24/08/2013 14:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεπέρασε τα 321 δισ. ευρώ το ελληνικό δημόσιο χρέος

Στο εκρηκτικό ύψος των 321 δισ. ευρώ ανέβηκε και πάλι το δημόσιο χρέος στο τέλος του πρώτου εξαμήνου του 2013, ύψος μεγαλύτερο από το χρέος που είχε η Ελλάδα το 2009, προτού ξεσπάσει η κρίση.

Το χρέος επιβαρύνθηκε κατά 16 δισ. ευρώ εντός του 2013 και είναι υψηλότερο κατά 18 δισ. ευρώ από τον Ιούνιο του 2012 που ήταν 303 δισ. ευρώ. Η πορεία του είναι ανησυχητική.

Σύμφωνα με Το Βήμα, μπροστά σε αυτό το δυσθεώρητο ύψος του δανεισμού που με τα σημερινά δεδομένα αντιστοιχεί στο 180% του ΑΕΠ και το οποίο παρά την επίτευξη πρωτογενούς πλεονάσματος εξακολουθεί να επιβαρύνεται με το ύψος των τόκων, στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης επικρατεί προβληματισμός για το πώς θα αντιμετωπιστεί.

Μάλιστα, σε επίπεδο εμπειρογνωμόνων υπάρχει διχογνωμία -όπως ακριβώς συμβαίνει και στην τρόικα ανάμεσα στο ΔΝΤ και στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή- για το κατά πόσο το δημόσιο χρέος της Ελλάδας, που ξεπέρασε στο τέλος Ιουνίου τα 321 δισ. ευρώ χωρίς να υπολογίζονται οι εγγυήσεις που καταπίπτουν, μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά χωρίς ένα νέο «κούρεμα».

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231262332

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άργος avatar
    Άργος 24/08/2013 15:07:16

    Ή αργά ξύπνησαν, ή μας δουλεύουν κανονικά.

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 24/08/2013 15:16:47

    Επειδή υπάρχει μια σύγχυση απόψεων στους πολίτες ως προς τα 321 δις του χρέους, μέσα σ αυτό υπάρχει και το ποσό της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών? και αν ναι σε τι ποσό ανέρχεται, αν όχι σε τι ποσό ανέρχονται οι τόκοι σε σε τι ποσό το κεφάλαιο?

    • George avatar
      George @ Χμμμμ 24/08/2013 18:14:11

      κάπου 49 δις και 5-10 από αυτά τα κρατάμε στην άκρη μπας και χρειασθούν οι τράπεζες κι άλλη βοήθεια, σε αντιστάθμισμα οι τράπεζες κατά 90% ανήκουν στο κράτος.

  3. Φελίζα avatar
    Φελίζα 24/08/2013 15:38:57

    Ποια θα είναι η επόμενη τιμωρία για τους ιθαγενείς κ.υπουργέ επί των οικονομικών; Μήπως αυτό για το οποίο μας διαβεβαιώσατε; Το κούρεμα των καταθέσεων; Και μετά τι; Ξένοι μέσα στην ίδια μας την πατρίδα; Να ρωτούσαμε και τον αντιπρόεδρο;

  4. τάσος avatar
    τάσος 24/08/2013 16:13:17

    αυτά τα χρήματα περιμένεις κάποιος να τα παρει πίσω ποτέ; ή είναι για να έχουμε να ασχολούμαστε;

  5. daresome avatar
    daresome 24/08/2013 17:21:07

    Καλά το πάτε. Συνεχίστε έτσι ...

