#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/11/2012 15:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεφουσκώνει η Χρυσή Αυγή



Το Βαρόμετρο της Public Issue για τον Νοέμβριο ανέδειξε ένα εντυπωσιακό στοιχείο που χρήζει περαιτέρω ανάλυσης και σχολιασμού.

Στη δημοτικότητα των πολιτικών αρχηγών ο Νίκος Μιχαλολιάκος με 15% κάνει βουτιά πέντε ολόκληρων μονάδων σε ένα μήνα, ενώ και στη δημοτικότητα των κομμάτων η Χρυσή Αυγή συγκεντρώνει 16% (πέφτοντας κατά 5 μονάδες). Μόνο το υπό διάλυση ΠΑΣΟΚ καταγράφει χειρότερη επίδοση πέφτοντας κατά 6 μονάδες.

Και όλα αυτά κατά την περίοδο που θεωρητικά θα ανέμενε κανείς η ΧΑ, ως κόμμα που αντιτίθεται με σφοδρότητα στα μέτρα, να αυξήσει την πολιτική της επιρροή.

Πέφτει δηλαδή η δημοτικότητα ενός κόμματος, τη στιγμή που εντείνει τη δραστηριότητα του και τις παρεμβάσεις του στο κοινωνικό πεδίο.

Η άνοδος της Χρυσής Αυγής υπήρξε αναμφίβολα προϊόν της οικονομικής κρίσης και της αδυναμίας του κράτους να προστατεύσει σε πλήθος περιπτώσεων τη ζωή και την ιδιοκτησία των πολιτών.

Η "απενοχοποίηση της βίας" υπήρξε ιδιαιτέρως ελκυστική για πλατιές μάζες που είχαν βαρεθεί τον «καθωσπρεπισμό» του πολιτικού συστήματος.

Τα χαστούκια στην Κανέλλη, έγιναν δεκτά από πολλούς με ικανοποίηση και ενθουσιασμό. Ο εκπρόσωπος Τύπου της ΧΑ, δεν χτυπούσε τη Λιάνα, αλλά το «σύστημα».

Στο διάστημα που έχει μεσολαβήσει μετά τις εκλογές, οι εκπρόσωποι της ΧΑ διέλυσαν πάγκους αλλοδαπών μικροπωλητών σε εμποροπανηγύρεις,  διαδήλωσαν κατά θεατρικών παραστάσεων, μάρκαραν σπίτια αλλοδαπών, δεν έχασαν καμία ευκαιρία για κοινοβουλευτικό show.

Βεβαίως αποδείχτηκε ότι οι «καλοί πατριώτες» μικροπωλητές έχουν στη δούλεψη τους ανασφάλιστους μετανάστες, είναι ακόμη αυτονόητο ότι η κάθε παράσταση αποτελεί στοιχείο ελευθερίας έκφρασης (όσο σαχλαμάρα κι αν είναι) και το μαρκάρισμα των σπιτιών εξοργίζει πολλούς, καθώς θυμίζει άλλες «σκοτεινές» εποχές και μελανά γεγονότα.

Όμως  το βαθύτερο πρόβλημα της ΧΑ, δεν είναι οι άστοχες ενέργειες της, ή η «κούραση» του φιλοθεάμονος κοινού από τις «δυναμικές» της παρεμβάσεις, αλλά έγκειται στην «ιδεολογία» της.

Με αμιγή ναζιστικά χαρακτηριστικά  η επιρροή της ήταν της τάξης του 0,3%.  Το «άνοιγμα» σε ένα κοινό άκρως συντηρητικό και βαθιά θρησκευόμενο, ήταν επιτυχημένο πρόσκαιρα, διότι δεν χρειάζεται να είναι κανείς θεολόγος για να επισημάνει τις αντιφάσεις και αναντιστοιχίες των πρακτικών της ΧΑ με τον Χριστιανισμό.

Το «καρατζαφερικό» -εν πολλοίς -κοινό βρήκε για λίγο στέγη στη ΧΑ, αλλά δεν φαίνεται να μένει.

Η σύνδεση με την Απριλιανή δικτατορία, όσο κι αν η επταετία είχε «δυτικές επιρροές» και όχι ναζιστικές, διασφαλίζει ένα κοινό, το οποίο όμως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να γίνει διψήφιο.

Απομένει να αποδειχτεί αν η πτώση της ΧΑ είναι παροδικό φαινόμενο ή αν όντως αρχίζει να «ξεφουσκώνει».

Το βέβαιο είναι ότι εθνικιστικές κορώνες και «τιμή στους ταγματασφαλίτες» δεν πάνε μαζί.

Η πιθανότητα όμως να σβήσει το φαινόμενο με την ίδια ταχύτητα που εμφανίστηκε είναι ελάχιστη, όσο διαρκεί η κρίση.

Άλλωστε οι υποτιθέμενοι «απέναντι» φροντίζουν να δίνουν λογικοφανή επιχειρήματα στη φαρέτρα της ΧΑ, αν και έλλειμμα σε «αντικομμουνιστική υστερία» δεν υπήρξε ποτέ στην μεταπολεμική Ελλάδα…

Μικρός Οδυσσέας

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αποδημος Εθνικιστης avatar
    Αποδημος Εθνικιστης 09/11/2012 15:49:09

    ......Ονειρα, φθινοπωρινης,πεινασμενης,και μακριας νυκτος........

