#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2011 07:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξηλώνεται το τραπεζικό σύστημα



Η είδηση της εκκαθάρισης της Τbank (πρώην aspis bank) είναι πολύ σοβαρή για να περάσει στα ψιλά.

Πριν λίγους μήνες πρώτοι στο antinews είχαμε δημοσιεύσει άρθρο με τίτλο ‘’επελέγη ο τρόπος κατάρρευσης των ελληνικών τραπεζών’’ και αναφερόμασταν σε ένα πολύ σημαντικό νομοσχέδιο που πέρασε νύχτα ο εξουθενωμένος υπουργός κ. Βενιζέλος

Εκείνη την εποχή βέβαια ο καθεστωτικός τύπος, αυτός που τώρα θάβει το μνημόνιο σα να μην το στήριξε έως εσχάτων, σα να μην ήταν ‘’μονόδρομος’’, ζούσε την ευφορία της 21ης Ιουλίου και του κουρέματος 21% που θα έσωζε τη χώρα από τη χρεοκοπία.  Όσο για το τραπεζικό σύστημα, αυτό ήταν υγιές και θωρακισμένο.

Χθες με την ανακοίνωση της Τράπεζας της Ελλάδος ότι οι συμβάσεις εργασίας και τα στοιχεία ενεργητικού της TBank ( πρώην Aspis) μεταφέρονται στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, έχουμε το δικαίωμα να αισθανόμαστε δυστυχώς δικαιωμένοι για μια ακόμα φορά.

Η περίπτωση της πρώην Αspis είναι αμαρτωλή ιστορία.  Έχει λίγη από τη λάμψη του σκανδάλου Λαυρεντιάδη, αλλά και όλη την αγωνιώδη προσπάθεια της κυβέρνησης να αποτρέψει μια, έστω και μικρή, τραπεζική κατάρρευση.

Όταν λοιπόν έσκασε η τράπεζα, κανένας από τους μεγάλους παίχτες δε βρέθηκε πρόθυμος να την εξαγοράσει και να φορτωθεί επιπλέον χρέη.  Για να αποφύγει τον πανικό, η κυβέρνηση επιστράτευσε τη ‘’λύση’’ του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, που ήλεγχε απόλυτα.  Με τον τρόπο αυτό η μεν αμαρτωλή τράπεζα φεσώθηκε στο δημόσιο, το δε πάλαι ποτέ υγιές Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, απαξιώθηκε κι άλλο.

Κάτω από την πίεση της Τρόικας και καθώς αναζητείται λύση για τις ανακεφαλαιοποιήσεις των τραπεζών, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά διεθνώς, ξεκίνησε ένα ξεκαθάρισμα των χαρτοφυλακίων.  Για την ΑΤΕ αναζητείται αγοραστής για τη θυγατρική της στη Ρουμανία και για το ΤΤ αποφασίστηκε η απεμπλοκή του από τη ζημιογόνο aspis. 

Είπα, ξείπα δηλαδή, και σε μια κλασική κίνηση πασοκικού ρεαλισμού, ξαφνικά αποκόπτεται η aspis και υπάγεται στο νέο νόμο, σύμφωνα με τον οποίο οι καταθέσεις και γενικά τα υγιή στοιχεία του ενεργητικού μεταφέρονται στο ΤΤ ενώ τα ζημιογόνα στοιχεία (δάνεια σε καθυστέρηση κ.λπ) παραμένουν στην τράπεζα, η οποία τίθεται σε εκκαθάριση.

Κρατήστε αυτή την πρακτική, γιατί αργά ή γρήγορα  θα δείτε να συμβαίνει και με τις υπόλοιπες τράπεζες.

Τι σημαίνει αυτό πρακτικά;

Θυμάστε την Ολυμπιακή;  Κάτι αντίστοιχο είναι.  Ξεφορτώνουμε τις τράπεζες από τα χρέη, τα φορτώνουμε στο δημόσιο  και στη συνέχεια τις μεταβιβάζουμε όμορφα και ωραία στον υποψήφιο αγοραστή ( όπου να’ ναι θα φανεί) πανέτοιμες για νέες περιπέτειες.