  6. rally monkey avatar
    rally monkey 24/08/2013 17:32:47

    Παλι σαν τις μωρες παρθένες.
    Γιατί και σε ποιον προκαλεί έκπληξη ?
    Τα ελλείμματα ειναι σωρρευτικά
    Μήπως είχαμε πλεονασματικους προυπολογισμους τόσα χρόνια και δεν το ξέραμε ?
    Η μήπως περίμενε κανείς να απόπληρώνει η Ελλάδα το χρέος της όταν το ΑΕΠ κατέρρεε με πρωτοφανείς ρυθμούς.
    Ολα publicity stunts

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/08/2013 17:57:22

    Αναλογικά είναι πάρα πολύ μικρότερο από αυτό της Αμερικής ,της Γερμανίας, Ιαπωνίας κ.λ.π.
    Αν αφαιρέσουμε τα χρέη της Γερμανίας προς την Ελλάδα μάλλον μας χρωστάνε
    και καμιά 300 δις.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΠΕΛΙΑΣ 24/08/2013 18:25:48

      Σωστός. Και έχουμε τεράστια κοιτάσματα απείραχτα. Το μέλλον ανήκει στην Ελλάδα. Αρκεί να οργανωθούμε ως λαός και κράτος. Αυτό μας έλειψε ανέκαθεν. Η ενότητα. Το χρέος της Ιταλίας το έχετε ακούσει και το πως αυξάνει; Αφήστε το λοιπόν.

      • Μεγαλες στιγμες avatar
        Μεγαλες στιγμες @ Γεώργιος Τ. 24/08/2013 18:38:05

        Ενα γενναιο παγκοσμιο κουρεμα θα ηταν η πιο δικαιη λυση

        • Zame avatar
          Zame @ Μεγαλες στιγμες 25/08/2013 20:47:34

          +100000000000000000000000000000000000

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ ΠΕΛΙΑΣ 25/08/2013 01:28:17

      Mάλλον συγκρίνεις ανόμοια μεγέθη. Άλλη η δυναμική της οικονομίας των Η.Π.Α. , Ιαπωνίας, Γερμανίας και άλλη εκείνη της Ελλάδας.

  8. George avatar
    George 24/08/2013 18:17:18

    Αναλογικά μάλλον όχι , εκτός από Ιαπωνία. Αριθμητικά σίγουρα. Αυτοί το χρέος το μετράνε σε τρις όχι δις.

  9. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 24/08/2013 18:41:31

    Εκει που θα βγαζαμε πλεονασμα, μη μας θυμιζετε το χρεος.......Αληθεια το ΠΡΩΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ποσο μας οφελησε???περιμενω απαντησεις οικονομολογων.....κριμα στους ιδιωτες επενδυτες του Ελληνικου δημοσιου. Αν το ESM δεν καλυψει τις ανακαιφαλαιοποιησεις των ΔΙΟΙΚΗΤΩΝ.....μας τραπεζιτων θα γινει....το ελα να δεις. ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ....αξιοτιμους ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ΜΑΣ????.........θα γινουν λενε απολυσεις 9000 υπαλληλων τραπεζων με......ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΕΞΟΔΟ. Τουτεστιν κοστος ΑΚΟΥΣΤΕ...ΕΝΑ ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ συν την συνταξη(αλλη καταρευση ταμειων με συντ/χους 50αρηδες). Ολα αυτα θα τα πληρωσει ο συνηθης υποπτος....ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ??? Που πονταρει η κυβερνηση???Σε ενα νεο πακετο 14-15 δις και μετα ΚΟΥΡΕΜΑ??? ΙΔΩΜΕΝ.

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/08/2013 19:04:45

    Τα κοιτάσματα μας φάγανε, όποτε ακούτε για
    νέα πακέτα, νέα βοήθεια, νέο προσαρμοστικό,
    να προσθέτετε και + 10 χρόνια κατάντιας.
    Θα μας φτάσουν το χρέος ισόποσο με την αξία
    των κοιτασμάτων, τουτέστιν δεν πρόκειται ο
    λαός να πάρει δεκάρα απο τον ορυκτό πλούτο
    μας και εμείς θα συνεχίσουμε για ακόμα 30χρ
    να ζούμε κακομοίρικα, γύρω στο 2045 μπορεί
    να καταφέρουμε να ξαναπιάσουμε το επίπεδο
    διαβίωσης του 1995.
    Πάντως ένα είναι βέβαιο, μέσα στην επόμενη 5ετία τα σημερινά 3.000 τζάκια, που ηγούνται
    και διαφεντεύουν την χώρα, θα έχουν αυξηθεί
    σε 5.000 χωρίς ασφαλώς να διασπαστούν οι δεσμοί συγγένειας.
    συγγένειας.

