#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2013 09:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξύλο βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ με τον Γιάννη Σγουρό για τον Αστέρα



Ακόμα ένα περιστατικό που δεν τιμά την ελληνική αυτοδιοίκηση σημειώθηκε το βράδυ της Παρασκευής στο Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής, με πρωταγωνιστές περιφερειακούς συμβούλους του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και έναν βουλευτή της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Όλα ξεκίνησαν όταν έγινε αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην ημερησία διάταξη συζήτησης. Η διοίκηση του Γιάννη Σγουρού, ενώ είχε πει ότι η συζήτηση της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων για την ιδιωτικοποίηση του Αστέρα Βουλιαγμένης είχε αναβληθεί για επόμενη συνεδρίαση, έφερε το θέμα τελικά χθες.

Τότε τα αίματα άναψαν. Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και Περιφερειακοί Σύμβουλοι, μεταξύ των οποίων οι Στάθης Παναγούλης και Δημήτρης Τσουκαλάς, ξεκίνησαν τις φραστικές επιθέσεις εναντίον του Περιφερειάρχη. Συνεργάτης του Γιάννη Σγουρού, ο Χάρης Πασβαντίδης, έκανε λόγο για οργανωμένο σχέδιο «μπαχαλοποίησης» προκειμένου να μην περάσει η Μελέτη. Μάλιστα ο κ. Πασβαντίδης αντέδρασε βίαια όταν του επιτέθηκε ένας άνδρας ο οποίος παράλληλα έβριζε χυδαία τον Περιφερειάρχη Γιάννη Σγουρό.

Μετά από αυτό το γεγονός η ένταση γενικεύθηκε. Ο Περιφερειάρχης κ. Σγουρός και ο κ. Τσουκαλάς ήρθαν στα χέρια, ενώ εκνευρισμένος ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και περιφερειακός σύμβουλος, Στάθης Παναγούλης επιτέθηκε σε άλλους συναδέλφους του.

Με την επέμβαση των ψυχραιμότερων, όπως του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Νάσου Αθανασίου, η ένταση εκτονώθηκε.

Από το Πρώτο Θέμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. alex avatar
    alex 30/11/2013 10:03:15

    ....τα 20 μυρρια με ποιο δικαιωμα θα τα δωσει στην ΑΕΚ ? ψωμι δεν εχουμε χαβιαρι θελουμε !

  2. dim avatar
    dim 30/11/2013 10:50:52

    Πάλι κάποιοι αναρχοάπλυτοι δημιούργησαν φασαρία για να μη θιγούν τα πολύτιμα τσαμπέ μεν, παράνομα δε, "δικαιώματα" τους... Αυτή τη φορά ήταν για κάμπινγκ, την άλλη ήταν οι καταλήψεις στις Βίλες, άλλες φορές αντιδρούν για τους Κορμοράνους κλπ κλπ κλπ... Αυτός είναι ο Σύριζα... Τον ψηφίζουν όμως όλοι οι βολεμένοι του δημοσίου, όλοι οι νεαροί αναρχοάπλυτοι που γουστάρουν μπάχαλο, και κινδυνεύει η χώρα να πέσει στα χέρια τους, διότι όλοι οι υπόλοιποι, κυρίως δεξιά του κέντρου, είμαστε διαιρεμένοι και επιλέγουμε κάτι φασίστες και κάτι αεροψεκασμένους... Ο ΟΟΣΑ έβγαλε μόλις έρευνα ότι οι μισθοί όλων έχουν γυρίσει στα επίπεδα του 2000, πλην αυτών στις ΔΕΚΟ, και παρότι ο Σαμαράς είναι ο μόνος που επιτέλους συμμαζεύει το πράγμα εκεί, όλοι οι βολεμένοι του Σύριζα αντιδρούν (βλέπε απεργίες ΜΕΤΡΟ με αυτόν τον μαλιά που μου διαφεύγει το όνομα του, ΔΕΗ με Φωτόπουλους, ΠΟΕ - ΟΤΑ με Μπαλασόπουλους, "μην αγγίξετε τον ΟΣΕ τη Τραινοσέ, θα ξαναιδιωτικοποιήσουμε την Ολυμπιακή, τα Λιμάνια" κλπ κλπ κλπ...

