#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2010 14:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ξεπούλημα» του Ελληνικού καταγγέλλει η αντιπολίτευση



Διακρατική συμφωνία με την κυβέρνηση του Κατάρ  αναμένεται να υπογραφεί την Πέμπτη από τον πρωθυπουργό με τον εμίρη Αλ Θανί του Κατάρ.

Η συμφωνία, ύψους 5 δισ. ευρώ, θα δηλώνει την πρόθεση διμερούς οικονομικής συνεργασίας σε μια σειρά από τομείς, συμπεριλαμβανομένης της ενέργειας, ενώ σύμφωνα με δημοσιεύματα θα περιλαμβάνει και την εκμετάλλευση της περιοχής του πρώην αεροδρομίου στο Ελληνικό, με την αξιοποίηση μέρους της παραλίας στο ύψος του πρώην αεροδρομίου, κατασκευή μαρίνας ελλιμενισμού πολυτελών θαλαμηγών, ξενοδοχείου, συνεδριακών κέντρων, πλωτού καζίνου και μικρού αεροδρομίου που θα χρησιμοποιείται από lear jet και ιδιωτικά αεροσκάφη.

Μέχρι χθες δεν είχε γίνει σαφές το ακριβές ποσοστό της έκτασης, αλλά κυβερνητικές πηγές εκτιμούσαν ότι θα είναι τουλάχιστον 15%, αλλά μπορεί να φτάσει και το 30%! Στον υπόλοιπο χώρο θα δημιουργηθούν χώροι αναψυχής και πάρκα. Σχετικές ανακοινώσεις αναμένεται να γίνουν σήμερα.

Ερώτηση για το θέμα του μνημονίου με το Κατάρ κατέθεσε στη Βουλή ο ΣΥΡΙΖΑ. Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του κόμματος Παν. Λαφαζάνης κάνει λόγο για «απαράδεκτο ξεπούλημα δημόσιας γης και περιουσίας και μάλιστα με διαδικασίες καθ’ όλα αδιαφανείς» και υποστηρίζει χαρακτηριστικά : «Στον Τύπο αναφέρεται ότι θα παραχωρηθεί έως και το 30% του παλιού αεροδρομίου, το οποίο υποτίθεται ότι θα γινόταν μητροπολιτικό πάρκο. Αντί για πάρκο και δέντρα όμως θα “φυτρώσουν” ξενοδοχεία, συνεδριακά κέντρα και καζίνο, μετατρέποντας το Ελληνικό σε αραβικό “Λας Βέγκας”».

Ο κ. Λαφαζάνης ζητεί από τους αρμόδιους υπουργούς να διευκρινίσουν εάν τα σχετικά δημοσιεύματα ισχύουν και ερωτά εάν η κυβέρνηση σκοπεύει να εγκαταλείψει «τα σχέδια τσιμεντοποίησης και εμπορευματοποίησης του Ελληνικού και να ανταποκριθεί στις προτάσεις των γύρω δήμων για ένα μεγάλο πάρκο πρασίνου, ανάσα για το περιβάλλον και όλο το λεκανοπέδιο».

Από την πλευρά του το ΚΚΕ αναφέρει ότι «τα σχέδια της κυβέρνησης να γίνουν στην περιοχή του Ελληνικού καζίνο, μαρίνες, πολυτελή ξενοδοχειακά κέντρα και ιδιωτικά αεροδρόμια, δεν έχουν καμία σχέση με τις ανάγκες και τα οξυμένα προβλήματα του λαού στην Αττική».

«Ο λαός δεν χρειάζεται χώρους τύπου Λας Βέγκας. Η δυνατότητα να ικανοποιηθούν οι λαϊκές ανάγκες για άθληση, ψυχαγωγία, πολιτιστική δραστηριότητα, μεγάλης έκτασης πνεύμονα πρασίνου με δωρεάν και εύκολη πρόσβαση του εργαζόμενου, με φθηνές και γρήγορες συγκοινωνίες, σε ένα μεγάλο πολυθεματικό πάρκο στο Ελληνικό, έχει ήδη τεκμηριωθεί επιστημονικά και δεν απαιτεί δαπανηρές επενδύσεις», επισημαίνει ο Περισσός.