  11. Βασίλης Κ. avatar
    Βασίλης Κ. 24/08/2013 20:04:01

    Το κούρεμα των καταθέσεων μετά τον επερχόμενο έλεγχο και τη...διαπίστωση ανάγκης ...επαναανακεφαλαιοποίησης, είναι σίγουρο.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Βασίλης Κ. 24/08/2013 22:09:42

      Οι μεγαλοκαταθέτες μπορούν να συμμετεχουν στην σωτηρία μιας τράπεζας,αρκεί να είναι μεγαλο-

      • Η Πηνελόπη βαρέθηκε avatar
        Η Πηνελόπη βαρέθηκε @ Μεγάλες στιγμές 25/08/2013 12:25:50

        Άσε που οι καταθέτες είναι πλέον επενδυτές, άρα οφείλουν να γνωρίζουν....

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ Μεγάλες στιγμές 25/08/2013 21:27:42

        Ίσως...
        Δεν ξεχνάμε όμως το παιχνίδι που παίχτηκε από τον καθηγητή Προβόπουλο με την Probank, παιχνίδι που έγινε ¨γαργάρα¨από ΜΜΕ και κυβερνώντες. Γιατί άραγε;

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/08/2013 21:14:01

    Αν σε βοηθά η παρηγοριά, δες τα νούμερα
    της Αμερικής και της Ιαπωνίας.
    Ξέρεις ποιό είναι το γαμώτο ; Που στο
    διάλο είναι τα λεφτά/κόπος του κόσμου.

  13. financial engineer avatar
    financial engineer 24/08/2013 21:22:43

    μικρή διόρθωση: στο κράτος ανήκουν οι τράπεζες μόνο όσο αφορά στις ζημίες. Τα πιθανά κέρδη (upside) έχει δωθεί ως δώρο στους τραπεζίτες μέσω των warrants. Δηλαδή στο κράτος ανήκουν οι τράπεζες μόνο όσο παραμένουν χρεωκοπημένες.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ financial engineer 25/08/2013 00:57:58

      Ακριβές, δυνητικά (άν ασκήσουν τα warrants).
      Η Eurobank δεν έχει warrants - οι μετοχές θα πουληθούν όλες με δημόσια προσφορά. Οι άλλες 3 συστημικές έχουν.

      Το Ελληνικό σχέδιο διάσωσης των τραπεζών ίσως ανταμείψει μερικά από τα μεγαλοστελέχη τους
      του Landon Thomas Jr
      © 25 Ιουνίου 2013, The New York Times
      h**p://aftercrisisblog.blogspot.gr/2013/06/blog-post_27.html

    • George avatar
      George @ financial engineer 25/08/2013 02:54:18

      σωστό αλλά με κοντά 30% NPL μοιάζει fair να τις ξαναπάρουν ιδιώτες στην ίδια τιμή που τις πήρε το κράτος, αν τις κάνουν να έχουν κέρδη ή προοπτικές. Σε αντάλαγμα άλλωστε βάλαν το 10% της αμκ. To άσχημο νομίζω θα είναι να μην τις θέλει κανείς και έτσι μείνουν στο κράτος.

  14. occultist avatar
    occultist 24/08/2013 21:40:25

    Και η Νιγηρία έχει τερ'αστιο πλούτο υδρογονανθράκων αλλά οι Νιγηριανοί έρχονται στην Ελλάδα για να επιβιώσουν με σκουπίδια. Φρόντισαν εγκαίρως οι τραπεζίτες και οι πετρελαιο-εταιρίες να τους εξαθλιώσουν. Το ίδιο θα γίνει με Ελλάδα-Κυπρο.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ occultist 24/08/2013 22:16:21

      Σιγά,το illusium είδες;
      Μην κανουμε και τη αληθινή ζωή Χόλυγουντ

      • occultist avatar
        occultist @ Μεγάλες στιγμές 25/08/2013 13:28:49

        Ουτε ξέρω τι είναι αυτό το illusium.
        Αυτό που είδα και ξέρω είναι το Λάγκος και το Απάπα στη Νιγηρία προ 35ετίας ( οταν το τοπικό νόμισμα, το ραντ, είχε $1,8) και σε τι χάλια το περιγράφουν οι Νιγηριανοί λάθρο σήμερα. Και μια καλοπροαίρετη συμβουλή: Μίλα και γράφε για οτι εχεις ιδία αντιληψη, και μη συμβουλεύεσαι το Χόλλιγουντ .

      • Zame avatar
        Zame @ Μεγάλες στιγμές 25/08/2013 20:50:41

        εγω που το ειδα( illusium) λεω πως δεν απειχει & πολυ απο την πραγματικοτητα το σχολιο του occultist

  15. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/08/2013 21:56:47

    Ναί,ἀλλά ὅλα αὐτά τά κράτη πού ἀνέφερες ἔχουν βαριά βιομηχανία,καί ἡ οἰκονομία τους κινεῖται,ἐνῶ ἐμεῖς δέν ἔχουμε τίποτα...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/08/2013 22:15:10

      Η μόνη βιομηχανία που μετράει φίλε είναι αυτή που κόβει χρήμα.Οποιος εχει αυτή τη μηχανή κυβερναει τον πλανήτη

      • Tasos avatar
        Tasos @ Μεγάλες στιγμές 24/08/2013 23:31:33

        Για να κόβεις λεφτά χωρίς να ξεφτιλίσεις το νόμισμα σου πρέπει να είσαι στρατιωτική υπερδύναμη. Αν οι ΗΠΑ δεν είχαν τέτοια δύναμη δε θα είχαν το δολάριο νόμισμα αποθέματος και πετρελαϊκών συναλλαγών. Και έχουν τη δύναμη γιατί παράγουν οι ίδιοι τα όπλα τους στις 100αδες βιομηχανίες τους.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μεγάλες στιγμές 24/08/2013 23:36:51

        Δίκιο έχεις..

  16. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/08/2013 22:49:37

    Κύριοι, από όλες τις χώρες που έχουν φυσικό πλούτο μόνο ο Νορβηγικός λαός
    απολαμβάνει όφελος, οι υπόλοιποι περνάνε τέτοια βάσανα, που ακόμη και στα
    χάλια που βρισκόμαστε είμαστε προνομιούχοι, συγκριτικά.
    Συμπέρασμα, αποδεικνύεται ότι όπως έχουν τακτοποιήσει οι ισχυροί ( φατρίες )
    τα πράγματα, παγκοσμίως, είναι μάλλον κατάρα να έχει πλούτο η χώρα σου.
    Νιγηρία, Βενεζουέλα, Μεξικό, Αργεντινή, Ν. Αφρική, Κράτη περσικού και μην σας
    ξεγελάνε οι ουρανοξύστες του Dubai, Qatar, Doha, μπέηκα περνάνε τα εμίρια και
    οι οικογενειές τους, οι υπόλοιποι κακομοίρικα.
    Εξαιρείται η Αμερική που εξάγει μόνο ότι πλεονάζει ( γεννήματα, όπλα, ορυκτά του σωρού ) ενω πετρέλαια αφήνει τις 7 αδελφές που κάνουν εξαγωγές μόνο μέσω
    κρατικού πλαφόν και οι αγοραστές είναι χώρες που δανείζονται από τα διεθνή κοράκια πληρώνοντας τα τριπλάσια ( μαυραγορίτικες τιμές, υπερφουσκωμένα ναύλα μεταφοράς συν τοκογλυφία ( όπως λέμε 3 σε 1 ) εν συνεχεία οι 7 αδελφές εισάγουν αραβικά πετρέλαια στην Αμερική, αναλογία 10 για κάθε 1 εξαγωγής και σε τιμή σπέσιαλ, δηλαδή η Αμερική το πουλάει 100 δολλάρια και αγοράζει με 50
    χώρια τα κέρδη απο όλο το νταραβέρι.

  17. Α.Μ avatar
    Α.Μ 24/08/2013 23:21:41

    Είναι για να έχουνε να μας παίρνουνε.

  18. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 24/08/2013 23:35:58

    ΝΑ ΜΗ ΣΥΣΚΕΦΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΔΡΑΣΗ ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΡΙΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ Η ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΕΤΗΣΙΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ θεσσαλονικιος 25/08/2013 00:03:19

      Καρντάση γιατί πρέπει να συσκεφτούν ; μιά χαρά τους πάνε τα πράγματα, μπας και πιστεύεις στ' αλήθεια οτι κόβονται για τα βασανά μας ; Αυτοί σε
      2-3 χρόνια θα θέλουν 42 ταμείες κ 60 λογιστάδες για να μπορούν να ξέρουν
      πόσα και που έχουν. Όπως λέει κι ο φίλος περί χόλυγουντ, ώρες - ώρες
      παιδιαρίζω, φαντάζομαι τον εαυτό μου με υπερφυσικές δυνάμεις και το
      πρώτο που θα έκανα είναι, να δώ πόσα είχε πριν πχ ο Στουρ και πόσα θάχει
      τελειωνοντάς μας, για εν συνεχεία τι θα έκανα, άστο πιό καλά.

  19. el eternauta avatar
    el eternauta 24/08/2013 23:39:48

    "Άρνηση πληρωμής του παράνομου χρέους και παραπομπή σε ειδικό δικαστήριο των πολιτικών που έδεσαν τη χώρα με τα δεσμά της τρόικα".

    Αν το ελεγε αυτο ο Σαμαρας 70% θα επαιρνε.

  20. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 25/08/2013 12:40:24

    Ποια καλύτερη απόδειξη ότι η συνταγή είναι λάθος;

    Μπήκαμε σε αυτήν την απίστευτη περιπέτεια για να μειώσουμε το χρέος, και αυτό αντί να μειωθεί αυξάνεται!!!!!!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Γιώργος Αχαιός 25/08/2013 17:40:55

      Μάλλον ο πρώτος που έλαβε τις εντολές
      κατάλαβε λάθος, του είπαν να μειώσει το χρέος και αυτός το μπέρδεψε με το ΑΕΠ!

  21. Zame avatar
    Zame 25/08/2013 21:33:25

    Οταν τα δανεικά πάνε στην εξυπηρέτηση του χρέους..
    & δεν υπάρχουν δανεικά όταν δεν εξυπηρετείς το χρέος
    πού ενώ το εξυπηρετείς αυτό αυξάνει..
    παράλληλα η χώρα & η λειτουργία της μειώνεται..
    και σε αυτήν την κ ρ α υ γ α λ έ α αναντιστοιχία..
    ποιός ακριβώς είναι ο ορισμός της..?..
    Μας ΚΛΕΒΟΥΝ.. μας κοροϊδευούν..η Μας μισούν..?
    ποιοί ωφελούνται & ποιοί ζημιώνουν..?
    ενω η χώρα έχει μεταβληθεί σε στρατόπεδο αναγκαστικής λιτότητας
    φτώχιας ανεργίας και εθνικού αφανισμού.
    Είμαστε τα σύγχρονα θύματα του ευρωπαϊκού πολιτισμού..?
    μας διαπαιδαγώγησαν με νοοτροπίες.. για να είμαστε αδύναμοι" και μας μισούν όπως μίσησαν τους εβραίους στον ΒΠΠ. ?

    Σώστε τον Καπιταλισμό από τούς Τραπεζίτες
    Θα τον καταστρέψουν από την απληστία τους..