#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2011 16:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεπουλάνε την Ελλάδα για να πάρουν τα λεφτά τους πίσω...

...μετά την αποτυχία του Μνημονίου



Το είχαμε πεί από την πρώτη μέρα: Το μνημόνιο δεν σχεδιάστηκε για να σώσει την Ελλάδα. Αντιθέτως, είχε ένα μόνο στόχο: να προστατεύσει τους δανειστές μας, είτε παρέχοντας τους ικανό χρόνο για να αναδιαρθρώσουν τα χαρτοφυλάκιά τους, είτε εξασφαλίζοντας υποθήκες για την διασφάλιση των απαιτήσεων τους.

Απαξίωσαν τη χώρα

Δεν χρειαζόταν  Nobel οικονομίας για να καταλάβει κάποιος ότι  το πρόγραμμα της τρόϊκας δεν έβγαινε.

Ένα χρόνο τώρα μας χορηγούν μεθοδικά  το φάρμακο  της ήττας, για να είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε τα χειρότερα.

Ένα χρόνο τώρα, απαξιώνουν  την οικονομία μας, τις επιχειρήσεις μας, τις δυνατότητες μας, με στόχο να μας  στερήσουν  την προοπτική και την ελπίδα.

Μας κατάντησαν  «σκουπίδι» των αγορών και παιχνίδι των κερδοσκόπων.

Ένα χρόνο τώρα, προφητεύουν την καταστροφή.

Ένα χρόνο τώρα, τα σχέδια τους, το ένα μετά το άλλο, αποτυγχάνουν  και απλώς φέρνουν νέα και επαχθέστερα μέτρα.

Εκποίηση σε τιμή ευκαιρίας

Αυτό που έγινε χθές είναι ανεπίτρεπτο. Μερικοί χαμηλόβαθμοι υπάλληλοι, του ΔΝΤ, της ΕΚΤ και της Ε.Ε.,  που μέχρι σήμερα έπεσαν έξω σε όλες τις προβλέψεις τους, βγήκαν με το θράσος χιλίων πιθήκων και έβαλαν πωλητήριο στη χώρα!

Εν απουσία μάλιστα της Κυβέρνησης. Καλά δεν φιλοτιμήθηκε ένας υπουργός  να ανακοινώσει τα συμφωνηθέντα; Επρεπε να τα μάθουμε από ξένους υπαλλήλους;

Λοιπόν, το πολυ διαφημισμένο πρόγραμμα της τρόϊκας απέτυχε. Μέσα σ’ ένα χρόνο έφτασε τον πληθωρισμό στο 5.2%, την ανεργία στο 14% και έριξαν την οικονομία μας στο βαθύ πηγάδι της ύφεσης του 4%.

Μήπως αυτό επεδίωκαν από την αρχή;

Και αντί να ζητήσουν συγγνώμη, για την παταγώδη αποτυχία τους, έχουν το  θράσος να προκαλούν. «Αποφάσισαν και διατάζουν» το ξεπούλημα της χώρας.  Και το ζητάνε τώρα αφού  προηγουμένως απαξίωσαν τα πάντα. Για να πωλήσουν με σκόντο  ό,τι περισσότερο γίνεται!

Στην ουσία, δεν  πρόκειται για αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας. Εκποίηση ανακοίνωσαν σ’ ένα μαγαζί που βάζει λουκέτο.

Εβαλαν και τιμή μάλιστα: 50 δις ευρώ!

Ολόκληρο το τραπεζικό μας σύστημα αυτή τη στιγμή εκτιμάται στα 25 περίπου δις!

Τι άλλο  έβαλαν στο μάτι οι διεθνείς κερδοσκόποι; Τα νησιά μας, τον ορυκτό μας πλούτο, τις υποδομές μας, τις επιχειρήσεις κοινής ωφέλειας; Γιατί ξαφνικά εδώ και μερικούς μήνες όλοι μιλάνε για τον ορυκτό πλούτο της χώρας; Τώρα τον ανακάλυψαν;

Βέβαια, οι …γαλαντόμοι εξαίρεσαν τα αρχαία μας, αλλά μη το δέσετε και κόμπο! Αν αποτύχουν, που θα αποτύχουν, τίποτα δεν αποκλείεται!

Προφανώς και όλα αυτά δεν γίνονται τυχαία.

Προφανώς και κάποιοι προετοίμασαν το έδαφος για να φτάσει εδώ η κατάσταση. Στο μη περαιτέρω!

Οι πολιτικές ευθύνες

Την  Ελλάδα από τον Οκτώβριο του 2009 κυβερνάει η παρέα του κ. Παπανδρέου.

Ένα στενό επιτελείο πήρε  όλες τις αποφάσεις.

Οι  βουλευτές του Κινήματος «δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα» πρόσφεραν κοινοβουλευτική και πολιτική νομιμοποίηση.

Από κοντά  στήριζαν και τα γνωστά εξαπτέρυγα.

Και τα καθεστωτικά ΜΜΕ, όλο αυτό τον χρόνο παρείχαν αφειδώς τη στήριξή τους στην κυβέρνηση και έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να υπονομεύσουν  κάθε μορφή αντίδρασης.

Είναι όλοι τους συνυπεύθυνοι. Και ας μη παριστάνουν μερικοί τους όψιμους οργισμένους.

Η αντίδραση

Μετά τα χθεσινά, είναι πλέον φανερό ότι  η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου είναι επικίνδυνη για τη χώρα. Και εκείνη η αποστροφή από τη  χθεσινή  ομιλία του Πρωθυπουργού στη Βουλή ότι δεν κινδυνεύουν τα «τα βασικά στοιχεία της εθνικής μας κυριαρχίας» μας βάζει σε σκέψεις.

Χθές οι «τροϊκανοί» απηύθυναν μια ευθεία πρόκληση προς τον ελληνικό λαό για να μετρήσουν τις αντιδράσεις και την αξιοπρέπεια μας. Αυτό αποκλείεται να το έκαναν εν αγνοία του Πρωθυπουργού. Στο κάτω-κάτω της γραφής, για ότι λέγεται από την τρόϊκα, την πολιτική ευθύνη την φέρει ακεραία η κυβέρνηση.

Προφανώς  το ζήτημα  αφορά όλες τις πολιτικές δυνάμεις της χώρας, τουλάχιστον αυτές που ήσαν εναντίον του μνημονίου. Ακόμα και τις υγιείς δυνάμεις που υπάρχουν μέσα στο ΠΑΣΟΚ.

Η μεταμεσονύκτια δήλωση του κ. Πεταλωτή, υπό το φόβο των πρώτων αντιδράσεων, απλώς επιβεβαιώνει την ενοχή τους. Δεν είναι ανίδεοι. Διαπραγματεύσεις έκαναν. Εις γνώσιν τους ήταν οι ανακοινώσεις της τρόϊκας. Αν πάλι, θέλουν να μας πούν ότι οι δηλώσεις έγιναν εν αγνοία τους, τότε ακόμα χειρότερο. Αυτό σημαίνει ότι κανένας δεν  υπολογίζει πλέον την κυβέρνηση! Αν τέλος ετοιμάζουν κάποιο σκηνικό ηρωϊκής εξόδου για να οδηγήσουν τη χώρα σε εκλογές, ας έχουμε το νού μας γιατί δεν αποκαλύπτουν τις προθέσεις τους.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 17:17:42

    Η Κυβέρνηση του GAP και το ΟΛΟΝ ΠΑΣΟΚ έδωσαν την λίστα με τα εδάφη προς παραχώρηση.
    Το ομολόγησε η Τρόικα που τόσο καιρό συνομιλεί με την Κυβέρνηση κρυφά.
    Αυτό πως το λέμε?

  2. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 17:21:47

    Απροπό, στην 3η επικαιροποίηση του μνημονίου η κυβέρνηση συμφώνησε στην πώληση εδαφών. Αυτό που έγινε εχθές είναι απλά η επισφράγηση της συμφωνίας για ξεπούλημα εδαφών.
    Ας μην κάνει η Κυβέρνηση της ανήξερη.
    Ήξεραν και μάλιστα τα κανόνισαν οι ίδιοι.

  3. Κρητικός avatar
    Κρητικός 12/02/2011 17:24:41

    Ολα εγιναν επειδη θα γινουν εκλογες
    και επειδη σε αυτες τις εκλογες χρειαζονται οι απατριδες,να εμφανιστουν και παλι πατριώτες
    για φανταστείτε τους !!!!!!!!
    ετσι δεν γινεται παντα συνεχως και αδιαλείπτως απο το 1831!!!!!

  4. nasos avatar
    nasos 12/02/2011 17:53:01

    {{{{{{Αυτό που έγινε χθές είναι ανεπίτρεπτο. Μερικοί χαμηλόβαθμοι υπάλληλοι, του ΔΝΤ, της ΕΚΤ και της Ε.Ε., που μέχρι σήμερα έπεσαν έξω σε όλες τις προβλέψεις τους, βγήκαν με το θράσος χιλίων πιθήκων και έβαλαν πωλητήριο στη χώρα!}}}}}}}

    όπως το έγραψες,μερικοί χαμηλόβαθμοι υπάλληλοι,το οποίο σημαίνει πως όλα αυτά τα μέτρα,τα μελετημένα ως την παραμικρή λεπτομέρεια,ετοιμάζονται εδώ,από Έλληνες της Αλήτ,δίδονται έτοιμα στους Τροϊκανούς-οι οποίοι παίζουν απλώς τον ρόλο του μπαμπούλα-και ύστερα έρχονται οι Σοσιαληστές του ΠΑΣΟΚ,αγκαζέ με τα δημοσιογραφικά γιουσουφάκια τους και μας πουλάνε το παραμύθι πως τα ψηφίζουν με πόνο ψυχής,επειδή τους τα επιβάλει η κακούργα η Τροϊκα,που οι ίδιοι προσκάλεσαν

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/02/2011 17:59:00

    Αφιερωμένο εξαιρετικά για να πάνε τα φαρμάκια κάτω!
    h__p://www.youtube.com/watch?v=gzs6j6BTp1o

    • neotera avatar
      neotera @ Strange Attractor 12/02/2011 18:13:05

      Νεκρόφιλο ροκ ! Ούτε ενα τζι έγερσης. Αισθητική της διαδικασίας. Και ενώ υπάρχει το ροκ της γριάς, που είναι πολύ ροκ, του θανατά... Γιατί χρυσό μου τετοια παρακμή ?? Τηνε χρωστάγαμε πουθενα ??

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ Strange Attractor 12/02/2011 19:04:59

      Κομματάρα. Ο ΝΕΟΤΕΡΑ μάλλον την βρίσκει με Νίνο.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Ρομπέν το Γκαρσόν 12/02/2011 22:27:15

        Και βέβαια και αυτή η κομματάρα είναι του Μεγάλου και Τεράστιου:
        h__p://www.youtube.com/watch?v=0RPkJeziNyI&feature=related

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2011 18:25:36

    μας κυβερνάει ομάδα ερασιτεχνών εκκαθαριστών (με ιδεοληψίες)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 12/02/2011 18:26:47

      Μας κυβερνάει;
      Γιατί έχω την εντύπωση οτι ακολουθεί οδηγίες;

      • andreasbergos avatar
        andreasbergos @ Κώστας Ροδινός 12/02/2011 19:28:27

        μας κυβερνάει ομάδα ερασιτεχνών εκκαθαριστών (με ιδεοληψίες)
        1.ερασιτεχνων? επαγγελματιων!!! αποκλειεται ερασιτεχνης να προκαλουσε τετοια καταστροφη σε τοσο λιγο χρονο!!!
        2.κυβερναει? απλα οι υπαληλλοι εκτελουν επαγγελματικα αυτα που τους λενε τα αφεντικα τους!!!
        ετσι δεν ειναι κυριε ροδινε??