  2. αβγό avatar
    αβγό 09/11/2012 15:52:47

    Συγκρίνετε την Ευφυία και την μόρφωση της Ζαν Μαρί Λεπέν με εκείνη του Μιχαλολιάκου και θα καταλάβετε γιατί η Χ.Α. δεν έχει καμμιά ελπίδα ακόμα και στην Ελλάδα...

    • Tassos avatar
      Tassos @ αβγό 09/11/2012 15:59:53

      Εγώ συγκρίνω την φάτσα του με Πακιστανού και γελάω με τους ..."Αρειους".

      • αβγό avatar
        αβγό @ Tassos 09/11/2012 16:19:52

        Αυτό ισχύει και για τον Χίτλερ...
        Οταν είσαι κοντός, μαυριδερός, στραβοκάνης και ασχημόπαπο, είναι λογικό να ονειρεύεσαι οτι θα γίνεις ωραίος κύκνος ανάμεσα σε κύκνους...
        Η διαστροφή είναι σύμφυτη με την ανθρώπινη φύση.

      • Λίνα avatar
        Λίνα @ Tassos 10/11/2012 01:06:53

        Εγω γελάω οταν σκέφτομαι τον Κασιδιάρη να πέφτει σε μπλόκο Γάλλων εκπροσώπων του "ξανθού γένους". Ενα "tête de mort" θα ακούσει, και θα αισθανθεί αλληλέγγυος με τους Πακιστανούς.

  3. alex23 avatar
    alex23 09/11/2012 16:30:39

    α. η χα δεν εχει ηγεσια ικανη ουτε εχει τον επικοινωνιακο μηχανισμο να εμπνευσει καποιον που δεν πιστευει στον κορμο της ιδεολογιας της
    αυτο φαινεται και απο τις προσωπικες πολιτικες του 'χαστουκιοφορου' της χα, που εχει χασει το μετρο..

    β. μερος του κοσμου που την υποστηριξε περιμενε αναμεσα στα αλλα οτι θα την δει καθαρα απεναντι στην αναρχο(+)αριστερα..αν κρινουμε απο την πληρη απουσια της πχ στην συγκρουση με τους αριστερους μπαχαλακηδες την τεταρτη, γινεται φανερο οτι αυτος ο κοσμος αρχισε να απογοητευεται και να πιστευει οτι εχει απεναντι του αλλο ενα γνωστα κομματα, κομματα που ηθελε να τιμωρησει και για αυτο πηγε με την χα αρχικα..

    γ. το διπολο των κ.βοριδη και γεωργιαδη, οσο και αν δεν αρεσει σε πολλους κεντροδεξιους, ειναι γαλλικο κλειδι σε πολλα απο τα προβληματα που εχει επικοινωνιακα η νδ και ειδικοτερα με την χα..αν βαλεις και την μεχρι τωρα πετυχημενη πορεια/προσπαθεια του κ. δενδια που δειχνει τουλαχιστον καλη προθεση, εχεις μια πιεση στην χα που αποδιδει..

    δ. η σταση ιεραρχων εφερε στο προσκηνιο ενα απο τα δυο τεραστια ιεδολογικα προβληματα της χα*, το οτι βαση της θρησκειας ειναι αιρεση..αυτο θα μετρησει πολυ οσο θα πλησιαζει μια μελλοντικη εκλογικη αναμετρηση

    *το δευτερο ειναι η θωρυβωδης σιωπη/αποστροφη τους στην αρχαια ελληνικη ιστορια κατα την αλεξαντρινη περιοδο..ειναι απιστευτα δυσκολο για καποιους που προπαγανδιζουν την ελληνικη 'καθαροτητα', να δικαιολογησουν πχ οτι ο μεγας αλεξαντρος παντρεψε 30.000 στρατιωτες του με αλλοδαπες και οτι ο ιδιος παντρευτηκε μια ξενη..
    τι να πουν ? οτι ηταν συριζαιος ?

    • M.O. avatar
      M.O. @ alex23 10/11/2012 00:09:23

      Σύριζα μπορεί να μην ήταν,αλλά έχω την υποψία ότι ήταν με τον Κουβέλη...

  4. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 09/11/2012 16:31:10

    Δεν με νοιάζει εμένα αν φουσκώσει η Χρυσή Αυγή ή αν θα ξεφουσκώσει.
    Δεν είμαι Χρυσαυγίτης.
    Εμένα με νοιάζει να μην φοβάμαι να κυκλοφορήσω στο κέντρο και η γυναίκα να βγάλει έξω το καρότσι με τα δίδυμα.
    Αυτό με νοιάζει εμένα.
    Αν νομίζετε οτι φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε στο δρόμο εξαιτίας των Χρυσαυγιτών, γελιόσαστε...
    Είναι οι μοναδικοί που φωνάζουνε για μαζική απέλαση των λαθρομεταναστών όμως, όπως και να το κάνουμε...
    Όλοι οι υπόλοιποι θέλουνε καί την κεντροαριστερή πίτα ολάκερη καί τον κεντροδεξιό σκύλο χορτάτο...
    Παραβγαίνουνε στο ποιός θα επιδείξει "βαθειά δημοκρατικά και ανθρωπιστικά αισθήματα" τη στιγμή που οι νοικοκυραίοι και φιλήσυχοι πολίτες έχουμε κλειδαμπαρωθεί στα σπίτια μας...