Ερωτηματικά για τη διαδικασία που ακολουθείται για να περάσει ένα κομμάτι του Ελληνικού στο Κατάρ διατυπώνει και το κόμμα Δράση.

Πάντως, επί του παρόντος, το υπουργείο Περιβάλλοντος αρνείται να πάρει θέση. Ωστόσο η πάγια προεκλογική θέση του ΠΑΣΟΚ αφορούσε στη μετατροπή ολόκληρου του χώρου του Ελληνικού σε ένα από τα μεγαλύτερα μητροπολιτικά πάρκα της Ευρώπη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 23/09/2010 15:16:37

    Όσοι έχουν πάει στο Μόναχο, θα ξέρουν πιθανότατα τον "Αγγλικό κήπο" (Englischer Garten) πολύ κοντά στο κέντρο της πόλης. Ένα καταπληκτικό όσο και τεράστιο πάρκο όπου αγαλλιάζει η ψυχή σου!

    Αν και το Ελληνικό δεν είναι τόσο κοντά στο κέντρο της πόλης, ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάτι αντίστοιχο.

    Υπάρχουν ένα σωρό άλλες εκτάσεις που μπορούν να δομηθούν.

    Και, πέρα από αυτό. Αν ήταν να δομηθεί το συγκεκριμένο σημείο, ξέρει ο ΓΑΠ πόσοι Έλληνες, διαπλεκόμενοι ή μη, θα παρακαλούσαν για να το πάρουν και να το "αξιοποιήσουν";

    Είναι ανάγκη να το δώσουμε στο Κατάρ δηλαδή; Αν είναι να γίνει τσιμέντο, προτιμώ ειλικρινά να το πάρει ο Μπόμπολας, παρά το Κατάρ!

    Αλλά δεν χρειάζεται να το πάρει κανένας!

    Η κυβέρνηση της διαβούλευσης και τις διαφάνεις συνάπτει συμβάσεις για το ξεπούλημα του εθνικού πλούτου χωρίς να ρωτήσει κανέναν!

    Δεν είναι εξωφρενικό;

    Ελπίζω να έχει και η ΝΔ αντίδραση ανάλογη με αυτή του ΣΥΡΙΖΑ.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Επώνυμος 23/09/2010 15:21:48

      Χάλια!
      Θα έχει αισθητική Κατάρ και Ντουμπάι το εγχείρημα, αραβικό χυδαίο Λας Βέγκας;

      • Ernesto Che avatar
        Ernesto Che @ αλλενάκι 23/09/2010 15:59:40

        Ναι, ενω το original Las Vegas εχει καλή "αισθητική"! Φτάσαμε να μιλάμε για την αισθητική. Μια ματιά γύρω μας δείχνει την δική μας αισθητική: απο τα σπίτια μας, τα κτίριά μας, το περιβάλλον που διαμορφώνουμε. Αλλωστε ολη η νεοελληνική γκλαμουριά στο Ντουμπάι τρέχει/έτρεχε για τετραήμερα, στις πλαστικές χουρμαδιές και τα γυάλινα καρακιτς πολυώροφα. Αντε και το όνομα αυτού: Al El-in-iko!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ αλλενάκι 24/09/2010 00:15:01

        Οχι, θα επανέλθει το παλιό όνομα της περιοχής, Χασάνι, ο παππούς μου έτσι την αποκαλούσε.
        Μια χαρά θα έρθει στους Άραβες η παλιά ονομασία.

    • Misha avatar
      Misha @ Επώνυμος 24/09/2010 09:53:15

      Όχι Επώνυμε, ο Μπόμπος παριστάνει τον Έλληνα και μάς εξαπατά.
      Καλύτερα ξένος για να έχουμε την αίσθηση της κατοχής εντονότερη.
      Άσε που ο Μπόμπος δεν ξέρει να φτιάχνει πλωτα καζίνα.
      Οι σεΐχηδες έχουν και την τεχνογνωσία και τα φράγκα.

  2. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 23/09/2010 15:26:50

    Τώρα εξηγούνται τα φαστ τρακ...