Για να είμαστε δίκαιοι, εκεί στη χαρούμενη κυβέρνηση έχουνε ένα δίκιο:

 

Σου λέει, οι τράπεζες καταρρέουν, δεν υπάρχει καθόλου ρευστό για να τις στηρίξουμε και αν γίνει καμία στραβή, θα χάσει ο κόσμος τα λεφτά και θα ψάχνουμε ελικόπτερο.  Από την άλλη ψάχνουμε αγοραστές στο εξωτερικό, κανονικούς και μαϊμούδες (Κατάρ), και δεν ενδιαφέρεται κανείς.  Οπότε μπροστά στον κίνδυνο να καταρρεύσει ολοσχερώς όλο το σύστημα και να συμπαρασύρει μαζί με τις τράπεζες τους πολιτικούς, την ελιτ και τους προστάτες τους, επιλέγουμε την εύκολη λύση και την κάνουμε αλά Ολυμπιακή.

Αλλά κύριοι, σε αυτές τις περιπτώσεις ξεχωρίζει ο πολιτικός από τον απατεώνα.

Το πιο ανησυχητικό σας το αφήσαμε για το τέλος:

Αναφέρεται ότι τις ζημιές της χρεοκοπημένης τράπεζας θα αναλάβει το ΤΕΚΕ, για τους αμύητους αυτό είναι το Ταμείο Εγγυήσεων και Καταθέσεων.  Αυτό το πολύπαθο ταμείο που υποτίθεται ότι εγγυάται τις καταθέσεις μας, έχει ήδη υποστεί αφαίμαξη περίπου 1δις με την Proton Bank και τα εκεί παιχνιδάκια του εξουθενωμένου (ακόμα περιμένουμε τις απαντήσεις) και τώρα φεσώνεται και το κακό χαρτοφυλάκιο της aspis, άγνωστο ακόμα με ποιο ποσό.

Ευλόγως λοιπόν αναρωτιόμαστε αν έχει απομείνει τίποτα στο ταμείο για να ανταποκριθεί στην κανονική του αποστολή, γιατί βάρδα μη σκάσει καμιά μεγαλύτερη τράπεζα, μέρες που είναι.  Έχοντας στο ενεργητικό του μια τόσο ζημιογόνο διαχείριση, που αν συνέβαινε σε μία ιδιωτικής εταιρία θα είχε πάει σπίτι του, ο κ. Βενιζέλος έχει και το θράσος να απευθύνει έκκληση στους πολίτες να επαναπατρίσουν τα χρήματά τους.

Γιατί όλη αυτή η ανακατωσούρα μοιάζει όλο και περισσότερο με απελπισμένη κίνηση πανικού;

Κακοφωνίξ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΖ avatar
    ΑΖ 18/12/2011 08:01:34

    Εχετε ακομα μετρητα σε τραπεζες ή θυριδες????????ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ ΑΖ 18/12/2011 08:26:24

      όχι......... προλάβαμε και τα κάναμε ομόλογα του γερμανικού δημοσίου με αρνητική παρακαλώ απόδοση........ άλλωστε το προιόν πωλείτο από τις ελληνικές τράπεζες

  2. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 18/12/2011 08:09:32

    Εχετε ακομα μετρητα σε τραπεζες ή θυριδες????????ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

  3. koinos_nous avatar
    koinos_nous 18/12/2011 08:20:29

    Για να καταλαβουμε και εμεις οι αδαεις.
    Η λυση ποια θα ηταν?
    Αφηνεις την Ασπις να "κανονιασει" τρεχουμε εμεις στις αλλες τραπεζες να παρουμε οτι λεφτα εχουμε και αρχιζει το νταβαντουρι της Αργεντινης? ελικοπτερα κλπ.
    Θα ειχε ενα ενδιαφερον κατι τετοιο δεν λεω.