    • M.O. avatar
      M.O. @ Βασίλης Γκιώνης 10/11/2012 00:13:26

      Σας υπενθυμίζω ότι η ΧΑ θεωρεί όλους τους μετανάστες λαθρο.Όσοι ζουν,εργάζονται και κινούνται στο κέντρο γνωρίζουν από πρώτο χέρι ότι η εικόνα έχει βελτιωθεί.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ M.O. 10/11/2012 00:33:28

        Τα καροτσάκια με το σκραπ, πάντως, κυκλοφορούν ελεύθερα.
        Η πρέζα πουλιέται επίσης ελεύθερα από τους Νιγηριανούς στην Πανεπιστημίου, μεταξύ Καποδιστριακού και Ακαδημίας, ώρες γραφείου και μη....
        Το μόνο που έχει μειωθεί είναι ο "συνωστισμός" των επαιτών-καθαριστών στα φανάρια, αν και προς Νίκαια μια από τα ίδια είναι. Είμαστε εκτός ελληνικής επικράτειας (κατά Δένδια) εκεί...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ M.O. 10/11/2012 01:06:35

        M.O., συμμερίζομαι πλήρως την απέχθειά σου προς το ακραίο μόρφωμα, αλλά το άν η ΧΑ θεωρεί όλος τους μετανάστες λαθραίους ή όχι (που, άν εξετάσουμε πώς γίνονται οι νομιμοποιήσεις ισχύει κατά 99%, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα), είναι κυρίως πρόβλημα για τους μετανάστες (sic). Για την μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου όμως, είναι (εκ των πραγμάτων), δευτερεύον ή τριτεύον ή αδιάφορο τελείως, όταν έχουν να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που ενδεικτικά αναφέρει ο κύριος Γκιώνης.

        Μόνο η επιβολή της τάξης (και ορθώς αναφέρεις τον Ξένιο Δία) θα ξεφουσκώσει (αμήν!) την ΧΑ. Επικλήσεις του τύπου «η ΧΑ θεωρεί όλους του μετανάστες λαθρο», ασχέτως άν ηθικά έχουν βάση (εγώ λέω ότι δεν έχουν αλλά έστω ότι έχουν), περισσότερο φουντώνουν την ΧΑ παρά την ξεφουσκώνουν.

  5. sos avatar
    sos 09/11/2012 16:44:43

    Καλά. Περιμένετε να δείτε τι μετακίνηση ψηφοφόρων από τη ΝΔ στη ΧΑ θα γίνει μετά το πετσόκομμα των τριτεκνικών και πολυτεκνικών επιδομάτων.

    • αβγό avatar
      αβγό @ sos 09/11/2012 16:47:29

      Και μόλις πάνε στη Χ.Α. θα τρώνε με χρυσά κουτάλια και εμάς δε θα μας δίνουν...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ αβγό 09/11/2012 16:55:29

        Αυγό, έχεις απόλυτο δίκιο. Τους τα λέμε κι εμείς αλλά το θέμα είναι ότι έχουν θολώσει και δεν μας ακούνε.

      • sos avatar
        sos @ αβγό 09/11/2012 16:55:29

        Ευχαριστώ για την εξυπνακίστικη απάντηση. Έγραψα για το τι θα γίνει και όχι τι προσδοκίες δημιουργούνται.

  6. df21 avatar
    df21 09/11/2012 17:07:24

    Ε, τι θα έλεγε ο Αλαφούζος; ότι έχει άνοδο; Καλά συνεχίστε να παραμυθιάζετε τους εναπομείναντες οπαδούς σας... Σε λίγο θα μας πείτε ότι μετά την ψήφιση των νέων μέτρων, ο κόσμος χάρηκε τόσο πολύ που γυρίζουν σωρηδόν στην νουδούλα γιατί εισακούστηκαν οι προσευχές τους Αδώνιδος που δεν του φτάνει ούτε ο βουλευτικός μισθός...

  7. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 09/11/2012 17:15:28

    Θα είχε ενδιαφέρον να αναλύσεις με άνάλογη θεωρητική προσέγγιση,το έτερο δημοσκοπικό εύρημα,αυτό της εκτίναξης στου ΣΥΡΙΖΑ,στην παράσταση νίκης...εκτός και αν το σημαντικό ήταν να γραψεις για την ΄΄αντικομμουνιστική υστερία΄΄οπότε τσιμπήσαν μερικοί,ενώ παρέβλεψες την κομμουνιστική επέλαση,που αν και μη κυβερνητική άλλωσε τα πάντα,κτίζονας μέχρι και μνημειο στο Γραμμο..συμβάλλοντας και στην αποβιομηχάνιση της χώρας...

    • M.O. avatar
      M.O. @ ρωμανος αργυρος 10/11/2012 00:01:48

      Για την παράσταση νίκης του ΣΥΡΙΖΑ των ιδιωτικοποιήσεων γράφουμε ε άλλο ποστ. Η κομμουνιστική υστερία -που σας ενόχλησε- δημιούργησε και δημιουργεί πολιτικές καριέρες. Να μην αναφερθώ καλύτερα σε ονόματα...