    • HΛΕΚΤΡΑ avatar
      HΛΕΚΤΡΑ @ dim 30/11/2013 13:00:21

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Άφωνος... avatar
      Άφωνος... @ dim 30/11/2013 18:26:57

      @dim

      Με τον Σγουρό είσαι; πασόκος; Ή από Άρση Βαρών μεριά, ελληνοποιήσεις και ντόπινγκ αλά Ιακώβου;

      Ή με τον ...Πασβαντίδη;;; Αυτός, είναι καλύτερος, μόνο, από τον "Υπεύθυνο Επικοινωνίας" (πσσσσσςςςςς!) του ΠΑΣΟΚ, Καρύδη...

      • dim avatar
        dim @ Άφωνος... 30/11/2013 23:29:18

        Εγώ Πασόκος? Δε παρακολουθείς από παλιά φαίνεται το antinews...

        Κεντροδεξιός από κούνια είμαι... Θερμός υποστηρικτής της Φιλελεύθερης Συντηρητικής Πατριωτικής Παράταξης. Και δεν μπορώ με τίποτα τους Εθνομηδενιστές - Αναρχοάπλυτους - Κομμουνιστές Αριστερούς, και τους Φασίστες - Αεροψεκασμένους - Λαϊκιστές Δεξιούς...

  3. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 30/11/2013 10:58:15

    Παναγουλης β(ο)λευτης με μεγαλο ονομα χωρις εργο.
    Λαφαζανης 100 χρονια φοιτητης
    Μητροπουλος διωκεται για φοροδιαφυγη
    Αλεξης , ενσημα μηδεν
    Συνδικαλιστες των ΔΕΚΟ
    Η κα *βοηθειαααααα*
    Η κα με τις κοκκινοπατες γοβες
    Ο τυπακος που μας δινει ραντεβου στα γουναραδικα
    μπαχαλοποιουν τα παντα.
    Α ρε φορολογουμενοι οικογενειαρχες τι σας ερχεται..
    Τελικα αρχιζω να πιστευω οτι πραγματικα μας ψεκαζουν με αχρηστους μπαχαλακηδες

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ Ρεαλιστης 30/11/2013 17:19:36

      '' Αλεξης , ενσημα μηδεν''
      Αυτό είναι προσόν για επίδοξο..Πρωθυπουργό! Δεν είναι;

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Άκρη Άκρη 30/11/2013 19:15:42

        Σε αυτο θα συμφωνησουμε :) . Αλλα ο Αλεξης που εορταζει σημερα δεν εχει γραψει μια μερα ενσημο, οσον αφορα τις σπουδες του ολοι γνωριζουμε πως αποκτουν τα πτυχια οι ΜεγαλοΣυνδικαλιστες. Αλλα το κακο με τον Αλεξη ειναι δεν μιλα ουτε ξενες γλωσσες , ουτε εχει ζησει στο εξωτερικο για να διδαχτει καποια παραδειγματα απο οργανωμενες κοινωνιες . Ηδη απο τις μεχρι τωρα δηλωσεις του και πραξεις του περι Αργεντινης, Βραζιλιας, ΕυρωΔραχμηςΕυρω , απο την υποστηριξη συνδικατων που ευθυνονται για την κριση, απο την υποστηριξη τεως Πασοκων φαινεται οτι αυτος θα ειναι χαριστικη βολη προς την χρεοκοπια και το μπαχαλο. Αλλωστε Ελληνες ειμαστε και η ιστορια εχει δειξει πολλα παρομοια παραδειγματα.