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ koinos_nous 18/12/2011 11:20:37

      Εύλογη η απορία σας, πράγματι δεν υπάρχει λύση, είναι γρίφος. Το υποστήριξα από την πρώτη φορά που κάποιοι στην αριστερά μίλησαν δειλά για κούρεμα. Κούρεμα σημαίνει τράπεζες γιοκ, άρα καταθέσεις γιοκ κοκ.

      Εδώ είναι θέμα διορατικότητας. Και η πολιτική είναι τελικά ζήτημα διορατικότητας (η πολιτική, όχι η λογιστική διαχέιριση).

      Αν λοιπόν τα στοιχεία που έχεις επιβεβαιώνουν ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο χάνεις τις τράπεζες (επειδή δε σου βγαίνουν τα νούμερα με κανέναν τρόπο), τότε ναι, τις αφήνεις να καταρρεύσουν αβοήθητες, και χάνεις ριζοσπαστικές λύσεις. Αφού αργά ή γρήγορα θα τις χάσεις έτσι κι αλλιώς είναι πολυτέλεια να ξοδεύεις πακτωλούς δις και να προσποιείσαι ότι τις στηρίζεις με το πρόσχημα μιας δήθεν ρευστότητας στην αγορά.

      Γιατί, πιστέψτε με, αυτό το συσσωρευμένο χρέος (κάποιοι μιλούν για ήδη 120δις) που έχει εγγυηθεί το δημόσιο ή το υπόλοιπο ιδιωτικό χρέος το οποίο με διάφορους τρόπους έχει μεταβιβαστεί σε ξένα funds (με τιτλοποιήσεις δανείων) κα κανένας δεν ξέρει πόσες ακόμα δεκάδες δις είναι, στο τέλος θα απαιτηθεί από εμάς.

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 18/12/2011 09:20:27

    Καθε αλλο παρα ειμαι υπερ του μνημονιου κλπ. Νομιζετε ολοι σας οτι με τα παραπανω σχολια προσφερετε καλη υπηρεσια στην Πατριδα και στους πολιτες; Θελω να πιστευω οτι προκειται απλως περι βλακειας και οχι οτι εξυπηρετειτε ανομους σκοπους!!!!

    • madprof avatar
      madprof @ ΝΤΙΝΟΣ 18/12/2011 10:05:49

      Sorry, αλλά πρέπει να είσαι πολύ naϊf. Δεν βλέπεις ότι φορτώνουν χρέη των φαύλων τραπεζιτών και επιχειρηματιών στο δημόσιο χρέος, άρα στους πολίτες, συνεχώς; Σου φταίνε αυτοί που βλέπουν ότι έρχεται Αρμαγεδώνας;
      "Σοφοί δε προσιόντων", έγραψε ο μέγιστος των ποιητών μας!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΤΙΝΟΣ 18/12/2011 13:53:07

      Ενώ το να εθελοτυφλείς και να τυφλώνεις (=παραμυθιάζεις με φρούδες ελπίδες) τους αμαθείς είναι μεγάλη υπηρεσία; Κοίτα που φτάσαμε με τα παραμύθια: "λεφτά υπέρχουν", "η πραγματοποίηση των ΟΑ 2004 θα συμβάλλει στην ανάπτυξη της χώρας", "οι τούρκοι είναι φίλοι μας", "η είσοδος στο ευρώ διασφαλίζει το μέλλον της χώρας", "η είσοδος στην ΕΟΚ κάνει κοινά τα σύνορά της Ελλάδας με αυτά της ΕΟΚ και προστατευόμαστε από οποιαδήποτε επιβουλή (βλ. ΙΜΙΑ)", "αν κάνουμε υπομονή στη λιτότητα (που ξεκίνησε με Μητσο το '91) και μπούμε στην ευροζώνη θα φάμε με χρυσά κουτάλια (Σημίτης προεκλογικά)".

  5. madprof avatar
    madprof 18/12/2011 09:45:46

    Οσονούπω, θα σκάσει ολόκληρο το υποτιθέμενο σύστημα τους, αφού κατάφεραν και όλοι περιμένουμε πλέον το Μπαμ και δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει!
    Είναι απίστευτο αυτό που βιώνουμε. Στο κέντρο της Θεσ/κης χτες υπήρχε μια βουβαμάρα και οι ελάχιστοι που ψώνιζαν και κρατούσαν σακούλες, λες και κάνανε κάποιο έγκλημα, περπατούσαν σκυθρωποί και βιαστικοί.
    Πόσο θα αντέξουν όμως οι απολυμένοι και εξουθενωμένοι επαγγελματίες;

    • madprof avatar
      madprof @ madprof 18/12/2011 09:57:18

      Περιμένω να ζήσω τις στιγμές που οι αγανακτισμένοι και πεινασμένοι πολίτες θα ξυπνήσουν και θα τους κυνηγάμε έως τα σύνορα με παλούκια στα χέρια! Όπως το διαχειριστήκανε, Ο καιρός γαρ εγγύς!

    • Pilot avatar
      Pilot @ madprof 18/12/2011 12:01:10

      Αυτό που συμβαίνει στην ελληνική κοινωνία δεν έχει προηγούμενο.
      Υπάρχει μια κοινωνική κατάθλιψη. Μια απλή ένδειξη είναι ότι ενώ όλοι έχουμε σπίτια μας χριστουγεννιάτικα στολίδια ούτε ένας στους δέκα πολίτες δεν έχει στολίσει το σπίτι του. Μόνο κάποια μαγαζιά μπας και προσελκύσουν πελατεία έχουν βάλει στολίδια στις βυτρίνες τους.
      Σε όλη την κοινωνία υπάρχει φόβος, θυμός, και αβεβαιότητα. Οι περισσότεροι προσπαθούν να κρατήσουν οικονομική και κοινωνική άμυνα. Κάποιοι (ανάμεσα τους και εγώ) σκέπτονται να αφήσουν την Ελλάδα και όποια καριέρα ή ζωή έχουν χτίσει για το εξωτερικό. Κανείς δεν ξέρει πως θα εκφραστεί ο Έλληνας πολίτης.

      • madprof avatar
        madprof @ Pilot 18/12/2011 12:57:10

        Με τέτοια καταθλιπτική ατμόσφαιρα που έχει σκεπάσει την χώρα και ηθική απόγνωση των πολιτών, έχεις δίκιο, μακάρι να έχεις την δυνατότητα να το κάνεις! Δεν αντέχεται αυτή η αρρωστημένη κοινωνική απογοήτευση. Η κοινωνία των πολιτών πρέπει να Δράση ή ο σώζων εαυτόν σωθήτω!

  6. S.R. avatar
    S.R. 18/12/2011 10:14:06

    Μπραβο Κακοφωνιξ.... Οι αναλυσεις σου ειναι παντα ενδιφερουσες, ευστοχες και προβληματιζουν...Και κυριως λειπει απο τις αναλυσεις σου ο μπαναλ "μπλε" Βελουχιωτισμος, που εχει γινει καπως του συρμου τελευταια.... Συνεχισε , ρε φιλε....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ S.R. 18/12/2011 10:31:16

      Ε, και λίγο μεταμοντέρνος γκεβαρισμός δεν βλάπτει όμως....

      • S.R. avatar
        S.R. @ Strange Attractor 18/12/2011 12:01:47

        Σαφεστατα, οπως και η κρατικιστικη "μπλε" , "ψυχη βαθεια"...