  8. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 09/11/2012 17:21:32

    Η μικρη πτωση οφειλεται στις αθλιες δηλωσεις του Παναγιωταρου περι Σχιρτσιανιτη, Πυρρου Δημα κλπ αλλα δεν προκειται να πεσει το ποσοστο ΟΣΟ Η ΝΔ δεν δουλευει ΜΕΘΟΔΙΚΑ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ προς ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΜΟ (και μονο) των λαθρομεταναστων, οπως επισης αν δεν επεμβει σε παιδεια και πολιτισμο οπου η κατασταση ειναι το λιγωτερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ... υπουργεια Εξωτερικου και Αμυνης θελουν ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΡΥΔΙΑ και οχι δημοσιοσχεσιτες της πλακας.... ΜΟΛΙΣ ΦΤΕΙΑΧΤΟΥΝ ΑΥΤΑ τοτε η Χρυση Αυγη θα παει εκει απο οπου ηρθε (0.2 %) ιδαλλως θα την δουμε στο 20 και στο 25 τοις εκατο λιαν συντομως. Οσοι κυκλοφορουν στην κοινωνια και οχι μονο στην κολωνακιωτικη καμαριλα θα καταλαβαινουν τι εννοω..

  9. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 09/11/2012 17:26:02

    Ας μην αρχίσουμε να ζούμε και εμείς με τις αυταπάτες που ζούσε το Πασοκ. Η χρυσή αυγή δυστυχώς κάθε άλλο παρά πέφτει. Η πτώση της θα αρχίσει μόλις φανούν τα πρωτα σημάδια βελτίωσης της οικονομίας και απονομής στοιχειώδους κοινωνικής δικαιοσύνης. Μακάρι να μην αργήσει αυτή η ώρα.

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 09/11/2012 17:45:03

    Τώρα που έχουν ψηφίση τα μέτρα αυτά και θα μας σώσει ο Σαμαράς όπως έλεγε,μόνο που οι Γερμανοί άλλη γνώμη έχουν.Τότε να δούμε τι ποσοστό θα έχει η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ,και αν θα είναι η ΝΟΥ ΔΟΥ στην βουλή.ΙΔΟΜΕΝ.

  11. GreekInLux avatar
    GreekInLux 09/11/2012 18:03:51

    Μια διόρθωση, εννοείτε προφανώς την Μαρίν Λεπέν. Ζαν Μαρί λεγόταν ο πατέρας της και πρώην πρόεδρος του κόμματός της.

  12. Karkampounas avatar
    Karkampounas 09/11/2012 18:15:20

    Ο Αλαφούζος έχει παράδοση στις έγκυρες έρευνες. Για να αναλάβει τον Παναθηναικό έκανε έρευνα για το πόσοι θα μπορούσαν να συμμετάσχουνε ως μέλη στο εγχείρημα και με πόσα χρήματα. Φυσικά αυτό έγινε μέσα στην οικονομική κρίση.Για να μην τα πολυλογώ τα "βαρόμετρα" του είχαν καταλήξει ότι 100000 μέλη ήταν δεδομένα και 15εκ ευρώ για πλάκα μαζεμένα. Ε! Τα μέλη δεν έφτασαν τις 9000 και τα λεφτα τα 3 εκ. Και ήταν προφανές ότι δεν θα τα έφτανε αλλά αυτός έλεγε "υπάρχουν έρευνες" . Μάλλον θα ήταν έγκυρες όπως η εν λόγω έρευνα.

  13. yiannos avatar
    yiannos 09/11/2012 18:28:48

    Δυστυχώς ελάχιστοι επισημαίνουν το γεγονός ότι η ΝΔ του Σαμαρά βρίσκεται καθηλωμένη σε ιστορικά χαμηλά ποσοστά αποδοχής.

    Δεν αντιλαμβάνονται ότι, όσο η ΝΔ παραμένει στην απαξίωση, αργά ή γρήγορα η κυβέρνηση θα ανατραπεί μέσα από εκλογές τις οποίες θα κερδίσει ο Τσίπρας?

    • Tassos avatar
      Tassos @ yiannos 09/11/2012 19:28:55

      Ε, ας βγει. Και στην Θεσνίκη ανέτρεψαν την ΝΔ στην Δημαρχία μετά 30 χρόνια και είδαμε τα χαϊρια τους και ετοιμαζόμαστε για άλλα 30 χρόνια (με την αποδοχή της Αριστεράς μετά την τραγικωμωδία Μπουτάρη)

      • yiannos avatar
        yiannos @ Tassos 09/11/2012 19:42:11

        Άμα βγει, δεν θα βρίσκεις Ελλάδα να επιστρέψεις.