    • loretta avatar
      loretta @ μικρός οδυσσέας 23/09/2010 20:55:19

      γιατι βρε παιδια ειχατε καμια αμφιβολία οτι ...το fast track ...δεν θαναι καθολικο ξεπουλημα???οχι μονο σε γη...αλλα οπου κατσει....επιχειρησεις βιομηχανιες...τα παντα...ειπαμε so pasok so 80"s so 90"S καμια διαφορα απλα οι δικοι τους εχουν ξεπερασει και τα ελληνικα συνορα και τωρα βγαινουν και μοιραζουν πιτα διεθνως...και σε οχι τυχαια συμφεροντα.

    • loretta avatar
      loretta @ μικρός οδυσσέας 23/09/2010 20:55:19

      γιατι βρε παιδια ειχατε καμια αμφιβολία οτι ...το fast track ...δεν θαναι καθολικο ξεπουλημα???οχι μονο σε γη...αλλα οπου κατσει....επιχειρησεις βιομηχανιες...τα παντα...ειπαμε so pasok so 80"s so 90"S καμια διαφορα απλα οι δικοι τους εχουν ξεπερασει και τα ελληνικα συνορα και τωρα βγαινουν και μοιραζουν πιτα διεθνως...και σε οχι τυχαια συμφεροντα.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ loretta 23/09/2010 20:58:03

        Πιστεύεις ότι χωρίς το fast track θα γινότανε κάτι στο Ελληνικό. Και μετά από 100 χρόνια έτσι θα ήταν όπως είναι τώρα. Τουλάχιστον τώρα κάτι γίνεται.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ loretta 23/09/2010 21:01:30

        To Eλληνικό πρέπει να γίνει πάρκο. Τίποτα άλλο. Η Αθήνα είναι η πόλη με το λιγότερο πράσινο στην Ευρώπη. Κι εμείς κοιτάμε να φέρουμε Άραβες για να το τσιμεντώσουν. Δεν χρειάζεται, αυτό το μπορούμε και μόνοι μας.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ loretta 23/09/2010 21:05:20

        Σαφώς και πρέπει να γίνει πάρκο. Όμως με όλους του γύρω δημάρχους να αντιδρούν λέγοντας ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του αυτό θα ήταν αδύνατο. Τώρα έχουμε ανάγκη από επενδύσεις. Τα δένδρα δεν τρώγονται ξέρεις! Αν είχαμε λύσει τα άλλα προβλήματά μας θα το συζητούσαμε, τώρα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ loretta 24/09/2010 00:31:18

        Βρε Μήτσο μ', εσύ χαραμίζεσαι εδώ! Δεν πας αρθρογράφος στη "Bild", να γράφεις ότι πρέπει να πουλήσουμε και την Ακρόπολη; Χρυσούς θα τους πληρώσουν οι Γερμανοί κάτι Αρτέμηδες Μάτσες σαν και του λόγου σου.

      • Misha avatar
        Misha @ loretta 24/09/2010 00:37:18

        Mήτσο, εσυ ανασαίνεις τις μεθανιούχες φύσες του Παγκαλου;
        Γι αυτό δε σου χρειάζονται δέντρα;
        Όταν καιγόταν η Πάρνηθα επί ΚΑΚ μάλλον λειτουργούσε αλλιως το αναπνευστικό σου.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/09/2010 15:40:05

    Εγώ πάλι θα συμφωνούσα να πουληθεί το 50% και το υπόλοιπο να γίνει χώρος πράσινου.
    Το 50% για 9 δις από τα οποία τα 3 να χρησιμοποιηθούν για απαλλοτρίωση τετραγώνων σε Πατήσια Κυψέλη κλπ και να γίνουν τετράγωνα πρασίνου και με τα υπόλοιπα να ξοφληθεί χρέος 6 δις €.
    Να σας θυμίσω ότι για 4 μόνο γίνεται ο φετινός χαμός....
    ΥΓ
    Προσοχή οριστική εξόφληση χρέους, όχι επαναγορά ομολόγων, παροχές και δώρα, αν δε δούμε την αξία των ομολόγων ξεφορτωνόμαστε πάνω από 6 δις χρέος.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Ο Ιθαγενής 23/09/2010 17:30:38

      Ρε κακομοίρη όλο θα το πουλήσουνε πακέτο σιγά μην κάνουνε τίποτα πράσινο ξέρουνε σάμπως τι είναι το πράσινο που να το δούνε στην Ερημο

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 24/09/2010 00:35:02

      Ιθαγενή, θα σε στενοχωρήσω. Την πρόταση για πώληση του Ελληνικού και αγορά τετραγώνων (προς κατεδάφιση και μετατροπή σε πράσινο) στην Κυψέλη και το Παγκράτι, ξέρεις ποιος την έχει κάνει πρώτος; Άσε, δεν θες να ξέρεις...

