10/04/2009 23:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεφεύγει εντελώς η κατάσταση

 Πρωτοφανής αντιπαράθεση Βενιζέλου - Αλαφούζου

Σφοδρή αντιπαράθεση Ε. Βενιζέλου - Γιάννη Αλαφούζου στην ημερίδα της «Διεθνούς Διαφάνειας Ελλάς» στο Ζάππειο με τίτλο «Κράτος & Διαφθορά: Πως θα πετύχουμε την εφαρμογή των νόμων».

Ο κ. Αλαφούζος επιτέθηκε στον κ. Βενιζέλο με εξαιρετικά σκληρούς χαρακτηρισμούς και τον κατηγόρησε μεταξύ άλλων ότι «έδωσε χαριστικά τις πανελλαδικές άδειες στα τηλεοπτικά κανάλια», κατονομάζοντας το Mega και τον ANT1. Ο ιδιοκτήτης του ΣΚΑΪ αναφερόμενος στους τρεις νόμους που θέσπισαν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ για τα ΜΜΕ, είπε:  Για τον νόμο Βενιζέλου ότι  «θέσπισε αδιαφανείς κανόνες για την ενίσχυση επιχειρηματικών συμφερόντων στα ΜΜΕ». Για το νόμο Ρέππα, ότι «θέσπισε το προσωρινό καθεστώς νόμιμης λειτουργίας, που λειτουργεί εδώ και 12 χρόνια». Και για το νόμο του 2005, ότι με αυτόν «νομιμοποιήθηκαν ραδιοφωνικοί σταθμοί με μοναδικό κριτήριο το αν λειτουργούσαν παράνομα στις 31 Δεκεμβρίου 2004».

Οι χαρακτηρισμοί του Γ. Αλαφούζου εξόργισαν σε τέτοιον βαθμό τον Ε. Βενιζέλο, που αμέσως του απάντησε λέγοντας : «Συνήθως ο κιμάς κόβεται παρουσία του πελάτη, γι' αυτό να τον κόψουμε τώρα τον κιμά»! Στη συνέχεια είπε ότι έδωσε άδεια στα κανάλια που είχαν ήδη άδεια λειτουργίας από το 1989 ενώ σε αυτό συνηγόρησαν 200 Έλληνες βουλευτές. «Σε ποιο κανάλι αναφέρεστε κύριε Αλαφούζο;» ρώτησε στη συνέχεια μαινόμενος ο Ε. Βενιζέλος και κατέληξε: «Μήπως για το δικό σας το οποίο πήρατε χαριστικά και μετατρέψατε το Seven X σε ΣΚΑΪ;».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 23:26:16

    Νάτα τα βαρίδια που κουβαλά το GAP!

  2. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 10/04/2009 23:40:36

    ΠΛΑΚΩΘΗΚΕ Ο ΜΠΕΝΥ ΜΕ ΤΟ ΑΛΑΦΟΥΖ ΕΙΚΟ;
    ΑΝΕΞΗΓΗΤO;
    ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΤΑ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ..

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 23:42:46

    Για γραψτε κατι ρε παιδια,γιατι εχω αγνοια σ αυτα.
    Να μαθαινουμε,να μαθαινουμε.

  4. Vass avatar
    Vass 11/04/2009 00:01:09

    Πάλι καλά που ο Μπένι δεν πήγε την ατάκα ακόμη παρακάτω: πχ να κάνει τον κιμά σουτζούκι (που έλεγε κι ο μακαριστός) και να μας πει τη συνταγή για να ξέρουμε γιατί τελικά ενέδωσε και χάρισε το 7Χ στον μονοπύθμενο εκδότη.

  5. r avatar
    r 11/04/2009 00:05:58

    Ο ΚΟΥΡΗΣ ΗΤΑΝ ΠΑΡΩΝ;ΜΠΑ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΗΤΑΝ.

  6. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 00:06:45

    ΩΠΑ!
    Εχασε την ψυχραιμία του ο Μπέννυ! Ενδιαφέρον!

  7. makrino avatar
    makrino 11/04/2009 00:34:09

    Πολύ εκνευρισμός παίζει γενικώς... μήπως χάνουμε τη μπάλλα λεω?

  8. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 00:59:08

    Αν θυμάμαι καλά,που θυμάμαι, το Σεβεν7 ήταν του Μπατατούδη και μάλιστα είχε πάρει άδεια για ψηφιακή πλατφόρμα. Δεν την ενεργοποίησε λόγω οικονομικών δυσκολιών και την έχασε. Από αυτόν το πήρε ο Αλαφούζος και το έκανε Σκάϊ.

  9. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 01:02:44

    Σκάι όμως, το είχε πάρει από αλλού. Και σαν όνομα και σαν ραδιόφωνο και σαν project. Ασχετα με το πως τα φερανε οι πολιτικές συμμαχίες, κατα καιρούς.

  10. Vass avatar
    Vass 11/04/2009 01:05:37

    Δηλαδή ο Αλαφούζος αγόρασε τελικά την άδεια για ψηφιακή πλατφόρμα του Μπατατούδη ή βρέθηκε χαραμάδα για πανελλαδικής εμβέλειας τηλεόραση χωρίς κόπο;

  11. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 01:15:00

    Η ψηφιακή είχε χαθεί λόγω μη ενεργοποίησής της εντός της προθεσμίας που είχε. Οπότε αγόρασε την άδεια του Σεβεν 7, χωρίς ψηφιακή. Το Σκαι ήταν παληά του Κοσκωτά, δεν ξέρω ποιός το πήρε και τόδωσε στον Αλαφούζο ή το πήρε ο ίδιος ο Αλαφούζος .