  14. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/11/2012 18:45:14

    Nα γνωρίζετε ότι όσο ανεβαίνει η παράσταση νίκης του Τσίπρα, τόσο θα ανεβαίνει η ΧΑ. Και αυτό γιατί ο απλός δεξιός, παραδοσιακός ψηφοφόρος της ΝΔ, δεν θα έχει πλέον κίνητρο να την ψηφίσει, αφού έτσι και αλλιώς χαμένη είναι. Επιπλέον, απέναντι σε μία κυβέρνηση Τσίπρα, πολλοί θα σκεφτούν "γιατί να έχουμε μια φλούφλικη δεξιά αντιπολίτευση της ΝΔ και όχι μια σκληρή ακροδεξιά της ΧΑ";
    Το πρόβλημα, βέβαια, με τη ΧΑ είναι ο ιδεολογικός της πυρήνας. Δηλώσεις όπως αυτές για τον Σχορτσιανίτη τον φέρνουν στην επιφάνεια. Διαφορετικά είναι τα πράγματα με το Εθνικό Μέτωπο της Μαρίν Λεπέν ή με τους Identitaires, που έκαναν τελευταία μία δυναμική εμφάνιση στη Γαλλία και επικεντρώνονται στο θέμα του Ισλάμ.
    Δεν θεωρώ, επιπλέον, ότι όσο είναι στα πράγματα ο Μιχαλολιάκος, η ΧΑ θα θελήσει να αλλάξει την ιδεολογία της, να την φέρει πιο κοντά στην παραδοσιακή καθεαυτό Δεξιά (αυτό που κακώς αποκαλείται "ακροδεξιά", εκτός και αν θεωρείτε τη ΝΔ του Κωστάκη Καραμανλή και του Παυλόπουλου δεξιό κόμμα). Ο Μιχαλολιάκος προφανώς θα θέλει ένα στενό πυρήνα που να ελέγχεται, ένα ΚΚΕ της Ακροδεξιάς, με τους ψηφοφόρους να παίζουν απλά τον ρόλο του νεροκουβαλητή, ώστε να μπαίνει η ΧΑ στη Βουλή. Δεν θέλει όμως, υποπτεύομαι, άνοιγμα ο Μιχαλολιάκος στους ψηφοφόρους αυτούς, γιατί θα διακινδύνευε "νόθευση" της ιδεολογίας της ΧΑ, και τότε όλα τα περί Χίτλερ και Ρούντολφ Ες θα έπρεπε να καούν στην υψικάμινο...Ο Μιχαλολιάκος θα θέλει τη ΧΑ με την ιδεολογία του 0,3% και με τη δύναμη στην κοινωνία που θα της δίνει ένα 10%. Στην πραγματικότητα, είτε θα δεχτεί τον μετασχηματισμό του κόμματός του σε μία σοβαρή "βαθιά Δεξιά" στυλ Εθνικού Μετώπου, είτε θα επιστρέψει στην "παλιά καλή εποχή¨ που η ΧΑ ήταν ένα περιθωριακό γκρουπούσκουλο για πολύ ειδικές περιπώσεις...

  15. someone avatar
    someone 09/11/2012 19:39:00

    καλα ονειρευτειτε επιστροφη των ψηφοφορων της χ.α στη νδ και το μαιο την δινανε στο 4% και πηρε 7% .ΟΝΕΙΡΕΥΤΕΙΤΕ ΜΗΝ ΞΥΠΝΗΣΕΤΕ

  16. Αιμίλιος avatar
    Αιμίλιος 09/11/2012 20:15:04

    Θα ήθελα πολύ να δω το συριζα κυβέρνηση. Ειλικρινά θα το ήθελα πάρα πολύ. Για να μου φύγει η περιέργια του "πόσα απίδια έχει ο σάκκος" !
    Οσο για την ΧΑ, σφίξτε κι άλλο το λαρύγγι του Ελληνα και εντός ολίγου θα δείτε πόσο θα "πέσει" η ΧΑ.
    Και για να μην ξεχνάμε : ό Ελληνας μεγαλουργεί μόνο μέσα από μεγάλα ζόρια.
    Και μην απατάσθε, αν τα ζόρια δεν έχουν έρθει ακόμα για όλους, απλά κάντε λίγο υπομονή και τα χειρότερα έρχωνται! ! ! !
    Κουράγιο Ελληνες και ψηλά το κεφάλι!!!!!

  17. ρωμανος αργυρος avatar
    ρωμανος αργυρος 09/11/2012 20:58:12

    Aγαπητέ tassos,χθές συμφώνησα μαζί σου,σήμερα επίτρεψέ με να πω ατυχές το παράδειγμα σου...εμείς που ζούμε και ψηφίζαμε αυτό που ανετράπη στη Θεσ/νικη,πως άραγε αισθανόμαστε που η διοίκηση αυτή είναι υπόδικη καιμάλλιστα σε εν εξελίξει δίκη για οικονομικές ατασθαλίες;Ο Μπουτάρης είναι η τιμωρία μας και η υπόμνηση για να προσέχουμε στο μέλλον...

  18. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 09/11/2012 21:19:52

    Είσαι πολυ σωστός κ.Ρωμανος....σκέψου ότι στις δημοτικές εκλογές η διάφορα ήταν δεκάδες ψήφους δηλ ντέρμπι....αλλά η αποχή ήταν πάνω απο 55% όπως και της Αθήνας...η αποχη πολλές φορές βλάπτει....