      • Misha avatar
        Misha @ Κώστας Ροδινός 12/02/2011 19:51:49

        Κώστα, ΑΚΡΙΒΩΣ!
        Πάει by the book, με το εγχειρίδιο το εμπεριέχον τις εντολές στο χέρι ή στο pda.
        O ψηλός τύπος από τη Μινεσότα , με τους καλούς τρόπους, περίμενε stand by όλα αυτά τα χρόνια για να φέρει σε πέρας αυτό ακριβως το σχέδιο του ξεπουλήματος της Ελλάδας, της καταστροφής της χώρας χωρίς πόλεμο και όπλα.

  7. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 12/02/2011 18:34:12

    Ο ΓΑΠ Β' «Θέλω να ξέρετε, να το τονίσω και πάλι, ότι δεν υπάρχει θέμα να απολέσουμε τα βασικά στοιχεία της κυριαρχίας μας» Και στη συνέχεια κάλυψε αυτή την αναφορά με διάφορες εθνικοαπελευθερωτικές κορώνες του στυλ:.....
    «Σε αυτό θα δώσουμε μάχη, όπως έδωσα μάχη και θα ξαναδώσω και θα ξαναδώσουμε μάχη, όποτε χρειαστεί, για να εγγυηθούμε την κυριαρχία μας

  8. nasos avatar
    nasos 12/02/2011 18:35:33

    λέτε τελικά όντως να θύμωσε ο ΓΑΠ;
    συνειδητοποίησε ότι και αυτός αναλώσιμος είναι;
    λέτε να κάνει εκλογές αναφωνόντας ''αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων;''

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 12/02/2011 18:40:07

    Ο ΓΑΠ Β’ δήλωσε στη Βουλή :«θέλω να ξέρετε, να το τονίσω και πάλι, ότι δεν υπάρχει θέμα να απολέσουμε τα βασικά στοιχεία της κυριαρχίας μας»
    Και στη συνέχεια κάλυψε αυτή την αναφορά με διάφορες εθνικοαπελευθερωτικές κορώνες του στυλ:…..
    «Σε αυτό θα δώσουμε μάχη, όπως έδωσα μάχη και θα ξαναδώσω και θα ξαναδώσουμε μάχη, όποτε χρειαστεί, για να εγγυηθούμε την κυριαρχία μας».
    Μάλλον έπρεπε να πει το άσμα «πωλείται όπως είναι επιπλωμένο»!!!

  10. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 12/02/2011 18:45:31

    Ήρθε η ώρα για τη διαδήλωση του 1.000.000 πολιτών και στην Αθήνα;

  11. kiki avatar
    kiki 12/02/2011 18:49:47

    Γιναμε επιτελους Αργεντινη, το λεμε απο περυσι.
    Ναχαμαι τουλαχιστον και ταγκο.
    Επαχθες χρεος λεγεται, αν δεν αντιδρασουμε δυναμικα και γρηγορα, την βαψαμε τελειως.
    Παραπομπη επι εσχατη προδοσια, οχι παλι Καραμανλιζιασιον, οχι παλι στα μαλακα.

  12. investment banker avatar
    investment banker 12/02/2011 18:52:30

    Παιδιά σας πείραξε το νούμερο, το ύφος των Τροικανών ή ότι πρέπει να πουλήσουμε όλο το δημόσιο τομέα μπας και δεί η χώρα άσπρη μέρα?? Βέβαια έτσι και πουλήσουμε τα περισσότερα δημόσια μαγαζιά, πως θα βολέψουμε την πολιτική μας πελατεία , τους εαυτούς μας και θα κάνουμε και καμία αρπαχτή ??

  13. kostas avatar
    kostas 12/02/2011 19:03:25

    Οταν αφηνουμε μια παρεα γενιτσαρων να ξεπουλαει την Πατριδα μας ολοι ειμαστε συνενοχοι.Μια,δυο,τρις πολλες Κερατεαις......