  12. Vass avatar
    Vass 11/04/2009 01:16:46

    Άραγε απάντησε ο Αλαφούζος στην σπόντα του Μπένι;

  13. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 01:20:15

    Γιατί να απαντήσει Vass τι τον νοιάζει πια, την δουλειά του έκανε και ας λάμνουν οι άλλοι.

  14. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 11/04/2009 05:14:16

    Αυτοί τσακώνονται από ποιος θα μας πρωτοστραβώσει. Ποιός θα πάρει την εργολαβία απ' την Πρεσβεία, να κάνει τη μαύρη προπαγάνδα συστήματος. Ο "μονοπύθμενος" που λέει ο πρωτολαλήσας είναι ενεργούμενο των εγγλέζων και υπάρχει φαίνεται ευγενής άμιλα μεταξύ των συμμάχων. Από το "βρώμικο" 89 τσακώνονται τα λυκόρνια για τις συχνότητες, τότε που άνοιξε την αγορά της "ελεύθερης" ραδιοτηλεόρασης, ο ακατανόμαστος, έτσι χωρίς πρόγραμμα χωρίς νόμο, για να γίνεται παιχνίδι χωρίς κανόνες και τέλος, στον αιώνα τον άπαντα. Γιατί ποιός θα τολμήσει να βάλει τέλος στην αυθαιρεσία και να αναλάβει το σχετικό πολιτικό κόστος απέναντι σε "νταβάδες"?

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/04/2009 08:21:50

    κάποτε έτσι νομιζα και εγω, ότι γίνεται παιχνίδι χωρίς κανόνες και τέλος. Υπάρχουν κανόνες: H μεγιστοποίσηση και συνέχιση της μίζας και η διασφάλιση του κανόνα. Τέλος δεν βλέπω (που να μην είναι βίαιο)

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 10:20:41

    Ξερεις κατι; Το ειδικο βαρος τους,πεφτει,απο τη στιγμη,που το Ιντερνετ,ανεβαινει.Αρα,μπορει και καποια στιγμη,να μπορουν να τους βαλουν πιο ευκολα χερι.
    Αλλα το σπορ με τις συχνοτητες,ο Εβερτ δεν το ξεκινησε,τοτε με τον 984,που ειχε βαλει τα φορτηγα στο Λυκαβηττο,να προστατευουν την κεραια,και ειχε φερει και ΝΔκρατες να φυλανε καραουλι,μην πλακωσει ο Μαρουδας;

  17. YiannisM avatar
    YiannisM 11/04/2009 10:37:41

    @ Ορέστιος
    άλλα είναι τα βαρίδια που κουβαλά ο ΓΑΠ ο αλαφροπόδαρος..

  18. osaperas avatar
    osaperas 11/04/2009 12:23:36

    Τι να μας πει ο Αλαφούζος και τι να μας πει ο Βενιζέλος....

  19. Ηellenic avatar
    Ηellenic 11/04/2009 13:12:31

    21-Να φυγουν οι πραιτωριανοι της ολιγαρχιας απο το ΠΑΣΟΚ και πρωτος και καλυτερος ο Βενιζελος που τον βαλανε οι πατρωνες του, Δ.Ο.Λ. και λοιποι να παρει και την εξουσια.(ακου θρασος) Τελικα τι πηρε?

  20. Ηellenic avatar
    Ηellenic 11/04/2009 13:16:40

    22-Το γελιο που θα πεσει οταν γινει κυβερνηση το ΠΑΣΟΚ θα ειναι οταν ολα τα "ορφανα" του Σημιτη μεινουν ΕΞΩ απο την Κυβερνηση.

  21. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 11/04/2009 14:32:19

    Συγνώμη αλλά ο Αλαφούζος δεν είναι που είχε καταγγείλει ότι δωροδόκησε ανεπιτυχώς τον Μητσοτάκη?
    Τώρα το παίζει τίμιος, οικολόγος κλπ?

    Πάντως είναι κρίμα ... αυτή η χώρα χρειάζεται τους "πατριώτες" της δεξιάς να την επανιδρύσουν!

  22. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/04/2009 14:37:50

    Το εισητηριο του Μπατατουδη για Ρωσσια ποιος το #πληρωσε# ? Βασω η Μπενυ?

  23. Giorgos avatar
    Giorgos 11/04/2009 17:57:01

    Oi omilies Alafouzou- Pavlopoulou- Venizelou einai sto :


    http://www.skai.gr/master_avod.php?id=117265&cid=47678&bc=47678&lsc=1

  24. osaperas avatar
    osaperas 11/04/2009 18:34:33

    Γιατί ενοχλεί μερικούς πασόκους εάν μία εφημερίδα δίνει γραμμή στους συντακτες της να αβαντάρουν τον ΓΑΠ;

  25. TOM avatar
    TOM 13/04/2009 00:07:00

    αμα φωναξω εξω απο την βουλη ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΟΛΕΥΤΗΣ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΦΩΝΑΞΕ?