12/02/2009 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεψύχησε αβοήθητος για 100 €

Αβοήθητος μέσα στο ασθενοφόρο πέθανε 53χρονος στη Θεσσαλονίκη λόγω ελλείψεων  ιατροφαρμακευτικού υλικού, αξίας μόλις 100 ευρώ. Ο 53χρονος, πατέρας δύο παιδιών, κάλεσε το ΕΚΑΒ καθώς αισθάνθηκε έντονους πόνους στη καρδιά και το ασθενοφόρο σε διάστημα μικρότερο των πέντε λεπτών πήγε να τον παραλάβει από το σπίτι του στην περιοχή της Χαριλάου. Κατά τη διακομιδή του στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ έπαθε ανακοπή, όμως οι γιατροί δεν μπόρεσαν να τον επαναφέρουν χρησιμοποιώντας τον απινιδωτή, γιατί δεν είχαν τα απαραίτητα αυτοκόλλητα (patch) που τοποθετούνται κάτω από τα ηλεκτρόδια, με αποτέλεσμα να πεθάνει καθ΄ οδόν (!!!).

Ο υπουργός Υγείας κ. Αβραμόπουλος έκανε λόγο για εγκληματική αμέλεια, επειδή όπως ανέφερε ότι υπήρχε στοκ στην Αθήνα και σε περιφερειακά παραρτήματα του ΕΚΑΒ και τόνισε ότι θα αποδοθούν ευθύνες για τη μη χρησιμοποίησή τους.

Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Προσωπικού ΕΚΑΒ, αποδίδει τις ελλείψεις στα σοβαρά γραφειοκρατικά προβλήματα στην εθνική επιτροπή που εγκρίνει τις προμήθειες όλων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων της χώρας. Δήλωσε επίσης ότι από την ερχόμενη εβδομάδα δεν θα κινούνται τα ασθενοφόρα καθώς χρωστούν από τον περασμένο Μάιο χρήματα σε πρατήρια καυσίμων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φρίξος Δέλτα avatar
    Φρίξος Δέλτα 12/02/2009 12:54:27

    Όχι να αποδοθούν ευθύνες γενικώς...ΝΑ ΑΠΟΔΩΘΟΎΝ ΕΥΘΎΝΕΣ ΤΩΡΑ, ΤΩΡΑ, ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αν είναι ποτέ δυνατό γαμώ το συνδικαλισμό μου να πεθαίνουν έτσι οικογενειάρχες που προλάβανε και το συμβάν.

    Πού πας ρε μαλάκα ΕΚΑΒΙΤΗ χωρίς τα απαραίτητα, δεν έχεις εσύ λόγω κράτους , λόγω, λόγω... Στείλε από το κέντρο άλλον ρε δολοφόνε!!!!

    Περιστατικά σαν αυτό είναι σοβαρότερα από περιστατικά όπως αυτό που τάραξαν πριν 2-3 βδομάδες την Αθήνα!!!!!
    ΚΑΙ το εννοώ!

    Έγινε υπό πλήρη ηρεμία και τάξη, με τις ιδανικότερες προϋποθέσεις...Δεν ήταν ούτε σε θυμό, ούτε εξοστρακισμοί, ούτε τίποτα! Οι blogers και οι δημοσιογράφοι πρέπει να το ξεδιαλύνουν ρε παιδιά.

    Όχι για να πληρώσει ο φταίχτης, δηλαδή να βρούμε ακόμα έναν που να καταστραφεί, αλλά για να δούμε το πρόβλημα...! Υπάρχει τεράστιο θέμα, ανοργανωσιάς, αμέλειας, ασχετοσύνης, αδιαφορίας, ξυσαρχιδισμού!!!!

    Δε μπορεί ο κάθε υπάλληλος ,το κέρατό μου να παίζει με τα νεύρα, με τις αγωνίες, με το μέλλον, με τα χρήματα, με την υγεία και με τη ζωή μας στο κάτω κάτω! Δε πρέπει να προστατεύονται πίσω από τα φτερά του συνδικαλισμού και του συνδαλφισμού.
    Πολλοί είναι εγκληματίες ή εγκληματικά αδιαφοροάσχετοι, πρέπει να μπεί τέλος, ή να φύγουν ή να αλλάξουν στάση! ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ ΤΕΛΟΣ!