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 30/11/2013 11:56:18

    Τσουκαλάς και Πνααγούλης που από όσο γράφουν κάποια ρεπορτάζ χειροδίκησαν γιατί δεν κάλεσε κάποιος την αστυνομία κα ινα κάνει μήνυση για να τους συλλάβουν επ' αυτοφόρω; Και έχει μόυτρα ο συρφετός του σύριζα να εγκαλεί τους υπόλοιπους που τον χαρακτηρίζουν αριστερό άκρο της βίας ως υιοθετούντες την θεωρία των 2 άκρων. Ποια θεωρία. Η πράξη φτάνει. Ο αριστερός φασισμός σε όλο του το μεγαλείο.

    • Άφωνος... avatar
      Άφωνος... @ Γεώργιος Τ. 30/11/2013 18:31:33

      Σώπα, βρε Γεώργιε! Μην τους ξεμπροστιάζεις και λαμβάνουν, μετά, τα μέτρα τους. Σε κάθε εμφάνιση του βαψομαλλλιά, Τσουκαλά, ή κουβέντα του Παναγούλη, ο ΣΥΡΙΖΑ χάνει όσους πόντους κερδίζει στην Οικονομία (δεν εννοώ ότι εχει δίκιο και κερδίζει, ε;)

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 30/11/2013 12:10:45

    Στόχος ΧΑ, Ανέλ και σύριζα η αποσταθεροπίηση της χώρας. Αιτία;

    Στην επικείμενη διήμερη επίσκεψη στην Αθήνα του Ρώσου υπουργού Άμυνας Σεργκέι Σοϊγκού, τη Δευτέρα 2 και Τρίτη 3 Δεκεμβρίου, αναφέρθηκε σε δηλώσεις του ο αναπληρωτής υπουργός ΄Αμυνας της Ρωσίας Ανατόλι Αντόνοφ.

    «Κατά τη διάρκεια αυτής της επίσκεψης στην Ελλάδα θα υπογραφεί συμφωνία στον τομέα της αμυντικής - τεχνικής συνεργασίας», είπε ο Α.Αντόνοφ σε συνέντευξη Τύπου, που παραχώρησε στη Μόσχα, σημειώνοντας ότι με αυτή τη συμφωνία Ελλάδα και Ρωσία θα ολοκληρώσουν τη διαμόρφωση της «νομικής βάσης» των σχέσεών τους στον τομέα αυτό.

    «Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι θα συζητηθεί όλο το φάσμα των ζητημάτων της στρατιωτικής - αμυντικής συνεργασίας και νομίζω ότι ο Σεργκέι Κουζουγκέτοβιτς (σ.σ. Σοϊγκού) θα διατυπώσει προτάσεις μακράς πνοής για την ανάπτυξή της», δήλωσε ο κ. Αντόνοφ τονίζοντας ότι κατά την επίσκεψη στην Αθήνα έχουν προγραμματιστεί συναντήσεις του Ρώσου υπουργού όχι μόνο με τον ομόλογό του Δ.Αβραμόπουλο και τη στρατιωτική ηγεσία, αλλά και «με την πολιτική ηγεσία της χώρας».

    Συμπλήρωσε μάλιστα χαρακτηριστικά ότι «η επίσκεψη θα είναι, όπως πάντα, δυναμική, σύντομη, συμπιεσμένη και γεμάτη με συγκεκριμένες συναντήσεις και συνομιλίες. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι μετά από αυτήν την επίσκεψη η συνεργασία μεταξύ των δύο χωρών θα αυξηθεί γρήγορα και με "ιπτάμενους" ρυθμούς προς τα εμπρός».

    Τυχαία ενισχύθηκαν οι επαφές Τσίπρα-ΗΠΑ από πέρυσι;

    Καιρός να δούμε ότι πάμε για επανάληψη φιανομένων καραμανλή-ΓΑΠ λόγω Ρωσίας και πάλι. Ξυπνάτε πατριώτες. Μας φλόμωσαν στο λαϊκισμό και δε βλέπουμε τα μεγαλύτερα που κρύβονται από πίσω...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Γεώργιος Τ. 30/11/2013 15:57:24

      Γιατί να ξυπνήσουν ; Είναι πολύ βολικό να σου χαϊδεύει τ' αυτιά η φωνή, που παίζει με τα χαμηλά σου ένστικτα . Αλάνθαστη τακτική, προκειμένου για ρεσάλτο στη εξουσία . Και επειδή ο χρόνος τρέχει και η πείνα τους είναι μεγάλη , '' καρφώνονται '' με τον άγαρμπο τρόπο τους . Μένει να δούμε πόσοι είναι αυτοί από εμάς , που το μόνο που τους νοιάζει είναι η πάρτη τους και τους στηρίζουν .

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ Γεώργιος Τ. 30/11/2013 16:11:54

      Το πρόβλημα ...πατριώτη, είναι οτι οι αδελφοί Ρώσοι λένε πάααρα πολλά και δεν κάνουν ποτέ, απολύτως τίποτε. Ούτε την υπερβολικά υψηλή τιμή του φυσικού αερίου δεν είπαν να ελαττώσουν από μόνοι τους, ως κίνηση φιλίας, συμπαραστεκόμενοι στη δοκιμασία του Ελληνικού λαού. Μακάρι κάτι να έχει αλλάξει, αλλά μετά την καταστροφική ''κοτοστάση'' που τήρησαν απέναντι στην Κύπρο, για πολύ μεγάλο μου φαίνεται το καλάθι που επιλέγετε να κρατήσετε.
      Τα .....μεγαλύτερα δε, είναι η καθημερινή μας ζωή και τ΄αδιέξοδά της. Τα μεγαλεπήβολα, μελλοντικά και μακροπρόθεσμα, πολύ ωραία είναι, αλλά για τους αμέριμνους ταξιδιώτες της σκληρής πραγματικότητας, που ...πορεύονται και διάγουν στο απυρόβλητο. Ξυπνήστε κι εσείς επί τέλους!

      • Άφωνος... avatar
        Άφωνος... @ Άκρη Άκρη 30/11/2013 19:16:48

        @"..οι αδελφοί Ρώσοι λένε πάααρα πολλά και δεν κάνουν ποτέ, απολύτως τίποτε..."

        Αυτό δεν είναι, κατά την γνώμη μου, σωστό. Κάνουν. Αλλά, δεν τα διατυμπανίζουν, περνάνε ανεπαίσθητα. Πολύ φασαρία κάνουν όταν διεκδικούν κάτι σε κάποια διαπραγμάτευση. Για παράδειγμα, κάτι που ελάχιστα ή καθόλου είναι γνωστό, αποτελεί το γεγονός ότι: οι Ρώσοι είναι σύμμαχοι, στρατιωτικά, με τις ΗΠΑ, από το 2009. Δες, για να μη λέμε λόγια:

        “Συμφωνία Ρωσίας- ΗΠΑ για το Αφγανιστάν”: Η Μόσχα συμφώνησε με την Ουάσινγκτον να επιτρέπει την διέλευση στρατευμάτων, οπλισμού και πολεμοφοδίων που μεταφέρονται στο Αφγανιστάν από τον εναέριο χώρο της.

