέντρωση στην Ομόνοια.

Μόνο από τις 10 το πρωί μέχρι και τις 4 το απόγευμα θα εκτελέσουν τα δρομολόγιά τους τα μέσα μαζικής μεταφοράς, καθώς οι εργαζόμενοι σε αυτά  θα απεργήσουν από την έναρξη της βάρδιας έως τις 10 π.μ. και από τις 4 μ.μ. έως τη λήξη της βάρδιας, προκειμένου να διευκολυνθεί η συμμετοχή όσων το επιθυμούν στις απεργιακές συγκεντρώσεις στο κέντρο της Αθήνας.

Στάση εργασίας θα πραγματοποιήσουν οι οδηγοί ταξί από τις 10 το πρωί έως τις 4 το απόγευμα.

Εκτός λειτουργίας θα παραμείνει και ο σιδηρόδρομος ΟΣΕ λόγω της συμμετοχής των σιδηροδρομικών, δεν θα λειτουργήσει και ο προαστιακός της Αθήνας.

Παράλληλα, δεν θα πραγματοποιηθεί καμία πτήση από και προς τα ελληνικά αεροδρόμια, λόγω της συμμετοχής των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας στην 48ωρη απεργία της ΑΔΕΔΥ.

Δεμένα στα λιμάνια θα παραμείνουν, τέλος, τα πλοία, λόγω της 24ωρης απεργίας των ναυτεργατών.

Μαζική συμμετοχή στο συλλαλητήριο της ΑΔΕΔΥ

Μαζική ήταν την Τρίτη η συμμετοχή στο απεργιακό συλλαλητήριο της ΑΔΕΔΥ, η οποία πραγματοποιεί 48ωρη απεργία, όπου ισχυρό παρών έδωσαν οι εκπαιδευτικοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πολίτης avatar
    πολίτης 05/05/2010 10:43:34

    Λοιπόν, έκατσα σπίτι για να δω τη συζήτηση στη Βουλή και το κανάλι έχει εξαφανιστεί. Νωρίς το πρωί μετέδιδε πρόγραμμα και έγγραφε ότι η συζήτηση θα αρχίσει στις 10.00. Τώρα τίποτα και στα υπόλοιπα απεργούν οι δημοσιογράφοι! Χούντα έχουμε ρε, αποφασίζετε το μέλλον μας ερήμην μας και ούτε καν τη συζήτηση να μην δούμε. Όποιος διαβάσει αυτό το μηνυμα, ας ελέγξει και ο ίδιος την κατάσταση (είμαι από επαρχία, οπότε ίσως να συμβαίνει μονο εδώ) και ας ενημερώει κάποιον αρμόδιο, να προλάβουμε τουλάχιστον την ψηφοφορία. Ευχαριστώ.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ πολίτης 05/05/2010 10:55:55

      έχουν κατέβει όλοι στις συγκεντρώσεις. αύριο θα έχουμε πάλι έγκυρη ενημέρωση, κανένα καμμένο βαν της ΕΡΤ....ξέρουν αυτοί!

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ σιδεράκιας 05/05/2010 11:03:18

        Το θέμα είναι ότι αύριο δε θα έχουμε έγκυρη ενημέρωση. Θα έχουμε επιλεκτική και κατευθυνόμενη.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ σιδεράκιας 05/05/2010 11:20:51

        Οπως πάντα..., πολίτη.

      • maestros avatar
        maestros @ σιδεράκιας 05/05/2010 11:38:05

        ΒΟΥΛΙΑΞΑΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ... ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ

        ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

        http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_86.html

  2. Κρης avatar
    Κρης 05/05/2010 11:15:01

    μεταδιδει κανονικα το καναλι σημφωνα με το προγραμμα τωρα
    Α’ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
    Συνέχιση της συζήτησης επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων: «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού – καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις».
    ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Μιχαήλ Παντούλας και Ελισσάβετ (Ελίζα) Βόζεμπεργκ.

    Β’ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ
    4. Ώρα 16.00΄ - Αίθουσα Γερουσίας θα συνεδριάσει η Διαρκής Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων, με θέμα ημερήσιας διάταξης:
    Επεξεργασία και εξέταση του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Οικονομικών «Μέτρα για την εφαρμογή του μηχανισμού στήριξης της ελληνικής οικονομίας από τα κράτη – μέλη της Ζώνης του Ευρώ και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο».
    ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Γεώργιος Φλωρίδης και Κωνσταντίνος Τασούλας

    http://bit.ly/c7WpVA

  3. Lewnidas avatar
    Lewnidas 05/05/2010 11:48:42

    εικονα για τις πορειες που θα βρουμε

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ Lewnidas 05/05/2010 12:28:01

      Eχει καμερα ο βλακας ο τρυανταφυλοπουλος

  4. scorpiosmn avatar
    scorpiosmn 05/05/2010 12:04:39

    δειτε το video
    http://www.youtube.com/watch?v=KLpnWCYwMlU

  5. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 05/05/2010 12:21:53

    Παιδιά,

    κοιτάξτε το παρακάτω link:
    http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_7320.html

  6. ataktos avatar
    ataktos 05/05/2010 13:04:39

    και η Λιαρηγκοβη ειναι ολη στο ποδι

  7. ataktos avatar
    ataktos 05/05/2010 13:17:29

    οχι και ολοι... ο Νικολας Π.στο φαγοποτη το ερειξε
    http://acarnania.blogspot.com/2010/05/blog-post_5899.html

  8. Rodman avatar
    Rodman 05/05/2010 14:24:29

    Παιδιά πριν λίγο γύρισα από την πορεία.. Τέτοιον κόσμο δεν έχω δει ποτέ!!!! Ήμουν κάπου στη μέση της πορείας και όταν έφτασα στο σύνταγμα, ενας γνωστός μου που μίλησα στο τηλ. ήταν ακόμα στην Ομόνοια!!!!!!!!

  9. mara avatar
    mara 05/05/2010 15:35:55

    Ποιός είπε στην βουλή ότι υπάρχουν πληροφορίες για 2 νεκρούς????
    Ανέβαινα την Συγγρού και στο τέρμα της λεωφόρου μας γυρίζανε πίσω λέγοντας ότι δεν περνάει τίποτα και γίνονται μεγάλες φασαρίες.
    Ας μας ενημερώσει κάποιος αν έχει πληροφόρηση.

  10. mara avatar
    mara 05/05/2010 15:39:21

    Βάλτε ΣΚΑΪ 3 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΑΣΦΥΞΙΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ.