#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/07/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΟΙ Γερμανοί αποφάσισαν να μας δείξουν ποιός είναι ο boss



Ούτε μια εβδομάδα δεν πέρασε από το ταξίδι του κ. Σόιμπλε στην Ελλάδα και η Γερμανία αποφάσισε να μας «τιμωρήσει» γιατί τολμήσαμε να απευθυνθούμε στο εκπρόσωπο του Δ’ Ράιχ και να του ζητήσουμε τα χρωστούμενα από το κατοχικό δάνειο. Τι το ήθελαν οι Έλληνες δημοσιογράφοι και οι εκπρόσωποι της κυβέρνησης που ανοίγουν τέτοια θέματα; Τι θέλουν και ζητούν από τους Γερμανούς να χαλαρώσει τους όρους του προγράμματος;

Και γιατί ήρθε ο Λιου στην Ελλάδα και πάει ο Σαμαράς στην Ουάσιγκτον; Το Βερολίνο τα έβαλε στη ζυγαριά και αποφάσισε να μας… κόψει τον αέρα και να μας υπενθυμίσει «who’s the boss».

Έτσι μπορεί να εκληφθεί η απόφαση της Γερμανίας να παγώσει τη δόση των 2,5 δις ευρώ και να μας πει ότι δεν εκπληρώσαμε τους 5 από τους 22 όρους – προαπαιτούμενα. Τι κι αν φιλοξενήσαμε με τους καλύτερους τρόπους μας τον Σόιμπλε. Τι κι αν όλες οι εκθέσεις δείχνουν ότι η ύφεση στην Ελλάδα είναι βαθιά και η ανεργία τσακίζει την ελληνική κοινωνία. Τα ξέρει αυτά ο κ. Σόιμπλε, όπως ξέρει και τις θυσίες που έχουν γίνει.

Όμως, επειδή τολμήσαμε να σηκώσουμε το κεφάλι μας πιο… δεξιά, κοιτώντας προς την Ουάσιγκτον, τα «αφεντικά» της Ευρώπης αποφάσισαν να μας «κοντύνουν».

Όχι ότι δε θα πάρουμε τη δόση, το πιθανότερο είναι να εγκριθεί και να εκταμιευτεί την επόμενη εβδομάδα, θέλοντας, λένε οι Γερμανοί να διασφαλιστεί ότι οι όροι που έχουν τεθεί στην Αθήνα θα εφαρμοστούν.

Μα εν τέλει που το πάνε; Δεν είδαν ότι οριακά ψηφίστηκε το πολυνομοσχέδιο με τα προαπαιτούμενα; Δε βλέπουν ότι αν πάμε σε εκλογές το πιθανότερο είναι να μην έχουν συνομιλητή για να ζητάνε τα λεφτά τους; Θέλουν να έρχεται ο Σόιμπλε στο Μαξίμου και να αναγκάζεται να προσκυνά εκείνον τον «κάποιο της αξιωματικής αντιπολίτευσης», που είπε απαξιωτικά για τον Τσίπρα όταν ήρθε στην Αθήνα;

Δεν τους κάνει ο Σαμαράς και ο Στουρνάρας; Δεν τους διασφαλίζουν ότι θα πάρουν τα δανεικά τους πίσω; Ωραία, η τρόικα έχει τη δυνατότητα να ρίξει την κυβέρνηση και να πάμε σε άλλες λύσεις που θα δώσουν οι κάλπες.

Αυτά τα γερμανικά κουτσαβάκικα, όμως, να κάνουν «κορδελάκια» και καθυστερήσεις στην ελληνική πλευρά είναι και ακραία και αηδιαστικά. Και κάποτε πρέπει να σταματήσουν. Αν η Γερμανία έχει βάλει σκοπό να διαλύσει την Ελλάδα μπορεί να το κάνει, έχει τη δύναμη και τη δυνατότητα. Αλλά θα πληρώσει τα επίχειρα της προδοσίας της απέναντι και στην ενότητα της Ευρώπης. Κάποιος, όμως, θα πρέπει να τους πει ότι με ψευτομαγκιές πριν τις εκλογές τους, το μόνο που κάνουν είναι να ενισχύουν τον αντιγερμανισμό σε όλον τον πλανήτη. Και θα το πληρώσουν πολύ ακριβά αυτό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΛΛΥ ΣΙΧ avatar
    ΒΙΛΛΥ ΣΙΧ 24/07/2013 09:19:14

    Βρε αντε στο διάβολο και ο Σοίμπλε και η Μέργκελ.Αν τους χρωσταν κάποιοι ξέρουν να τα ζητάν.αν χρωστάν οι ίδιοι κάνουν την πάπια.ΑΧΡΗΣΤΟΙ..

  2. kostis avatar
    kostis 24/07/2013 09:25:51

    πολυ καλα κανουν οι Γερμανοι. Αφου εμεις εξακολουθουμε να βριζουμε τον Σοιμπλε δημοσια για την αναπηρια του, και την Μερκελ με ακατανομαστες βρισιες, να μην πληρωνουμε φορους, η παραβατικοτητα να φθανει στο 100%, να μην απολυουμε υπεραριθμους, επιορκους και κηφηνες απο το δημοσιο, να δινουμε ακομη μαιμου συνταξεις και επιδοματα και να ειμαστε ασυνεπεις σε ο,τι λεμε.. Να μη δωσουν δεκαρα τσακιστη οι Πιστωτες, να μην εχουμε να πληρωσουμε μισθους και συνταξεις για να δουμε και την σκοτεινη πλευρα του φεγγαριου και τοτε ισως αρχιζουμε να σοβαρευομαστε..

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ kostis 24/07/2013 09:51:09

      Δε μας παρατάς κι εσύ και οι υπόλοιποι που αμέσως βρίσκετε αφορμή να προστατεύσετε την γερμανική κατοχή; Δηλαδή ο Σαμαράς που τον έβριζαν δημοσίως και του έκανα σαμποτάζ οι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ ΑΕ (με τρόπο βέβαια, ξέρουν από αυτά) έπρεπε να τους κάνει αγωγή και να μην πάρουν αποζημίωση τώρα που απολύθηκαν για εκδίκηση; Η μικροπρέπεια είναι αρνητικό δείγμα ενός δημοσίου προσώπου και δη ενός αξιωματούχου. Και αν είναι αυτό το θέμα τους, δεν έπρεπε να πάρουμε τίποτα εξ' αρχής με το μπινελίκι που τους ρίχνει όλη η Ελλάδα από το μνημόνιο Α και μετά...

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ kostis 24/07/2013 10:02:21

      οι Πιστωτές (!)

      Τι λες βρε παιδί μου!

      Πόσο τσανακογλύφτης μπορεί να είσαι!

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ kostis 24/07/2013 11:34:11

      Όλοι ξέρουμε τα κακώς κείμενα και ποιοί ευθύνονται γι΄αυτά...Με τις γενικεύσεις (μαζί τα φάγαμε) ωφελούνται μόνο οι συγκεκριμένοι υπεύθυνοι...Υπάρχουν και όρια στην δουλοπρέπεια...Ξέρουμε, ξέρουμε "οι Γερμανοί είναι φίλοι μας"..

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ kostis 24/07/2013 13:42:25

      Γιατί κάτι μου λέει αγαπητέ kostis ότι είσαι ή μόνιμος κάτοικος Γερμανίας ή γερμανοτραφής (π.χ. Siemens κι άλλα τέτοια μπουμπούκια) και μας κάνεις επίδειξη γλυψίματος προς τον γνωστό σακάτη και την ψωροφαντασμένη ναζίστρια εργοδότριά του;

      Οι Γερμανοί ξέρουν καλά ότι αν μας δώσουν μέχρι δεκάρας τις αποζημιώσεις, ο φον Σόιμπλε θα καταντήσει σε τσίρκο να κάνει επίδειξη σε σχοινί με αναπηρό αμαξίδιο και η φράου Μέρκελ να πλένει πιάτα στη Σαντορίνη.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 24/07/2013 09:55:49

    Απλά βλέπουμε ένα επεισόδιο της γερμανικής προεκλογικής περιόδου. Έτσουξε την κοινή γερμανική γνώμη -με το απύθμενο κόμπλεξ εναντίον μας- το ότι κινούμαστε να ζητήσουμε τα τεράστια χρέη τους από τους 2ΠΠ του 20ού αιώνα, και το παίζουν σκληροί οι λαϊκίστές Μέρκελ και Σόιμπλε. Δείχνουν το αδαμάντινο ήθος τους. Αυτοί που κάνουν υποδείξεις περί εντιμότητας και χρωστούν 100 χρόνια τώρα στην Ελλάδα και αρνούνται να δώσουν. Προτεστάντες, τι να περιμένεις; Εδώ "διαγράφουν" επιστολές αποστόλων από την Κ.Δ. γιατί δε τους βολεύουν, στα χρέη τους θα είναι εντάξει;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γεώργιος Τ. 24/07/2013 21:23:22

      επιστολές Αποστόλων

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 24/07/2013 10:10:43

    Φάκτορα, βρήκαν και κάνουν.
    Όταν οι Έλληνες κατανοήσουμε πως ανήκουμε μόνο στον εαυτό μας και όχι στην ΕΕ, στο ευρώ ή αλλού, τότε ίσως ορθοποδήσουμε. Η ΕΕ, το ευρώ το ΝΑΤΟ κ.α. είναι απλά εργαλεία για τα εθνικά συμφέροντα. Δυστυχώς όμως έχουν γίνει εργαλεία για τα συμφέροντα της τοπικής διεθνοποιημένης ελίτ και μόνο. Γι' αυτό έχουμε την κατάντια αυτή και μόνο.
    Και όσο η ύφεση θα βαθαίνει τόσο θα προσπαθούν να αφαιρέσουν "λίπος" από μια συρρικνούμενη και κατεστραμένη οικονομία μπας και σωθούν. Αυτή είναι η μόνο αλήθεια πια...

  5. George avatar
    George 24/07/2013 10:32:53

    Pacta sunt servanda...

  6. Hawk avatar
    Hawk 24/07/2013 10:55:22

    Είναι πολλά τα λεφτά ΄Αρη....... είναι μεγάλο πακέτο το ενεργειακό, αμ πως έτσι θα μας αφήσουν να διαφεντέψουμε την τύχη μας.......

  7. Mariana avatar
    Mariana 24/07/2013 11:01:22

    "Κατέχω" μια ξένη χώρα σημαίνει επιβάλλω την άποψή μου για τον τρόπο που πρέπει να διοικείται, ορίζω αυτούς που πρέπει να τη διοικούν και ελέγχω τους πλουτοπαραγωγικούς πόρους κατά το συμφέρον μου.
    Η Ελλάδα βρίσκεται υπό κατοχή ξένων δυνάμεων. Το μόνο που προέχει σήμερα, με όλα τα άλλα δευτερεύοντα, είναι η ανάκτηση της εθνικής κυριαρχίας. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει με την εκτέλεση των οδηγιών της κατοχικής δύναμης.

  8. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 24/07/2013 12:33:07

    "Μα εν τέλει που το πάνε; Δεν είδαν ότι οριακά ψηφίστηκε το πολυνομοσχέδιο με τα προαπαιτούμενα; Δε βλέπουν ότι αν πάμε σε εκλογές το πιθανότερο είναι να μην έχουν συνομιλητή για να ζητάνε τα λεφτά τους;"

    Πολύ εύλογη απορία. Εγώ απορώ και με πολλά δημοσιεύματα που ανέφεραν ότι κατά την πρόσφατή του επίσκεψη ο Σόίμπλε ρωτούσε τους πάντες με αγωνία αν θα αντέξει η κυβέρνηση. Οι τελευταίες του κινήσεις λοιπόν δεν δείχνουν και μεγάλη αγωνία.

    Και κάνω μία ωραία σκέψη: Οι γερμανικές εκλογές έρχονται και τα γερμανικά μυαλά παραμένου αγύριστα. Στην Ελλάδα τα παίρνουν στο κρανίο και οι πιο ψύχραιμοι, όσοι απ΄αυτούς έχουν απομείνει, και μετά.... Και μετά έρχονται οι ευρωεκλογές!! Τσα!

    Αν γίνουν μαζί με τις ευρωεκλογές και οι βουλευτικές, υπάρχει ο κίνδυνος ήττας της κυβέρνησης, ίσως και μη εισόδου του πασόκ ή της ΔΗΜΑΡ στην βουλή.
    Κι αν δεν γίνουν βουλευτικές αλλά μόνο ευρωεκλογές, μπορούμε να φανταστούμε τους Έλληνες πιο αγανακτισμένους από κάθε άλλη φορά και με χαλαρή ψήφο (όπως γίνεται σχεδόν πάντα στις ευρωεκλογές) να στέλνουν την ΧΑ με... 22% στο ευρωκοινοβούλιο. Άντε να μαζευτεί τέτοια κατάσταση μετά!

    Καλώς - κακώς λίγοι μήνες μείνανε. Καλά μυαλά εύχομαι σε όλους εντός και εκτός Ελλάδος και κυρίως εκτός.

  9. Ρηνα avatar
    Ρηνα 24/07/2013 12:52:57

    Ο,τι λεει ο σοφος λαος: Δυο γαϊδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα...
    Οταν καταλαβουμε οτι μας ανηκει ο αχυρωνας, εστω και με τα αχυρα του, τοτε μπορει και να τον κανουμε τριωροφο.... Αλλιως θα ψαχνουμε συνεχεια ψυλλο στ αχυρα. Και βεβαια χρειαζομαστε καλο μηχανικο και χτιστη.

  10. Thiseas avatar
    Thiseas 24/07/2013 16:39:17

    Ας κάνουμε κι εμείς αναγκαστική κατάσχεση όλων των εν Ελλάδι Γερμανικών περιουσιών σε μια νύχτα για να νοιώσουν λίγο... τα πάντα όλα.. λουκέτο .