  19. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 09/11/2012 21:59:10

    Η Public Issue έδινε και τον ιούνιο πρώτο τον σύριζα με 6% διαφορά και μετά γελάγαν και οι πλάκες του συντάγματος (της πλατείας). Προφανώς και η συγκεκριμένη εταιρία παίζει μπάλα ανάλογα με τις ορέξεις του αλ αφούζ.
    Τα έχει σπάσει με τη χα τώρα τελευταία και κάπως έπρεπε να αντιδράσει. Θυμίζω, 1) μιχαλολιάκος+μπογδάνος=ξεβράκωμα δημοσιογράφου & σταθμού, 2) Φαπίτσες σε "δημοσιογράφο" του σταθμού από οπαδούς (;) της χα.

  20. Kaptain avatar
    Kaptain 09/11/2012 22:28:04

    Συμφωνω με τον ΒΙΣ

    • liapis avatar
      liapis @ Kaptain 10/11/2012 02:03:49

      kai poios de simfoni me ton BIS?

  21. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 09/11/2012 23:08:37

    μπορεί να ειναι ακροδεξιοι φασιστες ναζιστες αλλα ευτυχώς η δυστυχώς ειναι το μόνο δεξιο κομμα που απέμεινε. εκτός αν θεωρείτε την νδ τα τελευταία χρόνια δεξιο κομμα.
    ειδικά αν ισχυει αυτό που κυκολοφορεί τελευταία για ΄΄ ενωση των ευρωπαικών δυνάμεων σε ενα μέτωπο΄΄ ( μαζέυουμε όλους τουσ πασόκους δηλαδή στην νδ) θα γελάσει ο κάθε πικραμένος
    δηλαδή χρυσοχοίδης ή κασιδιάρης? λοβέρδος ή παναγιώταρος? βενιζέλος ή καιάδας? Ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω και θα αθωώσω χρεοκοπημένους πασόκους. προτιμώ τους φασίστες

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Kostas nikolaou 10/11/2012 01:00:17

      Τι είναι ένα δεξιό κόμμα, συνονθύλευμα νεαντερτάλειων; Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, η ΝΔ στις χειρότερες στιγμές της δεν ήταν ποτέ συρφετός αμόρφωτων, ναζιστών και ψυχάκηδων.

      • GN avatar
        GN @ TARAMAS 10/11/2012 01:23:39

        Σωστός... Η Χ.Α δεν έχει σχέση με την δεξιά . Οι "άνθρωποι είναι ΕθνικοΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ"

  22. dim avatar
    dim 10/11/2012 04:21:34

    Εχει σχέση με τη δεξιά, και μάλιστα στην ακραία της μορφή, ως προς το πρώτο συνθετικό: Εθνικο... είναι υπερεθνικιστές, και αυτό στον κοινωνικο-πολιτισμικο-εθνικό άξονα ορίζεται ως ακροδεξιά, όπως το άλλο άκρο, στα άκρα αριστερά στον άξονα αυτό είναι οι εθνομηδενιστές του Σύριζα και της Ανταρσύα...

    Στον άλλο άξονα, τον οικονομικό, εκεί όντως η ΧΑ είναι ένα σοσιαλιστικό κόμμα, άρα κεντροαριστερό...

    Αυτός ο συνδυασμός, ο εθνικοσοσιαλισμος, είναι στην ουσία ο ναζισμός, που τόσο υμνούνε όπου σταθούν και όπου βρεθούν όλα τα πρωτοκλασσάτα στελέχη της Χρυσής Αυγής....

    Το μόνο γνήσια κεντροδεξιό κόμμα, διότι πληρεί τον όρο "κεντροδεξιά" και στους δύο άξονες είναι η ΝΔ: συντηρητικό - πατριωτικό κόμμα, άρα δεξιό στα κοινωνικο-πολιτιστικο-εθνικά θέματα, και φιλελεύθερο, δηλαδή κεντροδεξιό στα οικονομικά...

  23. γελωτοποιος avatar
    γελωτοποιος 10/11/2012 04:33:01

    νομιζω οτι η χρυση αυγη θα διατηρησει και ισως αυξησει τα ποσοστα της γιατι ο κοσμος δεν ανεχεται τη γενικευμενη διαφθορα και τη προκλητικη ατιμωρησια της επι σειρα ετων, καλως η κακως ο κοσμος θεωρει οτι δικαιοσυνη μπορει ν'αποδωσει η χρυση αυγη, ο επιθετικος της λογος δημιουργει αυτες τις εντυπωσεις στους ελληνες πολιτες, οτι δηλαδη θ'αποδωσει δικαιοσυνη. Ειναι δηλαδη κυριως η διαφθορα και η συνεχης κοροιδια εκ μερους των πολιτικων, (ποιος θυμαται ποσες φορες εχουν ψηφισει ''τελευταια μετρα''?
    )και οχι τοσο το μεταναστευτικο που ανεβαζει τα ποσοστα της χρυσης αυγης. Επισης η λεγομενη δημιουργια νεου κεντρωου κομματος με ευρωπαικο προσανατολισμο, δεν εχει καμια ελπιδα αν στελεχωθει με γνωριμους πολιτικους που απεχθανεται το συνολο της κοινωνιας, ο κοσμος αντιλαμβανεται πλεον οτι το κομμα δεν θα προκυψει απο ιδεολογικη ζυμωση και αναλυση των προοπτικων που εχει αναγκη η χωρα, αλλα πολυ απλα απο την απεγνωσμενη προσπαθεια γνωστων πολιτικαντιδων να συνεχισουν τη καριερα τους με νεο προσωπειο, αλλαξε ο Μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως...

    • Γιωργος avatar
      Γιωργος @ γελωτοποιος 10/11/2012 11:54:50

      Ναι, βέβαια. Τώρα που τελειώνει το παιχνίδι με τους λάθρο (βλ. στεγανοποίηση Έβρου-μηδενικές ροές στο Αιγαίο) ανακάλυψε η ΧΑ (των ροζ ξενοδοχείων και των πάσης φύσης φυλακόβιων) τη "διαφθορά".
      Η πορεία της ΧΑ είναι προδιαγεγραμμένη: ποσοστά "Εθνικής Παρατάξεως" (=7,5% πάνω-κάτω) εκτός αν γίνει ξανά καμιά αμφίπλευρη διεύρυνση της ΝΔ.
      Ο λαός που πριν μερικούς μήνες έβλεπε με συμπάθεια (και από μόδα) τη ΧΑ, έχει περιοριστεί πολύ.
      Πάντως, καλά θα κάνει η ΝΔ να ψαχτεί και λίγο μέσα στη ΔΑΠ. Ο εισοδισμός δεν είναι τακτική μόνο των αριστερών...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Γιωργος 10/11/2012 13:26:22

        Προφανώς, για να μιλάς έτσι για το μεταναστευτικό, είτε μένεις ΒΠ, είτε από Γλυφάδα και κάτω, αν είσαι Αθηναίος. Αν όχι, απλά δεν ξέρεις τι γίνεται στην Αθήνα.
        Σωστά τα λες, να μείνει η ΔΑΠ με τα απολιτίκ, αδιάβαστα παιδάκια και γκομενάκια που τρέχουν από πάρτυ σε πάρτυ και από κρεβάτι σε κρεβάτι....
        Δεν έχετε καταλάβει ότι η καθως πρέπει δήθεν Δεξιά που δεν λέει από ντροπή ότι είναι Δεξιά, έχει τελειώσει...Και κάθε φορά που γράφετε με αυτό το επηρμένο ύφος της δίχως ερείσματα βεβαιότητας, αφαιρείτε και άλλες ψήφους από τη ΝΔ. Η ΧΑ θα σας είναι ευγνώμων...
        Αν η ΝΔ θέλει το καλό του δεξιού χώρου, ας αυτοκαταργηθεί και ας μετεξελιχθεί σε πραγματικό δεξιό πατριωτικό κόμμα. Τότε, και μόνο τότε, η ΧΑ θα επιστρέψει στα δικά της παλιά ποσοστά του ναζιστικού γκρουπούσκουλου.
        Επειδή προέρχομαι από οικογένεια παλαιών βασιλικών (αντιχουντικών όμως), πρέπει να πω ότι η ΝΔ του Κωνσταντίνου Καραμανλή είχε φερθεί πολύ υπεροπτικά στους παραδοσιακούς δεξιούς ψηφοφόρους της, θεωρώντας τους δεδομένους. Και έγλειφε την Αριστερά ανερυθρίαστα, παρουσιάζοντας συμπτώματα του "συνδρόμου της Στοκχόλμης". Τελικά, από την Αριστερά η χαζο-ΝΔ εισέπραξε έναν ξεγυρισμένο Δεκέμβρη του 2008, με τον Σύριζα να φωνάζει να καεί η Αθήνα, ενώ τα γελοία προσκυνήματα του Κωστάκη στον Άη Στράτη αποδείχτηκαν ότι άξιζαν για την "εξημερωμένη" Αριστερά όσο ένα εμβερχοτζικό λεκ...
        Ε λοιπόν, οι παραδοσιακοί δεξιοί ΔΕΝ είναι πλέον δεδομένοι για τη ΝΔ και καλό είναι η Συγγρού να ψαχτεί. Σε αντίθετη περίπτωση, θα ψάχνεστε εσείς τα κομματόσκυλα, μαζί με τους Αρούληδες και τους Μιλτιαδιδούληδες, να βρείτε τις ψήφους μας στην κάλπη. Οχι τίποτα άλλο, αλλά σας τελείωσε και ο Τραγάκης στη Β΄ Πειραιά με τα ρουσφετάκια του. Ολα έχουν ένα φυσικό τέλος και την εκδίκησή των παραδοσιακών δεξιών ο Καραμανλισμός θα την φάει κρύα...Μείνετε με κάτι μεταλλαγμένους απογόνους Εαμιτών, σαν έναν που σχολιάζει εδώ μέσα...
        Η πτώση της καθωσπρέπει φοβικής ψευτο-Δεξιάς είναι ήδη κάτι που συντελείται και στη Γαλλία και, αν δείτε διαχρονικά τι γίνεται, η Ελλάδα ακολουθεί τις εξελίξεις στο Εξάγωνο περισσότερο από κάθε άλλη χώρα...