      • omen avatar
        omen @ Αυριανιστής 24/09/2010 01:15:53

        ο κακλαμάνης.?? Μακάρι να την είχε κάνει πράξη.. αλλά τέτοιος είναι και αυτός..

    • omen avatar
      omen @ Ο Ιθαγενής 24/09/2010 01:14:07

      ιθαγενή συμφωνώ... κάπως έτσι το έχω σκεφτεί και εγώ. Πρέπει να αντιληφτεί κάποιος ότι η ανάπτυξη θα έρθει μόνη της για την Αθήνα αν

      1. Γκρεμιστούν στο κέντρο (πολλά ) παλιά κτίρια και στην θέση τους γίνουν υπόγεια parking με πάρκο με δέντρα από πάνω...

      2. αν φύγουν από το κέντρο οι 500.000 λαθραίοι....

      Μεγαλοιδεατικά τύπου las vegas στο Ελληνικό πρέπει να μας ρωτήσουν αν τα θέλουμε... Και άν έχουμε όρεξη η παραλία του ελληνικού να είναι γεμάτη πλούσιους Μουσουλμάνους και άλλου τύπου νεόπλουτους επιδειξίες τους Δυτικού και Ανατολικού τζετ σετ....

      Η Ελλάδα ανήκει στους Ελληνες! και πλούσιοι από την Ελλάδα κατ' αρχήν πρέπει να είναι οι Έλληνες. όχι να την ξεπουλάμε για να εξασφαλίσουμε την συνταξούλα μας... αιδώς!

  4. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 23/09/2010 17:29:25

    Χρειαζόταν μα μας το πεί ο ΣΥΡΙΖΑ, όπου ακούς Ντουμπάι-Καταρ-Πασοκ σημαίνει ξεπούλημα και καρακιτσαριο

    • Γιωργης avatar
      Γιωργης @ Ανώνυμος 23/09/2010 17:56:04

      ναι,αλλα γιατι διαμαρτυρονται? ποια η διαφορα αναμεσα στην αισθητικη Τσιπρα και την αισθητικη του Ντουμπαι?

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 23/09/2010 18:34:04

    To καλυτερο σχεδιο για το Ελληνικο ηταν το αρχικο της εποχης Τζαννετακη που προβλεπε ενα μετριο παρκο και αντιπαροχη πρασινου με ανοικοδομηση στο υπολοιπο με υποχρεωση των εργολαβων να κανουν δεκα παρκα σε πυκονοκατοικημενες συνοικιες των Αθηνων με κατεδαφιση παλιων πολυκατοικιων και μεταστεγαση των κατοικων.Αυτο ματαιωθηκε απο το ΠΑΣΟΚ των 11 ετων και δεν εγινε τιποτα.Το σχεδιο Σουφλια επισης για ηπια αξιοποιηση συναντησε αντιδρασεις.
    Οσοι ζητουν εξ ολοκληρου παρκο θα πρεπει να ξερουν οτι τα παρκα θελουν και συντηρηση και λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν.
    Επειδη κυκλοφορησε και οτι το Καταρ θα βαλει σε λειτουργια ενα μερος του διαδρομου για προσγειωση ιδιωτικων αεροπλανων θα πρεπει να ξερουμε οτι η συμβαση των Σπατων απαγορευει τη λειτουργια αλλου αεροδρομιου στην Αττικη και αρα θα ζητησουν αποζημιωσεις.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 24/09/2010 00:13:16

      Αυτό όμως κανείς δεν το λέει. Οντως, αυτό θα ήταν το καλύτερο σχέδιο και αυτομάτως θα αναβαθμίζονταν και περιοχές όπως τα Κάτω Πατήσια, η πλατεία Βάθης, η πλατεία Αττικής. Σήμερα μάλιστα που έχουν παραδώσει τις συνοικίες αυτές στους λαθραίους μουσουλμάνους εποίκους, η πρόταση αυτή αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία: Με την δημιουργία πάρκων, η μεσαία τάξη θα επέστρεφε εκεί, αφού οι περιοχές θα αναβαθμίζονταν.
      Αλλά δεν είμαστε ικανοί για μακρόπνοα σχέδια, δυστυχώς, οι κυβερνήσεις μας ειναι μαριονέτες.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 24/09/2010 00:40:23

        Μη βαυκαλίζεσαι ότι ένας κούκος (ένα τετράγωνο πρασίνου) θα έφερνε την άνοιξη σε αυτές τις "τελειωμένες" οριστικά περιοχές. Χίλιες φορές ένα αχανές καταπράσινο πάρκο που θα μάζευε επισκέπτες απο όλη την Αθήνα για ουσιαστική χαλάρωση. Αλλά είπαμε, το ελλαδικό κράτος δεν μπορεί να συντηρήσει ουσιαστικά ούτε το... Άλσος Παγκρατίου, θα μπορέσει να τα βγάλει πέρα με πάρκα της έκτασης του Ελληνικου;

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ ΒΙΣ 24/09/2010 02:32:09

        Αυτό που λεεί ο αυριανιστής είναι σωστό, δείτε το central park στην Νέα Υόρκη πώς λειτουργεί, μέσα σε μιά πόλη τρέλας, ο κόσμος μπορεί πραγματικά να χαλαρώσει γιατί είναι αρκετά μεγάλο ώστε να θυμιζει και λίγο φύση.
        Και αν θέλουν να μας έχουν μαντρωμένους εδώ μέσα στην πόλη για να τους κάνουμε τις δουλειές, ας κάνουν τουλάχιστον ένα σοβαρό πάρκο να ξελαμπικάρει ο κόσμος και να μπορεί ο γονιός να πάει το παιδάκι του κάπου βόλτα χρησιμοποιώντας μονο το μετρό.

        Και λευτά βρίσκονται αν νοιάζονται έστω και λίγο για την ψυχολογία του αθηναίου πολίτη.
        Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει το πάρκο να είναι αυτοσυντηρούμενο και να μην προβλευθεί σαν έξοδο.
        Πετάνε λευτά απο δώ και απο κεί σε απίστευτα άσχετα πράγματα που είναι μόνο για φιγούρα και δεν μπορούν να κανονίσουν ενα κονδύλι για κάτι βασικό πια στην τερατούπολη που λέγεται αθήνα;
        Και όχι, δυστυχώς δεν έτυχε ο χώρος αυτός να γλιτώσει στην μέση της αθήνας, παρά σε ένα πρώην προάστειο, και λοιπόν;
        Πρέπει να χτιστεί-χαριστεί γιατι δεν είναι κοντά στο κέντρο;
        Ήδη τελειώνει το μετρό ενώ έχει δύο βασικούς οδικούς άξονες που το περικλείουν, η πρόσβαση σε αυτό θα ήταν ιδανική.

        Αλλά που να σκευτεί το σκατόμυαλο των βουλευτών κάτι χωρίς να περιέχει και μάσα! ΑΔΥΝΑΤΟΝ!
        Αν είχαν λίγο μυαλό θα τρέχαν να το φτιάξουν για να πέρνει και ο κοσμάκης 2 ανάσες και να μην είναι όλοι στην τσίτα συνέχεια... σε κακό θα τους βγεί.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 24/09/2010 08:41:55

        @ Ευθύμης

        Έχεις πάει στο Κτήμα Συγγρού, στο Μαρούσι; Πρόκειται για ένα ιδεώδες (από άποψη έκτασης) πάρκο, που μπαίνοντας σε αυτό ξεχνάς ότι είσαι στην αθλιοΑθήνα και νομίζεις ότι βρίσκεσαι μέσα στη φύση. Κι όμως, ξέρεις πόσο παρατημένο στην τύχη του είναι; Ξέρεις πόσες φορές έχουν επιχειρήσει να το κάψουν; Διασώζεται μόνο χάρη στις προσπάθειες εθελοντικών ομάδων πυροπροστασίας!

        Δυστυχώς, οι κρατικές και δημοτικές αρχές της Αττικής έχουν ΠΡΟ ΠΟΛΛΩΝ ΕΤΩΝ δηλώσει (με τις πράξεις τους) ότι ΔΕΝ πρόκειται να συντηρούν αστικά και περιαστικά πάρκα. (Ενώ πόλεις όπως το Βουκουρέστι ή η Σόφια,, σε φτωχότερες χώρες δηλαδή, μπορούν!) Γι' αυτό και θέλουν να τα ξεπουλήσουν όλα. Σου λέει "δεν πρόκειται που δεν πρόκειται να ξοδέψουμε λεφτά για συντήρηση... γιατί λοιπόν να μην το δώσουμε κι ας πάει και το παλιάμπελο";

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ ΒΙΣ 24/09/2010 11:59:20

        Φίλε αυριανιστή, επειδή είναι άθλια η διακυβέρνηση ως τώρα πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό και να τους επιτρέψουμε να χτίσουν κάθε γωνία;

        Λίγο μυαλό αν είχαν θα ξέρανε οτι τα μεγάλα πάρκα είναι MUST στις πόλεις για να ξελαμπικάρει ο κόσμος και να μην γίνεται εντελώς παρανοϊκός, κάτι που το βλέπουμε πιά καθημερινά στην πόλη μας.

        Έιχα διαβάσει οτι τάχα μου θα κόστιζε η συντήρηση του πάρκου ελληνικού κανά 2 εκατομύρια ευτώ το χρόνο.
        ΠΩΩΩΩ ΠΩΩΩ που έλεγε και ο αυλωνίτης!
        Τόσα ακριβώς τρώει το υπουργείο άμυνας για να αγοράζει εφημερίδες!
        ΔΗΛΑΔΗ είναι να τρελαίνεται κανείς με τις χαζές δικαιολογίες που προβάλουν συνέχεια για να μην κάνουν κατι καλό για τον πολίτη.

        Μας εχουν μόνιμα γραμμένους, μόνο να πληρώνουμε φόρους και αυτό είναι.
        Έ όχι, κάτι πρέπει να δίνουν και στον κόσμο και αυτό το ελάχιστο είναι η καλύτερη ποιότητα ζωής.

  6. t avatar
    t 23/09/2010 19:56:27

    Πράσινη Ανάπτυξη.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/09/2010 21:07:15

    Πάρκο εμπορικό (μόλ, μαγαζιά κλπ) μπορεί να γίνει ή ακόμη και πάρκο μεζονεττών, πάρκο όπως το εννοείς εσύ ποτέ. Λες να είναι τόσο κορόιδα να διαλύσουν έτοιμο αεροδρόμιο με δυο διαδρόμους που θέλει δισεκ. για να φτιάξεις, για να το κάνουν πάρκο για πάπιες; Ποιος το ΠΑΣΟΚ; Το άλλο με την πράσινη ανάπτυξη το ξέρεις;

  8. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 23/09/2010 22:45:09

    πολυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!! πλυσιμο τα πλυντηρια αδελφακι μου
    τιναξανε τα πεταλα απο τις απειρες μπουγαδες

    Φερτε Σουλτανοι πλυντηρια πολλαααααααααααααααααα!!!!!!!!! πλυντηρια
    και ας ειναι ακομη και απο Μιζενς αρκει να παραδιδουν στην ωρα τους
    τις μπουγαδες των επενδυτων

    Τι να πρωτοπρολαβει μια Γουολ ενα Σιτυ ενα Μονακο, υπερχειλισαν και
    τα χωραφια του Αφγα τρεχατε να προλαβετε

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Ηνιοχος 24/09/2010 02:33:55

      Έτσι, το αφγάνι κουνάει τον κόσμο.
      Μόνο οι τυφλοί δε το βλέπουν.