    Να γίνει κινητοποίηση παρακαλώ πολύ. Αν αυτό το περιστατικό γινόταν 7 μέρες πριν μπορεί να ήμουν εγώ.

    Τα παιδιά μου τί θα έκαναν μετά!? ? ? Θα τους βοήθαγε το κράτος? ? ? ή η κοινωνία μας? ? ?

    Αφού δε μπορούμε σα κοινωνία να βοηθάμε τους συναθρώπους μας μετά από άτυχα περιστατικά, τουλάχιστον ας τα περιορίσουμε στο ελάχιστο!!!! 0.
    Ενημερώστε!

  2. Φρίξος Δέλτα avatar
    Φρίξος Δέλτα 12/02/2009 12:58:07

    ΚΑΙ για να μη παρεξηγηθώ, συγνώμη για το ύφος του παραπάνω post. Δεν είναι μόνο θέμα των ανθρώπων που εργάζονται έτσι... Είναι και της οργάνωσης της εκάστοτε κυβέρνησης. ΑΛΛΆ όλοι υπάλληλοι είναι και δε πρέπει λόγω ελλείψεων των Κυβερνήσεων να δικαιολογούμε την απραξία και αδιαφορία μας.
    Ευθύνες όπου υπάρχουν, και να δούμε το πρόβλημα.

    Στα γεγονότα φταίμε όλοι, είτε γιατί τα προκαλέσαμε, είτε γιατί δε τα προλάβαμε.

    Με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο των αναγνωστών, των εργαζομένων και των Κυβερνήσεων. Άλλωστε έτσι μάθαμε. ΝΑ ΞΕΜΑΘΟΥΜΕΕΕ

  3. Le canard avatar
    Le canard 12/02/2009 13:38:44

    Υπέροχα. Τώρα αισθάνομαι ότι πιάνουν τόπο τα λεφτά που δίνω στην ιδιωτική ασφάλιση. Μεταξύ μας, ποιά κυβέρνηση (ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ) δεν δουλεύει εδώ και δεκαετίες προς το συμφέρον της ιδιωτικής υγείας; Απλά, τούτοι δώ το κάνουν πια ξεδιάντροπα και ερασιτεχνικά.

  4. Helmut avatar
    Helmut 12/02/2009 13:43:40

    Πολύ θα ήθελα να τα φορτώσω στον Αβραμόπουλο αλλά εδώ μυρίζει άλλη, παλιότερη σαπίλα.

    Εξάλλου το συμβάν έγινε στην Θεσσαλονίκη, όπου το
    EKAB ρημάζεται από σκέτη μαφία, με σκοτεινά κυκλώματα, συνδικαλιστές-τραμπούκοι, και άλλα "μπουμπούκια".

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/02/2009 14:03:51

    Το σωματείο του ΕΚΑΒ είπε ότι αγόρασε από δικά του χρήματα μια μικρή ποσότητα κούτες με αυτοκόλλητ, για τις πρώτες ανάγκες των ασθενοφόρων.
    Τι να κάνει το προσωπικό του ασθενοφόρου όταν έχουν τόσες ελλείψεις. Καλείται για ένα περιστατικό και δεν ξέρει τι θα αντιμετωπίσει στην πορεία.
    Στην Αμερική είναι 50 εκ. οι παντελώς ανασφάλιστοι φτωχοί πολίτες, που δεν έχουν να πληρώσουν τα ιδιωτικά ασφάλιστρα.

  6. tiramola avatar
    tiramola 12/02/2009 14:05:28

    Γιατι τον ψηφίζεις Ηelmut τον Αβραμόπουλο και τον κάθε Αβραμόπουλο?
    Για να ανέχεται τα σκοτεινά κυκλώματα των συνδικαλιστών-τραμπούκων?

  7. tiramola avatar
    tiramola 12/02/2009 14:09:34

    @Anonymous 5
    Ποιός να αναλάβει πρωτοβουλία είπες?
    Ο πρωθυπουργός?
    Αυτός δεν τον διατήρησε στην θέση του στον πρόσφατο ανασχηματισμό?
    Ήθελα να ήξερα τι άλλο πρέπει να συμβεί σε αυτή τη χώρα για να αντιληφθούν κάποιοι ότι δεν υπάρχει πρωθυπουργός , ότι πρόκειται περί εικονικού προσώπου...

  8. βαγγελης avatar
    βαγγελης 12/02/2009 14:42:44

    @4 # Helmut
    σαφεστατα και φταιει πανω απο ολα ο Αβραμο...
    Οπως και ο προηγουμενος κλπ κλπ
    Αλλα τωρα φταιει αυτος. Γιατι τοσο καιρο δεν εχει κανει ΤΙΠΟΤΑ! Το μονο που κοιταει να 'βολεψει' ειναι οι ιδιωτικες κλινικες .... Ουτε καν η πρωτοβαθμια περιθαλψη (ιατρεια κλπ) ...Μονο οι πολυκλινικες... Εκει ειναι το χρημα ... εκει οι μιζες, εκει τα 'συμβολαια' ... Δυστυχως μερικοι τον θεωρουν και μελλοντικο ηγετη. Εδω θα μου πεις αλλοι θεωρουν τη Ντορα επιτυχημενη!; ....

    Τωρα για το αν φταινε οι ΕΚΑΒΙΤΕΣ αυτο ειναι πολυ δυσκολο να το πεις. Αν ξεραν για τι περιστατικο τους στελνουν, αν ειναι αυτοι υπευθυνοι για την οργανωση του ασθενοφορου, αν ειναι υπευθυνοι για ενημερωση του κεντρου για ελλειψεις κλπ κλπ...

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/02/2009 15:25:58

    Όταν αρχίζουν να "ιδιωτεύουν" τα σχόλια, οι νοήμονες αποσύρονται διακριτικά, και δυστυχώς η ανάρτηση "καταποντίζεται".

  10. leon avatar
    leon 12/02/2009 16:22:53

    Υποθεση «Friendship gas»

    Σε αμέλεια δύο ηλεκτροσυγκολλητών που εκτελούσαν εργασίες κοπής στην «Νο 3» δεξαμενή του ειδικού πλοίου «Friendship gas» αλλά και στην αμέλεια των υπευθύνων των εργασιών επισκευής του πλοίου, αποδίδει το πόρισμα των πραγματογνωμόνων, που ήδη απεστάλη στην εισαγγελία Πειραιά για τα περαιτέρω.

    Το ειδικό πλοίο είχε τυλιχθεί στις φλόγες στις 24 Ιουλίου 2008 ενώ βρισκόταν για επισκευές στη Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη του Περάματος, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 7 τεχνίτες ιδιωτικού συνεργείου και ένας αλλοδαπός ναυτικός μέλος του πληρώματος.

    Στο πόρισμά τους οι τρεις πραγματογνώμονες Αχ. Κακαράντζας, Μιχ. Θεοδωρίδης, αμφότεροι ναυπηγοί-μηχανολόγοι ηλεκτρολόγοι και ο χημικός Παν. Χατζηγιάννης αναφέρουν χαρακτηριστικά τα εξής:

    Η πλέον πιθανή και εύλογη αιτία εκδήλωσης της πυρκαγιάς, που συνέβη στις 16:15 της 24-04-2007, στον κενό χώρο της «Νο 3» δεξαμενής φορτίου του υγραεριοφόρου πλοίου FRIENDSHIP GAS, με αποτέλεσμα τον θάνατο 7 εργαζομένων εξωτερικού συνεργείου επισκευών και ενός μέλους του πληρώματος του πλοίου, οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα σε αμέλεια του Β. Καββαδία, τεχνίτη ελασματουργού και του άτυχου βοηθού του Κωνσταντίνου Οικονομάκη.

    Πιο συγκεκριμένα, δεν αντιλήφθηκαν ότι τηκόμενο μέταλλο της οξυγονοκοπής (κάφτρες) έπεφτε, είτε απευθείας πάνω στα λάστιχα παροχής αερίων στο εργαλείο της οξυγονοκοπής (σαλμός) είτε πάνω σε απορρίμματα και κυρίως, σε χαρτιά, που ενδεχομένως να υπήρχαν στον εγγύτερο χώρο και σε άμεση επαφή με τους λαστιχένιους σωλήνες παροχής αερίων στο εργαλείο οξυγονοκοπής που οι ίδιοι χρησιμοποιούσαν, με αποτέλεσμα την ανάφλεξη των ίδιων των ελαστικών σωλήνων παροχής αερίου προπανίου - οξυγόνου και περαιτέρω την ανεξέλεγκτη πυρκαγιά.