        • Γιωργος avatar
          Γιωργος @ ΒΙΣ 11/11/2012 01:11:13

          Δεν είμαι δεξιός, οπότε δεν μπορώ να μιλάω με έπαρση για τη ΝΔ. Δεν είμαι αθηναίος, όντως. Κατεβαίνω όμως συχνά Αθήνα για δουλειές και μπορώ να βγάζω τα συμπεράσματά μου. Για τους λάθρο λαμβάνω υπόψη μου σχετικές ανακοινώσεις των προηγούμενων ημερών (συχώρα με, βαριέμαι να βρω τα λινκ). Σήμερα στο "Βήμα" έχει σχετικό άρθρο.
          Για τη ΔΑΠ: πηγαίνετε μια βόλτα στο ΤΕΙΘ.

        • γελωτοποιος avatar
          γελωτοποιος @ ΒΙΣ 11/11/2012 01:55:04

          ΒΙΣ η Γαλλια ειναι το πολιτικο εργαστηρι της Ευρωπης οπως εχει χιλιοειπωθει, δεν την ακολουθει μονο η Ελλαδα, στη Γαλλια επισης μαζι με τη Λεπεν ανεβαινει κι ο Μελανσο πολυ, ο οποιος προεκλογικα ειχε πραγματοποιησει τις πιο δυναμικες συγκεντρωσεις, υπαρχει πτωση και της καθωσπρεπει ψευτο-αριστερας....

      • γελωτοποιος avatar
        γελωτοποιος @ Γιωργος 11/11/2012 01:42:31

        φιλε Γιωργο, δεν υπερασπιζομαι τη χρυση αυγη, αναφερομαι στο πως τη βλεπει ο κοσμος, οχι τι αντιπροσωπευει το εν λογω κομμα, αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι το μεταναστευτικο που εκτοξευσε τη χρυση αυγη, αλλα η απωλεια εμπιστοσυνης των πολιτων προς τους πολιτικους και το πολιτικο συστημα, σκεψου μονο αυτο, πως μπορει να νιωθει ενας ανθρωπος του μοχθου που δεν συμμετειχε σε κανενα οργιο σπαταλης και διαφθορας ολα αυτα τα χρονια και συν τοις αλλοις καλειται να πληρωσει τωρα τη νυφη? ακουγοντας καθημερινα για στικακια, λιστες, υπερογκες καταθεσεις στο εξωτερικο χωρις ν'αποδιδεται δικαιοσυνη? ο ριζοσπαστικος λογος της χρυσης αυγης μιλαει κατευθειαν στη ψυχη του...δε λεω οτι ειναι σωστη αυτη η αντιδραση αλλα πολυς κοσμος εχει απογοητευθει βαθια κι εχει απελπιστει, απο την αριστερα μονο το ανταρσυα νομιζω εχει τοσο ριζοσπαστικο λογο

  24. vtheod avatar
    vtheod 10/11/2012 12:40:26

    Ευσεβείς πόθοι του κατεστημένου... Ας λυθούν τα προβλήματα και βλέπουμε αν θα διαλυθεί η ΧΑ, εξάλλου τότε θα μετεξελιχθεί σε κόμμα τύπου ΛΑΟΣ. Τι θα κερδίσουμε από κόμματα τύπου Σαμαρά, Βενιζέλου, Τσίπρα ή ΚΚΕ? Μέχρι τότε κυκλοφορείτε ελεύθερα στην Πλ. Αττικής εσείς οι αντίπαλοι της ΧΑ: θα καταγράψουμε τους επιζήσαντες. Από τα Βόρεια Προάστια γράφονται ωραία λόγια εναντίον της ΧΑ.

    • M.O. avatar
      M.O. @ vtheod 10/11/2012 13:33:41

      Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά ούτε το κατεστημένο εκπροσωπώ, ούτε διαμένω στα ΒΠ. Για να αντιστρέψω το επιχείρημα σου,έχω ακούσει μύδρους κατά της λαθρομετανάστευσης,από ανθρώπους που έχουν 20 χρόνια να κατέβουν στο κέντρο...

  25. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 10/11/2012 16:39:40

    "Το «καρατζαφερικό» -εν πολλοίς -κοινό βρήκε για λίγο στέγη στη ΧΑ, αλλά δεν φαίνεται να μένει."
    πού πάει; σε Άδωνη και Βορίδη;

  26. Ίωνας avatar
    Ίωνας 10/11/2012 16:47:53

    Εάν νομίζει κάποιος ότι η Χ.Α. έχει ποσοστό κάτω του 15% μάλλον ζει σε άλλη χώρα.Ο άνεργος και ο εξαθλιωμένος δεν δίνει μια ούτε για ενδεχόμενη χρεοκωπία ούτε για το αν θα μείνει η χώρα στο ευρώ.Η Χ.Α. θα ανεβαίνει δυστυχώς όσο τα μνημόνια θα εξαθλιώνουν την Ελληνική κοινωνία απλά πράγματα.Όσο για τις δημοσκοπήσεις του μνημονιακού καναλιού του Αλαφούζου χαιρετίσματα.

  27. gioroik avatar
    gioroik 11/11/2012 13:48:03

    KEEP ON DREAMING

  28. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 12/11/2012 14:06:31

    Mην ελπίζετε. Και μην επικαλείστε το δημοκρατικότερο των κομμάτων σας. Γιά δημοκρατία θα μιλήσουμε όταν εφαρμόσετε τους νόμους, αρχίζοντας από τα σύνορα.