        Η Ρωσία συμφώνησε να επιτρέπει αμερικανικά στρατεύματα και όπλα να διέρχονται από τον εναέριο χώρο της καθ' οδόν προς το Αφγανιστάν, γράφει η εφημερίδα The New York Times σήμερα (Σάββατο).
        Η συμφωνία αναμένεται να ανακοινωθεί κατά τη σύνοδο κορυφής των προέδρων των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα και της Ρωσίας Ντμίτρι Μεντβέντεφ στην Μόσχα την Δευτέρα και την Τρίτη.
        [...]
        Μέχρι σήμερα, η Ρωσία επιτρέπει στις ΗΠΑ να χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ τη σιδηροδρομική της υποδομή για να μεταφέρουν εφόδια και προσωπικό --αλλά ΟΧΙ οπλισμό και πυρομαχικά-- στο Αφγανιστάν, όπου η Ουάσινγκτον προωθεί μια νέα στρατηγική», 4-7-09, (kathimerini.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ).

        Επίσης, πρόσφατα, απέδειξαν ότι έχουν την τεχνογνωσία να ανταγωνίζονται ισάξια τις ΗΠΑ, όταν αυτές, το ΝΑΤΟ και το Ισραήλ έκαναν πρόβα-τζενεράλε για την επικείμενη, τότε, επίθεση στη Συρία, και η Ρωσία ανακοίνωσε ότι την έπιασαν τα ραντάρ της. Γεγονός που αρνήθηκε το ισραήλ το πρωί και το παραδέχθηκε, εμμέσως, πλην, σαφώς, το βράδυ. Οι Αμερικανοί εξ αρχής παραδέχτηκαν τα "ίχνη" της ενέργειάς τους, αλλά δήλωσαν ότι ήταν άσκηση απλή.

        Ακολούθησε η συμφωνία για την Συρία, που έβγαλε και τον Ομπάμα από την δύσκολη θέση της προαναγγελίας που δεν μπορούσε να υλοποιήσει. Εδώ οι Ρώσοι πήραν, τελεσίδικα, την χρήση της βάσης στην Ταρσούς, μέσω της συμφωνίας για τριχοτόμιση της χώρας (Άσαντ, Κούρδοι, Αντιπολίτευση σουνιτών).

        Προχθές, είχαμε την ιστορική συμφωνία για το Ιράν. Και σε αυτήν βασική συνιστώσα της επιτυχίας της ήταν οι Ρώσοι. Εδώ, φάνηκε καθαρότερα ότι, ΗΠΑ και Ρωσία "τα έχουν βρει", συνεργάζονται για τα συμφέροντά τους, γενικά, και όχι μόνον ως προς την ισλαμιστική Τρομοκρατία.

        Το πρόβλημα για το πέρασμα σε μια μακροχρόνια ειρήνη, οπότε και ανάπτυξη, είναι οι ΡΕΠΟΥΜΠΛΙΚΑΝΟΙ στις ΗΠΑ, που είναι υπέρ της επίθεσης Ισραήλ + ΗΠΑ κατά Ιράν, και οι ΣΟΥΝΙΚΤΙΚΕΣ βασιλικές δυναστείες στον Κόλπο, που χρηματοδοτούν τις ισλαμιστικές τρομοκρατικές οργανώσεις (αλ- Κάιντα και παρακλάδια της), για προώθηση των δικών τους σχεδίων.

        ΥΓ. Βέβαια, το να περιμένει κάποιος λύση σε χρηματοπιστωτικά, άντε και διπλωματικά, εθνικά του ζητήμα μεγέθους "Πτώσχευση Κράτους", -όχι για την Ελλάδα του 2.7% του ΑΕΠ της Ευρωζώνης, αλλά ακόμα και για την ακόμα μικρότερη Κύπρο-, είναι αντίστοιχα του ότι, ο Αστέρας Τρίπολης του χρόνου θα πάρει το Τζάμπιονς λιγκ.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Άκρη Άκρη 30/11/2013 19:20:35

        Δηλαδη , αρκουδα με ψηλοτακουνα ? Μαλλον συμφωνω.
        Φανηκε απο την Σερβια και τα Βαλκανια. Θα μπορουσαν να κανουν κατι αλλα δεν το εκαναν. Στην Συρια εδειξαν λιγο δυναμικη σταση αλλα ειχαν με το μερος τους την κοινη γνωμη των Αμερικανων.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Άκρη Άκρη 01/12/2013 10:33:44