    Επιπλέον, επισημαίνεται ότι:

    Εάν από τους υπεύθυνους των εργασιών επισκευής του πλοίου είχαν ληφθεί και εφαρμοσθεί ορθά όλες οι διατάξεις και ρυθμίσεις της νομοθεσίας για την υγιεινή και ασφάλεια της εργασίας, ήταν δυνατόν να είχε αποφευχθεί η ταχεία εξάπλωση και ενδυνάμωση της πυρκαγιάς και τα εξ' αυτής προκληθέντα αποτελέσματα ήταν διαφορετικά εάν ληφθεί υπόψη και το γεγονός ότι σύμφωνα με τις διενεργηθείσες τοξικολογικές εξετάσεις των θανόντων, οι επτά (7) από τις (8) αυτές εξετάσεις αναφέρουν ότι ο θάνατος επήλθε συνεπεία ασφυκτικού θανάτου συμβατού με πρόκληση του δια εισπνοής μονοξειδίου του άνθρακος.


    Ο ενας απο τους 2 ηταν παιδικος μου φιλος. Πιθανον λοιπον να ειμαι προκατηλημμενος. Ομως τι ειδους πορισμα ειναι αυτο που επιρριπτει τις ευθυνες σε 2 εργατες? Εδω οι ανθρωποι δεν μπορουσαν ουτε να αναγνωριστουν και περιμεναν 1 ολοκληρη εβδομαδα για τα αποτελεσματα DNA για να μαθουν οτι πραγματι αυτοι ειναι και να μπορεσουν να τους θαψουν. Ολες οι μαρτυριες των συνεργατων τους μιλανε για κολλαση φωτιας και πως οι δεξαμενες δεν ηταν GAS Free.
    Τι να πω....

  11. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 12/02/2009 16:26:34

    Πρωτα πεθαινει το συστημα υγειας και μετα ακολουθει ο ασθενης αβοηθητος σε πεπαλαιωμενο φορειο.
    Το συστημα πρεπει να ηταν απο πολλα χρονια σαρθρο, αλλιως δεν εξηγειται ο καθε Ελληνας πολιτης στις ευχες του να πρωτολαλει παντου κι απανταχου το

    ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΧΟΥΜΕ
    ΠΡΩΤΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ
    ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ

    Τετοια στοιχακια δεν ακους αλλου παρα μονο στο δυστυχο Ελλαδισταν.

  12. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 12/02/2009 17:13:23

    ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟ "ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ" ΤΕΛΕΙΩΣΕ! ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ 100 Ευρω.. που καταντησανε την Ελλαδα?

  13. griniaris avatar
    griniaris 12/02/2009 17:22:22

    Εδώ δεν είναι ούτε Ελλαδιστάν ούτε Αμερική,εδώ είναι Ελλάδα και τα λαμόγια, οι τραμπούκοι, οι ψευτοσυνδικαλιστές και οι μηδενιστές, συντηρούνται από όλους εμάς.
    Δε φταίει κανένα Ελλαδιστάν, φταίμε εμείς, οι φίλοι μας, οι οικογένειές μας, οι μπατζανάκιδες, οι γείτονες, οι γνωστοί...Σα ποιός νομίζετε πως φταίει ? Ο Άλλος ? Αυτός ο άλλος, αυτός ο άλλος είναι αληταράς μεγάλος?

    Ας βάλουμε το περίγυρώ μας σε μια σειρά και όλα θα διορθωθούν.
    Κρίμα στον άθνθρωπο που έφυγε έτσι άδικα και άδοξα,ας μην επιτρέψουμε να ξανασυμβεί τέτοιο περιστατικό...Ας τα βγάλουμε όλα στη φόρα, η ανοχή έχει όρια, δε θα πεθαίνουμε για κανενός λειψού τη χάρη!