  7. manos avatar
    manos 18/12/2011 11:43:01

    Το πιό γελοίο σε όλη την ιστορία, είναι αυτό το "ταμείο" που εγγυάται τις καταθέσεις των πολιτών.
    Το να εγγυάσαι κάτι είναι τζάμπα λόγια, όπως αυτά που ακούμε από γάπηδες, λοβέρδους, πάγκαλους και σία οε οε οε.
    Αν φτάσουμε δηλαδή σε desert warrior σενάριο και ο κόσμος θα σκοτώνεται στο δρόμο για μια κονσέρβα τράτα, θα υπάρχει κάποιος φορέας που θα εγγυάται τις καταθέσεις?
    Φίλε kakofonix, η ιστορία με την proton bank και την Tbank είναι μόνο η αρχή. Δείτε που έχει πέσει η μετοχή της eurobank και alphabank.
    Μπράβο για το άρθρο σου.

  8. t avatar
    t 18/12/2011 12:00:34

    Η TBank κατείχε μικρό μερίδιο της ελληνικής αγοράς, της τάξεως του 0,6%.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ t 18/12/2011 13:50:34

      Εγώ παιδιά είχα την τιμή να συζητήσω με τον αδελφό Κακοφωνίξ,όπως έχω και το προνόμιο να έχω και τον Ιαπετό κοντά μου.
      Δε χρειάζομαι τις αναλύσεις των εξυπνάκηδων της τηλεόρασης και των εφημερίδων,διότι απλώς δεν τους εμπιστεύομαι.
      Όταν λοιπόν με απασχόλησε το θέμα των τραπεζικών καταθέσεων,στον Ιαπετό και στον Κακοφωνίξ απευθύνθηκα.
      Αυτοί οι δύο αποτελούν εγγύηση για μένα.
      Χαίρομαι ιδιαίτερα που μπορώ να επιλέγω.....

  9. anonymous avatar
    anonymous 18/12/2011 13:26:16

    Κακοφωνίξ δες αυτήν εδώ την εκπομπή. Δεν είναι για τραπεζικά θέματα αλλά τη θεωρώ πολύ καλή.

  10. Μαλτέζος avatar
    Μαλτέζος 18/12/2011 14:58:33

    Αγαπητέ Κακοφωνίξ, εσύ που είσαι και της ελεύθερης οικονομίας, γιατί το κράτος είναι υποχρεωμένο να "εγγυάται" τις καταθέσεις του οποιουδήποτε, στην οποιαδήποτε τράπεζα; Γιατί ο καθένας να μην είναι υπεύθηνος για τα χρήματά του;

    Πολύ απλά, αν δεν υπήρχε η "εγγύηση" απο το κράτος (ακόμα να καταλάβουν μερικοί ότι το κράτος δεν έχει δικά του χρήματα, ή θα φορολογήσει ή θα δανειστεί για να βρεί τους πόρους για όλα τα θεάρεστα που κάνει..) τότε θα υπήρχε μεγάλη πίεση από τον κόσμο, ώστε οι τράπεζες να διαχειρίζονται τα κατατεθημένα κεφάλαια συνετά, δε θα υπηρχαν οι τράπεζες-καζίνο δηλαδή, και οι "ώρες τραπεζικών εργασιών" θα γινόταν συνώνυμο της "βαρεμάρας" πάλι.

    Η πίεση και οι απαιτήσεις και η αγωνία του κόσμου ώστε να μην χάσει τα λεφτά του, θα δημιουργούσε και 'Vigilantes' τους λεγόμενους, ομάδες που θα ελέγχανε και θα ενημερώνανε το κόσμο για τα πράτοντα των τραπεζών. Και αυτές οι ομάδες δεν θα ήταν επηρεάσιμες γιατί θα στηρίζονταν στον κοσμάκη και όχι στην κυβέρνηση για χρηματοδότηση κτλ κτλ.

    Περιμένουμε από την οποιαδήποτε αρχή, που έχει κομματικό εγκάθετο στην κεφαλή της, να μας αποκαλύψει τι πραγματικά συμβαίνει στα άδυτα του τραπεζικού συστήματος, το οποίο χρησιμοποιεί και το πολιτικό προσωπικό για να κάνει τις βρωμοδουλειές του..