  9. sirmar avatar
    sirmar 23/09/2010 23:32:36

    Στό Ελληνικό πάνω από το αεροδρόμιο πουλήθηκε το στρέμμα 2.000.000.00 εκ
    τώρα ο ΓΑΠ πού πουλά το 30% 1600 στρέμματα και πάει 3.500.000.00 το στέμμα
    είναι η πώληση τού αιώνα .
    Όταν ήταν ο Κουφός χάρισε στον Άκτορα 20 στέμματα για να κάνει το εργοτάξιο γία το μέτρο.
    Για μένα και όχι τής φαρφάρες κάθε αναστενάρη να γίνει κάτι το ωραίο και όχι το ρημαδιό που είναι τώρα δέκα χρόνια. Και πράσινο θα είναι και χρήμα θα πέσει. διότι ο ΚΚ έπρεπε να βάλει πολλά λαμόγια στη στενή.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ sirmar 24/09/2010 02:37:42

      Τώρα που θα το κάνουν ολο τσιμεντάκι και θα ακούς και τα αεροπλανάκια να κανουν πάλι κύκλους και χαμηλές διελεύσεις απο ηλιούπολη, αργυρούπολή και όμμορες περιοχές θα χαλαρώσεις και θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο απο το ρημαγδίο.
      Περίμενε ο ξένος που θά χει πάρει τον χώρο με απικοιωκρατικές συμφωνίες να σου επιτρέπει εσένα τον έλληνα να μπαίνεις στην περιοχή...

      Με κανά 20αευρό και λίγα λέω.
      Αμα έχεις όμως κυάλια και είσαι και ψηλά, κάτι θα βλέπεις.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/09/2010 00:09:03

    Είναι για γέλια.
    Ο Σημίτης είχε εξαγγείλει τη δημιουργία "του μεγαλύτερου πάρκου της Ευρώπης" στο Ελληνικό!
    Η χώρα που δεν είναι ικανή να συντηρήσει ούτε καν ολόκληρο το παρκάκι Ριζάρη (μόνο το 60% περίπου αναπλάσθηκε με δωρεά του Ιδρύματος Πατέρα και με κομπασμούς του γελοίου Νικήτα Κακλαμάνη, το υπόλοιπο, προς τη μεριά των Αμπελοκήπων και του Χίλτον είναι χέρσο) ήθελε να φτιάξει το μεγαλύτερο πάρκο της Ευρώπης!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 24/09/2010 00:26:33

      Αμ, το λεγόμενο "πάρκο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης", το ξεχνάς; Πήγαινε μία βόλτα να δεις πώς ρημάζει... Εδώ οι δήμοι δεν μπορούσαν μέχρι τώρα να τα συντηρήσουν, θα μπορούν στο μέλλον που ο χαμπουργκεροπώλης της Πάρου τους ξέκοψε ορθά-κοφτά ότι λεφτά γιοκ;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΒΙΣ 24/09/2010 02:40:14

      Το πάρκο ριζάρη επίτηδες το αφήνανε ξεραίλα οι παπάδες (σε αυτούς ανήκει) γιατί θέλαν να χτίσουν προεκτάσεις (ήδη εχουν κάνει) και προφανώς να μη παει "χαμένο" κατα την νεο-ελληνική λεχριτοπαράδωση τέτοιο "φιλέτο".

      • Misha avatar
        Misha @ Ευθύμης 24/09/2010 09:43:39

        Στο Πάρκο Ριζάρη ήθελε ο Χριστόδουλος να κάνει νέα Μητροπολη γιατί αυτή που έχουμε τού έπεφτε μικρή ...

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Ευθύμης 24/09/2010 12:04:42

        Επειδή το γυμνάσιο - λύκειο το βγαλά εκεί στο 35 (στο πρώην μαράσλειο) ξέρω όσα χρόνια πέρναγα απο κεί οτι αυτό το παρκάκι δεν θα γλίτωνε με τίποτε, το ότι δεν αφήνανε ούτε νέα δεντράκια να φυτέψει ο δήμος, δεν ήταν άσχετο.
        Βέβαια, όταν κάνανε την προέκταση της ριζάριου σχολής, κανένας δεν μίλησε απο τους κατοικους γύρω, κάνανε την πάπια.
        Κάπως έτσι θα τα χτίσουν όλα αφού βλέπουν τον κόσμο υπνωτισμένο να μην αντιδρά.