        Σε πατριώτες μιλάω, εσύ τι πετάγεσαι;

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ Γεώργιος Τ. 02/12/2013 23:56:08

          Δεν καταλαβα? Τι υφος ειναι αυτο? Γνωριζετε οτ μιλατε σε καποιον που εκανε 36 μηνες στο Π.Ν σε αντιτορπυλικο? Γνωριζετε οτι εχουμε πολλα θυματα στην οικογενεια μου απο πολεμους ακι εμφυλιους ? Γνωριζετε οτι πληρωνουμε μια ζωη ενα κρατος για να ευημερουν οι αμορφωτοι Δ.Υ (δεν αναφερομαι σε ολους φυσικα)? Γνωριζετε αν και ποσο βοηθαμε τους εχοντες αναγκη? Μη μιλατε λοιπον.

  6. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 30/11/2013 14:01:26

    Παντως δεν ανοιξε κανενα ρουθουνι.Αλλα εξεστι τοις Κλαζομενιοις ασχημονειν.

  7. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 30/11/2013 17:12:10

    Α ΡΕ ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ.....ΕΚΟΦ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.....

  8. Άκρη Άκρη avatar
    Άκρη Άκρη 30/11/2013 20:36:59

    Εγώ φταίω 'Aφωνε, δεν ήμουν σαφής. Εννοούσα ότι είναι άτολμοι και φαφλατάδες, κυρίως όσον αφορά την αντιμετώπιση των μεταξύ μας ζητημάτων και ''προκλήσεων''. 'Ολο μπλα μπλα κι από πράξη μηδέν. Διεθνώς, φυσικά και κινούνται ως μεγάλη δύναμη, με ό, τι αυτό συνεπάγεται.

  9. Άκρη Άκρη avatar
    Άκρη Άκρη 30/11/2013 20:47:02

    Εμείς δε χανόμαστε με τίποτε. Τόσοι προσπαθούν με υπερβάλλοντα ζήλο να μας εξαφανίσουν κι ακόμα αντέχουμε! Τους Αλέξηδες όμως, θα τους κρίνω όταν δεν θα ' χουνε την πολυτέλεια να ανεμολογούν και θα' ναι αναγκασμένοι ν'αποφασίσουν με κόστος. Τώρα κρίνω κυρίως αυτόν που ασκεί την εξουσία και χρεώνεται με τις επιλογές του, που δυστυχώς μας ματώνουν.......

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Άκρη Άκρη 30/11/2013 21:44:32

      Τοτε ισως ειναι παρα πολυ αργα. Οσον αφορα την προσπαθεια για εξαφανιση ας μη κρυβομαστε. Ας θυμηθουμε την Μικρασιατικη καταστροφη, τον διαμελισμο του Βυζαντιου, τον εμφυλιο, τον Καποδιστρια, τον διαμελισμο της Κυπρου, τον εφιαλτη , τους δοσιλογους, τον ανενδοτο που λιγο πολυ μας οδηγησε στην χουντα. Δεν χρειαζεται να προσπαθησουν αλλοι. Βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας.
      Οι μισες καταστροφες ακρη ακρη οφειλονται στην στιγνη αντιπολιτευση του ΄οχι σε ολα΄και στις ανεφαρμοστες υποσχεσεις.

  10. tk avatar
    tk 01/12/2013 02:21:04

    Φίλε μου καλέ, μην βάζεις ταμπέλες τέτοιες. Ο καθένας κρίνεται για τις πράξεις του και για τίποτα παραπάνω. :)

  11. Eva avatar
    Eva 01/12/2013 17:20:22

    Χα, χα και που να δεις τι έβγαλε η περιφέρεια!
    Συγγενείς και αδιόριστες αρραβωνιαστικές με ποσόστωση στα ψηφοδέλτια.