  14. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 12/02/2009 18:10:46

    Μακαρι να βρεθουν υγειη πολιτικα μυαλα να αναστηλωσουν τον κλαδο της υγειας, που πασχει, να θεσουν στοπ στο φευγιο των γιατρων, που εγκαταλειπουν ομαδικα τη χωρα, αναζητωντας δουλεια σε ευρ. νοσοκομεια
    και δεν επαναπαυτουν ως το σημερα με την αδιαφορια στους πολιτες,
    οταν αυτοι εχουν εξασφαλισμενη περιθαλψη με Ελληνικα λεφτα σε πολυτελεις κλινικες των Αλπεων γαι το τομαρι τους και αυτο των δικων τους
    με νοικιαζομενα διαμερισματα και μετακινησεις δωρεαν εις βαρος μιας αμοιρης χωρας
    να ζουν αυτοι τα αγαθα Μουγκαμπε
    και ο λαος απ' ευθειας για αναπαυση στο κοιμητηριο.
    Σημερα κανεις δεν πεθαινει στα 50, 60, 70
    μεσα σε μια μοντερνα ιατρικη και φαρμακολογικη εποχη.
    Παν οι εποχες που μας επιθυμουσαν απο τα 50 νεκρους
    Σημερα ζουμε ως και πανω απο 90 και βλεπουμε.
    Συμφωνα με τα χαπια αναγεννησης κυταρων, που μπαινουν σε λιγο στην κυκλοφορια θα θεσουμε στη ζωη νεους φραγμους κι οριζοντες δημιουργιας.

  15. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2009 18:44:26

    Το πόρισμα της ιατροδικαστικής εξέτασης ξεβρακώνει όσους υστερικά φώναζαν για τις συνθήκες θανάτου αυτού του ανθρώπου. Και τι δεν ακούσαμε σήμερα. Μόνο που δεν στήθηκαν γκιγιοτίνες. Με εύκολα και γρήγορα συμπεράσματα, με φθηνό και ρηχό συναισθηματισμό, μοίραζαν ευθύνες και έπαιζαν τους μικρούς θεούς. Δυστυχώς, μπροστά στο θάνατο κανείς ανθρωπος δεν είναι θεός.
    Ωστόσο τα προβλήματα του ΕΣΥ είναι πολιτικά. Μόνο πολιτικά. Και αυτό γιατί δεν υπάρχει πολιτική θέληση.

  16. thanos avatar
    thanos 12/02/2009 19:55:42

    ΑΠΛΑ ΞΕΦΤΙΛΑ !!! ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ !!

  17. fantomas avatar
    fantomas 12/02/2009 20:03:36

    Φρίξος Δέλτα

    φιλε.....
    εδω πεθαναν 14 ανθρωποι με αεροπορικα ατυχηματα του ΕΚΑΒ..... και δεν ανοιξε μυτη!!

    και εσυ μου λες τωρα....

    αστα φιλε!!!

  18. οκτώ avatar
    οκτώ 12/02/2009 21:39:23

    Γιατί δεν βάφουν τα ασθενοφόρα μαύρα, να κολλήσουν και έναν σταυρό απ' έξω, για να ξέρουμε που παίρνουμε τηλέφωνο στην δύσκολη ώρα ;

  19. mesanixtra avatar
    mesanixtra 13/02/2009 02:03:51

    Αυτή η ιστορία με τον θάνατο του 53χρόνου βρωμάει.
    Ρε παιδιά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον βλέπω από συνδικαλιστές των νοσοκομειακών για την μη πληρωμή των προμηθευτών ιατρικών ειδών.
    Τεχνιτή έλλειψη μου μυρίζει λόγω αλλαγής του συστήματος προμηθειών.
    Θυμήθηκα τον Αλέκο Παπαδόπουλο και τη ρήση του για τα πυράχνας.

  20. BORDELLO avatar
    BORDELLO 13/02/2009 10:24:38

    @thanos
    "ΑΠΛΑ ΞΕΦΤΙΛΑ !!! ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ !!"

    Για να σταματήσει αυτό το παραμύθι.

    Οι τράπεζες ΔΕΝ πάνε καλά.

    Μερικές δεκάδες τραπεζίτες ΝΑΙ πάνε πολύ καλά και έχουν και τα εισιτήρια έτοιμα για Παρίσι άμα κάτσει η στραβή και φαληρίσει το Μπουρδελιστάν.

    Εξ'ου και το αναρχικό μεν, εύστοχο δε:
    "Δόξα τα λεφτά, έχουμε θεό"...

  21. KaryID avatar
    KaryID 14/02/2009 23:42:37

    Δεν φταίνε οι τραυματιοφορείς. Η νεκροψία έδειξε γαστρορραγία λόγω έλκους.