    • κανένας avatar
      κανένας @ Μαλτέζος 18/12/2011 23:42:57

      Το κράτος είναι υποχρεωμένο να εγγυηθεί τα χρήματα των καταθέσεων γιατί αυτό είναι που ελέγχει την "ποιότητα" της τράπεζας και της χορηγεί την άδεια να λειτουργήσει, αν αυτή η ποιότητα ανταποκρίνεται στα στάνταρ που έχει αυτό θεσπίσει. Αλλιώς ο καθένας θα άνοιγε ένα γυαλιστερό μαγαζάκι, θα το βάφτιζε τράπεζα, θα μάζευε τα χρήματα του κοσμάκη και θα την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια μόλις έφτανε στο επιθυμητό ποσό. Από τη στιγμή που το κράτος επέτρεψε στη συγκεκριμένη εταιρία(γιατί και οι τράπεζες εταιρίες είναι) να είναι τράπεζα και να κρατά τα δικά μου τα λεφτά στην άκρη, είναι υπόλογο για την "υπογραφή" που έβαλε. Αν κάποια στιγμή το κράτος δεν έκανε τη δουλειά του, δεν έλεγξε, τότε ναι να πληρώσει. Για να καταλάβεις, τα πράγματα είναι αντίστοιχα με την "πιστοποίηση" των γνώσεων ενός γιατρού ή ενός μηχανικού: το κράτος εγγυάται ότι έχουν κάποιες τουλάχιστον μίνιμουμ γνώσεις (ένα πτυχίο...) για να ασχοληθούν με την υπόθεσή σου, και αν πληρούν αυτές τις προϋποθέσεις παίρνουν άδεια άσκησης επαγγέλματος, αλλιώς όχι. Μάλλον θες να εξετάζεσαι από πραγματικούς γιατρούς έτσι δεν είναι; Ομοίως η τράπεζά σου πρέπει να είναι πραγματική τράπεζα και όχι μαϊμού.
      Όσο για τον κρατισμό, δεν είναι κρατισμός ο εποπτικός ρόλος του κράτους! Το κράτος θα ελέγχει τις τράπεζες, δε θα του ανήκουν! Ο ρυθμιστικός, εποπτικός και τιμωρητικός ρόλος του κράτους είναι απαραίτητο στοιχείο μιας ευνομούμενης κοινωνίας. Το άλλο σύστημα με τις ενώσεις πολιτών και τις καταναλωτικές ενώσεις να ελέγχουν, να κοινοποιούν στοιχεία και την αγορά να αυτορρυθμίζεται έχει ένα κοινό χαρακτηριστικό με τον κομμουνισμό: είναι άριστο στη θεωρία και σκ**ά στην πράξη. Ρώτα και τους φίλους Αμερικάνους που τη δοκίμασαν την Απορρύθμιση (Deregulation) στην πραγματικότητα, και μιλάμε για μια χώρα που η καταναλωτική συνείδηση και οι ενώσεις πολιτών είναι βαθιά ριζωμένα στην κουλτούρα της. Απέτυχε απλά παταγωδώς: ακόμα ψάχνουν να δουν τί έκαναν οι τράπεζές τους και πού έπαιζαν τα λεφτά των καταθετών. Και τα αποτελέσματα είναι παρόμοια σε όλους τους τομείς. Μέχρι και οι πιλότοι των αεροπλάνων τους κοιμούνται από την κούραση στο πιλοτήριο την ώρα της προσγείωσης, γιατί τους "Απορρύθμισαν" τις συλλογικές συμβάσεις τους, και για να τα βγάλουν πέρα κάνουν δεύτερη βραδινή δουλειά...

  11. anonymous avatar
    anonymous 18/12/2011 15:24:55

    Αγαπητέ Κακοφωνίξ, εσύ που είσαι και της ελεύθερης οικονομίας, γιατί το κράτος είναι υποχρεωμένο να “εγγυάται” τις καταθέσεις του οποιουδήποτε, στην οποιαδήποτε τράπεζα;

    Διότι δεν άσκησε την εποπτεία που όφειλε να ασκήσει.

    • Μαλτέζος avatar
      Μαλτέζος @ anonymous 18/12/2011 15:59:01

      Ανώνυμε, αυτό ακριβώς προσπαθώ να πω, ότι εποπτεία μπορεί να ασκηθεί και με εναλλακτικούς τρόπους και πολύ καλύτερα..

      Υπάρχει και ζωή μετά το Κράτος, Κράτος και κοινωνία δεν είναι το ίδιο, ούτε ταυτίζονται. Η κοινωνία έχει μια χαρά δυνάμεις για να προστατεύσει τον εαυτό της, αλλά με τη λογική του Κράτους-Πατερούλη, που εμπλέκεται παντού, καταπιέζονται και βγαίνουν σπάνια, ή ποτέ, στην επιφάνεια..

      Στην τελική, γιατί να φορτωθεί το δημόσιο ταμείο τις λαμογιές ή λανθασμένες επιλογές του οποιουδήποτε; Το θεωρείς τίμιο και δίκαιο; Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να κοινωνικοποιούνται οι ζημιές συνέχεια..

      • tsechos avatar
        tsechos @ Μαλτέζος 19/12/2011 11:25:22

        Γιατί ρε φίλε αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα ,αυτός είναι ο ρόλος του κράτους στον καπιταλισμό. Το καπιταλιστικό κράτος είναι κράτος της κυρίαρχης τάξης και αυτό που φροντίζει πάντα είναι η ανακατανομή του πλούτου προς όφελος της ολιγαρχίας του πλούτου και εις βάρος των υπολοίπων.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ anonymous 18/12/2011 18:48:59

      Ποιά εποπτεία ρέ ανώνυμε;
      Τήν εποπτεία τήν ασκεί η Τράπεζα τής Ελλάδος μέ νόμο τού 1928.
      Μιά εταιρεία περιορισμένης ευθύνης είναι η Τράπεζα τής Ελλάδος, πού ελέγχεται από τούς μετόχους της πού δέν τούς γνωρίζουμε.
      Ούτε φορολογείται ούτε ελέγχεται από τό κράτος. Είναι ανεξάρτητη!!!
      Οι μέτοχοι τής Τράπεζας τής Ελλάδος είναι αυτοί πού παίζουν μέ τά CDS καί τήν πτώχευση.
      Ρώτα καί τόν Παπαδήμο. Τά ξέρει καλύτερα.

      • kakofonix avatar
        kakofonix @ Ιαπετός 18/12/2011 19:06:37

        Αγαπητέ μου Ιαπετέ, δεν είναι μόνο η ΤτΕ.
        Υπάρχουν κατ αρχήν οι εσωτερικοί κανονισμοί χρηματοδοτήσεων, οι οποίοι είναι αυστηρότατοι. Κάθε τράπεζα διαθέτει εσωτερικό δίκτυο επιθεωρητών οι οποίοι ελέγχουν τη νομιμότητα των χρηματοδοτήσεων. Επιπλέον η ΤτΕ διενεργεί δειγματοληπτικούς ελέγχους σε τυχαία υποκαταστήματα ελέγχοντας τα ίδια πράγματα.
        Τέλος βασικός υπεύθυνος είναι ο υπουργός οικονομικών, ο οποίος χαράζει (λέμε τώρα) πολιτική γραμμή, αναλύοντας στατιστικά στοιχεία όπως ο πληθωρισμός, το εμπορικό ισοζύγιο κ.λπ, και υποτίθεται ότι δίνει γραμμή για πιστωτική χαλάρωση ή σφίξιμο.
        Δυστυχώς τίποτα από αυτά δε λειτούργησε.