  14. juliet avatar
    juliet 12/02/2011 19:28:53

    ολοι μια κομπανια ειναι,αλλάζουν οι ρόλοι άλλος ο τραγουδιστής,άλλος ο κιθαρίστας κλπ ,δε μας άρεσει ο σκοπός τους ,τι κάνουμε;; τους στέλνουμε στο αγύριστο.....να γίνουμε πολλοί ,ποτάμι, να ξεχύθουμε .....τους φοβίζουν τα κινήματα ,τα τρέμουν ......μετά θα τα ποινικοποίουν για να πολεμήσουν την ανομία,μάθανε τα Πασόκια τη λέξη ανόμια,και θα φέρουν την έννομη τάξη,ουστ λαμόγια ....

  15. LOKROS avatar
    LOKROS 12/02/2011 19:52:49

    Χρειάζεται μεγάλο θάρρος και αυτεπίγνωση για να κατορθώσουμε να ξεδιαλύνουμε μέσα μας τι είναι δικό μας και τι όχι. Για να σχηματίσουμε έστω και μια απλή γνώμη πρέπει να συγκεντρώσουμε το απαραίτητο θάρρος και αυτεπίγνωση για να διακρίνουμε μέσα μας τις ξένες επήρειες αν καταφέρουμε να δούμε το ξένο θα βρούμε το δικό μας, Το θέμα δεν είναι αν όλα αυτά περιέχουν την αλήθεια αυτό που έχει σημασία είναι αν αυτά που έχουμε μέσα μας είναι δική μας συνειδητή επιλογή, Αδιάφορο αν κάτι είναι λάθος θα είναι δικό μας λάθος και όχι μια ξένη αλήθεια. Αρα η Κυβέρνηση που έχουμε είναι δική μας επιλογή γιαυτο θα πρέπει να έχουμε υπομονή για να έχουμε σωστούς χειρισμούς. Για την υπομονή μιλήσαμε σε προηγούμενο σχολείο την 11-2-2011.

  16. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 12/02/2011 20:08:44

    Αναμένω με αγωνία το σχόλιο του tiramola

  17. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 12/02/2011 20:23:32

    Η χώρα δεν έχει οικονομικό πρόβλημα.Τα δημόσια έσοδα είναι υπεραρκετά ακόμα και για τις σπατάλες τους.
    Τα δάνεια των τροικανών ανακυκλώνουν τα χρέη για να προμοτάρουν το ξεπούλημα όχι μόνο του δημόσιου αλλά και κύρια του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ και των μικρομεσαίων επιχειρήσεων που δεν μπορούν να τις συναγωνιστούν τα μονοπώλια χωρίς την κρατική συμπαράσταση.Έτσι προσπαθούν να μειώσουν μισθολογικά έξοδα και δικαιώματα στον ιδιωτικό τομέα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΚΑΙΟΛΟΓΙΑ οικονομικά ορθή γιατί θέλουν να τα πάρουν τζάμπα και να τα λειτουργούν με συνθήκες μπανανίας.

  18. reporterhellas avatar
    reporterhellas 12/02/2011 21:48:20

    Αν ειναι να πουλησπουμε κανενα νησι να κυνηγησουμε τους πολιτικους και τους δημοσιογραφους για να πανε στο προς πωληση νησι και αν το πουλησουμε να παρουν και ολους αυτους (που θανε πανω) μπας και ξεβρωμησει ο τοπος

  19. reporterhellas avatar
    reporterhellas 12/02/2011 21:51:44

    και αλλη μια χαρουμενη νοτα απο την Wanda Jackson
    http://www.youtube.com/watch?v=pzJ3hiqsi0U&feature=list_related&playnext=1&list=MLGxdCwVVULXedcjPE6Xmu1wbaQDvmxfTe

  20. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 12/02/2011 22:01:51

    Αδέξιε. Είναι όπως τα λές.

  21. km avatar
    km 13/02/2011 01:32:55

    ΑΝΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.......ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ????? ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.......ΑΛΛΑ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΟΛΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΥΡΗ ΕΧΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.....

  22. Chris. P avatar